StattiPajisjet ushtarakeVrasësit e heshtur të luftës moderne: UAV-të më të rrezikshme ushtarake

Vrasësit e heshtur të luftës moderne: UAV-të më të rrezikshme ushtarake

-

Lufta në Ukrainë vërtetoi se dronët modernë kanë një ndikim të rëndësishëm në rrjedhën e armiqësive. Duket se rëndësia e tyre në fushën moderne të betejës do të vazhdojë të rritet. Sot do të flasim për ushtrinë më të rrezikshme dronët në botë. Një mjet ajror pa pilot, ose UAV, është një dron luftarak që është i aftë të mbajë municione ajrore si raketa, raketa të drejtuara kundër tankeve dhe bomba, dhe përdoret për zbulimin, zbulimin e objektivave dhe gjurmimin. Këta dronë zakonisht kontrollohen në kohë reale, por ato gjithashtu mund të funksionojnë me shkallë të ndryshme autonomie.

Shumë vende përdorin një ose më shumë lloje të mjeteve ajrore pa pilot për mbikëqyrje dhe komunikim, dhe disa madje kanë edhe drone luftarake. UAV-të tani mund të kryejnë shumicën e operacioneve luftarake ajrore, duke përfshirë përdorimin e raketave ajër-tokë, bomba të drejtuara me lazer, apo edhe sisteme eksperimentale ajër-ajër. Aftësi të tilla të dronëve ngrenë pyetjen se sa do të zgjasin avionët ushtarakë të drejtuar para se të bëhen monument historik.

Vrasësit e heshtur të luftës moderne: UAV-të më të rrezikshme ushtarake

Në vitet e fundit, ushtritë më të mëdha në botë janë fokusuar gjithnjë e më shumë në mjetet luftarake pa pilot, të cilat gradualisht po bëhen armët më të rrezikshme dhe më efektive në fushën e betejës moderne.

Në këtë artikull, ne do të përqendrohemi vetëm në dronët më të fuqishëm luftarak që janë tashmë në shërbim me ushtrinë ose janë ende në zhvillim. Sigurisht, Forcat e Armatosura të Ukrainës mund të ëndërrojnë vetëm për dronë të tillë të fuqishëm luftarak, por ëndrrat kanë aftësinë të realizohen. Pra, le të fillojmë.

Baykar Bayraktar TB2

Sigurisht, unë do të doja të filloja historinë time me një hero që tashmë është i njohur jo vetëm për të gjithë Ukrainën, por edhe për të gjithë botën. Siç e keni marrë me mend, ne po flasim për Baykar Bayraktar TB2. Ky dron i prodhimit turk e ka dëshmuar veten mirë në luftën me Orkët, tashmë ka shkatërruar shumë pajisje të pushtuesve. Madje thonë se ai luajti një rol të rëndësishëm në fundosjen e famshme të kryqëzorit të Moskës.

Bayraktar

Bayraktar TB2 klasifikohet si një mjet ajror pa pilot i klasës MALE, i aftë për të kryer mbikëqyrje dhe zbulim (ISR - Inteligjenca, Mbikëqyrje dhe Zbulim) dhe misione luftarake duke përdorur armë të drejtuara. UAV-ja taktike Bayraktar u zhvillua nga një sipërmarrje e përbashkët e Baykar Makina dhe Kale Group. Ky dron është një sistem ideal për misionet e zbulimit dhe operacionet luftarake.

Bayraktar

Bayraktar TB2 ka një konstruksion monokok të integruar me një strukturë të përmbysur në formë V. Trupi i trupit është bërë nga fibra karboni, Kevlar dhe kompozita hibride, ndërsa segmentet lidhëse përbëhen nga pjesë alumini. Motori ndodhet midis trarëve të bishtit.

Çdo sistem Bayraktar TB2 përbëhet nga gjashtë avionë, dy stacione kontrolli tokësor (GCS), tre terminale të të dhënave tokësore (GDT), dy terminale video në distancë (RVT) dhe pajisje mbështetëse tokësore.

Bayraktar

Droni ka një gjatësi prej 6,5 m, një hapje krahësh 12 m dhe një peshë maksimale të ngritjes prej 650 kg. Mund të mbajë një ngarkesë prej 150 kg dhe të punojë si gjatë ditës ashtu edhe gjatë natës.

Nëse jeni të interesuar të mësoni më shumë rreth këtij droni tashmë legjendar, ne kemi një përmbledhje të detajuar të tij.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Bayraktar TB2 UAV: ​​Çfarë lloj bishë është kjo?

General Atomics MQ-1 Predator

Ky është droni i parë vrasës i vërtetë. Ajo u zhvillua në 1994 nga korporata amerikane General Atomics. Krijimi i tij ishte fillimi i një revolucioni të vërtetë në botën e dronëve luftarakë. Aftësia për të kryer sulme në distancë, e cila ju lejon të shpëtoni jetën e personelit, shkatërrimi i shpejtë dhe "anonim" i objektivave të përcaktuara, natyrisht, i bëri thirrje ushtrisë amerikane, e cila së pari përdori Predatorin për të mposhtur pikat e zjarrit taleban në Afganistan. Pas vitit 2002, këta dronë u përdorën edhe kundër autokolonave dhe ushtarëve nga Iraku, Jemeni, Somalia dhe Pakistani. Droni është në shërbim jo vetëm në ushtrinë amerikane, por edhe në ushtritë italiane, britanike dhe pakistaneze.

MQ-1 Predator

Një konfigurim tipik i sistemit Predator përfshin katër avionë, një sistem kontrolli në tokë dhe një terminal të shpërndarjes së të dhënave Trojan Spirit II. Avioni Predator ka një gjatësi prej 8,2 m (27 ft) dhe një hapje krahësh prej 14,9 m (49 ft). Sistemi funksionon në një lartësi prej 7620 m (25 ft) dhe një rreze prej 000 km.

MQ-1 Predator

Predator mund të qëndrojë në ajër për më shumë se 40 orë, dhe shpejtësia e lundrimit është më shumë se 129,6 km/h. Droni është i pajisur me linja radio transmetuese UHF dhe VHF, një kanal me rreze shikimi në brezin C, i cili ka një rreze prej 277,8 km, si dhe kanale të transmetimit të të dhënave satelitore me bandë UHF dhe Ku.

MQ-1 Predator

UAV me shumë qëllime me rreze të gjatë MQ-1 Predator është i armatosur me raketa AGM-114 Hellfire.

Lexoni gjithashtu: ndryshimblade: Drone kamikaze amerikane për mbrojtjen e Ukrainës

General Atomics MQ-9 Reaper

Modeli i përmirësuar Predator u emërua MQ-9 Reaper, dhe shpejt konfirmoi emrin e tij, i cili mund të përkthehet si "Reaper". Është përdorur për herë të parë në vitin 2007 në Afganistan, ndërsa një makinë rebele është shkatërruar. Një muaj pas kësaj ngjarjeje, MQ-9 Reaper kishte tashmë disa dhjetëra njësi të pajisjeve të shkatërruara, dhe kur filloi të përdoret jo vetëm nga amerikanët, por edhe nga britanikët, italianët dhe francezët, ky numër u rrit ndjeshëm. Droni përdoret shumë shpesh në misionet e zbulimit, por pothuajse 1,5 ton armë janë instaluar atje jo rastësisht.

MQ-9 Reaper

Edhe pse nuk është droni më i avancuar teknologjikisht sipas standardeve të sotme, ai është një nga më të fuqishmit dhe më të përhapurit në botë. Me shumë përditësime, miliona orë fluturimi, "Reaper" është bërë fëmija poster i luftës moderne me dron.

Vrasësit e heshtur të luftës moderne: UAV-të më të rrezikshme ushtarake

Ne kemi shkruar për General Atomics MQ-9 Reaper në disa detaje në një përmbledhje të veçantë, kështu që nuk do ta diskutoj gjatë këtu.

Lexoni gjithashtu: Gjithçka rreth dronëve General Atomics MQ-9 Reaper

IAI Eitan (Heron TP)

Ky dron, i zhvilluar në Izrael, është një nga më "sekretët", pavarësisht se për herë të parë u ngrit në ajër në vitin 2004. Është ndërtuar nga Israel Aerospace Industries (ndarja e tij Malat) dhe është një version i përmirësuar i IAI Heron. Po, për herë të parë u bë e njohur për të në 2004, por vetëm në vitin 2006 zhvilluesit njoftuan se droni së shpejti do të bënte fluturimin e tij të parë. Dhe vetëm në fund të vitit 2007, më në fund u prezantua për publikun e gjerë.

IAI Eitan (Heron TP)

IAI Eitan mund të përdoret për vëzhgim, përvetësim objektivash ose zbulim dhe është i aftë për misione luftarake si mbrojtja nga raketat dhe sulmet strategjike me rreze të gjatë. Përveç kësaj, droni është i pajisur me një sistem karburanti në ajër.

IAI Eitan (Heron TP)

Dimensionet e tij të mëdha (13x26 metra) dhe kapaciteti mbajtës (2-4,6 ton) e lejojnë atë të mbajë jo vetëm raketa dhe bomba, por edhe drone sulmuese kamikaze. Ndër të paktat operacione të njohura në të cilat ka marrë pjesë IAI Eitan janë bastisja e vitit 2009 në Gaza që shkatërroi një autokolonë irakiane dhe sulmi shumë i diskutueshëm në të njëjtën zonë në vitin 2014, kur operatorët e dronëve shënjestruan gabimisht një familje Joude.

Vrasësit e heshtur të luftës moderne: UAV-të më të rrezikshme ushtarake

Kapaciteti mbajtës i dronit është 2700 kg, pesha maksimale e ngritjes është 5400 kg. Gjatësia e pajisjes është 13 m, hapja e krahëve është 26 m Aeroplani luftarak pa pilot mund të arrijë një shpejtësi maksimale prej 407 km/h dhe ka një distancë prej rreth 7400 km. IAI Eitan mund të përballojë 30 orë fluturim (ose edhe pak më shumë) me një tavan operativ prej rreth 14 m. Ai mundësohet nga motorët Pratt & Whitney Canada PT000-6A.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: Armët kundërajrore që mbrojnë qiejt tanë

UAV CASC Rainbow CH-4

Sigurisht, lista jonë përfshin edhe zhvillimin ushtarak teknologjik kinez. Modeli Rainbow-4 (ose Cai Hong-4 UAV) i krijuar nga CASC nuk është i vetmi në portofolin e kompanisë, por padyshim që mund të quhet më i njohuri.

UAV CASC Rainbow CH-4

Është projektuar posaçërisht për misione në lartësi të mëdha mbi tokë dhe det. Përveç kësaj, ai mund të gjuajë armën e tij në një distancë deri në 5000 metra. UAV Rainbow CH-4 ka një frëngji të anulueshme me një sensor elektro-optik dhe një kanal transmetimi të të dhënave në stacionin e kontrollit tokësor. Droni krenohet me një stacion modern të telekomandimit me linjë shikimi dhe komunikim satelitor. Menaxhimi kryhet nga dy persona.

UAV CASC Rainbow CH-4

Droni Rainbow CH-4 është i aftë të lëshojë një raketë ajër-tokë nga një lartësi prej 5000 metrash (~ 16 këmbë), kështu që mund të mbetet jashtë rrezes efektive të shumicës së sistemeve anti-ajrore të armikut. Ai gjithashtu lejon që UAV-ja CH-400 të qëllojë nga një pozicion që ofron një fushë më të gjerë shikimi.

UAV CASC Rainbow CH-4

Ndryshe nga dronët e tjerë në këtë listë, ai nuk përdoret nga ushtria amerikane, izraelite apo evropiane. Në vend të kësaj, kinezët ua shesin… irakianët, egjiptianët, nigerianët, pakistanezët dhe Arabia Saudite. Ushtria irakiane ka testuar tashmë dronët kinezë në luftime kundër forcave të ISIS, ndërsa sauditët kanë vendosur një pjesë të flotës së tyre kundër rebelëve Houthi. CASC madje është në bisedime me Mbretërinë e Arabisë Saudite për prodhimin serial të dronëve në këtë vend të pasur me naftë.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: Javelin FGM-148 ATGM - të pamëshirshme ndaj tankeve të armikut

Elbit Hermes 900

Një tjetër nga veprat e inxhinierëve izraelitë, e cila mund të "shfaqë" përvojën e vërtetë luftarake dhe ngjall interes të madh në ushtritë e botës. Elbit Hermes 900 është një sistem taktik ajror pa pilot me rreze të gjatë në lartësi të mesme që u zhvillua kryesisht për të mundësuar Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) të kryejnë operacione të inteligjencës, mbikqyrjes dhe blerjes së objektivave (ISTAR).

Elbit Hermes 900

Hermes 900 është një version më i madh, më i mirë dhe më i sofistikuar i Hermes 450, i cili u bë i famshëm për sulmet e tij të suksesshme ajrore në Rripin e Gazës në 2008-2009. Një version më i ri filloi të përdoret për të njëjtat qëllime kohët e fundit, në verën e vitit 2014. Pas gati dy muajsh sulmesh, sipas disa vlerësimeve, rreth 2300 luftëtarë palestinezë të Hamasit janë vrarë në Operacionin Protective Edge. Numri aktual i shkatërruar nga ky dron i veçantë nuk dihet, por statusi i "testuar në betejë" u dha izraelitëve kontrata të reja me Brazilin dhe Zvicrën.

Elbit Hermes 900

Hermes 900 UAV është projektuar për të siguruar qëndrueshmëri maksimale. Përveç kësaj, në të njëjtën kohë rritja e efikasitetit të fluturimit dhe reduktimi i konsumit të karburantit. Operacionet me terminalin e integruar të komunikimit satelitor përtej vijës së drejtpërdrejtë të shikimit mund të kryhen nga hunda e avionit.

UAV-ja ka një gjatësi prej 8,3 m, një hapje krahësh 15 m dhe një ngarkesë prej 350 kg. Ai krenohet me një hapësirë ​​të brendshme të ngarkesës 2,5 m dhe pika ankorimi të jashtme të krahëve që mbështesin personalizimin për t'iu përshtatur kërkesave të ndryshme të klientëve.

Elbit Hermes 900

UAV-ja Hermes 900 mundësohet nga një motor i vetëm turbo Rotax 914. Prodhuar nga furnizuesi kryesor austriak i motorëve të avionëve BRP-Rotax, motori mund të prodhojë 74,6 kW fuqi dalëse.

Droni Hermes 900 mund të fluturojë në një lartësi maksimale prej 33 këmbësh. Shpejtësia maksimale dhe e lundrimit të avionit janë përkatësisht 000 km/h dhe 222 km/h. Rezistenca maksimale e fluturimit të dronit është rreth 103 orë, dhe pesha maksimale e ngritjes është 40 kg.

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: MANPADS FIM-92 Stinger

General Atomics MQ-20 Avenger

General Atomics Avenger është një dron i avancuar ushtarak në shërbim të ushtrisë amerikane. Ai u ngrit për herë të parë në vitin 2009. Është një sistem avionësh pa pilot i gjeneratës së ardhshme me motorë reaktivë (UAS) i projektuar dhe prodhuar nga General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI) për të ofruar reagim të shpejtë të përmirësuar dhe aftësi të përmirësuara luftarake për Forcën Ajrore të SHBA dhe aleatët e NATO-s.

MQ-20 Avenger

Aeroplani pa pilot ka një gjatësi prej 13 m dhe një hapje krahësh 20 m. Pesha maksimale e ngritjes së UAV-së është 8 kg, dhe kapaciteti i karburantit është 255 kg. Kapaciteti mbajtës i brendshëm dhe i përgjithshëm janë përkatësisht 3 kg dhe 583 kg. Motori reaktiv UAS është i pajisur me një sistem hibrid elektro/mekanik kundër frenimit.

MQ-20 Avenger

MQ-20 Avengmund të pajiset me një sërë armësh të provuara nga beteja, duke përfshirë raketat antitank tokë-ajër AGM-114 Hellfire, bomba me diametër të vogël 250 lb GBU-39, lazer GBU-12 / GBU-49 Paveway II 500 lb. bomba të drejtuara, bomba të drejtuara me lazer GBU-16 1000 paund dhe bomba të drejtuara me saktësi GBU-48. Ai gjithashtu mund të mbajë bomba të drejtuara GBU-31, GBU-32 dhe GBU-38 Joint Direct Attack Munition (JDAM). Një listë e tillë armësh është vërtet mbresëlënëse.

MQ-20 Avenger

Prodhuesi gjithashtu ka pajisur Avenger do të thotë që redukton dukshmërinë e tij ndaj radarëve armik, gjë që, e kombinuar me aftësitë e tij luftarake, e bën atë një nga dronët ushtarakë më të rrezikshëm në botë. Ky “Avenger” i padukshëm sjell tmerr të vërtetë për kundërshtarin.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: Përmbledhje e MANPADS Starstreak

Yabhon United 40

Yabhon United 40 është një dron me shumë role që shërben kryesisht në ushtrinë algjeriane dhe është prodhuar nga Emiratet e Bashkuara Arabe. Përveç operacioneve ushtarake, droni mund të kryejë edhe detyra inteligjente dhe humanitare.

UAV Yabhon United 40 u zbulua në 2011 në Dubai Air Show dhe u demonstrua në Ekspozitën dhe Konferencën Ndërkombëtare të Mbrojtjes (IDEX) në Abu Dhabi në shkurt 2013. Fluturimi i parë u krye në mars 2013.

Yabhon United 40

UAV-ja United 40 ka një dizajn gjatësor binjak të lakuar me një konfigurim të krahut tandem. Ai është i pajisur me një pajisje uljeje fikse me tre rrota për ngritje dhe ulje të sigurt.

Yabhon United 40

Droni ka një gjatësi prej 11,13 m, një lartësi prej 4,38 m dhe një hapje krahësh 20 m. Pesha dhe pesha maksimale e ngritjes së avionit janë përkatësisht 520 kg dhe 1500 kg. Sipërfaqja e përgjithshme e ngritjes është 24,3 m², dhe kapaciteti i rezervuarit të karburantit është 900 litra.

Yabhon United 40 mund të pajiset me raketa ajër-tokë të lëshuar me rrotullim Yabhon-Namrod, raketa lundrimi Yabhon Thunder, silurët Finmeccanica dhe bomba të drejtuara.

Yabhon United 40

Droni është i pajisur me një termocentral hibrid turbo-elektrik që kombinon një motor me katër cilindra me katër goditje me lëng/ajër të lëngshëm/ajër Rotax 914 UL me një turbocharger dhe zhvillon një fuqi prej 115 kf.

Lexoni gjithashtu: "Neptunët" goditën kryqëzuesin "Moska": Gjithçka rreth këtyre raketave të lundrimit kundër anijeve

EADS Barracuda

Nuk është e lehtë të depërtosh në sferën e dronëve luftarakë të padukshëm me një motor reaktiv: dihet pak për ta dhe akoma më pak mund të mësohet. EADS Barracuda u zhvillua nga Airbus në konkurrencë me programet e tjera evropiane të dronëve. Është një dron mjaft interesant, megjithëse ka një rreze dhe qëndrueshmëri më të shkurtër në krahasim me konkurrencën. EADS Barracuda është një dron me motor jet i projektuar për zbulim ajror dhe misione luftarake.

EADS Baracuda

Një mjet ajror pa pilot i bërë tërësisht nga fibra karboni, duke përfshirë krahët e fshirë. Ka një gjatësi prej 8,25 m dhe një hapje krahësh 7,22 m, pesha maksimale e ngritjes është 3250 kg. Forma e pazakontë e bishtit horizontal në formë shigjete dhe pendëve të pjerrëta nga jashtë e bën atë ndryshe nga dronët e tjerë të kësaj klase. Nga pamja e jashtme, është më shumë si një aeroplan, por më i vogël në madhësi. Droni është projektuar për të mbajtur 300 kg municion me precizion të lartë në ndarjen e brendshme, e cila hapet pothuajse menjëherë, duke mos lënë asnjë shans për armikun.

EADS Baracuda

Besueshmëria dhe siguria e Barracuda sigurohet nga një sistem kontrolli dhe navigimi i fluturimit triplex. Sistemi i instaluar i avionikës ka një konfigurim modular të hapur, i cili lejon instalimin e sensorëve të rinj dhe pajisjeve të komunikimit. Kompjuteri i kontrollit të fluturimit sigurohet nga MTU dhe sistemi i navigimit nga Thales.

Sistemet e ngarkesës përfshijnë sensorë infra të kuqe dhe të tjerë elektro-optikë, mund të pajisen me tregues lazer, sistem të vendndodhjes së emetuesve me precizion të lartë (ELS) dhe radar me hapje sintetike (SAR). Barracuda gjithashtu mund të mbajë një sërë sistemesh armësh: nga raketat deri te bomba të llojeve dhe qëllimeve të ndryshme. Një ushtar kaq universal për luftimin dhe mbështetjen e trupave tokësore.

EADS Baracuda

Avioni Barracuda mundësohet nga një motor turbojet P&W Canada JT15D-5C që siguron 14,2 kN shtytje. Pozicioni i marrjes së ajrit të motorit si pjesë e sipërfaqes dorsale dhe profili i marrjes së ajrit kontribuojnë në një sinjal të ulët të radarit. Kjo lejon që UAV-ja të ndjehet më mirë kundër sistemeve raketore anti-ajrore.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: Ushtria vlerësoi shumë MANPADS Piorun

Sukhoi S-70 Okhotnik-B

Sigurisht, ky rishikim nuk do të ishte i plotë nëse nuk do të përmendja për kontrast krijesën e mjerë nga Orkostan. Përpjekjet për të prodhuar dronët e tyre në Rusi kanë qenë gjithmonë të pasuksesshme.

"Droni" i parë luftarak rus ishte një vazhdim i projektit të mëparshëm MiG të quajtur "Skat". Edhe pse duket se ata vërtet donin të bënin një avion të gjeneratës së gjashtë, por ose e prenë shumë, ose nuk e mbaruan atje, ose e kopjuan gabimisht, por doli të ishte diçka në mes të një aeroplani dhe një dron.

Sukhoi S-70 Okhotnik-B

Orcët e quajnë atë një "kompleks drone zbulimi goditës", por në realitet është një aeroplan i madh luftarak i stilit të krahut fluturues pa pilot. Edhe pse dizajni i krahut fluturues tashmë është refuzuar nga të gjithë zhvilluesit në botë.

Sukhoi S-70 Okhotnik-B

Droni ka një motor konvencional AL-31 turbojet me një hundë të pamodifikuar. Domethënë, lind pyetja, a është vërtet një dron stealth, apo gjithçka është sërish vetëm në letër? Por ajo që e dallon këtë UAV nga dronët e tjerë të ngjashëm është madhësia e tij: është pothuajse katër herë më i rëndë se pajisjet e ngjashme dhe shumë më i madh. Nëse nuk gënjejnë, atëherë mund të mbajë gati 3 tonë armë dhe ka një rreze veprimi prej 6000 km.

Sukhoi S-70 Okhotnik-B

Gjëja më interesante është se të gjitha testet nuk ishin shumë të suksesshme. "Hunter" është krijuar për të punuar së bashku me avionët luftarakë të gjeneratës së pestë Su-57, por të dy kanë treguar se thjesht nuk mund të ketë asnjë ndërveprim. Gjatë fluturimeve stërvitore, gjithmonë lindin probleme, droni shpesh prishet. Është dashur të hyjë në shërbim me Forcat Ajrore Ruse në vitin 2024, por tani definitivisht nuk do të vijë, sepse shumica e komponentëve ishin nga prodhuesit perëndimorë. Dhe sanksionet po bëjnë punën e tyre. Për disa arsye, jam i sigurt se ky dron i varfër nuk do të shfaqet kurrë në arsenalin e orkëve.

Lexoni gjithashtu: Armët kimike të Rusisë: Sa e rrezikshme është dhe cilat janë pasojat e mundshme

Përdorimi i dronëve në luftën moderne i ka dhënë ushtrisë sonë një avantazh të madh. Këta vrasës të vegjël dhe të heshtur janë në gjendje të japin goditje shkatërruese në pozicionet e armikut. Këto janë realitetet e reja të luftës moderne. Forcat tona të Armatosura tashmë kanë dëshmuar dhe vazhdojnë të dëshmojnë shumë herë se dinë të luftojnë në mënyrë moderne, duke përdorur armë ultramoderne, përfshirë edhe dronët. Fitorja do të jetë vetëm e jona, sepse ne po rrahim armikun në tokën tonë, i cili erdhi pafytyrë, dhe tinëzarisht shkatërron qytetet dhe fshatrat tona, vret popullatën civile. Por gjithçka do të jetë Ukrainë! Lavdi Ukrainës! Vdekje armiqve!

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Lexoni gjithashtu: 

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani