StattiPajisjet ushtarakendryshimblade: Drone kamikaze amerikane për mbrojtjen e Ukrainës

ndryshimblade: Drone kamikaze amerikane për mbrojtjen e Ukrainës

-

Drone kamikaze ndryshimblade do të transferohet në Ukrainë. Le të përpiqemi të kuptojmë në detaje se si funksionojnë dhe si do të jenë të dobishëm për Forcat e Armatosura në luftën kundër Rusisë.

Lufta në vendin tim vazhdon, mijëra ukrainas po vdesin nga pushtuesit. Trupat Orc nisin sulme ajrore dhe raketash në zonat e banuara të Mariupol, Kharkiv, Kiev dhe qytete të tjera të Ukrainës. Ata kurrë nuk do të kursehen apo falen. Do të qëndrojmë, do të fitojmë. Ata do të paguajnë shtrenjtë për lotët e fëmijëve tanë, për qytetet dhe fshatrat e shkatërruara. Ushtarët tanë trima u japin atyre një kundërshtim të denjë. E gjithë bota na ndihmon në këtë, duke siguruar armët më moderne për të luftuar kundër pushtuesve rusë.

ndryshimblade

Dje, amerikanët njoftuan se 100 njësi të dronëve kamikaze ultra-moderne Switch do t'u jepen trupave ukrainase që luftojnë kundër agresionit rus.blade. Këto janë pajisje jashtëzakonisht efektive që tashmë e kanë provuar veten shumë mirë gjatë betejave më të vështira në Afganistan.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Bayraktar TB2 UAV: ​​Çfarë lloj bishë është kjo?

Çfarë lloj dronësh janë këta?

ndryshimblade u krijuan për trupat amerikane dhe u përdorën në Afganistan. Mbështetja nga afër ajrore, që do të thotë bomba të hedhura nga aeroplanë ose drone të mëdhenj, kërkon kohë, e shtrenjtë dhe mund të shkaktojë dëme të panevojshme nëse objektivi është në zonat urbane.

Nëse trupat janë jashtë rrezes së mbështetjes së artilerisë, ato mund të përdorin raketa të drejtuara si FGM-148 Javelin, por këto armë janë shumë të shtrenjta dhe nuk janë të përshtatshme për të shkatërruar disa objektiva, si ato të fshehura pas një muri ose ndërtese.

Edhe pse ushtria amerikane ka përdorur mjete ajrore portative pa pilot si Raven dhe Puma, të cilat mund të kryejnë funksione zbulimi dhe të përbëjnë një kërcënim për ushtrinë, por ato nuk kanë aftësinë për të sulmuar shpejt objektivat e zbuluar. Puna është se ata fluturojnë pa asnjë armë. Kokat e luftës janë shumë të rënda për t'i transportuar këta dronë. Shfaqja e Switchblade ndryshoi rrënjësisht situatën. Këta dronë kamikaze mund të jenë skautues dhe armë vdekjeprurëse në luftën kundër armikut.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: Javelin FGM-148 ATGM - të pamëshirshme ndaj tankeve të armikut

ndryshimblade përdorur për herë të parë në Afganistan

ndryshimblade kombinon shumë përparësi. Kjo është lehtësia e transportit, aftësitë e zbulimit dhe aftësia për të mbajtur një kokë lufte në bord. Një tjetër avantazh i rëndësishëm është çmimi relativisht i ulët prej 6000 dollarë.

ndryshimblade

ndryshimblade fitoi popullaritet të madh në mesin e ushtrisë. Dhe ndërsa ushtria amerikane i klasifikon ato më shumë si municione, këta dronë janë provuar të jenë jashtëzakonisht efektivë. Aftësia për t'u vendosur dhe përdorur shpejt, si dhe saktësia e lartë, i bënë ato shumë të vlefshme për ushtarët që shpesh duhej të prisnin gjatë për mbështetjen ajrore.

Avantazhi i Switchblade ekziston edhe mundësia e çaktivizimit të kokës gjatë misionit, madje edhe para goditjes përfundimtare. Në shumë raste, kjo ka shpëtuar jetën e civilëve të cilët gabimisht janë identifikuar si armik.

Lexoni gjithashtu: Çfarë nënkuptojnë sanksionet ekonomike për programin hapësinor të Rusisë

ndryshimblade 300 është një vrasës i vogël

ndryshimblade është një dron i vogël dhe i lehtë që mund të qëndrojë në ajër deri në 30 minuta përpara se një operator në tokë ta drejtojë atë drejt një objektivi, ndonjëherë dhjetëra kilometra larg. Droni lëshohet nga një tub i veçantë si një predhë mortaja. Udhëzimi në kohë reale me GPS lejon një ushtar në terren të kontrollojë dronin deri në momentin që ai godet objektivin. Këta dronë kamikaze u zhvilluan nga kompania amerikane AeroVironment Inc. posaçërisht për ushtrinë amerikane. Ekzistojnë dy modifikime të këtyre pajisjeve - Switchblade 300 dhe Switchblade 600. Ky i fundit madje është i aftë t'i rezistojë tankeve. Vetëm Switch do të dorëzohet në Ukrainëblade 300.

ndryshimblade

Kjo armë, siç e kam përmendur tashmë, u përdor për herë të parë në Afganistan nga forcat e operacioneve speciale amerikane, por u kap shpejt nga Ushtria dhe Trupat Detare, të cilët vlerësuan lehtësinë dhe efektivitetin luftarak të kësaj arme, aftësinë për të zbuluar dhe shkatërruar. prita apo mjete armike.

ndryshimblade 300 u projektua si një mjet ajror pa pilot (UAV) i disponueshëm për të rritur fuqinë e zjarrit të njësive të këmbësorisë. Dmth për të mbështetur këmbësorinë gjatë angazhimeve luftarake me armikun.

Është 610 mm i gjatë dhe peshon vetëm 2,5 kg me strehën dhe lëshuesin, duke e bërë shumë të lehtë transportin edhe nga një ushtar i vetëm. Ky dron mund të arrijë një shpejtësi prej 157 km/h. Kjo do të thotë, është një UAV mjaft i shpejtë, kështu që nuk është aq i prekshëm sa homologët e tij modernë.

ndryshimblade

ndryshimblade vendoset në tub dhe krahët e tij shpalosen kur është tashmë në ajër. Ai kontrollohet nga operatori në një distancë deri në 10 km nga objektivi. Por madhësia e vogël e këtij UAV kufizon kohëzgjatjen e fluturimit të tij në 10 minuta. Kjo pakëson disi rolin e tij si skaut, por është shumë i dobishëm kundër objektivave individuale tokësore.

Koka e saj ka një ngarkesë shpërthyese ekuivalente me një granatë 40 mm, duke e bërë atë të përshtatshme për shkatërrimin e automjeteve të blinduara të lehta dhe personelit armik. Është një armë mjaft e përshtatshme në luftën kundër BMP, transportuesit e personelit të blinduar dhe automjetet e blinduara, këmbësoria dhe forcat e uljes gjithashtu do të kenë probleme - pas sulmit të këtij droni kamikaze, trupat e tyre do të fekondojnë tokën ukrainase.

Koka e luftës është projektuar posaçërisht për fuqi zjarri të kontrolluar. Është i mundur jo vetëm një shpërthim i drejtuar, por edhe një shpërthim në një lartësi të caktuar. Më e rëndësishmja, të gjitha cilësimet mund të ndryshohen menjëherë. Me fjalë të thjeshta, operatori mund të ndryshojë objektivin dhe drejtimin e goditjes në fluturim. Nuk ka pothuajse asnjë shpëtim për armiqtë nga një UAV i tillë. Talibanët e kanë përjetuar këtë shumë herë. Dhe tani orkët rashistë përballen gjithashtu me vdekjen e pashmangshme.

Për më tepër, përveç aftësisë për të shkatërruar objektivat tokësore, Switchblade gjithashtu mund të synojë dhe shkatërrojë dronët e armikut. Ky vrasës i vogël është i aftë të zbulojë UAV-të e armikut dhe t'i përplasë ato. Kjo është arsyeja pse ai klasifikohet si një dron kamikaz.

ndryshimblade

Ky mjet pa pilot fuqizohet nga një motor elektrik, kështu që fluturimi i tij i qetë dhe përmasat e vogla e bëjnë jashtëzakonisht të vështirë për armikun zbulimin ose përpjekjen për të kapur.

ndryshimblade përdor dritën e ditës dhe kamerat me rreze infra të kuqe, si dhe "ndihmojnë gjurmimin" për të synuar objektivat e palëvizshëm dhe të lëvizshëm të armikut.

Lexoni gjithashtu: Mirëmbrëma, ne jemi nga Ukraina: lojërat më të mira vendase

Mbështetja e operacioneve ushtarake në terren ose nga pozicione fikse mbrojtëse, Switch i provuar nga betejablade 300, me veçorinë e saj të patentuar Wave Shutdown, është një raketë ideale e drejtuar për përdorim kundër objektivave përtej vijës së shikimit. Ndërroblade I disponueshëm me shpejtësi nga një platformë ajrore, detare ose tokësore, 300 siguron një rritje të vdekshmërisë ndaj kundërshtarit duke përdorur koordinatat GPS dhe video në kohë reale për shënjestrim të saktë me gabime të ulëta.

ndryshimblade Sensor to Shooter (S2S) kombinon aftësitë superiore ISR të sistemeve të vogla të avionëve pa pilot (SUAS) të AeroVironment me aftësitë e goditjes precize të sistemit të raketave Switchblade. Duke përdorur softuerin S2S, koordinatat e objektivit transmetohen menjëherë nga SUAS në Switchblade me ndihmën e komunikimit makinë me makinë, i cili redukton kohën e ndërveprimit dhe ngarkesën njohëse të operatorit. S2S ofron operatorë Switchblade mbikëqyrje video në kohë reale për një pamje të centralizuar të zonës së punës dhe aftësinë për të përputhur skenat nga kamera SUAS ISR dhe Switchblade 300 në një ekran.

Lexoni gjithashtu: Kush janë Anonim? Historia dhe e tashmja

Specifikimet

ndryshimblade 300

 • Gama: 10 km
 • Kohëzgjatja e fluturimit: 15 minuta
 • Pesha: 2,5 kg
 • Lartësia e fluturimit: 150-4500 m
 • Shpejtësia e lundrimit: 100 km/h
 • Shpejtësia maksimale: 157 km/h

https://youtu.be/yT2PZnbNKKA

ndryshimblade 600

 • Gama: 40 km
 • Kohëzgjatja e fluturimit: 40 minuta
 • Pesha: 54,4 kg
 • Lartësia e fluturimit: 150-4500 m
 • Shpejtësia e lundrimit: 110 km/h
 • Shpejtësia maksimale: 185 km/h

https://youtu.be/EBNayBINEBc

Pse ndërroni dërgesatblade A është ky lajm i mirë?

Ky dron kamikaze mundësohet nga një lëshues që duket si një mortaja e ngjitur në tokë. Pas fillimit të ndërprerësitblade vendos krahët e tij për të lëvizur drejt objektivit të tij me një sistem pilotimi që e lejon atë ta ndjekë nëse lëviz. Kjo makinë tashmë e ka dëshmuar veten. Është përdorur nga Shtetet e Bashkuara në Afganistan, Irak dhe Siri.

ndryshimblade

Kjo armë e re për ne mund të jetë vendimtare për shkatërrimin e mjeteve të blinduara, si dhe të pozicioneve të artilerisë, të cilat po bombardojnë qytetet e Ukrainës, duke shkaktuar shumë vdekje, veçanërisht në mesin e popullatës civile. Asgjë nuk është konfirmuar zyrtarisht në Uashington dhe prodhuesi amerikan i këtyre armëve, AeroVironment, refuzon t'i përgjigjet shtypit. Por ai publikoi një deklaratë për shtyp në faqen e tij të internetit në të cilën ai konfirmoi mbështetjen e tij për Ukrainën. Ai tha: “Ne mbështesim lirinë dhe mbështesim aleatët tanë dhe kombet sovrane në të drejtën e tyre për të mbrojtur atdheun dhe jetën e tyre, edhe kur kjo e drejtë themelore kërcënohet. Ukraina dhe aleatët tanë të Evropës Lindore kanë nevojë për këto vendime për të mposhtur ushtrinë ruse dhe për t'i penguar ato në të ardhmen. Ne jemi të gatshëm t'ju mbështesim sot”.

Megjithatë, askush nuk e di ende nëse Switch po dërgohetbladeËshtë vetëm një premtim, nëse faza e nënshkrimit të një kontrate me prodhuesin ka kaluar tashmë. Nuk dihet gjithashtu se kur do të vijnë në Ukrainë. AeroVironment ka shumë të ngjarë të ketë një rezervë të këtyre dronëve kamikaze. Përndryshe, do të duheshin disa muaj për t'i prodhuar ato në sasi të mëdha. Gjithashtu nuk dihet saktësisht se sa do të dërgohen. Por çdo ndihmë tani është shumë e rëndësishme.

Gjithçka do të jetë Ukrainë! Lavdi Ukrainës! Vdekje armiqve!

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani