StattiPajisjet ushtarakeArma e fitores së Ukrainës: sistemi i raketave antitank Stugna-P - tanket Ork nuk do të mbingarkohen

Arma e fitores së Ukrainës: sistemi raketor antitank Stugna-P - tanket Ork nuk do të mbingarkohen

-

Me ndihmën e kompleksit raketor antitank ukrainas Stugna-P Forcat tona të Armatosura shkaktojnë shkatërrime shkatërruese në njësitë tankiste të pushtuesve nga Rusia. Sot do të zbulojmë se çfarë është ky kompleks.

Lufta në Ukrainë vazhdon. Pushtuesit shkatërrojnë pa mëshirë zona banimi paqësore, shkolla, kopshte, spitale, vrasin gra dhe fëmijë. Por qytetet tona nuk dorëzohen, Forcat tona të Armatosura mbrohen me vendosmëri dhe japin goditje shkatërruese në këmbim. Sigurisht, kjo do të ishte e pamundur pa armë moderne. Ne kemi shkruar tashmë për disa lloje armësh që Ukraina mori nga partnerët perëndimorë. Bayraktar, Javelin dhe armë të tjera moderne shkatërrojnë me sukses pajisjet dhe vetë orkët. Ushtria ukrainase ka vendosur një rekord unik për efektivitetin e përdorimit të sistemeve antitank Javelin. Për 112 goditje - 100 goditje të sakta në shenjë. Edhe ekspertët ushtarakë nga SHBA dhe NATO janë të befasuar.

STUGNA-P

Por sot do të flasim për armët e prodhimit vendas. Po, Ukraina gjithashtu zhvillon pajisje ushtarake më të fundit. Bëhet fjalë për kompleksin raketor antitank "Stugna-P", i cili tashmë është treguar mjaft efektiv gjatë luftimeve.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: Javelin FGM-148 ATGM - të pamëshirshme ndaj tankeve të armikut

Çfarë është "Stugna-P"?

"Stugna-P", i njohur edhe si "Skif" në versionin e eksportit, është një sistem raketor antitank i zhvilluar dhe prodhuar në Ukrainë dhe është i aftë të konkurrojë me modelet e huaja të së njëjtës klasë. Sistemi i armëve raketore antitank u zhvillua nga Byroja Shtetërore e Dizajnit e Kievit "Luch" në mesin e viteve 2000. Në fillim, të gjithë e quajtën raketën antitank "Scythian". Por pas shumë vitesh provash dhe testesh, sistemi u miratua nga Forcat e Armatosura të Ukrainës në 2011 si ATGM Stugna-P.

Në vitin 2019, rreth 50 lëshues iu dorëzuan ushtrisë ukrainase dhe u porositën gjithashtu rreth 50 ATGM të reja. Më pas, sistemi i raketave u bë i disponueshëm për eksport nga Ukroboronprom si Skif. Në vitin 2022, pas pushtimit rus, disa lëshues Skif, të prodhuara fillimisht për klientët e eksportit nga Lindja e Mesme, iu dorëzuan forcave të armatosura të Ukrainës. Aktualisht, "Skif" dhe motra e tij "Stugna-P" përdoreshin gjerësisht nga ushtria ukrainase. Këto raketa antitank kanë shkatërruar tashmë shumë tanke dhe automjete të blinduara ruse dhe e kanë provuar veten mirë në kushte reale luftarake.

Video: Stugna hedh në erë katër tanke ruse me radhë:

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Bayraktar TB2 UAV: ​​Çfarë lloj bishë është kjo?

Çfarë mund të bëjë "Stugna-P"?

Kompleksi i raketave antitank është i aftë të godasë objektivat brenda 100 m, diapazoni i tij maksimal arrin një mbresëlënëse 5000 m, por gjatë natës zvogëlohet në 3000 m. Raketa Stugna-P mund të arrijë objektivin e saj, për shembull, një tank, një makinë të blinduar ose ndonjë fortifikim në 10 sekonda, megjithëse koha totale e fluturimit që mbulon distancën maksimale është 25 sekonda.

STUGNA-P

Predha e përfshirë në raketën e drejtuar antitank "Stugna-P" është menduar për të gjuajtur në tanke të tipit T-55 ose instalimin e artilerisë antitank MT-12, në objekte të blinduara moderne të palëvizshme dhe të lëvizshme me të kombinuara, jo të plota ose monolite. forca të blinduara, duke përfshirë ERA (Explosive Reactive Armor). Sistemi i raketave antitank është gjithashtu i aftë të përdoret kundër depove të armëve, tankeve në llogore dhe objekteve të blinduara lehtë. Askush nuk do të jetë në gjendje të fshihet nga kjo raketë dinake e drejtuar. Për më tepër, "Stugna-P" është në gjendje të shkatërrojë objektivat ajrore që lëvizin ngadalë në lartësi të ulët, për shembull, dronët dhe helikopterët. Sistemi i drejtuar me lazer ka një rreze prej 4000 m dhe mund të depërtojë në armaturë deri në 800 mm të trasha. Kompleksi i raketave antitank ka një gamë të temperaturave të funksionimit nga -40 ° në +60 °, domethënë mund të përdoret si në ngrica të rënda ashtu edhe në nxehtësi.

Kjo do të thotë, raketa Stugna-P është e aftë të shkatërrojë objektiva të blinduara të palëvizshme dhe lëvizëse të mbrojtura nga forca të blinduara reaktive më moderne dhe shpërthyese, dhe është e përshtatshme si për përdorim "tokë-tokë" dhe "tokë-ajër". pra të rrëzojnë edhe helikopterët dhe dronët. Në këtë komponent, ATGM ukrainas nuk është në asnjë mënyrë inferiore ndaj sistemeve të njohura të raketave Javelin dhe Stinger. Ushtria jonë është bindur për këtë shumë herë dhe e adhuron ATGM-në tonë "Stugna-P".

https://youtu.be/-27mWYCtagM

Lexoni gjithashtu: ndryshimblade: Drone kamikaze amerikane për mbrojtjen e Ukrainës

Lëshues

ATGM "Stugna-P" njihet për thjeshtësinë e dizajnit. Si tubi i lëshimit të raketave ashtu edhe sistemi i kontrollit të zjarrit janë montuar në një lëshues të stabilizuar nga një trekëmbësh i vogël i palosshëm. Sistemi i kontrollit të zjarrit të kompleksit të raketave është një njësi udhëzuese e kanaleve televizive 15 kilogramëshe si kuti e kombinuar me kamerën e imazhit termik SLX-Hawk. Shtimi i një imazheri termik ofrohet në një bazë shtesë për operatorët ATGM.

STUGNA-P

Lëshuesi Stugna-P përbëhet nga një trekëmbësh, një kontejner rakete, një pajisje udhëzuese dhe një kompjuter që përdoret për të kontrolluar të gjitha operacionet e qitjes dhe i lejon operatorit të kontrollojë nga distanca stacionin e lëshimit nga një distancë e sigurt deri në 50 m. Sistemi i shikimit me lazer PN-I mund të përdoret në kushtet e ditës dhe të natës me një rreze qitjeje nga 50 deri në 5000 m. PN-I peshon 17,2 kg dhe ka një sistem vëzhgimi dhe synimi televiziv, një gjetës rreze lazer, një sistem drejtimi lazer dhe një sistem kontrolli të boshtit të raketave.

STUGNA-P

raketë

"Stugna-P" mund të lëshojë raketa të kalibrit 130 mm dhe 152 mm, më të zakonshmet prej të cilave janë raketat e drejtuara RK-2S, RK-2OF, RK-2M-K dhe RK-2M-OF. Kjo do të thotë, operatorët kanë një zgjedhje midis dy llojeve të raketave: 130 mm RK-2S (HEAT tandem), RK-2OF (HE-FRAG) dhe 152 mm RK-2M-K (ngrohje në të njëjtën kohë) dhe RK-2M-OF ( HE-FRAG). Depërtimi i pretenduar i armaturës së RK-2M-K është 1 mm prapa Armorit Reagues Eksploziv (ERA), duke treguar se ai mund të shpojë armaturën e tankeve më të njohur si një thikë e nxehtë që pret gjalpin.

STUGNA-P

Vetë raketat mund të pajisen me lloje të ndryshme kokash, duke përfshirë koka luftarake tandem kumulative, me eksploziv të lartë ose termobarikë. Raketa Stugna-P përdor udhëzim lazer gjysmë aktiv dhe falë kokës së saj kumulative tandem, ajo është e aftë të depërtojë forca të blinduara reaktive në një thellësi prej 800 mm. Raketa mund të godasë objektivat në një distancë prej 100 deri në 5000 m, koha e fluturimit për rrezen maksimale nuk kalon 14,3 sekonda. Raketa ka një gjatësi prej 1360 mm dhe një peshë prej 29,5 kg.

STUGNA-P

Lexoni gjithashtu: Çfarë nënkuptojnë sanksionet ekonomike për programin hapësinor të Rusisë

Si të menaxhoni dhe shkatërroni objektivat e armikut

Sipas ushtrisë sonë, Stugna-P ATGM ka një mënyrë shumë të zgjuar për t'u marrë me tanket e armikut, BMP-të, transportuesit e personelit të blinduar, automjetet e blinduara dhe fuqinë punëtore, gjë që i lejon operatorit të jetë i sigurt. Fakti është se kompleksi i raketave antitank ka një panel kontrolli të veçantë, i cili ndodhet në një valixhe të veçantë. Në vend që të gjuajë sistemin manualisht, operatori mund të vendosë Stugna-P, dhe më pas ta kontrollojë atë nga një distancë deri në 50 m. Kjo do të thotë, ai është i instaluar në një vend, dhe ju e kontrolloni atë nga një tjetër.

STUGNA-P

Stugna-P kontrollohet duke përdorur një tabletë laptop që kombinohet me një panel kontrolli që përfshin një levë të vogël dhe një ekran të sheshtë për të ndihmuar në drejtimin e raketës. Operatorët e ATGM-ve ukrainase kanë mundësinë të zgjedhin nga dy mënyra të qitjes për goditjen e objektivave: ky është udhëzim manual dhe metoda "gjuaj dhe harro" për pritat, domethënë nga supi.

Kur përdoret nga forcat tokësore, organizimi ideal për vendosjen e Stugna-P është një ekip tipik me tre persona. Për transport përdoren çanta shpine të bëra posaçërisht. Ekipi i sistemit të raketave antitank përbëhet nga një operator që mban një telekomandë dhe një ushtar tjetër që mban një pajisje udhëzuese. Të dyja gjithashtu mund të mbajnë çdo pjesë të lëshuesit. Anëtari i tretë i ekipit është përgjegjës për drejtimin e raketave.

STUGNA-P

Lexoni gjithashtu: Mirëmbrëma, ne jemi nga Ukraina: lojërat më të mira vendase

Karakteristikat teknike të "Stugna-P"

 • Lloji: raketë e drejtuar kundër tankeve
 • Lloji i objektivave të prekur: tank modern kryesor i betejës, automjete të blinduara dhe objektiva ajrore të ngadalta dhe të ulëta si UAV dhe helikopterë
 • Kokë luftarake: mbushje e zbrazët e dyfishtë
 • Gama e raketave: maksimumi nga 100 në 5000 m
 • Depërtimi i armaturës: 800 mm
 • Gjatësia e raketës: 1360 mm
 • Pesha e raketës: 29,5 kg
 • Sistemi i drejtimit: gjysmë automatik me ndihmën e një rreze lazer
 • Operatorët: 2-3 ushtarë
 • Kontrolli i zjarrit: Zbulimi pasiv i objektivit/kontrolli i zjarrit me dritë të integruar të ditës/pamje termike
 • Prodhuesi: Ukroboronprom, Ukrainë

STUGNA-PNë kushtet e armiqësive, sistemi raketor ka dëshmuar se mund të shkatërrojë me sukses objektivat e armikut dhe të afrojë Fitoren tonë. Tanket e armikut janë në zjarr, këmbësoria okupuese është gjithashtu në zjarr - një kënaqësi nga puna e kompleksit të raketave antitank Stugna-P. Nuk kishte nevojë të pushtonim tokën tonë, të shkatërrojmë qytetet dhe fshatrat tona. Digjni në ferr, orkët rusë të mallkuar dhe Stugna-P do t'ju ndihmojë të arrini atje më shpejt.

Gjithçka do të jetë Ukrainë! Lavdi Ukrainës! Vdekje armiqve!

Lexoni gjithashtu: Kush janë Anonim? Historia dhe e tashmja

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani