Shqyrtime të veglaveLibra elektronikë (lexues)Përmbledhje PocketBook 970 është një lexues i madh dhe i përballueshëm me shumë formate

Përmbledhje PocketBook 970 është një lexues i madh dhe i përballueshëm me shumë formate

-

PocketBook ka nxjerrë një e-libër të madh me modelin nr PocketBook 970. Edhe pse lexuesi mori një ekran të madh, ai kushton shumë më pak se gjigandi popullor InkPad X dhe modelet e tjera me të njëjtën madhësi. Në rishikimin më poshtë, ne analizojmë avantazhet dhe disavantazhet e librit të ri elektronik, shpjegojmë për kë është i përshtatshëm dhe kush duhet të marrë parasysh diçka tjetër.

PocketBook 970

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i lexuesve Onyx Boox Faust 4 — Një hap i rëndësishëm përpara

Specifikimet PocketBook 970

 • Materiali i trupit: plastikë dhe metal
 • Diagonalja e ekranit: 9,7″
 • Lloji i ekranit: E Ink Carta
 • Rezolucioni i ekranit: 1200×825 piksele
 • Sistemi operativ: Linux
 • Formatet e mbështetura: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, CBR dhe CBZ
 • Procesori: 1 GHz
 • Numri i bërthamave: 2
 • RAM: 512 MB
 • Kujtesa e përhershme: 8 GB
 • Karta e kujtesës: Po, microSD
 • Konektori për karikim dhe lidhje: USB Type-C
 • Mbështetje Wi-Fi: po
 • Bateria: 2 mAh
 • Përmasat: 236,2×173,0×7,9 mm
 • Pesha: 369 g
 • Garancia: deri në 3 vjet
 • Çmimi: nga 265 dollarë.

Pozicionimi dhe çmimi

PocketBook 970 shitet me pakicë për 265 dollarë. Në pamje të parë, këtu nuk bëhet fjalë për disponueshmëri, por nëse e krahasoni me lexuesit e tjerë me një diagonale prej rreth dhjetë inç, rezulton se produkti i ri i përket segmentit të buxhetit. I njëjti PocketBook X kushton nga 388 dollarë dhe ONYX BOOX Note Air nga 659 dollarë. Sigurisht, dy modelet e fundit janë të afta për pak më shumë se PocketBook 970, dhe trashësia e kornizave është shumë më e vogël, por a vlen dy herë e gjysmë deri në trefishin e çmimit?

Set i kompletuar

PocketBook 970 vjen në një kuti të rregullt, minimaliste dhe të hollë. Brenda është vetë libri elektronik, kabllo USB Type-C, manual dhe garanci. Ekziston edhe një mini-libër për rëndësinë e mbajtjes së "lexuesve" në raste, i cili duket se lë të kuptohet për nevojën për të bërë një blerje tjetër.

PocketBook 970

Paraqitja e PocketBook 970

Lexuesi është tërësisht i zi, duket i zoti dhe me stil. Paneli i përparmë është metal, me mbishkrimin PocketBook 970 në këndin e sipërm majtas.

PocketBook 970

Dhe në anën e pasme ka një plastikë të pazakontë të valëzuar dhe një mbishkrim tjetër, por tashmë konveks, PocketBook.

PocketBook 970

Kornizat rreth ekranit janë të gjera dhe tastet e kontrollit fizik janë në anën e majtë. Butonat janë të ngushtë dhe të zgjatur. Është mjaft i përshtatshëm për t'i shtypur ato. Veçoritë përfshijnë ndezjen/fikjen/menynë, kthimin e faqes dhe daljen/kthimin prapa. Nëse dëshironi, butonave mund t'u caktohen veprime të tjera, nisja e aplikacioneve, etj.

PocketBook 970

Një port USB për karikimin e lexuesit dhe transferimin e skedarëve është instaluar në skajin e majtë në fund. Treguesi i statusit LED pranë tij.

PocketBook 970

Në të njëjtin skaj, por në krye, ka një vend për kartat e kujtesës microSD.

PocketBook 970

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i lexuesve të librave ONYX BOOX Kon-Tiki 2 – Flamurtari njëngjyrëshe

OS dhe lehtësia e përdorimit

PocketBook 970 funksionon në Linux, në krye të të cilit ka një guaskë të pronarit. Ndërfaqja e saj ka ndryshuar kohët e fundit, duket moderne dhe e rregullt. Dizajni i ikonave nuk është i keq, fonti është i lexueshëm, navigimi është më i lehtë se kudo tjetër, si dhe ka një dyqan të integruar të librave elektronikë.

PocketBook 970

Ndërfaqja është e shpejtë dhe e përgjegjshme. Sigurisht, këtu nuk do të shihni shpejtësinë e tabletëve kryesorë, veçanërisht kur hapni një shfletues dhe ngarkoni faqet e internetit, por në krahasim me librat e tjerë elektronikë që kam pasur, PocketBook 970 funksionon me zgjuarsi dhe qartësi. Skedarët e rëndë PDF hapen shpejt këtu. Pothuajse gjithmonë duhen më së shumti disa sekonda.

PocketBook 970

E-libri mbështet deri në 20 formate, duke përfshirë PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB (DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI dhe ACSM. Ekziston sinkronizimi me retë, për shembull, me PocketBook Cloud të pronarit dhe me Drobpox. Ekziston një funksion Send-to-PocketBook për të dërguar shpejt një libër me e-mail.

PocketBook 970

Shumë mënyra të ndryshme të cilësimeve dhe mundësi të tjera janë të disponueshme gjatë leximit. Me rrëshqitje, mund të rrisni ose ulni shpejt fontin, si dhe të zmadhoni/zvogëloni një foto në një libër komik ose PDF. Ka fjalorë, kërkim në internet, shënime që shihen në një aplikacion të veçantë, cilësime të detajuara të faqes.

PocketBook 970

Përveç leximit në PocketBook 970, ju mund të vizatoni dhe luani lojëra të ndryshme të thjeshta. Midis tyre janë shahu, sudoku dhe diamant. Menuja përfshin një galeri për shikimin e fotove, një orë-kalendar, një kalkulator dhe RSS.

PocketBook 970

Pavarësisht nga madhësia e tij, PocketBook 970 është shumë komod për t'u mbajtur me një dorë. Kjo ndihmohet nga mbulesa e pasme me shirita dhe kornizat e gjera rreth ekranit. Falë kësaj, gishtat nuk e prekin ekranin dhe nuk krijojnë shtypje të rastësishme, përveç kësaj, ata nuk përdridhen për shkak të mungesës së hapësirës, ​​siç ndodh në modelet me korniza të hollë.

PocketBook 970

Lexuesi është i përshtatshëm për përdoruesit e djathtë dhe të majtë. Dhe megjithëse butonat fizikë janë në të majtë, por e-libri kthehet nga ana tjetër dhe më pas është i përshtatshëm për të majtët për t'u përdorur, sepse butonat "lëvizin" në anën e djathtë.

Lexuesi peshon vetëm 369 g, kështu që është e lehtë ta mbani me një dorë për një kohë mjaft të gjatë, pa ënjtje dhe lodhje.

PocketBook 970

Nëse dëshironi, "lexuesi" mund të përdoret edhe në format horizontal. Në çdo rast, në një ekran me një diagonale kaq të madhe, është i përshtatshëm të lexoni jo vetëm libra, por edhe revista, komike, literaturë shkencore, e cila shpesh është në PDF, diagrame, tabela, vizatime dhe madje edhe faqe interneti.

PocketBook 970

Lexoni gjithashtu: 12 aplikacione dhe shërbime për adhuruesit e librave elektronikë 

Ekrani dhe mbushja e PocketBook 970

PocketBook 970 është i pajisur me një ekran me prekje 9,7 inç E Ink Carta me një rezolucion prej 1200×825 piksele. Fotografia është e qartë dhe e detajuar. Ekziston një dritë e pasme e ftohtë ose e ngrohtë, si dhe ndriçimi i ekranit duke përdorur teknologjinë e pronarit SMARTlight. Përcakton automatikisht temperaturën dhe shkëlqimin e kërkuar të dritës së prapme. Kur e ndeza, në fakt nuk kisha mjaftueshëm ngjyra të ngrohta, kështu që gjithmonë shtoja më shumë të verdhë. Në cilësimet, mund të vendosni një orar për ndezjen e dritës së prapme dhe madje të rregulloni ngrohtësinë e tij në varësi të kohës së ditës.

PocketBook 970

PocketBook 970 funksionon në një procesor me 2 bërthama me një frekuencë ore prej 1 GHz. E-libri është i pajisur me 512 MB RAM dhe 8 GB memorie të përhershme.

Autonomia

PocketBook pretendon se risia e tyre mund të funksionojë me dritën e pasme për një muaj ose edhe pak më shumë. Vërtetë, kjo është duke marrë parasysh leximin jo më shumë se dy ose tre orë në ditë.

Në fakt, rezulton të jetë pothuajse e njëjtë, ose edhe pak më pak. Kam lexuar vetëm kaq, ndonjëherë pak më shumë, ndonjëherë më pak, dhe një pagesë më zgjati tre javë. Sidoqoftë, gjithmonë lexoj me një dritë të pasme mjaft të ndritshme me një largim në një temperaturë të ngrohtë.

PocketBook 970

Rezultatet

PocketBook 970 është një e-libër i madh dhe relativisht i lirë me një dizajn të ashpër por elegant, ndriçim të ekranit dhe mbështetje për një numër të madh formatesh. Falë ekranit 9,7 inç, jo vetëm që mund të lexoni dhe hapni me lehtësi shumë libra dhe komike të ndryshme, por gjithashtu mund të përdorni tabela, shënime, dokumente, botime shkencore, artikuj dhe materiale të tjera të nevojshme për punë, hobi ose kohë të lirë.

PocketBook 970

Lexuesi i ri është bërë i madh, por është i lehtë, dhe kornizat e tij të gjera dhe paneli i pasmë i shpuar e bëjnë të lehtë dhe të gjatë mbajtjen e pajisjes me njërën dorë. Nëse dëshironi, kontrolli bëhet me ndihmën e një ekrani të shkathët me prekje, por mund të përdorni edhe katër çelësat fizikë të vendosur në të djathtë. Nëse është e nevojshme, e-libri konvertohet automatikisht në format peizazhi ose lexohet me kokë poshtë. Ky opsion është i përshtatshëm për njerëzit me dorë të majtë, sepse çelësat e kontrollit do të lëvizin lehtësisht në anën e majtë.

Lexoni gjithashtu: TOP-10 lexuesit e librave

Ku te blej

RISHIKON VLERËSIMET
Dizajn
9
Materiale
9
Mbledhja
9
Ergonomia
9
ekran
9
Produktiviteti
9
Autonomia
8
butë
8
Ndriçimi
9
PocketBook 970 është një e-libër i madh dhe relativisht i lirë me një dizajn të ashpër por elegant, ndriçim të ekranit dhe mbështetje për një numër të madh formatesh. Falë ekranit 9,7 inç, jo vetëm që mund të lexoni dhe hapni me lehtësi shumë libra dhe komike të ndryshme, por gjithashtu mund të përdorni tabela, shënime, dokumente, botime shkencore, artikuj dhe materiale të tjera të nevojshme për punë, hobi ose kohë të lirë. Lexuesi është bërë i madh, por është i lehtë, dhe kornizat e tij të gjera dhe paneli i pasmë i shpuar ju lejojnë ta mbani pajisjen lehtësisht dhe për një kohë të gjatë me njërën dorë.
Pavel Chyikin
Pavel Chyikin
Unë shkruaj dhe lexoj shumë. Ndonjëherë luaj, shikoj filma dhe seriale, kështu që shkruaj edhe për të. Unë e dua gruan, djalin dhe ushqimin e mirë.
Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Popullore tani
PocketBook 970 është një e-libër i madh dhe relativisht i lirë me një dizajn të ashpër por elegant, ndriçim të ekranit dhe mbështetje për një numër të madh formatesh. Falë ekranit 9,7 inç, jo vetëm që mund të lexoni dhe hapni me lehtësi shumë libra dhe komike të ndryshme, por gjithashtu mund të përdorni tabela, shënime, dokumente, botime shkencore, artikuj dhe materiale të tjera të nevojshme për punë, hobi ose kohë të lirë. Lexuesi është bërë i madh, por është i lehtë, dhe kornizat e tij të gjera dhe paneli i pasmë i shpuar ju lejojnë ta mbani pajisjen lehtësisht dhe për një kohë të gjatë me njërën dorë.Përmbledhje PocketBook 970 është një lexues i madh dhe i përballueshëm me shumë formate