StattiPajisjet ushtarakeArmët e fitores së Ukrainës: granatahedhës antitank Carl Gustaf

Armët e fitores së Ukrainës: granatahedhës antitank Carl Gustaf

-

Ndër llojet e armëve të dorëzuara së fundmi në Ukrainë janë granatahedhës suedezë kundër tankeve Karl Gustaf me municion të përshtatshëm. Sot gjithçka ka të bëjë me këtë armë efektive.

Për sigurimin e tyre, ne duhet t'i kemi borxh Kanadasë, e cila u dorëzoi mbrojtësve tanë të paktën 100 granatahedhës dhe 2000 gëzhoja nga arsenali i saj. Duke pasur parasysh informacionin e fundit, vendosëm të shqyrtojmë më në detaje granatahedhësit Carl Gustaf, sepse ishte kjo armë që ushtria ukrainase shkatërroi së fundmi tankun më të fuqishëm rus T-90M "Breakthrough". Granatahedhësi Carl Gustaf është një nga granatahedhësit më të njohur në botë, i cili është në shërbim me pothuajse 40 vende. A e dini se historia e këtij granatahedhësi daton që nga epoka e pas Luftës së Dytë Botërore?

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Bayraktar TB2 UAV: ​​Çfarë lloj bishë është kjo?

Carl Gustaf është një armë e pasluftës kundër objektivave të blinduara

viti 1946. Pas makthit të luftës midis Gjermanisë naziste dhe Bashkimit Sovjetik, Evropa vazhdon të rindërtohet. Konflikti gjashtëvjeçar, i konsideruar si lufta më e përgjakshme dhe më e tmerrshme në histori, i bëri njerëzit të kuptojnë se nuk duhet të lejojnë një përsëritje dhe duhet të fokusohen në ndërtimin e paqes. Por cila është garancia më e madhe e paqes në kohët kur barbarët mund të vijnë në pushtet? Armë. Shumë armë. Aq shumë për të penguar çdo vend tjetër që të mos mendojë për një luftë të mundshme.

Prandaj, pas një konflikti të gjatë, i cili u dha kompanive të mbrojtjes në mbarë botën me shumë përvojë, filloi puna për një armë krejtësisht të re. Një shembull i një arme të tillë është granatahedhësi Carl Gustaf (versioni M1), i cili u zhvillua rreth vitit 1946 nga inxhinierët suedezë Hugo Abramson dhe Harald Jentzen. Prodhimi i tyre u krye në fabrikën Carl Gustafs Stads Gevärsfaktori, gjë që pasqyrohet në emrin e kësaj arme.

Karl Gustaf

Jo më kot përmenda përvojën e Luftës së Dytë Botërore, sepse gjatë krijimit të Carl Gustaf, padyshim u mor parasysh kjo përvojë e paçmuar e përdorimit të armëve në kushte reale luftarake. Sidomos pasi granatahedhësi Carl Gustaf u krijua në bazë të armës antitank 20 mm Pansarvärnsgevär M/42 të 1940-1942, efektiviteti i së cilës kundër tankeve doli të ishte shumë i ulët.

Përgjigja e Suedisë ndaj Bazooka dhe Panzerschreck është Carl Gustaf M1

Përfitimet më të mëdha? Çmimi i ulët dhe pesha e lehtë, si dhe municione universale. Kështu mund ta përshkruani shkurtimisht këtë granatëhedhës suedez.

Granatahedhësi pa zmbrapsje Carl-Gustaf M84 1 mm, hyri në shërbim me Ushtrinë Suedeze në 1948 si Grg m/48. Ai kryente të njëjtin funksion si Panzerschreck-u gjerman ose Bazooka e Ushtrisë Amerikane, por ndryshonte ndjeshëm prej tyre, pasi në vend të tytës së lëmuar përdorte tyta me pushkë, të cilat bënë të mundur rritjen e ndjeshme të shpejtësisë fillestare të granatës dhe arritjen e një rrezeje shumë më të madhe. dhe saktësinë e goditjes së objektivave. Megjithë nevojën për të përdorur një lloj të veçantë municioni (pa pendë, të cilat përdoren për të stabilizuar fluturimin), ky granatëhedhës u përhap në të gjithë botën, duke u bërë baza e armëve antitank të shumë vendeve.

Karl Gustaf

Grg m/48 ishte gjithashtu më i fuqishëm se homologët e lartpërmendur nga vendet e tjera, pasi sistemi i qitjes pa zmbrapsje lejonte përdorimin e municioneve që përmbanin shumë më tepër lëndë shtytëse. Falë kësaj, predha e gjuajtur nga granatahedhësi Karl Gustav arriti një shpejtësi prej 290 m/s, dhe jo rreth 105 m/s, si në granatahedhësit Bazooka ose Panzershrek. Kjo përmirësoi saktësinë e përgjithshme, por në përgjithësi ishte ende e vështirë ta quash armën shumë mbresëlënëse. Vërtetë, në vitin 1964, u zhvillua një version i modifikuar i M2, i cili mori një peshë dhe gjatësi të reduktuar, përkatësisht 14,2 kg dhe 1,13 metra, por diapazoni i qitjes nuk ndryshoi - 700 metra për objektivat statike dhe 400 metra për objektivat në lëvizje.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: Përmbledhje e MANPADS Starstreak

Modernizimi i granatëshedhësve Carl-Gustaf - nga M1 dhe M2 në M3 dhe M4

Për momentin, granatahedhësi më i zakonshëm Carl Gustaf në shërbim është versioni M3, i zhvilluar në 1991, ai mori një peshë të reduktuar nga 14,2 kg në 8,5 kg dhe një gjatësi nga 1,13 në 1,065 metra. Kjo e bën shumë më të lehtë ruajtjen e shpejtësisë së zjarrit prej 6 fishekësh në minutë. Kjo u bë duke hequr fuçinë e çelikut të falsifikuar në favor të fibrës së karbonit. Përveç kësaj, pjesët e jashtme metalike u zëvendësuan me plastikë dhe lidhje alumini.

Në këtë variant, granatahedhësi mund të përdorë lloje të ndryshme predhash si HE 441 me eksploziv të lartë, grup HE 655, grup HEAT/751, HEAT-RAP/551 ose HEDP/502 fragmentim antitank, të përdorura kundër pajisjeve, fortifikimeve. dhe fuqi punëtore. Kjo rriti shumë aftësitë e këtyre granatahedhësve suedezë, të cilët tani mund të godisnin më shumë objektiva të blinduara të mbrojtura (me trashësi armaturë deri në 400 mm) në një distancë deri në 700 metra (gama efektive e HEAT 551 në objektivat e palëvizshme).

Karl Gustaf

Sigurisht, kjo nuk është një distancë kaq e gjatë në krahasim me sistemet si Javelin ose Stugna, por duhet theksuar se këto nuk janë ATGM, por granatahedhës shumë më të thjeshtë pa një sistem udhëzues. Në përgjithësi, municioni më i zakonshëm për granatahedhësit Carl Gustaf është krijuar për të goditur objektivat, zakonisht disa qindra metra larg. Megjithatë, predha më mbresëlënëse, të drejtuara me lazer me një rreze maksimale deri në 2000 m dhe një rreze efektive deri në 1000 m, kanë ekzistuar për një kohë të gjatë. Dihet gjithashtu se tashmë po punohet për predha të reja me precizion të lartë GMM (Guided Multipurpose Munition) me një kokë lufte të aftë për të shkatërruar bunkerë dhe objektiva të blinduara lehtë në një distancë deri në 2500 km.

Për momentin, versioni më i fundit i këtij granatahedhësi është varianti M4, i prezantuar në vitin 2014, i cili, falë fibrave shtesë të karbonit dhe titanit, ka një peshë edhe më të reduktuar (6,6 kg) dhe gjatësinë e sistemit (950 mm). Në të njëjtën kohë, ai rriti qëndrueshmërinë e lëshuesve nga 500 në 1000 të shtëna, mori shufra Picatinny dhe pajisje për kontrollin e predhave të programueshme. Sidoqoftë, ky version nuk arriti në Ukrainë, pasi Kanadaja kishte akses vetëm në M3.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: NLAW - Çfarë dimë për këtë kompleks?

Cilat janë granatahedhësit Carl Gustaf?

Është në fakt një armë mjaft e thjeshtë, e përbërë nga një tytë me pushkë e mbivendosur me një shtypës mbrapshtjeje venturi, dy doreza në pjesën e përparme dhe një kapje shpatullash. Synimi kryhet nga pajisje optike me zmadhim të trefishtë me një kënd shikimi 17º. Variantet më të avancuara janë të pajisura me sistemin suedez të synimit Aimpoint dhe zakonisht kërkojnë një ekip me dy persona (qitës dhe ngarkues) për t'u përdorur, megjithëse këto armë mund të përdoren edhe në mënyrë të pavarur, duke qëlluar nga çdo pozicion. Sidoqoftë, duhet të siguroheni që të mos ketë njeri pas jush, edhe në 75 m, sepse për shkak të dizajnit pa zmbrapsje, çdo goditje krijon presion të tepërt që mund të dëmtojë rëndë njerëzit direkt pas saj.

Karl Gustaf

Falë përdorimit të përbërësve modernë të plastikës, veçanërisht në pjesën e jashtme të tytës, Carl Gustaf është një granatëhedhës relativisht i lehtë për një dizajn pa zmbrapsje. Sigurisht, masa në vetvete është mjaft e madhe kur krahasohet me granatahedhës të tjerë modernë antitank që përdoren në Evropë, por vetë dizajni do të thotë se mund të përdoret me një gamë shumë të gjerë municionesh.

Karl Gustaf

Për shembull, versioni i modifikuar që përdoret sot në Ukrainë mund të punojë me 10 predha të ndryshme. Për shkak të guaskës së valëzuar të çelikut brenda tytës së armës, predhat stabilizohen gjatë rrotullimit, ndryshe nga predha HEAT që shpojnë forca të blinduara. Vetë granatahedhësi është i ngarkuar nga pas dhe bllokimi i tij hapet anash. Megjithë një ndryshim domethënës në dizajnin bazë në krahasim me disa granahedhës të tjerë, nga pikëpamja taktike, Carl-Gustaf përmbush pothuajse të njëjtin rol në fushën e betejës si granatahedhës më të lehtë antitank.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: Javelin FGM-148 ATGM - të pamëshirshme ndaj tankeve të armikut

Çfarë municioni përdoret në granatahedhës Carl Gustaf

Sistemi Carl Gustaf është i aftë të gjuajë një shumëllojshmëri municionesh 84 mm, duke përfshirë fishekë anti-blinduar, anti-strukturë, me shumë objektiva, kundër personelit dhe plumba mbështetës. Municioni HEAT (anti-tank me eksploziv të lartë) mund të depërtojë deri në 400 mm armaturë uniforme të mbështjellë.

Karl Gustaf

Predha me një kokë HEAT tandem janë të afta të depërtojnë deri në 500 mm armaturë homogjene të mbështjellë pas armaturës reaktive shpërthyese. Shpejtësia e zjarrit është rreth 6 të shtëna në minutë. Municioni ka një rreze efektive deri në 400 m kundër tankeve dhe 700 m kundër ndërtesave dhe objektivave të palëvizshme. Disa lloje municionesh kanë një përforcues rakete për të rritur rrezen në 1000 m.

Lexoni gjithashtu: "Neptunët" goditën kryqëzuesin "Moska": Gjithçka rreth këtyre raketave të lundrimit kundër anijeve

Pajisjet e granatahedhësve Carl Gustaf

Pamja është montuar në një hekurudhë Picatinny, e cila bën të mundur përdorimin e llojeve të ndryshme të pamjeve, duke përfshirë intensifikuesit termikë ose të imazhit të krijuar për operacionet e natës. Saab projektoi Carl-Gustaf M4 për pajtueshmëri të hapur me një sërë pamjesh inteligjente, duke siguruar që sistemi të mbetet në krye të inovacionit teknologjik ushtarak. Përdorimi i sistemeve inteligjente të shikimit lejon analizën e menjëhershme të të dhënave të situatës, duke i lejuar përdoruesit të programojë në thelb municionet për të arritur efektin e dëshiruar. Kjo sinergji e ardhshme midis raundit, sistemit dhe individit është një nga hapat e ardhshëm strategjikë kritikë që duhet të ndërmerren nga ushtria përpara.

Karl Gustaf

Carl Gustaf M4 ishte projektuar posaçërisht për të shkatërruar tanket kryesore të betejës, automjetet e blinduara, si dhe ndërtesat dhe bunkerët. Ai ka një distancë efektive të qitjes deri në 500 m në automjete të blinduara ose tanke dhe 700 m në ndërtesa dhe objektiva stacionare. Disa lloje municionesh kanë një përforcues rakete për të rritur rrezen në 1000 m. CGM4 zakonisht operohet nga një ekip prej dy personash, duke përfshirë një gjuajtës dhe një ngarkues.

Karl Gustaf

Kjo i lejon ata të përballojnë gamën e gjerë të misioneve luftarake me të cilat përballen dhe të kenë një zgjidhje të fuqishme për çdo situatë. Të kesh një armë të vetme për të gjitha situatat rrit fleksibilitetin e tyre taktik dhe zvogëlon sasinë e pajisjeve që ata mbajnë. CGM4 mund të mbahet nën ngarkesë, duke i lejuar përdoruesit të përgjigjen më shpejt ndaj kërcënimeve dhe të lëvizin taktikisht kur është e nevojshme. Ndërfaqja komunikon saktësisht se sa fishekë janë shkrepur përmes saj, në mënyrë që ushtria të mund të vlerësojë me saktësi kur një armë individuale ka arritur në fund të ciklit të saj jetësor.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: Ushtria vlerësoi shumë MANPADS Piorun

Karakteristikat teknike të Carl Gustaf

  • Pesha: 14,2 kg (M2); 8,5 kg (M3); 7,0 kg (M4)
  • Gjatësia: 1,13 m (M2); 1,07 m (M3); 1,0 m (M4)
  • Shërbimi: 2 persona (qitës dhe karikues)
  • Lloji i municionit: granatë kumulative reaktive R 84×246 mm
  • Kalibri: 84 mm
  • Shkalla e luftimit të zjarrit: 6 të shtëna/min.
  • Shpejtësia e grykës: ~ 310 m/s (FFV65), ~ 290 m/s (FFV551), ~ 240 m/s (FFV502)
  • Gama e synimit: 250-300 m në një objektiv në lëvizje, 500 m (FFV65) dhe 700 m (FFV551) në një objektiv të palëvizshëm, deri në 1000 m në fuqi punëtore të vendosur në mjedis të hapur, deri në 1300 m me një granatë tymi, deri në 2300 m me granatë ndriçuese
  • Gama maksimale: 1 m
  • Pamja: distanca lazer, PNB.

Granatahedhësi suedez Carl Gustaf e ka dëshmuar veten shumë mirë në kushtet e operacioneve ushtarake në Ukrainë. Mbrojtësit tanë e përdorin me sukses kundër tankeve dhe mjeteve të blinduara të pushtuesit. As tanku më i ri rus T-90M "Proryv" "analogovnet" nuk mund t'i rezistonte kësaj arme të prodhimit suedez.

Çdo gjuajtje e tillë e saktë, çdo tank i rrëzuar e sjell Fitoren tonë më afër. Dhe ajo patjetër do të jetë! Lavdi Ukrainës! Vdekje armiqve!

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu:

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani