Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
VeglatTelefonat inteligjentëPamje e përgjithshme e kamerës Vivo X70 Pro Plus: Po, ia vlen!

Pamje e përgjithshme e kamerës Vivo X70 Pro Plus: Po, ia vlen!

-

smartphone Vivo X70 Pro Plus bëri atë që askush tjetër nuk kishte bërë për shumë e shumë vite. Ai sinqerisht më kapi. Jo vetëm numri i moduleve, por edhe qasja ndaj të shtënave në tërësi. Në fakt, u emocionova aq shumë sa po bëj këtë material të veçantë.

Vivo X70Pro+

Rishikim i plotë Vivo X70 Pro Plus mu ketu. Dhe unë rekomandoj patjetër të njiheni me të, sepse smartphone është jashtëzakonisht i lezetshëm. Në fakt, kaq i lezetshëm Vivo ka një shans të bëhet i preferuari im nga të gjitha markat. Jo vetëm BBK, por në përgjithësi.

Vivo X70Pro+

Moduli kryesor

Në fakt, le të fillojmë me modulet e kamerës. Kryesorja është 50 megapiksel Samsung Isocell GN1 me madhësinë e sensorit F/1.57, 1/1,31 inç dhe madhësinë e pikselit 1,2 mikrometër. Mund ta përshkruaj si "gjithëpërfshirës", funksionon në mënyrë perfekte, shkrep shpejt, detajet janë të shkëlqyera, interpretimi i ngjyrave është shumë i kënaqshëm.

Vivo X70Pro+

Lidhja e pikselëve është e pranishme dhe dalja është 12 megapiksel e gjysmë me gamë dinamike të përmirësuar dhe zhurmë të reduktuar. Lente konsiderohet me kënd të gjerë, në 23 mm. Por me distancën minimale të fokusit - një çudi. Ose një defekt.

Në modalitetin automatik, distanca është 90 mm. Në modalitetin PRO, me kontroll manual të fokusit, ky tregues RRITET në 120 mm.

Moduli me kënd të gjerë

Megjithatë, kjo nuk vlen për modulin me kënd të gjerë, ku distanca minimale e fokusit në të dy mënyrat është 30 mm. Në fakt, kjo është arsyeja pse përdoret si një modul makro. Dhe për mua personalisht, ndoshta nuk është më e dobishme, por më interesante.

Vivo X70Pro+

Është 48 megapiksel, me sensor Sony IMX598 CMOS, me madhësi piksel prej 0.8 mikrometra. Hapja F/2,2, madhësia e sensorit 1/2 inç. Sensori është gjithashtu interesant me stabilizimin shtesë të gjilpërave.

Vivo X70Pro+

Ajo u shfaq dy vite më parë në Vivo X50 Pro. Dhe në fakt, është një stabilizim optik i zhvilluar mirë. I cili është plotësisht i pavarur nga niveli i ndriçimit, i cili është gjithmonë problem për një kombinim me OIS dhe EIS.

Lexoni gjithashtu: vivo shpall çmimet promocionale për serinë flamurtare X50 në Ukrainë

Problemi është se nuk e kuptoj sa i gjerë është. Sepse, një spoiler i vogël, por edhe në një foto, edhe në një video, sa më e gjerë të jetë lentet, sa më pak të dukshme lëvizjet gjatë xhirimit, aq më pak stabilizim duhet në përgjithësi. Dhe anasjelltas, kështu që do të ishte logjike ta shtyni atë, të themi, në një modul periskopi 5-fish, i cili thjesht ka nevojë për stabilitet.

Vivo X70Pro+

Sidoqoftë, madhësia e tepërt ka një avantazh. Ky është një minimum absolut i shtrembërimeve. Dhe jo, jo çdo sistem optik ju lejon ta bëni këtë - optika e lirë shpesh ka një efekt të dukshëm të syrit të peshkut, një deformim të dukshëm të linjave të drejta kur largoheni nga qendra e figurës.

Këtu them me 95% besim se e njëjta optikë Zeiss ndihmoi në këtë Vivo aq mburrej. Sigurisht, telefoni inteligjent ka një shtresë Zeiss T*, e cila duhet të mbrojë kundër shkëlqimit të dritës nga dielli. Ekziston gjithashtu një modalitet ngjyrash Zeiss që balancon paletën e ngjyrave.

Vivo X70Pro+

Sidoqoftë, xhami jep efektin maksimal në figurë dhe nuk varet kurrë nga defektet e softuerit. Prandaj, në fakt, një partneritet Vivo dhe unë gjithmonë përdor Zeiss si shembull. Sepse Leica filloi të jepte optikën e saj Xiaomi vetëm nga seria 12SDhe OnePlus nga Hasselblad nuk ka marrë kurrë optikë, vetëm profile me ngjyra dhe tinguj shkrepjeje. Por kjo është ajo. Me pak fjalë, super e gjerë brenda Vivo 70 Pro Plus është në krye. Le të shkojmë më tej.

Modulet e periskopit

Ekzistojnë dy module të zmadhimit optik. Ekziston një kamerë portreti 12 MP me sensor Sony IMX663 CMOS. Është më i pjerrët se ultra i gjerë, F/1,6, dhe madhësia e pikselit është përgjithësisht më e madhe se ajo kryesore me 50 megapiksel, 1,22 mikrometra! Madhësia e sensorit, megjithatë, është shumë më e vogël, 1/2,93 inç.

Vivo X70Pro+

Gjatësia fokale është 50 mm, domethënë për portrete - ajo që nevojitet. Distanca minimale e fokusit ka të njëjtin problem si moduli kryesor. Në modalitetin automatik, distanca është 380 mm, në modalitetin manual - 500 mm.

Ekziston edhe një modul optik 5x, më i keqi për sa i përket cilësisë nga të gjithë. 8 MP, sensor Omnivision OV08A10 PireCel, hapja F/3.4, madhësia e pikselit 1 mikrometër dhe madhësia e sensorit 1/4,4 inç.

Vivo X70Pro+

Gjatësia fokale është 125 mm. Distanca minimale e fokusimit është 700 mm në modalitetin automatik dhe rreth 100 mm në modalitetin manual. Fatkeqësisht, nga ky modul zmadhimi dixhital shkon deri në 60 herë, ose deri në ekuivalentin e 1252 mm.

Kamera perballe

Kamera e përparme – 32 MP, sensor tip ISOCELL, model Samsung S5KGD2. Hapja F/2.5, madhësia e pikselit 0,8 mikrometër, madhësia e sensorit 1/2,8 inç. Gjatësia fokale është 25 mm, për fat të keq, nuk ka autofokus.

Vivo X70Pro+

Si dhe stabilizimi optik, nga rruga, i cili është i disponueshëm në të gjitha modulet kryesore. Ato ndihmohen gjithashtu nga fokusimi automatik me lazer, njohja e fytyrës dhe blici i dyfishtë LED. Ky, në fakt, është fundi i pjesës harduerike. Le të shkojmë në program!

Modalitetet e kamerës

Dhe le të shkojmë me radhë. Rezolucioni i lartë ju lejon të bëni foto nga sensori i plotë, në rastin e moduleve kryesore dhe ultra të gjera. Në fakt, kjo do të thotë që si parazgjedhje të dyja bëjnë fotografi me lidhje 1 deri në 4. Ky modalitet është i dobishëm kur ka dritë të mjaftueshme dhe do të përfitojë një madhësi më e madhe fotografie.

Vivo X70Pro+

Modaliteti i natës në Vivo shumë e pazakontë Sepse ju mund të bëni, për një moment, foto të zakonshme të natës me ekspozim të gjatë dhe foto të veçanta për një ekspozim të gjatë - për shembull, për pikturë me dritë. Ekziston një opsion i veçantë i zbulimit të trekëmbëshit, ekziston një modalitet për të xhiruar qiellin dhe super hënën. Dhe mos harroni se të gjitha modulet janë të stabilizuara, kështu që është shumë më e lehtë të qëlloni nga duart tuaja gjatë natës.

Vivo X70Pro+

Modaliteti i portretit ju lejon të shkrepni me një sfond të turbullt, të shtoni efekte të tilla si yje ose zemra, ka një zbukurues, një filtër, një çelës automatik të modalitetit të natës dhe HDR. Dhe e gjithë kjo - mund ta ndizni në të njëjtën kohë!, gjë që është veçanërisht interesante.

Vivo X70Pro+

Modaliteti i paracaktuar i fotografimit aktivizohet kur hapet kamera për herë të parë, dhe avantazhi i tij kryesor është aftësia për të ndryshuar lehtësisht ngopjen dhe ekspozimin e ngjyrave - përmes çelësit të ndërrimit në opsionet, si dhe çelësit të inteligjencës artificiale, automatikut -Çelësi makro dhe, natyrisht, paleta e ngjyrave Zeiss.

Vivo X70Pro+

Në fakt, ajo lufton me problemin kryesor të telefonave inteligjentë kinezë - sepse telefonat inteligjentë kinezë gjithmonë mbivlerësojnë lëngshmërinë e ngjyrës sipas standardit. Mode me Zeiss e rregullon këtë. Dhe kjo është më e rëndësishme nga sa mendoni, sepse nëse shkrepni foto në JPEG, dhe jo në RAW, atëherë ngopja mesatare e ngjyrave mund të rritet ose ulet pa humbur cilësinë e figurës.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i kamerës së kinemasë xhepi Blackmagic 4K

Por e mbivlerësuara nuk mund të reduktohet pa humbur ngjyrat në vende të tjera. Kjo çon në deformim, gjithmonë. Megjithatë, kjo nuk është gjithmonë e dobishme. Për shembull, këtu është një foto e bërë gjatë ditës - këtu ngjyrat ishin më të SHKELQYRA se në foton me ngjyra Zeiss. Dhe kamera standarde i përcillte më mirë.

Xhirimi i videos

Me tutje. Aftësitë e videos këtu janë afërsisht të barabarta me Xiaomi. Nga njëra anë, ju keni mundësinë për të shkrepur LOG në 24 korniza edhe në 4K. Nga ana tjetër, për disa arsye ndërpret përdorimin e modulit ultra të gjerë dhe të periskopit. Zmadhimi është i mundur deri në 5x, por është dixhital, moduli optik është joaktiv.

Vivo X70Pro+

Gjithashtu, për disa arsye shpejtësia më e ngadaltë e diafragmës është 1/60 sekondë, jo 1/24 ose 1/48. Në modalitetin normal, jo në fotografimin LOG, minimumi është 1/4 dhe mund të vendosni 1/25, 1/40 dhe 1/50 pa probleme.

Vivo X70Pro+

Por videoja e modalitetit Pro ka një histogram, një matje të nivelit të volumit dhe një denoizer të figurës - i cili mund të fiket sipas nevojës - dhe stabilizimi është i shkëlqyeshëm, dhe ka përqendrim së bashku me një zebër! Përsëri, nuk e kuptoj pse nuk mund të përdorni të gjitha modulet. Por - le ta konsiderojmë këtë një problem të Android 11. Epo, në mënyrë që të ketë të paktën një shpresë për përmirësim.

Vivo X70Pro+

Sa për LOG - nuk jam i sigurt se çfarë nuk shkon me të. Nga njëra anë, duket se funksionon dhe bën atë që duhet të bëjë me ngjyrat. Nga ana tjetër, më kthe në një gjendje normale VIVO LOG nuk ia doli kurrë. Thjesht nuk mund ta gjeja profilin. Në rastin e Xiaomi, për shembull, kam përdorur Sony S-Log3. ME VIVO - nuk ka ide. Prandaj, nuk rekomandoj të xhironi në LOG.

Lexoni gjithashtu: Redmi K60 Pro do të marrë një sensor 50 MP Sony IMX800 nga Xiaomi 13

Gjithashtu, nuk pata kohë të kontrolloja dhe krahasoja shpejtësitë e biteve të videove 4K dhe 8K. Nëse ju kujtohet një nga videot e mia të para në lidhje me kamerat e smartfonëve, atëherë y OnePlus 9 Pro xhirimi 8K ishte një katastrofë dhe më keq se të shkrepje 4K në absolutisht çdo gjë. Prandaj, unë jam ende duke pritur për mundësinë, dhe kohën e lirë, për të krahasuar këto mënyra në një smartphone tjetër.

Vivo X70Pro+

Si për të gjitha mënyrat e tjera, sinqerisht nuk pata kohë të provoja asgjë përveç lëvizjes së ngadaltë. E cila funksionon relativisht mirë, veçanërisht në rrezet e diellit, por nuk është saktësisht në nivelin e lodrës.

Rezultatet nga kamerat Vivo X70 Pro Plus

produkti më i shitshëm Vivo është smartfoni i parë, kamerat e të cilit mund t'i quaj vërtet emocionuese. Që nga koha Huawei P30 Pro Nuk kam përdorur asgjë më interesante dhe të thellë për sa i përket çipave harduerikë dhe softuerësh.

Vivo X70Pro+

Po, ka shumë për të ndryshuar në kamera, dhe disa vende janë thjesht budallaqe. Por vende të tilla janë të pakta në numër në krahasim me të preferuarat e mia të mëparshme. Prandaj, po, ka kamera Vivo X70 Pro Plus vërtet kaq i lezetshëm.

Video rreth kamerave Vivo X70 Pro Plus

Ju mund ta shikoni mashkullin e pashëm në veprim këtu:

Ku te blej

Lexoni gjithashtu:

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

RISHIKON VLERËSIMET

Karakteristikat e harduerit
9
Elemente shtesë
9
Aftësitë e softuerit
10
Mundësi profesionale
8
Kamerat e smartfonëve Vivo X70 Pro+ ofron shumë mundësi dhe tregon qartë se sa i dobishëm është bashkëpunimi i harduerit me një prodhues të mirënjohur dhe një qasje e zgjuar në anën e softuerit të gjërave. Megjithatë, loja është gjetur ende, edhe pse ajo ishte përsëri krejtësisht opsionale.
Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Unë shkruaj shumë, ndonjëherë për biznes. Unë jam i interesuar për lojëra kompjuterike dhe ndonjëherë në celular, si dhe për ndërtime PC. Pothuajse një estet, më pëlqen të lavdëroj më shumë sesa të kritikoj.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani

Kamerat e smartfonëve Vivo X70 Pro+ ofron shumë mundësi dhe tregon qartë se sa i dobishëm është bashkëpunimi i harduerit me një prodhues të mirënjohur dhe një qasje e zgjuar në anën e softuerit të gjërave. Megjithatë, loja është gjetur ende, edhe pse ajo ishte përsëri krejtësisht opsionale.Pamje e përgjithshme e kamerës Vivo X70 Pro Plus: Po, ia vlen!