VeglatTelefonat inteligjentëRishikimi ASUS ZenFone Max Pro (M2) - Dizajn i përditësuar, NFC dhe 5000...

Rishikimi ASUS ZenFone Max Pro (M2) — Dizajn i përditësuar, NFC dhe 5000 mAh

-

Në tetor të vitit të kaluar folëm për një makinë me buxhet të mesëm ASUS ZenFone Max Pro (M1). Smartphone doli të ishte interesant për shkak të disa veçorive me të cilat konkurrentët nuk mund të mburreshin. Ka autonomi mbresëlënëse dhe moduli NFC ishte në bord. Megjithatë, një detaj mungonte në krahasim me të njëjtët konkurrentë - një dizajn interesant. Dhe kështu, në dhjetor të të njëjtit vit, kompania vendosi të korrigjojë këtë gabim duke e nxjerrë në treg ASUS ZenFone Max Pro (M2). Por a ju desh të bëni ndonjë kompromis apo risia u bë edhe më e freskët, duke ruajtur të gjitha avantazhet e modelit të mëparshëm? Sot do të përpiqemi ta kuptojmë këtë çështje.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Specifikimet ASUS ZenFone Max Pro (M2)

 • Ekrani: 6,26″, IPS, 2280×1080 piksele, raporti i pamjes 19:9
 • Procesori: Qualcomm Snapdragon 660, 8 bërthama, 4 bërthama me shpejtësi 2,2 GHz dhe 4 bërthama me shpejtësi 1,8 GHz, Kryo 260 bërthama
 • Përshpejtuesi grafik: Adreno 512
 • RAM: 3/4/6 GB
 • Kujtesa e përhershme: 32/64/128 GB
 • Mbështetje për kartat e kujtesës microSD: deri në 512 GB
 • Rrjetet me valë: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 5.0 (A2DP, LE, aptX), GPS (A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS), NFC
 • Kamera kryesore: moduli kryesor 12 MP, f/1.8, 1/2.9″, 1.25μm, PDAF dhe sensor shtesë i thellësisë 5 MP, f/2.4, 1.12μm
 • Kamera e përparme: 13 MP, f/2.0, 1.12µm
 • Bateria: 5000 mAh
 • OS: Android 8.1 Oreo
 • Përmasat: 157,9×75,5×8,5 mm
 • Pesha: 175 g

Çmimi dhe pozicionimi

ASUS ZenFone Max Pro (M2) në Ukrainë mund të blihen për 8999 hryvnias ($ 333). Për momentin, ka vetëm një modifikim - me 6 GB RAM dhe 64 GB memorie të përhershme.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Dhe me siguri, do të fillojmë menjëherë me faktin se çmimi në fillim është rritur me një mijë hryvnia (37 dollarë) në krahasim me gjeneratën e parë. Por tani në vend të 4 GB RAM, ne kemi deri në 6. Dhe ja çfarë tjetër mund të ofrojë risia - lexoni më tej.

Përmbajtja e paketës

Në shikim të parë, telefoni inteligjent dorëzohet në një kuti të zakonshme të papërshkrueshme. Por pas heqjes së “mbështjellësit”, ka një shpresë të vogël që të mos jetë gjithçka aq e trishtuar brenda. Ne marrim menjëherë një zarf mjaft të trashë dhe një ngjyrë të pazakontë gradient.

Ai përmban një çelës për nxjerrjen e folesë së kartës, një manual përdorimi masiv së bashku me letra të tjera të mbeturinave dhe një kuti të pastër silikoni.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)Nuk do të ndalem në mbulesë në detaje - është e dendur, me të gjitha kushtet e nevojshme për mbrojtje të besueshme të pajisjes. Do të jetë qartësisht më mirë se ato me të cilat janë të pajisura disa Xiaomi.

Tjetra në listë: në kuti ka një kabllo USB/microUSB, një furnizim me energji elektrike (5V/2A) dhe, papritmas, një kufje me tela me dy palë sytha shtesë të veshit. Po, këto janë kufje të zakonshme me tingull jo shumë të jashtëzakonshëm, por të këndshëm.

Epo, ky artikull është pompuar dhe fakti është padyshim i kënaqshëm.

Dizajni, materialet dhe montimi

Çfarë i mungonte brezit të parë të fshatarit të mesëm nga ASUS, pra ky është një dizajn i ri. Dhe unë tashmë thashë për këtë në fillim. Smartphone dukej, për ta thënë troç, shumë i përmbajtur dhe deri diku i mërzitshëm. Natyrisht, diçka duhej bërë për këtë. Në përgjithësi, ZenFone Max Pro (M2) ka gjithçka që duam ose urrejmë. E kam fjalën për pjesën e pasme të ylbertë dhe prerjen në ekran, sigurisht.

Në parim, nuk ka pyetje për pjesën e pasme: ngjyra blu e errët dhe vërshimet spektakolare që ndryshojnë hijen në varësi të dritës.

Por smartfoni tani ka “vetullat” në pjesën e përparme. Jam dakord, është i vogël, por pse jo një qafë loti? Më duket se pajisja do të dukej më mirë në këtë version.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Por mund të mohohet, ata thonë se ka një blic në një prerje të tillë. Dhe a mund të quhet një element kaq i nevojshëm? Plus, disa prodhues arrijnë të vendosin gjëra të ngjashme në telefonat inteligjentë me një rënie në krye. Por kjo është një histori krejtësisht tjetër.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)Kornizat rreth ekranit janë të madhësive të ndryshme: e poshtme është relativisht e vogël, por e sipërme është pak më e trashë se ato anësore. Kjo e fundit, nga ana tjetër, mund të quhet veçanërisht e hollë me një shtrirje.

Strukturisht, kutia përbëhet nga dy pjesë, por të dyja janë prej plastike. Me një kornizë rreth perimetrit, ndihet shumë mirë. Por në panelin e pasmë, një përdorues i papërvojë madje mund të mendojë se është prej xhami. Por kjo është plastike, e cila është gjithashtu e lehtë për t'u gërvishtur. Këtu nuk mund ta quash të tepërt mbulesën e përfshirë.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Smartphone mbledh mirë gjurmët e gishtërinjve, gërvishtjet dhe pluhurin. Është e vështirë t'i fshish ato. Një shtresë oleofobike u aplikua në të dy anët. Por është shumë më pak në pjesën e pasme dhe është e saktë - është e vështirë të quash një smartphone të rrëshqitshëm në përgjithësi. Por është e lehtë për markat dhe jopraktike.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Një veçori tjetër jo thelbësore është se ekrani mbrohet nga Corning Gorilla Glass 6. Jo të gjithë flamurët e shtrenjtë e kanë këtë veçori.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)Të mbledhura ASUS ZenFone Max Pro (M2) nuk është shumë i mirë. Nëse shtypni fort në pjesën e poshtme të panelit të pasmë, mund të ndjeni reagimin. Një efekt tjetër i ngjashëm vërehet kur preket skaneri i gjurmëve të gishtërinjve. Në përdorim të përditshëm nuk bie në sy, por nuk mund të mos e vërej.

Pavarësisht dizajnit të hollë, telefoni inteligjent mbeti ende pa gradientë dhe ngjyra shumëngjyrëshe. Ka një blu të tillë të errët siç kam në provë, dhe gri argjendi.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Përbërja e elementeve

Gjithçka është standarde këtu. Në pjesën e përparme, mbi pjesën e prerë, ka një rrjet me një altoparlant bisedor dhe një tregues mesazhi me shumë ngjyra. Në vetull: një blic frontal me një aparat fotografik dhe sensorë afërsisë dhe dritës midis tyre. Pjesa e poshtme nuk ka mbishkrim ose shenja të tjera identifikuese.

Në të djathtë, tradicionalisht ka një çelës të çiftuar të kontrollit të volumit dhe një buton energjie.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)Në anën e majtë ka një slot për letra, dhe jo një e thjeshtë, por një e trefishtë. Ai do të përshtatë dy nanoSIM me një microSD shtesë.

Në fund është një port audio 3,5 mm, një mikrofon, microUSB i vjetër nuk është i mirë dhe dy prerje me një altoparlant multimedial. Kompania duhet falënderuar për 3,5 mm në vendin e duhur, por pse nuk ka USB-C? Jo një punonjës buxhetor në fund të fundit.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Skaji i sipërm nuk është gjë tjetër veçse mikrofoni i dytë.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Në anën e pasme, ka një njësi kamere të dyfishtë vertikale, pak të spikatur me një blic. Një platformë e rrumbullakët me një skaner të gjurmëve të gishtërinjve zë vendin e saj të zakonshëm.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)Nën të është emri i markës dhe mbishkrime të tjera në fund.

Ergonomia

Nëse flasim për numra të thatë, risia është bërë më kompakte në lartësi dhe gjerësi. Por me gjithë këtë, ekrani është bërë më i madh.

Është e qartë se diagonale të tilla të ekranit nuk janë shumë të përdorshme me një dorë. Por përndryshe, nuk ka ankesa: masa është e vogël, dhe pjesa e pasme është e lakuar në skajet. Max Pro (M2) ndihet pak më bukur se paraardhësi i tij.

Vendosja e të gjithë elementëve të kontrollit është e rehatshme. Në përgjithësi, siç duhet të jetë.

ekran

Shfaq në ASUS ZenFone Max Pro (M2) është bërë më i madh - tani është një ekran 6,26 inç. Në të njëjtën kohë, raporti i pamjes ka ndryshuar gjithashtu - 19:9. Matrica është ende IPS, me rezolucion Full HD+ (2280×1080), e cila na jep një densitet prej 403 ppi.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)Vlen të kujtojmë se ekrani në gjeneratën e fundit nuk ishte i keq, por me nuancat e veta. Në veçanti, jepte një nuancë pak të kuqërremtë në një kënd dhe ngjyra e bardhë ishte jeshile. Tani duhet të them që nuk ka probleme të tilla. Ky është një IPS i shkëlqyer me ngjyra të ngopura, kontrast të mirë imazhi dhe një diferencë të mirë ndriçimi.

Këndet e shikimit nuk janë rekord: nuancat e errëta mund të humbasin pak kontrastin nën devijime të caktuara. Temperatura e paracaktuar është pak e ftohtë, por mund ta rregulloni atë në cilësimet. Nuk ka profile ngjyrash, ka vetëm një modalitet nate dhe një ekran inteligjent - ekrani nuk do të fiket gjatë shikimit.

Por nuk më pëlqeu vërtet puna e rregullimit përshtatës të shkëlqimit. Shpesh ishte e nevojshme të zvogëlohej ose të rritej me dorë ndriçimi i ekranit. Nuk ka mjete për maskimin e prerjes në firmware.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Produktiviteti

Pajisjet janë përmirësuar. Tani për funksionimin e telefonit inteligjent, përgjigja është Qualcomm Snapdragon 660, me të cilin jemi shumë të njohur. 14 nm, tetë bërthama Kryo 260: 4 funksionojnë në një frekuencë maksimale prej 2,2 GHz dhe 4 të tjerat deri në 1,8 GHz. Detyrat grafike i janë caktuar përshpejtuesit Adreno 512.

Me sasinë e memories, gjithçka është në rregull - tregu ynë ofron pothuajse konfigurimin më të lartë - 6 GB RAM, që është shumë e lezetshme. Kështu që ju mund ta shënoni me çdo gjë që dëshironi dhe mos e kufizoni veten në asnjë mënyrë në këtë drejtim.

Memoria e përhershme mund të jetë maksimumi 128 GB. Unë kam një mostër prej 64, nga të cilat përdoruesit i kanë mbetur 50,62 GB. Nëse kjo nuk mjafton, mund të instaloni një kartë memorie të çdo vëllimi ekzistues. Dhe ka një vend të veçantë për këtë, i cili është i rëndësishëm. Kështu që nuk do t'ju duhet të zgjidhni midis ruajtjes së zgjatur ose një karte SIM të dytë. Dhe si gjithmonë - ASUS jepini blerësve të smartfonëve të tyre 100 GB në Google Drive për një vit.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Unë mendoj se nuk ka asnjë arsye për të dyshuar se smartphone funksionon shpejt. Por puna është se ASUS mashtroi pak. Nëse shkoni te cilësimet e zhvilluesit, mund të shihni se disa nga vlerat e shpejtësisë së animacionit janë "0,5x". Dhe si parazgjedhje, në shumicën dërrmuese të pajisjeve, treguesi është i barabartë me një. Sigurisht, ky është vetëm një plus për përdoruesin - ai do të marrë një smartphone shumë të shpejtë nga kutia.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Sidoqoftë, ajo që nuk është më pak interesante është se performanca e Max Pro (M2) është inferiore ndaj konkurrentëve me të njëjtin procesor për sa i përket sintetikës. Dhe ky nuk është ndonjë gabim në njëqind apo më shumë, por një ndryshim i vërtetë. Këtu është një shembull i AnTuTu - rreth 140 pikë janë shënuar Redmi Shënim 7 і Samsung Galaxy A9. Por ASUS ZenFone Max Pro (M2) - 125.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Nuk mund të them se është i keq dhe smartphone funksionon më keq se të tjerët ose ngadalësohet - jo, është i shpejtë dhe i qetë. Por fakti është se çfarë është. Megjithatë, nuk ia vlen të thellohesh shumë në të. Nuk ka gjasa që përdoruesi të hasë ndonjë problem në përdorimin e përditshëm.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Pajisja mund të luajë lojëra. Ju mund të luani gjithçka që është në dyqanin e aplikacioneve. Projektet kërkuese funksionojnë mirë në cilësime të larta grafike. Por në disa lojëra individuale, do t'ju duhet të ulni pak parametrat për një FPS më të rehatshëm.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Kamerat

Kamera kryesore ASUS ZenFone Max Pro (M2) ka dy sensorë. I pari është një modul Sony IMX486 me një rezolucion prej 12 MP dhe një hapje prej f/1.8. Madhësia e këtij sensori është 1/2.9″ me pikselë 1.25μm. Një gjë e qartë është fokusimi automatik fazor. Moduli i dytë shërben për të matur thellësinë - 5 MP, f/2.4, 1.12μm.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)Çfarë mund të thuhet për kamerën? Në Max Pro (M1) ishte mjaft mirë dhe ky trend është ruajtur. Kamera me të vërtetë shkrep mirë, megjithëse ndryshimi nga modeli i parë nuk është aq i rëndësishëm. Plagët e vogla të llojit të mbiekspozimit nuk gjenden aq shpesh, por ndonjëherë ndodhin. Por HDR filloi të funksionojë shumë më shpejt. Detajimi i fotove është i mirë, madje edhe në dhomë nuk ka turbullim agresiv dhe reduktim të detajeve. Në kushte shumë të këqija, si zakonisht, shfaqen zhurma. Bilanci i bardhë është zgjedhur saktë, interpretimi i ngjyrave është sa më i natyrshëm që të jetë e mundur.

SHEMBUJ FOTOGRAFI ME rezolucion të plotë

E reja tani ka diçka si mbështetje për AI. Smartphone mund të mësojë deri në 13 skena: kafshë, ushqim, perëndim të diellit, borë, tekst etj. Nëse algoritmi njeh një nga skenat që po xhirohen, një shkurtore përkatëse do të shfaqet në ekranin e shkrepjes. Por përdoruesi nuk mund të ndikojë në këtë proces. Për sa i përket punës, nuk vura re fare ndikim në kornizë. Në përgjithësi, ka dhe ka.

Modaliteti i portretit mund të përdoret si me njerëzit ashtu edhe me çdo objekt tjetër. Nuk mund të them se është diçka e veçantë. Mund të turbullohet në mënyrë cilësore, nëse sfondi është pak a shumë uniform.

Situata me regjistrimin e videos është si më poshtë: rezolucioni maksimal është 4K me 30 FPS. Në të njëjtën kohë, nuk ka stabilizim elektronik - mund ta ndizni vetëm nëse kaloni në 1080p. Ka gjithashtu një maksimum prej 30 kornizash në sekondë. Materiali përfundimtar është i një cilësie normale, por asgjë e jashtëzakonshme.

Kamera e përparme në ZenFone Max Pro (M2) është 13 MP, hapja f/2.0. Mund të turbullojë gjithashtu sfondin. Cilësia e fotografisë është mjaft e mirë - mendoj se kjo aparat fotografik do t'i përshtatet shumicës së blerësve. Ka shumë përmirësues të integruar të fytyrës.

Aplikacioni i kamerës... mirë, nuk duket shumë mirë. Ndërfaqja ka ndryshuar pak për mirë, por në thelb asgjë nuk ka ndryshuar. Është e papërshtatshme dhe kjo është ankesa kryesore. Ekziston një minimum i nevojshëm i mënyrave të shkrepjes: natën (moti nuk funksionon fare), sport, HDR dhe një manual i mirë.

Metodat e zhbllokimit

Ekziston një skaner paksa i përmirësuar i gjurmëve të gishtërinjve në pjesën e pasme të pajisjes. Tani mund ta quaj jo vetëm të qëndrueshme, por edhe rrufe të shpejtë. Për sa i përket shpejtësisë së aktivizimit, është bërë më i mirë. Por si më parë, ata nuk mund të bëjnë asgjë përveç zhbllokimit dhe autorizimit të aplikacioneve.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Ju gjithashtu mund ta zhbllokoni telefonin inteligjent me fytyrën tuaj. Në shumicën e rasteve, funksioni funksionon shpejt. Megjithatë, me mungesë drite përreth, telefoni inteligjent thjesht mund të mos e njohë fytyrën e pronarit, ose mund të duhet më shumë kohë për ta bërë këtë. Mund ta përdorni, me pak fjalë. Epo, askush nuk e ndalon përdorimin e dy metodave në mënyrë alternative.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Autonomia

Një nga karakteristikat kryesore të ZenFone Max Pro (M1) mund të quhet autonomi. Smartphone mbajti një karikim shumë mirë, pothuajse dy herë më shumë se konkurrentët më të afërt. E njëjta gjë mund të thuhet për ASUS ZenFone Max Pro (M2), i cili nuk tregon asnjë shenjë të një baterie të madhe. Akoma më pak si një smartphone që luan gjatë për shkak të dizajnit të freskët. Por nuk ishte kështu, brenda baterisë mbeti e njëjtë - 5000 mAh.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Megjithatë, nuk mund të merrja të njëjtën kohë pune nga një pagesë në produktin e ri. Ka arsye për këtë: një diagonale më e madhe dhe një hekur më produktiv. Dhe ndoshta softuer. Nuk është përfunduar plotësisht, por më shumë për këtë më vonë.

Kështu ASUS ZenFone Max Pro (M2) jeton 25 për qind më pak, duke treguar 6-7 orë aktivitet në ekran me 45-46 orë punë të përbashkët. Kjo do të thotë, pajisja do të zgjasë për një ditë e gjysmë deri në dy ditë, por megjithatë, është larg nga e njëjta 9-10 orë kohë e ekranit. Nuk e përjashtoj që është e mundur të shtrydhni më shumë nga një smartphone, por nuk ia dola.

Fatkeqësisht, nuk ka karikim të shpejtë, kështu që ne marrim kohën e mëposhtme me ZP standarde përmes microUSB-së së vjetër:

 • 00:00 - 8%
 • 00:30 - 29%
 • 01:00 - 53%
 • 01:30 - 71%
 • 02:00 - 88%
 • 02:30 - 98%
 • 02:42 - 100%

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Tingulli dhe komunikimet

Altoparlanti i telefonit inteligjent është i cilësisë së lartë, zëri është i qartë. Altoparlanti multimedial mund të lavdërohet për volumin e tij të mjaftueshëm, cilësia është mjaft e përshtatshme. Por në volumin maksimal, frekuencat e sipërme janë tashmë shumë - ato mbulojnë shumë frekuencat e mesme dhe të ulëta. Por gjithçka është në rregull me kufjet - smartphone tingëllon mirë, volumi është më se i mjaftueshëm. Fatkeqësisht, nuk ka barazues ose paracaktime të zërit në firmware.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Modulet me valë janë: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 5.0 (A2DP, LE, aptX), GPS (A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS) dhe NFC. Nuk kam pyetje për punën e tyre. Por unë do të doja një Wi-Fi me bandë të dyfishtë, madje edhe 2,4 GHz i zakonshëm duket joserioz. Sidomos në këtë segment çmimesh, kjo mund dhe duhet të perceptohet si një disavantazh. Por ka NFC për pagesa pa kontakt dhe çiftim të shpejtë me pajisje të tjera.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Firmware dhe softuer

Nga kutia brenda ASUS ZenFone Max Pro (M2) është instaluar me Android 8.1 Oreo OS pa një guaskë të palës së tretë. Ky është një vendim disi i diskutueshëm, nuk e kuptoj vërtet logjikën e lëshimit të një produkti të ri në softuerin e vjetër. Megjithatë, tashmë ka informacione se do të ketë një përditësim të “byrekut”.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)Në përgjithësi, sistemi është i pastër, madje do të thoja shumë i pastër. Ka elemente nga ZenUI në vende. Ekziston një artikull ZenMotion në menynë e gjesteve, i cili nuk bën asgjë: një trokitje e dyfishtë për të ndezur dhe fikur ekranin. Plus, ka disa aplikacione nga ASUS - regjistrues dhe kalkulator.

Ekziston një pyetje në lidhje me stabilitetin e firmuerit. Personalisht, kam hasur dy gabime në aplikacione: herën e parë kur ndryshoni sfondin e desktopit dhe herën e dytë pas lidhjes së një kufje bluetooth, u shfaq një gabim në lidhje me aptX. Shpresojmë që këto gabime të vogla do të rregullohen me përditësimet e ardhshme. Por tani për tani - shërohet nga një rindezje.

konkluzione

A u bë ai ASUS ZenFone Max Pro (M2) më mirë se smartfoni i gjeneratës së mëparshme në gjithçka? Kjo pyetje nuk mund të përgjigjet pa mëdyshje, por në të gjitha aspektet - definitivisht jo. Nëse kaloni nëpër pikat kryesore, mund të gjeni lehtësisht argumente në favor të produktit të ri. Dizajni është një, ekrani është dy, performanca është tre. Këto gjëra padyshim u shtrënguan.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

Por ka ende mangësi që për disa arsye vendosën të mos i rregullojnë: vetëm 2,4 GHz Wi-Fi dhe microUSB e vjetër. Nga pikat e kushtëzuara ka pika të paqarta me pjesën softuerike dhe autonominë. Smartphone funksionon për një kohë të gjatë, por nuk ka ndjenjën se është i njëjti tavan. Prisja më shumë nga 5000 mAh.

ASUS ZenFone Max Pro (M2)

ASUS ZenFone Max Pro (M2), në përgjithësi, mund ta merrni nëse jeni gati të duroni nuancat e përshkruara. Është ende i njëjti kali i vjetër i mirë i punës, por në një pamje të re, moderne, të lezetshme.

Çmimet në dyqane

Dmitry Koval
Dmitry Koval
Unë shkruaj komente të detajuara të pajisjeve të ndryshme, përdor telefonat inteligjentë Google Pixel dhe jam i interesuar për lojërat celulare.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani