Root Nation Veglat Telefonat inteligjentë Rishikimi i smartfonëve Infinix Zero Ultra: Flamurtar apo jo?

Rishikimi i smartfonëve Infinix Zero Ultra: Flamurtar apo jo?

Herë pas here më kap pajisje që më interesojnë personalisht, por shumë rrallë bëj rishikime me iniciativën time. Megjithatë, kjo është pikërisht ajo që ndodhi me smartphone Infinix Zero Ultra. Askush nuk ma ofroi këtë vegël për testim, unë vetë iu drejtova përfaqësuesit të markës në Ukrainë dhe e pyeta.

Pse doja të provoja këtë model të veçantë të një prodhuesi pak të njohur në një kohë kur kolegët e mi po ecin me të reja, të prezantuara fllad Samsung flamuri? Unë do t'ju tregoj për këtë para së gjithash, dhe më pas do të kaloj te vetë smartphone.

Pse Infinix?

Gjithmonë kam qenë i interesuar të shikoj marka të reja, me rritje të shpejtë. Infinix - ashtu si kjo. Meqë ra fjala, ky nuk është aspak ndonjë emër, por një nga kompanitë që i përket koncernit Transition Holdings, e cila është ndër TOP-10 prodhuesit më të mëdhenj të smartfonëve në botë. Per referim. Një tjetër markë e shqetësimit është tecno, hyri në tregun ukrainas në vitin 2018 dhe gjatë kësaj kohe u bë i njohur për konsumatorët për shkak të buxhetit dhe smartfonëve ultra-buxhetor. Sa i përket Infinix-it, vlen të theksohet se ky prodhues ofron telefona inteligjentë pak më të shtrenjtë, kështu që marka pozicionohet si më premium (nëse kjo shprehje mund të zbatohet për pajisje ende relativisht të lira).

Produktet Infinix u shfaqën në Ukrainë vetëm disa vjet më parë. Por tani disa modele smartphone mund të shihen tashmë në seksionin "popullor" në faqet kryesore të shumë tregjeve të mëdha. Pra, telefonat inteligjentë blihen në mënyrë mjaft aktive. Thënë kështu, unë nuk vërej shumë reklama Infinix përreth. Domethënë, këto nuk janë padyshim pasojat e marketingut agresiv, por zgjedhja e konsumatorëve të zakonshëm dhe ndikimi i vlerësimeve të tyre për produktin në treg, nga të cilat mund të nxjerrim përfundime për kënaqësinë e përgjithshme të blerësve.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i telefonit inteligjent Infinix Note 12 2023: Wild Beast

Në këtë drejtim, vlen të përmendet Xiaomi, produktet e të cilit në një kohë u bënë të njohura edhe për shkak të një raporti të mirë çmim/cilësi. Tani kompania ruan ende mbetjet e imazhit të një "markë popullore", por më shumë në kurriz të nën-markave të mëparshme, dhe tani - kompanive të plota Redmi dhe Poco, sepse çmimet e telefonave inteligjentë Mi janë rritur prej kohësh. në nivelin më të lartë.

Por ne e dimë se "vendi i shenjtë nuk është kurrë bosh". Përveç kësaj, një vakum u shfaq në treg pasi ajo u shty në të vërtetë nga ai Huawei, kështu që markat e reja në mënyrë të pashmangshme përpiqen të hyjnë në këtë hapësirë. Nuk po them që është Infinix që po pretendon vendin tani Huawei chi Xiaomi, ka ende shumë për të bërë, por vë re disa parakushte për lëvizje të tilla. Sigurisht që konkurrenca në këtë treg është mjaft e ashpër.

Nga rruga, një tjetër pretendent premtues që shoh tani është ky realme. Kjo markë që doli nga poshtë krahëve OPPO, tashmë është vendosur fort në tregun e smartfonëve. Përsëri, sepse ka një raport shumë të lartë çmim-cilësi. Në fakt, është një OnePlus, por dukshëm më i lirë. Tani realme po përpiqet të zgjerojë ekosistemin e produkteve në kurriz të televizorëve, kufjeve, orëve inteligjente dhe laptopëve, dhe kjo më kujton disi rrugën Xiaomi. Epo, kinezët kopjojnë jo vetëm dizajnin e produktit, por edhe strategjitë, dhe jo nga markat A, por nga kinezët e tjerë të suksesshëm. Ky është një rekursion i tillë.

Lexoni për temën: Rishikimi realme Book Prime: a ishte laptopi i parë i prodhuesit një sukses?

Por le të kthehemi te telefonat inteligjentë. Sa për të njëjtën kompani Samsung (zëvendësoni një markë tjetër të njohur) - gjithçka është e qartë atje. Deri në atë pikë sa është edhe e mërzitshme. Kisha vetëm disa orë për t'u njohur me pajisjet e reja flamurtare për të krijuar një përshtypje të plotë për to. Por Infinix ka qenë një kalë i errët misterioz për mua deri më tani. Prandaj, vendosa ta zgjidh njëherë e përgjithmonë këtë problem për veten time. Si tjetër të bësh më mirë se gjithçka? Kjo është e drejtë, merrni pajisjen më të lezetshme të këtij prodhuesi në provë sot. U krye!

Karakteristikat teknike të Infinix Zero Ultra

Tradicionalisht, fillimisht do të jap karakteristikat kryesore të telefonit inteligjent, në mënyrë që ju dhe unë të kemi tashmë një ide se me çfarë niveli të harduerit kemi të bëjmë. Epo, le të kontrollojmë se si funksionon gjithçka në praktikë.

 • Mbështetje për rrjetet celulare: GSM / HSPA / LTE / 5G
 • Lloji i kartës SIM: SIM i dyfishtë (Nano-SIM, gatishmëri e dyfishtë)
 • Dimensionet: 165,5×74,5×8,8 mm – Argjend Coslight ose 165,5×75,1×92 mm – Genesis Noir
 • Pesha: 213 g
 • Ekran: 6,8″ AMOLED 1080×2400 (dendësia ~387 ppi), raporti i pamjes 20:9, ~90,5% raporti ekran-trup, 120 Hz, ndriçimi 900 nit, Corning Gorilla Glass 3
 • Softueri bazë: Android 12, shell XOS 12
 • Sistemi në çip: Mediatek Dimensity 920 (6nm) CPU me 8 bërthama (2×2,5 GHz Cortex-A78 & 6×2,0 GHz Cortex-A55)
 • Përshpejtuesi i videos: Mali-G68 MC4
 • Kujtesa: 8/256 GB
 • Kamera kryesore: e trefishtë
  • 200 MP, f/2.0, (i gjerë), 1/1.22″, 0.64µm, PDAF me piksel të dyfishtë, OIS
  • 13 MP, f/2.4, (tejgjerë), AF
  • 2 MP (sensori i thellësisë)
  • Karakteristikat: Blic me dy LED, HDR, panorama
  • Xhirimi i videos: [email mbrojtur], [email mbrojtur]/ 60fps
 •  Kamera selfie: 32 MP, f/2.0, (e gjerë)
 • Altoparlantët: stereo
 • Wi-Fi: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, me bandë të dyfishtë
 • Bluetooth: 5.2
 • Pozicionimi: GPS
 • NFC: Po
 • Për më tepër: radio FM USB: Type-C 2.0, OTG
 • Sensorët: gjurmë gishtash (nën ekran, optik), akselerometër, xhiroskop, afërsi, busull
 • Bateria: Li-Po 4500 mAh, karikim i shpejtë 180 W, 100% në 12 minuta (sipas prodhuesit)
 • Opsionet e ngjyrave: Coslight Silver, Genesis Noir

Pozicionimi dhe çmimi i Infinix Zero Ultra

E përmenda më herët se Infinix Zero Ultra mund të konsiderohet flamuri aktual i markës. Në linjë është edhe Infinix Zero 5G 2023, i cili nuk është aspak i ngjashëm me heroin tonë dhe ka karakteristika dukshëm më të këqija dhe pajisje më të dobëta, përveç se ky model për disa arsye ka një opsion si për Mediatek Dimensity 920 SoC ashtu edhe për atë pak. Dimensity më i fuqishëm 1080. Nuk e kam idenë pse ndodhi kjo.

Sa i përket çmimit, më befasoi para së gjithash dhe më detyroi t'i kushtoja vëmendje këtij smartphone. Përndryshe, mund të mos e kisha vënë re ekzistencën e saj. Por shfaqja e smartfonit Infinix në treg për 23000 UAH (620 USD) befasoi të gjithë redaksinë tonë. Për informacionin tuaj, çmimi i zakonshëm i telefonave inteligjentë konkurrues në Dimensity 920 është 12-16K UAH. Çmimi i lartë ishte padyshim një nga arsyet pse vendosa ta shikoja personalisht telefonin inteligjent.

Përmbajtja e paketës

Blerësi merr një smartphone në një kuti të madhe me një shtresë reflektuese gri, për shkak të së cilës shkëlqen në botë, si një metal i vërtetë. Kutia është shumë "shik" për mua. Brenda është një smartphone, një kuti transparente, një kabllo (USB-C në të dy skajet) dhe një karikues masiv me një fuqi mbresëlënëse 180 W. Dhe çelësi për tabaka SIM, sigurisht.

I shkrova të gjitha këto, por vendosa të shikoja brenda kutisë për të parë nëse kisha harruar diçka. Doli jo më kot. Sepse ka gjithashtu një përshtatës nga USB-C në një fole audio 3.5 mm. Është mirë, nuk kam parë një aksesor të tillë në kompletet e smartfonëve për një kohë të gjatë. Nuk kam nevojë për të, por mund të jetë e dobishme për dikë.

Pamja, materialet, montimi

Nga njëra anë, nuk ka asgjë të jashtëzakonshme në dizajnin e Infinix Zero Ultra që nuk e kemi parë më parë në modele të tjera nga prodhues të ndryshëm. Dhe nga ana tjetër, të gjithë miqtë e mi të cilëve u tregova smartfonin (konsumatorët tipikë, larg ekspertizës në teknologjitë celulare), thanë menjëherë se "duhet të jetë një flamurtar i lezetshëm" dhe u habitën shumë kur u thashë se çfarë marke ishte. , sepse nuk kishin dëgjuar asnjëherë për një gjë të tillë.

Në këtë pajisje, prodhuesi ka mbledhur të gjitha stereotipet moderne rreth telefonave inteligjentë më të mirë. Dhe disa elementë madje u hipertrofizuan pak për të rritur efektin. Por kjo qasje nuk shkakton neveri, sepse rezultati përfundimtar nuk u shndërrua në kitsch. Shihni vetë.

Smartphone është i madh, ekrani është në përputhje me rrethanat i madh me korniza vërtet të holla në krye dhe në fund dhe skajet e lakuara të ekranit në të djathtë dhe të majtë, për shkak të të cilave kufijtë në anën janë pothuajse të padukshme.

Kur ekrani është i ndezur, vështirë se do të mund të dalloni Infinix Zero Ultra nga flamurët më të lezetshëm, si Galaxy Note XX (S22-23 Ultra) ose Huawei Mate XX Pro. Ekrani në vetvete është shumë i ndritshëm dhe me cilësi të lartë, por ne do të flasim për të më vonë. Kjo është, ajo që dua të them - nga përpara, heroi ynë duket spektakolar dhe emocionues. Pamja e sipërme mbështetet nga një kamerë e vogël e përparme, e cila është e gdhendur mjeshtërisht në pjesën e sipërme të ekranit në mes, siç e dini se cili "smartphone më i dëshirueshëm android i vitit 2023".

Çfarë tjetër vëreni nga përpara? Përkundrazi, ju nuk e vini re! Ky është një folës bashkëbisedues. Duket se ai nuk është aty, edhe pse në fakt, sigurisht që është këtu. Thjesht, hendeku midis kornizës dhe xhamit, ku ndodhet ky element, është shumë i hollë, si një fije floku. Dhe kjo është gjithashtu një zgjidhje kryesore nga liga më e mirë, mund të shihni diçka të ngjashme në pajisjet më të mira Samsung.

Është pothuajse e pamundur të shihet drejtpërdrejt ky element. Por me ndihmën e fotografisë makro, arrita ta shoh dhe do t'jua tregoj. E shënova zonën e altoparlantit me shigjeta të kuqe. Në të majtë (i dukshëm në foto), inxhinierët e Infinix arritën të vendosin një blic (!) për kamerën e përparme në këtë kornizë të hollë, dhe në të djathtë do të vini re gjithashtu sensorët e dritës dhe afërsisë - këta sensorë janë gjithashtu mikroskopik.

Le të shkojmë në pjesën e pasme. Këtu, smartfoni gjithashtu duket spektakolar dhe solid. Sigurisht, kjo është çështje shije dhe zakoni. Por, për mendimin tim, kjo tashmë është paksa e ekzagjeruar. Blloku i kamerës është qëllimisht i madh, moduli i sipërm është gjithashtu i madh pa nevojë.

Por mendoj se e kuptoj pse u krijua. Le të flasim për stereotipat. Më e madhe do të thotë më mirë. Një qasje e tillë e thjeshtë e dizajnit duhet të frymëzojë respekt tek një blerës potencial dhe ta detyrojë atë të imagjinojë se si do të tronditë të gjithë rreth tij me pamjen e smartfonit të tij në të ardhmen. Për ta thënë thjesht, gjithçka është bërë për pontet. Pjesërisht, kjo qasje justifikohet me faktin se sensori i kamerës së modulit kryesor është me të vërtetë i madh - 200 MP. Por mbishkrimi për të është mjaft modest dhe pothuajse i padukshëm në trupin e bardhë. Prandaj, smartphone duhet të lërë përshtypje përmes formës së tij. Si justifikim, mund të vërej se vërtet ka përmbajtje pas formularit, por për këtë do të flas më vonë.

Siç e keni vënë re me siguri, ka vetëm tre kamera në bllok. Nuk do të ndalem në to tani. Dhe ka gjithashtu një blic LED me dy ngjyra. Lentet e kamerës janë të përshtatur nga unaza alumini që dalin pak mbi rrafshin e xhamit, duke krijuar mbrojtje kundër gërvishtjeve kur telefoni inteligjent shtrihet në sipërfaqe.

Mbulesa e pasme e Infinix Zero Ultra është prej xhami dhe e zbukuruar me një model abstrakt të pazakontë në formën e valëve ose vijave të perlës. Nuk do të them se më ka bërë përshtypje ky dizajn artistik, por “nuk është si i gjithë të tjerëve”, të paktën nuk kam parë diçka të tillë më parë.

Anët dhe skajet janë prej plastike të qëndrueshme me ngjyrë argjendi, veshja nuk është mjaft me shkëlqim dhe jo mjaft mat, diçka në mes. Korniza është e rrumbullakosur në anët, dhe e sheshtë sipër dhe poshtë.

Një pjatë e bardhë e tejdukshme me sloganin "Powered by Infinix" me shkronja ari është e stampuar në pjesën e sipërme. Është pothuajse e pamundur të lexohet sepse ari përzihet me të bardhën, dhe ka gjithashtu një efekt holografik dhe shkrimi është i dukshëm vetëm nga një kënd i caktuar, por disi madje arrita ta fotografoja.

Në pjesën e poshtme kemi një fole SIM, një mikrofon, një port USB-C dhe një grilë për altoparlantin e parë, në krye ka një mikrofon dhe 3 vrima për altoparlantin e dytë, butoni i energjisë dhe çelësi i çiftuar i volumit janë vendosur. në anën e djathtë, dhe ana e majtë është bosh.

Në përgjithësi, mund të vërej cilësinë e materialeve të përdorura dhe montimin e fortë të smartphone. Nuk ka absolutisht asgjë për t'u ankuar. Vetëm korniza plastike e kasës e ndan Infinix Zero Ultra nga ndjesia e një flamuri të vërtetë në dorë. Metali do të ishte më i përshtatshëm, në këtë rast smartphone do të ndihej plotësisht premium. Por, ne kemi atë që kemi.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi realme 10 Pro Plus: Një ofertë për sukses në klasën e mesme?

Ergonomia

Lehtësia e përdorimit të Infinix Zero Ultra është tipike për telefonat inteligjentë të mëdhenj në përgjithësi. Shembulli më i afërt dhe më i gjallë është Galaxy s23 ultra, i cili gjithashtu ka një ekran 6.8 inç, ose ndonjë pajisje tjetër Huawei Shoku. Por unë do t'ju them, është një çështje zakoni. Për më tepër, heroi ynë është shumë i ekuilibruar, pavarësisht nga pjesa e sipërme në dukje masive me një bllok kamerash. Në fund të fundit, qendra e saj e masës është afërsisht në mes të trupit.

Për shkak të kësaj, kontrolli i telefonit inteligjent është mjaft i përshtatshëm. Unë madje mund ta trajtoj këtë gjigant me një dorë. Këshilla e vetme është të përdorni Zero Ultra në një kasë që të mos ju rrëshqasë nga dora kur ndërroni dorezat për të arritur elementët e sipërm. Dhe ky do të jetë padyshim problemi juaj i vazhdueshëm. Përndryshe, mund të përdorni opsionin e kontrollit me një dorë, i cili zvogëlon dritaren e funksionimit të sistemit, ose të duroni faktin që do t'ju duhet të përdorni ende të dyja duart.

Një pikë e rëndësishme, për mendimin tim, është cilësia e veshjes së xhamit të ekranit. Shtresa oleofobike është vërtet e mirë këtu! Ekrani ndihet si mëndafshi. Shumë e këndshme në prekje dhe e përshtatshme për gjeste kontrolli ose gjatë shtypjes së shpejtë e të vazhdueshme nga tastiera.

Ekrani Infinix Zero Ultra

Ekrani, për mendimin tim, është një nga avantazhet kryesore të Infinix Zero Ultra. Ky ekran do të dukej harmonik edhe në një smartphone shumë më të shtrenjtë të çdo marke të njohur. Nuk do të them se është ekrani më i mirë në treg, por është mjaft i mirë, shumë mbi mesataren. Nuk dua t'i përsëris të gjitha karakteristikat, mund t'i shihni në seksionin përkatës më sipër. Unë do të tregoj vetëm për përshtypjet e mia.

Ekrani ka të gjitha vetitë e matricave moderne AMOLED. Gama e ndriçimit është shumë e gjerë - ekrani nuk verbohet në errësirë, është i rehatshëm për t'u përdorur jashtë gjatë ditës. Sigurisht, kontrasti, ngjyrat, shpejtësia - të gjithë këta parametra janë në një lartësi, nuk kisha ankesa.

Pak për skajet e lakuara të ekranit. Kështu që dikush nuk thotë, por ky element duhet të jetë në një smartphone flamur, për mendimin tim. Me sa duket, ata njerëz që përhapin idenë se nuk është e nevojshme të bëhen ekrane të tilla janë të aftë Apple, sepse ata ndoshta nuk e shohin kurrë diçka të tillë. Një kthesë e madhe nuk është e nevojshme, por duhet të jetë e vogël, tani do të shpjegoj pse.

Së pari, kthesat krijojnë një efekt vizual ku kornizat anësore zvogëlohen dhe imazhi shtyhet përpara më afër përdoruesit. Së dyti, nëse përdorni kontrollin e gjesteve në vend të butonave virtualë, gishti juaj nuk ngjitet në skajet e mprehta kur rrëshqitni anash nga skaji i ekranit. Sidomos nëse keni një kuti me anët e larta rreth ekranit.

Po, ka një anë tjetër të medaljes - prekje të gabuara në elementët e ndërfaqes dhe ajo që kam hasur në mënyrë specifike në Infinix Zero Ultra - smartphone mund të perceptojë gabimisht gjestet gjatë shtypjes së vazhdueshme nga tastiera si një veprim "mbrapa" nëse fjala fillon me shkronjat e vendosura pranë skajeve të ekranit. Ky është një gabim shumë i çuditshëm, por për fat të mirë ai zgjidhet nga softueri - në menunë e cilësimeve të navigimit të sistemit ekziston një opsion përkatës që zvogëlon ndjeshmërinë e zonave të lakuara të ekranit, gjë që zgjidh problemin e lartpërmendur.

Në përgjithësi, konkluzionet e bazuara në ekran: do ta përdorja me kënaqësi. Prandaj, nuk shoh asnjë arsye për të mos ia rekomanduar ndonjërit prej jush.

Produktiviteti

Ky është momenti më i çuditshëm në një smartphone. Në kuptimin që Dimensity 920 duket pak i pavend këtu në sfondin e pajisjeve të tjera. Ky është një SoC tipik me buxhet të mesëm i prezantuar në vitin 2021. Ai definitivisht nuk është projektuar për smartfonët kryesorë.
Por, nga ana tjetër, është një zgjidhje mjaft produktive dhe shumë e ekuilibruar nëse fuqia maksimale e lojërave nuk është e rëndësishme për ju.

Por kjo nuk do të thotë që smartphone nuk është i përshtatshëm për lojëra celulare në përgjithësi. Më besoni, ju mund të luani me lehtësi të gjitha lojërat e njohura në të, edhe me grafika të rënda XNUMXD. Por cilësia e figurës nuk do të jetë gjithmonë maksimumi, ose do t'ju duhet të duroni një nivel jo shumë të lartë të FPS.

Për sa i përket përdorimit të përditshëm, në asnjë moment gjatë testimit tim të Infinix Zero Ultra nuk kam përjetuar mungesë të performancës kur kryeja ndonjë detyrë tipike. Të gjitha funksionet funksionojnë në mënyrë perfekte, ndërfaqja është e qetë, në përgjithësi smartphone ndihet shumë i shkathët. Përveç kësaj, më ka pëlqyer gjithmonë Dimensity 920 për sa i përket efikasitetit të energjisë, është thjesht fenomenal. Por ne do të flasim për këtë më vonë.

Çfarë tjetër mund të vërehet - CPU pothuajse nuk është i prirur ndaj mbytjes, domethënë pothuajse nuk humbet fuqinë nën ngarkesë afatgjatë. Këtu janë rezultatet e testit të stresit 15-minutësh:

Edhe pse e kuptoj që ka mjaft teste të kësaj SoC në internet, unë ende bashkëngjit pamjet e ekranit të disa standardeve.

Kamerat Infinix Zero Ultra

Shpresoj se e kuptoni që nuk mund të pranoni fjalën e prodhuesve të cilët, në ndjekje të avantazheve të marketingut, mund të shkruajnë çdo gjë në specifikimet e telefonit inteligjent, në kuti ose në kasë, për të tërhequr vëmendjen e blerësve. Markat kineze vuajnë veçanërisht nga kjo, veçanërisht ato të panjohura. Dhe për shumicën e njerëzve, siç e kuptojmë, Infinix është diçka e panjohur. Prandaj, do të ishte shumë e pakujdesshme të besoni pa dyshim në një kamerë mrekullie 200 MP me stabilizim optik. Duhet kontrolluar. Kjo është pikërisht ajo që bëra për tre javë.

Me pak fjalë - kamera nuk është vërtet e keqe. Sidomos në duar me përvojë. Në shumë situata, moduli kryesor nuk është inferior në rezultate ndaj konkurrentëve të mirënjohur. Është vërtet e mundur të bësh kryevepra të fotografisë celulare me të. Por, në fund të fundit, ky nuk është niveli më i lartë i flamurëve modernë, por niveli i flamurëve të 2020-2021, që në fakt nuk është aspak i keq, duke marrë parasysh çmimin. Në fakt, kamera përputhet me segmentin e çmimeve të smartfonit dhe ende ofron pak më shumë në krye.

Më poshtë do t'ju tregoj disa shembuj të shkrepjes së fotove dhe videove në situata të ndryshme dhe do të komentoj rezultatet. Nga rruga, në modalitetin standard, kamera bën fotografi me një rezolucion prej 4064 × 3048 piksele, domethënë, në mënyrë konvencionale - 13 MP si për modulet kryesore ashtu edhe për ato ultra të gjera. Edhe pse mund të aktivizoni modalitetin 200MP nëse është e nevojshme. Dhe gjithashtu, mënyra standarde e fotografisë quhet AI CAM, e cila lë të kuptohet për pjesëmarrjen e inteligjencës artificiale në formimin e fotografive.

SHIKONI TË GJITHA FOTOT DHE VIDEOT NE rezolucion të plotë

Gjate dites

Smartphone tregon rezultate mjaft të mira në nivele të larta ose të mesme dhe madje edhe të ulëta të dritës. Detajet janë të mira, diapazoni dinamik është i gjerë. Në përgjithësi, kamera kryesore shkrep siç duhet, për sa kohë që ka të paktën pak dritë.

Natën

Në përgjithësi, është gjithashtu në rregull, por nuk më pëlqen shumë se si kamera trajton dritat dhe fenerët, duke krijuar pika të ndritshme dhe aureolë në foto. Por në zonat ku ndriçimi është uniform, për mendimin tim, gjithçka është shumë mirë, madje mund të dalloni detaje të vogla.

subjekt

Në këtë drejtim, gjithçka është mirë, veçanërisht nëse ka ndriçim të mjaftueshëm dhe subjekti bie në zonën e fokusit (sepse është mjaft i ngushtë dhe kamera mjegullon mjaft mirë sfondin). Detajet janë të shkëlqyera, riprodhimi i ngjyrave korrespondon me realitetin.

200 megapikselë

Nga ekrani i aplikacionit të kamerës, mund të aktivizoni modalitetin me rezolucion të plotë dhe të bëni fotografi 200 MP. Sidoqoftë, mbani në mend se duhet të përqendroheni më shumë në stabilitetin e telefonit inteligjent gjatë shkrepjes, fotografitë ruhen dukshëm më gjatë - një sekondë ose dy, dhe vetë skedarët janë 10 herë më të mëdhenj se fotot e zakonshme - rreth 50-80 MB.

Këtu janë disa fragmente fotografish të zmadhuara për të parë ndryshimin midis 12 dhe 200 MP, sepse vërtet ekziston një:

Keni nevojë për këtë modalitet çdo ditë? Unë nuk mendoj kështu. Sidoqoftë, kuptimi i 200 MP është të kombinoni disa pikselë për të rritur ndjeshmërinë ndaj dritës së matricës dhe, në përputhje me rrethanat, për të përmirësuar cilësinë e fotografisë me një ulje të rezolucionit. Në të njëjtën kohë, nëse keni nevojë të merrni më shumë detaje të vogla në foto, atëherë ndoshta kjo mënyrë do t'ju ndihmojë në disa situata. Por që thjesht të shpërndani një foto në rrjetet sociale, nuk keni nevojë ta përdorni, sepse askush nuk do ta shohë ndryshimin.

portret

Modaliteti i portretit të kamerës kryesore funksionon shumë artificialisht. Në foton më poshtë, mund të shihni se si përpiqet të mbajë fytyrën në fokus (meqë ra fjala jo shumë mirë) dhe turbullon sfondin, e bashkë me të edhe objektet përreth, të cilat definitivisht nuk duhet të turbullohen, sepse janë në plan të parë. Kjo është, është shumë e dukshme që fotot portrete nuk bëhen për shkak të një efekti optik, por thjesht nuk është një algoritëm kompjuterik shumë i suksesshëm. Kjo mënyrë në Infinix Zero Ultra ende duhet të përmirësohet sipas mendimit tim.

Qitje ultra e gjerë

Fotot normale dhe me kënd të gjerë bëhen pothuajse me të njëjtën rezolucion dhe raport pamjeje (4064x3048 dhe 4160x3120), kështu që është shumë e vështirë t'i dallosh ato më vonë në galeri. Sa i përket cilësisë, ajo është gjithashtu pothuajse identike me mua (nëse nuk merrni parasysh praninë e modalitetit 200 MP në modulin kryesor).

Zmadhimi

Softueri i kamerës ju lejon të bëni fotografi me një zmadhim maksimal dhjetëfish. Por, për të qenë i sinqertë, zmadhimi është këtu për hir të një kontrolli, sepse fotot x2 nga kamera Infinix Zero Ultra ende mund të përdoren disi në jetën reale. Kjo është ndoshta arsyeja pse kjo mënyrë ka një buton të veçantë. Më pas mund të zmadhoni gjatë shkrepjes me gjestin majë për zmadhim. Por nuk mund t'ju këshilloj ta bëni këtë. Sigurisht që nuk do të merrni foto artistike nga afër dhe detajet (për shembull, teksti ose numri i makinës) nuk ka gjasa të jenë në gjendje të dallohen pas x5, përveç nëse është diçka e madhe.

Video në kamerën kryesore

Sipas mendimit tim, smartphone përballet mirë me regjistrimin e videos, cilësia është e mirë, ka stabilizim. Në vend të një mijë fjalësh, unë do të shtoj vetëm disa shembuj, dhe ju mund të shihni më shumë në dosje me foto dhe video origjinale në Google Drive.

Kamera selfie

Si arritën inxhinierët e Infinix të vendosin blicin për kamerën e përparme në një kornizë të hollë - nuk e kam idenë. Por ajo është këtu!

Sa i përket cilësisë së fotografisë në kamerën e përparme, rezultati duket se nuk është i keq. Unë nuk jam një ekspert i madh për këtë çështje, por ajo që shoh më përshtatet.

SHIKONI TË GJITHA FOTOT DHE VIDEOT NE rezolucion të plotë

Softueri i kamerës

Softueri i aplikacionit të kamerës është i thjeshtë por funksional. Të gjitha cilësimet e nevojshme të shpejta janë të pranishme pikërisht në ekran gjatë shkrepjes. Përveç fotove dhe videove standarde, disponohen edhe mënyrat e mëposhtme: krijimi i klipeve me efekte speciale, përmirësimi i pamjes me cilësime të ndryshme, portret dhe natë. Nuk ka asnjë mënyrë profesionale ose ndonjë cilësim manual. Pikërisht në aplikacionin e kamerës ka një buton me të cilin mund të nisni Google Lens për kërkimin vizual të objekteve.

Autonomia e Infinix Zero Ultra

Unë kam folur tashmë për performancën e shkëlqyer të efikasitetit të energjisë të SoC MediaTek Dimensity 920. Në fund të fundit, kjo nuk është sekret për askënd. Prandaj, në Infinix Zero Ultra, ky çip i shoqëruar me një bateri të madhe 4500 mAh tregon gjithashtu rezultate të shkëlqyera autonomie. Nëse e përdorni telefonin inteligjent në mënyrë shumë aktive (pa luajtur lojëra dhe pa xhiruar vazhdimisht me videokamerë), patjetër që do të keni mjaftueshëm për një ditë dhe do t'ju mbeten akoma 20-40%. Me përdorim të moderuar, mund të mbështeteni në disa ditë. Nëse bëni diçka vazhdimisht pa fikur ekranin, do të zgjasë rreth 11-12 orë, ose ndoshta pak më shumë, përpara se bateria të shkarkohet plotësisht.

Standardi kryesor i autonomisë - jetëgjatësia e baterisë PC Mark Work 3.0, e cila simulon funksionimin real të një smartphone në detyra të ndryshme të përdoruesit, e shkarkoi telefonin inteligjent me ekran të ndezur nga 100 në 20% në pothuajse 11 orë - ky është një rezultat shumë i mirë.

Përveç faktit që telefoni inteligjent dallohet nga autonomia, ai gjithashtu karikon mega-shpejtë nga përshtatësi i përfshirë 180 W. Infinix Zero Ultra ngarkon nga 15% në 10% në 76 minuta. Kjo është vërtet mbresëlënëse. Në të njëjtën kohë, smartphone në proces nxehet pak dhe ngarkohet pak, por asgjë kritike. 5 minuta të tjera - tashmë 94%. Kur u karikua 100% - as që e vura re, më duket një minutë më vonë.

tingull

Nëse ju kujtohet, Infinix Zero Ultra ka altoparlantë stereo. Për më tepër, ekziston një ekuilibër i kanaleve pa shtrembërim, sepse në krye (ose në të majtë në orientimin e peizazhit) kemi një altoparlant të plotë, dhe jo vetëm një rritje softuerike të volumit të folësit bisedor, siç ndodh shpesh. në telefonat inteligjentë të tjerë me zë stereo.

Sa për mënyrën se si funksionon ky funksion, nuk mund të them se jam shumë i emocionuar. Cilësia më e mirë e zërit mund të merret në gjysmën e nivelit të volumit. Gjithçka e mësipërme është po, me zë të lartë, këtu nuk ka debat, por kryesisht kur dëgjoni muzikë, dëgjoni kryesisht frekuenca të mesme, tingulli është i sheshtë dhe i paqartë. Sidoqoftë, për të parë video dhe për të luajtur lojëra, ky nivel i shoqërimit të zërit është mjaft i pranueshëm. Dhe për këtë janë altoparlantët e smartfonëve, apo jo?

E mbani mend folësin bisedor, i cili ndodhet pothuajse në mënyrë të padukshme mbi ekran? Punon në mënyrë të kënaqshme, nuk u gjetën probleme gjatë testimit.

Komunikimet

Në praktikë, nuk kam vërejtur ndonjë problem komunikimi. Smartphone funksionon në mënyrë të përsosur me rrjetin celular, funksionin Wi-Fi dhe Bluetooth pa dështime. Çuditërisht, të gjitha burimet (përfshirë faqen zyrtare) tregojnë se smartphone mbështet vetëm një standard kryesor GPS (A-GPS) për vendndodhjen gjeografike, megjithëse në shumicën dërrmuese të telefonave inteligjentë në treg mund të shohim në karakteristikat mbështetje për pothuajse të gjitha opsionet e mundshme. të tilla si GLONASS, Beidou, GALILEO, QZSS dhe të tjerë. Por në praktikë, nuk mund të them se përcaktimi i vendndodhjes funksionon disi ngadalë ose në mënyrë të pasaktë. Gjithcka eshte mire. Nuk mund të them asgjë më shumë për këtë.

Softueri: Infinix XOS

Infinix Zero Ultra funksionon në Android 12 me lëkurën e vet XOS. Nuk mund të them asgjë të keqe për guaskën. Ai përmbush detyrën e tij kryesore - ju lejon të instaloni aplikacione që funksionojnë pa probleme.

XOS ka të gjitha atributet e lëkurës moderne kineze, të tilla si EMUI ose MIUI. Një rrëshqitje nga ekrani i kyçjes hap një ekran me akses të shpejtë te veçoritë e njohura si elektrik dore, regjistruesi i zërit, kalkulatori dhe më shumë pa shkyçur telefonin inteligjent. Në përgjithësi, grupi i gjesteve në ekranin me aftësi të kufizuara ose të kyçur dhe veprimet që ato shkaktojnë është shumë i pasur. Për shembull, mund të hapni kamerën, të bëni pamje nga ekrani ose të kontrolloni riprodhimin e muzikës.

Por në disa situata, kjo çon në veprime të padëshirueshme kur telefoni inteligjent shtrihet në xhep me ekranin në këmbë. Prandaj, nëse e mbani telefonin inteligjent në një mënyrë të tillë, është më mirë të çaktivizoni të gjitha këto funksione, sepse ato janë të aktivizuara si parazgjedhje. Më shumë detaje - pak më poshtë.

Ekrani kryesor (ose lëshuesi) është klasik, me një grup miniaplikacionesh të integruara dhe një ekran të veçantë aplikacioni, i aksesuar duke rrëshqitur lart. Rrëshqitni poshtë për të hapur kërkimin e telefonit inteligjent. Si parazgjedhje, desktopi ka një ekran zero me miniaplikacione të panevojshme (për mendimin tim) dhe shkurtore për disa funksione. Është mirë që egoja mund të fiket. Një majë në ekran hap qasjen në shumë cilësime, të tilla si ndryshimi i sfondit, shtimi i elementeve, menaxhimi në masë i shkurtoreve dhe opsione të tjera.

Ju gjithashtu mund të krijoni dosje të mëdha me ikona aktive në desktop. Ekziston gjithashtu një shirit anësor me funksione të shpejta dhe shkurtore për programet e njohura.

Perdja përbëhet nga dy ekrane. E para niset duke rrëshqitur nga ana e majtë e ekranit nga lart dhe në fakt hap vetë njoftimet. Një rrëshqitje djathtas hap një shirit veprimi të shpejtë me çelësa. Sigurisht, grupi i çelsave mund të ndryshohet sipas gjykimit tuaj.

Ekzistojnë gjithashtu shumë aplikacione të ndryshme të integruara në guaskë: tema, dyqani i aplikacioneve të veta, shfletuesi, shërbimi i transmetimit për muzikë, aplikacioni për monitorimin e aktivitetit fizik, fitnesin dhe shëndetin, klonimin e aplikacioneve, mënyrat e fëmijëve dhe lojërave, radio FM dhe shumë më tepër. Për sa i përket sasisë së softuerit të integruar, XOS nuk është inferior ndaj markave të tjera që po përpiqen të krijojnë një ekosistem të plotë të pajisjeve dhe aplikacioneve. Që shumica e funksioneve të funksionojnë, duhet të regjistroni një llogari personale Infinix.

Ka edhe momente të pakëndshme në softuer, përkatësisht ky gabim: kur telefoni inteligjent shtrihet në një xhep të ngushtë xhinse, me ekranin në këmbë, ai fillon të jetojë jetën e tij - ndez blicin ose kamerën, ndonjëherë futet në disa aplikacionet dhe bën diçka të panevojshme në to. Ndonjëherë, ju e merrni atë dhe tashmë është përpjekur të fusë kodin pin gabimisht shumë herë:

Vura re gjithashtu se në galeri shfaqen fotografi boshe dhe pamje nga ekrani që smartfoni "i bërë vetë" në këtë situatë. Madje edhe një shënim në fletoren Zero Ultra ka bërë 10 copë.Me sa duket, ai e ka bërë këtë përmes ekranit të aksesit të shpejtë në disa funksione, të cilat mund të aksesohen duke rrëshqitur majtas nga ekrani i kyçjes.

Zbulova se problemi zhduket nëse çaktivizoj të gjitha veçoritë që lidhen me gjestet në ekranin e fikur dhe zgjimin me përshpejtuesin ose prekni dy herë te cilësimet. Unë kam pasur diçka të ngjashme më parë Huawei P30 Pro. Por më pas ky gabim u rregullua në një përditësim të firmuerit duke shtuar një funksion të veçantë për të mbrojtur kundër ndezjes aksidentale të ekranit në një xhep ose çantë. Më vonë, ky problem nuk u kthye më në telefonat e tjerë inteligjentë Huawei.

Doli që një opsion i tillë është madje i pranishëm në menunë e cilësimeve Zero Ultra. Por për disa arsye nuk funksionon siç duhet ...

Ndoshta zhvilluesit e Infinix duhet të përmirësojnë funksionin, sepse tani ata duhet të heqin dorë nga disa veçori të dobishme për të parandaluar veprime të padëshiruara. Dhe gjithashtu, ky gabim ndoshta provokon një konsum më të madh të ngarkimit të baterisë për shkak të aktivizimit të vazhdueshëm fals të smartphone.

konkluzione

Për të përshkruar shkurtimisht përshtypjet e mia nga Infinix Zero Ultra pas më shumë se 3 javësh testimi, mund të them thjesht se në përgjithësi më pëlqeu. Smartphone është pa probleme, edhe pse jo pa të meta, por ka më shumë pika pozitive sesa negative.

Pikat kryesore që mund t'i atribuoj avantazheve të pamohueshme të Zero Ultra janë një ekran i ndritshëm, efikasitet dhe autonomi e lartë energjetike, si dhe karikim i shpejtë rekord, altoparlantë stereo, funksionim i besueshëm i softuerit në përgjithësi dhe, padyshim, 200 MP kryesore. modul i kamerës me stabilizim optik.

Pengesa kryesore e pajisjes, çuditërisht, është i njëjti procesor Dimensity 920, i cili i siguron asaj efikasitet të shkëlqyeshëm të energjisë - jo se është i keq (në fakt, përkundrazi, është një nga të preferuarit e mi), thjesht nuk përputhet. klasi i këtij smartphone, kështu që përdorimi i tij shkakton një pyetje të madhe. Pse?

Ende nuk më pëlqeu vërtet qasja e qartë kineze ndaj guaskës XOS, përkundrazi fakti që është shumë i ngopur me programe dhe mjete të integruara. Kjo ndoshta është çështje shije dhe zakoni, por ndoshta kjo pikë kërkon një studim më të thellë. Ka shumë të ngjarë që ky softuer të jetë i cilësisë së lartë dhe i dobishëm. Por, nëse tashmë keni një ekosistem personal të mjeteve softuerike që është krijuar me kalimin e viteve, grupi i integruar mund të duket si një bagazh shtesë nga i cili nuk mund të shpëtoni. Dhe gjithashtu, u bezdisa shumë nga aktivizimi i gabuar i ekranit në xhepin tim, shpresoj që zhvilluesit ta eliminojnë këtë problem në të ardhmen.

Mund ta justifikoj lehtësisht pajisjen paksa të mbiçmuar. Merrni të paktën një karikues të plotë 180 W. Në përgjithësi, kjo është një gjë shumë e lezetshme që është e dobishme në familje, sepse përshtatësi mund të ngarkojë shpejt çdo gjë, madje, për shembull, laptopë, banka energjetike, telefona inteligjentë të tjerë me fuqinë maksimale që lejojnë të marrin. Vetëm mbani në mend se ky lloj softueri mund të kushtojë më shumë se 50 dollarë, dhe këtu e merrni në një pako, domethënë falas!

Edhe pse, kështu e kuptoni, për një çmim Infinix Zero Ultra vi ti mund te blesh moderne Pixel 7 chi iPhone 11, ose të paktën madje Galaxy S22, ose shumë opsione të ndryshme të mira OnePlus chi realme. Me shumë mundësi, këto do të jenë opsione me më pak memorie apo edhe pajisje të rinovuara, si në rastin e iPhone. Dhe ne gjithashtu shohim këtu telefona inteligjentë me ekrane të vogla ose të mesme sipas standardeve moderne. Por nëse doni një smartphone vërtet të madh, atëherë do të jetë e vështirë për ju të gjeni një konkurrent në këtë gamë çmimesh. Edhe pse, nëse përpiqeni shumë, madje mundeni OnePlus 10 Pro pak më e shtrenjtë për të marrë.

Prandaj, unë personalisht mendoj se Infinix Zero Ultra mund të bëhet një hit nëse (ose kur?) çmimi i tij me pakicë bie pak. Unë do ta këshilloja kompaninë të ulë çmimin ose të mbajë shitje periodike, qoftë edhe vetëm për të promovuar markën, sepse më shumë blerës duhet të familjarizohen me linjën kryesore të prodhuesit dhe të vlerësojnë raportin e mirë çmim-cilësi, siç bëra unë.

Çmimet në dyqane

VËSHTRIM
Dizajn
9
Materiale
9
Ergonomia
8
Ekrani
10
Produktiviteti
7
Kamerat
9
Software
9
Bateria dhe karikimi
10
tingull
8
Cuna
9
Bashkëthemelues Root Nation. Redaktor, CEO. I urrej etiketat dhe nuk adhuroj markat. Vetëm cilësia dhe funksionaliteti i pajisjes kanë rëndësi!
ua-infinix-zero-ultra-reviewInfinix Zero Ultra është një smartphone pa probleme, megjithëse jo pa të meta, por ka më shumë pika pozitive sesa negative. Përparësitë kryesore janë një ekran i ndritshëm, autonomi e mirë, si dhe karikim i shpejtë me rekord, altoparlantë stereo, funksionim i besueshëm i softuerit në përgjithësi dhe një modul i kamerës kryesore 200 MP me stabilizim optik.
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet