StattiPajisjet ushtarakeArma e fitores së Ukrainës: MANPADS FIM-92 Stinger

Arma e fitores së Ukrainës: MANPADS FIM-92 Stinger

-

Kompleksi legjendar i raketave kundërajrore portative FIM-92 Stinger ndihmon Forcat tona të Armatosura të Ukrainës të luftojnë në mënyrë efektive kundër ajrit dhe objektivave të tjerë të fashistëve rusë.

Raketat FIM-92 Stinger i përkasin kategorisë MANPADS. Të lehta, të përshtatshme, ato mund të kontrollohen edhe nga një person (ose zyrtarisht dy), ato janë një armë jashtëzakonisht efektive dhe e rrezikshme në luftën kundër avionëve armik. Këto komplekse u përdorën për herë të parë gjatë Luftës së Falklands, por u bënë të njohura gjerësisht falë talebanëve, të cilët i përdorën për të rrëzuar avionët sovjetikë. Kështu lindi legjenda - FIM-92 Stinger.

MTF-92 Stinger

Lexoni gjithashtu: Kush janë Anonim? Historia dhe e tashmja

Kush është prodhuesi i FIM-92 Stinger?

Zhvillimi dhe prodhimi i sistemeve FIM-92 Stinger u krye nga kompania General Dynamics nga Shtetet e Bashkuara. Kjo është e njëjta korporatë që aktualisht prodhon tanket M1A2 Abrams që janë në shërbim me SHBA-në dhe partnerët e saj në NATO. Aktualisht, kompania Raytheon është përgjegjëse për prodhimin e raketave.

MTF-92 Stinger

Motori për lëshuesin e raketave Stinger u zhvillua nga kompania shumë e famshme e motorëve të raketave Aerojet Rocketdyne. Madje kishte zëra se kjo kompani do të blihej nga gjiganti amerikan i armëve Lockheed Martin, i cili furnizon avionët F-35. Megjithatë, në shkurt të këtij viti, marrëveshja u anulua për shkak të kufizimeve nga rregullatori i tregut vendas.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Bayraktar TB2 UAV: ​​Çfarë lloj bishë është kjo?

Si ndërtohet raketa Stinger?

Vetë raketa FIM-92 Stinger përbëhet nga disa elementë kryesorë: një seksion me një kokë në pjesën e përparme të raketës, një kokë lufte, një seksion shtytës dhe një seksion kontrolli.

MTF-92 Stinger

Dy motorë përdoren për të lëshuar raketën. Lëshuesi, pra një motor i vogël rakete, lejon që raketa të largohet nga kontejneri në të cilin ndodhet dhe të lëvizë në një distancë të sigurt nga operatori. Motori kryesor i lundrimit me dy faza të Stinger fillon më pas për të përshpejtuar raketën në shpejtësinë e synuar dhe për ta mbajtur atë gjatë gjithë fluturimit.

Lëshuesi FIM-92 Stinger përfshin dorezën dhe këmbëzën e një operatori, si dhe sistemet e kthimit dhe kthimit në shtëpi dhe një të ashtuquajtur BCU, ose njësi ftohës baterie. Kjo siguron që koka e drejtimit të ftohet pak para nisjes dhe i gjithë sistemi do të marrë energjinë e nevojshme. Nëse nuk funksionon brenda 45 sekondave, operatori duhet të zëvendësojë BCU me një të re.

MTF-92 Stinger

Lexoni gjithashtu: Çfarë nënkuptojnë sanksionet ekonomike për programin hapësinor të Rusisë

Për çfarë u krijua FIM-92 Stinger?

Siç mund ta merrni me mend, raketat FIM-92 Stinger u zhvilluan si pasardhës i sistemeve të përdorura më parë të këtij lloji. Pas suksesit të madh të FIM-43 Redeye, General Dynamics vendosi të përmirësojë produktin e saj dhe të zhvillojë një raketë të re, të përmirësuar dore tokë-ajër.

MTF-92 Stinger

Raketat e dorës janë niveli më i ulët i mbrojtjes kundërajrore, dhe në rastin e këmbësorisë, në thelb janë mjeti i fundit, duke ndihmuar në shkatërrimin jo vetëm të fuqisë punëtore të armikut, por edhe të pajisjeve të tyre mbështetëse. Pesha e lehtë e të gjithë kompletit lejon një ushtar ta mbajë atë dhe ta përdorë në një moment kritik për një njësi ushtarake.

Raketa FIM-92 Stinger, e gjuajtur në kohën e duhur dhe nga një operator i trajnuar siç duhet, është në fakt shumë e vështirë për t'u çaktivizuar, edhe kundër avionëve modernë. Nëse një revole sulmon, për shembull, një helikopter dhe e bën atë nga një distancë relativisht e afërt, ekuipazhi i një avioni të tillë nuk ka pothuajse asnjë shans, pasi sistemet e mbrojtjes të instaluara në bord do të kenë shumë pak kohë për të reaguar në përputhje me rrethanat. Stingers janë veçanërisht të dobishëm në pozicionet përpara ose në luftën manovruese kur sistemet bazë të mbrojtjes ajrore janë të pamjaftueshme ose nuk janë vendosur në kohë.

Lexoni gjithashtu: ndryshimblade: Drone kamikaze amerikane për mbrojtjen e Ukrainës

Ku përdoren, përveç lëshuesve manualë, raketat FIM-92 Stinger?

Duket se FIM-92 Stinger është një lëshues manual dhe nuk duhet të ketë mundësi të tjera për lëshimin e këtyre raketave, por jo gjithçka është aq e thjeshtë në këtë situatë. Efikasiteti i lartë ka çuar në krijimin e një game të gjerë sistemesh ushtarake të modernizuara të pajisura me këto raketa.

Unë mendoj se shumë prej jush kanë dëgjuar për automjetet me rrota me shumë qëllime të lëvizshmërisë së lartë, të ashtuquajturat HMMWV, të cilat kanë gjetur rrugën e tyre në tregun civil si dhe në ushtri. Kjo përfshin një automjet luftarak me 8 raketa lëshuese FIM-92 Stinger, i quajtur M1097 Av Air Defense Systemenger.

Një automjet tjetër i përdorur nga Stingers është Bradley Linebacker, një automjet i bazuar në shasinë Bradley dhe i projektuar për mbrojtjen SHORAD (mbrojtje ajrore me rreze të shkurtër) të trupave të veta.

MTF-92 Stinger

Mjeti i lehtë i blinduar i mbrojtjes ajrore LAV-AD i përdorur nga Trupat Detare të SHBA-së kryen detyra të ngjashme si Bradley.

Raketat FIM-92 Stinger mund të përdoren gjithashtu si pajisje luftarake për avionët. Helikopterët Kiowa Warrior (OH-58D) të pajisur me këto raketa nuk janë më në shërbim me ushtrinë amerikane, por për një kohë të gjatë ata ishin një pjesë e rëndësishme e ushtrisë së Shteteve të Bashkuara. Ndër helikopterët luftarakë në përdorim të vazhdueshëm dhe të pajisur me Stingers, mund të përmendim AH-64, i cili edhe në variantin e fundit "E" ende përdor këtë dizajn të provuar dhe të besueshëm. Në fund mund të përmendim helikopterët MH-60 të përdorur nga forcat speciale amerikane, të cilët janë të pajisur edhe me raketahedhës FIM-92 Stinger.

Vlen të përmendet edhe armatimi i dronëve. Një nga paraardhësit e dronëve luftarakë, MQ-Predator, përveç raketave Hellfire, është i pajisur edhe me raketa FIM-92 Stinger të përshtatura për lëshim ajror.

Përveç platformave amerikane, Stingers janë integruar edhe me makineri si helikopterët Eurocopter Tiger dhe turke T129 ATAK.

Lexoni gjithashtu: Mirëmbrëma, ne jemi nga Ukraina: lojërat më të mira vendase

Si funksionon raketa FIM-92 Stinger?

Siç është përmendur tashmë, FIM-92 Stinger, si rregull, është një raketë tokë-ajër që i përket klasës pasive të raketave. Koka infra e kuqe e përdorur në predhë është në gjendje të kapë burimin e nxehtësisë në të cilin operatori e drejton atë. Pas goditjes, raketa lëviz në objektin e kapur, duke synuar burimin e treguar të rrezatimit të nxehtësisë. Sepse Stingers qëllojnë kryesisht në aeroplanë dhe helikopterë, burimi i nxehtësisë së të cilëve është motori, ose, drejtpërdrejt, grykat e shkarkimit të motorëve, sepse aty lëshohet një sasi e madhe e energjisë termike direkt në atmosferë. Kjo lehtëson shumë funksionimin e raketës.

MTF-92 Stinger

Sistemi Stinger është pasiv, siç u përmend tashmë, domethënë, ai vetë nuk ka rrezatim që mund të kapet nga sistemet e mbrojtjes në bord të një aeroplani ose helikopteri. Ky është një sistem "gjuaj dhe harro" - falë kësaj, operatori duhet vetëm të kapë objektivin, të lëshojë raketën dhe mund të vazhdojë menjëherë në veprime të mëtejshme, sepse raketa do të "bëjë" gjithçka tjetër vetë.

Për të shmangur humbjet personale, raketat FIM-92 Stinger janë në gjendje të komunikojnë me sistemet e avionit Miku ose Armiku, dhe para se të qëllojë, operatori tashmë e di nëse ka të bëjë me makinën e tij apo të armikut. Një sistem efektiv kontrolli mund të llogarisë saktë trajektoren e raketës, e cila ndihmon në goditjen e një objektivi në lëvizje, manovruese. Sistemet e vëzhgimit të avionëve rusë MiG, SU dhe TU kanë një status "të veçantë", të cilët pothuajse automatikisht njihen nga raketahedhësi si armik.

Në fazën përfundimtare të marrjes së objektivit, softueri i sistemit e zhvendos pikën e synimit larg burimit të nxehtësisë më afër qendrës së objektivit për të maksimizuar efektivitetin e kokës relativisht të vogël.

Lexoni gjithashtu: Zgjedhja jonë e muzikës ukrainase që duhet dëgjuar

Si duket i gjithë procesi, hap pas hapi?

MTF-92 Stinger

Operatori përgatit Stingerin për veprim. Pasi identifikon objektivin dhe sigurohet se është një avion armik, ai tërheq këmbëzën. Pastaj hyn në veprim motori i parë ndihmës i përmendur, i cili e detyron raketën të largohet nga lëshuesi dhe kur motori kryesor ndizet, ajo bie. Ky është një raketë i fortë. Pasi të lëshohet, Stinger përshpejtohet në shpejtësinë e synuar dhe më pas motori e ruan atë duke ngadalësuar sistemin. Pas goditjes së objektivit, ndodh shpërthimi (siguresa me goditje ose pa kontakt në modelet e reja). Nëse raketa humbet objektivin, ajo vetëshkatërrohet pas një periudhe të caktuar kohe. Vetë-shkatërrimi është një funksion efektiv në rast të kapjes së kokës nga armiku.

Versionet e raketave Stinger

Modifikimet e raketës FIM-92 Stinger janë ende duke u zhvilluar, megjithëse jeta e tyre e shërbimit tashmë ka përfunduar. Shtetet e Bashkuara aktualisht po punojnë për një pasardhës të këtij lloji rakete. Në versionin më të fundit, të prezantuar në vitin 2019, Stingers morën një siguresë pa kontakt që u lejon atyre të angazhohen në objektiva më të vegjël si dronët. Ky nuk është një koncept i izoluar, pasi një model i ngjashëm operacional është përdorur edhe për raketat APKWS.

MTF-92 Stinger

Versioni bazë i Stinger është versioni A, i cili përdor një kërkues pasiv të objektivit ajror me infra të kuqe, megjithatë, ai mund të mashtrohet me kurthe të nxehtësisë (shpërthime). Prandaj, në versionin B, ai u ndryshua në një sistem IR/UV, i cili ishte më i vështirë për t'u mashtruar. Në versionin C, rezistenca ndaj përpjekjeve për të mashtruar sistemin e udhëzimit u përmirësua më tej, dhe u shfaq gjithashtu aftësia për të shkarkuar shpejt softuer të ri. Kjo bëri të mundur përditësimin e të dhënave për kundërmasat e njohura. Në versionin D, lufta kundër sistemeve të bllokimit të armikut është zhvilluar më tej. Në modifikimin E, sjellja e fluturimit të predhës dhe efektiviteti i saj kundër objektivave të vegjël janë përmirësuar. Versioni F ishte një zhvillim i mëtejshëm i versionit E, duke i çuar përmirësimet e bëra tashmë në një nivel edhe më të lartë. Forcat e Armatosura të Ukrainës morën FIM-92 Stinger në versionin e parafundit E, i cili dëshmoi efektivitetin e tij në një mjedis luftarak, duke shkatërruar me sukses avionët dhe helikopterët e armikut. Ndonjëherë duket se pilotët rusë kanë frikë gjenetikisht nga sistemi kundërajror FIM-92 Stinger, prandaj Rusia madje lëshoi ​​kërcënime dhe paralajmërime për SHBA-në për shkak të dorëzimit të sistemit të famshëm të raketave kundërajrore në Ukrainë. Kjo jep qartë arsye për të thënë se rusët kanë frikë nga Stingers.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: Javelin FGM-148 ATGM - të pamëshirshme ndaj tankeve të armikut

Karakteristikat kryesore të raketave FIM-92 Stinger

  • Gjatësia: 1,5 m (5 këmbë)
  • Diametri: 7 cm (2,75 inç)
  • Pesha e predhës së ngarkuar: 10 kg (22 lb)
  • Pesha e predhës dhe e lëshuesit: 15,2 kg (34,5 lb)
  • Masa e kokës: 3 kg (6,6 lb), nga e cila ngarkesa është 1 kg HTA-3
  • Gama efektive e dëmtimit të objektivit: 4-8 km
  • Lartësia maksimale e dëmtimit të objektivit: afërsisht 3 km

Udhëzime për përdorimin e FIM-92 Stinger

Madje Ministria e Mbrojtjes ka postuar një video-udhëzim për përdorimin e FIM-92 Stinger. Prandaj, kushdo që dëshiron do të jetë në gjendje të zotërojë menaxhimin e këtij kompleksi legjendar raketor anti-ajror.

Gëzuar gjuetinë e orkeve!

Pse dërgesat e FIM-92 Stinger MANPADS janë të rëndësishme për ne?

U fol shumë para dhe tani gjatë luftës, a na duhet FIM-92 Stinger? Duhet patjetër. Të gjithë e kuptojmë se pushtuesit kanë një avantazh në ajër, i cili u lejon atyre, ndonjëherë, të bombardojnë qytetet dhe fshatrat tona pa u ndëshkuar, të përdorin helikopterë për të ulur trupat e tyre dhe për të ofruar mbështetje zjarri për këmbësorinë.

MTF-92 Stinger

Por pamja e Stingers e ndryshoi këtë situatë. Çdo ditë dëgjojmë për avionë dhe helikopterë të rrëzuar. Jam i sigurt se një pjesë e madhe e tyre është qëlluar me FIM-92 Stinger MANPADS. Edhe në ajër, armiku duhet të shikojë përreth dhe të presë për një goditje të fuqishme.

Djeg pushtuesit në ferr! Gjithçka do të jetë Ukrainë! Lavdi Ukrainës!

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: sistemi raketor antitank Stugna-P - tanket Ork nuk do të mbingarkohen

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani