Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
VeglatNotebooksRishikimi Acer Aspire 5 A515-57: një laptop Core i3-1220P për punë dhe...

Rishikimi Acer Aspire 5 A515-57: Laptop Core i3-1220P për punë dhe studim

-

Një linjë laptopësh Acer Aspire 5 ka shumë konfigurime, duke përfshirë modele për punë dhe studim, si dhe opsione të avancuara me grafikë diskrete dhe një ekran me prekje. Sidoqoftë, ata janë të bashkuar nga fakti se të gjitha pajisjet e serisë 2022 punojnë në procesorët më të fundit të serisë së 12-të Intel ose AMD Ryzen 5000. Ne kemi një model 15 inç në shqyrtim Acer Aspire 5 A515-57, i cili bazohet në një Intel Core i3-1220P të freskët. Kjo është një pajisje produktive e lirë për përdorim të përditshëm, e cila mori një mbushje moderne shumë të bukur, por nuk është e mbingarkuar me çipa shtesë.

Lexoni gjithashtu:

Specifikimet Acer Aspire 5 A515-57

 • Ekrani: 15,6″, LCD, 1920×1080, 60 Hz, raporti i pamjes 16:9, 142 ppi
 • Sistemi operativ: Windows 11 Pro
 • Procesori: Intel Core i3-1220P, 10 bërthama (2 bërthama deri në 4,4 GHz në modalitetin Boost, 8 bërthama deri në 3,3 GHz), 10 nm, 12 fije
 • Grafika: Intel UHDGraphics
 • RAM: 8 GB, DDR4-3200
 • Hapësira ruajtëse: NVMe SSD 512 GB (2×256 GB)
 • Ndërfaqet: Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.2
 • Kamera: 0,9 MP, 720p
 • Portet: 3×USB-A 3.1, 1×HDMI, 1×USB Type-C 3.2 Gen2 (me Thunderbolt 4 dhe DisplayPort), fole e kombinuar audio 1×3,5 mm, 1×LAN, Kensington Lock, kontejnerë fole për energji
 • Tingulli: 2 altoparlantë stereo, mikrofon i dyfishtë
 • Bateria: Karikues 50 Wh, 65 W
 • Përmasat: 36,29×23,78×1,79 cm
 • Pesha: rreth 1,77 kg

Pozicionimi dhe çmimi

Një seri laptopësh Acer Aspire 5 është një linjë e rangut të mesëm që ka shumë modifikime për çdo nevojë. Para së gjithash, këto janë pajisje për punë dhe kohë të lirë, kështu që "pajisja" në to është e përshtatshme për gjininë - produktive, por jo lojëra. Nëse keni nevojë për zgjidhje lojrash, është më mirë t'i kërkoni ato në seri Acer Nitro

Një nga avantazhet e Aspire 5 është kostoja - çmimet për modelin 2022 fillojnë nga 630 dollarë. Dhe për këto fonde, mund të blini një model të ngjashëm me laptopin tonë të testimit: me një ekran 15,6 inç FullHD, por IPS, me Intel Core i3-1220P, 8 GB RAM, 256 SSD dhe grafikë të integruar. Për sa i përket raportit çmim/"hekur", opsioni është shumë konkurrues.

 

Set i kompletuar

Acer Aspire 5 A515-57

Ne kemi një laptop testues, kështu që ai mbërriti në një kuti të thjeshtë kartoni, në të cilën, përveç vetë laptopit, kishte një karikues. Sigurisht, versioni i shitjeve do të vijë me dokumentacion shoqërues, dhe ndoshta diçka tjetër, por ne kemi kompletin bazë në shqyrtim.

Lexoni gjithashtu:

Dizajn Acer Aspire 5 A515-57

Acer Aspire 5 A515-57

Dizajn Acer Aspire 5 A515-57 më befasoi këndshëm. Dhe ja pse. Disa vite më parë, kur po zgjidhja një laptop pune për veten time, po zgjidhja midis një prej modifikimeve Acer Aspire 5 (versionet 2020 apo edhe 2019) dhe një ultrabook 14 inç ASUS Zenbook me karakteristika të ngjashme. Aspire 5 më përshtatej për gjithçka, dhe ishte gjithashtu më i lirë, por nuk më pëlqeu aspak dizajni i tij. Ishte klasik për t'u mbajtur: i madh, i rëndë, plastik dhe me korniza të gjera. Ishte një lloj përshëndetjeje nga e kaluara, ndonëse me një “mbushje” mjaft të këndshme. Kështu që zgjedhja ime ra në opsionin #2. Pse po e them këtë? Dhe për faktin se, nëse do të përballesha me një zgjedhje të ngjashme sot, atëherë dizajni definitivisht nuk do të më pengonte të bëja një zgjedhje në favor të modelit nga Acer.

Acer Aspire 5 A515-57

Acer Aspire 5 2022 duket shumë më moderne dhe më e bukur. Po, ky nuk është një laptop i nivelit të lartë dhe ende ka shenja të një pajisjeje të përballueshme, por në përgjithësi fotografia është bërë më e mirë. Në rishikim, ne kemi pajisjen në një ngjyrë gri fisnike, por është paraqitur edhe në ngjyrë të artë dhe të gjelbër metalike.

Acer Aspire 5 A515-57

Baza e kutisë është prej plastike, por mbulesa e sipërme është metalike dhe ka një teksturë mat, falë së cilës praktikisht nuk mbledh gjurmë gishtash. Mbi të vendoset një logo e rregullt e markës, dhe në anët ka "këmbë" dekorative metalike.

Acer Aspire 5 A515-57

Më poshtë, në skajin e zbehur, shohim emrin e linjës Aspire dhe një palë tjetër këmbë. Ndryshe nga ato sipër, këto janë bërë ose prej plastike të butë ose gome të fortë dhe tashmë kryejnë funksionin e këmbëve kur hapni laptopin. Nga rruga, laptopi mund të hapet deri në 135 gradë, gjë që ndihmon në rritjen e marrjes së ajrit të ftohtë dhe rrit këndin e tastierës, në mënyrë që të jetë më i përshtatshëm për të shtypur.

E kthejmë laptopin dhe shohim 4 këmbë të gomuara, grila simetrike për altoparlantët në anët dhe vrimat nëpër të cilat merret ajri i ftohtë.

Ajri i nxehtë del nga vrimat e vendosura prapa.

Acer Aspire 5 A515-57

Në anën e majtë, ne shohim lidhësin e energjisë, portën LAN, HDMI, një palë USB-A dhe Type-C me Thunderbolt 4.

Acer Aspire 5 A515-57

Në të djathtë janë treguesit e karikimit, një fole e kombinuar 3,5 mm, një tjetër USB-A dhe një vend i kyçjes Kensington.

Acer Aspire 5 A515-57

Ekrani është i përshtatur me korniza mjaft të dukshme, nga të cilat bie në sy ai i poshtëm me logo. Tastiera këtu është e plotë, me një bllok dixhital, dhe tastiera me prekje ndodhet poshtë saj.

Acer Aspire 5 A515-57

ekran Acer Aspire 5 A515-57

Ekrani në modelin e testit është një LCD 15,6 inç FullHD me një shpejtësi rifreskimi prej 60 Hz, një raport pamjeje prej 16:9 dhe një densitet piksel prej 142 ppi. Ekrani nuk është i keq, por me të gjitha tiparet e natyrshme në llojin e tij.

Acer Aspire 5 A515-57

Nuk mund të mburret me kënde të gjera shikimi dhe me disa devijime, interpretimi i ngjyrave ndryshon. Për më tepër, megjithëse nuk ka asgjë për t'u ankuar për shkëlqimin këtu, i mungon pak kontrast. Sidoqoftë, puna me informacionin në ekran është e përshtatshme dhe sytë nuk lodhen. Prandaj, pajisja nuk është projektuar për projektues dhe për të punuar me grafikë, por është i përshtatshëm për përdorim në zyrë dhe trajnim.

Lexoni gjithashtu:

Tastierë dhe tastierë me prekje

Acer Aspire 5 A515-57

Tastiera këtu është një lloj ishulli dhe ka një numpad. Fatkeqësisht, versioni ynë nuk ka ndriçim. Rreshti i sipërm i çelësave, si dhe "kalkulatori" në të djathtë, kanë dimensione më kompakte në krahasim me të tjerët, por kjo nuk pengon punën. Goditja e tastit për tastierat e laptopëve është standarde, shtypja është mjaft e qetë, gjithçka është mjaft e njohur.

Acer Aspire 5 A515-57

Sa i përket touchpad-it, ai është i madh dhe i rehatshëm dhe ka dy butona të fshehur në fund. Epo, si në shumicën e laptopëve. Dhe disa modifikime Acer Aspire 5 A515-57 ofron gjithashtu një skaner të gjurmëve të gishtërinjve, i cili ndodhet në këndin e sipërm të majtë.

Acer Aspire 5 A515-57

"Hekuri" dhe produktiviteti

В Acer Aspire 5 A515-57 përdor procesorë Intel të gjeneratës së 12-të dhe mostra jonë ka një Intel Core i3-1220P. Çipi është bërë në një proces 10 nm, ka 12 threads dhe 10 bërthama, nga të cilat 2 bërthama të fuqishme që mund të përshpejtojnë deri në 4,4 GHz në modalitetin Boost dhe 8 bërthama me efikasitet energjie deri në 3,3 GHz. Në modelin e rishikimit, grafika përpunohet nga Intel UHD Graphics, megjithëse ka modifikime me zgjidhje diskrete.

RAM këtu është 8 GB DDR4-3200, i cili përbëhet nga dy module me nga 4 GB secili. Nëse dëshironi, mund të rritet në 32 GB, ose edhe në të gjitha 64 GB - ky është vëllimi maksimal i mbështetur nga procesori dhe motherboard.

Acer Aspire 5 A515-57

Për të ruajtur të dhënat në Acer Aspire 5 A515-57 është i pajisur me një palë SSD NVMe 256 GB. Sa i përket moduleve me valë, laptopi ofron Wi-Fi 6 dhe Bluetooth 5.2.

Acer Aspire 5 A515-57

Nëse flasim për performancën, është më se e mjaftueshme për ngarkesat e përditshme dhe kryerjen e shumë detyrave - surfing, telefonata biznesi ose mësim në distancë, punë me tekste, tabela, prezantime, shikime video, përpunim imazhesh, etj. Mundësia për të rritur madhësinë e RAM-it është e këndshme, sepse 8 GB për vitin 2022 është pothuajse aty. Sigurisht, laptopi nuk është i përshtatshëm për lojëra - diçka e vjetër dhe "e lehtë" do të funksionojë në të, por nuk është i përshtatshëm për lojëra serioze.

Acer Aspire 5 A515-57
Klikoni për ta zmadhuar imazhin

Ju mund të shihni rezultatet e disa testeve këtu:

Lexoni gjithashtu:

Kamera, zëri dhe mikrofona

Acer Aspire 5 A515-57

Gjithçka që duhet të dini për kamerën në Acer Aspire 5 A515-57 është ajo që është dhe mund të përdoret për video thirrje. Moduli i kamerës me rezolucion modest 0,9 MP transmeton një imazh me cilësi të mjaftueshme në mënyrë që bashkëbiseduesi t'ju shohë mirë dhe nuk duhet të prisni më shumë prej tij. Për transmetimin e zërit përdoren disa mikrofona të vendosur në të dy anët e kamerës. Dhe ato janë të mjaftueshme për thirrje.

Acer Aspire 5 A515-57

Për sa i përket zërit, ka një palë altoparlantë stereo që ndodhen më poshtë në të dyja anët. Kur bëni telefonata ose shikoni video bisedash, gjithçka dëgjohet mirë, e pastër dhe e qartë, por për muzikën, ky opsion nuk është më i miri. Tingulli është mjaft i sheshtë, sepse këtu ka një minimum të basit, kështu që nuk do të jetë e mundur të shijoni plotësisht pjesën muzikore. Megjithatë, për skenarë të tjerë përdorimi, ato janë të mjaftueshme.

Autonomia Acer Aspire 5 A515-57

Acer Aspire 5 A515-57

Bateria këtu është 50 Wh dhe ngarkohet nga një karikues 65 vat.

Acer Aspire 5 A515-57

Duke marrë parasysh kapacitetin dhe mbushjen e balancuar mirë me efikasitet energjetik, mund të mbështeteni në 6-7 orë punë me një ngarkesë me ngarkesë normale (duke punuar me shfletues, tekste, postë, etj.) jo me ndriçimin maksimal. Me detyra më "të vështira" që ngarkojnë procesorin nga zemra, do të mjaftojnë 1,5-2 orë autonomi. Kjo është ajo që më ndodhi kur përdor disa standarde - në një orë, 70% mbetën nga 18%. Gjë që nuk është aspak befasuese, sepse testet e përshpejtojnë “hekurin” në maksimum.

Lexoni gjithashtu:

Rezultatet

Acer Aspire 5 A515-57

Acer Aspire 5 A515-57 është një zgjedhje e mirë për një student, student, përdorim zyre dhe thjesht për përdoruesit e pakërkuar që kërkojnë një ekuilibër të mirë midis çmimit dhe cilësisë. Modeli 2022 tërheq me një dizajn modern me një sipërfaqe metalike të mbulesës, një procesor produktiv Intel të gjeneratës së 12-të që përballet mirë me ngarkesat e përditshme, autonomi të mirë dhe mbështetje për ndërfaqet e përditësuara, duke përfshirë Wi-Fi 6 dhe Thunderbolt 4 .

Po, ka pyetje në lidhje me cilësinë e ekranit, por ka shumë të ngjarë që këto pyetje të lindin për mua pikërisht para mostrës. Në çdo rast, linja përfshin modele të ndryshme që do të jenë në gjendje të kënaqin edhe përdoruesit më kërkues.

Çmimet në dyqane

Lexoni gjithashtu:

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Rishikimi Acer Aspire 5 A515-57: Laptop Core i3-1220P për punë dhe studim

RISHIKON VLERËSIMET

Dizajn
9
Mbledhja
10
ekran
7
tingull
8
Tastierë dhe tastierë me prekje
9
Pajisjet
8
bateri
9
Cuna
10
Acer Aspire 5 A515-57 është një zgjedhje e mirë për një student, student, përdorim zyre dhe thjesht për përdoruesit e pakërkuar që kërkojnë një ekuilibër të mirë midis çmimit dhe cilësisë. Modeli 2022 tërheq me një dizajn modern me një sipërfaqe metalike të mbulesës, një procesor produktiv Intel të gjeneratës së 12-të që përballet mirë me ngarkesat e përditshme, autonomi të mirë dhe mbështetje për ndërfaqet e përditësuara, duke përfshirë Wi-Fi 6 dhe Thunderbolt 4 .
Eugenia Faber
Eugenia Faber
Adhurues i veglave me përvojë. Besoj se kafeja, macet dhe një film cilësor janë të përshtatshme në çdo rrethanë. I nderuar (ose jo aq) i aftë i sektit DIY, duke pushuar me një furçë dhe një pistoletë ngjitëse në duar.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani

Acer Aspire 5 A515-57 është një zgjedhje e mirë për një student, student, përdorim zyre dhe thjesht për përdoruesit e pakërkuar që kërkojnë një ekuilibër të mirë midis çmimit dhe cilësisë. Modeli 2022 tërheq me një dizajn modern me një sipërfaqe metalike të mbulesës, një procesor produktiv Intel të gjeneratës së 12-të që përballet mirë me ngarkesat e përditshme, autonomi të mirë dhe mbështetje për ndërfaqet e përditësuara, duke përfshirë Wi-Fi 6 dhe Thunderbolt 4 .Rishikimi Acer Aspire 5 A515-57: Laptop Core i3-1220P për punë dhe studim