Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
StattiPajisjet ushtarakeArmët e fitores së Ukrainës: Rishikimi i sistemit të mbrojtjes ajrore Patriot

Armët e fitores së Ukrainës: Rishikimi i sistemit të mbrojtjes ajrore Patriot

-

Siç e dini, Shtetet e Bashkuara planifikonin të dërgonin baterinë e parë të sistemit të mbrojtjes ajrore Patriot në Ukrainë në fillim të vitit 2023. Sot, Ministri polak i Mbrojtjes Kombëtare Mariusz Blaszczak njoftoi se bateritë e para Patriot janë tashmë në Ukrainë. Le të hedhim një vështrim më të afërt në këtë sistem raketash.

Transferimi i këtij sistemi është edhe një konfirmim i kursit të pandryshuar të Shteteve të Bashkuara në mbështetje të Ukrainës, dhe një përmirësim i ndjeshëm i aftësive dhe potencialit të mbrojtjes ajrore të Ukrainës. Në të njëjtën kohë, kjo lëvizje ngre disa pyetje, për shembull, në lidhje me nevojën për stërvitje intensive të ushtrisë ukrainase në përdorimin e këtyre sistemeve, perspektivat për mbështetjen afatgjatë të njësisë, si dhe afatshkurtër dhe afatgjatë. pasojat afatgjata për mbrojtjen ajrore amerikane. Për më tepër, transferimi i një baterie të sistemit raketor të mbrojtjes ajrore Patriot nuk do të ndryshojë rrënjësisht situatën, pasi përdorimi i tij është i kufizuar nga zona që mund të mbulojë dhe kostoja e lartë e interceptorëve. Por ky është një sinjal i mirë për Ukrainën, për mbrojtjen e saj ajrore dhe një shtysë e mëtejshme për bashkëpunim me partnerët e tjerë perëndimorë.

Patriot

Sistemi Patriot është pjesë e një pakete ndihme prej 1,8 miliardë dollarësh për Ukrainën e shpallur gjatë një vizite të fundit të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyi në Uashington për t'u takuar me Presidentin Biden dhe zyrtarë të tjerë.

Lexuesit e një moshe të caktuar mund të kujtojnë se për herë të parë dëgjuan për raketat Patriot gjatë Luftës së Gjirit të vitit 1991, kur sistemi raketor në mënyrë efektive rrëzoi raketat irakiane Scud në mbrojtje të Izraelit.

Patriot është një nga sistemet më të kërkuara të mbrojtjes ajrore në tregun amerikan të armëve, i cili aktualisht është në shërbim me Arabinë Saudite, Emiratet dhe vendet e NATO-s në Evropë. Izraeli ende e përdor atë. Tani kësaj liste mund t'i shtohet edhe Ukraina.

Pra, për gjithçka në rregull.

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: sistemi i mbrojtjes ajrore NASAMS që mbron Uashingtonin

Çfarë është interesante për sistemin raketor të mbrojtjes ajrore Patriot

Patriot është një raketë e lëvizshme kundërajrore dhe sistem anti-raketë me rreze të gjatë, e aftë të angazhojë objektiva në çdo lartësi, në çdo kusht moti, dhe është projektuar për të luftuar raketat balistike taktike, raketat e lundrimit dhe avionët. I montuar në kamionë, çdo sistem është i aftë të mbajë katër raketa interceptuese që mund të lëvizin sipas dëshirës. Ky kompleks prodhohet nga Raytheon në Massachusetts dhe Lockheed Martin Missiles and Fire Control në Florida.

Patriot

I vendosur për herë të parë në vitet 1980, Patriot është bërë kali i punës së mbrojtjes ajrore dhe raketore të ushtrisë amerikane, një element kyç i fuqisë së saj dhe një simbol kryesor i përkushtimit të SHBA ndaj aleatëve dhe partnerëve. Ndryshe nga një kompleks i veçantë raketash, Patriot përfshin një familje elementësh, njësi kontrolli, radarë, një familje interceptorësh dhe pajisje të tjera mbështetëse. Patriot është në shërbim me Shtetet e Bashkuara dhe vendet aleate, duke përfshirë Gjermaninë, Greqinë, Izraelin, Japoninë, Kuvajtin, Holandën, Arabinë Saudite, Korenë e Jugut, Poloninë, Suedinë, Katarin, Emiratet e Bashkuara Arabe, Rumaninë, Spanjën dhe Tajvanin. . Ukraina së shpejti do t'i bashkohet atyre.

Fjala Patriot është një shkurtim i Radarit të Gjurmimit me Faza me Array për Intercept on Target. Sistemi i raketave mori këtë emër në 1976, por më parë njihej si SAM-D. Ky program daton në vitet 1960 dhe kishte për qëllim të zëvendësonte ose plotësonte sistemet e mbrojtjes ajrore HAWK dhe Nike-Hercules.

Ushtria amerikane ka përdorur bateritë Patriot në konflikte të shumta gjatë 30 viteve të fundit.

Lexoni gjithashtu: Gjithçka rreth dronëve General Atomics MQ-9 Reaper

Qëllimi i sistemit raketor të mbrojtjes ajrore Patriot

Sistemi raketor i mbrojtjes ajrore Patriot përdoret për të mbuluar qendra të mëdha administrative dhe industriale, baza detare dhe aviacioni nga të gjitha mjetet ekzistuese të sulmit ajror në kushtet e kundërmasave të fuqishme radio-elektronike të armikut. Kompleksi është i aftë të zbulojë dhe identifikojë njëkohësisht më shumë se 100 objektiva ajror, të monitorojë vazhdimisht tetë të përzgjedhur, të përgatisë të dhëna bazë për gjuajtjen, lëshimin dhe drejtimin deri në tre raketa në çdo objektiv.

Bateria kundërajrore përfshin 4-8 lëshues me katër raketa secila. Një bateri është një njësi minimale e zjarrit taktike që mund të kryejë në mënyrë të pavarur një mision luftarak. Bateria përdoret më shpesh si pjesë e një divizioni.

Patriot

Kompleksi i raketave Patriot ka aftësi të larta luftarake. Efektiviteti i kompleksit arrihet për shkak të ndërtimit të tij në bazë të zgjidhjeve të avancuara skematike, përdorimit të materialeve moderne dhe teknologjive të avancuara në sistemet dhe njësitë e kompleksit të raketave.

Patriot

Zgjidhjet kryesore teknike që karakterizojnë sistemet SAM përfshijnë:

 • Radar shumëfunksional me grup fazash dhe rreze elektronike skanimi.
 • Skema e kombinuar e udhëzimit (komandë radio - në seksionin e mesëm të trajektores dhe "udhëheqja e raketave" - ​​në seksionin e fundit) lejon të zvogëlojë ndjeshëm dimensionet e kokës së shtëpisë dhe koston e pajisjeve në bord të precizionit të lartë raketë e drejtuar. E gjithë kjo ndodh për shkak të transferimit të funksioneve të kompjuterit në bord në pajisjet tokësore të kompleksit dhe zvogëlimit të diapazonit të kërkuar të kapjes së objektivit.
 • Gama e konsiderueshme dhe shpejtësia e lartë e raketave.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Bayraktar TB2 UAV: ​​Çfarë lloj bishë është kjo?

Fazat e formimit të sistemit të mbrojtjes ajrore Patriot

Zhvillimi i kompleksit filloi në 1963 për të zëvendësuar sistemin e mbrojtjes ajrore të gjeneratës së mëparshme. Testet e para të fluturimit të raketës u zhvilluan në shkurt 1970 dhe më 11 janar 1974, raketa kreu për herë të parë manovra udhëzuese nën komandat e marra nga radarët me bazë tokësore.

Që nga viti 1983, këto sisteme të mbrojtjes ajrore kanë qenë në shërbim me forcat tokësore të SHBA-së, të furnizuara me aleatët e NATO-s të Amerikës, si dhe Izraelin, Arabinë Saudite dhe Japoninë. Patriot fitoi popullaritet të gjerë gjatë Luftës së Gjirit Persik. Dhe jo edhe sepse doli të ishte një mjet i besueshëm i mbrojtjes ajrore. Sipas prodhuesit, vëllimi i shitjeve të tyre pas asaj lufte arriti në rreth 3 miliardë dollarë.

Gjatë Luftës së Gjirit Persik, sistemet e mbrojtjes ajrore Patriot u përdorën për të kundërshtuar raketat taktike të Irakut Scud. Paralajmërimet për lëshimin e raketës dhe trajektoren e fluturimit të saj erdhën nga një satelit zbulues. Këto të dhëna duhej të merreshin të paktën 90 sekonda përpara se koka e luftës të shfaqej në ekranin e radarit. Si rregull, përgjimi kryhej në lartësi 5-10 km në një distancë prej 7-15 km nga pozicioni i baterisë. Për më tepër, koka e luftës ndonjëherë nuk u shkatërrua plotësisht, por vetëm ndryshoi trajektoren e fluturimit. Gjithashtu, objektivi mund të goditet nga fragmente të kokës së shkatërruar për shkak të afërsisë së pikës së përgjimit të saj. Në kushte reale luftarake, efektiviteti i komplekseve doli të ishte pothuajse i njëjtë si gjatë provave në terren: probabiliteti i goditjes së objektivit ishte nga 0,6 (sipas Pentagonit) në 0,8 - 0,95.

Qëllimi i modernizimit Patriot ishte përshtatja e sistemit SAM për të mbrojtur zona të vogla nga sulmet me raketa balistike. Detyra e këtij versioni të baterisë kundërajrore ishte jo vetëm të devijonte raketën balistike taktike nga objektivi, por edhe ta shkatërronte atë. Për këtë, softueri u rafinua, i cili gjithashtu lejoi të kombinonte punën e tre sistemeve të mbrojtjes ajrore Hawk dhe Patriot nën kontrollin e një pike të vetme të kontrollit të zjarrit. Gjatë modernizimit, pjesa luftarake e raketës u përmirësua dhe u instalua një detonator i ri, pesha e predhave u rrit. Këto ndryshime nuk ndikuan në efektivitetin e raketës kur gjuanin në objektiva aerodinamikë dhe më pas u bënë standarde për të gjitha raketat e modernizuara.

Version PAC-2 u testua në vendin e testimit White Sands në nëntor 1987, me një raketë të modifikuar Patriot që goditi një raketë tjetër Patriot që imitonte raketën balistike sovjetike SS-23.

Si pjesë e fazës së dytë të modernizimit të RAS-2 në fillim të viteve 1990, programi GEM (Raketat e përmirësuara të udhëzimit) zhvilloi një raketë me një sistem udhëzimi të përmirësuar që përfshinte një detonator radio të përmirësuar. Kjo përmirësoi aftësinë luftarake të Patriot për të kapur raketat balistike.

Në të njëjtën kohë, programi i ri QRP (Quick RespOnse Program) parashikonte modifikimin e softuerit të radarit AN/MPQ-53 me qëllim përmirësimin e aftësive të tij gjatë përgjimit të raketave balistike. Sipas specialistëve të Reitheon, kjo bëri të mundur rritjen e zonës së mbrojtjes së baterisë Patriot kundër raketave të ngjashme me 4 herë në krahasim me variantin RAC-1.

Patriot-PAC-3 MSE

Raytheon ka propozuar një tjetër përmirësim të kompleksit Patriot, duke krijuar një version të ri të raketës, të caktuar si RAS-2 Direct Hit (RAS-2 Goditje për të vrarë). Propozimi për të kryer këtë modernizim është bërë për të dhënë versionet e para të sistemit që ishin në shërbim me një aftësi goditëse direkte të ngjashme me raketën RAS-3, si dhe për të rritur aftësinë e tyre goditëse.

Modernizimi përfshinte zëvendësimin e COS pasive të raketave ekzistuese PAF-2 me një rreze aktive Ku, zëvendësimin e kokës me eksploziv të lartë dhe futjen e një njësie të veçantë shtytëse, si dhe modernizimin e softuerit të raketave. Komponentët e rinj i sigurojnë raketës aftësinë për të manovruar në fazën nga drejtimi deri në përplasjen me objektivin, si dhe për të shkatërruar raketat balistike sulmuese dhe lundruese, avionët dhe UAV-të. Zgjedhja e RAS-2 për këto qëllime është për shkak të një diapazoni më të gjatë dhe lartësisë së fluturimit në krahasim me RAS-3.

Së bashku me RAF-3, raketa Hit-to-Kill mund të sigurojë funksionimin e sistemeve Patriot deri në vitin 2028. Programi SLEP i Ushtrisë Amerikane do të përfshijë përmirësimin e varianteve të raketave RAF-2 dhe PAC-2GEM në konfigurimin PAC-2GEM+. Ky opsion do të përfshinte një kokë lufte me fragmentim me eksploziv të lartë, një radio detonator të riprogramueshëm të avancuar gjatë fluturimit dhe një gjenerator akustik sipërfaqësor për të rritur efektivitetin kundër raketave të lundrimit.

Patriot-PAC-3

PAC-3 – një tjetër modernizim i Patriot, i cili ka përmirësuar aftësitë për të luftuar raketat balistike. Pothuajse çdo aspekt i sistemit është përditësuar. Prezantohet raketa e re MIM-104F. Ajo është shumë më e vogël në madhësi se raketat e vjetra Patriot. Katër raketa transportohen në një kontejner. Kështu, një lëshues ka 16 raketa në vend të 4. Raketa ka një rreze veprimi prej rreth 40 km dhe një lartësi fluturimi prej 20 km. Radari mori një gamë të rritur zbulimi dhe gjurmimi.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: Armët kundërajrore që mbrojnë qiejt tanë

Çfarë përfshihet në sistemin raketor Patriot?

Patriot

Kompleksi i raketave Patriot përfshin:

 • stacion radari shumëfunksional me grup antenash me faza AN/MPQ-53
 • stacioni i kontrollit të zjarrit AN/MSQ-104
 • Lëshues M901
 • raketa të drejtuara kundërajrore MIM104
 • furnizimet me energji elektrike AN/MSQ-26
 • mjetet e komunikimit, pajisjet teknologjike
 • mjetet e maskimit radioteknik dhe inxhinierik.

Lexoni gjithashtu: Gjithçka rreth sistemit të mbrojtjes ajrore C-RAM Centurion

Informacion i detajuar në lidhje me funksionimin e baterisë së mbrojtjes ajrore Patriot

Raketat e drejtuara kundërajrore MIM-104A

Raketa MIM-104A e përdorur në Patriot është një raketë e drejtuar me një fazë me një dizajn konvencional aerodinamik. Raketa përbëhet nga ndarjet e mëposhtme (nga hunda tek bishti): panair, koka e kthimit, koka, motori, sistemi i kontrollit (njësia e kontrollit, 4 stabilizues tërthor dhe 4 timonë me ngasje hidraulike).

Fairing siguron mbrojtje të kokës së shtëpisë nga ngarkesat e larta aerodinamike dhe rrjedhat e nxehtësisë me shpejtësi të rrjedhës hipersonike. Vetë feringu është bërë nga një aliazh qeramike me një metodë të veçantë derdhjeje. Pjesa e hundës së saj është e mbuluar me aliazh kobalti. Trashësia e trupit të veshjes është më shumë se 120 mm.

Patriot

Nën veshjen është një antenë e sheshtë radari e kokës së shtëpisë (diametri 305 mm), e instaluar në një pezullim kardan në një platformë inerciale. Pas tij është sistemi udhëzues MDAGS, i cili përbëhet nga dy njësi - një njësi udhëzuese e terminalit TSG dhe një njësi udhëzuese modulare e seksionit të mesëm (MMP).

Njësia udhëzuese MMP ndodhet në ndarjen e kokës dhe përmban pajisje navigimi dhe një kompjuter në bord. Në ndarjen e kokës ka gjithashtu një sensor inercial, pajisje radio-elektronike ndihmëse, duke përfshirë një konvertues sinjali, një mekanizëm aktivizimi të detonatorit dhe një municion grumbullues me eksploziv të lartë me një siguresë dhe antena. Raketa përdor një motor Thiocol TX-486 me një motor me një drejtim të ngurtë. Dy kabllo kalojnë përgjatë pjesës së jashtme të motorit, të cilët transmetojnë sinjale nga sistemi i drejtimit në sistemin e kontrollit të vendosur në pjesën e pasme të raketës. Shtytja mesatare e motorit është 11000 kgf, koha e funksionimit është 11,5 sekonda. Strehimi i motorit është pjesë e trupit të raketës, por ka mbrojtje termike shtesë. Motori përmban një ngarkesë të karburantit të ngurtë konvencional të fiksuar në mure. Karburanti ndizet nga një sistem piroteknik i vendosur në pjesën e përparme të kapakut të motorit. Katër rrota drejtuese me lëvizje hidraulike janë të vendosura rreth grykës së motorit. Ky seksion përmban baterinë, rezervuarin e vajit, rezervuarin e ajrit të kompresuar, pompën elektrike dhe njësinë e presionit të lartë. Raketa nuk ka krahë, ngritja aerodinamike krijohet direkt nga trupi i avionit.

Patriot

Gjatë manovrimit, mbingarkesa mund të jetë më shumë se 25 njësi. Kontrolli mbi sistemet e raketave kryhet duke përdorur pajisje të integruara. Mesazhi i mosfunksionimit transmetohet automatikisht në kompjuterët e sistemit të kontrollit të zjarrit.

Raketat e mbrojtjes ajrore Patriot dorëzohen në ambalazhe fabrike, në kontejnerë drejtkëndëshe. Raketat e drejtuara janë të vendosura në kontejnerë në dy udhërrëfyes hekurudhor. Vetë kontejnerët janë bërë nga fletë alumini të montuara në një kornizë të salduar. Enë mbyllet në pjesën e përparme me një mbulesë gome të përforcuar me tekstil me fije qelqi, e cila depërtohet nga raketa gjatë lëshimit, dhe në pjesën e pasme me një mbulesë të fortë tekstil me fije qelqi, e cila hiqet plotësisht nga gazrat që ikin gjatë zvarritjes.

Lexoni gjithashtu: Sistemi anti-drone Smartshooter i Izraelit: Çfarë është dhe si funksionon?

Kontrolli i lëshimit të raketave MIM-104A

Kontrolli i fluturimit kryhet duke përdorur një sistem të kombinuar udhëzimi. Në fazën fillestare të fluturimit, zbatohet kontrolli i softuerit, në fazën e mesme - komanda radio, në fazën përfundimtare - me metodën TVM (Track-via-raketë - përcjellja përmes një rakete), e cila kombinon udhëzimin e komandës me gjysmë- aktive. Përdorimi i metodës së specifikuar të udhëzimit bëri të mundur uljen e ndjeshme të ndjeshmërisë së sistemit ndaj mjeteve të ndryshme të kundërmasave elektronike, dhe gjithashtu bëri të mundur organizimin e fluturimit të raketës me një trajektore optimale dhe goditjen e objektivave me efikasitet të lartë.

Patriot

Thelbi i metodës TVM është ky. Në procesin e synimit të raketës drejt objektivit duke përdorur radarin AN/MPQ-53, objektivi dhe raketa e drejtuar MIM-104A gjurmohen njëkohësisht. Sinjalet e radarit të pasqyruara nga objektivi merren nga antena MDAGS dhe koordinatat këndore të vijës së shikimit të objektivit të përcaktuara prej saj transmetohen përmes një kanali me frekuencë të lartë në një antenë radari special dhe dërgohen në kompjuterin në bord të zjarrit. pikë kontrolli. Kompjuteri gjithashtu merr sinjale të marra nga radari drejtpërdrejt nga objektivi, të cilat krahasohen me sinjalet e marra nga raketa e drejtuar.

Patriot

Bazuar në analizën dhe krahasimin e këtyre sinjaleve, komandat udhëzuese për raketën prodhohen dhe transmetohen tek ajo nga rreze kryesore e radarit. Pas konvertimit në bordin e raketës së drejtuar, këto komanda transmetohen në makinën e kontrollit si dhe në disqet e antenës MDAGS për të siguruar gjurmimin e vazhdueshëm të objektivit.

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: kompleksi i raketave kundërajrore SAMP/T

Stacioni i kontrollit të zjarrit AN/MSQ-104

Pika e kontrollit të zjarrit - posta komanduese Patriot - ndodhet në një kontejner të veçantë të montuar në shasinë e automjetit M814. Brenda, përgjatë një muri janë mjetet e komunikimit dhe vendi i punës i një operatori, përgjatë tjetrit - një kompjuter, një terminal të dhënash, vendi i punës i operatorit të dytë dhe pajisjet ndihmëse.

Patriot-ANMSQ-104

Llogaritja luftarake e postkomandës përbëhet nga dy operatorë. Në vendin e punës të secilit operator ka një tregues të situatës së ajrit me një diametër prej 53 cm, një pajisje kontrolli tregues, një grup çelësash që operatori të futë dhe nxjerrë informacionin e nevojshëm të kontrollit të zjarrit gjatë punës luftarake, si dhe një kontroll. njësi për funksionimin e pajisjeve të kompleksit.

Patriot.-ANMSQ-104

Treguesi i majtë APM tregon situatën e përgjithshme në fushat e zbulimit, kontrollit dhe zjarrit të baterisë së raketës së drejtuar, dhe në të djathtë - informacion mbi kontrollin e të gjithë elementëve të baterisë së kompleksit të raketave dhe situatën aktuale të ajrit. Përdorimi i pajisjeve speciale të shërbimit ju lejon të kryeni kontrollin diagnostik të funksionimit të pajisjeve individuale dhe raketës së drejtuar në tërësi, madje edhe gjatë luftimeve.

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: Iris-T SLM - një sistem modern i mbrojtjes ajrore nga Gjermania

Radar shumëfunksional AN/MPQ-53

Radari shumëfunksional AN/MPQ-53 është montuar në një gjysmërimorkio me dy boshte me peshë 15 tonë dhe transportohet nga një traktor me rrota M818. Puna e radarit është kryesisht e automatizuar - mirëmbajtja e tij kryhet nga pika e kontrollit të llogaritjes luftarake, e cila përbëhet nga dy operatorë. Stacioni siguron zbulimin, njohjen, gjurmimin praktikisht të njëkohshëm të 90 deri në 125 objekteve ajrore dhe kontrollin e fluturimit të të gjitha raketave të drejtuara MIM-104A që synojnë objektivat në një sektor të caktuar. Një hetues i integruar AN/TPX-46(V)7 përdoret për të identifikuar objektivat.

Armët e fitores së Ukrainës: Rishikimi i sistemit të mbrojtjes ajrore Patriot

Gama maksimale e zbulimit të objektivit është 35-50 km (në një lartësi fluturimi të synuar prej 50-100 m) dhe deri në 170 km (në një lartësi fluturimi 1000-10000 m). Gjithçka varet nga këndi i prirjes së antenës së radarit dhe azimutit të objektivit. Kjo arrihet duke përdorur një grup antenash me faza dhe një kompjuter me shpejtësi të lartë që kontrollon mënyrat e funksionimit të stacionit në të gjitha fazat.

Sistemi i kontrollit lejon që bateria Patriot të përdoret së bashku me avionin e zbulimit dhe kontrollit me rreze të gjatë E-3 Sentry. Në këtë rast, Patriot është në modalitetin e heshtjes së radarit deri në momentin e fundit, duke marrë udhëzime për shënjestrimin nga sistemi AVACS ajrore i avionit.

Në pozicionin e ulur, sistemi i antenës është i palosur në çatinë e kabinës. Sektori i radarit zgjidhet duke e kthyer kabinën në drejtimin e dëshiruar. Me një pozicion fiks të kabinës, radari është i aftë të kërkojë dhe zbulojë objektiva përgjatë azimutit në sektorin 90°, dhe gjurmimin dhe drejtimin e tyre të raketave - në sektorin 110°.

Patriot

Një tipar karakteristik i radarit është shndërrimi i sinjaleve në formë dixhitale, gjë që bëri të mundur përdorimin e një kompjuteri për të kontrolluar mënyrat e funksionimit të stacionit. Skanimi elektronik i modelit të drejtimit të grupit të antenës arrihet duke ndryshuar fazat e sinjaleve të rrezatuara me frekuencë të lartë duke përdorur ndërruesit e fazës.

Transmetuesi i radarit formon dhe amplifikon lëkundjet me frekuencë të lartë, të cilat ndryshojnë në varësi të mënyrës së funksionimit të stacionit në llojin e modulimit, kohëzgjatjen dhe shpeshtësinë e përsëritjes së pulseve, fuqinë dhe frekuencën e funksionimit. Fuqia e sinjaleve të gjeneruara është dhjetëra kilovat, dhe në një impuls që zgjat disa dhjetëra milisekonda, mund të kalojë qindra kilovat. Për të rritur rezolucionin e radarit në pajisjen për marrjen dhe përpunimin e sinjaleve, metoda e kompresimit të pulsit zbatohet në linjat e vonesës së shpërndarjes. Mënyrat e funksionimit të transmetuesit ndryshohen me ndihmën e një kompjuteri në të miliontat e sekondës.

Në funksionimin e radarit, parimi i kompresimit zbatohet gjatë sondimit, marrjes dhe përpunimit të sinjaleve sipas kohës. E gjithë zona e inspektuar është e ndarë në 32 seksione të veçanta, secila prej të cilave skanohet një nga një nga një rreze lazer gjatë një skanimi hap pas hapi dhe kohëzgjatja e ciklit të funksionimit të stacionit në çdo seksion është 100 μs me mundësinë e ndryshimi i mënyrës së funksionimit të radarit nga cikli në cikël.

Pjesa më e madhe e kohës së ciklit të punës shpenzohet për të kërkuar objektiva në një sektor të caktuar, dhe më pak kohë harxhohet për gjurmimin e objektivave dhe raketave të drejtuara. Kohëzgjatja e një cikli të plotë të kërkimit dhe gjurmimit të objektivave, si dhe drejtimit të raketave drejt tyre, është vetëm 3,2 sekonda. Radari ka gjithashtu një mënyrë funksionimi në të cilin situata ajrore monitorohet jo në të gjithë zonën, e cila përbëhet nga 32 zona, por vetëm në ato zona ku ka më shumë gjasa shfaqja e objektivave ajrore.

Gjithashtu interesante: Armët e fitores së Ukrainës: MRAP turke Kirpi

Launcher M901

Lëshuesi M901 është projektuar për lëshimin, transportimin dhe ruajtjen e përkohshme të raketave. Është instaluar në një gjysmërimorkio M860 me dy boshte dhe transportohet me një traktor me rrota. Lëshuesi përfshin një bum ngritës, mekanizma për ngritjen e raketave dhe drejtimin e tyre përgjatë azimutit, një njësi furnizimi me energji elektrike, një makinë për instalimin e një direk radioje që shërben për marrjen e komandave dhe transmetimin e të dhënave në stacionin e kontrollit të zjarrit, një njësi elektronike dhe mjete komunikimi.

Sapo të merret komanda e nisjes, të dhënat e nevojshme futen në pajisjen e kujtesës së raketës. Kur shtypet butoni "start" në tastierën e operatorit, energjia furnizohet me pajisjet e sistemit të kontrollit, pas së cilës kompjuteri tokësor i stacionit të kontrollit të zjarrit ndez automatikisht sistemin e kontrollit të raketave, kryen llogaritjet e nevojshme dhe përgatit fluturimin e tij. algoritmi.

Patriot

Koha e reagimit të baterisë kundërajrore Patriot minimizohet kryesisht duke e kthyer paraprakisht shigjetën e panelit të kontrollit në drejtim të sulmit të synuar, si dhe duke minimizuar humbjen e kohës gjatë lëshimit të raketës në rrugën e fluturimit. . Secilit përshpejtues të instaluar në tokë i caktohet një sektor i caktuar i hapësirës dhe këta sektorë mbivendosen shumë herë. Në këtë mënyrë arrihet qitja rrethore e baterisë Patriot, ndryshe nga sistemet e mbrojtjes ajrore që përdorin raketa lëshimi vertikale.

Patriot

Vini re se gjatë zhvillimit të raketës së drejtuar MIM-104, u konsiderua një opsion lëshimi vertikal. Sidoqoftë, ky opsion u braktis, pasi në atë kohë pajisje të tilla nuk përdoreshin në raketat amerikane të kësaj madhësie.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: armë moderne vetëlëvizëse PzH 2000

Karakteristikat teknike të sistemit të raketave Patriot

 • Gama maksimale e përgjimit të objektivit: 80 km (në një sektor 90°)
 • Gama minimale e përgjimit të objektivit: 3 km
 • Lartësia maksimale e përgjimit të objektivit: 24 km
 • Lartësia minimale e përgjimit të objektivit: 0,06 km
 • Numri i objektivave të gjuajtur njëkohësisht: 8 (në sektorin 90°)
 • Probabiliteti i goditjes së objektivit: 0,8 (në kushte luftarake 0,4-0,6)
 • Pesha e raketës: 912 kg
 • Masa e raketës me kontejner: 1696 kg
 • Diametri: 0,41 m.
 • Gjatësia: 5,31 m
 • Shpejtësia: 3-5 Mach
 • Ngarkesat maksimale tërthore: 30g
 • Kontrolli: me ndihmën e bishtave stabilizues në formë kryqi
 • Hapësira e stabilizatorit: 0,87 m
 • Motori: RDTT ТХ-486 nga Thiocol
 • Shtytja specifike e motorit: 13 kN·s/kg
 • Koha e ndezjes së motorit: 12 s
 • Sistemi i drejtimit: në seksionin e mesëm – komandë radio, në pjesën fundore – radar TVM
 • Njësia luftarake: fragmentim me eksploziv të lartë
 • Koka luftarake: eksploziv konvencional
 • Detonatori: KhM818, pa kontakt
 • Përmasat e kontejnerit: 0,99×1,09×6,10 m
 • Pesha e kokës: 70 kg (RAS-1), 90 kg (RAS-2)
 • Koha e vendosjes: 30 minuta.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: armë kundërajrore vetëlëvizëse gjermane Gepard

Kostoja e Patriotit

Me kalimin e viteve, sistemi Patriot dhe raketat janë modifikuar vazhdimisht. Përgjuesi aktual për sistemin Patriot kushton rreth 4 milionë dollarë dhe lëshuesit kushtojnë rreth 10 milionë dollarë secili.

Me një çmim të tillë, është e padobishme të përdoret Patriot për të rrëzuar dronët shumë më të vegjël dhe shumë më të lirë që Rusia përdor në Ukrainë.

Patriot

Po, Ukraina përballet me sulme të ndryshme nga Rusia dhe sistemi i mbrojtjes ajrore Patriot mund të jetë i mirë kundër disave dhe jo aq i dobishëm kundër të tjerëve. Bateria Patriot ka një rreze të gjatë, por mund të mbulojë vetëm një zonë të kufizuar. Për shembull, sistemet Patriot mund të mbrojnë në mënyrë efektive një bazë ushtarake ose një strukturë infrastrukturore kritike, por nuk mund të mbrojnë plotësisht një qytet të madh si Kievi. Ata mund të siguronin mbulim vetëm për një pjesë të qytetit.

Megjithatë, aftësia e Patriot për të kundërshtuar raketat balistike dhe avionët mund të mbrojë Kievin në rast të një sulmi të mundshëm rus me armë bërthamore taktike.

Por përveç aftësive të Patriotit, vendosja e tij jep një sinjal të qartë për mbështetjen e vazhdueshme të qeverisë amerikane për luftën e popullit ukrainas kundër pushtimit rus. Dhe ndonjëherë është edhe më e rëndësishme.

Tani, në kushtet e betejave të ashpra me pushtuesit, kemi nevojë të dëshpëruar për çdo predhë me precizion të lartë, çdo mjet luftarak, çdo sistem të mbrojtjes ajrore, ndaj dua të falënderoj sinqerisht miqtë dhe partnerët tanë perëndimorë për ndihmën dhe mbështetjen e tyre. Pushtuesit nuk kanë ku t'i shpëtojnë hakmarrjes. Lavdi Ukrainës! Vdekje armiqve! Lavdi Forcave të Armatosura!

Lexoni gjithashtu: 

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani