Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
TitujtdiskutimNe diskutojmë lojërat në cloud: është e tashmja apo e ardhmja?

Ne diskutojmë lojërat në cloud: është e tashmja apo e ardhmja?

-

Mirë se vini në seksionin Brainstorming. Këtu mbledhim opinionin editorial Root Nation për ngjarje, fenomene dhe tendenca të ndryshme në botën e telekomit.

Sot po diskutojmë një temë shumë të rëndësishme. Lojëra në re – një tjetër modë, si televizorët 3D, apo një pashmangshmëri që qëndron mbi konservatorët e botës së lojrave për një kohë të gjatë me shpatën e Damokleut? Sa premtues dhe i kërkuar është? Sot do të përpiqemi ta kuptojmë çështjen me ndihmën e disa anëtarëve të ekipit tonë të cilët vendosën të shprehin mendimin e tyre për këtë fenomen.

Vladyslav Surkov

Sa i përket mendimit tim për lojërat në cloud, unë besova në suksesin e tij 10 vjet më parë. Po, nuk po bëj shaka. Unë disi pranova menjëherë idenë se në një botë më të mirë nuk është e nevojshme të kesh një kartë video të fuqishme ose më të fundit konsol lojërashpër të luajtur lojëra aktuale.

Dhe nëse kjo ide nuk mund të zbatohej në atë moment dhe edhe pas disa vitesh më dukej jo shumë e zbatueshme në jetë, atëherë e dija gjithmonë se me kalimin e kohës, herët a vonë, ishte e garantuar të bëhej realitet. Ideja e lojës në cloud është tërheqëse sepse është shumë e thjeshtë - loja lansohet në një server të fuqishëm, ju dërgoni komanda nga manipuluesit (gamepad ose tastierë me miun) te hosti dhe merrni transmetimin e imazhit të lojës, e cila shfaqet në monitor. Çfarë e pengoi zbatimin e idesë gjatë gjithë këtyre viteve? Kapaciteti i pamjaftueshëm i resë kompjuterike për të ekzekutuar kopje të shumta të lojërave me cilësi të lartë, që nënkupton kosto të panevojshme të lartë të shërbimit përfundimtar dhe vonesa të gjata të shkaktuara nga teknologjitë e vjetra të lidhjes në internet.

Dhe çfarë kemi tani? Vendosa të testoj shërbimin e parë dhe më të mirë të lojrave, në mënyrë që të kem një përshtypje aktuale për lojërat moderne në Cloud. Boosteroidi erdhi i dobishëm sepse është i integruar në televizorin tim KIVI. Provova të luaja Cyberpunk 2077 në 4K me një tastierë lojërash dhe në PC përmes shfletuesit dhe aplikacionit në Full HD duke përdorur një tastierë dhe maus.

SteelSeries Stratus Duo
SteelSeries Stratus Duo

Lexoni gjithashtu:

Rezultati padyshim që më frymëzoi. Mund të thuhet se problemet e përmendura më parë tashmë janë zgjidhur praktikisht, me përjashtim të disa nuancave të vogla, dhe lojërat në cloud tani janë një realitet absolut.

Sigurisht, ka kompromis. Por në përgjithësi, qasja në lojëra nga kudo, në çdo kohë, nga çdo pajisje, vetëm me një internet me shpejtësi të lartë, është një gjë plotësisht e zbatueshme për t'u përdorur këtu dhe tani. Në fakt, kushti kryesor për të marrë një përvojë pozitive nga lojërat në cloud është cilësia e lidhjes suaj të internetit me serverin Boosteroid. Dhe nëse shpejtësia nuk është gjëja më e rëndësishme këtu (mjafton të keni më shumë se 25 Mbit/s), atëherë vonesa është një pikë mjaft kritike, veçanërisht për titujt në internet. Për fat të mirë, Boosteroid lançoi serverët në fund të vitit të kaluar, kështu që mora rezultate të pranueshme kur testova kanalin tim të internetit në një faqe të veçantë kontrollet e lidhjes.

Përmes një shfletuesi në një kompjuter (laptop ASUS ZenBook Pro Duo UX 581 GV), i cili është i lidhur me internetin me kabllo përmes ruterit TP-Link Archer C7:

Testi i lidhjes me boosteroideNë TV KIVI 55U710KB, i cili është i lidhur me të njëjtin ruter Wi-Fi 5 GHz, rezultati në përgjithësi tejkaloi të gjitha pritjet - për disa arsye kam pasur edhe më pak vonesë (kjo është një pyetje më vete, pse kështu, ndoshta sepse shërbimi është i integruar në TV dhe është më i optimizuar):

Testi i lidhjes me boosteroide

Ju mund të lexoni një përmbledhje të plotë të shërbimit Boosteroide në faqen tonë të internetit në këtë lidhje. Unë do të ndaj shkurtimisht përshtypjet e mia.

Gjëja kryesore që më bëri shumë përshtypje ishte thjeshtësia e zgjidhjes - lidhni tastierën e lojës me televizorin, hyni në aplikacionin e shërbimit, shtoni akses në llogaritë tuaja në platforma të ndryshme lojërash dhe merrni një tastierë lojrash të plotë pa blerë vetë tastierën. Me të vërtetë funksionon!

SteelSeries Stratus Duo + KIVI 55U710KB

Sigurisht, këtu ka shumë nuanca. E para dhe kryesore, përsëri, do të përsëris - një kanal i besueshëm në internet për komunikim me serverët cloud.

E dyta është që ju në të vërtetë hyni në të njëjtin Steam përmes ndërfaqes në internet. Kjo do të thotë që çdo herë pasi të zgjidhni një lojë në ndërfaqen e bukur televizive të busteroidit me elementë të mëdhenj, arrini në një desktop virtual me dritare të hapura Steam, ku duhet të përfshiheni në gjuetinë e pikselëve me ndihmën e një miu virtual nga tastiera e lojës. - mbyllni disa dritare promocionale, klikoni në lojën në listë, pranoni kushtet dhe prisni për sinkronizimin e reve Steam dhe Boosteroid. Dhe kjo ndodh sa herë që lansohet loja.

Gjithashtu interesante:

Kjo do të thotë, procesi i fillimit është mjaft i mërzitshëm me shkarkime të ndërmjetme të panumërta dhe disa konfirmime. Do të kisha dashur më shumë paqëndrueshmëri - sapo zgjodha një lojë në ndërfaqen e televizorit, ajo u ngarkua dhe fillova të luaja. Por nga ana tjetër, ju merrni një PC/konzollë të fuqishme me shumë platforma me aftësinë për të luajtur me një tastierë lojërash ose tastierë me maus. Prandaj, është e vështirë të shmanget kjo shumëllojshmëri ndërfaqesh. Ndoshta ky është tashmë vendimi i fazës tjetër të zhvillimit të shërbimit.

Sa i përket vetë lojës, arrita të luaj Cyberpunk 2077 në ekranin e madh të një TV KIVI 55 inç me një tastierë lojërash, duke ndezur grafikën në cilësimet maksimale. Në mënyrë mbresëlënëse, nuk vura re ndonjë ndryshim nga lojërat "lokale" gjatë lojës. Fatkeqësisht, loja funksionon vetëm në rezolucion Full HD. Për më tepër, për disa arsye vetëm zëri anglez ishte i disponueshëm për mua. Në përgjithësi, gjithçka është e lezetshme, por ka nuanca që do të doja t'i përmirësoja.

Cyberpunk 2077

Kam provuar gjithashtu të ekzekutoj Cyberpunk direkt përmes shfletuesit në një laptop të lidhur me një monitor të madh 43 inç. Unë e përdor këtë konfigurim për të luajtur lojëra të instaluara në mënyrë origjinale, pajisja lejon (Core i7-9750H + RTX 2060) dhe ato zakonisht shkojnë në të gjithë ekranin në format të gjerë. Por kur u lançua përmes një shfletuesi, loja ishte e kufizuar në një dritare 1080p. I cili gjithashtu mund të konsiderohet një kufizim i caktuar i shërbimit cloud.

Boosteroid Cyberpunk 2077

Nga rruga, doli që nëse instaloni aplikacionin në një PC, cilësia e lidhjes përmirësohet ndjeshëm. Prandaj, është më mirë të përdorni shërbimin Boosteroid jo përmes një shfletuesi, i cili me sa duket imponon kufizime të caktuara, por përmes një aplikacioni vendas:

Testi i lidhjes me boosteroide

Megjithatë, unë mund të luaja vetëm në një dritare 1920x1080 pixel. Por cilësimet e grafikës janë maksimale, me gjurmim rrezesh, gjë që nuk mund të mos ju lutemi. Në të njëjtën kohë, loja është mjaft e rehatshme, nuk ka ankesa.

Cyberpunk 2077 RTX

konkluzione. Sipas mendimit tim, lojërat në cloud janë reale tani, në realitetin tonë aktual, dhe në të ardhmen e afërt ka perspektiva shumë konkrete për t'u bërë mënyra dominuese e konsumimit të përmbajtjes së lojrave. Për shembull, personalisht, unë tashmë kam menduar vërtet nëse më duhet vërtet një laptop me një procesor të fuqishëm dhe kartë video në të ardhmen, ose nëse është më mirë të investoj në parametra të tjerë, për shembull, një ekran, memorie, pajisje ruajtëse, përshtatës rrjeti.

Përparësitë kryesore të lojërave cloud janë multi-platforma, aftësia për të luajtur kudo dhe në çdo kohë, në çdo pajisje, me kushtin e vetëm kryesor një lidhje të qëndrueshme në internet me serverët cloud.

Shkarkoni aplikacionin Boosteroid

Të gjitha mangësitë i kam përshkruar më sipër, mendoj se industria do t'i kapërcejë me kalimin e kohës. Për më tepër, modeli i abonimit për platformat e lojërave, i cili mund të ndalet dhe rifillojë në çdo kohë, më duket shumë më tërheqës sesa praktika e zakonshme e blerjes një herë të pajisjeve të shtrenjta me nevojën për përditësimet e tij të rregullta.

Dhe gjithashtu mund të zgjidhni platforma fitimprurëse për blerjen e licencave për lojërat tuaja të preferuara dhe mos u shqetësoni për përputhshmërinë e tyre me pajisjet shtëpiake, qofshin ato një kompjuter lojrash ose një set-top box. Unë gjithashtu mund të rekomandoj shërbimet e lojërave cloud për njerëzit që kalojnë shumë kohë në udhëtime pune ose udhëtime, por duan të luajnë tituj të plotë në kohën e tyre të lirë duke përdorur një laptop ose tabletë të hollë udhëtimi. Të paktën në TV në dhomën e hotelit! Vetëm mos harroni të merrni me vete tastierën e lojës.

Gjithashtu interesante:

Evgeny Birkhoff

Le të përcaktojmë fillimisht një term. Çfarë është "lojra në re", çfarë nënkuptohet me të.

Nëse është një mundësi për të luajtur lojëra moderne kërkuese në çdo kompjuter, qoftë edhe të dobët, d.m.th. transmetimi nga serveri më i afërt në ndonjë nga kompjuterët tuaj, shërbimet a la si p.sh.  GeForce TANI, atëherë një fenomen i tillë ka perspektiva të mëdha.

GeForce TANI

Mendoj se në vitet e ardhshme 5 shërbime të tilla nga përbindëshat e industrisë së lojrave do të rriten shumë në rëndësi. Por nëse mendoni se ata janë gati të zëvendësojnë dhe zhvendosin plotësisht të njëjtat konzola në kuptimin klasik, jam i sigurt se kjo nuk do të ndodhë në 4-5 vitet e ardhshme. Po, tema të tilla do të rriten në cilësi dhe sasi, por ato nuk do të bëhen ende dominuese në industrinë e lojrave. Në disa rajone, është e mundur, por jo në botë në përgjithësi.

Nëse është një mundësi për të luajtur në të njëjtën gjë TV me softuerin që lejon lojërat në cloud (siç është Google Stadia), kësaj historie do t'i duhet edhe më shumë kohë për të fituar një numër të madh fansash dhe për t'i bërë lojtarët të braktisin konsolat e tyre. Deri më tani, e njëjta Stage nuk është aq e mirë në praktikë siç e përshkruan Google, ka ende punë për të bërë.

Google Stadia

Të vetmit që mund të përshpejtojnë procesin e përjashtimit të vetë konsolës nga zinxhiri "gamer - set-top box - TV" janë, çuditërisht, vetë prodhuesit. tastierë, të cilat teorikisht mund të futnin softuerin e tyre direkt në TV. Për shembull, Sony tashmë ka carte blanche - prodhimin e saj të televizorëve, mbetet për të marrë një vendim të vështirë strategjik, por nëse vezët e bosëve të kompanisë do të jenë mjaft të forta është çështja. Microsoft nuk ka një prodhim të tillë, por askush nuk i pengon ata të hyjnë në treg me një produkt të ri - një televizor të markës, në të cilin do të jenë të disponueshme të gjitha shërbimet e nevojshme dhe softueri Xbox - ka shumë para atje, ju mund të përballoni një eksperiment.

Lexoni gjithashtu:

Dhe një pikë e rëndësishme - një televizor i tillë duhet të përfshihet në grup gamepad apo edhe një çift, kështu që do të ishte e mundur të përfshiheshin edhe ata që nuk kishin në plan të blinin një tastierë në lojëra konsol, duke ripërcaktuar kështu tregun. Në fund të fundit, ju vetë mund ta imagjinoni se si do të jetë - një "jo-lojtar" bleu një televizor të tillë, por tasti i lojës nuk është i përfshirë. A do të shkojë ai të blejë një tastierë lojërash për të provuar diçka që mendon se nuk i duhej? Sigurisht që jo. KIVI me Boosteroid - ideja është e lezetshme, por njeriu i zakonshëm ka nevojë për një gamepad në komplet, në mënyrë që të mos ketë pengesa midis tij dhe lojërave. A do ta provojë nëse tastiera e lojës është përfshirë tashmë - pothuajse 100% ka të ngjarë që po. Nëse i pëlqen apo jo, është një çështje e cilësisë së softuerit, por ai patjetër do ta provojë nëse nuk ia vlen asgjë.

Epo, tani gjëja më e rëndësishme është që të gjithë njerëzit pajisen me internet me cilësi të lartë me një gjerësi kanali prej të paktën 100 Mbit, mungesa e dëshirës së ofruesit për të ulur shpejtësinë kur rrjeti është i mbingarkuar (dhe pse jeni kaq të befasuar, atje është një gjë e tillë, dhe nuk është aq e rrallë) dhe prania e serverëve të nevojshëm të lojës në numrin e kërkuar dhe disponueshmëria për ping minimal dhe eliminimin e një koncepti të tillë si një radhë për lojërat më të mira, kur kapaciteti i serverit nuk është i mjaftueshëm për t'i shërbyer të gjithëve. Dhe derisa këto çështje të zgjidhen, dhe ato nuk do të zgjidhen në të gjithë botën në 4-5 vitet e ardhshme me siguri, atëherë lojërat cloud nuk do të mbizotërojnë mbi lojërat e zakonshme në tastierë. Përsëri, lojërat në cloud janë të lezetshme, janë këtu, nuk do të vdesin, por nuk janë ende gati të dominojnë për një sërë arsyesh.

Ki parasysh, nuk po përpiqem të kujtoj PC- lojëra. Pse? Dhe për shkak se lojërat në cloud nuk do ta errësojnë kurrë atë, "kujtoni këtë cicërim".

Lojëra me kompjuter të shkollës së vjetër

E gjitha sepse një PC është një pajisje universale, si për punë ashtu edhe për argëtim, domethënë mund të punoni dhe të pushoni pa lënë arkën. Konsolat dhe televizorët janë pajisje të veçanta. Për më tepër, një shumëllojshmëri shërbimesh si GeForce TANI vetëm plotësojnë komoditetin e kompjuterit si një platformë lojrash, pa hequr funksionalitetin "zyre".

Gjithashtu interesante:

Ivan Vodchenko

Cloud gaming është e njëjta e ardhme që tashmë ka mbërritur, por është ende e shpërndarë në mënyrë të pabarabartë dhe në fazën e formimit. Unë përdor dy platforma cloud e gjysmë. Si gjysma, kam Google Stadia, të cilin e shikoj, por nuk luaj apo blej asgjë. Kur blini një lojë në Stadia, e merrni atë vetëm në shërbim, perspektivat e të cilit janë ende të paqarta. Unë nuk mendoj se nëse Stadia mbyllet, ata do të më dërgojnë koleksionin tim në media fizike, kështu që është e çuditshme të paguaj çmimin e plotë për të dhe ato zbritje që janë në dispozicion nuk janë tërheqëse në masën e plotë.

Me gjithë tërheqjen e "vetëm cloud", ideja që për çmimin e plotë të lojës nuk do të marr garancitë e kënaqësisë maksimale prej saj më anon gjithmonë drejt xcloud, i disponueshëm si veçori e abonimit Game Pass Ultimate. Gjithashtu, abonimi i përditësuar së fundi në PlayStation Plus Premium tani ka gjithashtu aftësinë për të transmetuar lojëra. Zbatimi i transmetimit të lojës i zgjedhur nga Sony dhe Microsoft mendoj se është më i saktë, dhe ja pse.

Në të dyja rastet, transmetimi është një veçori shtesë e abonimit, i cili mbyll disa skenarë të aksesit në katalogët e mëdhenj të lojërave, të cilat tani janë abonime nga gjigantët e lojërave. Përdoruesi ose mund të injorojë plotësisht praninë e transmetimit dhe të instalojë lojëra në tastierë, ose të vendosë të presë që ata të vazhdojnë në proces pa pritur një kohë të gjatë për të shkarkuar shpërndarjen.

Nga kjo pikë e tutje, ju filloni të vini re ndryshimin midis qasjeve të Sony dhe Microsoft. Sony deri më tani, lejon transmetimin vetëm në vetë konzollën dhe kështu zgjidh problemin e përputhshmërisë së gjeneratave të vjetra të Playstation me konzollat ​​e reja, theksi është në transmetimin e titujve PS3 (PS1-PS2 dhe Vita zgjidhen nga emulatorët), gjë që në vetvete është e lezetshme , sepse në atë kohë u lëshuan shumë lojëra të lezetshme me lojë të vjetëruar. Sony gjithashtu ju lejon të mbani lojëra të gjeneratës PS5. Për shembull, Spider-Man më aktual: Miles Morales mund të shikohet si dhe të dorëzohet si pjesë e abonimit.

Ne diskutojmë lojërat në cloud: është e tashmja apo e ardhmja?

Në kushtet e SSD-ve relativisht të vogla në tastierë, është mjaft e mundur të përdoren skenarë të tillë. Po, për shembull, fillova të luaj Dreamfall: Chapters, kuptova që më pëlqen loja, por edhe për një kërkim të tillë, vonesa e menaxhimit nuk është shumë e këndshme dhe vendosa ta instaloj. U befasova kur zbulova se përparimi im për transmetimin është një dhe përparimi për versionin fizik, ju lutemi filloni nga e para. Sony dhe retain është një këngë më vete për gjeneratën PS5, për të cilën ndoshta nuk u intereson fare.

microsoft për sa i përket transmetimit tregon rezultatet më të mira dhe të parashikueshme. Kombinuar me koleksionin Game Pass dhe mbështetjen shumë të thellë të përputhshmërisë prapa me gjeneratat e vjetra të Xbox, gjenerata tjetër fitoi për mua. Këtu, transmetimi funksionon saktësisht siç do të doja. Unë kam një kapëse për të montuar telefonin inteligjent në tastierën e lojës. Në punë, në një pushim, mund të provoj tituj të ndryshëm nga abonimi dhe të shoh se çfarë më pëlqen dhe çfarë jo. Kështu që fillova të kaloj në Record of Lodoss War: Deedlit në Wonder Labyrinth, duke mos pritur asgjë prej saj. U dashurova shumë me të, e vendosa tashmë në konsolën e shtëpisë dhe e luajta, duke filluar pikërisht nga vendi ku ndalova së luajturi në transmetim. E parashikueshme dhe e qetë, siç duhet të jetë. Pajisja e lojës xbox është në gjendje të ndërrojë profilet e saj BT dhe është e përshtatshme për ta mbajtur atë të lidhur si me smartfonin ashtu edhe me dekoderin.

Ne diskutojmë lojërat në cloud: është e tashmja apo e ardhmja?

Transmetimi nuk është shumë i përshtatshëm për lojëra të ndjeshme. Është shumë e vështirë, do të thosha e pamundur, të luash një metroidvani të mpirë mendjen si Hollow Knight. Sidomos nëse merret parasysh që televizorët modernë në kombinim me algoritme të avancuara të tastierës së lojës xbox janë në gjendje të përgjigjen në nivelin 8 ms, transmetimi tani është në nivelin e ekraneve 12 vjet më parë. Epo, fotografia e lojërave moderne në 4K 60fps është gjithashtu vetëm një histori lokale për momentin, pavarësisht nga të gjitha deklaratat e së njëjtës Stadia.

Transmetimi i lojës është tashmë një realitet dhe e tashmja. Unë nuk besoj në zhvendosjen e plotë të pajisjeve lokale të lojërave në 10 vitet e ardhshme, por tashmë Sony dhe Microsoft po hedhin themelet e kulturës së transmetimit midis lojtarëve të sotëm.

Ne diskutojmë lojërat në cloud: është e tashmja apo e ardhmja?

Për sa i përket zhvillimit të transmetimit, mendoj se do të ishte e mundur të filloni zhvillimin e lojërave duke marrë parasysh aftësitë e vetë këtij transmetimi, domethënë thjesht për të. Në këtë mënyrë, ose për të zgjeruar në mënyrë të padukshme performancën e makinave lokale, ose për të ulur kostot e zhvillimit të lojërave ndër-platformë. Ndoshta transmetimi mund të jetë përgjigja për problemin e performancës së pamjaftueshme dhe kompaktësisë së helmetave VR. Megjithatë, e gjithë kjo histori është interesante për bizneset, dhe jo për lojtarët fundorë. Tashmë nuk mund të mendoni për të ardhmen e transmetimit, por thjesht ta përdorni për qëllimet tuaja.

Denis Koshelev

Pyetja "a ka një të ardhme lojërat në cloud" në vetvete është e pasaktë, për arsye se "e ardhmja" është një koncept shumë i paqartë. Duke qenë se kjo është mënyra më e lehtë financiare për botuesit për të futur para, nuk kam dyshim se herët a vonë do të mbetet e vetmja mënyrë për të luajtur. Por nëse e formuloni pyetjen si "a ka një të ardhme në lojërat cloud në të ardhmen e afërt", atëherë përgjigja është tashmë më e lehtë. Dhe nëse pyesni "a do të zëvendësojë lojërat në cloud gjithçka tjetër", atëherë përgjigja do të jetë edhe më e lehtë.

Lojëra

Dhe këtu dua të them shpejt se jo.

Sepse më kujtohet profecia për një të ardhme të shpejtë cloud në vitin 2011. Kur analistët deklaruan me besim se pas PlayStation 4 nuk do të kishte konzola dhe gjithçka do të ndërtohej në televizorë. Dhe lërini televizorët në vitin 2022, me të vërtetë, të kenë shumë të integruara, për disa arsye PS5 po thyen përsëri të gjitha rekordet e shitjeve, dhe Nintendo Switch gati për t'u bërë konsola më e shitur në histori.

Lexoni gjithashtu:

Fakti është se teknologjitë për "hedhje në re" kanë ekzistuar për një kohë të gjatë dhe janë provuar për një kohë të gjatë. Mund të qeshni në Google Stadia për një kohë të gjatë, por "në vakum" shërbimi ka dëshmuar vazhdimisht se funksionon mirë. Përdoruesit me internet gigabit dhe tarifa të pakufizuara tregojnë gishtin e madh dhe mburren se gjithçka është në rregull. Problemi është se këta përdorues janë shumë pak.

Mund të habiteni, por në SHBA (dhe në Amerikën e Veriut në përgjithësi), miliona njerëz në të gjithë vendin ende nuk kanë akses në internet të pakufizuar dhe shpejtësitë të kujtojnë atë që kishim në 2009. Atje, dëshira për t'iu përkushtuar plotësisht një të ardhmeje pa hekur dhe disqe nuk do të thotë asgjë nëse nuk jetoni në shtetin ose qytetin e duhur në atë shtet. Dhe derisa SHBA t'i ketë të gjitha kushtet, e gjithë bota do të presë. Sepse shumica e popullsisë që paguan është në Shtetet e Bashkuara. Dhe ne po flasim për internetin në shtëpi. Është edhe më keq me celularin. Shpejtësitë po rriten në të gjithë botën, por kushtet, përsëri, lënë shumë për të dëshiruar. Në shumë vende, ku interneti është ose i keq, ose i shtrenjtë, ose plotësisht nën kontrollin e qeverive, retë as që ëndërrohen. Në vende si Turqia, duke pasur parasysh kontrollin në rritje të internetit nga strukturat qeveritare, është e lehtë të imagjinohet se si një ditë shtetarët e çmendur do të çaktivizojnë gjysmën e IP-ve të nevojshme për të ruajtur komunikimin. Tashmë ka pasur shembuj të lojtarëve që kanë mbetur pa pothuajse të gjitha lojërat me shumë lojtarë që mbështeten në infrastrukturën e Amazon. Dhe a do të rrezikoni të shisni hekurin tuaj për sa kohë që censuruesit mbeten në ndërprerës?

Lojëra

Mënyra më e lehtë për të krahasuar lojërat në cloud është me VR. A ka të ardhme në realitetin virtual? Sigurisht që ka. Ka edhe sot. Por audienca e VR ishte dhe është ende jashtëzakonisht e vogël. Është një treg i veçantë i njerëzve të gatshëm të paguajnë shumë për teknologjinë e re, por derisa teknologjia të jetë e rafinuar dhe me të vërtetë e përballueshme, ajo nuk do të bëhet e zakonshme. Kështu është edhe Cloud Gaming - tani do të ketë një ose dy milionë të gatshëm (dhe - në gjendje) për të kaluar në cloud, por në rastin e konzollave klasike, ne po flasim për njëqind milionë blerës në mbarë botën. Prandaj, nuk besoj se edhe në vitin 2032 bota do t'i thotë përfundimisht lamtumirë traditave. Në fund të fundit, ka ende një treg për Blu-Ray, edhe me dominimin e shërbimeve të transmetimit. Spotify gjithashtu nuk i vrau plotësisht dashamirët e CD-ve - shitjet e tyre madje u rritën.

Fundi i konzollave, a do të shkojnë të gjithë në cloud? Këto klithma janë dëgjuar prej kohësh, por ndërkohë që konsolat i vendosin të gjithë në të njëjtat kushte, shërbimet cloud, përkundrazi, ndahen dhe kërkojnë shumë nga infrastrukturat e vendeve të ndryshme. Konzolat e reja mund të mos jenë të lira, por ato janë gjithsesi mënyra më e përballueshme për të luajtur në shumicën e vendeve – shumë më lirë se sa shërbimet e PC-ve dhe ato cloud. Dhe kjo do të vendosë gjithçka në fund. Ndërsa përdoruesit Nintendo janë të gatshëm të paguajnë 60 dollarë për një remaster mezi të shkëlqyeshëm të një loje të vitit 2013, për shumë nuk ka asnjë arsye financiare për të investuar në ndonjë gjë tjetër. Nuk ka dyshim se cloud dhe lojërat tradicionale do të bashkëjetojnë në mënyrë paqësore në të ardhmen dhe ajo cloud ka shumë të ngjarë të dominojë. Por mbani mend se si në vitin 2010 të gjithë po flisnin për vdekjen e lojërave AAA nga duart e botuesve celularë? Në vend të kësaj, ne morëm dy tregje krejtësisht të ndryshme për audienca krejtësisht të ndryshme. Pra edhe këtu.

Lexoni gjithashtu:

Denis Zaichenko

E ardhmja e lojërave cloud është po aq e ndritshme sa një diell i ndritshëm. Pothuajse të gjitha kurthet dhe përfitimet janë kuptuar tashmë, është tashmë në dispozicion për t'u provuar dhe është shumë më e lehtë të provosh sesa, të themi, e njëjta VR.

Aftësia për të mos përditësuar sistemin për lojëra të reja, por për të luajtur në kompjuterët ose laptopët më të vjetër, apo edhe në një smartphone, duke pasur vetëm një internet të mirë dhe një tastierë lojërash, tundon jo vetëm lojtarët, por edhe prodhuesit e pajisjeve. Të njëjtat televizorë dhe dekodera.

Lojërat në re

Kjo e fundit mund të zhvendoset plotësisht në re në të ardhmen e afërt. Ose qepni në një televizor apo edhe në një monitor. Ose rriteni në madhësi Xiaomi Mi Box, apo edhe në përgjithësi ASUS VivoNgjit! E ardhmja është e ndritshme, ka shumë perspektiva, por ka probleme.

ASUS VivoNgjit

Në fakt, nuk keni nevojë për internet të mirë. Ju duhet një server afër. Mundësisht në të njëjtin qytet. Sepse pa marrë parasysh se sa i gjerë është kanali juaj, sinjali shkon nga marrësi juaj në server, përpunohet - dhe më pas kthehet.

A duhet të them që çdo kilometër shton ping? Prandaj, për lojërat me shumë lojtarë, ky opsion pothuajse nuk është një opsion. Për revole RTX dhe shkolla, madje edhe për një lojë të vetme - e njëjta gjë.

Lojërat në re

Opsioni ideal janë projektet e konsolës me mbështetjen e tastierës së lojërave. E cila është më se fitimprurëse, duke pasur parasysh se Sony po tërheq në mënyrë aktive tregun e PC-ve edhe me ish-ekskluzive. Unë hesht për Xbox, ka projekte ndër-platformë, etj.

Kush nuk duhet t'i kushtojë vëmendje lojërave cloud? Dashamirët e grafonisë dhe më shumë. Kompresimi në internet e bën pothuajse çdo gjë të bukur jo aq të bukur. Por nëse luani për hir të historisë ose thjesht për ciklin e lojës, atëherë jeni në një kënaqësi.

Gjithashtu interesante:

Anna Smirnova

Dikush duhet të fillojë të mendojë për të ardhmen e lojërave cloud me një pyetje më të përgjithshme për të ardhmen e lojrave si të tilla. Për shkak të mungesës së kartave video të fuqishme (mungesa e çipave dhe komponentëve, kërkesa e çmendur për shkak të minierave, problemeve logjistike, etj.) dhe njoftimeve të modeleve kryesisht të shtrenjta me performancë të lartë, lojërat ndahen në kushtimisht "të lartë" dhe "të ulët". Emra të tillë i jap sipas mundësisë së vendosjes së grafikës në lojëra. Nëse keni arritur të kapni një kartë të re video - mirë se vini në botën e imazheve të detajuara, super teknologjive për përmirësimin e figurës dhe zërit, gjurmimin realist të rrezeve dhe më shumë. Por nëse ju privoheni nga kjo, titujt më modernë mund t'ju kalojnë ose nuk ofrojnë zhytje të vërtetë dhe kthim nga loja.

Lojëra

Në këtë rast, lojërat në cloud mund të bëhen një biletë për në botën më të lartë të lojërave. Nëse keni një RX 970 të vjetër, atëherë as mos ëndërroni për 30 fps në RE8 ose RDR. Dhe këtu ju premtohen deri në 60 fps në lojërat që ju interesojnë.

Një aspekt tjetër i interesit në lojërat cloud është lëvizshmëria e tij. Nuk keni më nevojë të jeni të lidhur me një kompjuter të madh lojrash në shtëpi, nuk keni nevojë as të blini një laptop lojrash, nëse një kompjuter normal që funksionon mjafton për detyra të tjera.

Ne diskutojmë lojërat në cloud: është e tashmja apo e ardhmja?

Në këtë rast, lojërat në cloud mund të konsiderohen si një alternativë moderne për një klub kompjuteri. Një vend ku mund të vini për të luajtur në mjedise të larta, për t'u zhytur në botën e lojës dhe për të biseduar me njerëz me të njëjtin mendim. Prandaj, lojërat në cloud janë të përshtatshme për ata që vlerësojnë mundësinë për të marrë shërbime "këtu dhe tani", të cilët nuk duan të lidhen me "hardware" të specializuar, të cilët jetojnë vazhdimisht në lëvizje. Për më tepër, lojërat në renë kompjuterike kanë aftësi të gjera ndër-platformë, gjë që ju lejon të shndërroni një smartphone dhe një MacBook në një vegël lojrash.

Është ky kombinim i përballueshmërisë, shkathtësisë dhe lëvizshmërisë që i jep lojërave cloud një shans për të fituar favorin e masave. Në të njëjtën kohë, nuk duhet të pritet që ajo të zëvendësojë qasjen klasike të lojërave. Me shumë mundësi, do të bëhet fjalë për thellimin e ndarjes midis lojërave "hardware" dhe "cloud", në analogji me PC vs konsolë. Por kjo është një histori krejtësisht tjetër.

Nikita Lavrenov

Sipas mendimit tim, lojërat në cloud nuk janë ende gati për kohën kryesore. Unë i përshkrova pjesërisht arsyet për këtë në rishikim Boosteroide dhe do ja lejoj vetes te perserise pak dhe te plotesoj mendimin.

Unë mendoj se lojërat në cloud ende po përpiqen të gjejnë veten. Çdo shërbim është një model i veçantë i fitimit të parave dhe ofrimit të shërbimit. Dhe jo, nuk mendoj se është mirë, dhe se është një shenjë e konkurrencës së ndershme. Kjo është një dhimbje koke për ju, përdoruesin, sepse përpara se të regjistroheni për ndonjë nga shërbimet e lojërave cloud, duhet t'i përgjigjeni një mori pyetjesh. A i mbështet lojërat që dëshironi të luani? A duhet t'i blej ato përpara se të luaj? A mbështetet dyqani juaj i preferuar ku blini lojëra? A keni pajisjet e nevojshme? Dhe kjo, përveç pyetjes kryesore...

Duke luajtur Fortnite 0

A do të tërhiqet interneti? Nëse jetoni në një qendër të madhe rajonale ose në kryeqytet, përgjigjja ka shumë të ngjarë "po" - interneti me shpejtësi të lartë është i disponueshëm pothuajse në çdo shtëpi atje. Por nëse jeni në rajone, mund të jeni më pak me fat. Shpejtësia dhe stabiliteti mund të jenë të mjaftueshme për ju për të parë Netflix në 4K, por jo për lojëra cloud në 1080p... Unë jam duke folur për dhimbjen.

Por, siç theksoi një nga kolegët e mi të huaj, edhe Netflix nuk ka qenë gjithmonë një model i fotografisë me cilësi të lartë dhe shikimit të qëndrueshëm. Prandaj, unë jam ende optimist për lojërat në cloud dhe besoj në një të ardhme të ndritur.

Nëse, sigurisht, e njëjta gjë që ndodhi me shërbimet VOD ndodh në këtë zonë: për të luajtur të gjitha lojërat që ju pëlqejnë, do t'ju duhet të abonoheni në të gjitha shërbimet e mundshme cloud. Në fund të fundit, çdo botues i madh dëshiron një pjesë të byrekut të lojërave cloud.

Gjithashtu interesante:

Dhe çfarë mendoni për perspektivat e lojërave cloud? Të jesh apo jo? A ka ardhur e ardhmja apo jemi ende duke pritur?

Mendimi im për lojërat në cloud

Shfaq rezultatet

Po ngarkohet... Po ngarkohet...

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Root Nation
Root Nationhttps://root-nation.com
Llogaria e përgjithshme Root Nation, të destinuara për publikimin e përmbajtjeve të papersonalizuara, reklamave dhe postimeve të projekteve kolektive.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

6 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani