Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
StattiPajisjet ushtarakeSaab JAS 39 Gripen, si një opsion për Forcat Ajrore të Ukrainës: zbulojmë se çfarë është...

Saab JAS 39 Gripen, si një opsion për Forcat Ajrore të Ukrainës: zbulojmë se çfarë lloj avioni është

-

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës Oleksiy Reznikov vuri në dukje kohët e fundit se një nga opsionet e dëshirueshme për përditësimin e Forcave Ajrore të Ukrainës është aeroplani suedez. Saab JAS 39 Gripen.

Forcave Ajrore të Ukrainës i mungojnë avionët

Duke folur me ligjvënësit amerikanë kohët e fundit, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy bëri një lutje "të dëshpëruar" për Shtetet e Bashkuara për të ndihmuar Kievin të blejë avionë ushtarakë për të luftuar pushtuesit rusë dhe për të mbajtur kontrollin e hapësirës së tij ajrore.

Po, Forca Ajrore e Ukrainës ka nevojë dëshpërimisht për avionë të rinj, sepse deri më tani epërsia e pushtuesve rusë në ajër është e rëndësishme. Pilotët ukrainas tashmë kanë vërtetuar se dinë të rrëzojnë edhe avionët më modernë rusë. Por kjo nuk mjafton.

Forcat Ajrore Su-27
Dave_S. nga Witney, Engtokë – Forca Ajrore e Ukrainës Sukhoi Su-27P Flanker

Duhet të theksohet se Forcat Ajrore të Ukrainës kanë ende në shërbim avionët sovjetikë MiG dhe Su. Po, disi e modernizuar, e përmirësuar, por tashmë mjaft e vjetëruar. Numri i tyre në Ukrainë nuk ishte gjithashtu veçanërisht i madh. Pilotët tanë dinë të drejtojnë avionët e këtyre dy zyrave të projektimit. Në fillim, aleatët tanë u përpoqën ta zgjidhnin problemin duke kërkuar avionë MiG dhe Su për Ukrainën në vendet që ishin pjesë e ish-Traktatit të Varshavës. Megjithatë, nuk ka aq shumë prej tyre, dhe në disa vende ata janë në një gjendje të tmerrshme. Ka zëra se ndoshta pilotët tanë tashmë po zotërojnë kontrollet e F-15 ose F-16, një krahasim i mundësive që kemi në faqen tonë të internetit. Shfaqja e avionëve të tillë në Ukrainë do të ishte e mrekullueshme, do të ndryshonte rrjedhën e luftës, do të jepte një mundësi për të vendosur kontrollin mbi hapësirën ajrore, por zbatimi i këtij plani kërkon shumë kohë, të cilën ne nuk e kemi. Kjo për faktin se infrastruktura e aeroporteve tona nuk është e përshtatur për shërbimin e avionëve të tillë dhe kërkon një modernizim të konsiderueshëm.

JAS-39 Gripen

Ndër opsionet e tjera të mundshme, kohët e fundit është folur shumë për Saab JAS 39 Gripen suedez. Nga rruga, mundësia e zëvendësimit të MiG-29 dhe Su-27 me këto avionë modernë u diskutua edhe para fillimit të agresionit ushtarak rus, por, për fat të keq, mbeti vetëm në nivelin e bisedave. Megjithatë, së fundmi Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Oleksiy Reznikov, vuri në dukje se Saab JAS 39 Gripen po konsiderohet si një nga opsionet e avionëve për Forcën tonë Ajrore.

Sot ju ofrojmë një vështrim më të afërt të avionit suedez të gjeneratës 4+ Saab JAS 39 Gripen.

Lexoni gjithashtu: Si do ta ndryshojnë rrjedhën e luftës në Ukrainë sistemet raketore M142 HIMARS dhe M270?

Luftëtar me shumë qëllime Saab JAS 39 Gripen

Gripen, i zhvilluar nga Saab, fluturoi për herë të parë në dhjetor 1988 dhe hyri në shërbim me Forcat Ajrore Suedeze në 1997. Në atë kohë, ishte planifikuar që JAS 39 Gripen të zëvendësonte të gjitha variantet e avionëve luftarakë Viggen dhe Draken që ishin në shërbim në atë kohë.

JAS-39 Gripen

JAS 39 Gripen u zhvillua nga një konsorcium industrial i përbërë nga Saab, Saab Microwave Systems (ish Ericsson), Volvo Aero Corporation, Saab Avitronics dhe FFV Aerotech. Saab dhe BAE Systems kanë krijuar një sipërmarrje të përbashkët të quajtur Gripen International për të shitur JAS 39 Gripen në tregjet e huaja.

Në janar 2009, demonstruesi JAS 39 Gripen arriti një shpejtësi supersonike mbi 1,2 Mach pa përdorimin e një djegësi pas djegies, duke lejuar rritjen e diapazonit dhe ekonomisë së karburantit.

 

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: sistemi i mbrojtjes ajrore NASAMS që mbron Uashingtonin

Modifikimet e JAS 39 Gripen

Saab ka zhvilluar disa variante të avionëve të saj.

JAS 39A – një version me një vend të Gripen. Një version stërvitor-luftarak me dy vende i Gripen ishte gjithashtu i disponueshëm JAS 39B, megjithatë, mbeti për përdorim vetëm në qendrat stërvitore të Forcave Ajrore Suedeze. JAS 39B është i pajisur me të njëjtën paketë avionike dhe armësh si JAS 39A, me përjashtim të armës.

JAS 39C është varianti i tretë i avionit, një version standard eksporti me një vend, i cili u dorëzua për herë të parë në Forcën Ajrore Suedeze në shtator 2002. JAS 39C ka ekrane me ngjyra në kabinë, sistemin e gjenerimit të oksigjenit në bord (OBOGS) dhe aftësinë e karburantit me ajër.

JAS 39D është një version me dy vende të JAS 39C.

JAS 39NG - demonstrues teknologjie.

JAS-39 Gripen

JAS 39E/F – një avion i modernizuar i një gjenerate të re, me një grup antenash me faza aktive (AFAR), një motor të ri, diapazon të rritur fluturimi dhe peshë maksimale të ngritjes.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: Ushtria vlerësoi shumë MANPADS Piorun

Programi i modernizimit të gjeneratës së re Gripen NG

Saab ka zhvilluar një version të gjeneratës së ardhshme (NG) të avionit Gripen. Gripen NG ka disa veçori tërheqëse, duke përfshirë përputhshmërinë e plotë me avionët e NATO-s, shpejtësinë e lartë operacionale, një kabinë të kontrolluar dixhitalisht me funksione të avancuara, lidhjen e rrjetit të lidhjeve të të dhënave me shumë frekuencë dhe një sistem modern avionik.

JAS-39 Gripen

Në tetor 2007, qeveria suedeze kontraktoi Saab për Programin e Demonstrimit Gripen për të zhvilluar një version të përmirësuar të JAS 39C. Saab zgjodhi motorin GE Aviation/Volvo Aero F414G për t'u instaluar në modelin demonstrues. F414G ka një shtytje prej 96 kN dhe është e pajisur me një kontroll elektronik dixhital me funksion të plotë (FADEC). Saab Microwave Systems dhe Thales po zhvillojnë një radar aktiv të skanuar elektronikisht (AESA) për programin. Varianti i demonstrimit, i njohur gjithashtu si Gripen NG, u bë një shtrat provë për zhvillimin e mëtejshëm të Gripen dhe bëri fluturimin e tij të parë në maj 2008. Me performancë të lartë, manovrim, një grup të përmirësuar sensorësh dhe një kabinë plotësisht dixhitale, avioni i gjeneratës së re ishte plotësisht i pajtueshëm me standardet e NATO-s.

JAS-39 Gripen

Debutimi i parë ndërkombëtar i luftëtarit të gjeneratës së re Gripen u zhvillua në korrik 2010 në Panairin Ndërkombëtar Ajror në Farnborough, Britani e Madhe. Gripen NG ka rritur ndjeshëm shpejtësinë, rrezen e luftimit, qëndrueshmërinë dhe rritjen e ngarkesës.

JAS-39 Gripen

Saab zhvilloi versionin indian të avionit Gripen IN, në prill 2008, 126 avionë luftarakë shumëfunksionalë u porositën për forcat e armatosura indiane. Kompania gjithashtu mori një porosi nga Forcat Ajrore Braziliane për 36 avionë Gripen NG.

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: Iris-T SLM - një sistem modern i mbrojtjes ajrore nga Gjermania

Jas 39 Gripen kabinë

Kabina është e pajisur me një ekran elektronik Saab Avitronics EP-17, i cili përbëhet nga tre ekrane shumëfunksionale dhe një ekran projeksioni me kënd të gjerë me difraksion 22x28 gradë. Të dhënat taktike të mbivendosura në një hartë të krijuar nga kompjuteri shfaqen në ekranin qendror në xhamin e përparmë. Ekranet majtas dhe djathtas tregojnë parametrat e fluturimit dhe të dhënat e synuara nga grupet e sensorëve.

BAE Systems dhe Saab Aerospace, së bashku me Denel Cumulus të Afrikës së Jugut, kanë zhvilluar një sistem të integruar të ekranit të montuar në kokë (IHMD) për Gripen, i njohur si Cobra. IHMD është një zhvillim i helmetës Striker i zhvilluar për Eurofighter Typhoon. Cobra është instaluar në Gripen të të gjitha konfigurimeve që nga tetori 2007.

JAS-39 Gripen

Kontrollet e sistemeve kritike (të tilla si armët dhe komunikimet) janë grupuar në dorezën e mbytjes dhe kontrollit manual (HOTAS). Sistemi i kontrollit të fluturimit është një sistem i trefishtë dixhital i telekomandës elektronike nga BAE Astronics dhe Lockheed Martin.

Domethënë, përballë nesh janë pajisjet më të fundit të aviacionit, të cilat për sa i përket shumicës së komponentëve janë superiore ndaj avionikës ruse.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: Automjetet e blinduara Australiane Bushmaster

Armët moderne JAS 39 Gripen

JAS 39 Gripen ka shtatë hapësira të jashtme të ngarkesës: një në secilën majë të krahut, dy nën çdo krah dhe një në vijën qendrore të gypit. Përdoren raketat ajër-ajër MBDA (dikur Matra BAe Dynamics) MICA, Raytheon AIM-120B AMRAAM dhe Lockheed Martin/Raytheon Sidewinder AIM-9L.

JAS-39 Gripen

Sidewinder i montuar në majë të krahut është një raketë me rreze të shkurtër veprimi me aftësi të përmirësuara ajër-ajër. Raketat ajër-tokë përfshijnë raketën anti-anije të drejtuar nga radari Saab RBS15F dhe raketën Raytheon Maverick. Në korrik 2008, luftëtarët Gripen të Forcave Ajrore Hungareze testuan me sukses raketën ajër-ajër Sidewinder.

Versionet e mëvonshme të avionit për Suedinë ishin të armatosur me raketën ajër-ajër me rreze të shkurtër Diehl BGT Defense IRIS-T dhe raketën ajër-ajër MBDA Meteor përtej rrezes vizuale (BVR). Dërgesat e IRIS-T filluan në dhjetor 2005.

Në shtator 2010, Administrata Suedeze e Materialeve të Mbrojtjes i dha një kontratë 312 milionë SEK (42 milionë dollarë) Saab për të instaluar raketën Active Beyond Visual Radar (BVR), meteorin dhe radarin dhe ekranet në luftëtarët Gripen. Një muaj më vonë, Saab kreu një fluturim provë dhe shkrepje provë si pjesë e kontratës. Avioni ishte gjithashtu i pajisur me sisteme mbështetëse dhe mirëmbajtjeje si simulatorë dhe kompjuterë planifikimi.

JAS-39 Gripen

Raketa me rreze të gjatë veprimi Saab Bofors / MBDA Taurus KEPD 350 me rreze veprimi prej 350 km u testua gjithashtu me sukses në Gripen.

Në maj 2008, Afrika e Jugut vendosi një porosi për raketën ajër-ajër IRIS-T për të pajisur flotën e saj JAS 39 Gripen derisa raketa indigjene Denel A Darter të hynte në shërbim.

Arma Mauser me energji të lartë 27 mm e montuar brenda mund të funksionojë në modalitetin e synimit automatik me radar. Avioni gjithashtu mori një shpërndarës të veçantë DWF39 nga EADS (ish DaimlerChrysler Aerospace) dhe Bofors. Më pas, raketa Bofors ARAK 70 u miratua edhe për pajisjet Gripen.

Lexoni gjithashtu: ndryshimblade: Drone kamikaze amerikane për mbrojtjen e Ukrainës

Një grup kundërmasash

Saab Avitronics zhvilloi paketën e luftës elektronike EWS 39, e cila u urdhërua nga Forcat Ajrore Suedeze.

JAS-39 Gripen

EWS 39 është një sistem i integruar EW që ofron paralajmërim radar, masa mbështetëse elektronike dhe sisteme të rreme të objektivit dhe flakërimit.

Lexoni gjithashtu: Vrasësit e heshtur të luftës moderne: UAV-të më të rrezikshme ushtarake

Sensorë JAS 39 Gripen

Radari me shumë qëllime doppler pulsues me rreze të gjatë Ericsson PS-05 ka mënyra operimi ajër-ajër që përfshijnë kërkimin me rreze të gjatë, gjurmimin me shumë objektiva gjatë skanimit, gjurmimin e objektivave me shumë prioritete, mënyrat e marrjes së shpejtë të objektivave, fluturimin e raketave vlerësimi përtej dukshmërisë (BVR).

Mënyrat "ajër-to-sipërfaqe" përfshijnë kërkimin/identifikimin e objektivit me rreze të gjatë, gjurmimin e objektivit me shumë prioritete, rezolucion të lartë, imazhe me rreze reale, shtrirje ajrore në sipërfaqe dhe përmirësim të rrezeve Doppler. Avioni është i pajisur me një sensor infra të kuqe që shikon përpara (FLIR) dhe sistemin e kërkimit dhe gjurmimit infra të kuqe Saab IR-Otis (IRST).

JAS-39 Gripen

Nëntë të parët JAS 39 Gripen të Forcave Ajrore Suedeze u pajisën me platformën modulare të zbulimit Saab Avitronics, e cila përfshin sensorin infra të kuqe të zbulimit/optik CA270. Sistemi është vënë në punë në vitin 2006.

JAS-39 Gripen

Në prill 2010, Administrata Suedeze e Materialeve të Mbrojtjes i dha Saab një kontratë katërvjeçare, 400 milionë SEK për të zhvilluar Sistemin Modular të Reconnaissance Container (MRPS), i cili u instalua në luftëtarin JAS 39 Gripen.

Në gusht 2010, Saab i dha Terma një nënkontratë prej 55 milionë SEK (7,4 milionë dollarë) për të përmirësuar dhe prodhuar një Sistem të ri kontejnerësh të zbulimit modular (MRPS) për luftëtarët Gripen të Forcave Ajrore Suedeze. Softueri dhe pajisja e kërkuar për programin e përmirësimit të sistemit të kapsulës së zbulimit u dorëzuan nga Terma sipas një kontrate deri në fund të vitit 2012.

Lexoni gjithashtu: Gjithçka rreth dronëve General Atomics MQ-9 Reaper

Komunikimet JAS 39 Gripen

Avioni është i pajisur me transmetues dhe marrës VHF/UHF nga Saab Avitronics, si dhe një sistem identifikimi shtëpie-të huaj Thales TSC 2000. Lidhja e të dhënave ajër-ajër lejon shkëmbimin në kohë reale të të dhënave taktike brenda dhe ndërmjet njësive të aviacionit ndërveprues .

JAS-39 Gripen

Gjatë sulmit dhe zbulimit, lidhja e të dhënave lejon transmetimin e të dhënave të radarit nga një JAS 39 Gripen në një grup luftëtarësh ose dronësh të tjerë.

Lexoni gjithashtu: Gjithçka për obusin M155 777 mm dhe predhën e drejtuar M982 Excalibur

Motori JAS 39 Gripen

Motori RM12 i furnizuar nga Volvo Aero është gjenerata e ardhshme e motorit GE F404 të General Electric. Sistemi dixhital i menaxhimit të motorit monitoron automatikisht parametrat e tij dhe aktivizon sistemet rezervë kur është e nevojshme. Sistemi i monitorimit të gjendjes regjistron të dhënat e fluturimit.

JAS-39 Gripen

Sonda e karburantit të ajrit tërhiqet brenda avionit për të ruajtur profilin aerodinamik. Koha më e gjatë e fluturimit e arritur nga furnizimi me karburant në ajër rezulton në nevojën e pilotit për një furnizim më të madh me oksigjen, kështu që u instalua një sistem gjenerimi i oksigjenit në bord (OBOGS).

Lexoni gjithashtu: Krahasimi i F-15 Eagle dhe F-16 Fighting Falcon: Të mirat dhe të këqijat e luftëtarëve

Aftësitë e fluturimit të JAS 39 Gripen

Gripen mund të fluturojë me një shpejtësi maksimale prej 2470 km/h. Rrezja luftarake dhe diapazoni i fluturimit të avionit janë përkatësisht 800 km dhe 3 km.

JAS-39 Gripen

Tavani i tij praktik është 15 m. Avioni peshon rreth 240 kg, dhe pesha maksimale e tij në ngritje është 5 kg.

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: sistemi raketor antitank Stugna-P - tanket Ork nuk do të mbingarkohen

A është JAS 39 Gripen opsioni ideal për Forcat Ajrore të Ukrainës?

Sigurisht, nuk ka opsione ideale, por avionët suedezë janë të manovrueshëm, me avionikë moderne dhe mjaft të lirë. krahasuar me F-15 ose F-16. Për më tepër, Suedia nuk është ende zyrtarisht një anëtare e plotë e NATO-s, kështu që do të jetë e lumtur të furnizojë Ukrainën me avionët që i nevojiten.

Pyetja më e rëndësishme është nëse JAS 39 Gripen është më i mirë se, për shembull, Su-27? Ekziston një shembull në historinë e përplasjeve të drejtpërdrejta luftarake midis këtyre dy avionëve. Po, këto ishin luftime stërvitore, por gjithsesi na japin një ide të qartë të aftësive të këtyre dy avionëve modernë të gjeneratës së 4-të. Në vitin 2015 u zhvilluan stërvitje të përbashkëta Sino-Tailandeze të koduara me emrin Falcon Strike. Forca Ajrore Mbretërore Tajlandeze vendosi luftëtarët Gripen të skuadronit luftarak 701 (ka tetë JAS-39C dhe katër JAS-39D në shërbim), dhe luftëtarët kinezë - Su-27SK (një modifikim eksporti i Su-27), të importuar në vitet 1990 nga Rusia.

JAS-39 Gripen

Më vonë u bë e ditur se gjatë betejave stërvitore, avionët "përplaseshin" me njëri-tjetrin në një distancë më të madhe se diapazoni vizual (BVR - Beyond Visual Range). Në këto kushte, JAS 39 Gripen arriti të bënte 41 “goditje efektive” kundër armikut, ndërsa pilotët kinezë Su-27SK arritën të shënonin vetëm nëntë. Gjatë betejave të simuluara në një distancë prej 50 km e më shumë, pilotët e JAS 39 Gripen shënuan 10 fitore, dhe Su-27 - asnjë. Luftëtarët perëndimorë arritën efikasitetin më të madh në një distancë prej 30 km e më shumë, kur numri i goditjeve efektive ishte 88%. Kinezët në këtë distancë arritën vetëm 14%, domethënë vetëm një gjuajtje nga shtatë goditi objektivin. Nxirrni përfundimet tuaja.

Për më tepër, JAS 39 Gripen u zhvillua në mënyrë të tillë që të mund të operohej nga pista ajrore të papërgatitura ose pjesë të autostradave. Do të ishte shumë e përshtatshme për Ukrainën, me mbulim jo të cilësisë më të lartë të pistës.

JAS 39 Gripen

Sigurisht, ne ende nuk e dimë me siguri nëse avionët suedezë do të shfaqen në shërbim me Forcat Ajrore të Ukrainës JAS 39 Gripen, por pamja e tyre është shumë e dëshirueshme dhe mund të ndryshojë rrënjësisht situatën në hapësirën ajrore të Ukrainës, domethënë rrjedhën e vetë luftës.

Gripen E UAF

Pushtuesit nuk kanë ku t'i shpëtojnë hakmarrjes. Ne besojmë në Fitoren tonë! Lavdi Ukrainës! Lavdi Forcave të Armatosura! Vdekje armiqve!

Lexoni gjithashtu: 

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani