StattiPajisjet ushtarakeArmët e fitores së Ukrainës: Oshkosh M-ATV automjete të blinduara të gjithë terrenit

Armët e fitores së Ukrainës: Oshkosh M-ATV automjete të blinduara të gjithë terrenit

-

Kohët e fundit, u bë e ditur se Ukraina mori automjete të blinduara amerikane për të gjithë terrenin Oshkosh M-ATV, të cilat tashmë janë në arsenalin e mbrojtësve tanë. Sot, historia jonë ka të bëjë me këto automjete të blinduara.

Oshkosh M-ATV

Po, dërgesat e këtyre mjeteve të blinduara amerikane nuk u njoftuan zyrtarisht, por ato u kapën në pamje. Kjo do të thotë që automjetet e blinduara të të gjithë terrenit Oshkosh M-ATV po i ndihmojnë tashmë mbrojtësit tanë të mbrojnë Ukrainën tonë vendase, kështu që është koha t'i njohim.

Gjithashtu interesante: Armët e fitores së Ukrainës: Automjetet e blinduara të zbulimit Fennek

Historia e Oshkosh M-ATV

Automjeti Oshkosh MRAP All-Terrain Vehicle (ose M-ATV) është një mjet i blinduar taktik luftarak mesatar. Ai ishte projektuar posaçërisht për t'u përdorur nga forcat amerikane në Afganistan. Ky është një mjet i blinduar për të gjithë terrenin me formulë rrota 4×4, i cili aktualisht është në shërbim me Ushtrinë Amerikane.

Përvoja shumëvjeçare luftarake në Irak dhe Afganistan ka treguar se mjetet e blinduara të lehta janë jashtëzakonisht të ndjeshme ndaj IED-ve të armikut (pajisje shpërthyese të improvizuara). Automjetet bazë HMMWV kishin mbrojtje të pamjaftueshme, gjë që detyroi zhvillimin e programeve për të forcuar sistemin.

Oshkosh M-ATV

Por disa suksese në këtë drejtim ende nuk e zgjidhën problemin rrënjësisht, kështu që u miratuan programe për zhvillimin e automjeteve speciale kundër minave, të njohura si MRAPS. Gjatë zhvillimit të makinave të tilla, vëmendja kryesore iu kushtua sigurimit të mbijetesës së ekuipazhit dhe sistemit. Ndërtimi dhe materialet ishin sa më të forta për një automjet ushtarak, ndërsa makinat ofronin disa nga komoditetet e sedanëve civilë. Megjithatë, vlen të theksohet se gjeneratat e mëparshme të MRAP-ve të përdorura në Irak rezultuan të ishin shumë të rënda për rrugët e papastërta të Afganistanit, veçanërisht në terrenin malor. Prandaj, në vitin 2008 u ngrit çështja e zhvillimit të një automjeti të ri.

Oshkosh M-ATV

Rezultati ishte Oshkosh M-ATV mbresëlënës, një automjet që kombinonte cilësitë mbrojtëse të homologëve të tij më të mëdhenj me katër dhe gjashtë rrota me lëvizshmërinë e makinerive më të vogla. Një makinë e tillë erdhi në ndihmë edhe në kushtet e betejave urbane.

Më 30 qershor 2009, Oshkosh M-ATV u zgjodh midis pesë opsioneve MRAP dhe iu dha një kontratë 1,060 miliardë dollarësh me Oshkosh Defense për të furnizuar 2244 automjete të blinduara për Ushtrinë Amerikane. Makina e blinduar nga Oshkosh u zgjodh për karakteristikat e saj të shkëlqyera të mbijetesës, përkatësisht mbrojtjen nga minat, rritjen e lëvizshmërisë jashtë rrugës, disponueshmërinë e prodhimit dhe lehtësinë e mirëmbajtjes. M-ATV-të e para Oshkosh bënë debutimin e tyre në Afganistan diku në tetor 2009. Që nga fillimi i viteve 2010, M-ATV ka hyrë në ushtrinë amerikane për të zëvendësuar serinë e famshme të automjeteve të blinduara HMMWV (Humvee).

Oshkosh M-ATV

U mor një urdhër vijues për 1700 automjete të blinduara Oshkosh M-ATV. Më vonë, Pentagoni vendosi të porosiste 352 automjete të tjera kundër minave, të cilat e çuan numrin e tyre në 4. Në vitin 296, Emiratet e Bashkuara Arabe porositën 2012 automjete të tilla luftarake. Dhe tani në Forcat tona të Armatosura janë shfaqur këto mjete terreni.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: armë moderne vetëlëvizëse PzH 2000

Pamja e jashtme e Oshkosh M-ATV

Dizajni i jashtëm i M-ATV është zakonisht utilitar. Oshkosh M-ATV më shpesh ka një skemë bazë të ngjyrave të thjeshta të shkretëtirës. Oshkosh M-ATV është montuar në shasinë MTVR (Medium Tactical Vehicle Replacement), një sistem 7×4 i gjithë terrenit 4 ton i përdorur nga Ushtria dhe Garda Kombëtare e SHBA. Kjo jep 16 inç hapësirë ​​nën shasinë.

Oshkosh M-ATV

Pjesa e poshtme në formë V e bykut mbron ekuipazhin nga shpërthimet. Edhe me 2 rrota të shpuara, M-ATV mund të përshkojë pothuajse 50 km me një shpejtësi prej 50 km/h. Me një sistem ftohjeje motori të shpuar, sistem hidraulik, vaj motori me rrjedhje, makina është në gjendje të përzënë të paktën 1 km.

Oshkosh M-ATV

Dyert e përparme me dy mentesha hapen normalisht, ndërsa dyert e pasme kthehen prapa. Kabina ka anët e sheshta dhe një çati të sheshtë. Në çati ka një frëngji në të cilën janë instaluar armë.

Oshkosh M-ATV

Automjeti ka një peshë frenuese prej përafërsisht 25 paund (afërsisht 000 kg) dhe një peshë bruto të automjetit prej 11 paund (500 kg). Pavarësisht kësaj peshe, Oshkosh M-ATV mund të transportohet me avionë C-32 Hercules ose helikopterë CH-500 dhe CH-14.

Oshkosh M-ATV

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Bayraktar TB2 UAV: ​​Çfarë lloj bishë është kjo?

Armatura e besueshme nga Plasan

Oshkosh M-ATV siguron mbrojtje të shkëlqyer të ekuipazhit përmes përdorimit të një sistemi të blinduar nga Plasan Amerika e Veriut. Më shumë se 5000 automjete moderne MRAP dhe të blinduara janë të pajisura me forca të blinduara nga ky prodhues.

Oshkosh M-ATV

Armatura e trupit është e ngjashme me atë që gjendet në sistemin e automjeteve të blinduara SOCOM/USMC JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) të Ushtrisë Amerikane.

Oshkosh M-ATV

Oshkosh M-ATV përdor një trup të blinduar në formë V-je Plasan që mbron pasagjerët nga sulmet me IED. Armatura është bërë nga një material i përbërë që siguron mbrojtje maksimale për ekuipazhin dhe personelin e njësive ushtarake. Meqë ra fjala, brenda mund të strehohen deri në pesë persona, përfshirë edhe gjuajtësin në çati.

Lexoni gjithashtu: Si do ta ndryshojnë rrjedhën e luftës në Ukrainë sistemet raketore M142 HIMARS dhe M270?

Motor i fuqishëm

Oshkosh M-ATV mundësohet nga një motor Caterpillar C7. Ky është një turbodiesel me 7,2 cilindra me një rresht prej 6 litrash që zhvillon fuqi deri në 370 kf. Motori lidhet me një transmetim automatik me 6 shpejtësi të serisë Allison 3500SP që përmban ndërrim "manual", një sistem që ka disa elementë të një transmetimi manual. Sistemi i pezullimit është një sistem i pavarur 4×4 TAK-4, në të cilin dy susta të mëdha spirale të përforcuara janë montuar në bosht.

Oshkosh M-ATV

Makina është e pajisur me një sistem frenimi kundër bllokimit, si dhe një sistem kundër rrëshqitjes. Kabina e ekuipazhit është e pajisur me kondicioner dhe sistem ngrohjeje të kabinës. Kapaciteti i tij mbajtës është rreth 4000 paund (1800 kg). Sipas karakteristikave teknike, shpejtësia maksimale arrin 105 km/h në autostradë, diapazoni i funksionimit është rreth 515 km.

Motori është projektuar për të siguruar funksionim të vazhdueshëm dhe për t'i bërë ballë zjarrit të drejtpërdrejtë nga armët e vogla deri në kalibrin 7,62 mm. Gomat janë projektuar të zgjasin edhe 48 milje (XNUMX km) pas dëmtimit, falë një sistemi qendror të integruar të presionit të gomave me dy kanale dhe katër cilësime terreni.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: Rishikimi i tankut Leopard 2

I armatosur mirë Oshkosh M-ATV

Ashtu si automjetet e tjera të blinduara të gjithë terrenit të kësaj klase, Oshkosh M-ATV-të janë të armatosur fuqishëm dhe mund t'u përshtaten nevojave të misionit në zhvillim sipas nevojës. Në frëngjinë e vendosur në çati, mund të instaloni sisteme të ndryshme armësh nga arsenali i Ushtrisë Amerikane. Bukuria e modelit Oshkosh M-ATV është se ai mund të qëllohet drejtpërdrejt dhe nga distanca nga kabina për të mbrojtur gjuajtësin.

Oshkosh M-ATV

Sistemet e armëve që mund të montohen në Oshkosh M-ATV përfshijnë mitralozin M7,62 240 mm, granatahedhësin automatik Mk 40 19 mm dhe sistemin raketor antitank BGM-71 TOW. Ky armatim i frikshëm do të thotë që mjeti mund të përdoret me efektivitet të barabartë kundër këmbësorisë armike, ndërtesave, mjeteve të blinduara të lehta dhe tankeve, duke shkaktuar dëme maksimale mbi to.

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: Boksieri gjerman RCH 155 vetëlëvizës

Karakteristikat taktike dhe teknike të Oshkosh M-ATV

  • Ekuipazhi: 4+1
  • Gjatësia e trupit: 6,24 m
  • Gjerësia: 2,49 m
  • Lartësia: 2,67 m
  • Pesha: 14,742 ton
  • Armatura: Armatura prej çeliku Plasan Composite MRAP nga 13 mm deri në 50 mm e trashë
  • Armatimi: mitralozi 7,62 mm M240, granatahedhës automatik 40 mm Mk 19 dhe kompleksi i raketave antitank BGM-71 TOW
  • Motori: 7.2 Litra Inline-6 ​​Caterpillar C7 Turbodiesel (370 kf)
  • Shpejtësia maksimale: 105 km/h
  • Gama: 515 km.

Oshkosh M-ATV ka lëvizshmëri të lartë dhe mund të lëvizë me shpejtësi të madhe në çdo lloj terreni. Ai është gjithashtu i pajisur me sisteme speciale që i mundësojnë të lëvizë nëpër ujë, të kalojë pengesat ujore dhe të transportojë mallra. Të gjitha këto karakteristika lejojnë që Oshkosh M-ATV të kryejë me sukses detyrat që lidhen me zbulimin, mbrojtjen luftarake dhe veprime të tjera në fushën e betejës.

Oshkosh M-ATV

Jam i sigurt se një pajisje e tillë e besueshme dhe e mbrojtur është shumë e nevojshme për mbrojtësit tanë në vijën e parë. Prandaj, ne u jemi sinqerisht mirënjohës partnerëve tanë perëndimorë, veçanërisht SHBA-së, për mbështetjen dhe furnizimin e tyre me pajisje moderne ushtarake.

Ne besojmë te mbrojtësit tanë. Pushtuesit nuk kanë ku t'i shpëtojnë hakmarrjes. Vdekje armiqve! Lavdi Forcave të Armatosura! Lavdi Ukrainës!

Lexoni gjithashtu:

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani