VeglatHibrideRishikimi ASUS ROG Flow Z13: tabletë përbindësh me GeForce RTX 3050 Ti dhe...

Rishikimi ASUS ROG Flow Z13: tabletë përbindësh me GeForce RTX 3050 Ti dhe Core i9

-

Në CES 2022 ASUS prezantoi një tablet të ri ambicioz 2-në-1 ROG Flow Z13. Kjo është tashmë pajisja e dytë në serinë Flow - vitin e kaluar kompania lëshoi ​​​​ultrabook X13 me aftësi mbresëlënëse, përshtypjet e të cilit janë me ne ndau Denis Zaichenko. Duke arritur një nga pozicionet lider në tregun e laptopëve dhe desktopëve të lojrave, ASUS vendosi të ndryshojë konceptin e lojërave "në lëvizje", duke ofruar pajisje kompakte me "hekur" super të fuqishëm. Një nga veçoritë e serisë, nga rruga, ishte aftësia për të lidhur kartat video të jashtme ASUS XG Mobile, me të cilin performanca e pajisjeve tashmë serioze ngrihet në qiell.

Në parim, ne jemi mësuar prej kohësh me mbushjet e larta në laptopë. Por vendosja e një Intel Core i14 me 9 bërthama dhe NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti në një tabletë tingëllon të paktën si një sfidë. Epo, le të njihemi me këtë "përbindësh" tabletë dhe aftësitë e tij.

ASUS ROG Flow Z13

Lexoni gjithashtu:

Specifikimet ASUS ROG Flow Z13

 • Ekrani: 13,4″ FHD (1920×1200) IPS, ekran me prekje, ekran me shkëlqim, raporti i pamjes 16:10, shpejtësia e rifreskimit 120 Hz, ndriçimi deri në 500 nits, mbështetje për sinkronizimin adaptues, Dolby Vision, majë shkruese, mbulim sRGB
 • Sistemi operativ: Windows 11
 • Procesori: Intel Core i14-9H me 12900 bërthama (2,5 GHz)
 • Grafika: Grafika e integruar Intel Iris Xe + NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti diskrete 4 GB GDDR6
 • RAM: 16 GB, LPDDR5
 • Hapësira ruajtëse: 1 TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
 • Ndërfaqet: Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.2
 • Kamera kryesore: 8 MP
 • Portet: foleja e kombinuar audio 3,5 mm, 1×USB 2.0 Type-A, 1×ROG XG Mobile, 1×slot microSD (UHS-II), 1×USB 3.2 Gen 2 Type-C (me mbështetje DisplayPort, Thunderbolt 4 dhe G -SYNC)
 • Tingulli: 2 altoparlantë stereo (Dolby Atmos), 3 mikrofona me teknologji të reduktimit të zhurmës
 • Bateria: 56 Wh, litium-jon me 4 qeliza
 • Përmasat: 30,2×20,4×1,2 cm
 • Pesha: pajisja – 1,18 kg, tastiera – 0,34 kg

Pozicionimi dhe çmimi

ASUS ROG Flow Z13 mund të përshkruhet shkurtimisht si një pajisje e fuqishme lojërash "për të shkuar". Kjo do të thotë, tableti, që ka një mbushje mjaft serioze, është përshtatur për lojëra ose ndonjë detyrë intensive me burime diku në rrugë.

Kompania ASUS e quan ROG Flow Z13 një "tabletë lojërash jashtëzakonisht të fuqishme" dhe është e vështirë të mos pajtohesh. Mjafton një vështrim i përciptë i specifikimeve për të nxjerrë përfundime rreth performancës së tij mbresëlënëse. Megjithatë, jo vetëm mbushja është befasuese, por edhe formati celular i pajisjes. Bazuar në këtë, përfundimi për një vlerë të mirë sugjeron vetveten. Po, sot çmimi i Z13 në Ukrainë fillon nga rreth 2300 dollarë. Le të shohim se si justifikohet ky çmim dhe nëse justifikohet fare.

Lexoni gjithashtu:

Set i kompletuar

ASUS ROG Flow Z13

Përmbajtja e paketës ASUS ROG Flow Z13 është mjaft bujar dhe, si gjithmonë, i paketuar bukur. Brenda kutisë së madhe të transportit është një kuti e ngushtë me vetë pajisjen dhe në të mund të gjeni majë shkruese dhe literaturën shoqëruese. Paketa përfshin gjithashtu një karikues, dy kuti të madhësive të ndryshme për ruajtjen dhe mbajtjen e tabletit dhe kartës video të jashtme, madje edhe një maus lojrash me tela.

Dizajni ROG Flow Z13

ASUS ROG Flow Z13

Lëshuar ASUS ROG Flow Z13 është mjaft autentik, por me veçori karakteristike për pajisjet e lojërave. Mund të themi se tableti është brutal si lojtari, por i modernizuar dhe, deri diku, edhe i sofistikuar, siç diktohet nga dizajni i laptopëve dhe tabletëve modernë.

Trupi është prej alumini të fortë dhe ka një shtresë të zgjuar që parandalon akumulimin e gjurmëve të gishtërinjve. Mbulesa meriton vëmendje të veçantë - dizajni i saj është menduar në një mënyrë interesante. Nga lart mund të shihni vrimat në formë origjinale për marrjen e ajrit, të cilat u plotësuan me gdhendje të metalizuar. Edhe bukur edhe me përfitim. Në këndin e sipërm të djathtë ka një prerje për kamerën e një forme jo standarde, e cila përshtatet në mënyrë të përkryer në dizajnin e tabletit.

ASUS ROG Flow Z13

Më poshtë është një mbështetëse këmbësh me varëse për fiksimin e tabletit në sipërfaqe. Nuk hiqet dhe mund të hapet me 170°, në mënyrë që të zgjidhni këndin optimal për punë. Lëvizja e menteshave është mjaft e ngushtë, falë së cilës tableti qëndron i sigurt në çdo pozicion dhe nuk përpiqet të bjerë.

ASUS ROG Flow Z13Për lehtësi, mbështetësi i këmbëve ka një "tab" të shënuar me plastikë të kuqe, e cila është e përshtatshme për ta lidhur në pozicionin e mbyllur.

ASUS ROG Flow Z13

Qershia mbi tortë ishte një dritare transparente që hap një pamje të tabelës. Për një efekt më të madh wow, dritarja ndizet në kohë me dritën e prapme të tastierës, pavarësisht se cili modalitet i dritës së pasme është zgjedhur. Sigurisht, duket mbresëlënëse, në frymën e pajisjeve të lojërave. Por, meqenëse dritarja zgjat pak mbi sipërfaqen e kasës, tableti nuk shtrihet i sheshtë në një sipërfaqe horizontale.

ASUS ROG Flow Z13

Nga përpara, gjithçka është pak a shumë e parashikueshme. Një ekran i madh me një kamerë të përparme në qendër dhe një palë vrima në anët e tij për sensorët e dritës. Kornizat rreth ekranit janë mjaft të rregullta, skajet e sipërme dhe të poshtme janë pak më të gjera se anët, por në përgjithësi ato janë të vogla dhe, falë raportit të mirë të pamjes, nuk e shpërqendrojnë aspak vëmendjen. Emri i modelit është vendosur mjeshtërisht në kornizën e poshtme, por kur fiksoni tastierën, logoja fshihet dhe nuk i lodh sytë.

ASUS ROG Flow Z13

Lexoni gjithashtu:

Elementet e kontrollit dhe lidhësit

Çfarë porte ka ROG Flow Z13? Në të majtë kemi USB Type-C, i cili kombinon Thunderbolt 4, Power Delivery dhe Display Port 1.4 në një shishe. Nën të është një lidhës i pronarit për lidhjen e kartës video XG Mobile, i përbërë nga USB Type-C dhe PCIe, dhe një grilë miniaturë altoparlanti.

ASUS ROG Flow Z13

USB 2.0 Type-A, një fole kufjesh 3,5 mm dhe një grilë për altoparlantin e dytë janë vendosur në të djathtë. Mbi portet është një buton i ndezjes me një skaner të integruar të gjurmëve të gishtërinjve dhe butonat e volumit.

Në pjesën e poshtme ka fiksues magnetikë për tastierën, dhe në krye ka një skarë kanali ajri dhe mbishkrimin "Republika e lojtarëve".

ASUS ROG Flow Z13

Vendi për microSD është vendosur në një mënyrë interesante - ata e fshehën atë nën mbështetësen e këmbëve në anën e pasme.

ASUS ROG Flow Z13

Ergonomia ASUS ROG Flow Z13

Dimensionet e Z13 pothuajse korrespondojnë me formatin A4 - 30,2x20,4 cm, por trashësia e rastit është 1,2 cm Duke pasur parasysh mbushjen, kjo nuk është për t'u habitur. Pajisja peshon 1,18 kg. Është shumë për Athosin, por shumë pak për Comte de La Fere. Kjo do të thotë, për një laptop lojrash, pesha prej 1,18 kg (përfshirë tastierën, rreth 1,5 kg) është mjaft e përshtatshme, por për një tabletë në kuptimin e zakonshëm, është shumë. Prandaj veçoritë e përdorimit të tij.

ASUS ROG Flow Z13

Pra, faktori i formës bën të mundur përdorimin ASUS ROG Flow Z13 është edhe tabletë edhe laptop. Në rolin e një tableti, pajisja pothuajse 1,2 kilogramëshe duket si një vendim mjaft i diskutueshëm. Me një masë të tillë, është e vështirë ta mbash në duar për një kohë të gjatë, përveçse ta fiksosh në ndonjë mbështetje. Por këtu është e rëndësishme të kihet parasysh se vendosja e tij, të themi, në prehër ose divan dhe fillimi i proceseve intensive të burimeve nuk është një opsion, sepse duhet të lini hapësirë ​​për marrjen e ajrit. Lidhja e një tastierë nuk e zgjidh problemin, sepse tastiera e shkëputshme nuk siguron të njëjtën ngurtësi si në laptopët. Dhe duke marrë parasysh faktin se vetë tableti peshon 3 herë më shumë se tastiera, dizajni nuk është i balancuar dhe nuk është veçanërisht i përshtatshëm për përdorim.

Një nuancë tjetër e përdorimit të Z13 si tabletë qëndron në vendndodhjen e altoparlantëve. Duke e mbajtur pajisjen si standard, me të dyja duart më afër fundit, thjesht mbuloni altoparlantët me duar. Është më mirë ta përdorni tabletin në tavolinë - me "këmbën" e palosur qëndron në mënyrë perfekte në çdo pozicion dhe pa tastierë. Epo, pasi lidhim tastierën, marrim një version klasik të laptopit.

Çfarë kemi si rezultat? ROG Flow Z13 është akoma më i përshtatshëm për përdorim desktop, me ose pa tastierë. Kjo vlen të merret në konsideratë nëse prisni ta përdorni pajisjen kryesisht si tabletë, "në lëvizje".

Lexoni gjithashtu:

Tastierë dhe tastierë me prekje

ASUS ROG Flow Z13

Tastiera e plotë, e cila njëkohësisht luan rolin e një “mbulese” për ekranin, është ngjitur në tablet me ndihmën e magneteve. Nga jashtë, tastiera ka diçka si një tekstil dhe e këndshme në prekje, e ngjashme me velurin. Duket bukur, por pluhuri në këtë material grumbullohet shumë.

ASUS ROG Flow Z13

Tastiera është kompakte, me ndriçim RGB ASUS Aura Sync, i cili mund të konfigurohet në mjetin Armory Crate dhe Aura Creator. Çelësat kanë një goditje prej 1,7 mm, presat janë të buta dhe pak tërheqëse. Për lehtësi, tastiera ngrihet pak dhe fiksohet me magnet në skajin e poshtëm të tabletit - në këtë mënyrë është shumë më i përshtatshëm për të shtypur. Touchpad është i vogël, i ndjeshëm dhe mjaft i përshtatshëm për t'u përdorur. E vetmja pengesë, ndoshta, ka të bëjë vetëm me veshjen e tastierës së prekjes - ajo zgjidhet shpejt. Për përdorim të përditshëm ose lojëra në lëvizje, tastiera është e mirë, por për përdorim të palëvizshëm nga lojtarë të zjarrtë, ndoshta do të jetë e thjeshtë. Por asgjë nuk ju pengon të lidhni një tjetër.

Stylus dhe miu

ASUS ROG Flow Z13

Majë shkruese që vjen me ROG Flow Z13 ka një kuti metalike dhe, duhet theksuar, është mjaft e rëndë. Kjo arrihet jo aq për shkak të materialit të kasës, por për shkak të metodës së furnizimit me energji elektrike - brenda vendoset një bateri AAAA, e cila i shton "rëndësi" majë shkrueses.

ASUS ROG Flow Z13

Ka një palë butona (lart/poshtë) dhe një majë. Në një tablet PC ASUS Vivolibri 13 Slate OLED, për shembull, kishte 4 këshilla dhe të gjitha ishin të ndryshme. Por qëllimi i 13 Slate OLED është i ndryshëm. Këtu, me sa duket, majë shkruese nevojitet ekskluzivisht si një mjet alternativ i hyrjes, dhe jo për vizatim.

ASUS ROG Flow Z13

Është bukur që mausi Strix Impact është i përfshirë në paketë, sot është një "mysafir" i rrallë në kuti me laptopë dhe aq më tepër tableta. Është një maus me tela lojrash, i lehtë, me dizajn simetrik, falë të cilit mund të përdoret si nën të djathtën ashtu edhe nën dorën e majtë. Ekziston një ndriçim i plotë LED (në logo), dhe burimi i butonave është krijuar për deri në 50 milion shtypje. Në përgjithësi, është një maus bazë, por ende një lojë lojrash, kështu që shtimi është shumë, shumë i dobishëm.

Lexoni gjithashtu:

"Iron" ROG Flow Z13 dhe performanca

Dhe tani për gjënë më intriguese - për "hekurin", që është padyshim një tipar strategjik i Z13. Versioni i paraqitur në rishikim ka në dispozicion një Intel Core i9-12900H ambicioz, por ka edhe një modifikim me i7-12700H. I9 ka 14 bërthama (nga të cilat 6 janë bërthama me performancë të lartë dhe 8 të tjera janë të kursimit të energjisë), deri në 20 fije llogaritëse dhe frekuenca maksimale (me një mesatare prej 2,5 GHz) mund të arrijë 5 GHz. RAM - 16 GB, LPDDR5 5200 MHz, memorie - 1 TB SSD M.2. Vlen të përmendet se një ndarje e veçantë është dhënë për SSD në pjesën e pasme të tabletit, në mënyrë që të mund të zëvendësohet në mënyrë të pavarur nëse është e nevojshme. Ndërfaqet me valë janë Wi-Fi 6E (802.11ax) dhe Bluetooth 5.2, dhe tableti funksionon Windows 11.

ASUS ROG Flow Z13

Përveç Intel Iris Xe, i cili përdoret kryesisht për detyra të thjeshta të përditshme, ROG Flow Z13 është i pajisur me një NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti diskrete me 4 GB GDDR6. Performanca e paparë për një tabletë në kombinim me procesorin më të fuqishëm i jep ROG Flow Z13 performancë vërtet mbresëlënëse si në punën me grafikë ashtu edhe në lojëra. Sigurisht, lodrat më të pangopura nuk do të fluturojnë në ultras, por ato më pak kërkueset do të fluturojnë. War Thunder, për shembull, "fluturoi" në cilësimet më të shtrembëruara të grafikës me detaje maksimale dhe në kulmin e tij arriti 200 fps. Meqë ra fjala, përveç miut dhe tastierës, mund të lidhni deri në 13 kontrollues me valë me ROG Flow Z4 dhe të hakoni diku së bashku me miqtë.

Disa fjalë për ftohjen. Në Z13, sistemi i ftohjes është shumë komponentësh dhe i menduar mirë. Ai kombinon një palë ftohës, një dhomë avullimi dhe metal të lëngshëm në procesor në vend të pastës termike, të cilat së bashku ju lejojnë të luftoni në mënyrë efektive ngrohjen nën ngarkesa intensive. Nga rruga, gjatë të ashtuquajturit përdorim në zyrë, tingulli i tifozëve nuk dëgjohet fare. Zhurma e ftohësve shfaqet tashmë kur 3050 Ti është i angazhuar, është i dëgjueshëm, por jo pengues dhe nuk shpërqendron fare.

Për ta përmbledhur, Z13 është një stacion celular produktiv për shumë detyra, nga puna ose kreativiteti deri te lojërat. Dhe kjo është pa lidhjen e një karte grafike të jashtme, të cilën Flow Z13 e mbështet, dhe për të cilën do të flasim më në detaje më poshtë.

Karta grafike e jashtme XG Mobile 2022

ROG XG Mobile

Ne morëm gjithashtu një kartë grafike të jashtme ROG XG Mobile 2022 për shqyrtim. Vitin e kaluar ASUS liruar ROG XG Mobile GC31 (me RTX 3070 ose 3080) në laptopin ROG Flow X13, kështu që ROG XG Mobile (2022) teknikisht mund të quhet vazhdimi i tij. Gjithçka është e njëjtë nga jashtë, por mbushja është e ndryshme.

Vetëm një modifikim i Z13 parashikon praninë e një karte video të jashtme në komplet, në raste të tjera do të duhet të blihet veçmas dhe do të kushtojë rreth 1200 dollarë më shumë. Le ta themi kështu, tableti tashmë ka në bord, megjithëse jo më të madhin, por mjaft serioz GeForce RTX 3050 Ti, dhe me ROG XG Mobile Z13, ai merr Radeon RX 6850M XT më të mirë me një frekuencë deri në 1,8 GHz . Nëse RTX 3050 Ti i integruar përballet mirë me lodrat në Full HD, atëherë 6850M do t'i tërheqë lojërat me shumë më tepër zell, madje edhe në 4K. Sidoqoftë, do të nevojitet gjithashtu kur punoni me grafikë, rendering dhe procese të tjera që kërkojnë burime.

Unë sugjeroj të krahasoni të dyja kartat në standardet e njohura PCMark 10 dhe 3DMark. Ja çfarë marrim me GeForce RTX 3050 Ti.

Dhe ne e marrim këtë kur lidhim ROG XG Mobile.

Së bashku, rezulton 4481 "papagall" kundrejt 11137 në 3DMark dhe një rezultat mesatar prej 5667 kundrejt 8487 në PCMark. Vlen të përmendet se në seksionin "Krijimi i përmbajtjes dixhitale" të PCMark, Radeon RX 6850M XT tejkalon RTX 3050 Ti me pothuajse dy herë, gjë që do t'u japë arsye për të menduar jo vetëm lojtarëve, por edhe krijuesve të përmbajtjes grafike.

ROG XG Mobile

Dhe le të flasim pak më shumë për vetë XG Mobile. Trupi ka gjithashtu një mbështetëse këmbësh për instalim vertikal dhe ndriçim në grilën e ftohjes. ROG XG Mobile peshon pothuajse po aq sa vetë Z13 - 1,2 kg.

Lidhësit nuk kanë ndryshuar nga gjenerata e mëparshme: HDMI 2.1, DP 1.4 (me G-SYNC), RJ45, 4 USB 3.2 Gen 1 Type-A, lexues kartash SD dhe lidhës i energjisë. Kjo do të thotë, me ROG XG Mobile ne marrim jo vetëm një rritje të produktivitetit, por edhe një mori portesh shtesë. Një kartë e jashtme lidhet duke përdorur të njëjtin lidhës të pronarit të përbërë nga USB Type-C dhe PCIe me 8 korsi, i cili fiksohet nga "veshët" anësor. Në "pirunin" masiv ka një çelës me dy pozicione (ndezur/fikur). Vlen të përmendet se lidhësi i pronarit në vitin e kaluar dhe modeli i ri XG Mobile janë identikë, kështu që mund t'i përdorni të dy në Z13 (dhe X13, respektivisht).

ROG XG Mobile

Në përgjithësi, XG Mobile është një gjë interesante dhe premtuese. Sot, kartat video të jashtme janë larg nga një mrekulli, por ato praktikisht nuk gjenden në një format kaq kompakt. Kjo është një hartë me të vërtetë e lëvizshme që mund ta hidhni lehtësisht në çantën e shpinës dhe ta merrni me vete. Gjithçka në lidhje me të është e shkëlqyeshme, përveç një faktori - lidhësi është i pajtueshëm me vetëm dy pajisje ASUS. Është e qartë se seria Flow sigurisht që do të zgjerohet me kalimin e kohës, dhe tema e ekosistemeve të veçanta është shumë e rëndësishme sot, por tani për tani XG Mobile mbetet një produkt i fokusuar ngushtë.

Lexoni gjithashtu:

ekran

ASUS ROG Flow Z13

Këtu kemi një matricë IPS me prekje dhe me shkëlqim me një diagonale prej 13,4 inç me një rezolucion FHD (1920×1200), një raport pamjeje prej 16:10, një shpejtësi rifreskimi prej 60/120 Hz dhe një shkëlqim deri në 500 thërija. Faqja zyrtare përmend edhe një version me ekran 4K, por me një limit të shpejtësisë së rifreskimit prej 60 Hz, megjithatë, nëse do të prezantohet në tregun tonë është ende e paqartë. Sidoqoftë, 4K në një tabletë 13,4 inç është një vendim mjaft i diskutueshëm.

Ekrani ROG Flow Z13 mbulon 100% të hapësirës së ngjyrave sRGB, mbështet Adaptive-Sync dhe Dolby Vision dhe është HDR. Mund ta punoni si me gishta ashtu edhe me majë shkruesen e përfshirë.

Në përgjithësi, ekrani është, natyrisht, shumë i lezetshëm. E ndritshme, e lëmuar, me interpretim të pasur me ngjyra dhe kënde shumë të gjera shikimi - edhe me një devijim prej pothuajse 180°, ngjyrat nuk shtrembërohen. Për lojëra dhe përmbajtje grafike, për të mos përmendur tekstin, është shumë i mirë. Pamjet do të kënaqen.

Kamerat

ASUS ROG Flow Z13

Këtu ka tradicionalisht dy kamera. Kryesorja ka një rezolucion prej 8 MP, bën foto dhe video në Full HD (1080p, 30 fps). Rezolucioni i kamerës së përparme nuk është deklaruar, por ajo merr fotografi dhe shkrep në HD (video deri në 720p, 30 fps). Aplikacioni ka një modalitet HDR, një kohëmatës, një modalitet Pro, një skaner të barkodit dhe një modalitet panorama ofrohet gjithashtu për kamerën kryesore.

Çfarë mund të thuhet për kamerat në një tabletë të fuqishme lojrash? Sigurisht, ky nuk është një parametër prioritar, kështu që kamerat janë më shumë për proforma. Moduli i pasmë fokusohet për një kohë të gjatë, dhe duke marrë parasysh faktin që tableti ende peshon diçka, mbajtja e tij në lëvizje është një detyrë me një yll. Në përgjithësi, nuk ka gjasa që të qëlloni në të, është më e lehtë ta bëni atë në një smartphone. Kamera e përparme ka padyshim një rezolucion të ulët, ka një grimcë të mirë dhe maksimumi i saj strategjik është përdorimi për video thirrje, jo më shumë. Sidoqoftë, askush nuk pret asgjë të jashtëzakonshme nga kamera në pajisje si ROG Flow Z13. Ka, dhe është mirë.

Lexoni gjithashtu:

Tingulli dhe mikrofonat

Z13 gjithashtu ka altoparlantë stereo, të cilët janë të vendosur në skajet e poshtme në të dy anët e ekranit. Rregulli i tingullit të mirë është mbështetja e teknologjisë Dolby Atmos, dhe këtu, natyrisht, nuk mund të bënim pa të. Tingulli është mjaft i mirë, por sa i përket një pajisjeje të një segmenti të ngjashëm, do të doja më mirë. Altoparlantët janë mesatarisht të zhurmshëm, tingulli është mjaft i qartë, por jo voluminoz, sepse nuk jemi të llastuar me bas. Në përgjithësi, për kinemanë dhe YouTube altoparlantët janë të mjaftueshëm, por për muzikën dhe, natyrisht, lojërat, një kufje do të jetë alternativa më e mirë. Dhe për transmetimin e zërit, tableti ka një grup prej tre mikrofonësh me teknologji inteligjente të reduktimit të zhurmës.

Autonomia ROG Flow Z13

ASUS ROG Flow Z13

Në çështje ASUS ROG Flow Z13 ka një bateri litium-jon me 4 qeliza me një kapacitet prej 56 Wh. Duke marrë parasysh mbushjen e fuqishme, nuk është e nevojshme të pritet autonomi e lartë prej saj. Për shembull, për të parë një video me ndriçim 70%, bateria zgjat deri në 5 orë. Në ndriçimin maksimal, jetëgjatësia e baterisë zvogëlohet në 4 orë. Por në lojëra, treguesi i autonomisë është i kufizuar mesatarisht në 1 orë. Në parim, me ndihmën e pajisjes Armory Crate dhe cilësimeve të konsumit të energjisë, koha e funksionimit mund të rritet duke ulur performancën, por ende nuk do të jetë e mundur të arrihet një rritje rekord në autonomi. Prandaj, kur shkoni diku për të luajtur, mos harroni të merrni me vete pajisjet tuaja personale mbrojtëse.

Tableti mundësohet nga një karikues 100 vat dhe do të duhet rreth një orë për t'u ngarkuar plotësisht, ashtu si një smartphone mesatar. Lidhësi Type-C përdoret për karikim dhe mund ta rimbushni karikimin të paktën nga një powerbank. Për shembull, nga një 200 vat ZMI PowerPack Nr. 20.

Lexoni gjithashtu:

Rezultatet

ASUS ROG Flow Z13

ASUS me të vërtetë arriti të krijojë një tabletë të vërtetë lojrash në një dizajn origjinal, me një ekran shumë të lezetshëm, një procesor të lartë, një kartë video të mirë, e cila, ndër të tjera, mund të pompohet duke përdorur një kartë grafike të jashtme. Duke zotëruar performancë të pashembullt sipas standardeve të tabletave, ROG Flow Z13 do të tërheqë jo vetëm lojtarët, por edhe krijuesit e përmbajtjes dhe të gjithë ata që kanë nevojë për një makinë të fuqishme por të lëvizshme. Dhe, sigurisht, nuk mund të mos vihet re kompleti i plotë - gjithçka është këtu jashtë kutisë, nga një mbulesë çante te një majë shkruese dhe një maus.

Formati Z13 jep shumë liri në përdorimin e tij. Nëse dëshironi - punoni me gishta ose një majë shkruese si një tabletë standarde, nëse dëshironi - lidhni një tastierë dhe maus dhe merrni një laptop, nëse dëshironi - shtoni një monitor dhe përdorni atë si një kompjuter portativ. Ose përdorni edhe si një tastierë lojërash me një ekran duke lidhur deri në 4 kontrollues me të. Gama e aplikacioneve është vërtet e gjerë, të gjithë mund të gjejnë një rast përdorimi optimal. Sidoqoftë, këtu kishte disa nuanca.

Duke marrë parasysh formatin dhe orientimin e lojtarit, nuk ishte e mundur të arrihet një autonomi e mirë. Për detyra të thjeshta, si shikimi i videove dhe surfimi, mund të quhet i mjaftueshëm, por për lojëra vetëm 1 orë me një karikim të plotë sinqerisht nuk mjafton. Plus, ka një sërë problemesh me cilësinë e zërit dhe ergonominë kur përdoret lart. Dhe, natyrisht, nuk mund të mos preket çështja e çmimit. Duke sakrifikuar transformueshmërinë dhe lëvizshmërinë, për këto para (sidomos duke marrë parasysh koston e ROG XG Mobile) mund të blini një laptop të fuqishëm që nuk është aspak inferior në performancë, dhe në një farë mënyre edhe superior.

Si rezultat, ROG Flow Z13 pozicionohet si një produkt shumë ambicioz, por ende i veçantë për një rreth të ngushtë konsumatorësh. Është një tablet i lëvizshëm dhe jashtëzakonisht i fuqishëm për lojëra dhe grafikë me çmimin e një laptopi të mirë, me një numër të mirat dhe të këqijat konstruktive.

Çmimet në dyqane

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Rishikimi ASUS ROG Flow Z13: tabletë përbindësh me GeForce RTX 3050 Ti dhe Core i9

RISHIKON VLERËSIMET

Set i kompletuar
10
Dizajn
10
Ergonomia
8
ekran
10
Produktiviteti
10
Tastierë dhe tastierë me prekje
9
tingull
8
Autonomia
7
ROG Flow Z13 është një produkt shumë ambicioz, por i veçantë për një gamë të ngushtë konsumatorësh. Është një tablet i lëvizshëm dhe jashtëzakonisht i fuqishëm për lojëra dhe grafikë me çmimin e një laptopi të mirë.
Eugenia Faber
Eugenia Faber
Adhurues i veglave me përvojë. Besoj se kafeja, macet dhe një film cilësor janë të përshtatshme në çdo rrethanë. I nderuar (ose jo aq) i aftë i sektit DIY, duke pushuar me një furçë dhe një pistoletë ngjitëse në duar.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani

ROG Flow Z13 është një produkt shumë ambicioz, por i veçantë për një gamë të ngushtë konsumatorësh. Është një tablet i lëvizshëm dhe jashtëzakonisht i fuqishëm për lojëra dhe grafikë me çmimin e një laptopi të mirë.Rishikimi ASUS ROG Flow Z13: tabletë përbindësh me GeForce RTX 3050 Ti dhe Core i9