Shqyrtime të veglaveTelefonat inteligjentëRishikimi Huawei P60 Pro: Përsëri kamera më e mirë celulare?

Rishikimi Huawei P60 Pro: Përsëri kamera më e mirë celulare?

-

Huawei P60 Pro – smartfoni i ri flagship, i shfaqur më parë në Kinë, dhe sot në prezantimin në Mynih, më në fund u njoftua fillimi i shitjeve të tij evropiane. Pajisja erdhi në redaksinë tonë disa javë më parë, dhe ne u përpoqëm ta testonim plotësisht dhe të përgatisim një përmbledhje të hollësishme, dhe përveç kësaj - ta krahasojmë pak me paraardhësin e saj dhe konkurrentët aktualë. Gjithashtu, në këtë artikull do të flas pak për komponentin softuer të platformës celulare të krijuar Huawei gjatë viteve të kaluara të sanksionuara.

Huawei P60 Pro

Dhe çfarë ka brenda Huawei? Në vend të një hyrjeje

Ju ndoshta e dini, kishte një lider botëror me rritje kaq të shpejtë në tregun e smartfonëve, kompania Huawei. Mbaj mend që shkova në metro dhe gjysma e njerëzve atje kanë pajisje të kësaj marke në duart e tyre. Por divizioni celular është tashmë në vitin e katërt Huawei punon nën sanksionet më të ashpra nga qeveria amerikane. Këto kufizime të paprecedentë ndalojnë përdorimin e komponentëve të avancuar të harduerit nga prodhuesi dhe më e rëndësishmja, kompania u përjashtua nga kisha e Shërbimeve Mobile Google (GMS ose gapps). Shumica e blerësve, natyrisht, i kthyen menjëherë shpinën markës: “Uau, nuk na duhen kot smartfonë të tillë!”.

Dhe çfarë bëri prodhuesi? Duket se është koha të palosni putrat në gjoks, të mbështilleni me një batanije të bardhë dhe të zvarriteni drejt varrezave. Për më tepër, nuk ishte larg dhe ishte e përshtatshme për të arritur atje - ju zbritët fjalë për fjalë nga kodra dhe jeni atje. Por kinezët këmbëngulës u ngjitën papritur në drejtim të kundërt - lart në shkëmbin pothuajse vertikal. Të gjithë i bërtisnin: “Idiotë, do të bini në humnerë, nuk do t’ia dilni asgjë, nuk do ta kundërshtoni sistemin!”. Dhe ata vazhduan të ngjiteshin lart, pa pajisje dhe sigurime speciale, duke i rrahur gishtat në gjak. Dhe e dini, në pothuajse 4 vjet, arritëm në një pllajë ku mund të qëndroni në të katër këmbët dhe madje të përpiqeni të ngriheni në këmbë. Nuk e besoj? Epo atëherë duhet ta lexoni patjetër këtë përmbledhje.

Dhe, meqë ra fjala, paralajmërova - në vitin 2020... Lexo këtu: Rruga nga guaska në platformë ose "çfarë do të ndodhë me Huawei"

Në përgjithësi, në vitet e kaluara, kompania arriti të sjellë telefona inteligjentë të rinj në tregun jashtë Kinës, për shembull, në fund të vitit 2021, unë vizitova paraluftën e fundit prezantimet Huawei e re 9 madje arriti të lirohej rishikim përpara se të fillojë një pushtim i plotë. Gjithashtu, pas vonesave dhe shtyrjeve të shumta, bota pa flamurin e parë plotësisht të sanksionuar Huawei P50 Pro (lexoni rishikimin), e cila u publikua së pari në Kinë (në mes të verës 2021, dy vjet pas prezantimit të gjeneratës së mëparshme P40). Dhe vetëm në fillim të vitit 2022, ky smartphone mbërriti në Evropë.

Lexoni gjithashtu:

Kështu ndodhi që unë ende e kam atë midis smartfonëve të tjerë në arsenalin tim Huawei P40 Pro, nuk kam një aparat fotografik më të mirë për momentin (modulet e krijuara para futjes së sanksioneve në partneritet me Leica janë instaluar këtu), kështu që të gjitha fotot e pajisjes së re për shqyrtim janë marrë në të. Gjithashtu, gjatë procesit të testimit do të krahasoj vazhdimisht kamerat e dy telefonave inteligjentë dhe herë pas here performancën e pajisjeve të tjera.

Rishikimi Huawei P60 Pro: Përsëri kamera më e mirë celulare?

Karakteristikat kryesore Huawei P60 Pro

 • Përmasat: 161,0×74,5×8,3 mm
 • Pesha: 200 g
 • Mbrojtja nga pluhuri dhe lagështia: IP68 (zhytje deri në 1,5 m për deri në 30 minuta)
 • Ekrani: 6,67″ LTPO OLED, 1 miliard ngjyra (~89,8% raporti ekran-trup), rezolucion 1220×2700 piksele (~444 ppi), shpejtësia e rifreskimit të ekranit 120 Hz, kontroll i pavarur i ndriçimit të ekranit (errësimi PWM) deri në 1140 Hz, shpejtësia e rifreskimit të sensorit me prekje deri në 300 Hz
 • Xhami mbrojtës: Kunlun Glass
 • Platforma softuerike: HarmonyOS 3.1 (Kinë), EMUI (Evropë), pa shërbimet e Google Play
 • Procesori: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 4G (4nm) 8 bërthama (1×3,19 GHz Cortex-X2 & 3×2,75 GHz Cortex-A710 & 4×2,0 GHz Cortex-A510)
 • Përshpejtuesi i videos: Adreno 730
 • RAM: 8 ose 12 GB
 • Kujtesa e përhershme: 256 ose 512 GB (UFS 3.1)
 • Vende për kartat e kujtesës: NM (Nano Memory) deri në 256 GB, hibride - në vend të nano SIM-it të dytë
 • Kamera kryesore është e trefishtë:
  • Moduli me kënd të gjerë: 48 MP, f/1.4-f/4.0, 25 mm, PDAF, AF me lazer, OIS
  • Moduli telefoto: 48 MP, f/2.1, 90 mm, PDAF, OIS, zmadhimi optik 3.5x
  • Moduli ultra i gjerë: 13 MP, f/2.2, 13 mm
  • Për më tepër: Blic LED, HDR, panorama
  • Regjistrimi i videos: 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@960fps; xhiro-EIS
 • Kamera perballe:
  • Moduli ultra i gjerë: 13 MP, f/2.4
  • Për më tepër: Panorama, HDR
  • Regjistrimi i videos: 4K@30fps, 1080p@30fps
 • Tingulli: altoparlantët stereo
 • Komunikimet me valë:
  • Wi-Fi: WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, me bandë të dyfishtë, Wi-Fi Direct
  • Bluetooth 5.2, A2DP, LE
  • NFC: NFC-SIM, HCE
  • Porta infra të kuqe
 • Gjeopozicionimi: GPS (L1+L5), GLONASS (B1I+B1c+B2a), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC
 • Komunikimi satelitor: BDS Satellite Message
 • Porta për karikim dhe të dhëna: USB Type-C 3.1, OTG
 • Sensorët dhe sensorët: skaner optik i gjurmëve të gishtërinjve nën ekran, akselerometër, xhiroskop, sensori i afërsisë dhe dritës, busull, sensor i spektrit të ngjyrave
 • Bateria: Li-Po 4815 mAh
 • Karikimi: 88 W me tela, 50 W me valë, me valë të kundërt
 • Ngjyrat e trupit: E zeze, jeshile smeraldi, vjollce, e bardhe

Lexoni gjithashtu: Rishikimi Huawei Watch Ultimate: Ora inteligjente dhe konkurrenti më i mirë për të Apple Shikoni Ultra

Pozicionimi dhe çmimi

Në këtë vend, ju rekomandoj të uleni, nëse jeni në këmbë, dhe të kapni më fort mbështetëset e krahëve të karrigeve, në mënyrë që të mos fluturoni aksidentalisht në stratosferë në rast të një shpërthimi aksidental të pikës së pestë. Pra, vëmendje, çmimet për Huawei P60 Pro në Evropë: Pothuajse 1200 EUR për versionin 8/256 GB і rreth 1350 euro për 12/512 GB. Fort!

Rishikimi Huawei P60 Pro: Përsëri kamera më e mirë celulare?

Do të lë mënjanë arsyetimin për suksesin e shitjeve të një smartphone pa shërbimet e Google me një çmim të tillë. Dikush do ta blejë patjetër, sepse për një pengesë kryesore (të cilën unë personalisht mund ta kundërshtoj lehtësisht, sepse kam përdorur një smartphone të ngjashëm për 3 vjet), në Huawei Ka shumë përparësi që mund të gjenden në P60 Pro.

Huawei P60 Pro

Në përgjithësi, kostoja e një smartphone të ri është zakonisht flamuri, në nivelin e konkurrentëve kryesorë, megjithëse jo marketingu, por teknologjik - Samsung, Apple, dhe së fundmi gjithashtu Xiaomi (e cila ka përgjuar me mjeshtëri bashkëpunimin me Leica-n në fushën e fotografisë mobile). Në këtë rast, besoj (dhe e kam thënë shumë herë më parë) se me ndihmën e çmimeve të larta Huawei thjesht trollon tregun dhe konkurrentët. Më duket se prodhuesi qartë nuk mbështetet në vëllime të mëdha të shitjeve të smartfonit të ri të flamurit në rajon. Por në këtë fazë, gjëja më e rëndësishme për kompaninë nuk është fitorja, por pjesëmarrja, pra prania në treg dhe mbushja e vazhdueshme e hapësirës së lajmeve me info disqet e saj. Dhe tashmë info drives dhe hype Huawei P60 Pro do të ofrojë me bollëk, ju garantoj. Sepse smartphone është vërtet i mirë. Dhe unë do të përpiqem t'jua vërtetoj atë. Le të shkojmë më tej!

Përmbajtja e paketës

Nuk do të gjejmë asgjë të pazakontë në kuti. Kompleti standard i zotërinjve është një përshtatës karikimi 88 W me dy dalje - USB-A dhe Type-C (që është padyshim i lezetshëm), një kabllo USB-C në të dyja anët, një çelës për tabaka SIM, udhëzime dhe një kuti të thjeshtë silikoni të pastër. Një film mbrojtës është ngjitur në ekran.

Huawei P60 Pro Unbox

Dizajn, materiale, montim

Nuk do të them që dizajni i P60 Pro është shumë i jashtëzakonshëm, por në të njëjtën kohë, është padyshim origjinal dhe i dallueshëm, nuk kopjon elementë të shpikur nga prodhues të tjerë. Për më tepër, në një farë mase, unë mund të gjurmoj vazhdimësinë e zgjidhjeve të projektimit gjatë disa gjeneratave të pajisjeve kryesore Huawei Seria P.

Huawei Dizajni i Serisë P

Nga ana e përparme, P60 Pro duket më shumë si 50 Pro për shkak të kamerës së vetme të përparme në krye në mes. Më lejoni t'ju kujtoj se para kësaj, P40 Pro kishte një njësi të dyfishtë të kamerës së përparme me një modul shtesë ToF të vendosur në këndin e majtë.

Huawei P60 Pro

Ajo që më pëlqen veçanërisht në pamjen e smartfonit nga përpara është rrumbullakimi i xhamit në të gjithë perimetrin. Një zgjidhje e ngjashme u përdor për herë të parë në P40 Pro. Për më tepër, ky nuk është vetëm një efekt dekorativ i dizajnit të xhamit të përparmë. Skajet e ekranit të smartfonit janë gjithashtu të lakuar - më shumë në anët dhe jo shumë në krye dhe në fund. Përveç faktit që telefoni inteligjent ka një pamje spektakolare, imazhi në ekran duket se i shtyhet përpara përdoruesit, skajet e rrumbullakosura të telefonit inteligjent ofrojnë gjithashtu rehati më të madhe kur kontrolloni telefonin inteligjent me gjeste, sepse është më i përshtatshëm për rrëshqitni nga buza e ekranit.

Huawei P60 Pro

Në pjesën e pasme, elementi kryesor i dizajnit është një njësi kamerash me një modul të madh qendror, dhe gjithashtu ka një pamje mjaft unike dhe origjinale në sfondin e konkurrentëve.

Huawei P60 Pro

Nga rruga, dizajni i ngjashëm i bllokut të kamerës nuk u zgjodh rastësisht, ai është stilizuar sipas pamjes së një aparati filmik klasik me një lente të madhe. Një tjetër aluzion se ne kemi një flamur të avancuar fotografish në duart tona.

Huawei Koncepti i kamerës P60 Pro

Huawei ofron disa opsione ngjyrash për të zgjedhur, por sigurisht më e pazakonta këtë vit është e bardha. Në këtë version, mbulesa e pasme është bërë në perla. Për më tepër, nuk do të gjeni të njëjtin model në pajisje të ndryshme, modeli është unik për çdo smartphone individual.

Huawei P60 Pro

Rishikimi Huawei P60 Pro: Përsëri kamera më e mirë celulare?

Smartphone ofrohet në 4 ngjyra, por vetëm bardh e zi do të jetë i disponueshëm në Evropë. Personalisht më ka pëlqyer më shumë versioni i gjelbër, gjynah që nuk do të jetë i disponueshëm në rajonin tonë.

Huawei Ngjyrat P60 Pro

Siç e keni kuptuar tashmë, unë jam duke testuar një smartphone me një trup të bardhë. Mbulesa e perlës në fillim duket shumë pretencioze për shijen time. Më kujton dorezën e pistoletës Mauser të një shehu arab. Versioni i zi, duke gjykuar nga fotografia, është mjaft i përmbajtur dhe i këndshëm, hija është mat.

Nga rruga, mbulesa e smartfonit të bardhë është gjithashtu mat, e këndshme në prekje dhe absolutisht nuk mbledh gjurmë gishtash. Me kalimin e kohës u mësova me pamjen e tij dhe në një moment fillova të më pëlqente edhe smartfoni i bardhë. Përveç kësaj, pavarësisht se çfarë ngjyre zgjidhni, e gjithë "bukuria" me shumë mundësi do të fshihet nga kopertina.

Huawei P60 Pro Rokoko Perla

Materialet e përdorura në Huawei P60 Pro, flamurët tradicionalë – kornizë metalike rreth perimetrit, xhami në pjesën e pasme.

Huawei P60 ProBlloku i kamerës është gjithashtu i përshtatur me metal, rreth modulit kryesor në qendër, i cili del mbi bllok - një unazë metalike.

Huawei P60 Pro

Është e pamundur të bësh ndonjë ankesë për montimin, është i përsosur, cilësia është e njohur për ne Huawei nuk u zhduk askund. Vlen gjithashtu të përmendet prania tradicionale e mbrojtjes nga pluhuri dhe lagështia e klasës IP68 në smartphone.

Rishikimi Huawei P60 Pro: Përsëri kamera më e mirë celulare?

Për më tepër, prodhuesi pretendon se xhami mbrojtës Kunlun Glass i përdorur në P60 Pro është 10 herë më i fortë se ai që ishte përdorur më parë në telefonat inteligjentë. Huawei, por nuk specifikon se me cilën zgjidhje po e krahasojnë.

Rishikimi Huawei P60 Pro: Përsëri kamera më e mirë celulare?

Epo, arrita të provoj forcën e xhamit në praktikë. Më vjen turp ta pranoj, por më ra smartfoni gjatë testeve (kjo nuk ndodh shpesh). Incidenti ndodhi, më falni, në banjë - smartphone ra nga një lartësi prej rreth 1,5 metra mbi pllakën qeramike dhe për fat të keq - ekrani ishte poshtë. Ishin disa sekonda mjaft emocionuese derisa mora telefonin inteligjent dhe u sigurova se ishte plotësisht i padëmtuar. Kështu që gjithçka është në rregull, hidheni në shëndetin tuaj! Nëse asgjë, kjo është një shaka, dëmtimet mekanike nuk mbulohen nga garancia, dhe në përgjithësi, ato janë të vështira për t'u riparuar, kini parasysh.

Vlen gjithashtu të përmendet se telefoni inteligjent ka dimensione të vogla - një gjë e rrallë për një flamurtar, veçanërisht me një prefiks "Pro". Kjo është veçanërisht e dukshme në sfondin e iPhone 14 Pro Max dhe Samsung Galaxy S23 Ultra. Skajet e rrumbullakosura të ekranit "punojnë" gjithashtu për kompaktësi. Pajisja është shumë e përshtatshme për të punuar me njërën dorë, e lehtë, e hollë - dhe ky është një avantazh i madh!

P60 ProPërbërja e elementeve

Le të hedhim një vështrim të shpejtë në risinë nga të gjitha anët.

Rishikimi Huawei P60 Pro: Përsëri kamera më e mirë celulare?

Ekrani është në pjesën e përparme, kornizat janë minimale, siç i ka hije një flamuri. Një vrimë e vogël kamere sipër. Dhe sensorët e ndriçimit dhe afërsisë janë të fshehura diku në kornizë. Midis kornizës dhe xhamit ka një vrimë të hollë për altoparlantin. Ky smartphone ndryshon nga pajisjet e mëparshme në linjë, të cilat përdorën teknologjinë e ekranit akustik (duke filluar me P30 Pro).

Huawei P60 Pro

Skaneri optik i gjurmëve të gishtërinjve ndodhet poshtë xhamit në fund. Shumë i ulët për mua, në P40 Pro është vendosur shumë më lart dhe është më i përshtatshëm për të punuar me njërën dorë.

Huawei P60 ProAna e majtë është bosh. Në të djathtë është butoni i energjisë me një shënues tradicional të kuq fluoreshente dhe butonin e volumit sipër.

Në fund - një vend për kartat SIM dhe memorie, një mikrofon, një port USB-C dhe altoparlanti i parë. Në pjesën e sipërme, ne shohim një altoparlant të dytë, një mikrofon dhe një dritare të portës IR, e cila e kthen telefonin inteligjent në një panel kontrolli për pajisjet shtëpiake.

Në panelin e pasmë, ka një bllok të madh kamerash të trefishtë me mbishkrimin XMAGE, një sensor spektri drite dhe një blic LED. Dhe mbishkrimi Huawei në vendin tradicional - në fund të majtë.

Huawei P60 Pro

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i tabletave Huawei MatePad SE 10,4

Ekrani

У Huawei P60 Pro është i pajisur me një matricë LTPO OLED 4 inç të lakuar nga 6.67 anët me një rezolucion prej 1220×2700 piksele (~ 444 ppi), të cilën prodhuesi e quan HUAWEI Ekrani X-True. Karakteristikat e ekranit janë vërtet kryesore - shkalla e rifreskimit është dinamike 1-120 Hz, ka mbështetje për mbulimin e ngjyrave DCI-P3, si dhe certifikimin TÜV, i cili garanton saktësinë e transmetimit të ngjyrave, gjë që është e rëndësishme kur punoni me profesionistë redaktorët e fotografive.

Huawei P60 Pro

Në cilësimet e ekranit, mund të zgjidhni opsionet e rezolucionit të ekranit, të vendosni shpejtësinë maksimale të rifreskimit në një bazë konstante ose anasjelltas - kaloni ekranin në standardin 60 Hz, zgjidhni një nga disa profile ngjyrash ose kalibroni manualisht temperaturën e ngjyrës së ekranit. Ekziston gjithashtu një opsion për të zvogëluar dridhjen e ekranit.

Por, pavarësisht se sa mbresëlënës janë numrat e performancës, gjëja më e rëndësishme, për mendimin tim, janë përshtypjet reale nga ekrani. Dhe ai është me të vërtetë i madh. Kjo është veçanërisht e dukshme kur përdorni një smartphone jashtë në kushte ndriçimi të ndritshëm. Para kësaj, mendova se P40 Pro ishte i mirë në kushte të ngjashme, por P60 Pro është qartë me kokë dhe shpatulla mbi paraardhësin e tij.

Huawei P60 Pro

Ekrani jo vetëm që mbetet i lexueshëm në çdo kusht, por në të njëjtën kohë, shtrembërimet e kontrastit dhe interpretimit të ngjyrave nuk janë aq të dukshme në të sa në smartfonin e vjetër, në të cilin një efekt i ngjashëm ndodh në rrezet e diellit të ndritshme.

Përveç kësaj, vlen të përmendet shpejtësia e sensorit të prekjes, i cili ka një shpejtësi rifreskimi prej 300 Hz. Ky opsion përmirëson gjithashtu përvojën e përdorimit të një smartphone, pasi ai reagon pothuajse menjëherë ndaj prekjeve në ekran dhe njeh më saktë gjestet komplekse, për shembull, kur shkruani vazhdimisht nga një tastierë virtuale.

Huawei Ekrani P60 Pro

Dhe një teknologji tjetër progresive e zbatuar në ekran Huawei P60 Pro, – kontrolli i ndriçimit të dritës së prapme të ekranit bazuar në një gjenerator të pavarur të jashtëm me frekuencë të lartë deri në 1440 Hz (më shumë detaje rreth teknologjisë në lidhje). Përdorimi i një gjeneratori të jashtëm eliminon dridhjen e ekranit (PWM) kur zbehet. Shumë përdorues janë të ndjeshëm ndaj dridhjeve me frekuencë të ulët, ndaj të cilave janë të prirura matricat standarde AMOLED dhe OLED me ndriçim të pasëm të kontrolluar nga frekuenca. Por ekrani P60 Pro është i lirë nga ky efekt i dëmshëm dhe do të kursejë shikimin tuaj edhe nëse e shikoni ekranin për një kohë të gjatë në errësirë ​​me ndriçimin minimal.

Rishikimi Huawei P60 Pro: Përsëri kamera më e mirë celulare?

Mund të supozoj se në Huawei P60 Pro ka një nga ekranet më të mirë në treg për momentin. Dhe ndoshta më e mira. Por meqenëse nuk kam kryer ndonjë matje të veçantë dhe krahasime të sakta profesionale, këto janë vetëm përshtypjet e mia personale bazuar në përvojën (dhe kam parë shumë ekrane smartphone në praktikën time), kështu që sigurisht që mund të më kundërshtoni për këtë çështje në komente .

Huawei Ekrani P60 Pro

Produktiviteti Huawei P60 Pro

Smartphone përdor një çip që nuk është më i fundit dhe jo më produktiv - Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1, edhe në një version të veçantë "të cunguar" pa mbështetje për rrjetet 5G. Asgjë nuk mund të bëhet, askush nuk i ka anuluar sanksionet. Por në të njëjtën kohë, ky është një procesor plotësisht modern 4 nanometër.

Huawei P60 Pro

Dhe grafika Adreno 730 është e mirë - do të tërheqë çdo lojë në platformën Android në rezolucionin më të lartë të mundshëm dhe me cilësinë më të lartë grafike.

Informacioni i sistemit CPU-Z dhe AnTuTu:

Thjesht për hir të proformës, unë kam mbledhur për ju në një galeri të gjitha pamjet e ekranit me rezultatet e standardeve të njohura, nëse dëshironi, studiojini ato. Gjithashtu, testi i stresit të CPU-së tregoi se procesori nuk është i prirur ndaj goditjeve të forta, gjë që nuk mund të mos kënaqë tifozët e lojës së lojërave celulare në një smartphone për disa orë rresht.

Benchmarks Geekbench, 3DMark, AnTuTu, Testi i pengimit të CPU:

Ajo që vlen të përmendet është përdorimi i memories së përhershme UFS 3.1 në smartphone. Po, përsëri jo versioni më modern dhe jo versioni i 4-të më i shpejtë. Me sa duket, këto janë edhe pasojat e kufizimeve të sanksioneve. Por në punën e përditshme, smartfoni rezulton të jetë një pajisje jashtëzakonisht e shpejtë, siç i ka hije një flamuri. Instalimi i programeve është i shpejtë, si dhe shkrimi i sasive të mëdha të të dhënave në memorien e brendshme.

Huawei P60 Pro

Në terma të pastër nominalë, P60 Pro është 2 herë më i fuqishëm se P40 Pro im aktual dhe nuk do të thosha se po përjetoj ndonjë problem të performancës. Dhe në parim, nëse nuk ndiqni rekorde absolute, Snapdragon 8+ Gen 1 është një zgjidhje e shkëlqyer që, jam i sigurt, do të kënaqë çdo përdorues, madje edhe më kërkues.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi HUAWEI Watch Buds: 2 në 1 – një orë inteligjente… me kufje brenda

Kamerat Huawei P60 Pro

Kështu arritëm te pika kryesore e smartfonit të ri - kamera kryesore. Këtu është trefish dhe quhet XMAGE. Huawei deklaron se nën këtë term kombinohen të gjitha zhvillimet teknike të kompanisë në fushën e fotografisë celulare prej shumë vitesh, të mbështetura nga kërkime shumëvjeçare mbi përvojën e përdoruesit dhe të pasuruara bujarisht nga traditat klasike të artit të fotografisë artistike. Ky është apogjeu i apoteozës!

Huawei Kamera P60 Pro

Por seriozisht, në këtë mënyrë prodhuesi lë të kuptohet qartë për një aparat fotografik shumë të lezetshëm. Dhe më duhet t'ju them - e kam të vështirë të mos pajtohem me këtë deklaratë, kamera është ndoshta një nga më të mirat në treg, nëse jo më e mira përsa i përket aftësive fotografike.

Huawei Kamera P60 Pro

Moduli kryesor - 48 MP, të cilin prodhuesi e quan Kamera Ultra Lighting, karakterizohet nga një hapje e ndryshueshme prej F1.4-F4.0, një gjatësi fokale prej 25 mm dhe prania e një sistemi stabilizimi optik. Unë mendoj se apertura 1.4 është aktualisht më e madhja në kamerat celulare në treg? Më korrigjoni nëse e kam gabim.

Huawei Kamera P60 Pro Ultra LightingSe si funksionon mekanizmi i ndryshimit të hapjes në jetën reale mund të shihet në foton më poshtë.

Prodhuesi pretendon se moduli kryesor ka ndjeshmëri rekord ndaj dritës. Krahasuar me P50 Pro, ky parametër është rritur tre herë! Epo, si, konkurrentët po "pushojnë" në këtë parametër. Le të kontrollojmë ...

Huawei Kamera P60 Pro Ultra Lighting
Lojë: "Gjeni konkurrentin sipas diagramit"

Pastaj ekziston një modul ultra i gjerë prej 13 MP me një hapje prej F2.2 (gjatësia fokale prej 13 mm) - me sa duket nuk ka asgjë të pazakontë në lidhje me të, sepse nuk theksohet veçanërisht në materialet reklamuese.

Dhe së fundi, moduli i tretë është një "telefoto" e përmirësuar e konstruksionit periskopik me një hapje F2.1 dhe një gjatësi fokale prej 90 mm, e cila nuk ka analoge dhe quhet Kamera Ultra Lighting Telephoto. Gjithashtu është i pajisur me një sistem stabilizimi optik.

Huawei Kamera telefotografike P60 Pro Ultra Lighting

Një veçori e modulit të ri telefoto është gjithashtu ndjeshmëria e përmirësuar ndaj dritës dhe e bazuar thjesht në rezultatet e testeve të brendshme, Huawei lëshoi ​​gjithashtu një modul me treguesit më të mirë në industri. Ne gjithashtu do të përpiqemi ta kontrollojmë këtë në të ardhmen e afërt - ne planifikojmë të krahasojmë P60 Pro me flamurët konkurrues aktualë.

Huawei Kamera telefotografike P60 Pro Ultra Lighting

Sistemi i fokusimit të kamerës kryesore kryhet për shkak të fokusimit automatik të fazës dhe kontrastit, prania e fokusimit lazer konfirmohet nga disa burime, por unë personalisht nuk e vura re këtë element, kështu që pyetja mbetet e hapur. Mund të vërej vetëm se në krahasim me P40 Pro, P60 Pro fokusohet dukshëm më shpejt dhe më saktë.

Smartphone i ri hoqi qafe modulin ToF, me sa duket ata nuk mund ta justifikonin përdorimin e tij në asnjë mënyrë - në tre vjet nuk kemi marrë as disa aplikacione që do të përdornin në mënyrë aktive këtë lloj kamere.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi Huawei FreeBuds 5: Kufje super me një dizajn të çuditshëm

Shembuj të shkrepjes së fotografive

Mirë, le të kalojmë nga teoria në praktikë. Dhe këtu është kamera Huawei P60 Pro zbulohet plotësisht në të gjitha zhanret e fotografisë celulare. Për më tepër, unë personalisht isha i interesuar të krahasoja produktin e ri me P40 Pro tim aktual, veçanërisht në skena të vështira me ndriçim të pasmë dhe në kushte të ndriçimit të pamjaftueshëm. Dhe pothuajse në të gjitha rastet, P60 Pro demonstron një avantazh të pamohueshëm. Megjithëse P40 Pro ka gjithashtu një kamerë të lezetshme, pavarësisht nga fakti se telefoni inteligjent është më shumë se 3 vjeç, ai mund të vendosë shumë flamurë modernë pas rripit të tij ose të tregojë barazi të përafërt në shumicën e rasteve. Por përballë P60 Pro, me të vërtetë nuk ka asnjë shans.

Për të mos qenë e përfolur, më poshtë do të jap shumë shembuj fotosh të zhanreve të ndryshme, të realizuara në kushte të ndryshme. Këtu do të jenë jo vetëm fotot e mia, por edhe fotot e bëra nga kolegia ime Olga, për të cilat dua ta falënderoj.

TË GJITHA FOTOT DHE VIDEOT NGA KAMERA HUAWEI P60 PRO NË rezolucion të plotë

Modaliteti bazë i kamerës

Lente telefotografike

Teleskopi periskop jep një përafrim prej 3,5x ose 10x (maksimumi për shkak të optikës) në krahasim me modulin kryesor. Dhe ky është padyshim telemoduli më i mirë që kam hasur në telefonat inteligjentë! Në modelet e tjera, madje edhe ato tipike, si Galaxy S23 Ultra ose iPhone 14 Pro, është thjesht një mënyrë për të zmadhuar objektin, pa ndonjë cilësi super, thjesht zmadhimi.

Këtu është një modul i pavarur me të vërtetë i cilësisë së lartë që xhiron... Nuk do të them pothuajse si një SLR, ose fansat e SLR-ve do të ofendohen, por qëllon shkëlqyeshëm! Në të njëjtën kohë, nuk është e nevojshme t'i afroheni objektit nga afër (në rastin e luleve - ngjiteni në shkurre), mjafton të kaloni në një televizor 3,5x dhe ai menjëherë do t'ju "bëjë të bukur". Fotografitë janë të qarta, me riprodhim të shkëlqyer ngjyrash dhe një sfond të paqartë. 10 pikë!

portret

Këtu, siç e shihni, televizori i ri duket “shumë bukur”. Portretet prej tij me një zmadhim 3,5x (në lidhje me modulin kryesor) janë veçanërisht të mira, ndërsa nuk është e nevojshme të afroheni me personin.

Zmadhimi

Nëse dëshironi, mund të aktivizoni zmadhimin deri në 100x, cilësia është e mirë (në sajë të përpunimit të AI, natyrisht), por në zmadhimin maksimal është e vështirë të kapni fokusin, objekti shpesh "noton".

Siç mund ta shihni, mund të qëlloni edhe hënën, jo më keq se Galaxy S23 (dhe akoma më mirë, nëse e krahasoni për sa i përket detajeve, megjithëse, natyrisht, kjo nuk është për shkak të optikës). Prodhuesi premton gjithashtu mundësinë e shkrepjes së hënës me objekte të tjera në kornizë (në të njëjtën kohë, nuk do të jetë një vend i ndezur), por nuk arrita të përsëris foton nga prezantimi, ndoshta për shkak të vrenjturës së pjesshme.

Të shtënat gjatë natës

Nuk ka absolutisht asgjë për t'u ankuar këtu, fotografitë janë perfekte, të qarta, me dritë të mjaftueshme. Pas përpunimit në Huawei shume mire. Mund ta aktivizoni veçmas modalitetin e natës, por në shumicën e rasteve nuk ka kuptim, pasi edhe telefoni më së shumti e përdor atë. Në modalitetin e aktivizuar të natës "të detyruar", telefoni do t'ju kërkojë gjithmonë të qëndroni të palëvizur për disa sekonda për të bërë një sërë pozash. Në kushte shumë të errëta, fotot me pjesëmarrjen e modalitetit të natës mund të jenë pak më të ndritshme, por asgjë kritike. Këtu është një krahasim, modaliteti i natës në të djathtë:

Drita e pasme

Këtu është shumë e rëndësishme të vlerësohet diapazoni dinamik. Është e gjerë. Edhe nëse nuk kuptoni asgjë në këto terma, thjesht shikoni foton - shumë e bukur!

Fotografi makro

Ky, natyrisht, nuk është një mikroskop, si në OPPO abo realme, por moduli me kënd të gjerë me fokus automatik bën të mundur nxjerrjen e një fotoje pothuajse afër objektit. Më poshtë shohim një fletë, një rrogoz trajnimi, një tapiceri karrige, një fletë tjetër dhe një thua kartoni për një mace.

Moduli me kënd të gjerë

Moduli nuk mund të quhet i jashtëzakonshëm (nëse krahasohet me një TV inteligjent, për shembull), por nuk mund të quhet i keq, natyrisht, as. Paraqitje e shkëlqyer e ngjyrave, qartësi, gamë dinamike. Nëse keni nevojë të vendosni më shumë në kornizë, do t'ju ndihmojë.

TË GJITHA FOTOT DHE VIDEOT NGA KAMERA HUAWEI P60 PRO NË rezolucion të plotë

selfie

Sa i përket kamerës së përparme, përdoret një modul me kënd të gjerë 13 MP me një hapje F2.4. Cilësia e fotografisë nuk është e keqe, megjithëse kamera për disa arsye ka humbur fokusin automatik, i cili ishte kaq i saktë në telefonat inteligjentë të kësaj linje për disa gjenerata. Kamera selfie mund të shkrep video në 4K@30/60fps dhe 1080p@30fps.

Huawei Shembuj fotografish të kamerës P60 Pro: Selfie

Xhirimi i videos

Prodhuesi nuk thekson aftësitë video të kamerës. Ndoshta sepse Huawei P60 Pro nuk mund të xhirojë video 8K si disa nga konkurrentët e tij. Modalitetet e mëposhtme të fotografimit janë të disponueshme: 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@960fps. Në përgjithësi, cilësia është mjaft e mirë, për mendimin tim. Të paktën P60 Pro regjistron video dukshëm më mirë se P40 Pro. Gjatë regjistrimit të videos, mbështetet stabilizimi inteligjent i imazhit bazuar në të dhënat e xhiroskopit (gyro-EIS). Disa shembuj të videove të filmuara mund të gjenden më poshtë.

Regjistrim gjatë ditës 1080p@30fps

Regjistrim natën 1080p@30fps

Regjistrimi gjatë ditës dhe testi i stabilizimit 4K@60fps

Regjistrimi gjatë ditës dhe testi i zmadhimit 4K@60fps

TË GJITHA FOTOT DHE VIDEOT NGA KAMERA HUAWEI P60 PRO NË rezolucion të plotë

Softueri i kamerës

Softueri i kamerës është tradicional për EMUI. Në ekranin kryesor, mund të kaloni midis modaliteteve kryesore - natë, portret, foto, video, profesionale (cilësimet manuale) ose të shkoni te menyja me modalitete të avancuara, si pikturë njëngjyrëshe, makro, dokumente, kalim kohe, shkrepje nga module të shumta në në të njëjtën kohë, kamera me rezolucion të plotë etj. Gjithashtu, në ekranin kryesor ka butona të veçantë për ndezjen dhe fikjen e asistentit AI, ndërrimin e modalitetit të blicit dhe disa funksione ndihmëse, si dhe një buton për të shkuar te cilësimet e kamerës.

Autonomia Huawei P60 Pro

Smartphone është i pajisur me një bateri rekord për linjën e serisë P - 4815 mAh. Edhe pse në terma absolutë, natyrisht, një kapacitet i tillë është mjaft tipik brenda klasës dhe madhësisë së pajisjes. Autonomia e P60 Pro, në përputhje me rrethanat, është mjaft standarde - një ditë e plotë në modalitetin standard pa lojëra dhe përdorim aktiv të kamerës dhe disa ditë në modalitetin ekonomik. Me përdorim të vazhdueshëm në detyrat tipike (lexim, e-mail, shfletim, rrjete sociale, mesazher), mund të mbështeteni në 7-10 orë kohë aktive para ekranit, në varësi të llojit të aktivitetit, llojit të lidhjes në internet dhe cilësisë së celularit. rrjeti.

Huawei Karikimi P60 Pro 88W

Karikimi i shpejtë i telefonit inteligjent sigurohet nga një përshtatës i plotë. Fuqia maksimale e karikimit është 88 W, që nuk është shumë kur krahasohet me rekord 300 W të markave të reja dhe të guximshme, të cilat nuk do t'i përmendim këtu, por është dukshëm më e lartë se liderët e rinj të tregut. Në çdo rast, marrja e një karikimi 50% në 10 minuta është një rezultat mjaft i mirë. Përveç kësaj, P60 Pro mbështet karikimin e kundërt me valë me një fuqi prej 50 W, kështu që ju mund të karikoni një orë inteligjente ose një kufje që mbështet standardin Qi.

tingull

Një nga karakteristikat kryesore Huawei P60 Pro – tingull stereo i plotë me cilësi të lartë për shkak të përdorimit të dy altoparlantëve në anët e sipërme dhe të poshtme. Tingulli është me të vërtetë i lartë, si nga një altoparlant i vogël. Dhe madje ka elemente të frekuencave të ulëta. Epo, në përgjithësi, diapazoni i frekuencave është mjaft i balancuar nga standardet e tregut të smartfonëve. Për lojëra dhe shikimin e videove - do të jetë mirë.

Folësi bisedor gjithashtu nuk është i keq, por më dukej se është disi shumë "transparent" dhe nuk siguron privatësinë e komunikimit zanor, kështu që të tjerët mund të dëgjojnë zërin e bashkëbiseduesit tuaj, edhe nëse ulni nivelin e volumit në një pragu i ulët i rehatshëm. Nuk e di pse ndodh kjo, duket se gjatë një bisede telefonike një pjesë e zërit del edhe nga vrimat e altoparlantit të jashtëm të sipërm. Edhe pse vetë altoparlanti nuk po funksionon në këtë moment (kur është vërtet aktiv, volumi i zërit është dukshëm më i lartë).

Lexoni gjithashtu: Apple AirPods Pro 2 vs Huawei FreeBuds Pro 2: cilat kufje të zgjidhni?

Komunikimet

Siç thashë, P60 Pro nuk mbështet rrjetet 5G. Ndryshe nga P40 Pro im i vjetër, i cili e ka këtë mbështetje. Të tilla janë pasojat absurde të sanksioneve. Nuk do të them që personalisht vuaj nga kjo veçori e smartfonit të ri. Thjesht, në Ukrainë, vendosja e rrjeteve 5G ishte planifikuar në 2022, por lufta i prishi këto plane, tani operatorët nuk janë në dorë, siç e kuptoni.

Për më tepër, vetë rrjeti i gjeneratës së re është më shumë një infrastrukturor (i synuar të mbështesë komunikimin midis komponentëve që kërkojnë shpejtësi të qytetit "të zgjuar" dhe IoT) dhe nuk ofron ndonjë përfitim të rëndësishëm për përdoruesit e zakonshëm (siç kemi testuar Rrjeti 5G në Dubai – lexoni këtu).

Nuk dua t'i rirendit të gjithë parametrat e moduleve me valë dhe sistemeve të pozicionimit, nëse dëshironi, mund të ktheheni në fillim të tregimit tim dhe të shikoni në seksionin përkatës. Unë thjesht do të them se çfarë ndodh me këtë Huawei P60 Pro është mirë. Megjithëse, është gjithashtu e mundur të vërehet mungesa e mbështetjes për gjeneratat e fundit të standardeve përkatëse, si Wi-Fi 6e ose Bluetooth 5.3. Mendoj se edhe këto janë kufizime sanksionesh. Edhe pse këto gjëra të vogla nuk ndikojnë në përvojën e përdoruesit. Si një bonus i telefonit inteligjent, mund ta konsideroni portin infra të kuqe tradicional për linjën, i cili siguron telekomandë të pajisjeve shtëpiake të pajtueshme duke përdorur aplikacionin e integruar të telekomandës universale.

Por kjo është ajo që është në Huawei P60 Pro, të cilin konkurrentët nuk e kanë - komunikim satelitor! Për herë të parë në botë, një smartphone komercial mbështet standardin Mesazh satelitor BDS. Çfarëdo që do të thotë - cool! Ndoshta... Sepse në zonën tonë sistemi kinez i mesazheve të shkurtra nëpërmjet satelitëve nuk përdoret, dhe, në përputhje me rrethanat, ky funksion është i padobishëm për ne, për fat të keq.

Huawei Mesazh satelitor P60 Pro BDS

Firmware dhe softuer

Versioni evropian i telefonit inteligjent përdor guaskën e njohur EMUI në versionin 13.1 (Android 12 nën kapuç). Sigurisht, Shërbimet e Google nuk u ringjallën për mrekulli këtu, dhe sigurisht një kthim i tillë nuk pritet në të ardhmen e afërt, dhe me shumë mundësi, nuk do të ndodhë më kurrë.

Unë e kam përshkruar jetën me një smartphone pa boshllëqe me mjaft detaje në këtë artikull. Që atëherë, situata nuk ka ndryshuar rrënjësisht, megjithëse disa ndryshime cilësore janë padyshim të pranishme. Me pak fjalë - në telefonat inteligjentë Huawei pothuajse të gjitha aplikacionet funksionojnë, si në telefonat inteligjentë të zakonshëm Android me GMS. Ndërsa sigurisht ka përjashtime, kryesisht për aplikacionet vendase të Google, këto kufizime mund të anashkalohen gjithashtu nga, për shembull, klientët e palëve të treta Vanced për YouTube dhe YT Music ose përfundimisht duke instaluar një guaskë të pajisjes virtuale si Gspace. Në këtë opsion, mund të identifikoheni në llogarinë tuaj të Google dhe të instaloni aplikacione direkt nga Google Play. Në këtë mënyrë, për shembull, ngarkoj të gjitha fotot dhe videot e marra me telefonin tim inteligjent në shërbimin cloud të Google Photos ose përdor Google Maps.

Në parim, e vetmja detyrë e pazgjidhur në Ukrainë është pamundësia për të bërë pagesa pa kontakt duke përdorur telefonat inteligjentë Huawei. Por ekziston një mundësi alternative - të paguani me një orë ose byzylyk, për shembull, Xiaomi ose Garmin. Personalisht, unë e zgjidh problemin me ndihmë Xiaomi Shikoni S1 Pro. Në të njëjtën kohë, shumica e vendeve evropiane kanë një sistem pagese Huawei Paguani, kështu që në këtë pikë nuk duhet të ketë probleme jashtë Ukrainës.

Ajo që nuk kuptoj në situatën aktuale janë sanksionet e çuditshme selektive, të cilat, për shembull, injorohen plotësisht nga një gjigant i tillë si Microsoft Corporation. Për një sekondë - kompania më amerikane nga të gjitha. Por në të njëjtën kohë, programet kryesore MS janë të disponueshme për instalim direkt nga dyqani i aplikacioneve AppGallery - Outlook, Edge, Office. Dhe u zbulon përdoruesve disa mundësi që lidhen me faktin se programet e Microsoft mund të përdoren si një portë për shërbimet dhe të dhënat kryesore të llogarisë Google - mjaft zyrtarisht.

Për shembull, sinkronizimi bazë ofrohet përmes Outlook. Dhe ju mund të përdorni lirisht llogarinë tuaj ekzistuese të Gmail për këtë - thjesht futni të dhënat dhe merrni postën, kontaktet dhe të gjithë kalendarët nga llogaria juaj e Google.

Dhe nëse i importoni të gjitha të dhënat nga shfletuesi Chrome (shënuesit, historia, fjalëkalimet) në Edge një herë në desktop, atëherë do të merrni gjithashtu sinkronizimin e të gjithë këtyre elementeve përmes versionit celular të Edge në smartphone tuaj. Huawei. Situata thjeshtohet nëse keni një PC ose laptop Windows. Në fund të fundit, në këtë rast, ka shumë të ngjarë, ju tashmë keni një llogari të Microsoft dhe mund ta përdorni lirisht për të gjitha shërbimet e korporatës në telefonat inteligjentë Huawei.

Sa i përket platformës amtare HMS (Huawei Shërbimet celulare), atëherë ai gjithashtu po zhvillohet vazhdimisht dhe vazhdimisht. Dyqani i pronarit të aplikacioneve AppGallery vazhdon të jetë i mbushur me aplikacione. Dhe veçanërisht në mënyrë aktive - me lojëra. Dhe edhe nëse depoja e kompanisë nuk ka programin që ju nevojitet, AppGallery do t'ju tregojë se ku ta shkarkoni dhe do të sigurojë menjëherë lidhjen e nevojshme. Dhe më vonë do të informojë se një përditësim është i disponueshëm për aplikacionin dhe përsëri - do t'ju ofrojë një lidhje për ta shkarkuar atë.

Në përgjithësi, nuk shoh problem me mungesën e shërbimeve të Google në telefonat inteligjentë Huawei në 2023 është vërtet një problem si i tillë. Çdo kërkesë softuerike është zgjidhur. Ose një zgjidhje, e cila është thjesht e nevojshme për të ditur, ose një alternativë e palës së tretë, dhe shpesh edhe më e mirë se versioni origjinal nga Google. Nëse jeni të interesuar për performancën e ndonjë aplikacioni, shërbimi ose funksioni të veçantë në smartphone Huawei pa GMS, mund të më pyesni në komente dhe unë do të përpiqem të studioj pyetjen dhe përgjigjen sa më shpejt të jetë e mundur.

konkluzione

Me gjithë vështirësitë, nën presionin e sanksioneve, në vitin aktual Huawei arriti të krijojë dhe të sjellë në treg një tjetër flamur, i cili mund të konkurrojë lehtësisht me përfaqësuesit më të mirë të tregut aktual të smartfonëve përsa i përket aftësive të tij fotografike. Shembull, Samsung Galaxy S23Ultra, iPhone 14 Pro Max, Xiaomi 13 Pro. Dhe një pyetje tjetër shumë e madhe është se kush do të dalë fitimtar nga kjo betejë. Shpresojmë të bëjmë një krahasim kokë më kokë të smartfonëve të mësipërm në të ardhmen e afërt për të zbuluar se kush është mbreti i fotografisë celulare për momentin.

Huawei P60 Pro

Sigurisht, është e vështirë të pritet një gjë e tillë Huawei P60 Pro do të bëhet bestseller në Evropë, por bota jonë është e shumëanshme, dhe në rajone të tjera, për shembull, në Azi, Lindjen e Mesme, Amerikën Jugore dhe Latine, ky smartphone mund të bëhet mjaft i popullarizuar.

Huawei P60 Pro

Personalisht, më pëlqeu shumë smartphone. Dizajni dhe cilësia e ndërtimit, si dhe një ekran i mrekullueshëm dhe ndoshta aparat fotografik më i mirë në treg. Dhe telefoni inteligjent xhiron video shumë mirë. Sigurisht, nuk do t'i këshilloj të gjithë të blejnë këtë pajisje, për arsye të dukshme. Por si një smartphone i dytë për entuziastët e fotove, nëse dikush mund ta përballojë atë, mund të konsiderohet. Personalisht, do të doja patjetër ta kisha në arsenalin tim të pajisjeve. Kjo është e gjitha, shihemi së shpejti!

Çmimet në dyqane

Rishikimi Huawei P60 Pro: Përsëri kamera më e mirë celulare?

RISHIKON VLERËSIMET
Dizajn
10
Materialet, montimi
10
ekran
10
Produktiviteti
8
Kamerat
10
tingull
10
Autonomia
9
Komunikimet
8
Cuna
8
Me gjithë vështirësitë, nën presionin e sanksioneve, në vitin aktual Huawei arriti të krijojë dhe të sjellë në treg një tjetër flamur, i cili mund të konkurrojë lehtësisht me përfaqësuesit më të mirë të tregut aktual të smartfonëve përsa i përket aftësive të tij fotografike. Shembull, Samsung Galaxy S23 Ultra, iPhone 14 Pro Max, Xiaomi 13 Pro. Dhe një pyetje tjetër shumë e madhe është se kush do të dalë fitimtar nga kjo betejë.