StattiPajisjet ushtarakeArmët e fitores së Ukrainës: Armët kundërajrore që mbrojnë qiejt tanë

Armët e fitores së Ukrainës: Armët kundërajrore që mbrojnë qiejt tanë

-

Çfarë armësh kundërajrore kanë Forcat e Armatosura të Ukrainës? Sot do të flasim për armët që ndihmojnë në mbrojtjen e qiejve tanë dhe shkatërrimin e avionëve, raketave dhe UAV-ve të orkave ruse.

Që nga fillimi i agresionit rus, ka pasur një luftë jashtëzakonisht të ashpër për kontrollin e hapësirës ajrore të vendit tonë. Pilotët ukrainas janë treguar shumë mirë në betejat ajrore, por një ndihmë e madhe në luftën kundër avionëve dhe helikopterëve të armikut është edhe mbështetja e mjeteve të ndryshme tokësore dhe armëve kundërajrore.

Gjatë gjithë kohës, ne dëgjojmë kërkesa nga kudo për të mbyllur qiellin e Ukrainës. Po, armiku shkatërron pa mëshirë qytetet tona paqësore, lëshon raketa, sulme nga aeroplanë dhe helikopterë. Por ushtria ukrainase i ka rezistuar ashpër agresionit rus për më shumë se një muaj. Forca jonë Ajrore luan një rol jashtëzakonisht të rëndësishëm në armiqësi, duke mbajtur mirë kontrollin mbi zonat kryesore të vendit.

Forcat e Mbrojtjes Ajrore të Ukrainës

Flitet shumë për faktin se sukseset e Forcave tona të Armatosura në terren mjaftojnë për Fitoren mbi pushtuesit. Por nuk është fare kështu. Në luftën moderne, epërsia ajrore luan gjithmonë një rol jashtëzakonisht të rëndësishëm. Falë dominimit të ajrit, ushtria ka aftësinë për të goditur shpejt dhe saktë armikun, njësitë e tij të pasme dhe infrastrukturën. Lufta moderne pa mbështetje ajrore pothuajse anulon sukseset tokësore. Këtë e kuptojnë në mënyrë perfekte drejtuesit e Forcave të Armatosura, të Shtabit të Përgjithshëm dhe të shtetit.

Në këtë artikull, ne do të përpiqemi t'ju tregojmë për të gjitha të mirat dhe të këqijat e armëve tona kundërajrore, mendoni se si dhe me çfarë të mbrojmë qiellin tonë. Natyrisht, do të kishim shumë nevojë për ndihmën e partnerëve tanë perëndimorë në mbylljen e qiellit mbi Ukrainën, por për një sërë arsyesh, shumë prej të cilave janë të panjohura për ne, ose nëse dihen, nuk kuptohen plotësisht nga të gjithë, ata nuk guxojnë të beje. Prandaj, duhet të kujdesemi vetë për të. Por Forcat tona të Armatosura marrin shumë mbështetje nga partnerët perëndimorë në formën e furnizimeve me armë, duke përfshirë sisteme të ndryshme raketore kundërajrore me bazë tokësore që ndihmojnë në mbrojtjen e qiellit të Ukrainës nga avionët armik.

Pra, le të flasim për këtë armë në mënyrë më të detajuar dhe të përpiqemi të hedhim poshtë disa mite dhe hamendje. Pra, le të fillojmë.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Bayraktar TB2 UAV: ​​Çfarë lloj bishë është kjo?

MANPADS FIM-92 Stinger

Le të fillojmë me të famshmin FIM-92 Stinger. Kjo armë e prodhuar nga Amerika është një nga sistemet më të zakonshme të mbrojtjes kundërajrore që fitoi njohje të gjerë gjatë konfliktit në Afganistan. Por ajo u tregua mirë edhe gjatë armiqësive në Ukrainë. Ky MANPADS përdor raketa infra të kuqe tokë-ajër dhe një sistem identifikimi nga shtëpia e huaj. FIM-92 Stinger ka një rreze synimi deri në 4,8 km dhe mund të rrëzojë objektivat ajrore në një lartësi deri në 3,8 km. Ushtria jonë mori një numër të caktuar të këtyre lëshuesve nga Lituania dhe Letonia. Dhe edhe vetë lajmi që FIM-92 Stinger është në shërbim me forcat tona të mbrojtjes ajrore është tashmë një tmerr për Orks.

Forcat e Mbrojtjes Ajrore të Ukrainës

Ne folëm për FIM-92 Stinger në detaje në një artikull të veçantë, kështu që nëse jeni të interesuar, mund të shkoni në lidhjen më poshtë.

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: MANPADS FIM-92 Stinger

MANPADS Starstreak

Miqtë nga Britania e Madhe vendosën gjithashtu të na ndihmojnë të luftojmë helikopterët e armikut dhe aeroplanët e sulmit duke ofruar një kompleks të fuqishëm raketash anti-ajrore portative Starstreak. Kjo armë e fuqishme u tregua me shumë sukses në kushte luftarake fjalë për fjalë që nga dita e parë - me ndihmën e MANPADS Starstreak, ushtria jonë neutralizoi një helikopter armik Mi-28 në rajonin e Luhansk. Kjo do të thotë se edhe armiku do të fluturojë mbi territorin tonë me frikë.

Starstreak është një MANPADS i prodhuar nga kompania Thales Air Defense nga Belfast. Sistemi britanik i ofruar për ushtrinë tonë ka një shpejtësi unike të lëshimit të raketës që tejkalon 4,2 Mach. Kjo i bën ato raketat më të shpejta tokë-ajër me rreze të shkurtër veprimi. Për krahasim, shpejtësia e Stinger-it popullor arrin një maksimum prej 2,2 Mach, siç mund ta shihni, ndryshimi është i madh. Sigurisht, kjo ka një rëndësi të madhe në kontekstin e reagimit të mundshëm të sistemeve mbrojtëse të objektivit. Koha për të kundërshtuar në këtë rast është shumë më pak, gjë që e bën Starstreak një armë jashtëzakonisht efektive.

Rrjedhje yjesh

Starstreak gjithashtu krenohet me një sistem shumë të zgjuar të synimit. Shumica e sistemeve MANPADS të disponueshme në treg lëshojnë raketa që synojnë një nënshkrim specifik të nxehtësisë. Kjo është zgjidhja e ashtuquajtur “gjuaj dhe harro”. Në të kundërt, Starstreak përdor drejtimin e rrezeve lazer bazuar në atë që operatori sheh në shtrirjen e stabilizuar optikisht. Njësia udhëzuese dërgon dy rreze me intensitet shumë të ulët, të padukshme për sistemet e avionit, në objektiv. Bazuar në këto të dhëna, sensorët llogaritin vendndodhjen e pikës së goditjes. Përdorimi i dy rrezeve lejon raketat Starstreak të manovrojnë më mirë dhe të gjurmojnë në mënyrë efektive objektivin. Për më tepër, vetë sistemi i drejtimit bën të mundur qëllimin ndaj objekteve të vogla, nënshkrimet termike të të cilave janë të pamjaftueshme për gjurmimin nga raketat e drejtuara termikisht.

Rrjedhje yjesh

Ne kemi një artikull të veçantë në lidhje me këtë sistem interesant portativ raketor anti-ajror nga Britania e Madhe.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: Përmbledhje e MANPADS Starstreak

MANPADS Piorun

Vëllezërit tanë polakë na ndihmojnë gjithashtu të shkatërrojmë objektivat ajrore të armikut. Sistemi i tyre portativ i raketave anti-ajrore Piorun është një version i modernizuar i kompleksit GROM, i cili tregoi aftësitë e tij gjatë konfliktit gjeorgjio-rus, kur u shkatërruan nëntë automjete ruse. Piorun është projektuar për të përfshirë helikopterë, avionë dhe objektiva të vegjël si mjete ajrore pa pilot në lartësi midis 10m dhe afërsisht 4km dhe në distanca midis 500m dhe mbi 6km.

PIORUN

Krahasuar me MANPADS GROM-1, kjo armë moderne ka një rreze më të gjatë dhe rezistencë më të mirë ndaj pengesave, si dhe është përshtatur për të punuar në kushte nate. Piorun MANPAD mori një pamje të përmirësuar, duke dyfishuar aftësitë e zbulimit të objektivit. Raketat e modernizuara me kokë luftarake drejtohen automatikisht në një burim rrezatimi termik, domethënë në motorin e një helikopteri ose aeroplani, i cili lëshon nxehtësi. Është pothuajse e pamundur të shpëtosh nga ky kompleks raketash. Armët polake goditën me mjeshtëri armikun në qiellin e Ukrainës.

Ne folëm gjithashtu për këtë sistem raketor portativ anti-ajror interesant polak. Ushtria jonë është shumë e kënaqur me këtë armë moderne.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: Ushtria vlerësoi shumë MANPADS Piorun

MANPADS "Strela-2"

Strela-2 ishte gjenerata e parë e MANPADS sovjetike. Ky model ishte një klon i sistemit amerikan FIM-43 Red Eye. Lëshuesi i shpatullave Strela-2 nuk kishte asgjë të përbashkët me Strela-1 të mëparshëm. "Strela-2" u miratua zyrtarisht në vitin 1968. Emri i tij perëndimor është SA-7 ose Grail.

Ky sistem i mbrojtjes ajrore i lëvizshëm nga njeriu (MANPAD) është projektuar për të përfshirë avionë dhe helikopterë. Megjithatë, ky sistem i vjetëruar nuk mund të përdoret kundër dronëve modernë. Sistemi i gatshëm për përdorim peshon afërsisht 15 kg, diapazoni maksimal i veprimit të tij është 4,2 km, raketa arrin një shpejtësi prej 500 m/s në fluturim. Nëse raketa nuk godet objektivin, ajo vetëshkatërrohet në 14-17 sekonda.

Strela-2

Probabiliteti që një raketë të godasë një objektiv të pambrojtur është vetëm rreth 10-20%, dhe efektiviteti zvogëlohet më tej nëse objektivi përdor kundërmasa, si p.sh. Gjithashtu, në disa raste, raketa ishte e ndjeshme ndaj ndërhyrjeve në sfond, rrezatimit diellor, reve dhe horizontit. Prandaj, sipas standardeve moderne, efikasiteti i tij është shumë i ulët.

Strela-2

Me ardhjen e MANPADS-ve më të fundit, pothuajse nuk përdoret më nga Forcat tona të Armatosura, por ky sistem raketor është ende në shërbim. Ekziston edhe një modifikim i Strela-3, por nuk ndryshon shumë nga modeli i mëparshëm. Këto sisteme anti-raketë ishin mjaft efektive në të kaluarën, por jo në ditët e sotme.

Lexoni gjithashtu: ndryshimblade: Drone kamikaze amerikane për mbrojtjen e Ukrainës

MANPADS 9K38 "Igla"

9K38 "Igla" është një lëshues portativ i një sistemi raketash anti-ajrore të aftë për të goditur objektivat ajrore direkt nga shpatulla.

Ky MANPADS u zhvillua në Bashkimin Sovjetik, por ende përdoret nga ushtria ukrainase. Ai zëvendësoi versionin më të vjetër - Shigjetat-3, dhe ka një gamë dhe ndjeshmëri më të mirë të kërkuesit. Sistemi përdor një raketë tokë-ajër.

IGLASistemi MANPADS 9K38 "Igla" është projektuar për të gjuajtur raketa 72 mm të drejtuara me infra të kuqe të pajisura vetëm me koka luftarake me fragmentim të lartë shpërthyes, është efektiv kundër helikopterëve dhe avionëve me fluturim të ulët dhe ka një gamë efektive të angazhimit të objektivit prej 3100 deri në 5200 m.

Funksionimi i "Igla" është i ngjashëm me sistemet e tjera MANPADS (për shembull, American Stinger). Raketa tokë-ajër 9М38 futet në tubin e lëshimit. Operacioni i qitjes përfshin fillimin e burimit të energjisë tokësore, fuqizimin e njësisë së zbulimit të objektivit dhe raketës. Identifikimi i shtëpisë-të huaj kryhet përpara se të godasë objektivin duke përdorur hetuesin 1L14 të instaluar në tubin e nisjes, përveç kësaj, MANPADS është i pajisur me një pamje nate. Pas synimit, raketa lëshohet duke përdorur dorezën. Në të njëjtën kohë, fillon motori i lëshimit, i cili e shtyn raketën MANPADS 9K38 "Igla" nga tubi i lëshimit. Koka e luftës përcakton burimin e nxehtësisë kur fillon faza e përshpejtimit. Pendat e kontrollit përdoren për të manovruar raketën në burimin e rrezatimit infra të kuq.

Po, kjo armë nuk është mjaft moderne, por është ende mjaft efektive në luftën kundër objektivave ajrore.

Lexoni gjithashtu: Armët e fitores së Ukrainës: Javelin FGM-148 ATGM - të pamëshirshme ndaj tankeve të armikut

A mjaftojnë MANPADS që ne të kontrollojmë hapësirën ajrore të Ukrainës?

Këtu do të doja të bëja një digresion të vogël nga tema dhe më pas do të vazhdojmë. Është shumë e zakonshme të dëgjosh se forcat tona të mbrojtjes ajrore kanë armë të mjaftueshme për të mbrojtur në mënyrë efektive qiejt tanë. Kjo nuk është plotësisht kështu. Sa i përket radarëve dhe teknologjive moderne të raketave, këtu pushtuesit kanë një avantazh mjaft domethënës. Ekspertët tanë dhe ushtria e kanë thënë këtë më shumë se një herë, dhe kjo mund të shihet edhe nga MANPADS që rendita më lart. Në fillim të luftës, ne thjesht nuk kishim shumë sisteme moderne raketore anti-ajrore, ato filluan të shfaqen në forcat tona të armatosura vetëm në dy javët e fundit. Për më tepër, duhet theksuar se sistemet raketore ruse janë mjaft moderne, pushtuesit po përgatiteshin për këtë luftë, ndryshe nga drejtuesit tanë. Duhet të kuptohet se forcat hapësinore ruse janë dukshëm më të mëdha se Forcat Ajrore të Ukrainës si në numër ashtu edhe në teknologjitë e përdorura në armatimin e tyre. Për shkak të këtij çekuilibri, që nga fillimi i luftës, Ukraina u kërkoi urgjentisht partnerëve të saj perëndimorë që të siguronin më shumë luftëtarë dhe pajisje të mbrojtjes ajrore moderne.

Mbyll Sky Ukrainë

Disa nga këto armë kundërajrore tashmë na janë dhënë, por Stingers ose MANPADS të tjera nuk kompensojnë plotësisht mungesën e armëve të përshtatshme në Ukrainë. Ne kemi nevojë për sisteme raketore kundërajrore me rreze të mesme dhe të gjatë për të luftuar aeroplanët Ork dhe raketat e lundrimit. Sistemet portative të mbrojtjes ajrore, si Stinger, kanë një rreze të kufizuar (deri në 5 km) dhe funksionalitet dhe nuk mund të kompensojnë mungesën e luftëtarëve modernë dhe sistemeve të raketave me rreze të mesme dhe të gjatë. Dronët kamikaze janë projektuar për të goditur objektivat tokësore dhe nuk mund t'i rezistojnë as avionëve dhe raketave ruse.

Në pjesën tjetër, ne do të flasim për sistemet raketore anti-ajrore që janë aktualisht në shërbim me ushtrinë tonë.

Lexoni gjithashtu: Çfarë nënkuptojnë sanksionet ekonomike për programin hapësinor të Rusisë

Armë kundërajrore 23 mm ZU-23-2

Le të fillojmë historinë tonë me një armë kundërajrore mjaft interesante 23 mm ZU-23-2, të cilën e kanë luftëtarët tanë të mbrojtjes ajrore. Ukraina ka mbi një mijë armë të tërhequra kundërajrore ZU-23-23 2 mm. Arma mund të vihet në pozicionin e qitjes në vetëm 30 sekonda, është plotësisht manuale dhe, nëse është e nevojshme, mund të përdoret kundër këmbësorisë dhe mjeteve të blinduara lehtë. Gama efektive e kësaj arme është 2,5 km me një shpejtësi reale të zjarrit prej 400 fishekësh në minutë.

Instalimi kundërajror ka një pamje mekanike dhe drejtime. Kjo kufizon shumë mundësitë e kryerjes së zjarrit kundërajror, por e bën armën sa më të lirë dhe të aksesueshme për luftëtarët me një nivel të ulët trajnimi. Nuk ka gjithashtu një pajisje zyrtare të kontrollit të zjarrit kundërajror që ofron të dhëna për gjuajtjen në objektivat ajrore. Prandaj, është e mundur të kryhen vetëm zjarri bllokues pa synim në të gjitha llojet e objektivave ajrore (përveç helikopterëve fluturues).

ZU-23-2

Burimi i armës është 6000 të shtëna, burimi i tytës është 3000 të shtëna (i nënshtrohet ftohjes pas çdo 100 të shtëna). Prandaj, grupi i municioneve përfshin dy tyta rezervë për mitralozët e djathtë dhe të majtë, të cilët janë rregulluar në fabrikën e prodhimit. Numrat e tytësve të instaluar duhet të përputhen me numrat e armëve. Zëvendësimi i fuçive të konsumuara me fuçi nga një grup tjetër është i padëshirueshëm. Arsyeja është një rritje në hendekun e pasqyrës, vlera maksimale e së cilës nuk duhet të kalojë 0,6 mm. Me një rritje të hendekut deri në 0,7 mm, janë të mundshme këputjet unazore tërthore të mëngëve. Problemi kryesor është jetëgjatësia e shkurtër e kromimit të fuçisë.

ZU-23-2

Municioni i ZU-23-2 përfshin fishekë 23 mm me predha vetëm të dy llojeve. Bëhet fjalë për predha gjurmuese djegëse BZT që shpojnë forca të blinduara (trup një copë me pjesën kryesore gjysmësferike dhe majë balistike çeliku, me peshë 190 g, pjesa e poshtme përmban një substancë gjurmuese, pjesa kryesore përmban një lëndë djegëse) dhe OFZT me eksploziv të lartë. predha fragmentimi, të cilat peshojnë 188,5 g dhe të pajisura me një detonator kryesor me një vetëshkatërrim dhe një kohë aktivizimi maksimal 11 sekonda.

Sistemi vetëlëvizës kundërajror i blinduar lehtë ZSU-23-4 "Shilka"

"Shilka" është një sistem kundërajror vetëlëvizës lehtë i blinduar me katër armë të çiftuara 23 mm. Ky sistem raketash kundërajrore mund të kryejë zjarr jashtëzakonisht efektiv dhe të saktë kundër helikopterëve ose avionëve të armikut në pothuajse çdo kusht moti dhe në dukshmëri të dobët.

Është interesante se pothuajse çdo tytë mund të gjuajë një lloj tjetër municioni me një shpejtësi zjarri deri në një mijë të shtëna në minutë, ose katër mijë në minutë kur gjuan nga të katër armët. ZSU-23-4 "Shilka" është një instalim vetëlëvizës kundërajror i krijuar për mbrojtje të drejtpërdrejtë kundërajrore të trupave tokësore, shkatërrimin e objektivave ajrore që fluturojnë me një shpejtësi deri në 450 m/s, në një distancë deri në 2500 metra dhe lartësi deri në 1500 metra, si dhe objektiva tokësore në një distancë deri në 2000 metra nga një vend, nga një ndalesë e shkurtër dhe në lëvizje.

ZU-23-2-SHILKA

Armatimi përbëhet nga një armë automatike kundërajrore me katër tyta AZP-23-4 me ftohje të lëngshme dhe një kompleks pajisje radioje (RPK). Synimi i armës kryhet duke përdorur një makinë hidraulike, si dhe në modalitetin manual (objektivat tokësore). Municioni përbëhet nga 2000 predha, shpejtësia e zjarrit 3400 të shtëna në minutë. Pajisjet e zakonshme të shiritit: tre predha me fragmentim me eksploziv të lartë (OFZT) dhe një predha BZT-shpuese-ndezëse-gjurmuese.

Lexoni gjithashtu: Mirëmbrëma, ne jemi nga Ukraina: lojërat më të mira vendase

Sistemi i mbrojtjes ajrore S-300V

Le të kalojmë në sisteme më interesante të raketave anti-ajrore. Midis tyre, shumë prej jush kanë dëgjuar për sistemin e mbrojtjes ajrore S-300B. Ky është një sistem kundërajror me rreze të gjatë i krijuar për të luftuar avionët dhe raketat e lundrimit. Është një sistem plotësisht i automatizuar (edhe pse mund të kontrollohet me dorë), i cili kur zgjedh objektivat lidhet me një qendër komandimi që ndodhet deri në 40 km nga lëshuesi. Sipas ekspertëve, ky është një nga sistemet më të mira të mbrojtjes ajrore aktualisht në shërbim.

Këtë e kuptojnë mirë edhe partnerët perëndimorë, ndaj po përpiqen t'i transferojnë këto sisteme të mbrojtjes ajrore në Ukrainë. Ato janë të disponueshme në disa vende që ishin anëtarë të Paktit të Varshavës dhe i morën nga BRSS. Në veçanti, këto janë vendet baltike, Polonia, Sllovakia, Bullgaria, Republika Çeke dhe Rumania.

Sisteme të tilla mund të përshtaten lehtësisht për të punuar në Ukrainë, nuk kërkohet trajnim shtesë i personelit për zotërimin e tyre dhe, më e rëndësishmja, ka një furnizim të madh municionesh për ta.

Sistemi i mbrojtjes ajrore S-300B u zhvillua si një sistem i mbrojtjes ajrore të nivelit të lartë që siguron mbrojtje kundër raketave balistike, raketave të lundrimit dhe avionëve. Roli kryesor i S-300B është të mbrojë grupet operacionale dhe objektet jetike industriale dhe ushtarake nga sulmet masive ajrore. Pikërisht ajo që na duhet tani, duke pasur parasysh granatimet e qyteteve dhe fshatrave tona paqësore.

Sistemi i mbrojtjes ajrore S-300B është një kompleks i lëvizshëm i mbrojtjes ajrore, të gjithë elementët e tij janë montuar në një shasi të veçantë.

S-300

Ky sistem raketor kundërajror përdor dy raketa të ndryshme. Të dyja këto raketa janë projektuar për të goditur objektivat ajrore dhe balistike. Raketa më e vogël 9M83 përdoret kundër avionëve, raketave të lundrimit dhe raketave balistike më të vogla. Raketa 9M83 ka një shans 40-65% kundër një rakete balistike, 50-70% kundër një rakete lundrimi dhe 70-90% kundër avionëve armik. Raketa më e madhe 9М82 përdoret për të shkatërruar raketa balistike me rreze të mesme, raketa kundërajrore dhe avionë në një distancë deri në 100 km. Kokat e raketave 9M82 dhe 9M83 përmbajnë 150 kg eksploziv. Vlen të përmendet se S-300B konsiderohej si një sistem kompleks mbrojtjeje kundër raketave balistike.

S-300

Bateria S-300V zakonisht përfshin një automjet komandues, radar vëzhgimi, radar mbikëqyrjeje sektoriale dhe deri në 6 automjete/hedhës karikues në dy variante.

Ekuipazhi i lëshuesit përbëhet nga 3 persona. Ai mbart katër raketa më të vogla 9M82. Makina është e pajisur me një radar interferenci.

Lexoni gjithashtu: Zgjedhja jonë e muzikës ukrainase që duhet dëgjuar

Kompleksi i raketave kundërajrore 9K37 Buk-M1

Ky sistem i mbrojtjes ajrore mund të shkatërrojë avionë dhe helikopterë të manovrueshëm që fluturojnë në lartësi të ulët ose të lartë kur armiku përdor kundërmasa elektronike. Versionet më të reja të Buk mund të përfshijnë gjithashtu raketa balistike, raketa lundrimi, raketa kundër rrezatimit, bomba inteligjente dhe mjete ajrore pa pilot.

BUK M-1

“Buk” lëshon raketa 9M38. Kjo është një raketë me lëndë djegëse të ngurtë me një fazë. Predha ngjan me raketat e mbrojtjes ajrore Tartar dhe Standard të SHBA. Raketa ka drejtim gjysmë aktiv me radar. Ai mund të godasë objektivat në një distancë prej 3,4 km deri në 20,5 km në një lartësi prej më shumë se 3 km. Gama e qitjes zvogëlohet në 5-15,4 km nëse objektivi fluturon në një lartësi prej 30 m mbi tokë. Lartësia maksimale e betejës është 25 km. Raketa 9M38 ka një probabilitet dëmtimi prej 70-93%. “Buk” mund të lëshojë edhe raketa më të vjetra 9M9M3 nga sistemi raketor kundërajror Kub-M3.

BUK M-1

Traktori "Buk TELAR" është i pajisur me një radar, një kompjuter dixhital, një lëshues raketash dhe një sistem identifikimi shtëpi-huaj. Ai operohet nga një ekuipazh prej katër vetash dhe mban katër raketa në bord.

Radari i automjeteve Buk TELAR kërkon objektiva, i gjurmon ato dhe drejton raketat drejt tyre. Pra, çdo automjet TELAR mund të funksionojë në mënyrë autonome nëse është e nevojshme. Radari zbulon avionët që fluturojnë në një lartësi prej më shumë se 3 km në një distancë prej 65-77 km. Gama e zbulimit zvogëlohet në 32-41 km kur avioni fluturon në një lartësi prej 30-100 m mbi tokë. Avionët me fluturim të ulët zbulohen në një distancë prej 21-35 km.

Kur TELAR vepron në mënyrë autonome, duhen afërsisht 24-27 sekonda nga zbulimi i objektivit deri në lëshimin e raketës. Raketa mund të lëshohet afërsisht 5 minuta pasi traktori ndalon. Duhen gjithashtu rreth 5 minuta për të dalë nga pozicioni i qitjes.

Lexoni gjithashtu: AI për të vetmuarit: Si po ndihmon Replika miliona njerëz që nuk kanë me kë të flasin

Kompleksi i raketave të lëvizshme me rreze të shkurtër 9K33 Osa

Wasp është një sistem rakete jashtëzakonisht i lëvizshëm me rreze të shkurtër që strehon si vetë lëshuesin ashtu edhe një radar që zbulon dhe gjurmon objektivat e armikut në një automjet të vetëm.

Osa ishte sistemi i parë raketor i lëvizshëm i mbrojtjes ajrore i prodhuar në masë me radar dhe raketa në një automjet. Për herë të parë, një automjet i vetëm mund të zbulojë, gjurmojë dhe angazhojë aeroplanët. Ky sistem përdoret kundër avionëve dhe helikopterëve në çdo mot.

OSA

Versioni fillestar i prodhimit ka katër raketa me një rreze maksimale prej 10 km dhe një lartësi maksimale prej 5 km. Versioni i mëvonshëm serial i Osa-AK mban gjashtë raketa në kontejnerë. Gama maksimale është rritur në 12 km. Raketat kanë siguresa kontakti dhe pa kontakt. Probabiliteti për të shkatërruar një objektiv me një sistem të hershëm është 35-85%, në varësi të lartësisë. Modelet serike të mëvonshme kanë një probabilitet për të goditur objektivin prej 55-85%. Grerëza nuk mund të lëshojë raketa në lëvizje. Ato nisen nga një pozicion i palëvizshëm ose gjatë ndalesave të shkurtra.

OSA

Sistemi i mbrojtjes ajrore Osa gjithashtu mund të funksionojë në mënyrë të pavarur. Radari i tij ka një rreze kapjeje prej rreth 30 km. Disa burime pohojnë se ky kompleks zbulon avionë në një distancë deri në 40 km. Sistemi mund të kërkojë objektiva edhe gjatë lëvizjes. Gama e gjurmimit është rreth 20 km. Në të dyja anët e radarit është një antenë e vogël parabolike për gjurmimin e raketës. Kështu, deri në dy raketa mund të drejtohen në një objektiv në të njëjtën kohë. Për më tepër, të dyja këto raketa drejtohen në frekuenca të ndryshme për të komplikuar kundërmasat elektronike. Ky sistem raketor i mbrojtjes ajrore mund të operojë edhe me radarët e vëzhgimit të regjimentit. Koha e reagimit nga zbulimi i objektivit deri në nisje është 26 sekonda.

OSA

Ekuipazhi i makinës është pesë persona. Ky automjet është i pajisur me një sistem mbrojtës NBC. Grerëza mund të ndalojë së lëvizuri dhe të përgatitet për të ndezur brenda 4 minutash.

Sistemi i mbrojtjes ajrore me rreze të shkurtër Tor

Thor është një sistem me rreze të shkurtër të gjithë motit për të luftuar objektivat në lartësi të ulëta dhe mesatare.

Ky sistem është i aftë të godasë të gjitha llojet e objektivave moderne ajrore. Përdoret kundër avionëve, helikopterëve, UAV-ve, llojeve të ndryshme të raketave dhe municioneve të drejtuara me precizion të lartë. Thor gjithashtu mund të zbulojë dhe përgjojë raketat kundër rrezatimit. Në thelb, ai shkatërron objektiva që sistemet e mbrojtjes ajrore me rreze të gjatë dhe të mesme nuk mund t'i godasin.

TOR

Automjeti luftarak Tor ka një radar dhe raketa të bazuara në një automjet. Automjeti TELAR mban 8 raketa. Raketat lëshohen vertikalisht. E njëjta metodë lëshimi përdoret në sistemin e raketave anti-ajrore me rreze të gjatë S-300, megjithëse raketat Tor kanë një rreze mjaft të shkurtër.

TOR

Sistemi i raketave kundërajrore përdor raketa 9M330. Raketat kanë drejtimin e komandës radio. Gama maksimale e qitjes është 5-12 km, lartësia maksimale është 4-6 km, në varësi të shpejtësisë së objektivit.

Tor origjinal mund të godasë vetëm një objektiv në të njëjtën kohë. Probabiliteti i shkatërrimit nga një raketë është 26-75% kundër avionëve, 50-88% kundër helikopterëve dhe 85-95% kundër UAV-ve. Ky tregues varet nga lartësia e objektivit. Sa më i lartë të jetë objektivi, aq më shumë gjasa do të goditet.

TOR

Radari Tor zbulon avionët në një distancë prej 25-27 km, helikopterët në një distancë prej 12 km dhe UAV-të në një distancë prej 9-15 km. Gama e gjurmimit është rreth 20 km. Sistemi mund të kërkojë objektiva gjatë lëvizjes.

Sistemi i mbrojtjes ajrore me rreze të shkurtër "Strila-10".

9K35 Strela-10 është një lëshues raketash kundërajrore vetëlëvizëse me rreze veprimi prej 5 km dhe shpejtësi maksimale 65 km në orë në rrugë dhe 6 km në orë në ujë. Strela-10 ka një pamje optike dhe infra të kuqe dhe përdoret kryesisht për të luftuar objektivat në lartësi të ulët, për shembull, helikopterët.

Shigjeta-10

Në Ukrainë ka 150 njësi të këtij lloji armatimi. Sistemi i raketave kundërajrore është mjaft i suksesshëm në rrëzimin e objektivave ajrore të armikut.

Raketa Strela-10 u përmirësua në krahasim me Strela-1M. Tani mund të angazhojë objektiva më të shpejtë ajror në distanca më të mëdha dhe në lartësi më të mëdha. Gjatësia e raketës është 2,19 m. Është pak më e gjatë se raketa Strela-1M, por ka të njëjtin diametër dhe hapje krahësh. Ajo peshon 40 kg. Koka e luftës me fragmentim me eksploziv të lartë përmban 3 kg lëndë shpërthyese. Siç kemi shkruar më lart, raketa ka drejtim optik (kontrast fotografik) dhe infra të kuqe.

Shigjeta-10

Strela-10 mund të godasë aeroplanët dhe helikopterët e armikut në një distancë deri në 5 km dhe në një lartësi deri në 3,5 km. Probabiliteti për të goditur luftëtarët me një raketë është 10-50%. Koha e reagimit të sistemit është rreth 6,5 sekonda.

Shigjeta-10

Strela-10 bazohet në automjetin e blinduar me shumë qëllime MT-LB. Është i pajisur me një motor nafte YaMZ-238V turbocharged me një kapacitet prej 240 kf. Armatura e këtij sistemi të mbrojtjes ajrore mbron ekuipazhin nga zjarri i armëve të vogla dhe fragmentet e predhave të artilerisë. Për vetëmbrojtje, ekziston një mitraloz 7,62 mm.

Instalimi vetëlëvizës 2K22 "Tunguska"

Ky sistem i mbrojtjes ajrore përdoret nga këmbësoria e motorizuar dhe formacionet e mekanizuara. Roli i tij kryesor është të kundërshtojë kërcënimin e paraqitur nga helikopterët sulmues dhe avionët sulmues rusë.

2K22 "Tunguska" është i pajisur me raketa binjake 9М311 dhe armë 30 mm. Ata kanë një sistem drejtimi gjysmë aktiv radar dhe një kokë lufte fragmentimi. Ekziston një siguresë lazer pa kontakt që ndez kokën kur raketa i afrohet. Këto raketa mund të godasin objektivat që lëvizin me shpejtësi deri në 500 m/s. Lartësia maksimale është vetëm 3,5 km, dhe diapazoni maksimal është 8 km. Raketat 9M311 janë efektive kundër avionëve dhe helikopterëve me fluturim të ulët. Ata kanë një shans 65% për të goditur, ndërsa topat kanë një shans 80% për të goditur. Raketa të ngjashme 9M311K përdoren nga sistemi i mbrojtjes ajrore të Marinës "Kashtan". 9M311-1 është një version i modernizuar eksportues i raketës. "Tunguska" është në gjendje të gjuajë një top në lëvizje, por duhet të jetë i palëvizshëm për të gjuajtur raketa.

TUNGUSKA

Tunguska zakonisht lëshon raketat e saj kur objektivi është në një distancë më të madhe dhe përdor armët e tij në objektiva në distanca më të shkurtra.

Gama e zbulimit të radarit të Tunguska është 17-18 km, dhe diapazoni i gjurmimit është 11-16 km. Drejtimi kryhet nga gjuajtësi, i cili përdor një pamje optike. Koha e përgjigjes së sistemit është 10 sekonda.

TUNGUSKA

Armatura "Tunguska" mbron ekuipazhin nga zjarri i armëve të vogla dhe fragmentet e predhave të artilerisë. Edhe pse mund të mos i rezistojë zjarrit të rëndë të mitralozit. Makina është e pajisur me sisteme automatike të fikjes së zjarrit dhe mbrojtjes NBC.

Ekuipazhi i "Tunguska" përbëhet nga katër persona - një komandant, një gjuajtës, një operator dhe një shofer.

Lexoni gjithashtu: A përdor inteligjenca ruse rrjetet sociale për të zbuluar vendndodhjen e Forcave të Armatosura?

Ne kemi nevojë për avionë dhe sisteme raketore me rreze të gjatë

Po, ne kemi mjaft sisteme raketore anti-ajrore, por shumica e tyre janë armë të vjetruara të mbetura nga koha e BRSS. Ne kemi nevojë për armë më të reja dhe më moderne. Do të na ndihmonte të luftonim armikun në mënyrë më efektive.

I njëjti sistem i mbrojtjes ajrore S-300 është tashmë mjaft i vjetër, jo aq i fuqishëm sa, për shembull, S-400, të cilin Turqia ende refuzon ta shesë. Për mbrojtjen efektive të hapësirës ajrore të Ukrainës, sistemet Patriot (SHBA) ose sistemet më të lira dhe më të lëvizshme NASAMS (Norvegji) do të ishin më efektive. Nga rruga, tashmë ka marrëveshje të caktuara rreth tyre. Megjithatë, Ukraina nuk do të heqë dorë nga sistemet shtesë sovjetike S-300 dhe Buk-M1, të cilat aktualisht janë gjithashtu efektive në luftën kundër armikut.

Forcat e Mbrojtjes Ajrore të Ukrainës

Sidoqoftë, për mendimin tim, për të mbyllur në mënyrë efektive qiellin e Ukrainës, Forca jonë Ajrore ka nevojë, para së gjithash, aeroplanë dhe helikopterë modernë. Mund të jetë F-15, F-16 gjenerata 4+, ose luftëtarë të tjerë të avancuar të një klase të ngjashme. Jam i sigurt se pilotët tanë mund t'i zotërojnë lehtësisht këta avionë dhe të përballen me armikun në 2-3 javë. Siç e dini tashmë, ne mezi presim MiG-29 dhe Su-27 nga partnerët tanë, ndaj na jepni avionët për të cilët kam shkruar më lart. Përveç kësaj, ndryshe nga MiG-29 Sovjetik, këta luftëtarë janë të pajisur me teknologji më të mirë se ajo e përdorur nga armiku, duke përfshirë radarë dhe raketa moderne. Atëherë do të ndalonim së kërkuari vazhdimisht partnerët tanë perëndimorë që të mbyllnin qiellin e Ukrainës dhe do të ishim në gjendje të rrëzonim në mënyrë efektive raketat e lundrimit, të shkatërrojmë avionët e armikut dhe në fund të mbronim qytetet dhe fshatrat tona nga granatimet masive. Shfaqja e një arme të tillë do të demoralizonte orkët, do të ndalonte sulmet e mëtejshme, sepse ata do të kuptonin se ne do të ishim në gjendje të bënim një luftë të denjë.

Jam i sigurt se Fitorja do të jetë me ne! Armiku do të tërhiqet! Gjithçka do të jetë Ukrainë! Lavdi Ukrainës!

Lexoni gjithashtu: Arma e fitores së Ukrainës: sistemi raketor antitank Stugna-P - tanket Ork nuk do të mbingarkohen

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani