Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
StattiPajisjet ushtarakeGjithçka rreth sistemit të mbrojtjes ajrore C-RAM Centurion

Gjithçka rreth sistemit të mbrojtjes ajrore C-RAM Centurion

-

Ukraina i kërkoi SHBA-së të sigurojë sisteme të lëvizshme të mbrojtjes ajrore C-RAM Centurion. Për çfarë janë të afta këto komplekse dhe çfarë është e veçantë në to?

Sistemet tona të mbrojtjes ajrore dhe antiraketë të nivelit të lartë tani ia vlejnë peshën e tyre në ar. Sulmet masive të pushtuesve rusë në infrastrukturën kritike po shkaktojnë dëme masive në sistemin tonë energjetik, duke i lënë qytetet dhe fshatrat në errësirë ​​të plotë dhe duke shkatërruar ekonominë e vendit. Armiku nis sulmet me raketa, lëshon dronët iranianë. Sigurisht, e gjithë kjo shteron sistemin tonë tashmë të kufizuar të mbrojtjes ajrore.

C-RAM Centurion

Ukraina ka nevojë dëshpërimisht për mjete efektive për të luftuar raketat dhe "motoçikletat fluturuese" për të mbrojtur hapësirën e saj ajrore. Një mjet i tillë është sistemi amerikan i mbrojtjes ajrore C-RAM Centurion, i cili është në gjendje të na ndihmojë të mbrojmë infrastrukturën kritike. Sot unë sugjeroj të njiheni më hollësisht me këtë sistem.

Lexoni gjithashtu: Vrasësit e heshtur të luftës moderne: UAV-të më të rrezikshme ushtarake

Cili është sistemi i mbrojtjes ajrore C-RAM Centurion

Para së gjithash, duhet të theksohet se C-RAM Centurion është një sistem i mbrojtjes ajrore kundër raketave, artilerisë dhe mortajave me bazë tokësore në shërbim të Ushtrisë Amerikane.

Kompleksi C-RAM (Counter Rocket, Artillery, and Mortar) Centurion është një version me bazë tokësore i sistemit anti-raketë të bazuar në anije Phalanx dhe ka aftësinë për t'u integruar me sisteme të tjera mbrojtëse. Sistemi është zhvilluar dhe prodhuar nga kompania amerikane Raytheon. Phalanx fillimisht ishte projektuar si një sistem anti-raketë i bazuar në anije. Është një sistem radar i kontrolluar nga kompjuteri me një top 20 mm me shkrepje të shpejtë që zbulon, gjurmon dhe shkatërron automatikisht një sërë kërcënimesh armike që mund të mposhtin sisteme të tjera mbrojtëse të anijeve.

Sistemi i armëve Centurion përfaqëson një qasje revolucionare për t'iu kundërvënë kërcënimeve të armikut, të aftë për të kapur raketa, mjete ajrore pa pilot, dhe predha artilerie dhe mortajash në ajër përpara goditjes, duke reduktuar ose eliminuar çdo dëm që mund të shkaktojnë.

C-RAM Centurion

Marina amerikane përdor aftësitë e sistemit të bazuar në det Phalanx 1B për mbrojtjen e pikës së flotës kundër raketave të lundrimit me fluturim të ulët dhe kërcënimeve të tjera ajrore dhe sipërfaqësore. Por Ushtria Amerikane u përball me nevojën për të mbrojtur bazat e ushtrisë dhe objektet e tjera tokësore, kështu që u shfaq versioni tokësor i C-RAM Centurion, i cili u testua për herë të parë në nëntor 2004 dhe vërtetoi me sukses aftësinë e tij për të siguruar mbrojtje efektive tokësore. C-RAM Centurion mund të kombinohet me një sërë sensorësh dhe sistemesh të dizajnuara për të siguruar mbrojtje të plotë të objekteve në tokë. Në vitin 2009, sistemi i armëve Raytheon Centurion u prezantua në ekspozitën e mbrojtjes DSEI në Londër, Mbretëria e Bashkuar.

C-RAM-i i parë u dërgua në Irak në fund të vitit 2006 për të mbrojtur Zonën e Gjelbër (një zonë e madhe në Bagdad që është shndërruar në një bazë amerikane). U zbulua se C-RAM ishte në gjendje të rrëzonte 70-80 përqind të raketave dhe predhave të mortajave të zbuluara brenda rrezes së armës së tij. Gjatë dy viteve, sistemet C-RAM Centurion në Irak kapën më shumë se njëqind raketa dhe predha mortajash që synonin Zonën e Gjelbër. Dhe në janar 2021, sistemi C-RAM u përdor për të rrëzuar dronët që synonin aeroportin e Bagdadit.

C-RAM Centurion

Përveç versionit detar të C-RAM, ekziston edhe një C-RAM Centurion i lëvizshëm: sistemi i armëve është i instaluar në pjesën e pasme të një kamioni të rëndë Oshkosh HEMTT A3.

Lexoni gjithashtu: Gjithçka rreth dronëve General Atomics MQ-9 Reaper

Varianti i tokës C-RAM Centurion

Meqenëse ZAK Centurion C-RAM me bazë tokësore ishte funksionalisht shumë i ndryshëm nga instalimi detar Mark 15 Phalanx CIWS, ai përdorte pajisje të ndryshme radari dhe optoelektronike, si dhe një algoritëm të ndryshëm veprimi. Centurion me bazë tokësore, si kompleksi anti-ajror i anijes, kërkon dhe shkatërron objektivat në modalitetin automatik. Funksionet e operatorit gjatë detyrës luftarake reduktohen në monitorimin e kapacitetit operacional, konfirmimin e kërkesës për shkatërrimin e objektivit që ka hyrë në perimetrin e mbrojtur dhe përfundimin e situatave emergjente. Në ndryshim nga ZAK-u detar, për të llogaritur trajektoren balistike të një predhe artilerie apo rakete dhe për të përcaktuar nëse ajo përbën një kërcënim dhe nëse është e nevojshme ta rrëzoni atë, "Centurion" është i pajisur me një radar anti-bateri AN/ TPQ-36 Zjarrfikës. Informacioni në lidhje me objektivat e zbuluar në kohë reale transmetohet në pikën e kontrollit të komplekseve të artilerisë kundërajrore përmes kanaleve të komunikimit me radio stafetë në një frekuencë prej 2,4 GHz ose përmes kabllove me fibra optike.

C-RAM Centurion

Radari kompakt i tërhequr me radarin AN/TPQ-36 Firefinder është i aftë të zbulojë predha dhe raketa kundërajrore në një rreze prej 18-24 km, njëkohësisht të gjurmojë deri në 20 objektiva dhe, bazuar në llogaritjen e trajektoreve të tyre, të përcaktojë koordinatat e pozicioneve të artilerisë me saktësi të lartë. Që nga viti 2009, Radari i Përvetësimit të Objektivit AN/TPQ-53 është përdorur për zbulimin e hershëm të minave, raketave dhe predhave, me një rreze veprimi maksimale prej 60 km.

Të gjithë elementët e radarit kundër-bateri AN/TPQ-53 janë vendosur në shasinë e kamionit të blinduar 5-tonësh FMTV, i cili është i aftë të lëvizë në autostradë me një shpejtësi prej më shumë se 80 km/h.

Në versionin e parë të Centurion C-RAM, radari AN/TPQ-48 u përdor për të zbuluar mina dhe predha mortajash në afërsi të zonës. Kompleti i pajisjeve të stacionit peshon 220 kg, diapazoni i zbulimit të një mine 120 mm është 5 km. Megjithatë, pas një sërë incidentesh ku pajisjet AN/TPQ-48 humbën disa predha armike, ajo u zëvendësua nga stacioni AN/TPQ-49. AN/TPQ-49 është në fakt një version i përmirësuar i radarit AN/TPQ-48 i projektuar për t'u përdorur nga forcat e ekspeditës. Përveç rritjes së besueshmërisë dhe uljes së peshës në 70 kg, diapazoni i zbulimit të një mine 120 mm është rritur në 10 km. Raytheon ka zhvilluar një radar MFRFS (Sistemi RF me shumë funksione) me brez Ku (10,7-12,75 GHz) me një sektor skanimi 360° për përdorim si pjesë e sistemit të mbrojtjes ajrore Centurion C-RAM. Treguesit e tij nuk zbulohen, por pas futjes së radarit MFRFS në pajisjen Centurion C-RAM, efektiviteti i kompleksit u rrit ndjeshëm. Përveç kësaj, pajisjet optoelektronike me një kanal të imazhit termik (FLIR) dhe gjurmimin automatik të objekteve lëvizëse të kapura përdoren për kërkimin dhe kryerjen e zjarrit. Kjo bën të mundur, përveç shkatërrimit të predhave të artilerisë në çdo kohë të ditës dhe në kushte të vështira atmosferike, kundër raketave të lundrimit, mjeteve ajrore pa pilot, avionëve me fluturim të ulët dhe helikopterëve, si dhe përdorimin e kompleksit për vetëmbrojtje. në rast sulmi të drejtpërdrejtë në pozicion nga forcat armike.

C-RAM Centurion

Shkalla e zjarrit të kompleksit anti-ajror Centurion C-RAM me bazë tokësore në krahasim me marinar Mark 15 Phalanx CIWS është ulur me rreth 2 herë dhe është 2000-2200 fishekë në minutë. Natyrisht, kjo është bërë për të kursyer burimin e tytës së armëve, pasi në tokë pjesa e artilerisë së instalimit duhet të punojë në kushte shumë më të vështira.

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: sistemi raketor antitank Stugna-P - tanket Ork nuk do të mbingarkohen

Armatimi C-RAM Centurion

C-RAM Centurion kombinon armën e provuar 20 mm M61A1 Gatling, e cila lëshon fishekë vetëshkatërrues M-246 ose M-940 në rast gabimi, me një shpejtësi të zgjedhur zjarri prej 3000 ose 4500 fishekësh në minutë, dhe Ku -Radar brezi me kërkim të avancuar dhe gjurmim të mbyllur. Është një teknologji për gjurmimin e objektivave për të siguruar zbulimin dhe shkatërrimin autonom të tyre. Ky sistem kombinon gjashtë fuçi të optimizuara së bashku me një grup të integruar sensorësh infra të kuqe që shikojnë përpara (FLIR). Vetë Block 1B FLIR ofron një aftësi për zbulimin, gjurmimin, prioritizimin dhe angazhimin e objektivit që është efektive si në mjediset e ditës ashtu edhe në natën.

C-RAM Centurion

C-RAM Centurion është vërtetuar se zbulon kërcënimet në fillim të fluturimit duke përdorur radarin Ku-band dhe më pas kalon në modalitetin e gjurmimit vetëm kur ato objektiva janë të vendosur të kërcënojnë zonën që sistemi po mbron. Për të rritur aftësitë e gjurmimit dhe të angazhimit, Blloku 1B përfshin një imazher termik të gjurmimit automatik. Sistemi funksionon në një gjatësi vale 8-12 mikron dhe është montuar në një piedestal të stabilizuar të bashkangjitur në panelin ekzistues të antenës së gjurmës Unit 1B. Ky sistem siguron kërkim dhe gjurmim pasiv të besueshëm ditën dhe natën, duke përmirësuar efektivitetin e luftimeve kundërajrore kundër objektivave të shumta armike njëkohësisht.

C-RAM Centurion përdor sensorë të zbulimit të objektivit, duke përfshirë radarin me rreze të shkurtër Northrop Grumman AN/TPQ-36 Firefinder dhe Radarin e Lehtë kundër Mortarit, për të zbuluar dhe gjurmuar predha të shkrepura. Nënsistemi i kontrollit të zjarrit Northrop Grumman Mission Systems përdor softuer të bazuar në Sistemin e Komandës dhe Kontrollit të Mbrojtjes Ajrore Northrop Grumman Forward Area (FAAD C2), i cili integron sensorët dhe armët e baterive të mbrojtjes ajrore me rreze të shkurtër veprimi.

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: sistemi i mbrojtjes ajrore NASAMS që mbron Uashingtonin

Lëvizshmëria C-RAM Centurion

Instalimi i armëve i sistemit C-RAM Centurion është montuar në një rimorkio dhe mundësohet nga një gjenerator, ka një sistem ftohjeje uji dhe një stacion kontrolli të mbyllur. Kompleksi menaxhohet nga një ekuipazh prej katër personash.

C-RAM Centurion

Në konfigurimin e tij në tokë, C-RAM Centurion është montuar në një platformë me rrota që siguron një vendndodhje të qëndrueshme dhe lëvizshmëri që lejon instalimin të ripozicionohet. C-RAM mund të montohet në një rimorkio ose në pjesën e pasme të një kamioni Oshkosh. Rimorkio tërhiqet nga një kamion taktik M916A3 6×6. Kabina M916A3 mund të strehojë një shofer dhe dy pasagjerë. Kamioni fuqizohet nga një motor turbo nafte Cummins NTC 400 400 kuaj fuqi me një transmision gjysmë automatik Caterpillar me 16 marsha përpara dhe 2 mbrapa. Në tetor 2008, Raytheon dhe Oshkosh prezantuan Mobile Centurion të përditësuar me sistemin e montuar në kamionin e rëndë hibrid-elektrik HEMTT A3.

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: Iris-T SLM - një sistem modern i mbrojtjes ajrore nga Gjermania

Pajisje shtesë C-RAM Centurion

Sistemi C-RAM Centurion është i njohur për zbulimin dhe përfshirjen e suksesshme të kërcënimeve ajrore në shtigjet e fluturimit të lartë dhe të ulët. Megjithatë, në zonat urbane ose me popullsi të dendur, përdorimi i C-RAM kundër kërcënimeve me raketa, artileri dhe mortaja mund të ketë efektin anësor të padëshiruar që predha që dalin mund të jenë më të rrezikshme se ato që vijnë. Për të minimizuar efektin anësor, sistemi i armëve Centurion përdor predha që kanë një sistem vetë-shkatërrues në rast të humbjes. Hulumtimet tregojnë se mbetjet e predhave vetë-shkatërruese praktikisht nuk shkaktojnë dëme.

C-RAM Centurion

Montimi i artilerisë i C-RAM Centurion është një armë shumë e fuqishme, arma kundërajrore 20 mm mund t'i shkaktojë dëme serioze këmbësorisë armike, automjeteve të lehta dhe të mesme, ndërsa raketahedhësja është efektive kundër avionëve.

Kundërshtimi i kërcënimeve të IDF kërkon një qasje gjithëpërfshirëse. C-RAM Intercept LPWS punon me arkitekturën e sistemit dhe aplikacionet e tjera të sistemeve të regjistrimit për të ofruar kompletin e plotë të aftësive C-RAM. Komponentët kryesorë që ndërveprojnë me C-RAM Intercept LPWS në ndërlidhjen me sistemet IFPC/Avengpra, përfshijnë strehën e sistemit të planifikimit dhe kontrollit të mbrojtjes kundër raketave. Vlen të përmenden gjithashtu pajisjet e paralajmërimit të rrezikut, rrjeti i komunikimit C-RAM, stacionet e punës së komandës dhe kontrollit C-RAM dhe radarët e shumtë të zbulimit të objektivave, duke përfshirë Radarët kundër Mortarit të Lehtë AN/TPQ-50, radarët AN/TPQ-53, Sentinel. radarët dhe radari Ku-band i sistemit të radiofrekuencave.

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: kompleksi raketor anti-ajror Aspide

Karakteristikat teknike të C-RAM Centurion

  • Armatimi: M61A1 armë Gatling 20 mm
  • Shpejtësia e zjarrit: 3000 ose 4500 të shtëna në minutë
  • Përmasat e rimorkios dhe kamionit: gjatësia 19,81 m, gjerësia 3,65 m, lartësia 4,26 m
  • Pesha: 24 kg në rimorkio
  • Radarët: radari i kërkimit – Ku-band, dixhital MTI; Radar gjurmues – Ku-band, monopuls pulsues Doppler
  • Gama e veprimit: zbulimi i predhave dhe raketave MLRS në një distancë prej 18-24 km, gjurmimi i njëkohshëm i deri në 20 objektiva
  • Municion 940 mm M20 me funksion vetë-shkatërrues në një distancë prej më shumë se 2000 metra
  • Opsionale: Sistemi i imazhit FLIR me gjurmim automatik, kontroll automatik dhe manual të zjarrit.
  • Ekuipazhi: 4 persona.

Furnizimi i këtyre sistemeve amerikane të artilerisë anti-ajrore do t'i lejonte Forcat e Armatosura të Ukrainës të luftonin objektivat ajrore, si raketat dhe mjetet ajrore pa pilot, edhe më efektivisht. Kjo do të sigurojë mbrojtje edhe më të mirë të qyteteve dhe fshatrave tona, si dhe objekteve kritike të infrastrukturës.

C-RAM Centurion

Ne kemi nevojë të dëshpëruar për mbrojtjen ajrore dhe pajisjet e mbrojtjes kundër raketave në çdo formë. Sistemet amerikane C-RAM Centurion patjetër do të vijnë në ndihmë, kështu që i gjithë populli ukrainas do të jetë sinqerisht mirënjohës për armët shumë të nevojshme nga partnerët tanë.

Lexoni gjithashtu: 

Pushtuesit nuk kanë ku t'i shpëtojnë hakmarrjes. Ne besojmë në Fitoren tonë! Vdekje armiqve! Lavdi Ukrainës! Lavdi Forcave të Armatosura!

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

5 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani