VeglatNotebooksRishikimi Acer Swift 3 SF314-512: një zgjidhje e mirë dhe e lirë për zyrë

Rishikimi Acer Swift 3 SF314-512: një zgjidhje e mirë dhe e lirë për zyrë

-

Sot do të flasim për ultrabook të përditësuar Acer Swift 3 SF314-512 i 2022. Është një mjet pune që peshon vetëm 1,25 kg, ka një trup të bukur metalik dhe drejtohet nga procesorët Intel 12th Gen. Përparësitë e tij kryesore janë lëvizshmëria, performanca e shkëlqyer, mbështetja për teknologjitë aktuale dhe pajtueshmëria me standardet Intel Evo. Çmimi fillestar për laptopët në seri është i këndshëm dhe ka shumë modifikime që ju lejojnë të zgjidhni një pajisje për nevojat tuaja, kështu që Swift 3 ka çdo shans për t'u bërë një nga zgjidhjet më të suksesshme për përdorim në zyrë dhe trajnim. Pra apo jo - le ta kuptojmë.

Lexoni gjithashtu:

Specifikimet Acer Swift 3 SF314-512

 • Ekrani: 14″, LCD, 1920×1080, 60 Hz, raporti i pamjes 16:9, 100% sRGB, 158 ppi
 • Sistemi operativ: Windows 11 Pro
 • Procesori: Intel Core i5-1240P, 12 bërthama (deri në 3,7 GHz, deri në 4,4 GHz në modalitetin Boost), 16 threads, 10 nm
 • Grafika: Iris Xe Graphics
 • RAM: 16 GB, LPDDR4X
 • Hapësira ruajtëse: NVMe SSD 1 TB
 • Ndërfaqet: Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2
 • Kamera: 1080p (60 fps) me funksion të reduktimit të zhurmës TNR
 • Portet: 2×USB 3.2 Type-A, 1×HDMI, 2×USB Type-C 3.2 Gen 1 (me Thunderbolt 4), fole audio e kombinuar 1×3,5 mm, Kensington Lock
 • Tingulli: altoparlantët stereo (DTS), mikrofon i dyfishtë me reduktim të zhurmës
 • Bateria: Karikues 56 Wh, 65 W
 • Materiali i trupit: alumini
 • Përmasat: 32,10×21,08×1,59 cm
 • Pesha: 1,25 kg

Pozicionimi dhe çmimi

Acer Swift 3 SF314-512

Swift 3 është një seri ultrabooks të lira nga Acer, të cilat plotësojnë kërkesat e programit Intel Evo dhe janë të shkëlqyera për punë dhe studim. Ato ofrojnë karakteristika të këndshme me një çmim mjaft të volitshëm, si dhe një përzgjedhje të madhe modifikimesh për ta bërë më të lehtë zgjedhjen e opsionit më të mirë për çdo nevojë. Po, çmimet e Swift 3 SF314-512 fillojnë nga 800 dollarë - kaq do të kushtojë modifikimi bazë Core i3 me 8 GB RAM dhe 512 GB SSD. Pajtohem, një çmim mjaft i mirë për një "hekur" të freskët dhe transportueshmëri të mirë.

Set i kompletuar

Acer Swift 3 SF314-512

Në rishikim, ne kemi një mostër provë, kështu që paketimi dhe pajisjet e tij janë mjaft spartane. Përveç laptopit, në kutinë e kartonit asketik ofrohet vetëm një karikues 65 W. Në rastin tonë, ZP erdhi me një prizë të tipit A, por në versionin për shitje me karikim, gjithçka do të jetë ashtu siç duhet.

Acer Swift 3 SF314-512

Lexoni gjithashtu:

Dizajn Acer Swift 3 SF314-512

Acer Swift 3 SF314-512 ka një trup të bukur alumini dhe duket i rregullt dhe konciz. Është paraqitur në tre ngjyra: gri, si në rishikim, blu dhe të artë. Kjo është një pajisje vërtet portative, sepse me një diagonale prej 14 inç dhe dimensione 32,10×21,08×1,59 cm, laptopi peshon vetëm 1,25 kg. Edhe për madhësinë e tij të vogël, laptopi ndihet i lehtë. Duket sikur është bërë vetëm për ta marrë me vete.

Acer Swift 3 SF314-512

Në pjesën e sipërme të kapakut të pasmë është logoja e markës.

Acer Swift 3 SF314-512

Më poshtë, në skajin e zbehur, mund të gjeni emrin e pastër të serialit "Swift". Ka edhe një palë këmbë të gomuara mbi të cilat mbështetet kapaku kur laptopi është i hapur.

Kur hapet, pjesa e pasme e laptopit ngrihet pak, gjë që ju lejon të rritni këndin e tastierës dhe të rrisni marrjen e ajrit për sistemin e ftohjes.

Acer Swift 3 SF314-512

Në anën e pasme, mund të shihni një skarë për marrjen e ajrit të ftohtë, vrima simetrike në të dy anët për altoparlantët, katër këmbë dhe varëse mjaft masive në të cilat është ngjitur mbulesa e laptopit.

Acer Swift 3 SF314-512

Duke hapur Swift 3, shohim një ekran 14 inç me korniza të rregullta rreth tij, më i spikaturi prej të cilëve është ai i poshtëm me logon e markës. Sipas pasaportës, ekrani zë 86% të panelit të përparmë. Mbi ekran mund të shihni një kamerë për komunikim video dhe disa vrima për mikrofonat.

Nën ekran, gjithashtu nuk mund të mos vini re menteshat dhe një grilë dalëse mjaft masive të sistemit të ftohjes.

Acer Swift 3 SF314-512

Tastiera është paksa e zhytur në trup, dhe nën të është tastiera me prekje. Një "hap" u sigurua përgjatë tastierës prekëse për ta bërë hapjen e laptopit më të përshtatshëm. Fatkeqësisht, "testi për MacBookness" Acer Swift 3 nuk kaloi - nuk do të jetë e mundur të hapni laptopin me njërën dorë. Ose menteshat janë të shtrënguara, ose baza e pajisjes është shumë e lehtë.

Acer Swift 3 SF314-512

Sa i përket porteve: në të majtë është një palë Type-C me Thunderbolt (për karikim, meqë ra fjala, përdoret ky port), HDMI dhe USB-A.

Acer Swift 3 SF314-512

Në të djathtë është një fole kufjesh, një tjetër USB-A, një tregues dhe një bllokues Kensington.

Acer Swift 3 SF314-512

Në përgjithësi, për një ultrabook, ekziston një grup portesh mjaft i bukur - ato duhet të jenë të mjaftueshme për të lidhur pothuajse të gjitha pajisjet e nevojshme.

ekran Acer Swift 3 SF314-512

Në provë Acer Swift 3 SF314-512 përdor një matricë FHD IPS 14 inç me një ritëm rifreskimi prej 60 Hz, një raport pamjeje prej 16:9, 158 ppi, një shkëlqim deri në 300 nit dhe mbulim të hapësirës së ngjyrave sRGB me 100%. Sidoqoftë, në seri mund të gjeni modele jo vetëm me rezolucion të rritur (QHD), por edhe me panele me prekje.

Acer Swift 3 SF314-512

Këtu përdoret teknologjia Acer ExaColor, e cila "ngroh" imazhin në nivelin e dritës së ditës (rreth 6500 K), dhe ju mund ta bëni fotografinë edhe më të ngrohtë duke përdorur modalitetin Bluelight Shield në mjetin Quick Access. Në përgjithësi, ekrani është mjaft i këndshëm - me interpretim natyral të ngjyrave, një rezervë e mirë shkëlqimi, e cila është e mjaftueshme në një dhomë të ndriçuar mirë, kënde të shkëlqyera shikimi. Nuk ka fare probleme kur punoni me informacionin e tekstit. Për lojërat dhe multimedian, ka ende pak mungesë ngopjeje dhe kontrasti, por kjo nuk është një pajisje lojrash ose dizajni, nuk ka kuptim të kërkosh asgjë prej saj përtej qëllimit të saj. Ekrani është i mirë për pozicionimin e tij dhe është i rehatshëm për të punuar me të për një kohë të gjatë.

Lexoni gjithashtu:

Tastierë dhe tastierë me prekje

Acer Swift 3 SF314-512

Tastiera në Acer Swift 3 SF314-512 është një lloj ishulli, pa një bllok Num, ka një dritë prapavije të bardhë dhe, siç u përmend tashmë, është paksa e zhytur në kasë. Në përgjithësi, tastiera është mjaft tipike për laptopët, kështu që nuk mund të them se është veçanërisht e jashtëzakonshme. Shtypja në të është e përshtatshme, kështu që nëse tashmë jeni mësuar me tastierat e laptopëve, do t'ju pëlqejë gjithçka këtu.

Acer Swift 3 SF314-512

E vetmja gjë që bie në sy në tastierën Swift 3 është butoni i energjisë - është i vetmi nga të gjithë çelësat që është mekanik dhe plotësohet nga një kornizë, dhe gjithashtu bën një tingull karakteristik klikimi kur shtypet. Nga rruga, ai mund të ketë opsionalisht një skaner të integruar të gjurmëve të gishtërinjve, por versioni ynë nuk e ka atë.

Acer Swift 3 SF314-512

Mbulesa e tastierës së prekjes është bërë nga plastika e ricikluar ABS, por ka një sipërfaqe të rrëshqitshme, pothuajse të ngjashme me xhamin. Ka disa butona mekanikë në fund dhe në përgjithësi është gjithashtu mjaft standard. Por është mjaft i përshtatshëm për të punuar me të, të gjitha gjestet njihen në mënyrë të përsosur, nuk ka pyetje këtu.

Acer Swift 3 SF314-512

Çfarë ka brenda

Para së gjithash, Acer Swift 3 SF314-512 është një mjet për punë në zyrë dhe edukim, kështu që gjithçka në të është përshtatur posaçërisht për këto skenarë. Seria Swift 3 2022 mundësohet nga procesorët e gjeneratës së 12-të Intel (nga Core i3 në Core i7) dhe Grafika e integruar Iris Xe. Modifikimi i rishikimit paraqitet me një Core i12 me 5 bërthama me një frekuencë të orës deri në 3,7 GHz, e cila në modalitetin Boost përshpejtohet në 4,4 GHz. Core i5 përbëhet nga 8 bërthama me efikasitet energjie dhe 4 bërthama produktive që mund të funksionojnë në modalitetin e dyfishtë, gjë që na jep gjithsej 16 fije. RAM mund të jetë 8 ose 16 GB DDR4 (ne kemi një version 16 GB në provë), dhe ruajtja SSD mund të ketë një kapacitet nga 256 GB në 1 TB, si në modelin tonë të testimit. Lidhjet me valë përbëhen nga Wi-Fi 6E dhe Bluetooth 5.2.

Acer Swift 3 SF314-512

Sistemi i ftohjes Acer TwinAir përfaqësohet nga dy ftohës me 118 tehe të kombinuara. Ata kanë 3 mënyra funksionimi (Silent, Normal dhe Performance), ndërrimi ndërmjet të cilave ndodh kur shtypni kombinimin Fn+F ose përmes mjetit Quick Access. Në modalitetin turbo, nga rruga, tifozët mund të përshpejtojnë deri në 6100 rrotullime në minutë.

Siç tregojnë rezultatet e testeve me mënyra të ndryshme ftohjeje, modalitetet Normale dhe Performance janë më të efektshmet - në këto mënyra, ruhet performanca më e lartë. Po, mund të punoni me Normal për ngarkesa normale të punës dhe të kaloni te Performanca gjatë detyrave më të rënda. Kur përdorni modalitetin Silent, përgatituni për një humbje të lehtë, por gjithsesi, të performancës, kështu që nuk do ta rekomandoja fare përdorimin e tij. Përveç kësaj, nuk mund të them që laptopi bën shumë zhurmë kur është i ngarkuar. Rezultatet e 3DMark në mënyra të ndryshme mund të gjenden më poshtë (nga e majta në të djathtë - Normal, Performancë dhe Heshtje).

Dhe disa rezultate të tjera të testit.

Acer Swift 3 PCMark

Acer Swift 3 CrystalDisk

Çfarë kemi përsa i përket performancës? Për një ngarkesë zyre, ky është një opsion shumë i mirë. Pajisja performon mirë në multitasking, tërheq shumë skeda të shfletuesit dhe një numër i madh programesh të hapura, duke përfshirë redaktuesit grafikë, funksionon pa probleme dhe pa asnjë ankesë. Ky është një vend pune i shkëlqyer me një diferencë të mirë produktiviteti, në të cilin mund të punoni dhe të organizoni kohën e lirë pas një dite të vështirë. Shikimi i një filmi, surfimi ose disa lodra të thjeshta - çfarëdo që dëshironi. Sidoqoftë, ia vlen të kuptohet se laptopi nuk është i përshtatshëm për lojëra serioze. Edhe cilësimet e ulëta të grafikës mund të mos ju shpëtojnë nga mbytja. E njëjta gjë, Swift 3 nuk është mprehur nën testet e rrepta të lojërave AAA.

Lexoni gjithashtu:

Kamera, zëri dhe mikrofona

Acer Swift 3 SF314-512 ka një kamerë Full HD për komunikim video, e cila mund të shkrep me 60 fps. Për transferim të qartë imazhi gjatë thirrjeve në punë, kamera është e pajisur me funksionin e reduktimit të zhurmës TNR, i cili do të ndihmojë në dritën e ulët të ambientit. Dhe mikrofonët këtu kanë një sistem inteligjent të reduktimit të zhurmës, i cili do t'ju lejojë të heqni qafe një sasi të konsiderueshme të zhurmës përreth.

Acer Swift 3 SF314-512

Sa i përket zërit, këtu kemi një palë altoparlantësh në të dyja anët me cilësimet DTS. Sa i përket një laptopi, tingulli është mjaft mesatar - mjafton për komunikim, shikimin e një filmi ose videoje YouTube, por nuk duhet të mbështeteni në më shumë. Për cilësi më të mirë të zërit, është më mirë të përdorni kufje ose altoparlantë të jashtëm.

Autonomia Acer Swift 3 SF314-512

Acer Swift 3 SF314-512

Bateria këtu është litium-jon me një kapacitet prej 56 Wh. Në kushte të caktuara, ky kapacitet mund të zgjasë deri në 12,5 orë surfim dhe deri në 15 orë shikim video. Sidoqoftë, gjatë punës normale me një laptop pa kufizime të veçanta në shkëlqim, për shembull, mund të prisni rreth 7-8 orë autonomi. Dhe ky është një rezultat mjaft i mirë. E përfunduar Acer Swift 3 ka një karikues 65 W dhe mbështetja për karikim të shpejtë ju lejon të merrni deri në 30 orë jetëgjatësi të baterisë në 4 minuta, gjë që është shumë e rëndësishme tani.

Lexoni gjithashtu:

konkluzione

Acer Swift 3 SF314-512 është një mjet i mirë portativ pune për studim, punë dhe jetë të drejtë. Është një model i shkëlqyeshëm për studentët, profesionistët e pavarur, ata që punojnë nga distanca, në lëvizje ose që ndryshojnë vendndodhjen në mënyrë periodike: nga zyra në shtëpi, nga shtëpia në bashkëpunim, etj. Me një dizajn të këndshëm dhe një trup metalik, laptopi peshon rreth 1,25 kg dhe nuk zë shumë hapësirë ​​në një çantë apo çantë shpine, kështu që është ideal për të qenë gjithmonë pranë.

Acer Swift 3 SF314-512

Për faktin se ato menaxhohen Acer Swift 3 me procesorë Intel të gjeneratës së 12-të, performanca e tyre është në një lartësi dhe me një diferencë të konsiderueshme. Për më tepër, laptopi duhet të vlerësohet për një grup të mirë lidhësish, duke përfshirë Thunderbolt 4, mbështetje për Wi-Fi 6E, një ekran të këndshëm, autonomi të mirë, karikim të shpejtë dhe, natyrisht, një çmim të arsyeshëm. Po, nuk është një opsion për lodrat, por për çështjet e punës është një zgjidhje shumë e denjë.

Ku te blej

Lexoni gjithashtu:

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Rishikimi Acer Swift 3 SF314-512: një zgjidhje e mirë dhe e lirë për zyrë

RISHIKON VLERËSIMET

Dizajn
9
Mbledhja
10
ekran
8
tingull
8
Tastierë dhe tastierë me prekje
9
Pajisjet
9
bateri
9
Cuna
10
Acer Swift 3 SF314-512 është një mjet i mirë portativ pune për studim, punë dhe jetë të drejtë. Është një model i shkëlqyeshëm për studentët, përkthyes të pavarur, ata që punojnë nga distanca, në lëvizje ose që ndryshojnë vendndodhjen në mënyrë periodike: nga zyra në shtëpi, nga shtëpia në bashkëpunim, etj. Laptopi duhet të vlerësohet për një grup të mirë lidhësish, duke përfshirë Thunderbolt 4, mbështetje për Wi-Fi 6E, një ekran të këndshëm, autonomi të mirë, karikim të shpejtë (që është shumë i rëndësishëm tani) dhe një çmim të arsyeshëm.
Eugenia Faber
Eugenia Faber
Adhurues i veglave me përvojë. Besoj se kafeja, macet dhe një film cilësor janë të përshtatshme në çdo rrethanë. I nderuar (ose jo aq) i aftë i sektit DIY, duke pushuar me një furçë dhe një pistoletë ngjitëse në duar.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani

Acer Swift 3 SF314-512 është një mjet i mirë portativ pune për studim, punë dhe jetë të drejtë. Është një model i shkëlqyeshëm për studentët, përkthyes të pavarur, ata që punojnë nga distanca, në lëvizje ose që ndryshojnë vendndodhjen në mënyrë periodike: nga zyra në shtëpi, nga shtëpia në bashkëpunim, etj. Laptopi duhet të vlerësohet për një grup të mirë lidhësish, duke përfshirë Thunderbolt 4, mbështetje për Wi-Fi 6E, një ekran të këndshëm, autonomi të mirë, karikim të shpejtë (që është shumë i rëndësishëm tani) dhe një çmim të arsyeshëm.Rishikimi Acer Swift 3 SF314-512: një zgjidhje e mirë dhe e lirë për zyrë