Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
VeglatNotebooksRishikimi ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE (2022): një laptop me të cilin ju...

Rishikimi ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE (2022): laptopi me të cilin mund të bëni gjithçka

-

Një laptop modern mund të bëjë pothuajse gjithçka. Pavarësisht nëse janë detyra pune apo një lojë e re, mund të jeni të sigurt se do të përballojë çdo gjë. Dhe nuk ka rëndësi nëse e keni atë laptop për 900 dollarë, ose i fuqishëm automat për 2100 dollarë. Çfarëdo aftësish që mund të ketë laptopi juaj aktual, ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE nje hap perpara Në fund të fundit, ai ka komponentët më të fuqishëm që mund të jenë në një laptop: një procesor i lartë Brezi i 9-të i Intel Core-i12Nvidia GeForce RTX 3080Ti, të dyja me TDP të zhbllokuar. Për më tepër, kushton 177 ₴, që është dy herë më shumë se laptopi më i shtrenjtë që kam testuar ndonjëherë.

Asus Rog Strix Scar 17 SE

Por a ju lejon të bëni më shumë? Dhe a do të thotë vërtet "më e shtrenjtë" "më mirë"? Për ta zbuluar, unë do të devijoj nga modeli im standard i rishikimit të laptopit dhe në vend të kësaj do të flas për gjërat mbresëlënëse që mund të bëni me këtë laptop (dhe disa gjëra që nuk mundet).

Mund të bëni përshtypje vetëm duke e shpaketuar

Dhe ata rreth jush nuk duhet të jenë lojtarë për t'u bërë përshtypje nga laptopi. Gruaja ime nuk është një gamer (epo, përveç Super Mario Bros.), dhe as miqtë e saj, por të gjithë ishin të emocionuar me kutinë dhe mënyrën se si ishte projektuar. Pra, rri duarkryq dhe unë do t'ju tregoj se çfarë përfshihet.

 • Vetë laptopi
 • Elektrik dore ultraviolet (më shumë se pse mund t'ju duhet më vonë)
 • Zinxhirë çelësash me ROG Keystone
 • Tre panele magnetike të këmbyeshme për të dekoruar pamjen e laptopit
 • Miu me tela ASUS ROG Strix Impact
 • Karikues 100 W me USB Type-C
 • Njësi karikimi 330 W
 • çantë shpine

Duket se Shën Nikolla ka lënë një thes me dhurata pikërisht në oborrin tuaj, dita e Shën Nikollës erdhi herët për ju. Për të bashkuar të gjithë këta aksesorë, ASUS duhej ta ndante kutinë për transport në 2 ndarje: e para për kutinë me laptop dhe e dyta për çantën e shpinës së përfshirë.

Asus Rog Strix Scar 17 SE

Dhe më duhet të pranoj, aksesorët që vijnë me laptopin janë kryesisht mjaft të dobishëm (me përjashtim të mundshëm të ROG Keystone dhe paneleve magnetike):

 • Një elektrik dore ultravjollcë do të jetë i dobishëm për të kontrolluar vërtetësinë e parave (seriozisht, është e rëndësishme).
 • Miut, megjithëse me tela, i mungojnë butonat anësor për punë më produktive, por në përgjithësi është kënaqësi për t'u përdorur dhe ndriçimi RGB është i lezetshëm.
 • Një njësi karikimi me një lidhës Type-C 100 W është absolutisht i domosdoshëm: nëse nuk dëshironi të mbani me vete shumë karikues, mund ta përdorni për të ngarkuar jo vetëm laptopin, por edhe telefonat inteligjentë të pajtueshëm (për fat të keq, iPhone është në rrugë e sipër), tableta (iPad-et e vjetra dhe më të lira janë gjithashtu në fluturim) apo edhe laptopë të tjerë. Natyrisht, do të ishte më e përshtatshme të kishim një kabllo të ndashme Type-C, por mendoj se po kërkoj shumë. Është mirë që të paktën ekziston një alternativë për njësinë gjigante 330 W me një prizë të pronarit.
 • Të mbash një çantë shpine çdo ditë është mjaft e këndshme. Dhe bllokimi shtesë me zinxhir për qasje të shpejtë në ndarjen e laptopit është shumë i përshtatshëm.

Edhe pse, thënë sinqerisht, "çanta me dhurata" nga ASUS i paplotë: një kamerë në internet dhe një kufje mungojnë dukshëm. Por a ka Shën Nikolla diçka për të kursyer për festën?

Lexoni gjithashtu:

Ju mund të jeni i sigurt se keni specifikimet më të mira

Për momentin, ROG STRIX SCAR 17 SE ka specifikimet më të larta. Nëse nuk ju nevojitet vetëm një procesor i fuqishëm për një laptop, por më i fuqishmi, këtu është Intel Core i9-12950HX, i cili ka një TDP deri në 65 W, gjë që është shumë e mirë për një procesor të "nivelit të laptopit". Ju nuk po kërkoni vetëm një GPU të mirë për laptopin tuaj, por më të mirën - NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti me një TDP deri në 175 W është në shërbimin tuaj.

Asus Rog Strix Scar 17 SE

Nëse keni nevojë për memorie të shpejtë DDR5 ose po aq të shpejtë Wi-Fi 6E - mbajeni atë. Ekran QHD 17 inç me shpejtësi rifreskimi 240 Hz, porta Thunderbolt 4 - çfarë më shumë ju nevojitet? Ndoshta një ueb-kamerë e mirë… Epo, jo të gjitha menjëherë. Por këtu është lista e plotë e asaj që do të merrni me ROG STRIX SCAR 17 SE:

Modifikimi i testit ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE

 • Model: 17 SE G733CX
 • Dimensionet: 395×282×23,4 ~ 28,3 mm
 • Peshorja: 3,00 kg
 • OS: Windows 11 Pro
 • Procesori: Intel Core i9-12950HX, 16 bërthama (8 bërthama P, 8 bërthama E), 2,30 GHz
 • Procesori grafik: Grafika Intel UHD, 1 GB + laptop NVIDIA GeForce RTX 3080Ti, 16 GB
 • RAM: 32 GB, DDR5, 4800 MHz
 • Akumulatori: 1 TB, NVMe, PCIe Gen 4
 • Ekrani: 17.3 inç, QuadHD (2560×1440), IPS, 16:9, 240 Hz, mbështetje DolbyVision HDR
 • Komunikimet: Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, 2.5G Ethernet
 • Portet: 1×3,5 mm fole e kombinuar audio, 1×HDMI 2.1, 2×USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1×USB 3.2 Gen 2 Type-C, 1×RJ45 LAN port, 1×Thunderbolt 4
 • Bateria: 90 orë
 • Karakteristikat shtesë: Tastiera RGB Aura Sync, shiriti i dritës Aura Sync, logoja e Aura Sync

Dhe e dini se çfarë është më e mira për të? Mund të blini saktësisht të njëjtin modifikim të laptopit. Unë jam mirënjohës për këtë ASUS më ofroi një model me pakicë, kështu që gjithçka që shihni dhe dëgjoni për performancën e kësaj bishe është plotësisht e vërtetë me laptopin aktual që mundeni blej në dyqanin tuaj të preferuar.

Ju mund të admironi pamjen e jashtme ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE

Asus Rog Strix Scar 17 SE

Megjithëse preferoj një dizajn të përmbajtur dhe minimalist ndaj një ekstravaganze RGB, duhet të pranoj se ROG STRIX SCAR 17 SE duket mahnitëse.

Asus Rog Strix Scar 17 SE

Duke filluar me kopertinën me një logo të ndriçuar ROG dhe një mbishkrim të pazakontë. Këtu do të jenë të dobishëm elektrik dore ultravjollcë - mbishkrimi shkëlqen në dritën ultravjollcë. Sigurisht, askush nuk do të mbajë vazhdimisht një elektrik dore mbi laptop, por të paktën kjo është një mënyrë tjetër për t'u dukur para miqve. Një lojë e mirë është më e shtrenjtë se paratë.

Lexoni gjithashtu:

Në të njëjtën kohë, ne nuk e kemi hapur ende laptopin - dhe kjo është gjëja më interesante. Nën kapakun, kemi një tastierë shumëngjyrësh RGB me mbështetje Aura Sync, një shirit drite të zgjatur nën tastierë dhe madje një shirit të vogël drite të fshehur në skajin e kapakut.

Një kombinim i shkëlqyeshëm, veçanërisht kur lidhni një maus të plotë, vendosni Aura Wallpaper dhe aktivizoni Aura Sync në cilësimet. Një herë e lashë laptopin tim të hapur në një dhomë të errët dhe mund të zëvendësonte shumë mirë një dritë nate… Një lloj llambë RGB.

Asus Rog Strix Scar 17 SE

Dhe nëse keni një ditë ose më shumë për të liruar, mund ta personalizoni plotësisht dritën e pasme me aplikacionin Armory Crate, të ruani profilin tuaj dhe madje ta transferoni atë nëpërmjet ROG Keystone (fat të mirë për të gjetur një mik me një laptop që mbështet këtë metodë transferimi).

Lexoni gjithashtu:

Ose mund të admironi imazhin në ekran

Nuk mendon se e kam parë Aura Glow gjatë gjithë kohës, apo jo? Në fakt, më së shumti e kam admiruar ekranin. Dhe ai duket fantastik. Së pari, falë kornizave të hollë, një ekran i madh 17 inç përshtatet në trupin e një laptopi tashmë mbresëlënës 15 inç.

Asus Rog Strix Scar 17 SE

Së dyti, sa ekran i mrekullueshëm është: është i ndritshëm, i mprehtë dhe i qetë (dhe me një ritëm rifreskimi 240 Hz dhe rezolucion QHD, sigurisht), ai gjithashtu mbështet HDR (përfshirë Dolby Vision) dhe ka një përfundim mat kundër shkëlqimit.

Asus Rog Strix Scar 17 SE

Kombinoje të gjitha këto me aftësinë për të sinkronizuar Aura Glow me përmbajtjen në ekran dhe do të keni një kinema pothuajse të përsosur në shtëpi. Mund ta çoni edhe në shtrat për të parë disa filma dhe shfaqje televizive para gjumit - laptopi nuk është aq i rëndë.

Asus Rog Strix Scar 17 SE

Por lojërat duken më mirë në këtë ekran të mrekullueshëm 17 inç.

Lexoni gjithashtu:

Mund të luani si me ultra-grafikë ashtu edhe me shpejtësi të lartë të kuadrove

Deri në këtë pikë, të gjithë laptopët që kam testuar kanë ofruar një lloj kompromisi: ose cilësime grafike ultra të larta me detajet maksimale të mundshme, Ray Tracing dhe efekte të tjera të aktivizuara, ose ju ndizni pak grafikën për të parë FPS numëruesi arrin 3 shifra.

mirë ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE mundet njëkohësisht ultra-grafikë dhe shpejtësi të lartë të kuadrove. Po, DLSS vjen në ndihmë ndonjëherë, por është ende mbresëlënës.

Për të testuar aftësitë e ROG STRIX SCAR 17 SE, vendosa të përditësoj listën e lojërave me disa tituj të njohur dhe të rinj (të paktën për Xbox Game Pass) dhe ja çfarë dola me

Persona 5 Royal

Edhe pse ky titull nuk është pothuajse i ri (loja origjinale u lëshua në 2016), Atlus-it iu deshën 6 vjet për ta lëshuar përfundimisht në një platformë tjetër përveç Playstation. Dhe për fat, pas lëshimit, loja u fut menjëherë në Xbox Game Pass në të gjitha platformat.

Ka kohë që kanë kaluar kohët kur portat e konsolës ishin komplet mut që nga dita e parë. Persona ofron menjëherë cilësimet më të mira të mundshme grafike me rezolucion origjinal… Së bashku me një kapak 120 FPS. Të shohim nëse do ta arrijmë…

Dhe… loja funksionon me një 120 FPS të qëndrueshme gjatë gjithë seancës së lojës. Persona 5 është e vështirë të quash një titull kërkues, edhe me cilësimet më të larta të grafikës së mundshme, por falë stilit të artit, grafika nuk ka nevojë të fiksohet në maksimum për të shijuar historinë dhe betejat e gjalla. Pra, është një fitore e lehtë për ROG STRIX SCAR 17 SE.

GTA V

Duke folur për fitore të lehta dhe tituj të vjetër. GTA V u lëshua 9 vjet më parë për Xbox 360 dhe PlayStation 3, por humori dhe loja e tij janë ende magjepsëse. Pra, pse të mos provojmë ta ekzekutojmë lojën në ROG STRIX SCAR 17 SE? Sipas mendimit tim, duhet të funksionojë po aq pa probleme sa Persona 5 Royal, nëse jo më mirë.

Kështu që pa vonesë, e vendosa laptopin tim në cilësimet më të larta të mundshme dhe rezolucionin vendas për ta parë lojën në të gjithë lavdinë e saj.

Si prologu ashtu edhe standardi treguan FPS me tre shifra, ndonjëherë duke kaluar 120 FPS. Në të njëjtën kohë, loja duket sa më e mirë, duke marrë parasysh moshën e saj. Megjithatë, kur ne kalojmë në botën e hapur të Los Santos, FPS bie nën 100, kryesisht duke lëvizur rreth 90. Nuk është kritike, por prisja që një lojë e vjetër të funksiononte shumë më e qetë.

Nevojë për Shpejtësi: Nxehtësia

Po sikur të provoj diçka më të ndritshme dhe më të shpejtë? Le të themi lojën e fundit (për momentin) në serinë Need For Speed. Megjithatë, unë jam i lodhur nga Forza Horizon, dhe këtu kemi një pseudo-Miami neoni, i cili disi i ngjan dizajnit të një laptopi.

Sa i përket cilësimeve - unë vendosa gjithçka në ultra përsëri. Pavarësisht qytetit të ndriçuar me neon, NFS: Heat nuk ofron gjurmim rrezesh, por nuk ka gjasa të vëreni ndonjë efekt ndriçimi me shpejtësi të lartë dhe (shpresojmë) shpejtësi të lartë të kuadrove, kështu që le ta provojmë.

Çfarë mund të them, loja duket e mrekullueshme! Aty ku nuk tërhiqet nga loja dhe ngasja, ai mbush me stil: një qytet i mbushur me neon dhe gjallëri nuk është dukur kurrë kaq i mrekullueshëm në Serinë time Xbox S. Është gjithashtu një fitore e qartë për ASUS në shpejtësinë e kuadrove: Aty ku Xbox mezi menaxhon 30 FPS dhe teksturat notojnë, ROG STRIX SCAR 17 SE qëndron mbi shenjën 110 FPS edhe në momentet më të tensionuara, kur policët, armiqtë dhe madje edhe shiu janë të gjitha kundër jush.

Kontrolli

Por tani do të shohim një lojë që duket edhe më mbresëlënëse. Kontrolli nga Remedy është ende një pikë referimi e shkëlqyer grafike për çdo sistem. Nëse ka ndonjë teknologji të avancuar vizuale, Control patjetër e mbështet atë.

Nvidia përdori Control si një demonstrim të asaj që teknologjia e saj e gjurmimit të rrezeve është e aftë. Pra, padyshim që gjurmimi i rrezeve ishte një nga opsionet e para që ndeza. Një tjetër ishte DLSS nga Nvidia, pasi Ray Tracing vjen me një rënie të madhe të performancës dhe unë jam gjithashtu i interesuar për FPS të lartë. E gjithë kjo duke mbajtur cilësimet e tjera grafike në ose afër nivelit të lartë.

Pavarësisht gjithë kësaj, ekzekutimi im i parë i Control nuk ishte edhe aq i suksesshëm: ndërsa grafika ishte mbresëlënëse (madje edhe me DLSS), shpejtësia e kuadrove ishte rreth 60 FPS dhe loja ishte e vonuar. Sidoqoftë, kur ndërroja gjurmimin e rrezeve nga i lartë në mesatar - mora pothuajse 2 herë rritje në FPS dhe përgjigje më të mirë. Në 100+ FPS, unë tashmë isha "ngelur".
E gjithë kjo praktikisht pa përkeqësim të grafikës. Mezi e vura re ndryshimin midis cilësimeve të përcjelljes së rrezeve të mesme dhe të larta dhe thjesht e shijova lojën.

Deathloop

Por ajo që më pëlqeu më shumë ishte një tjetër ish ekskluzive e PlayStation. Pas Prey (2016) u bëra një fans i madh i Arkane Studios dhe Deathloop është vetëm një kryevepër tjetër me një stil të jashtëzakonshëm vizual dhe performancë të shkëlqyer edhe në tastierën time të dobët. Por si do të funksionojë në një makinë lojrash premium?

Në cilësimet e grafikës, përdora të njëjtën qasje si në Control: pothuajse të gjitha cilësimet në Very High ose Ultra, Ray Tracing i aktivizuar, si dhe pak ndihmë nga Nvidia DLSS (me paracaktimin e Cilësisë).

Me këto cilësime, kjo lojë duket e mrekullueshme. Kombinimi i zgjuar i stilit vizual me fuqinë e jashtëzakonshme të RTX 3080 Ti e bën lojën një lojë të domosdoshme. Numri FPS nuk ra kurrë nën 114, loja ishte e qetë dhe përgjigja ishte e menjëhershme.

Në fakt, edhe pas përfundimit të të gjitha testeve, vazhdova të luaja Deathloop vetëm për argëtim, pa pasur nevojë të shikoja sportelin e FPS, të ngatërroja cilësimet dhe të regjistroja lojën. As zhurma e tifozit nuk ma prishi përshtypjen... Por për këtë në kapitullin tjetër.

Lexoni gjithashtu:

ju mund të përdorni ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE pa kufje

Edhe pse përfaqësuese ASUS më tha qartë se ata rekomandojnë përdorimin e kufjeve kur ROG STRIX SCAR 17 SE është nën ngarkesë - nuk është absolutisht e nevojshme. Është pothuajse e heshtur kur jeni duke shfletuar ueb ose duke bërë ndonjë detyrë tjetër të lehtë dhe nuk ankohet si një turbinë kur jeni duke luajtur lojëra.

Duhet pranuar se është testuar më parë Acer Predator Helios 300 ishte më pak i zhurmshëm gjatë lojërave, por ASUS fiton përsa i përket ftohjes: ku laptopët Acer bëhuni të ngrohtë në mënyrë të pakëndshme, ASUS qëndron i ftohtë dhe i rehatshëm në prekje.

Kjo është veçanërisht e vërtetë për tastierën: ndihet sikur ROG STRIX SCAR 17 SE përdor një lloj ftohjeje aktive rreth tastierës, sepse sa herë që e prek atë gjatë seancave të lojërave, ndiej një fllad të lehtë në pëllëmbën time.

Në fund të fundit, unë preferoj tifozët më të zhurmshëm sesa duart e djegura. Sidomos kur ka altoparlantë që anulojnë zhurmën. Ata që kanë ASUS, mjaftueshëm me zë për të shoqëruar një seancë lojrash ose për të parë video YouTube.

Sidoqoftë, ato definitivisht nuk janë krijuar për të luajtur muzikë, veçanërisht meloditë me bas të rëndë. E kuptoj që luajtja e muzikës nuk është qëllimi kryesor i këtij laptopi, por prisja tingull më të pasur nga një laptop i madh dhe i shtrenjtë 17 inç.

Ka ende disa gjëra që me siguri mund të bëni me këtë laptop, por prisni më shumë.

Lexoni gjithashtu:

ju mund të merrni ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE në një festë në LAN…

Mund të them edhe më shumë: ky laptop është krijuar për t'u tërhequr në partitë LAN. Për shkak se ka shumë performancë në një trup relativisht të vogël dhe të lehtë… Prisni, kuptoj se është ende një laptop lojrash i madh dhe i trashë 17 inç, por në këtë rast, pamja është mashtruese.

U argëtova shumë duke i kërkuar gruas sime dhe shoqeve të saj të mbanin laptopin për pak dhe pashë fytyrat e tyre të tronditura kur e kuptuan se peshonte më pak nga sa prisnin. Në fakt, peshon vetëm 500 g më shumë se Acer Predator Helios 300, i cili, për një sekondë, është një laptop 15 inç. Dhe duke pasur parasysh zonën shtesë të ekranit, pesha shpërndahet më mirë dhe mund të ngrihet lehtësisht.

Por ASUS sigurisht, nuk pritet që ta mbani në duar gjatë gjithë kohës – dhe këtu vjen në ndihmë një çantë shpine. Përkundër faktit se ka një ndarje të vetme, vendos një zinxhir i përshtatshëm për qasje të shpejtë në zonën me një laptop. Kështu që ju jeni gjithmonë gati për të hyrë në lojë shpejt.

... por jo për një punë në një hapësirë ​​pune

Ndërsa ekrani më i madh me rezolucion më të lartë dhe ritëm më të lartë të rifreskimit është i mirë si për produktivitetin ashtu edhe për lojërat, dhe se banka më e vogël e energjisë USB-C 100W nevojitet patjetër për këtë lloj skenari përdorimi, ka disa gjëra që më penguan duke përdorur ROG STRIX SCAR 17 si mjet pune.

Do të filloj me të dukshmen, që është jetëgjatësia e baterisë. Nëse jeni si unë, harroni të çaktivizoni modalitetin e performancës te cilësimet dhe përpiquni të punoni me bateri - më mirë mbani një karikues afër. Në modalitetin produktiv me ndriçimin maksimal të ekranit, bateria shkarkohet në 1 orë e 40 minuta. Për fat të mirë, me një njësi 330 W, ai karikohet plotësisht në të njëjtën kohë.

Në modalitetin ECO "korrekt", laptopi i madh jeton dukshëm më gjatë: pas 3 orësh nga shkrimi i këtij rishikimi dhe shikimi i videove në YouTube kisha 48% bateri. Kështu, mund të mbështeteni në 2-3 orë shtesë të jetëgjatësisë së baterisë në këtë modalitet. Shumë mirë, por do të rekomandoja të kesh një stacion karikimi afër nëse dëshiron t'i mbijetosh një ndërprerjeje të energjisë me ROG STRIX SCAR 17 SE.

Asus Rog Strix Scar 17 SE

Por ajo që ende më shqetëson është arsyeja ASUS vendosi të braktiste kamerën në internet në këtë laptop. Kështu që, ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE është para së gjithash një laptop lojrash, por ne jetojmë në epokën hibride/të largëta prej 2 vitesh, ku kamera është bërë një domosdoshmëri. DHE ASUS ende shet një kamerë të jashtme si një pajisje laptopi për 4000 dollarë…

Sigurisht që mund ta përdorni telefonin inteligjent si një kamerë të jashtme në internet, por ajo nuk funksionon aq mirë sa Kamera e vazhdueshme në macOS Ventura: cilësia është e dobët dhe vonesa është e madhe. Pra, nëse dëshironi ta përdorni këtë laptop jo vetëm për lojëra, por edhe për punë, kamera e internetit do të jetë aksesori numër 1.

Pra, ju zbuluat se çfarë është i aftë ky laptop i ri dhe çfarë nuk është i aftë ASUS, dhe lind pyetja...

Lexoni gjithashtu:

A ia vlen të blesh? ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE?

Rishikimi ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE (2022): laptopi me të cilin mund të bëni gjithçka

Ky laptop është thjesht i pakrahasueshëm. Për sa i përket performancës në përgjithësi dhe në lojëra, nuk ka konkurrentë, madje edhe çmimi prej më shumë se 4000 dollarë nuk të tremb, duke pasur parasysh që laptopët më pak produktivë kushtojnë pothuajse njësoj.

Po, ju mund të ndërtoni konfigurimin tuaj për atë çmim. Madje do të përfshijë një monitor, pajisje periferike dhe një kamerë në internet (po, mungesa e një të tillë më shqetëson). Por edhe me një kuti Mini-ITX, nuk do të jetë aq kompakt dhe elegant sa ROG STRIX SCAR 17 SE.

Krahasimi më i mirë këtu është një makinë sportive: nuk është alternativa më e mirë për udhëtime të përditshme ose për blerje në qendër, ndoshta nuk është makina më e mirë e gjithanshme në përgjithësi, por njerëzit nuk mund t'i heqin sytë nga ajo dhe në pistë thjesht bën mrekulli.

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE është një makinë sportive që kthen kokën dhe tejkalon laptopët e tjerë kur bëhet fjalë për performancën. Dhe megjithëse nuk është i përshtatshëm për punën tuaj të përditshme, ka mjaft tifozë të kësaj qasjeje thjesht të lojërave. Në fund të fundit, ky laptop i lartë, si botime të kufizuara të Lamborghini ose Ferrari, tashmë është shitur, të paktën në Ukrainë.

Ku te blej

Lexoni gjithashtu:

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Rishikimi ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE (2022): laptopi me të cilin mund të bëni gjithçka

 

RISHIKON VLERËSIMET

Dizajn
9
Montimi dhe ergonomia
9
Ekrani
10
Produktiviteti
10
Autonomia
6
Cuna
7
ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE është një makinë sportive që kthen kokën dhe tejkalon laptopët e tjerë kur bëhet fjalë për performancën e lojërave. Dhe megjithëse nuk është i përshtatshëm për punën tuaj të përditshme, ka mjaft tifozë të kësaj qasjeje thjesht të lojërave. Në fund të fundit, ky laptop i lartë, si botime të kufizuara të Lamborghini ose Ferrari, tashmë është shitur, të paktën në Ukrainë.
Kit Amster
Kit Amsterhttps://root-nation.com/
Menaxher i marketingut të brendshëm ditën, geek natën. Alpaka miqësore ukrainase 24/7

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

3 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani

ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE është një makinë sportive që kthen kokën dhe tejkalon laptopët e tjerë kur bëhet fjalë për performancën e lojërave. Dhe megjithëse nuk është i përshtatshëm për punën tuaj të përditshme, ka mjaft tifozë të kësaj qasjeje thjesht të lojërave. Në fund të fundit, ky laptop i lartë, si botime të kufizuara të Lamborghini ose Ferrari, tashmë është shitur, të paktën në Ukrainë.Rishikimi ASUS ROG STRIX SCAR 17 SE (2022): laptopi me të cilin mund të bëni gjithçka