VeglatTelefonat inteligjentëRishikimi i telefonit inteligjent Google Pixel 7 Pro: Mësimi i makinerisë

Rishikimi i telefonit inteligjent Google Pixel 7 Pro: Mësimi i makinerisë

-

"Google Pixel 7 dhe 7 Pro do të vijnë me VPN falas nga Google One" është një pretendim që më tërhoqi vëmendjen ndërsa po shikoja lançimin e telefonave inteligjentë të rinj të Google. Privatësia dhe Google zakonisht nuk shkojnë së bashku në të njëjtën fjali, kështu që vendosa ta porosis paraprakisht. Le të hedhim një vështrim se çfarë ka bërë Google me telefonat inteligjentë Pixel që nga Pixel 3 XL kur i kontrollova për herë të fundit. Dhe ja çfarë mësova.

ML (Makine Learning) - nga anglishtja Mësimi i makinerisë

Dizajni: elemente të markës

Deri vitin e kaluar, dizajni i Pixel po ndryshonte vazhdimisht, sikur të kishte një krizë identiteti. Që nga lansimi i telefonit inteligjent origjinal Pixel, nuk ka pasur asnjë element të vetëm nënshkrimi që mund të njihet ndër breza. Por, në vitin 2021, kur u prezantua Pixel 6/6 Pro, "pikselët u zhvendosën" në departamentin e dizajnit dhe Pixel mori një element nënshkrimi - një modul masiv kamere që shtrihej përgjatë pjesës së pasme të smartphone.

Google Pixel 7 Pro

Pamja dukej shumë cyberpunk, dhe për mendimin tim, tërheqëse. Pixel 7/7 Pro vazhdon trendin "vizor". Tani vizori është prej alumini dhe rrjedh pa probleme në kornizën e lëmuar të telefonit inteligjent. Vizori ka dy prerje asimetrike për lentet e kamerës dhe dizajni duket se ka kaluar nga cyberpunk në steampunk për mendimin tim.

Ekrani është i rrumbullakosur dhe sikur një ujëvarë kalon pa probleme në kornizën e aluminit të smartfonit. Do të kisha preferuar një ekran të sheshtë, por kurba është aq minimale sa nuk ndikon në konsumin e përmbajtjes. Panelet e përparme dhe të pasme të telefonit inteligjent janë të mbuluara me Corning® Gorilla® Glass Victus™. Në krye të telefonit inteligjent është një futje misterioze në një kornizë alumini që duket si një buton, por është thjesht një antenë për mmWave 5G.

Altoparlanti është aq mirë i integruar midis kornizës dhe pjesës së sipërme të ekranit saqë mezi duket. Prerja e kamerës së përparme është vetëm një pikë e vogël e zezë e vendosur në qendër të sipërme të ekranit. Butonat e fuqisë dhe të volumit, të vendosur pranë njëri-tjetrit, janë të dy prej metali dhe të rehatshëm në prekje - pa zhurmë dhe funksionojnë në mënyrë perfekte.

Pjesa e poshtme e telefonit inteligjent ka dy prerje të altoparlantëve dhe një portë USB-C 3.2 Gen 2. Telefoni është i rezistueshëm ndaj motit IP68, gjë që është e dëshirueshme dhe e pritshme në këtë gamë çmimesh.

Pixel 7 Pro ndihet premium në duar, madje do të thosha si modeli premium prej çeliku inox iPhone Pro.

Ngjyrat e disponueshme: Obsidian (obsidian-i zi), Snow (borë-bardhë), Hazel (arrë). Përmasat: 162,9 x 76,6 x 8,9 mm dhe pesha 212 g.

Google Pixel 7 Pro

Paketa është minimale dhe përfshin vetëm një smartphone, një përshtatës USB-A në USB-C dhe një kabllo karikimi USB-C që mbështet shpejtësi deri në USB 2.0. Mbani në mend këtë, sepse me kabllon e duhur, shpejtësitë e transferimit të të dhënave janë jashtëzakonisht të shpejta falë mbështetjes USB 3.2 Gen 2 të Pixel 7 Pro.

Lexoni gjithashtu: Rishikim Retro i Google Pixel 4 XL

Siguria: fytyra ose gishti - zgjedhja është e juaja

Shkyçja me fytyrë kthehet në Pixel 7 Pro pasi shfaqet për herë të parë në Pixel 4/4 XL. Këtë herë, në vend të një moduli të rëndë skanimi në thellësi IR, Google përdor vetëm kamerën e përparme dhe mësimin e makinës. Njohja e fytyrës funksionon së bashku me një lexues optik të gjurmëve të gishtërinjve nën ekran të shtuar për të mbushur boshllëkun e sigurisë duke përdorur mësimin e makinës në procesin e verifikimit.

Google Pixel 7 Pro

Google ndërtoi shtresa të shumta sigurie në Pixel 7 Pro, duke lejuar që gjurma e gishtit të jetë opsioni i vetëm i verifikimit i disponueshëm për aplikacionet financiare ose transaksionet e Google Wallet, dhe duke kombinuar verifikimin e fytyrës/gishtit për gjithçka tjetër. Shkyçja me fytyrë e bën zhbllokimin e telefonit sa më të lehtë dhe më të shpejtë për detyrat e përditshme.

Google Pixel 7 Pro

Android 13 bën një punë vërtet të mirë për të vizualizuar se cila metodë është përdorur gjatë verifikimit: me një rreth të bardhë të animuar rreth kamerës së përparme ose duke ndriçuar zonën rreth skanerit të gjurmëve të gishtave. Skanimi ndonjëherë është aq i shpejtë sa është e vështirë të dallosh nëse telefoni është i shkyçur me fytyrën apo gishtin. Në kushte me dritë të ulët, Pixel 7 Pro mbështetet kryesisht në skanerin e gjurmëve të gishtërinjve, pasi kamera duhet të ndriçojë fytyrën tuaj për të përfunduar verifikimin. Face Unlock është gjithashtu shumë i ndjeshëm ndaj distancës, kështu që shpesh e mbaja larg Pixel 7 Pro që të aktivizohej.

Face ID në iPhone është ende mënyra më e besueshme dhe e përshtatshme për të verifikuar identitetin tuaj midis telefonave inteligjentë sot, por Google ka përmirësuar ndjeshëm Pixel 7 Pro dhe mësimi i makinës ka shumë potencial për t'u bërë teknologjia më e mirë e vërtetimit për një smartphone.

Lexoni gjithashtu: Google Pixel 6a zbret në 299,99 dollarë përpara të Premtes së Zezë

Mbushje: Google Tensor G2 apo G1.5?

Pixel 7 Pro është smartfoni më i butë dhe më i përgjegjshëm Android që kam parë ndonjëherë. Çipi Google Tensor është një vazhdim i bashkëpunimit midis Google dhe Samsung, ku një prodhues korean siguroi blloqet e ndërtimit dhe Google i përdori ato për të mbledhur një çip që do t'i përshtatej nevojave të tyre. Tensor G2 ka të njëjtin dizajn 2+2+4 si Tensor i mëparshëm.

 • CPU:
  • 2×Cortex-X1 - 2.85 GHz
  • 2×Cortex-A78 - 2.35 GHz
  • 4×Cortex-A55 - 1.80 GHz
 • GP: Mali-G710 MP7
 • RAM: 12 GB LPDDR5
 • ML: buzë TPU gen2
 • Siguria: Titan M2

Në letër, nuk ka ndryshuar shumë në krahasim me gjeneratën e mëparshme Tensor. 2 bërthamat Cortex A78 që zëvendësojnë A76 janë një përmirësim i mirëpritur, është gjithashtu mirë të kesh një GPU më të ri. Nuk ka asgjë më shumë për të shënuar, përveç se Pixel 7 Pro nuk vendos asnjë rekord në standarde dhe performon kryesisht në një nivel mesatar. Fuqia e vërtetë vjen nga Njësia e Përpunimit Tensor (TPU), e krijuar për të përmirësuar ML dhe përpunimin e gjuhës natyrore. Është e vështirë të matet sasia, dhe gjithçka që dimë është se duhet të jetë 60% më i mirë se G1, nëse duhet besuar Google.

Google Pixel 7 Pro

Në përgjithësi, Pixel 7 Pro është i shpejtë, të gjitha detyrat përfundojnë në çast dhe telefoni mezi nxehet. Edhe pse telefoni nxehet kur kryeni detyra të rënda, ai nuk shkakton shqetësim. Lojtarët duhet të jenë të vetëdijshëm se CPU-ja mbytet gjatë lojërave të rënda, por kjo mund të ndryshojë në përditësimet e ardhshme, siç u fiksua së fundmi në linjën Pixel 6.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi retro i Google Pixel 3 XL: në vend të një smartphone të ri BUDGET?

Softueri: Android 13 - robot i rastësishëm

Më pëlqen shumë estetika e Android 13 të ri. Elementet UI që përsërisin ngjyrat e sfondit, ndjesitë prekëse, tingujt e sistemit dhe dizajni i jashtëm i telefonit inteligjent më në fund bëhen një. Android 13 duket i thjeshtë, por ruan nivelin e pritur të personalizimit.

Google Pixel 7 Pro

Nuk mund të mos admiroj sesi kur ekrani është i kyçur, ndërfaqja e përdoruesit zbehet drejt butonit të energjisë dhe kur shkyçet, zgjerohet nga i njëjti buton. Po kështu, kur futni një karikues, një valë energjie rrotullohet nëpër ekran nga lidhësi, por kur futni një karikues me valë, e njëjta valë bëhet një rreth që shkon nga qendra e ekranit. Mund të vazhdoj të përshkruaj elementët e bukur të ndërfaqes në Android 13, por ka shumë prej tyre. Personalisht, më pëlqeu funksioni ku tani mund të zgjidhni tekstin dhe imazhet drejtpërdrejt nga pamja paraprake e aplikacionit në ekranin e shumë detyrave.

Është interesante se Android 13 heq mbështetjen për aplikacionet 32-bit, kështu që nëse aplikacioni juaj i preferuar nuk është përditësuar në 64-bit, kini parasysh se Pixel 7 Pro as nuk do ta instalojë atë.

Google Pixel 7 Pro

Meqenëse Pixel 7 Pro ishte projektuar duke përdorur çipin e tij Tensor, ai i lejoi Google të mbështeste smartfonin më gjatë se zakonisht. Përditësimet kryesore të Android janë të garantuara për tre vjet, dhe përditësimet e sigurisë deri në pesë vjet. Pixel 7 Pro gjithashtu merr pjesë në një program special të Google të quajtur "Fature drop". Kjo do të thotë që herë pas here Pixel do të ketë veçori të mëdha të ndara nga përditësimet kryesore të sistemit.

Përditësimet e Google Pixel 7 Pro

Veçoria ime e preferuar e Pixel - reagimet e avancuara haptike - është gjithashtu në Pixel 7 Pro. Është tepër tërheqës dhe intuitiv. Taptik Engine nga iPhone duket i vdekur dhe i vjetër pas përdorimit të haptikës Pixel për një kohë të gjatë.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i TECNO SPARK 9 Pro: I balancuar dhe i lirë

Ekrani: Ekrani më i mirë Pixel deri më sot

Pixel 7 Pro përmban një ekran LTPO OLED 6,7 inç me një shpejtësi rifreskimi prej 120 Hz, një rezolucion prej 1440 × 3120 piksele dhe një raport pamjeje prej 19,5:9. Ka kaluar një kohë e gjatë që nuk mund të zhbllokoja një telefon Pixel dhe të jem plotësisht i kënaqur me ekranin e tij.

Google Pixel 7 ProPixel 7 Pro është ekrani i parë Pixel që ka të gjitha tiparet e rëndësishme të një ekrani celular të nivelit të lartë. Bilanci i bardhë është në vend. Mbështetje HDR - deri në 1500 nits. Riprodhimi i përsosur i ngjyrave me ndriçimin minimal - ekziston. Performanca e shkëlqyer në rrugë dhe asnjë ndryshim i çuditshëm i ngjyrave nuk është këtu. Po shikoj ekranin Pixel pranë ekranit të iPhone 13 Pro Max dhe ato janë praktikisht identike.

Google Pixel 7 Pro

Pixel 7 Pro mbështet Always-on Display, i cili është tipik për shumicën e telefonave inteligjentë të nivelit të lartë Android, por i ri këtë vit për iPhone 14 Pro. Për shijen time, zbatimi i Google Always-on Display është shumë më i mirë se sa përpjekja Apple. Telefoni është vendosur në rezolucion 1080p FHD+ jashtë kutisë, kështu që unë sugjeroj menjëherë përmirësimin në rezolucionin vendas 1440p QHD+. Në testimin tim, rezolucioni nuk ndikoi shumë në jetëgjatësinë e baterisë. Shkëlqimi automatik ende duhet të perfeksionohet, dhe duke marrë parasysh se sa po investon Google në mësimin e makinerive, është befasuese të shohësh një sjellje të tillë jokonsistente. Përveç ndriçimit automatik të paqëndrueshëm, më duket se ekrani i Pixel 7 Pro është shumë i këndshëm për redaktimin e fotove ose konsumimin e përmbajtjes së medias.

Lexoni gjithashtu: Pasqyrë e anijes Xiaomi 12 Pro: A duhet ta zgjidhni atë?

Tingulli: cilësi e shkëlqyer

Pixel 7 Pro tingëllon i pasur dhe me zë të lartë me imazhe të mira stereo. Në disa situata, Pixel 7 Pro tingëllon më i fortë, por jo gjithmonë më i qartë se iPhone 13 Pro Max. Google mbështet një veçori përshtatëse të tingullit që barazon tingullin sipas mjedisit dhe ndonjëherë funksionon shumë mirë.

Google Pixel 7 Pro

Lexoni gjithashtu: Rishikimi ASUS ROG Centra True Wireless: kufje lojrash TWS

Kamera: Një sistem kamerash prej 10 dollarësh në xhepin tuaj

Me pak fjalë, Pixel 7 Pro është një nga kamerat më të fuqishme në tregun e smartfonëve, nëse jo më i fuqishmi. Google po bën përpjekje fenomenale për të promovuar fotografinë kompjuterike dhe Apple thjesht kanë frikë të pranojnë se gjithçka që po bëjnë tani është që iPhone të përpiqet të arrijë teknologjinë ML të Google.

Google Pixel 7 Pro

Vizori Pixel 7 Pro përmban tre module të veçanta kamerash. Secila me lentet dhe sensorin e vet pas saj. Në materialet e marketingut, këto janë: një aparat fotografik me kënd ultra të gjerë 12 MP, një kamerë me kënd të gjerë 50 MP dhe një modul telefoto 48 MP. Për fotografët: përkatësisht ekuivalentët 13,5mm, 24,5mm dhe 114,5mm. Sensorët 50 MP dhe 48 MP ofrojnë prerje dixhitale shtesë — zmadhimi artificial që mund ta afrojë subjektin 30 herë më shumë duke përdorur ML. Google nuk ofron qasje në rezolucion të plotë edhe në skedarët RAW, ndryshe nga Apple.

Google Pixel 7 Pro

Kam disa fjalë të mira për të thënë për ndërfaqen e kamerës në Android 13. Duke marrë parasysh sa e fuqishme është bërë kamera, Google ka bërë një punë vërtet të mirë për organizimin e ndërfaqes: intuitive për fillestarët, por efikase për fotografët me përvojë. Më pëlqen shumë aftësia për të nisur shpejt kamerën me një prekje të dyfishtë të butonit të energjisë dhe aftësia për të vendosur një prekje të dyfishtë në pamorin e kamerës për të kaluar menjëherë në zmadhimin ose kamerën e përparme. Paraqitja dhe kontrollet kanë kuptim dhe thjesht funksionojnë. Rrëshqitësi i ekspozimit ndahet në tre: pikat kryesore, hijet dhe ekuilibri i bardhë. Udhëzuesit vizualë interaktivë janë të disponueshëm duke klikuar butonat e pikëpyetjeve pranë disa veçorive të veçanta dhe shpjegojnë shpejt se çfarë është.

Mendoj se e kemi kaluar kufirin ku duhet të bëni fotografi të mureve me tulla për të shpjeguar se sa të mprehta janë bërë imazhet e smartfonëve këtë vit. Le të flasim për kamerën e Pixle 7 Pro sikur të ishte një aparat fotografik i vërtetë dhe madje ta krahasojmë atë me atë reale. Këtu janë të gjitha tiparet në një vend:

 • Kamera me kënd ultra të gjerë: Sensori 12 MP, 1/2,86 inç - 1,95 mm, hapja f/2,2, EFR = 13,6 mm (6,97 prerje) Fokus automatik, makro
 • Kamera me kënd të gjerë: Sensori ISOCELL GN50 1 MP, 1/1,31" - 6,81 mm, f/1,85, EFR = 24,5 mm (prerje 3,6) OIS, PDAF, AF me lazer
 • Kamera telefotografike: Sensori 48 MP, 1/2,55 inç - 19 mm, f3,5, EFR = 114,5 mm (crop 6,02) OIS, Phase AF
 • Kamera e përparme: Sensori 10,8 MP, 1/3,1″, 2,74 mm, f/2,2, EFR = 21 mm (prerje 7,6)

Kamera Pixel 7 Pro

E gjithë kjo, e kombinuar me algoritme të avancuara ML nga Google, siguron cilësi fotografie që tërheq menjëherë vëmendjen. Kam testuar aftësitë fotografike të Pixel 7 Pro kundër Sony A7 IV tim me lente që variojnë nga 16 mm në 400 mm, dhe më duhet të them se smartphone dha rezultate shumë të afërta. Po, ajo ende humbet për një aparat fotografik me kornizë të plotë, por vetëm sepse kërkoj shumë nga pajisja ime e kapjes së imazhit dhe kam disa preferenca. Pixel 7 Pro kompenson mungesën e një sensori të madh me magjinë e mësimit të makinerive, duke e kthyer ndonjëherë fotografinë vërtet komplekse në një klik të vetëm.

Google Camera mund të prodhojë skedarë RAW së bashku me JPEG për ata që kërkojnë të shkojnë përtej redaktimit ML.

Google Pixel 7 Pro

Aplikacioni i kamerës Pixel ka një sërë mënyrash të disponueshme për të përmirësuar procesin e fotografimit. Më lejoni të shpjegoj shpejt se çfarë bëjnë këto mënyra:

Fokus makro (Fokus makro) – kamera ultra e gjerë 12 MP është e aftë të marrë fotografi makro/me fokus të afërt. Regjistrimi makro me një lente me kënd të gjerë 13 mm është një sfidë më vete. Hidhni një sensor jo shumë të shkëlqyeshëm dhe përfundoni me një modalitet që është një arritje për një smartphone, por asgjë e veçantë për njerëzit seriozë për fotografinë makro.

Gomë magjike — një truk që ju lejon të hiqni objektet e panevojshme nga fotot tuaja me ndihmën e inteligjencës artificiale. Ndonjëherë me të vërtetë funksionon si magji.

Zhbllokimi i fotografisë (Foto kundër turbullimit) është një veçori ekskluzive e Pixel 7/7 Pro. Ofrohet në modalitetin e redaktimit të Google Photos. Ju lejon të rregulloni çdo imazh të prekur nga lëvizja ose çdo lloj tjetër turbullimi. Ajo e bën mirë punën e saj nëse mund ta njohë temën. Nuk punon me objekte apo kafshë.

Modaliteti i lëvizjes - ende një veçori beta. Ai ka dy mënyra: panoramë me veprim dhe ekspozim të gjatë. Në të dyja rastet, Google po përpiqet të thjeshtojë teknikën e fotografimit që ju lejon të krijoni gjurmë kreative të lëvizjes në foto. Funksioni pan krijon një turbullim të sfondit për një subjekt në lëvizje, ndërsa një ekspozim i gjatë turbullon një subjekt në lëvizje duke e mbajtur sfondin statik. Nuk kam pasur mundësi ta provoj këtë modalitet. Ndoshta në artikujt e ardhshëm do të flas për të në detaje.

Panorama – shkrepje e mirë e vjetër panoramike, e cila nuk është diçka e re në botën e fotografisë celulare

Bilanci manual i të bardhës – Pixel 7 Pro kryen balancimin automatik të së bardhës me saktësi robotike, por nëse keni një pamje të ndryshme për momentin, rrëshqitësi i balancës së bardhë është një prekje larg.

I bllokuar Folder (Dosje e mbrojtur) – nëse disa nga imazhet tuaja kanë nevojë për mbrojtje shtesë, Pixel 7 Pro ju lejon të krijoni një dosje të sigurt për to

Pamja e natës (Shikimi i natës) - funksioni ML, i cili ju lejon të bëni foto me ndriçim të mirë edhe në qoshet dhe çarjet më të errëta. Në dispozicion që nga Nexus 5X, me sa duket.

Shot Top (Gjuajtja me e mire) — një algoritëm ML që ju tregon shkrepjet më të mira në një seri fotosh ose videosh

Modaliteti i portretit është një tjetër funksion që është prezent në fotografinë celulare për mjaft kohë, kështu që nuk ka nevojë për shpjegim. Bokeh artificial në zbatimin e Google duket i mirë, por nuk ka asgjë për të diskutuar.

Super Res Zoom (zoom me rezolucion "super") – Zmadhimi 30x ofrohet me lente telefoto dhe algoritme inteligjente ML. Punon mirë dhe ndoshta edhe më mirë se shumica e telefonave inteligjentë.

Kontrollet e ekspozimit të dyfishtë — rrëshqitës të rëndësishëm që ju lejojnë të rregulloni algoritmet HDR, duke ju lejuar të rregulloni pikat kryesore dhe hijet me një trokitje në pamor. Shumë e dobishme për ata që dinë se çfarë po bëjnë.

Shembuj fotosh dhe videosh janë bërë me kamerën Pixel 7 Pro

Pixel 7 Pro performon mirë në regjistrimin e videos. Cilësia 4K30 HDR ofrohet për të gjitha kamerat, duke përfshirë edhe pjesën e përparme. 4K60 është e mundur, por vetëm në SDR. Unë u befasova këndshëm nga cilësia e videos së Pixel 7 pro, veçanërisht nga kamera e përparme. Në testet e mia, tingulli i regjistruar në të ishte dukshëm më i mirë se tingulli i regjistruar në ndonjë nga kamerat "prapa". Nuk po them se zëri nga kamerat kryesore është i keq, është mirë, thjesht preferoj zërin e regjistruar nga kamera e përparme. Gjithashtu një veçori e rëndësishme është izolimi i zërit, i cili përmirëson tingullin e zërit gjatë regjistrimit. Stabilizimi ka cilësime të ndryshme dhe ju lejon të përdorni një modalitet të ngadalshëm të tiganit që duket shumë i bukur dhe i qetë.

E vetmja gjë që më duket e dyshimtë në lidhje me aftësitë video të Pixel është mënyra kinematografike. Kjo ju lejon të regjistroni video HD me një efekt artificial të thellësisë së fushës, të cilën unë personalisht nuk do ta përdorja në punën time. Por ndoshta jam vetëm unë.

Në përgjithësi, Pixel 7 Pro është smartfoni më i mirë për fotografi dhe video. Edhe nëse nuk planifikoni të përdorni Pixel si smartphone, unë mund ta justifikoj blerjen e tij vetëm për veçoritë e kamerës.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i telefonit inteligjent POCO M5s: Një klon por i denjë

Lidhja: e qëndrueshme dhe e besueshme

Problemet e lidhjes kanë pllakosur telefonat Pixel 6 që nga dita e parë. Jam i lumtur të raportoj se cilësia e lidhjes së Pixel 7 Pro është e jashtëzakonshme, ndonjëherë edhe më e mirë se iPhone 13 Pro në zona me mbulim të vështirë.

Pixel 7 Pro, si çdo telefon tjetër Pixel para tij, mbështet një listë të veçorive unike të lidhura me thirrjet ML që nuk disponohen në telefonat e tjerë inteligjentë Android. Në rast se keni nevojë për ndonjë nga këto, Pixel mund të jetë zgjidhja më e mirë për ju. Por për të përdorur shumicën e tyre, duhet të jeni në një nga vendet e mbështetura: Australi, Kanada, Francë, Gjermani, Irlandë, Itali, Japoni, Spanjë, MB dhe SHBA.

 • Call Screen (ekrani i thirrjeve) — Google Assistant do të marrë telefonin për ju dhe do t'ju japë një transkript të bisedës me opsione për veprime të mëtejshme.
 • Mbaj për mua (Mbaje për mua) - nëse telefononi një kompani të caktuar, më së shpeshti do të viheni në pritje. Në vend që të dëgjoni muzikë të tmerrshme, Google Assistant do t'ju njoftojë kur një operator e merr telefonin.
 • Drejto thirrjen time (Direct time call) – e bën më të lehtë ndërveprimin me kompaninë kur ju kërkohet të shtypni një buton të caktuar. Në vend që të dëgjojë një listë opsionesh, Pixel do të përpiqet t'ju japë opsionet e menysë direkt në ekran përpara kohe.
 • Koha e pritjes – vlerëson kohën kur qëndroni në linjë në modalitetin e pritjes
 • Transkriptimi i mesazheve zanore – transkripton mesazhet zanore të dërguara nga kontaktet tuaja të preferuara dembelë. lajmëtar Telegram e shet këtë veçori si pjesë e një plani premium.
 • Regjistrues Google (diktafon) – një program që regjistron memorandume zanore, i transkripton ato dhe madje mund të shtojë etiketa për altoparlantë të ndryshëm.

Google Pixel 7 Pro

Pixel 7 Pro mbështet:

 • Wi-Fi 6E (802.11ax) me rrjete 2.4 GHz + 5 GHz + 6 GHz, HE160, MIMO
 • Bluetooth® v5.2 me antena të dyfishta për riprodhim dhe lidhje më të mirë, BLE, LDAC, aptX HD
 • Çip me brez ultra të gjerë për distancë të saktë dhe orientim hapësinor
 • NFC
 • GNSS me frekuencë të dyfishtë
 • GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, BeiDou
 • eSIM, 5G mm Valë

Bateria: Jo e keqe, por jo fenomenale

Bateria Li-ion 5000 mAh në telefon nuk është më një arritje, por është një kapacitet mjaft i mirë. Telefoni zgjat një ditë të plotë me përdorim të rëndë dhe më pas mund të karikohet shpejt përmes USB-C deri në 30 W ose deri në 23 W me karikuesin pa tel të dedikuar të përputhshëm me Qi të Pixel. Telefoni mbështet karikimin e kundërt, i cili mund të aktivizohet automatikisht së shpejti, por tani për tani duhet të ndizni një çelës special për të filluar karikimin e pajisjeve të jashtme.

Google Pixel 7 Pro

Sa i përket VPN-ve të bazuara në premtimet e Google

E ardhmja që më çoi te ky smartphone nuk është ende e disponueshme, por është premtuar në përditësimin e dhjetorit. Nuk jam penduar pasi Pixel 7 Pro doli të ishte një smartphone vërtet i shkëlqyeshëm edhe pa të.

Gjithashtu interesante: Ne zgjedhim një smartphone të palosshëm: Samsung Galaxy Fold ose Flip: Cili faktor formë është më i mirë?

Verdikti: Pixel 6S më i mirë

Unë thjesht jam i habitur se sa e lezetshme doli e reja Pixel 7Pro. I lashë telefonat inteligjentë Pixel për shkak të mungesës së vizionit për markën, por Pixel 7 ka shumë potencial për të ecur përpara. Është mirë të përdoret si një aparat fotografik dhe një smartphone. Smartfoni Android më i avancuar dhe më i këndshëm sot.

Google Pixel 7 Pro

Unë do ta rekomandoja patjetër këtë pajisje, pavarësisht nga mangësitë e saj, si jetëgjatësia e shkurtër e baterisë dhe ndoshta performanca disi mesatare e procesorit. Pixel 7 Pro kushton 899 dollarë për 128 GB, 999 dollarë për 256 GB dhe 1099 dollarë për 512 GB. Nese jo Apple Shikoni, unë do ta heq iPhone me një rrahje zemre dhe do të kaloj në Pixel 7 Pro si pajisjen time të vetme personale celulare.

Blini Google Pixel 7 në Ukrainë:

Çmimi Root Nation - Përzgjedhja e redaktorëve

 

Lexoni gjithashtu:

RISHIKON VLERËSIMET

Dizajn
8
Materiale
10
Mbledhja
10
Ergonomia
9
ekran
10
Produktiviteti
8
Kamerat
10
Folësit
8
Komunikimet
9
bateri
7
PZ
9
Unë jam i mahnitur nga sa i lezetshëm është Pixel 7 Pro i ri. Është mirë të përdoret si një aparat fotografik dhe një smartphone. Kjo është përvoja më e avancuar dhe e këndshme e Android deri më sot. Unë do ta rekomandoja patjetër këtë pajisje, pavarësisht nga mangësitë e saj, si jetëgjatësia e shkurtër e baterisë dhe ndoshta performanca disi mesatare e procesorit.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

3 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Fedor
Fedor
4 muaj më parë

Faleminderit për shqyrtimin. me sa di unë nuk ka numra telefonatash fikse në bllokun standard të telefonimit.
A është e mundur të zbatohet ky funksion përmes aplikacioneve të palëve të treta?
Faleminderit.

Liubov
Liubov
4 muaj më parë

Дуже цікавий і корисний огляд. Але в мене залишилось одне питання. Чи є можливість обрати українську мову мовою телефону?

Popullore tani

Unë jam i mahnitur nga sa i lezetshëm është Pixel 7 Pro i ri. Është mirë të përdoret si një aparat fotografik dhe një smartphone. Kjo është përvoja më e avancuar dhe e këndshme e Android deri më sot. Unë do ta rekomandoja patjetër këtë pajisje, pavarësisht nga mangësitë e saj, si jetëgjatësia e shkurtër e baterisë dhe ndoshta performanca disi mesatare e procesorit.Rishikimi i telefonit inteligjent Google Pixel 7 Pro: Mësimi i makinerisë