StattiPajisjet ushtarakeKrahasimi i F-15 Eagle dhe F-16 Fighting Falcon: Të mirat dhe të këqijat e luftëtarëve

Krahasimi i F-15 Eagle dhe F-16 Fighting Falcon: Të mirat dhe të këqijat e luftëtarëve

-

Ndoshta shumë shpejt Forcat tona të Armatosura do të marrë avionë amerikanë F-15 Eagle ose F-16 Fighting Falcon. Ky artikull do të jetë rreth tyre.

Në verë, kongresmenët amerikanë prezantuan një projekt-ligj për të filluar trajnimin e pilotëve ukrainas. Ai do të lejojë Shtetet e Bashkuara të fillojnë trajnimin e pilotëve ukrainas dhe anëtarëve të ekuipazhit në F-15, F-16 dhe avionë të tjerë. Së fundmi ka dalë lajmi se së shpejti ushtria jonë do të nisë këtë stërvitje për të marrë në të ardhmen një nga variantet e këtyre avionëve. Prandaj, vendosëm të flasim për to në më shumë detaje.

F-15 vs F-16

Në përgjithësi, krahasimi i dy luftëtarëve të Forcave Ajrore të SHBA nuk është një detyrë e lehtë. Por unë i vura vetes si synim të zbuloja se çfarë aftësish ka secili prej këtyre dy avionëve dhe çfarë përfitimi do të sjellë për Forcat e Armatosura në luftën kundër armikut. Pra, së pari, le të njohim më në detaje heronjtë tanë.

Lexoni gjithashtu: "Neptunët" goditën kryqëzuesin "Moska": Gjithçka rreth këtyre raketave të lundrimit kundër anijeve

F-15 Shqiponja

F-15 Eagle është një luftëtar taktik për të gjitha kushtet, me manovrim të lartë, një avion luftarak i gjeneratës së katërt, i aftë për t'i siguruar Forcave Ajrore epërsi ajrore.

F-15 vs F-16

Epërsia ajrore e Eagle arrihet përmes një kombinimi të manovrimit dhe përshpejtimit të lartë, rrezes, armatimit dhe avionikës. Ai mund të depërtojë në mbrojtjet e armikut dhe të imponojë një luftë në pothuajse çdo avion armik modern. F-15 Eagle ka sisteme dhe armë elektronike për të zbuluar, kërkuar, gjurmuar dhe sulmuar aeroplanët e armikut ndërsa operojnë në hapësirën ajrore miqësore dhe të kontrolluar nga armiku. Eagle mund të armatoset me raketa AIM-7F/M Sparrow ose raketa moderne AIM-120 ajër-ajër me rreze të mesme veprimi nën gyp, AIM-9L/M Sidewinder ose AIM-120 në dy shtylla nën krahë. gjithashtu një top M20 Vulcan me gjashtë tyta 61 mm në rrënjën e krahut të djathtë. Armët dhe sistemet e kontrollit të fluturimit janë krijuar për të lejuar një njeri të kryejë luftime ajrore në mënyrë të sigurt dhe efektive.

Krahasimi i F-15 Eagle dhe F-16 Fighting Falcon: Të mirat dhe të këqijat e luftëtarëve

Manovrimi i lartë, shkalla e ngjitjes dhe përshpejtimi i F-15 Eagle arrihen falë raportit efektiv të shtytjes ndaj peshës së motorit dhe ngarkesës së ulët të krahëve. Ngarkimi i ulët i krahëve (raporti i peshës së avionit me zonën e krahut të tij) është një faktor jetik në manovrimin dhe, i kombinuar me aftësitë e larta të motorit, lejon që avioni të kthehet pa probleme pa humbur shpejtësinë e ajrit. Si rezultat, F-15 Eagle është një nga avionët luftarakë më efikas (dhe më të mirë) të ndërtuar ndonjëherë.

F-15 vs F-16

Efikasiteti jashtëzakonisht i lartë i F-15 Eagle konfirmohet nga fakti se gjatë gjithë periudhës së përdorimit luftarak ai shënoi 108 fitore dhe asnjë humbje në ajër. "Shqiponja" përdoret nga Forcat Ajrore të SHBA-së, Izraelit, Japonisë dhe Arabisë Saudite. Ai tani është zëvendësuar pjesërisht nga F-22 Raptor, por Forcat Ajrore të SHBA do të mbajnë të paktën 178 Shqiponja të gatshme për luftim deri në vitin 2025. Çmimi i një F-15C është afërsisht 29,9 milionë dollarë.

F-15 vs F-16

Duhet përmendur edhe për F-15EX të zhvilluar dhe prezantuar së fundi, qëllimi i të cilit është zëvendësimi i vjetër F15 Eagle C me një version të modernizuar, sepse SHBA nuk prodhon më F-22 Raptor, dhe F-15 më të vjetër. Eagle C tashmë është jashtë shërbimit. Tashmë është nënshkruar kontrata për blerjen e F-15 Egle EX të re dhe ka filluar prodhimi për Forcat Ajrore të SHBA. Ukraina gjithashtu mund të pretendojë këtë model në të ardhmen, pasi modifikimi i fundit ka mbledhur të gjitha avantazhet e një avioni të suksesshëm me elektronikën më të fundit.

Lexoni gjithashtu: Gjithçka për obusin M155 777 mm dhe predhën e drejtuar M982 Excalibur

F-16 Lufta kundër Falconit

General Dynamics F-16 Fighting Falcon është një avion luftarak me shumë funksione, një avion luftarak i gjeneratës së katërt i krijuar nga Shtetet e Bashkuara dhe i përdorur nga dhjetëra vende në mbarë botën.

Që në fillim, F-16 Fighting Falcon u projektua si një kalë pune relativisht me kosto të ulët që mund të kryente një sërë llojesh misionesh dhe të mirëmbahej me kosto relativisht të ulët. Ai është shumë më i thjeshtë dhe më i lehtë se paraardhësit e tij dhe ka aerodinamikë dhe avionikë efikase (duke përfshirë një sistem elektronik kontrolli fluturimi fluturues për tel, duke i dhënë pseudonimin "e jet") që e ndihmojnë atë të arrijë performancë të shkëlqyer.

F-15 vs F-16

Ai është i gjithanshëm dhe mund të përdoret në çdo mjedis, ndryshe nga luftëtarët e tjerë që u krijuan për detyra specifike, si F-104 Starfighter, i cili ishte shumë i shtrenjtë, dhe të tjerët që ishin projektuar për operacione speciale në aeroplanmbajtëse, si F. -14 Tomcat.

F-16 Fighting Falcon është një luftëtar i vogël dhe i shkathët, piloti i të cilit ulet mbi trup. Kjo i jep atij shikueshmëri të shkëlqyer, e cila është shumë e rëndësishme gjatë luftimeve. F-16 Fighting Falcon është gjithashtu i armatosur me topin e fuqishëm M61 Vulcan dhe mund të pajiset me raketa ajër-ajër. F-16 Fighting Falcon ka gjithashtu aftësinë për të sulmuar objektivat tokësorë, kështu që mund të përdoret për të mbështetur trupat tokësore nëse është e nevojshme. Për këtë qëllim, F-16 Fighting Falcon mund të pajiset me një gamë të gjerë raketash ose bombash.

F-15 vs F-16

F-16 Fighting Falcon plotëson një seri specifikimesh DOD të zhvilluara në 1974. Në fazën e projektimit, u zgjodhën dy kompani: General Dynamics me prototipin YF-16 dhe Northrop Corporation me prototipin YF-17 Cobra. Prototipi i zgjedhur ishte F-16 Fighting Falcon nga General Dynamics, i cili mori nota të larta nga komisioni dhe ishte më i lirë dhe më i lehtë për t'u mirëmbajtur. Marina e SHBA-së zgjodhi të përdorte modelin YF-17 për bombarduesin me bazë F/A-18 dhe, së fundmi, F/A-18E/F Super Hornet, për shkak të besueshmërisë së dukshme të binjakëve të avionit. dizajni i motorit, i cili është jetik për forcat detare dhe operacionet speciale. .

F-15 vs F-16

Forcat Ajrore të SHBA-së kanë tërhequr variantet F-16 Fighting Falcon A/B, aktualisht vetëm variantet F-16 C/D janë në shërbim. Aktualisht, avionët e serisë F-16 Fighting Falcon C/D përdoren në mënyrë aktive nga pilotët ushtarakë të Forcave Ajrore të SHBA.

Në teori, porositë e reja ende mund të përmbushen, por në praktikë ka pak interes për ndërtimin e avionëve shtesë për shkak të numrit të madh të F-16 Fighting Falcons të mbajtura në rezervë në AMARC (pothuajse mbi 300 njësi) ndërsa presin dorëzimin e F të ri. -35s Rrufeja II. Kryesisht F-16 Fighting Falcon mbeti në prodhim falë porosive të huaja dhe porosive afatgjata nga partnerët e NATO-s.

F-15 vs F-16

Kjo dëshmon për suksesin e programit dhe cilësinë e vetë avionit, i cili është prodhuar në mënyrë aktive gjatë tridhjetë viteve të fundit. Është një lloj standardi për raportin e çmimit dhe aftësive në botën e avionëve luftarakë.

Lexoni gjithashtu: Gjithçka rreth dronëve General Atomics MQ-9 Reaper

Avantazhet e F-15 Eagle dhe F-16 Fighting Falcon

Për të qenë i sinqertë, F-15 Eagle nuk ka pothuajse asnjë të barabartë kur bëhet fjalë për shpejtësinë, manovrimin dhe tavanin e fluturimit. Konkurrentët thjesht po kullosin këtu. Luftëtari është në gjendje të fluturojë në distanca të gjata falë rezervuarëve të jashtëm të karburantit dhe pranisë së dy motorëve. Përveç kësaj, pajisjet me avionikë moderne i mundësojnë F-15 Eagle të ndjekë aeroplanët e armikut në distanca të gjata dhe në të gjitha kushtet e motit. Kjo "Shqiponjë" në një kohë u bë një tmerr i vërtetë për MiG-të sovjetikë, të cilët ishin një objektiv i lehtë për të.

F-15 vs F-16

F-16 Fighting Falcon, nga ana tjetër, është shumë i manovrueshëm dhe përdor pak energji për manovrim, gjë që arrihet pjesërisht nga një sistem i përshtatshëm kontrolli. Avioni është i lehtë, relativisht i lirë dhe është dëshmuar të jetë jashtëzakonisht i gjithanshëm. Me rreth 18 milionë dollarë për njësi, është shumë më lirë për t'u prodhuar dhe përdorur se F-15 Eagle. Ai arriti të provojë efektivitetin e tij gjatë misioneve ushtarake në Irak dhe Afganistan.

Lexoni gjithashtu: ndryshimblade: Drone kamikaze amerikane për mbrojtjen e Ukrainës

Disavantazhet e F-15 Eagle dhe F-16 Fighting Falcon

Sigurisht, nuk ka gjë të tillë si një aeroplan perfekt. Megjithë sukseset e tij në luftimet e qenve, F-15 Eagle mori shumë kritika nga vetë pilotët. Ata e konsiderojnë atë mjaft të madh, të rëndë dhe të rëndë. Ndonjëherë kishte ankesa për manovrimin e tij dhe vetë procesin e pilotimit. Ndonjëherë pilotët duhej të zgjidhnin problemet me avionin pikërisht në ajër. Po, inxhinierët e kuptuan shpejt, por raste të tilla tregojnë se jo gjithçka është aq mirë sa mund të mendojmë. Përveç kësaj, çmimi prej 30 milionë dollarësh është një nga disavantazhet më të mëdha të këtij luftarak.

F-15 vs F-16

Me shfaqjen e F-16 Fighting Falcon, Forcat Ajrore të SHBA shpresonin që problemi i çmimit dhe manovrimit të zhdukej. Kjo është pikërisht ajo që ndodhi. Ky “fëmijë” bëri mrekulli në ajër. Por këtu lindi një problem krejtësisht i ndryshëm, mjaft i pakëndshëm. Fakti është se F-16 Fighting Falcon ka vetëm një motor (nga rruga, i njëjtë me F-15 Eagle), kështu që është më i prekshëm pikërisht për shkak të dështimit të motorit sesa paraardhësi i tij, i cili, nëse është e nevojshme, mund të fluturojë. edhe në një Për më tepër, F-16 Fighting Falcon ka një shpejtësi maksimale më të ulët, tavan operativ dhe shkallë më të ulët ngjitjeje sesa F-15 Eagle.

Le të hedhim një vështrim më të afërt në ndryshimet midis F-15 Eagle dhe F-16 Fighting Falcon.

Lexoni gjithashtu: Vrasësit e heshtur të luftës moderne: UAV-të më të rrezikshme ushtarake

Dallimi kryesor midis F-15 Eagle dhe F-16 Fighting Falcon

Avioni luftarak F-15 Eagle është i aftë për shpejtësi dhe lartësi të madhe, ndërsa F-16 Fighting Falcon me një motor është më i manovrueshëm. F-15 Eagle konsiderohet si një nga avionët më të mirë luftarakë të ndërtuar ndonjëherë. Kjo dëshmohet nga më shumë se 100 fitore në beteja ajrore me kundërshtarë dhe zero humbje në të njëjtën kohë. Mund të operojë në çdo klimë, të përdorë një shumëllojshmëri armësh ajër-ajër dhe ajër-tokë dhe është i pajisur me topin M61 Vulcan.

Dhe F-16 Fighting Falcon është një avion më pak i shtrenjtë, më i lehtë, pak më pak efikas, por nuk kërkon shpenzime të tepruara mirëmbajtjeje dhe lëvizshmërie. I propozuar fillimisht si një pretendent për supremacinë ajrore, ai është evoluar në një mjet shumëfunksional për të gjitha kushtet, me shumë komponentë dhe përmban të njëjtin top M61 Vulcan si F-15 Eagle.

Krijimi i F-15 Eagle i lejoi Forcave Ajrore të SHBA-së të merrte një luftëtar që mund të përdoret jo vetëm për luftime ajrore, por edhe i përshtatshëm për sulme tokësore, dhe për të kundërshtuar rrezikun e dukshëm të avionëve të serisë sovjetike MiG, i cili filloi të të punohet në fund të viteve 1960. Nevoja për operim të shpejtë/afatgjatë të avionëve bëri që McDonnell Douglas të zgjidhte një konfigurim me dy motorë për F-15 Eagle. Aktualisht, ka gati 10 modifikime të F-15 Eagle, me shumë variacione si dukshmëria më e ulët e radarit, ekuipazhet me dy vende dhe modele me radarë të përmirësuar klimatike. Dihet se F-15 Eagle do të jetë në shërbim të Forcave Ajrore të SHBA-ve të paktën deri në vitin 2025.

F-15 vs F-16

Pas Luftës së Vietnamit, ushtria amerikane vendosi që Forcave Ajrore i duhej një luftëtar i ri që do të ishte më pak i kushtueshëm, më i lehtë dhe më i manovrueshëm se F-15 Eagle. Kështu u shfaq F-16 Fighting Falcon, i krijuar nga kompania General Dynamics, e cila pothuajse plotësoi plotësisht detyrat ekzistuese. Përdorimi i një motori i siguroi luftëtarit lehtësi dhe manovrim, përbërësit e rinj modernë në prodhimin e bykut ulën peshën e tij. Përveç kësaj, ka rreth 10 variacione të F-16 Fighting Falcon, shumë të ngjashme me atë që ishte dhe është F-15 Eagle. Avioni aktualisht mbetet në shërbim me Forcën Ajrore të SHBA-së dhe vendet partnere dhe pritet që edhe operacioni i tij të përfundojë jo më herët se 2025.

F-15 vs F-16

Është interesante se F-15 Eagle është në gjendje të ngjitet drejt lart në një kënd 90 gradë, falë dizajnit të tij me dy motorë që i jep përshpejtim të fuqishëm dhe mund të ngjitet në një lartësi prej 30 këmbësh (rreth 000 km) në vetëm 10 sekonda. Dizajni i bishtit me dy rrota dhe ngarkesa e ulët e krahëve sigurojnë besueshmëri me shpejtësi shumë të larta.

F-16 Fighting Falcon është një monoplan me një krah, me një motor, megjithëse përdor të njëjtin motor reaktiv Pratt dhe Whitney P100 si F-15 Eagle. Ishte avioni i parë i prodhimit me stabilitet të reduktuar, domethënë paqëndrueshmëri statike të qëllimshme. Shumica e avionëve janë projektuar që të kenë qëndrueshmëri të shtuar statike, që do të thotë se ata rrafshohen gjatë fluturimit në mungesë të veprimit të pilotit. Reduktimi i qëndrueshmërisë statike lejon manovrim më të lehtë duke kursyer energjinë që do të shpenzohej për të niveluar pozicionin, sepse trupi i avionit nuk i reziston manovrimit. Një kompjuter personal i instaluar ruan stabilitetin e F-16 Fighting Falcon. Me një rezervuar të plotë të karburantit, luftëtari mund të përballojë një ngarkesë prej 9 G.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: Përmbledhje e MANPADS Starstreak

Dallimet kryesore

  • Roli i F-15 Eagle është të operojë si një luftëtar kryesisht ajror, ndërsa F-16 Fighting Falcon operon si një luftëtar me shumë funksione.
  • Numri i motorëve: F-15 Egle ka dy motorë, ndërsa F-16 Fighting Falcon ka vetëm një motor.
  • F-15 Eagle është më i gjatë se F-16 Fighting Falcon.

Lexoni gjithashtu: ndryshimblade: Drone kamikaze amerikane për mbrojtjen e Ukrainës

F-15 Eagle vs F-16 Fighting Fighting Falcon

Është interesante që në YouTube madje ka një video të një përleshjeje mes një F-15 dhe një F-16. Nëse jeni të interesuar, mund ta shikoni. 

Cilin nga këta dy avionë do të dëshironit të shihnit në Ukrainë?

Përgjigja për këtë pyetje është e paqartë - të dyja. Jam i sigurt se si F-15 Eagle ashtu edhe F-16 Fighting Falcon do të ishin shumë të dobishëm për mbrojtësit tanë. Shfaqja e secilit prej tyre do të bënte që aeroplanët e armikut të ulnin disi entuziazmin e tyre. Pilotët e njohur amerikanë në përgjithësi janë të befasuar nga aftësitë e kolegëve të tyre ukrainas, duke i quajtur ata as dhe luftëtarë të vërtetë. Dhe shfaqja e avionëve modernë të tipit NATO në to mund të ndryshojë rrënjësisht situatën. Nëse kongresmenët tashmë shpallin fillimin e trajnimit të oficerëve tanë, atëherë avionët, shpresojmë, së shpejti do të shfaqen në shërbim të Forcave Ajrore të Ukrainës. Atëherë pushtuesit do të kenë padyshim telashe, sepse nuk do të kenë më avantazhin në ajër dhe hordhitë tokësore të orkeve nuk do të ndihen të sigurta.

Ne presim me padurim Fitoren tonë. Dhe ajo do të vijë patjetër, sepse e keqja duhet ndëshkuar. Lavdi Ukrainës! Vdekje armiqve! Orcs, digjeni në ferr!

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: sistemi raketor antitank Stugna-P - tanket Ork nuk do të mbingarkohen

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

6 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Yirdna
Yirdna
11 muaj më parë

Unë nuk kundërshtoj, në të vërtetë, do të ishte e këshillueshme që Forcat Ajrore të Forcave të Armatosura të Ukrainës të merrnin të dy luftëtarët

Eugjeni
Eugjeni
11 muaj më parë

Asgjë nuk është shkruar fare për përshtatshmërinë e të dy avionëve për punë në pistat ajrore të Ukrainës! Dhe kjo është gjëja kryesore! Si i thyen këmbët ai F-16 në ngritjen e parë?

Vladyslav Surkov
Admin
Vladyslav Surkov
11 muaj më parë
Përgjigju  Eugjeni

Epo, në përgjithësi, pista mund të shndërrohet brenda disa javësh. Me sa duket, F-16 ka nevojë për një asfalt, jo një shirit betoni, dhe F-15 mund të bëhet prej betoni. Por këtu ka edhe një faktor tjetër. Në kushtet kur rusët mund të mbulojnë çdo fushë ajrore në Ukrainë me raketa, mendoj se avionët (nëse na jepen) me shumë mundësi do të bazohen në territorin e Polonisë dhe Rumanisë. A duhet së pari të sigurojmë mbrojtje të fuqishme kundërajrore/kundërajrore për të mbrojtur fushat ajrore.

Yuri
Yuri
11 muaj më parë

Z. Yuri, çfarë është kjo: "... projektuar me shtytje negative. Fakti është se shumica e luftëtarëve kanë një shtytje pozitive..." - E kuptoni, në përgjithësi, për çfarë keni shkruar? Njohja e gjuhës angleze është e nevojshme për një "gjeni të panjohur"! Ju nuk duhet të mbështeteni vetëm në Google Translate, ai gjithashtu duhet të modifikohet dhe nuk është aq e lehtë për ta bërë këtë, veçanërisht kur nuk jeni specialist i aviacionit. Pra, na tregoni më në detaje për "tërheqjen negative", ju lutem. Në mënyrë që ata vetë të kuptojnë atë që ju shkruani. te uroj mire. Yuri.

Vladyslav Surkov
Admin
Vladyslav Surkov
11 muaj më parë
Përgjigju  Yuri Svitlyk

Mendoj se termi stabilitet pozitiv/negativ i fluturimit mund të përdoret më mirë. Në përgjithësi, është e nevojshme të kuptohet nëse termi i përcaktuar i kësaj vetie të avionit është ukrainas. Në rusisht është "stabilitet". Por mua personalisht nuk më pëlqen "stabiliteti" ukrainas. Edhe pse, mbase është pikërisht kështu zyrtarisht.
Është njësoj si rrotat e veturës që rregullohen vetë kur e lëshon timonin. Vetëm për aeroplan.

Popullore tani