Shqyrtime të veglaveNotebooksRishikimi i laptopit të lojërave ASUS ROG STRIX SCAR 17 G733PY-LL020X

Rishikimi i laptopit të lojërave ASUS ROG STRIX SCAR 17 G733PY-LL020X

-

ROG Strix SCAR 17 (2023) është një linjë e re flamurtare e laptopëve të lojrave nga ASUS. Modelet e përditësuara SCAR 17 (2023) u prezantuan për herë të parë në CES 2023, ku u pritën mirë nga publiku. Së fundi, ne patëm mundësinë ta hedhim një vështrim më të afërt të këtij modeli, të cilin do ta bëjmë tani. Është kontrolluar një laptop ASUS ROG Strix SCAR 17 G733PY-LL020X me një konfigurim të lartë të bazuar në një procesor AMD Ryzen 9 7945HX dhe një kartë video RTX 4090.

Lexoni gjithashtu:

Karakteristikat e detajuara të modelit

 • Procesori: Procesori celular AMD Ryzen 9 7945HX (16 bërthama/32 fije, cache 64 MB L3, rritja maksimale deri në 5,4 GHz) Dragon Range (Zen 4)
 • Grafika: NVIDIA GeForce RTX 4090 për ROG Boost Notebook: 2090 MHz në 175 W (2040 MHz Boost Clock + 50 MHz OC, 150 W + 25 W Dynamic Boost) 16 GB GDDR6
 • RAM: 32 GB, Samsung DDR5 4800 MHz, me dy kanale, 40-39-39-77 (2×16 GB DDR5-4800)
 • Ruajtja e të dhënave: 2 TB, Samsung MZVL22T0HBLB-00B00, SSD me performancë PCIe 4.0 NVMe M.2
 • Ekrani: NE173QHM-NZ2, 17,3 inç, WQHD (2560×1440) 16:9, IPS, 240 Hz
 • Karta e zërit: AMD Zen – Procesor audio – Kontrollues audio HD
 • Motherboard: ASUS G733PY, AMD Promontory/Bixby FCH
 • Rrjeti dhe komunikimet: RealTek Semiconductor RTL8125 Gaming 2.5GbE Family Controller Ethernet / MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (RZ616) 160MHz Wireless LAN Card / Bluetooth 5.2
 • Ndërfaqet: 1×3,5 mm fole e kombinuar audio / 1×HDMI 2.1 FRL / 2×USB 3.2 Gen 1 Type-A / 1×USB 3.2 Gen 2 Type-C, mbështetje për DisplayPort, Power Delivery, G-SYNC / 1 ×2.5 G LAN / 1 × USB 3.2 Gen 2 Type-C, Mbështetje DisplayPort, G-SYNC
 • Bateria: 90 Wh, 4S1P, 4-el. Li-jon
 • Furnizimi me energji elektrike: Furnizimi kryesor universal me energji 330W (Dalja: 20V DC, 16,5A, Hyrja: 100~240V, 50/60Hz). Furnizimi me energji shtesë TYPE-C 100W (Dalja: 20V DC, 5A, Hyrja: 100~240V, 50/60Hz)
 • Përmasat (WxDxH): 39,5×28,2×2,34~2,83 cm
 • Pesha: 3,0 kg
 • Kamera: 720p HD
 • Sistemi operativ: Windows 11 Pro
 • Ndriçimi: Shiriti i dritës Aura Sync është i pajtueshëm me Aura Sync
 • Si shtesë në komplet: çantë shpine ROG, miu ROG Gladius III P514, furnizimi me energji TYPE-C

Pozicionimi dhe çmimi

ASUS ROG Strix SCAR 17 G733PY-LL020X pozicionohet si një laptop premium lojrash. Komponentët e tij me performancë të lartë duhet të sigurojnë lojëra të rehatshme me cilësime grafike të lartë - maksimale në çdo aplikacion loje me rezolucione WQHD dhe 4K, si dhe të përballojnë lehtësisht shumicën e detyrave, të tilla si redaktimi i videos ose puna në programe me burime intensive.

Çmimi i laptopit në kohën e shkrimit të rishikimit është 179 UAH.

Set i kompletuar

Kompleti SCAR EDITION vjen në një kuti të madhe të markës. Brenda, në qelizat individuale, ka një kuti më të vogël se një laptop dhe një çantë shpine në polietileni. Le të rendisim përmbajtjen kryesore të grupit:

 • ROG Strix Scar 17 (2023) G733 G733PY-LL020X
 • Çantë shpine ROG
 • Miu ROG Gladius III P514
 • Njësia kryesore e furnizimit me energji elektrike është 330 W
 • Njësi e furnizimit me energji kompakte TYPE-C 100 W
 • Udhëzues i shpejtë i përdoruesit
 • Karta e garancisë
 • Materiale promovuese rreth aplikacionit MyASUS

Montimi, dizajni dhe veçoritë

Materiali kryesor është alumini i shpuar mat me një shtresë të butë me prekje. Asambleja është e cilësisë së lartë: gjatë përdorimit, tastiera nuk përkulet, nuk ka reagime ose kërcitje. Ekrani hapet lehtësisht me lëvizjen e njërës dorë dhe po aq lehtë mbyllet me efektin hover. Logoja ROG me ndriçim të pasëm vendoset në krye të monitorit.

ROG Strix Scar 17 (2023) G733 G733PY-LL020X

Individualiteti i laptopit sigurohet nga mbivendosjet dekorative Armor Cap, të bëra në një stil sportiv.

ROG Strix Scar 17 (2023) G733 G733PY-LL020X

Nga jashtë, trupi plotësohet nga ikona dhe një prerje në pjesën e poshtme të panelit, e cila duket interesante nga çdo kënd. Në skajin e përparmë të kompjuterit në të gjithë gjerësinë e tij është një panel me dritë prapa RGB që sinkronizohet me tastierën dhe pajisjet e tjera nga ASUS nëpërmjet Aura Sync.

ROG Strix Scar 17 (2023) G733 G733PY-LL020X

Portat kryesore janë të vendosura në pjesën e pasme të laptopit:

 • Lidhës i kombinuar USB 3.2 Gen 2 Type-C/DisplayPort
 • Kombinimi USB 3.2 Gen 2 Type-C/DisplayPort/lidhësi i energjisë
 • Porta e daljes HDMI 2.1
 • Lidhës LAN
 • Fuqia hyrëse

ROG Strix Scar 17 (2023) G733 G733PY-LL020X

Portet shtesë janë të vendosura në anën e majtë:

 • 2 lidhës USB 3.2 Gen 1
 • Një lidhës për lidhjen e kufjeve, kufjeve ose mikrofonit

ROG Strix Scar 17 (2023) G733 G733PY-LL020X

Këtu duhet theksuar se gjatë përdorimit të laptopit kemi hasur në faktin se dy lidhës USB nuk mjaftojnë. Nëse është e nevojshme të lidhni pajisje shtesë dhe pajisje të tjera, do t'ju duhet të shkëputni diçka për të liruar hapësirë.

Lexoni gjithashtu:

Nga ana e përparme, laptopi duket kështu:

 • Në pjesën e sipërme të ekranit ka një grup mikrofonësh, një kamerë, një tregues kamere dhe vetë panelin e ekranit
 • Në pjesën e poshtme, mund të shihni treguesit e statusit të pajisjes, butonin e ndezjes, një tastierë me një bllok dixhital (100%) dhe një panel me prekje (touchpad)

ROG Strix Scar 17 (2023) G733 G733PY-LL020X

Pesha e laptopit është 3 kg, dimensionet 39,5×28,2×2,34~2,83 cm Materialet e tij të qëndrueshme dhe dimensionet relativisht të vogla ju lejojnë ta merrni me lehtësi laptopin me vete në punë ose në udhëtim. Sidomos duke marrë parasysh faktin se kompleti përfshin një çantë shpine të përshtatshme, e cila u krijua posaçërisht për transportin e saj.

Tastierë dhe tastierë me prekje

Scar 17 ka një tastierë ishullore me një plan urbanistik standard WASD. Tastet Shift dhe Enter janë të zgjatur. Shigjetat dhe blloku i numrave janë pak më të vegjël. Çelësat e kontrollit të nxehtë (tingulli, ndriçimi) janë të pranishëm, ato mund të personalizohen individualisht në arkë armature.

Tastiera përdor teknologjinë speciale Overstroke, falë së cilës tasti aktivizohet përpara se të shtypet plotësisht, gjë që rrit shpejtësinë dhe ndjeshmërinë e kontrollit në lojëra dhe detyra të thjeshta pune. Burimi i deklaruar është më shumë se 20 milion klikime.

Drita e prapme e tastierës është e personalizueshme duke përdorur Armory Crate. Gjithashtu, është e mundur të caktohet një ngjyrë individuale për secilin çelës veç e veç, gjë që ofron hapësirë ​​të pakufizuar për personalizim.

Prekja e Scar 17 është e madhe dhe e përgjegjshme. Nuk kishte probleme me përdorimin e tij ose siklet në detyrat e zakonshme të përditshme të punës. Pika e vetme: për aplikacionet e lojërave, është më mirë të çaktivizoni tastierën me prekje në mënyrë që të mos e prekni vazhdimisht me dorën tuaj. Kjo mund të konfigurohet lehtësisht me profile në arkë armaturë.

Ekrani ROG STRIX SCAR 17

Laptopi Strix SCAR 17 është i pajisur me një ekran IPS modeli NE173QHM-NZ2. Madhësia e tij është 17,3 inç me rezolucion WQHD (2560x1440) dhe raport pamjeje 16:9. Shpejtësia e rifreskimit të ekranit është 240 Hz, koha e përgjigjes është 3 ms. Monitori mbështet Dolby Vision HDR dhe Adaptive-Sync, të cilat ju lejojnë të riprodhoni ngjyra realiste dhe të pasura. Teknologjia G-Sync siguron një lojë të qetë pa dridhje dhe prishje imazhi. Ekrani mat nuk reflektohet kur rrezet e ndritshme bien mbi të.

Gjatë gjithë periudhës së testimit, efektet fantazmë nuk u vunë re në imazh, gjë që tregon një përgjigje të mirë të matricës. Duhet të theksojmë gjithashtu se modeli i testuar praktikisht nuk kishte ndriçim dhe nuk ka probleme me rrjedhjen e dritës së prapme. Me këndet e shikimit të ekranit të testuar, gjithçka është gjithashtu e shkëlqyer, në një kënd imazhi është i dukshëm po aq qartë, nuk ka shtrembërime ngjyrash.

Produktiviteti

Për momentin, ROG Strix SCAR 17 (2023) është laptopi më me performancë të lartë nga ASUS. Kjo falë procesorit AMD Ryzen 9 7945HX, çipit grafik NVIDIA GeForce RTX 4090, RAM-it të gjeneratës së ardhshme DDR5 me një total prej 32 GB dhe një SSD të shkathët NVMe 2 TB. Ju mund të shihni informacion më të detajuar rreth komponentëve në përmbledhjet e mëposhtme:

Le të shqyrtojmë çdo komponent në më shumë detaje dhe të vazhdojmë me testimin e tyre të drejtpërdrejtë. Duhet të theksohet menjëherë se para testimit, profili i përgjithshëm Turbo u zgjodh në aplikacionin e pronarit Armory Crate, dhe modaliteti Ultimate u vendos gjithashtu për çipin grafik. Gjithashtu, në kohën e shkrimit, drejtuesit më të fundit nga versioni NVIDIA 532.03 u instaluan për kartën video.

Përpunues

AMD Ryzen 9 7945HX (Dragon Range, Zen 4) është një nga procesorët celularë më produktivë të disponueshëm sot. 16 bërthama, 32 threads, 64 MB cache L3. Frekuenca maksimale e orës në rritje është deri në 5,4 GHz. TDP maksimale e deklaruar është deri në 65 W. Procesori ka gjithashtu një bërthamë të integruar video në formën e AMD Radeon 610M.

Për testet u zgjodhën: Cinebench R15, Cinebench R20, Cinebench R23, Marka e testit të performancës CPU, Blender, Geekbench 6 dhe disa grupe testesh AIDA64 Extreme (FP32 Ray-Trace, FPU Julia, CPU SHA3, CPU Queenulia, FPU S , FPU Mandel, CPU AES, CPU ZLilb, FP64 Ray-Trace, CPU PhotoWorxx).

Rezultatet e testit Kinemaku:

Rezultatet e testit Testi i performancës Shënimi i CPU:

Rezultatet e testit Blender:

Rezultatet e testit Banka Geek 6:

Rezultatet e testit AIDA64:

Gjithashtu interesante:

Çip grafik

NVIDIA GeForce RTX 17 celular me 2023 GB memorie video dhe një TGP maksimale deri në 4090 W është përgjegjëse për grafikën në SCAR 16 (175). Frekuenca e procesorit video është 2090 MHz, frekuenca e kujtesës është 2275 MHz. Teknologjia e mbingarkesës së fabrikës ROG Boost – 2090 MHz në 175 W (2040 MHz Boost Clock+50 MHz OC, 150 W + 25 W Dynamic Boost). Tani kjo është karta video më e mirë që mund të disponohet fare në zgjidhjet celulare.

Për testet e çipit grafik u zgjodhën: 3DMark, Blender, Testi i Performancës 3D Graphics Mark, V-Ray 5.

Rezultatet e testit 3DMark:

Rezultatet e testit GPU blender:

Rezultatet e testit Testi i performancës 3D Graphics Mark:

Rezultatet e testit Rreze V 5:

RAM

Në këtë model, RAM-i përfaqësohet nga çipat nga Samsung, DDR5 me një frekuencë të orës 4800 MHz dhe kohëzgjatje 40-39-39-77 me një vëllim total prej 32 GB. Të dy slotet janë të zëna - 2×16 GB, përkatësisht në modalitetin me dy kanale. Testet e brendshme u përdorën për të testuar shpejtësinë e leximit, shkrimit, kopjimit dhe vonesës AIDA64 Ekstreme:

Ruajtja e të dhënave

Një pajisje ruajtëse është instaluar në këtë konfigurim Samsung MZVL22T0HBLB-00B00 për 2 TB. Për testim, ne do të përdorim CrystalDiskMark klasik (modaliteti i parazgjedhur dhe NVMe SSD) dhe ASS SSD Benchmark.

Testet e përgjithshme të performancës

Për të plotësuar figurën, ne do të kryejmë teste të përgjithshme të performancës si PCMark 10, CrossMark dhe AIDA64 Cache & Memory Benchmark.

Testimi i ROG STRIX SCAR 17 në lojëra

ROG Strix SCAR 17 (2023) është zgjidhja përfundimtare për lojërat moderne kërkuese, kështu që le të kalojmë drejtpërdrejt në vetë testimin. Ne do të testojmë në cilësimet maksimale të cilësisë së grafikës me Ray Tracing të aktivizuar dhe DLSS të vendosur në paracaktimin "Cilësia", me një rezolucion prej 2560×1440. Lojërat që tregojnë performancë të pakënaqshme ose janë thjesht interesante për një test të zgjatur do të testohen në cilësime të tjera (i lartë, mesatar, Ray Tracing me aftësi të kufizuara). Regjistrimi i standardit të performancës dhe shpejtësisë së kuadrove (FPS) do të bëhet duke përdorur MSI Afterburner.

Lexoni gjithashtu:

Star Wars Jedi: Survivor

Një risi e nxehtë e një sage të profilit të lartë. Në fillim, loja kishte probleme serioze me optimizimin, kështu që është me interes të madh për testin. Ekzekutimi i parë me cilësimet e grafikës “Epic”, Ray Tracing – ON, teknologjinë AMD FidelityFX Super Resolution 2 në vend të DLSS – paravendosja “Quality”, rezolucion 2560×1440.

FPS mesatare ishte rreth 65 korniza, që është mjaft e mirë. Por loja u shoqërua me ngrirje të vazhdueshme gjatë rrotullimit të kamerës, pas rinisjes, ngricat u zhdukën plotësisht.

Për hir të interesit, ne u përpoqëm të çaktivizonim Ray Tracing, rritja e mesatares së FPS ishte rreth 20 korniza, por minimumi dhe maksimumi mbetën në të njëjtin nivel, gjë që është mjaft e çuditshme. Përndryshe, mund të themi se Star Wars Jedi: Survivor luhet rehat në temën tonë.

Të fundit prej nesh Pjesa I

Porta e PC-së është përmirësuar ndjeshëm sa i përket grafikës dhe teknologjisë në përgjithësi. Krahasuar me pjesën e konsolës, mund të themi se loja ka ndryshuar dhe ka një pamje thjesht të shkëlqyer. Dhe si po shkojnë gjërat me optimizimin? Le të kontrollojmë! Rezolucioni është 2560x1440, cilësia e grafikës është vendosur në "Ultra", gjithçka që mund të ndizet nga efektet - e ndezim, e vendosim DLSS në "Cilësi".

Ne marrim një lojë mesatare FPS në rajonin prej 65-90 kornizash, që mund të konsiderohet një tregues i shkëlqyer, duke pasur parasysh që gjithçka është kthyer në maksimum. Nëse luani me cilësimet dhe sakrifikoni pak grafikë (të cilat do të jenë vizualisht të padukshme në këtë rezolucion), ky tregues mund të përmirësohet më tej.

Hapësira e Vdekur (2023)

Një ribërje e filmit horror kult, i cili u publikua në fillim të vitit 2023. Duhet të theksohet se vetë origjinali ende duket mirë edhe sot e kësaj dite. Epo, çfarë ishte e re në ribërjen dhe si luan në hekurin tonë? Le të shohim. Cilësimet janë të gjitha në "Ultra", DLSS në "Cilësi", rezolucion 2560×1440.

Shumicën e kohës, FPS-ja mesatare e lojërave qëndron rreth 100+ korniza. Ka ulje gjatë kalimeve ndërmjet vendndodhjeve, por ato nuk janë të rëndësishme. Verdikti: Luan shkëlqyeshëm dhe loja e përditësuar duket thjesht mahnitëse!

Gjithashtu interesante:

Fshati Resident Evil

Loja nuk është e re dhe teknikisht nuk ka kërkesa të larta të sistemit. Por ai ka një HDR të zbatuar mirë, të cilin ekrani ynë e mbështet plotësisht. Prandaj, ata vendosën ta bënin atë për një provë. Rezolucioni 2560×1440, të gjitha grafika në maksimum, FidelityFX Super Resolution 1.0 – Cilësi ultra. Skena për testim është beteja e parë në fshat.

Loja jep mesatarisht 120 FPS jashtë gjatë skenave dinamike të betejës. Në ambiente të mbyllura, si Kështjella Dimitrescu, FPS mesatare do të jetë shumë më e lartë (rreth 150+ korniza).

The Witcher 3: Wild Hunt Gen

Një version i përditësuar i RPG-së kult nga CD Projekt RED. Ndër risitë: përmirësimi i përgjithshëm i grafikës dhe efekteve, shtimi i mbështetjes për AMD FidelityFX Super Resolution 2.1 dhe NVIDIA DLSS 3, përditësim i ndriçimit global. Të gjitha cilësimet në paracaktimin "Ultra+", rezolucion 2560×1440, NVIDIA HairWorks - të aktivizuara në maksimum.

Ne marrim një FPS mesatare në rajonin prej 120+ kornizash, gjë që është shumë e mirë. Grafikat janë të këndshme për syrin, veçanërisht ndriçimi i përditësuar. Nëse reduktoni ose çaktivizoni plotësisht HairWorks të panevojshëm, FPS do të jetë edhe më i lartë.

Trashëgimia e Hogwarts

Një tjetër risi që doli këtë vit. Grafika të bukura dhe teknologjitë e gjurmimit të rrezeve janë në dispozicion, kështu që le ta bëjmë atë në provë. Cilësimet e grafikës u vendosën në "Ultra", rezolucion 2560x1440, NVIDIA DLSS u vendos në "Quality", Ray Tracing u aktivizua dhe gjithashtu u vendos në "Quality".

Ne marrim një FPS mesatare të sigurt në rajonin prej 120+ kornizash, loja funksionon shkëlqyeshëm. Në vetë Hogwarts, mund të ketë vende uljeje deri në 75 korniza, por kjo nuk është kritike.

Edro i Enhanced Metro Exodus

Në versionin e përditësuar të Metro Exodus, ndriçimi dhe efektet speciale janë përmirësuar dhe gjurmimi i rrezeve përdoret në kohë reale. Kërkesat e sistemit janë rritur gjithashtu, kështu që Editioni i Përmirësuar duhej të testohej në konfigurimin tonë. Rezolucioni 2560×1440, Cilësia në "Ultra", Ray Tracing në "Ultra", NVIDIA DLSS në "Cilësi", HairWorks on.

FPS mesatare është rreth 70-95 korniza, në disa pika tejkalon 100+. Ribotimi duket i mrekullueshëm dhe luan shkëlqyeshëm në sistemin tonë.

Cyberpunk 2077

Asnjë provë hekuri nuk është e plotë pa Cyberpunk 2077 me zë të lartë. Ne nuk do të bëjmë përjashtim, veçanërisht pasi loja nuk është interesi i fundit për ne në aspektin teknologjik. Rezolucioni 2560×1440, Grafika Ray Tracing: Overdrive, cilësimet shtesë të grafikës dhe efekteve në "High" ose "Ultra", NVIDIA DLSS në "Auto".

Së pari, ne ekzekutuam standardin e brendshëm të lojës, mesatarja e FPS ishte 81 korniza, gjë që nuk është e keqe. Por ne nuk mund t'i besojmë vetëm standardit të brendshëm, kështu që ne e testojmë vetë performancën në lojën reale.

Në lojën reale, marrim një FPS mesatare prej rreth 70-90 kornizash, një shifër e mirë duke pasur parasysh cilësimet maksimale. Nga rruga, DLSS-ja jonë është vendosur në "Auto", nëse kaloni në "Cilësi", FPS bie në 30-35 korniza, të cilat tashmë mund të konsiderohen të pakëndshme për një PC të lojrave. Verdikti: Cyverpunk 2077 u trajtua nga subjekti ynë i testimit në mënyrë të përsosur.

Lexoni gjithashtu:

Crysis-Remastered

Crysis i parë ishte gjithmonë i famshëm për "optimizimin e mirë", remaster nuk ishte përjashtim, kështu që ne thjesht nuk mund ta kalonim këtë projekt. Gjatë lëshimit të parë, loja na tha se Ray Tracing dhe DLSS nuk do të funksionojnë, megjithëse kishim drejtuesin më të fundit për kartën video dhe komponentët mbështesin plotësisht këto teknologji. Zgjidhja doli të jetë e thjeshtë: ne çaktivizuam grafikën e integruar nga AMD përmes menaxherit të pajisjes dhe gjithçka funksionoi siç duhej.

Duhet të theksojmë menjëherë se Crysis Remastered na zhgënjeu pak me treguesit e tij, kështu që vendosëm ta testonim lojën menjëherë në 4 paracaktime grafike: A mund të ekzekutojë Crysis, Very High, High, Medium.

 • A mund të ekzekutojë Crysis: FPS mesatare 55-65 me rënie në 25-30 korniza
 • Shumë e lartë: FPS mesatare prej 70 kornizash me rënie tashmë deri në 37 korniza
 • Lartë: FPS mesatare prej 86 kornizash me një ulje në 47 korniza
 • E mesme: FPS mesatare prej 170 kornizash me një rënie në 102 korniza.

Në parim, loja funksionon normalisht në cilësimet Shumë e Lartë ose e Lartë, dhe ndryshimi në grafikë është vizualisht pothuajse i padukshëm. Por ka ende vende ku FPS bie shumë, dhe ngarkimi i kartës video bie shumë në këto momente. Kalimi i DLSS në modalitetin "Bilanci" ose "Produktiviteti" nuk e kursen shumë situatën, shton vetëm 5-7 korniza, por komponenti vizual tashmë është prekur dukshëm. Përfundim: optimizimi në Crysis Remastered është i mjaftueshëm mediokër llum

Rezultati

ROG Strix SCAR 17 (2023) i trajtoi në mënyrë perfekte pothuajse të gjitha lojërat e përzgjedhura për testin. Po, ne nuk morëm 240 FPS të dashur në asnjë lojë, por përsëri, testi u krye me rezolucion 2K me cilësime maksimale grafike. Në shumicën dërrmuese të lojërave, laptopi prodhonte më shumë se tregues të rehatshëm FPS.

Niveli i ftohjes dhe zhurmës

Komponentët e fuqishëm me performancë në Strix SCAR 17 kërkojnë ftohje efikase. Prandaj, ky model laptop përdor Conductonaut Extreme nga Thermal Grizzly për procesorin dhe GPU-në. Kjo është një ndërfaqe termike e krijuar në bazë të metalit të lëngshëm, e aftë për të mbajtur një temperaturë 15 °C më të ulët se pasta termike e zakonshme. Përbërja përfshin indium dhe galium, të cilët ndihmojnë në rritjen e përçueshmërisë termike të materialit 17 herë në krahasim me pastat termike klasike.

Ventilatorët Arc Flow Fan janë përditësuar: dizajni ka tehe që janë vetëm 0,2 mm të trasha në bazë dhe pak të ndezur drejt fundit. Ky vendim bëri të mundur uljen efektive të nivelit të zhurmës. Ftohja pasive zbatohet nga Ftohja e Ambientit 0dB. Teknologjia e bën laptopin të heshtur nën ngarkesa të lehta, për shembull, kur punoni ose shikoni një film. Katër radiatorë me 218 fije të hollë (0,1 mm) sigurojnë rrjedhje më të qetë të ajrit dhe largojnë në mënyrë aktive nxehtësinë nga sistemi. Një filtër i veçantë mbron laptopin nga pluhuri, i cili bllokon grimcat e vogla dhe ndihmon që "organet kryesore" të pajisjes të mos bllokohen.

Shkëmbimi i përmirësuar i nxehtësisë sigurohet nga katër vrima për heqjen e ajrit të ngrohtë dhe një dhomë e veçantë avullimi me një zonë mbulimi prej 43,3%. Sistemi Inteligjent i Ftohjes ROG është përgjegjës për ftohjen kryesore të pajisjes. Kjo ju lejon të mbingarkoni kartën video dhe CPU në frekuenca të larta për një kohë të gjatë, ndërsa kornizat do të mbeten të qëndrueshme dhe të qetë edhe gjatë seancave të gjata të lojërave.

ROG Strix Scar 17 (2023) G733 G733PY-LL020X

Niveli i zhurmës në modalitetin e performancës nuk i kalon 40 dB (ky nivel është afërsisht i barabartë me tingullin e një zëri normal). Në aplikacionet e rënda të lojërave, zhurma nga sistemi i ftohjes rritet në rreth 50-54 dB, gjë që mund të konsiderohet normë për një laptop produktiv të lojërave.

Temperatura maksimale e procesorit nën ngarkesë ishte 94 °C, dhe çipi video ishte 82 °C. Nuk u zbuluan probleme me mbytjen gjatë gjithë periudhës së testimit.

Gjatë ngarkesës, pjesa më e madhe e tastierës mbetet e ftohtë, nuk ka shqetësim për dorën që punon në tastierë. Pjesa më e madhe e nxehtësisë shkon në pjesën e pasme të kutisë së laptopit, e cila është larg nga përdoruesi.

Verdikti: ftohja në Scar 17 (2023) është perfekte.

Lexoni gjithashtu:

Autonomia dhe konsumi i energjisë

ROG Strix SCAR 17 është i pajisur me një bateri të integruar Li-jon 90 Wh që mban një karikim deri në 8-9 orë. Në të njëjtën kohë, është e mundur të shikoni video, të dëgjoni muzikë ose të punoni. Një përshtatës kompakt USB Type-C me fuqi deri në 100 W është i përfshirë me laptopin. Është i përshtatshëm për ta marrë atë me vete në një udhëtim, në mënyrë që të mos mbingarkoni veten me përshtatësin kryesor masiv 330 W.

tingull

Altoparlantët Dolby Atmos ofrojnë tingullin origjinal dhe të thellë të pajisjes. Formati Hi-Res përcjell autenticitetin e tingujve pa shtrembërim. Laptopi është i pajisur me teknologjinë e amplifikimit inteligjent dhe reduktimit të zhurmës, e cila filtron çdo zhurmë të jashtme të sinjalit audio hyrës dhe dalës. Kjo do të thotë që asgjë nuk do t'i shpërqendrojë lojtarët nga loja gjatë bisedës ose duke bërë një telefonatë. Pajisja është e pajisur me altoparlantë me kanale 5.1.2 që ofrojnë tinguj rrethues dhe realist në lojëra, ndërsa dëgjoni muzikë dhe përmbajtje të tjera audio. Më pëlqeu cilësia e zërit të Scar 17 (2023), ju mund të ndjeni hapësirën e tingullit dhe basin e theksuar.

Lidhje

Laptopi ka një port RJ45 që mbështet një ndërfaqe rrjeti Ethernet 2.5G. Ekziston edhe një modul wireless Wi-Fi 6E, i cili aktualisht është më moderni. Kjo siguron një lidhje të qëndrueshme dhe të shpejtë në internet. Ekziston një modul Bluetooth 5.2 për t'u lidhur me pajisjet periferike.

ROG Strix Scar 17 (2023) G733 G733PY-LL020X

konkluzione

ASUS ROG STRIX SCAR 17 G733PY-LL020X është një laptop premium lojrash, flamuri i linjës së tij dhe ndjenja e përdorimit të tij është vetëm pozitive. Dizajni i bukur, montimi me cilësi të lartë, ekrani modern dhe performanca e shkëlqyer do ta bëjnë atë të dëshirueshëm për çdo lojtar. Me këtë laptop, ju do të jeni në gjendje të luani lojëra moderne pa asnjë kompromis në grafikë dhe performancë.

A ia vlen të blesh? ASUS ROG STRIX SCAR 17? Le ta themi në këtë mënyrë, nëse keni nevojë për një laptop të nivelit të lartë për lojëra dhe detyra pune dhe nuk doni të shqetësoheni me montimin e një desktopi (ose thjesht nuk ju nevojitet), atëherë patjetër që ia vlen. atë, e justifikon plotësisht çmimin. Përndryshe, për këtë shumë mund të grumbulloni një kompjuter të ngjashëm desktop dhe nuk do të kufizoheni fare në fuqi. Për shembull: celulari RTX 4090 (150-175 W) mund të mbetet prapa versionit të desktopit (450 W) në performancë me 30-80% në varësi të rezolucionit dhe aplikacionit të testuar.

Gjithashtu interesante:

Ku te blej

Rishikimi i laptopit të lojërave ASUS ROG STRIX SCAR 17 G733PY-LL020X

RISHIKON VLERËSIMET
Dizajn
10
Materialet, montimi
10
Ergonomia
9
ekran
10
Produktiviteti
10
Autonomia
8
Set i kompletuar
10
Cuna
9
Para jush është një laptop kryesor, i projektuar për lojërat më të rehatshme në "ultra" në titujt e lojërave të reja.