audioKufjeApple AirPods Pro 2 vs Huawei FreeBuds Pro 2: cilat kufje të zgjidhni?

Apple AirPods Pro 2 vs Huawei FreeBuds Pro 2: cilat kufje të zgjidhni?

-

Kam shkruar në 2021 rishikim-krahasim i kufjeve në vesh Huawei FreeBuds 4 dhe Apple AirPods gjenerata e dytë. Dhe edhe pse unë jam një "pemë molle" (Unë përdor iPhone dhe Macbook), por nuk do të thosha se ajo është një fanse e çmendur. Nga kufjet Apple Nuk u kënaqa për disa kohë i përdori ato, më pas mori FreeBuds 4 për një test, zbuloi se ata më e mira, i bleu dhe shiti kufje “apple”. Që atëherë, ka rrjedhur shumë ujë, kalova në ato më të avancuara Huawei Pa pagesë Buds Pro 2, dhe pas shpalljes Apple Airpods Pro 2 më bëri të dëshiroja të bëja një betejë"Apple AirPods Pro 2 vs Huawei Pa pagesë Buds Pro 2". Kjo do të thotë, të krahasosh "proshkin" aktual dhe të zbulosh nëse status quo-ja ka ndryshuar.

Airpods Pro 2 vs FreeBuds Pro 2

Unë pata fatin ta kapja në prizë AirPods Pro 2. Në prizë - sepse, natyrisht, nuk kisha në plan t'i mbaja, doja t'i shikoja dhe t'i ktheja. Nuk kishte kuptim të blini kufje të reja për këtë qëllim, dhe është më e lehtë me kthimet në shitore. Nga rruga, kufjet më morën plotësisht të reja, unë personalisht hoqa vulat mbrojtëse. Dhe ata hynë në prizë për shkak të një kutie të thërrmuar. Ne nuk do të krahasojmë grupet, gjithçka është identike atje, por le të fillojmë me pamjen.

Lexoni gjithashtu:

Airpods Pro 2 vs FreeBuds Pro 2: Dizajn

Së pari, le të shohim rastet. Të dyja nuk janë të vogla, por kutia e AirPods është më e hollë dhe më kompakte, është më e lehtë për ta mbajtur atë në një çantë ose një xhep të ngushtë. Nga ana tjetër, nuk mund të thuhet se rasti i FreeBuds është shumë i madh.

Sa i përket montimit, AirPods janë paksa dhimbje. Shumica e rasteve vetëm jashtë kutisë përplasin kapakët nga njëra anë në tjetrën, me një klikim dhe ndonjëherë me një kërcitje. Unë madje regjistrova një provë video:

Duket si një gjë e vogël, por për para të tilla do të doja të bëja pa to. NË Huawei në vend të kësaj, ndërtimi është i përsosur.

Le të diskutojmë ngjyrat. Apple tradicionalisht prodhon kufje vetëm në ngjyrë të bardhë. Nuk kam asgjë kundër të bardhës, por dua shumëllojshmëri. NË Huawei e kuptojnë, prandaj Pa pagesë Buds Pro 2 në dispozicion jo vetëm në ngjyrë të bardhë, por edhe në ngjyrë argjendi dhe blu. Argjendi - një lloj metali i errët në rastin e kasës dhe një shkëlqim me shkëlqim në rastin e kufjeve, duket shkëlqyeshëm.

У Apple një këllëf tipik i bardhë me shkëlqim që zakonisht i kap shpejt gërvishtjet. Dhe i gjithë pluhuri ngjitet në të, gjë që mund të shihet në foto. Natyrisht, ekziston një industri e tërë e "këllëfeve për kufje" për AirPods, kështu që mbrojtja e kufjeve tuaja të kufjeve nuk është aspak e vështirë. Ka aksesorë të tillë për FreeBuds, por unë nuk i përdor, kasja ime FreeBuds Pro 2 është në gjendje perfekte prej gjashtë muajsh dhe nuk kujdesem fare për të dhe e mbaj në çantë me shumë gjëra të vogla.

Novacion Apple AirPods Pro 2 — një lak metalik për një rrip në kasë. Ndoshta dikush do ta gjejë të përshtatshme, por nuk e shoh qëllimin t'i tërhiqni kufjet diku në lak (ato do të hiqen aksidentalisht, mbulesa do të hapet). Dhe kjo është gjithashtu një mënyrë për ta mbuluar më fort kasën me gërvishtje.

Le të shohim vetë kufjet. Këtu Apple AirPods Pro 2 vs Huawei FreeBuds Pro 2 janë të ngjashëm, përveç se "këmbët" e FreeBuds janë më të gjera dhe më drejtkëndore. Por vetë "pikat" janë pothuajse identike në formë.

Airpods Pro 2 vs FreeBuds Pro 2

Të dy Airpods Pro dhe FreeBuds Pro në gjeneratën e dytë morën një dizajn të përmirësuar, u bënë më kompakt dhe më të rehatshëm për veshët. Në një kohë, provova gjeneratën e parë Airpods Pro, ata më shtypnin me dhimbje veshët, kështu që nuk ishim të destinuar të bëheshim miq.

Airpods Pro 2 ulen në veshët e mi në mënyrë të përsosur, nuk shkaktojnë parehati. Mund të them saktësisht të njëjtën gjë për FreeBuds Pro 2. Dhe duke qenë se forma e tyre është shumë e ngjashme, mendoj se nëse AirPods Pro 2 do t'ju përshtatet, atëherë FreeBuds Pro 2 do të jetë gjithashtu i rehatshëm. Po kështu, nëse të parat nuk përshtaten, atëherë edhe të dytat.

Fituesi i seksionit: Huawei FreeBuds Pro 2 (rasti është më praktik, më shumë ngjyra, megjithëse madhësia është më e madhe)

Lexoni gjithashtu: Pasqyrë e kufjeve TWS HUAWEI FreeBuds SE: Ushtari i gjithanshëm

Menaxhimi

Shumica e kufjeve TWS kontrollohen duke trokitur, por disa kontrollohen duke shtypur / shtypur tastet e prekjes. Nëse nuk gabohem, kjo është pikërisht ajo që kam arritur Apple me AirPods Pro të parë. Truku është se ju duhet të shtrëngoni këmbën e kufjeve me dy gishta për të marrë një reagim dridhjeje me prekje. Për të qenë i sinqertë, menaxhimi i tapeve është më i lehtë dhe më i përshtatshëm për mua. Por çfarë do të bëni Huawei miratoi çelësat e prekjes për modelin e tij Pro, kështu që më duhej të mësohesha me të. Në përgjithësi, si në AirPods Pro 2 ashtu edhe në FreeBuds Pro 2, kontrolli funksionon qartë, nuk ka ankesa.

Vetë metoda e menaxhimit në Apple і Huawei nuk është ndryshe - luaj/pauzë, ndërroni këngët, telefononi një asistent zanor, kaloni midis reduktimit të zhurmës dhe modaliteteve të transparencës së zërit. Gjestet janë identike, nuk do t'i përshkruaj, do të shfaq pamjet e ekranit.

E vetmja gjë është Huawei pak më shumë cilësime të të njëjtave komanda, disa mund të ricaktohen, disa thjesht mund të çaktivizohen.

Një risi revolucionare (Unë shkruaj me sarkazëm) të AirPods Pro 2 ishte aftësia për të ndryshuar nivelin e volumit me një gjest në bazën e kufjeve. Konkurrentët e kishin atë për një kohë të gjatë Apple Sapo e shpika vitin e kaluar. Dhe vetëm për modelet Pro, ato të zakonshme 3 AirPods kjo veçori e mrekullueshme nuk u mor kurrë. Epo, po Huawei ka qenë që nga viti 2020, domethënë që nga shfaqja e FreeBuds Pro.

Fituesi i seksionit: barazimi

Cilësia e zërit, reduktimi i zhurmës dhe modaliteti i transparencës

Unë nuk mund të vizatoj grafikët e përgjigjes së frekuencës dhe të mendoj për skenën zanore me një pamje të arsyeshme. Por unë kam shumë vite që testoj kufjet (ndër të tjera), kështu që mund të them ku zëri është më i mirë dhe ku është më i keq. Pra, si AirPods Pro 2 ashtu edhe FreeBuds Pro 2 tingëllojnë shkëlqyeshëm, në një mënyrë "flamuri". Tingulli është i pastër, voluminoz, i detajuar, basi është i këndshëm, por pa lakime. Ndoshta audiofilët ose njerëzit me preferenca të veçanta zanore do të vërejnë disa pika dhe dallime të rëndësishme për ta, por për mendimin tim, tingulli i të dy kufjeve është në një nivel të lartë.

Dhe tani tifozët Apple, ndoshta ata do ta lënë këtë artikull dhe do të thonë se jam i njëanshëm dhe i ngjitur, por unë do të them: FreeBuds Pro 2 funksionoi dhe funksionon në mënyrë të qëndrueshme, por kur përdorni AirPods Pro 2 me një iPhone, tingulli herë pas here "lundronte" dhe në çdo kufje - ndryshe! Është e vështirë të përshkruhet me fjalë... Nuk kam ngrënë kurrë kërpudha halucinogjene, por ata që kanë thënë se efektet janë të ngjashme. Unë u përpoqa të kap një model, më shpesh shfaqeshin defekte gjatë zhbllokimit të iPhone, kur kaloni midis aplikacioneve.

Airpods Pro 2 vs FreeBuds Pro 2

Në çdo rast, nuk është normale që kufjet për kaq shumë para. Dhe këtu mund të thuash, thonë ata, ndoshta i dhanë kufjet në prizë sepse kishte mungesë, por jo - kishte të reja, unë personalisht i hoqa vulat nga kutia. Ndoshta problemi do të zgjidhej duke përditësuar softuerin, ndoshta duke shkuar në shërbim, nuk fillova ta kuptoja. Unë kam qenë në gjendje të gjej përmendje të problemeve të ngjashme në internet, kështu që nuk jam vetëm. Ne do të supozojmë se kjo është një defekt i rrallë, përndryshe grupi do të ishte tërhequr tashmë, Apple mban gjurmët e gjërave të tilla.

Si kufjet më të mira pro, mbështesin AirPods Pro 2 dhe FreeBuds Pro 2 teknologji aktive e reduktimit të zhurmës. Duke përdorur shembullin e AirPods Pro të gjeneratës së parë, më pëlqen nuk erdhi - zhurmues tepër agresiv, deri në dhimbje koke. Por me të tjerët në këtë drejtim, gjithçka është në rregull - ato filtrojnë mirë zhurmat e jashtme (natyrisht, jo të gjitha, por ato me frekuencë të ulët - ato me të cilat ANC, sipas përkufizimit, përballet më mirë) dhe nuk ka shqetësim në të njëjtën kohë . Në përgjithësi, AirPods Pro 2 shpesh merret si pikë referimi kur vlerësohet cilësia e ANC në modelet e reja të kufjeve.

Çfarë mund të thotë FreeBuds Pro 2 për këtë? Sipas ndjenjave të mia, nuk ka pothuajse asnjë ndryshim, por avantazhi është ende në anën e "mollëve". ANC funksionon "më pastër", filtron më mirë.

Megjithatë, FreeBuds kanë tre nivele të intensitetit të anulimit të zhurmës. Ndonjëherë është e dobishme të ndizni vetëm minimumin ose mesataren, në mënyrë që të mos ndiheni "si në një fuçi". Në të njëjtën kohë, kufjet janë në gjendje të përcaktojnë nivelin e zhurmës rreth tyre dhe të aktivizojnë modalitetin e dëshiruar. Nuk ka asgjë të tillë në AirPods.

Por ajo që është në AirPods Pro 2 është teknologjia e pronarit Spatial Audio. Për ta aktivizuar, duhet të ktheni kokën dhe veshët në kamerë (përafërsisht si kur konfiguroni Face ID për herë të parë) në mënyrë që telefoni të regjistrojë lëvizjet tuaja. Dhe pastaj tingulli do të përshtatet me lëvizjet e kokës tuaj. Funksioni i audios hapësinore është një lloj imitimi i një sistemi zanor 5.1. E vendosa, e provova, çfarë mund të them - vëllimi duket vërtet, as një vëllim, por një hapësirë ​​e tërë. Është si të dëgjosh zërin jo përmes kufjeve, por të ulesh në një kinema. Funksioni mund të aktivizohet jo vetëm për filma, por edhe për muzikë të zakonshme, madje ka këngë të regjistruara posaçërisht për Audio Hapësinore. Por nuk isha shumë i kënaqur me efektin, përveç kësaj, bateria zbrazet më shpejt me të.

Modaliteti "transparencë", kur efekti i prizave nivelohet dhe tingujt e jashtëm përforcohen, është i pranishëm në të dy kufjet dhe funksionon pa probleme. AirPods Pro 2 ka gjithashtu një cilësim të veçantë të transparencës adaptive. Kjo ndodh kur tingujt që dëshironi (zërat, zhurmat e makinave, etj.) përforcohen automatikisht, por tingujt e panevojshëm si kositësit e barit ose sirenat e policisë/ambulancës vazhdojnë të jenë të heshtura. FreeBuds Pro 2 nuk ofron një funksionalitet të tillë.

Le të diskutojmë cilësinë e zërit gjatë telefonatave. As andej as aty nuk kam pasur probleme, jam dëgjuar edhe në trafik të zhurmshëm apo në erë të fortë. Sipas specifikimeve, FreeBuds Pro 2 ka një sensor përçueshmërie kockore që lexon tingullin pavarësisht nga zhurma përreth. AirPods nuk e kanë këtë. Por sido që të jetë, nuk mund të them se dikush u ankua se kisha vështirësi në dëgjim.

Fituesi i seksionit: secili ka nuancat dhe avantazhet e veta, por në fund është një barazim

Lexoni gjithashtu: Rishikimi Huawei FreeBuds 5: Kufje super me një dizajn të çuditshëm

Lidhja, ndërveprimi me pajisjet, aplikacioni

Duke pasur pajisje "mollë", sigurisht që është mirë të përdorësh AirPods. Duhet vetëm hapja e mbulesës së kufjeve, ashtu si telefoni dhe laptopi thonë së bashku - uraj, AirPods, le të lidhemi! Në një MacBook, me AirPods të lidhur, mund të shihni nivelin e karikimit të secilës kufje dhe të kaloni midis mënyrave ANC/transparencë. Kufjet duket se janë të integruara në sistem, nuk ka nevojë të instaloni ndonjë program për t'i kontrolluar ato.

Një veçori e këndshme është puna e AirPods me një "ishull dinamik" (prerje për kamerat e përparme brenda iPhone 14 Pro). Shfaq lidhjen e kufjeve, informacionin për shkarkimin e tyre, etj. Një gjë e vogël, por e lezetshme.

Sipas përkufizimit, FreeBuds Pro 2 nuk mund të ketë çipa të tillë, ose më saktë, ata munden, por me telefona inteligjentë dhe laptopë Huawei, që jo të gjithë e kanë. Sidoqoftë, për të qenë i drejtë: nëse përdorni AirPods me Android, atëherë nuk do të ketë fare aplikacion, si dhe disa funksione. (Por ndoshta vetëm perversët blejnë AirPods për përdorim me telefonat google.)

Për të konfiguruar funksionet dhe aftësitë e kufjeve FreeBuds në një smartphone (me iOS ose Android), duhet të instaloni aplikacionin Huawei AI Jeta, nuk mund të them asgjë të keqe për të. I përshtatshëm, funksionon në mënyrë të qëndrueshme. Dhe ka të gjitha veçoritë që janë në ndërfaqen iOS për AirPods, si cilësimet bazë dhe të avancuara, kontrollimi i zgjedhjes së saktë të madhësisë së grykave, kërkimi i kufjeve të humbura, etj.

Në përgjithësi, si ato ashtu edhe kufjet e tjera të lidhura me telefonin (dhe pajisjet e tjera) shpejt, lidhja ishte e qëndrueshme, nuk u vërejtën vonesa.

Dhe tani le të diskutojmë se çfarë më interesonte më shumë pas testit Huawei FreeBuds 4 vs Apple AirPods. A ka ndryshuar diçka për mirë në planin “mollë”? punoni me dy pajisje në të njëjtën kohë? Epo, unë do të përgjigjem menjëherë - JO, është gjithashtu një defekt mbi një defekt. Dhe unë do të psherëtinoj përsëri - për kaq e aq para ...

Unë nuk do të përshkruaj gjithçka përsëri, sepse kam detajuar problemet me AirPods kur kaloni midis iPhone dhe MacBook shkroi përsëri në 2021. Asgjë nuk ka ndryshuar që atëherë. Kufjet nuk "kalojnë" nga një pajisje në tjetrën kur është e nevojshme, duhet ta bëni me dorë, ndonjëherë ato bien, logjika nuk kapet dhe është më e lehtë të çaktivizoni mundësinë e funksionimit të njëkohshëm me dy pajisje në mënyrë që të mos për t'u nervozuar.

Po FreeBuds? Gjithçka është e mrekullueshme. Unë jam duke parë një seri në laptop, dikush më thërret - Unë i përgjigjem thirrjes dhe dëgjoj telefonuesin përmes kufjeve të mia. E kthej përsëri serinë - zëri vjen nga laptopi. Ose e ndërpres serialin për të lëvizur nëpër histori të freskëta në Instagram, nëse ka një histori me zë, e dëgjoj përmes kufjeve. Në cilësimet e aplikacionit AI Life, mund të zgjidhni një pajisje me përparësi (për shembull, nëse zëri vjen prej tij, në mënyrë që kalimi në një pajisje tjetër të mos ndodhë, edhe nëse diçka me zë është e ndezur në të gjithashtu), por unë nuk e bëra këtë, dhe në modalitetin automatik gjithçka funksionon në mënyrë perfekte.

Për më tepër, funksioni i ndërrimit automatik funksionon jo vetëm me një MacBook dhe një iPhone, burri im gjithashtu ka kufje me këtë funksion (Pa pagesë Buds 5i), dhe përdor një kompjuter me Windows dhe një telefon Android, gjithashtu nuk ka probleme.

Pra, në këtë seksion Huawei – fituesi është i paqartë, kinezët ishin në gjendje të zbatonin çfarë Apple nuk mundem prej një viti.

Përditësuar: Kam folur me dikë që përdor AirPods për një "familje" të tërë veglash Apple – dëgjimi i muzikës nga një orë inteligjente, nga televizori duke përdorur Apple TV, iPhone dhe të ngjashme. Ai pretendon se vetëm AirPods-et e tij kalojnë automatikisht mes të gjitha këtyre pajisjeve, me kufjet e tjera do të kishte shumë hemorroide. Me sa duket, në një situatë të tillë, nuk mund të bëni pa kufje Apple.

Fituesi i seksionit: Huawei Pa pagesë Buds Pro 2

Bonus: Kërkimi i kufjeve

Në rastin e Huawei FreeBuds Pro 2 mund të gjejë vetëm kufjet e humbura - secila ka aftësinë të aktivizojë tingullin që do të lëshohet përmes altoparlantit të kufjes, domethënë jo shumë i lartë. Ju gjithashtu mund të kontrolloni se ku janë nëse kanë qenë të fundit në hartë.

Znajdowanie zgubionych slukhawek

В Apple gjithçka është më e menduar. Airpods Pro 2 solli një risi - kutia është e pajisur me altoparlantë, kështu që ju mund të kërkoni jo vetëm për kufje, por edhe për vetë kasë, dhe lëshon një tingull të lartë.

Altoparlantët Airpods Pro 2

Për më tepër, në disa vende, kërkimi "i zgjuar" është i disponueshëm, jo ​​vetëm në gamën Bluetooth të telefonit tuaj, por me ndihmën e pajisjeve të tjera të pajtueshme (Ultra Wideband, çip i ri i çipit). Dhe kur kërkoni për kasën dhe kufjet, aplikacioni mund t'ju tregojë se sa afër jeni me artikullin.

kërkoni për airpods

Gjithashtu, në shërbimin Find My, gjithmonë mund të shihni vendndodhjen e fundit të kufjeve në hartë, edhe nëse ato janë të shkarkuara.

gjeni timen

Një tjetër bonus për të pasur një altoparlant në kasë janë tingujt, për shembull, kur lidheni me karikim. Por ato mund të fiken.

Fituesi i seksionit: Apple AirPods Pro 2

Lexoni gjithashtu: Kalimi nga Android në iPhone, Pjesa II: Apple Orë dhe AirPods - a është ekosistemi kaq i mirë?

AirPods Pro 2 vs FreeBuds Pro 2: Autonomi

Këtu gjithçka është afërsisht e njëjtë. AirPods Pro 2 punon për rreth 6 orë me një karikim, FreeBuds Pro 2 - rreth 6,5 orë. Nëse aktivizoni ANC, atëherë FreeBuds do të zgjasë rreth 4 orë, dhe AirPods - rreth 5,5 orë (një ndryshim interesant, me sa duket, lidhet disi me zbatimin e teknologjisë dhe çipin e ri).

AirPods Pro 2 mund të karikohet 4 herë në kasë, gjë që i jep gjithsej rreth 30 orë "jetë" kufjeve. Gjithçka është pothuajse e njëjtë me FreeBuds Pro 2, në fund kemi të njëjtat 30 orë autonomi.

Të dy kufjet "Apple" dhe "Huawei" ngarkohen si me ndihmën e telit ashtu edhe pa tela, metoda e dytë, natyrisht, është më e ngadaltë.

Por ka ende një ndryshim. FreeBuds kanë dy tregues ngarkimi - një për kufjet (brenda), tjetri për kutinë (jashtë afër portës së karikimit). Dhe ato shkëlqejnë në tre ngjyra: jeshile për një ngarkesë të plotë dhe pothuajse të plotë, të verdhë për një mesatare dhe të kuqe për atë që po mbaron.

Në AirPods, treguesi është tradicionalisht një dhe mund të ndizet vetëm në dy ngjyra - jeshile (i plotë) dhe portokalli (më pak se një cikël i plotë i ngarkimit) - mirë, është plotësisht joinformativ.

Dhe për të parë nivelin e karikimit, duhet të sillni miniaplikacionin në desktop, i cili nuk tregon ngarkesën e secilës prej kufjeve pa kërcyer me një dajre. Dhe për të zbuluar akuzën e çështjes, është e nevojshme ta hapni atë - shumë errësirë.

widget i baterisë airpods pro

Megjithëse FreeBuds nuk ka integrim në sistem, gjithçka është më e lehtë - në aplikacionin AI ​​Life, mund të shihni ngarkimin e secilës prej kufjeve dhe vetë kasës. Është e nevojshme që kufjet të jenë të lidhura me telefonin, jo domosdoshmërisht kasa duhet të jetë e hapur.

Aplikacioni freebuds pro 2

Fituesi i seksionit: Ende Huawei Pa pagesë Buds Pro 2

konkluzione

Epo, nëse në kohën e duhur Huawei FreeBuds 4 u prish Apple AirPods, si Tuzik një jastëk ngrohjeje, në rastin e "pluhurave", balanca e forcave ka ndryshuar. Pasardhës Apple nuk humbet më në mënyrë dërrmuese për sa i përket kontrollit, autonomisë, cilësisë së zërit dhe ANC. Dhe madje ka avantazhe në formën e thithjes më efektive të zhurmës, funksionit të tingullit "kinematik", kërkimit të kufjeve të humbura, kohës më të gjatë të punës kur ANC është i ndezur.

Airpods Pro 2 vs FreeBuds Pro 2

Megjithatë, në shumicën e pikave Huawei Pa pagesë Buds Pro 2 ende fiton. Dhe në rast Apple AirPods Pro 2 gjithashtu veçoria kryesore e "ekosistemit" - kalimi automatik midis dy pajisjeve - funksionon me vështirësi. Ndërsa në Huawei funksionon normalisht edhe me pajisje "mollë".

Çfarë mund të konkludohet? Të dyja këto dhe kufjet e tjera janë të shkëlqyera për sa i përket dizajnit, zërit, autonomisë, çipave shtesë, etj. Por sipas një sërë parametrash Huawei akoma më mirë.

Dhe nëse ju (si unë) përdorni një iPhone dhe mendoni se nuk keni zgjidhje tjetër përveç AirPods, unë nxitoj ta shkatërroj këtë iluzion - ju mund të blini kufje më të mira të një marke tjetër, ato do të punojnë me iPhone/Macbook/iPad tuaj pothuajse në në të njëjtën mënyrë, por ndonjëherë më mirë. FreeBuds Pro 2 janë gjithashtu rreth 120 dollarë më të lirë dhe 120 dollarë nuk shpenzohen në rrugë. Kështu që nuk shoh asnjë pikë në pagesën e tepërt për pajisjet e mbivlerësuara Apple.

Nëse keni kundërargumente për temën "Apple AirPods Pro 2 vs Huawei FreeBuds Pro 2” - mirë se vini në komente! Dhe faleminderit për vëmendjen tuaj.

Apple Airpods Pro 2 ose Huawei FreeBuds Pro 2?

Shfaq rezultatet

Po ngarkohet... Po ngarkohet...

Gjithashtu interesante:

Ku te blej

Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Popullore tani