StattiPajisjet ushtarake"Neptunët" goditën kryqëzuesin "Moska": Gjithçka rreth këtyre raketave të lundrimit kundër anijeve

"Neptunët" goditën kryqëzuesin "Moska": Gjithçka rreth këtyre raketave të lundrimit kundër anijeve

-

Kryqëzori i famshëm "Moskva", flamuri i Flotës së Detit të Zi, për të cilin rusët ishin aq krenarë, jo vetëm që u dërgua në një drejtim të njohur, por edhe u godit nga dy raketa lundrimi kundër anijeve Neptun. Sot do të flasim për to.

Neptun

Lufta e popullit ukrainas kundër hordhisë së orkëve nga Moska vazhdon. Forcat tona të Armatosura të lavdishme jo vetëm që frenojnë sulmin e armikut përgjatë gjithë linjës së kontaktit, por japin në këmbim goditje shkatërruese.

Kryqësor

Mbrëmë ka ndodhur një ngjarje për të cilën me të vërtetë ia vlen të shkruhet. Kryqëzori "Moska" u sulmua me sukses nga dy raketa lundrimi kundër anijes "Neptun". Si rezultat i goditjes, municioni në bordin e kryqëzorit shpërtheu, ai u rrotullua në anën e majtë. Ekuipazhi duhej të evakuohej urgjentisht, pavarësisht stuhisë së fortë. Pas ca kohësh, kryqëzori "Moska" shkoi me siguri në fund. Ku i përket ai?

Por gjëja më interesante në këtë histori është se kryqëzori "Moskva" u rrëzua me raketën antitank Neptun të prodhimit ukrainas.

Lexoni gjithashtu: Armët kimike të Rusisë: Sa e rrezikshme është dhe cilat janë pasojat e mundshme

PRK Neptuni është një stuhi e kryqëzuesve rusë

Po, RK-360MS Neptuni është një sistem raketor anti-anije ukrainas. Ajo u zhvillua në Byronë e Dizajnit "Luch". Ky sistem i fuqishëm i mbrojtjes raketore përdor raketën e lundrimit kundër anijeve R-360. Ky është versioni ukrainas i raketës ruse Kh-35U. Raketa ukrainase në përgjithësi është e ngjashme me Kh-35U, por ka një trup më të gjatë me më shumë karburant, një përforcues më të madh dhe disa modifikime të tjera.

Kjo raketë u njoftua për herë të parë në vitin 2013. Bëhet e ditur se mostrat e para janë përfunduar dhe testuar në vitin 2016. Në atë kohë, kjo raketë, siç dihet, nuk kishte një sistem drejtimi. Vetë raketa e lundrimit ka një rreze veprimi deri në 280 km. Mund të transportohej dhe lëshohej nga platformat detare, tokësore dhe ajrore. Zhvillimi i kompleksit të raketave kundër anijeve me bazë tokësore Neptun përfundoi në vitin 2019. Testet nga ushtria ukrainase përfunduan në vitin 2020. Në vitin 2021, sistemi i para-prodhimit të mbrojtjes raketore Neptun iu dorëzua ushtrisë për testim.

Gjatë goditjeve stërvitore, raketa u shfaq mirë dhe u vu në shërbim me Forcat e Armatosura të Ukrainës. Në vitin 2021, Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës financoi prodhimin e një serie të re të sistemeve të mbrojtjes bregdetare të Neptunit. Ishte planifikuar që një grup prej 18-19 automjetesh lëshimi të dorëzoheshin në vitin 2022. Aktualisht nuk e dimë se sa raketa të tilla lundrimi janë në të vërtetë në shërbim me ushtrinë tonë. Por ato ekzistojnë dhe operojnë me sukses, siç dëshmohet nga kryqëzori i fundosur "Moskva".

Neptun

Disa burime raportojnë se para rënies së Bashkimit Sovjetik kishte plane për të prodhuar raketa Kh-35 në Ukrainë. Megjithatë, zhvillimi i raketave i parapriu fundit të Luftës së Ftohtë dhe rënies së Bashkimit Sovjetik. Si rezultat, Kh-35 nuk hyri kurrë në shërbim, dhe u prodhua për herë të parë në Rusi vetëm në mesin e viteve 1990. Pra, me shumë mundësi, Ukraina kishte të gjithë dokumentacionin teknik për këtë raketë. Përveç kësaj, Ukraina prodhoi motorë dhe disa komponentë të tjerë për raketat ruse X-35.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Bayraktar TB2 UAV: ​​Çfarë lloj bishë është kjo?

Skandal me Kumsong 3

Në vitin 2013, raketa e lundrimit u fut në një skandal mjaft të pakëndshëm. Një kopje e saktë e Neptunit u pa për herë të parë në vitin 2014 në Korenë e Veriut me emrin Kumsong 3 (Venus 3). Fillimisht, besohej se koreanët kishin blerë raketa ruse Kh-35E ose Kh-35UE. Megjithatë, pas një studimi të kujdesshëm, rezultoi se kjo nuk është një raketë ruse, por jashtëzakonisht e ngjashme me "Neptunin" ukrainas. PRK bëri nisjen e parë testuese të dukshme në 2015 dhe raportohet se demonstroi një rreze prej 200 km. Në vitin 2017, gjatë një testi tjetër, Kumsong 3 demonstroi një distancë prej 240 km.

Neptun

Nuk dihet ende se si raketa e zhvilluar në Ukrainë është testuar në Korenë e Veriut edhe para se të testohej në vendin tonë. Ka ende një hallkë që mungon në gjithë këtë histori, nuk është e qartë se si është zhvilluar kjo raketë e Koresë së Veriut. Një nga shpjegimet mund të jetë se Ukraina kontribuoi në zhvillimin e raketës kundër anijeve të Koresë së Veriut Kumsong 3. Udhëheqja e atëhershme e udhëhequr nga Yanukovych mund të shiste banalisht dokumente për zhvillimin e një rakete lundrimi kundër anijeve me ndihmën e rusëve. Në atë kohë, Ukraina ishte në fakt një nga dhjetë prodhuesit më të mëdhenj të pajisjeve ushtarake në botë dhe kishte një industri armësh shumë më të zhvilluar se Koreja e Veriut. Dihet gjithashtu se në atë kohë Ukraina furnizonte motorë për raketat balistike të Koresë së Veriut përmes Rusisë. Ky fakt u konfirmua më vonë nga agjencia hapësinore ukrainase dhe inteligjenca e Koresë së Jugut.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: Armët kundërajrore që mbrojnë qiejt tanë

Çfarë është interesante për raketën antitank "Neptun"?

Për sa i përket karakteristikave, raketa Neptun është përgjithësisht e ngjashme me atë ruse Kh-35U. Ka një distancë të planifikuar deri në 280 km. Në vitin 2019, kjo raketë demonstroi për herë të parë një rreze prej më shumë se 250 km. Ai mbart një kokë lufte me fragmentim me eksploziv të lartë (HE-FRAG) me peshë rreth 145 kg. Kjo raketë duhet të jetë efektive kundër anijeve deri në 5000 tonë, si fregatat dhe shkatërruesit më të vegjël. Siç doli, është gjithashtu një armë vdekjeprurëse për kryqëzorët.

Neptuni ka një sistem navigimi inercial me radar aktiv që kthehet në fazën e fundit të fluturimit. Fillimisht në zhvillimin e radarit të kësaj rakete u hasën disa probleme, të cilat u zgjidhën me sukses. Pas lëshimit, raketa shkon në një lartësi prej 10-15 m mbi sipërfaqe. Në fazën përfundimtare të fluturimit, raketa anti-ajrore Neptun zbret 3-10 m mbi sipërfaqe për të kapërcyer sistemet e mbrojtjes së armikut.

Kjo raketë udhëton me shpejtësi nënsonike. Besohej se për shkak të shpejtësisë së saj nënsonike, kjo raketë kundër anijeve mund të kapej mjaft lehtë, veçanërisht nga një sistem i avancuar i mbrojtjes. Por ky është vetëm një supozim. Siç ka treguar praktika, dy raketa lundrimi të lëshuara në kryqëzorin Ork kapërcyen me sukses mbrojtjen e tyre dhe goditën objektivin.

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: MANPADS FIM-92 Stinger

Kryqëzori "Moska" u sulmua nga një kompleks raketor bregdetar

Byroja ukrainase e projektimit "Luch" ka zhvilluar gjithashtu një kompleks raketash bregdetare që mund të mbajë raketa Neptun. Ndoshta ka qenë ky kompleks raketor që ka lëshuar dy raketa lundrimi kundër kryqëzorit "Moskva".

Pak për shasinë. Fillimisht, pati propozime për ripërdorimin e MAZ-543M të vjetëruar me lëvizshmëri të lartë të rëndë. Një numër i automjeteve të tilla u ruajtën në Ukrainë. Ideja ishte shndërrimi i tyre në lëshues të lëvizshëm për transportimin e raketave të reja kundër anijeve. Ka pasur edhe propozime për ripërdorimin e radarit të vjetër nga kompleksi raketor i mbrojtjes bregdetare "Rubizh".

Neptun

Më vonë, ishte planifikuar që përbërësit e sistemit të mbrojtjes bregdetare të Neptunit të bazoheshin në KrAZ-7634НЕ. Ky është një kamion ushtarak ukrainas me një konfigurim 8x8. Dhe prototipet u zhvilluan në të vërtetë në këtë shasi KrAZ. Sidoqoftë, KrAZ përjetoi vështirësi financiare dhe ishte afër falimentimit. Ajo nuk arriti të dorëzonte automjetet e nevojshme në kohë. Dërgesat ishin pothuajse një vit prapa planit. Kishte gjithashtu raporte se shasia KrAZ performoi dobët në prova dhe kishte probleme me besueshmërinë. Si rezultat, komponentët e Sistemit të Mbrojtjes Raketore Bregdetare Neptun u përshtatën në vend të shasisë çeke Tatra 8×8 T815-7 të serisë së rëndë të lëvizshmërisë së lartë. Rimbushja e raketave kryhet në kamionë Tatra me një konfigurim 6×6.

Neptun

Në përgjithësi, sistemi i ri i mbrojtjes bregdetare ukrainase mund të jetë i barabartë me sistemin rus të mbrojtjes bregdetare Bal, megjithëse jo aq i aftë. Një bateri tipike mbrojtëse bregdetare e Neptunit përbëhet nga 6 lëshues me 24 raketa kundër anijeve. Automjetet transportuese mund të vendosen në një distancë deri në 25 km nga deti. Duhen 15 minuta për të përgatitur këtë sistem raketor të mbrojtjes bregdetare për gjuajtje.

Neptun

Në vitin 2021, u prezantua radari i ri Mineral-U. Ishte projektuar posaçërisht për sistemin e Neptunit. Mund të zbulojë anije në një distancë deri në 500-600 km. Fillimisht, ky radar ishte planifikuar të krijohej në bazë të shasisë ukrainase KrAZ-7634.NE. Sidoqoftë, siç dihet, kompania KrAZ nuk mundi ta dorëzonte shasinë në kohë.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: Përmbledhje e MANPADS Starstreak

PRK Neptuni do të tregojë veten

Incidenti i djeshëm me shkatërrimin e kryqëzorit "Moskva" dëshmoi se kompleksi ukrainas i raketave kundër anijeve Neptun është i aftë të shkatërrojë anijet ruse dhe jo vetëm kaq. Kjo armë efektive e zmbraps armikun me mjaft sukses. Tani do të ulet disi niveli i trimërisë dhe arrogancës së pushtuesve.

Tani e tutje, sa herë që anijet Ork hyjnë në ujërat e detit të Zi ose Azov, ata do të jenë të kujdesshëm ndaj sulmit të mbrojtjes bregdetare të Marinës së Ukrainës, dhe tani ata nuk do të bombardojnë më qytetet dhe fshatrat tanë pa u ndëshkuar.

Neptun

Jam i sigurt se dërgimi i suksesshëm i kryqëzorit "Moskva" në fund të Detit të Zi me ndihmën e nëndetëses Neptun është vetëm dallëndyshja e parë. Do të fitojmë patjetër! Gjithçka do të jetë Ukrainë! Lavdi Ukrainës! Vdekje armiqve!

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: sistemi raketor antitank Stugna-P - tanket Ork nuk do të mbingarkohen

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

3 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Sergei
Sergei
1 vit me pare

Через замовлення шасі татра, сам комплекс вийшов дорожче, що призвело до зменшення кількості ракет, читав інтерв’ю. Підозрюю що перехід на татра в маштабах зсу був необєктивний, були ще якійсь фактори що на це вплинули.

Vladyslav Surkov
Admin
Vladyslav Surkov
1 vit me pare
Përgjigju  Sergei

Është mjaft e mundur.

Vladyslav Surkov
Admin
Vladyslav Surkov
1 vit me pare

Arkady Babchenko: https://site.ua/arkadiy.babchenko/marka-pogasena-s-iynpgnv

Situata me "Moskën" doli të ishte më e mirë nga sa mendohej fillimisht. Nëse dëgjoni njerëz të zgjuar në internet, fotografia shfaqet përafërsisht kështu.
S-300 që qëndron në "Moskë" nuk është aspak një gjë e keqe, në fakt. Ai i kryen detyrat e tij në duar të afta të lidhura me një tru inteligjent. Për shembull, në duart e sistemeve të mbrojtjes ajrore ukrainase, ajo bën një punë të shkëlqyer për të mbrojtur qiellin mbi Kiev - efektiviteti i raketave të rrëzuara është shtatëdhjetë deri në tetëdhjetë për qind. Ai rrëzon të gjithë avionin sovjetik. Fakti që rastësisht ra në duart e alkoolistëve të trashëguar është një çështje tjetër.
Prandaj, ai është mjaft i aftë të kundërshtojë Neptunët dhe Forcat Ajrore të Ukrainës.

Por. Ishte e lëmuar në letër, por harruan luginat.
Ka një problem.
Байрактар! Байрактар, бл…!
E harruan Bayraktarin, gropin, narotin!
Djalli e njeh atë, shoku ensign.
Këtu tingëllon në kokën time kënga për Bai-rak-tar.

Dhe Bayraktar nuk e sheh këtë kompleks raketash anti-ajrore, "të aftë për të mbrojtur në mënyrë efektive kryqëzorin nga çdo avion, madje edhe ata premtues, helikopterë, raketa lundrimi, bomba ajrore të drejtuara dhe dron".
Та хер його знає, товаришу прапорщик – два.

Në fund, thonë ata, kështu ishte. Bayraktor fluturoi lart dhe çaktivizoi radarin "Moska". Pas kësaj, kryqëzori doli të ishte praktikisht i paarmatosur. Nga mbrojtja kundërajrore, ai kishte vetëm dy Grerëza të vjetruara dhe një AK-630, një armë zjarri të shpejtë me gjashtë tyta, e aftë për të goditur objektiva me fluturim të ulët. Në parim, e njëjta gjë vlen edhe për raketat.
Після цього по крейсеру було вмазано двома ракетами для надійності – але АК-630 не спрацювала, або спрацювала, але руки потомствених алкоголіків зробили свою справу, або хрін його знає, товаришу прапорщик-3, як там розвивалися події в ці останні секунди, але факт залишається фактом – обидві ракети лупили в борт. Триста кілограмів сумарної вибухівки на швидкості дев’ятсот кілометрів на годину.

Крейсер «Москва» зі своєю системою ППО, що складається з 64 ракет С-300, прикривав великі десантні кораблі, які тягають залізо та гарматне м’ясо в Бердянськ. Ну, не всі вже тягають, проте.

Nuk ka mbetur asnjë anije në flotën ruse të Detit të Zi të afta për të siguruar një mbulesë të tillë për përmbysjen e zbarkimeve.
Admiral Essen është ende i varur diku, por ai ka Shtilin dhe analogun detar të Buk si pajisje të mbrojtjes ajrore, por nuk ka S-300.

Pra ja ku është.
Ми над російським кораблем можемо іржати скільки завгодно – і, безумовно, заслужено – але це не просто іржаву балію потопили. Це — блискуча операція ЗСУ фактично на зрив подальшого перекидання російських сил морем.
Kjo është një fitore taktike.

Popullore tani