Shqyrtime të veglaveTelefonat inteligjentëPërvoja e iPhone 14 Pro Max: A është aq e përsosur sa të gjithë e bëjnë të jetë?

Përvoja e iPhone 14 Pro Max: A është aq e përsosur sa të gjithë e bëjnë të jetë?

-

Do ta shkruaja këtë postim në nëntor, kur më në fund prita atë të purpurt iPhone 14 Pro Max. Unë jetoj në Poloni, tradicionalisht këtu ka mungesë, nuk e di nëse është artificiale apo të gjithë janë kaq të pasur, por edhe nëse porosisni një produkt të ri në ditën e fillimit të shitjeve, duhet të prisni 4- 5 javë për modelet Pro dhe Pro Max, dhe nëse ju mungon momenti, edhe më shumë, ndonjëherë para Vitit të Ri. Kështu që porosita në tetor, prita deri në fund të nëntorit, prita. Por përshtypjet po i shkruaj vetëm tani, kishte shumë detyra të tjera të rëndësishme.

Jam i sigurt se ky artikull do të jetë i dobishëm për lexuesit, veçanërisht pasi nuk do të bëj një rishikim tipik dhe të përshkruaj se çfarë është në të majtë dhe çfarë është në të djathtë të telefonit, sa të zhurmshëm janë altoparlantët dhe çfarë versioni të Wi -Fi. Kolegët e mi kanë shkruar tashmë për të gjithë këtë 100 mijë herë në faqe të ndryshme. Unë do të ndaj përshtypjet e mia për kalimin nga modeli 13 dhe përvojën afatgjatë të përdorimit.

Në përgjithësi, ky artikull mund të konsiderohet pjesa e tretë e eposit tim për kalimin në iPhone. E botova të parën në 2021 dhe fola për të si pas 5 vitesh me Android bleva nje iPhone dhe kaloi me shumë vështirësi. Tani kam arritur të shkoj mirë me Apple Phone (fraza ime e preferuar në këtë temë është "mund të mësohesh të flesh në tavan"), por nuk më pëlqejnë aq shumë të gjitha gjërat e përshkruara në atë artikull. bëri në ditën e parë. Vetëm se kur mësohesh, nuk është aq stresues.

Sa për pjesën e dytë, kam shkruar edhe një artikull se si Zgjerova ekosistemin tim, - bleu Apple Shikoni (ata janë vërtet më të mirat në treg), si dhe AirPods (me ta cdo gje eshte e komplikuar dhe nuk i përdor më). Epo, tani le të flasim për iPhone 14 Pro Max.

Lexoni gjithashtu: 

Pse të përmirësoni?

Unë kisha deri në 14 Pro Max iPhone 12 Pro (vetëm gjashtë muaj, një telefon i bukur, por, së pari, shumë i vogël për mua, së dyti, jeta e shkurtër e baterisë sapo u vra), më pas 13 Pro Max (bandura, por ekrani dhe bateria ishin në rregull).

Me lëshimin e iPhone 14 Pro Max të ri, vendosa të përmirësoj. Më kanë pyetur "Pse?" më shumë se një herë. Përgjigja është përgjithësisht koncize - dua dhe mundem. Unë kam shkruar për telefonat inteligjentë për shumë vite dhe është një modë, mund të thuash, të kesh gjithmonë një flamur të ri. Dhe unë kam mundësinë ta përballoj.

iPhone 14 Pro Max

Në një kohë, nuk mund të vendosja të blija një iPhone përsëri për një kohë të gjatë (pas një pushimi prej disa vitesh) pikërisht për shkak të çmimit. Shumë e shtrenjtë dhe çdo vit më e shtrenjtë. Dhe kur ajo vendosi, u bë një lloj investimi. Eshte e vjeter 13 Pro Max me disa muaj garanci të mbetura me një çmim të mirë dhe nuk më duhej të paguaja aq shumë për të kaluar te 14 Pro Max. Sigurisht, flamurët në Android humbasin më shumë dhe më shpejt në çmim. Pra, tani edhe të vendosësh të "kërcesh" nuk është e lehtë, megjithatë Galaxy s23 ultra pothuajse më bindi.

patch Samsung dhe iPhone

Shfaqja e iPhone 14 Pro Max

Nuk ka shumë për të shkruar këtu, sepse asgjë nuk ka ndryshuar për disa vite me radhë. Edhe pse, po gënjej, nuk është kështu dhe asgjë. Së pari, duke qenë se pamja e jashtme e telefonave nuk ka ndryshuar, mendova se koleksioni im i pasur i kutive nga 13 Pro Max do të ishte i përshtatshëm për telefonin e ri. Nuk ishte këtu - butonat dhe modulet e kamerës pak të zhvendosur. Jo shumë, por... Nuk e di nëse ishte konkretisht apo nuk kishte rrugëdalje tjetër, por fakti mbetet - kapakët duheshin ndërruar.

Kutia e iPhone 14 Pro Max nga iPhone 13 Pro Max

Dhe ngjyra. Nuk kishte blu në sezonin 2022/2023, në vend të kësaj u shfaq një ngjyrë vjollce Deep Purple. Nuk dija cilën të zgjidhja: e zeza dhe e bardha nuk janë interesante, ari është më i vështirë për t'u shitur, por vjollca është diçka e re. Edhe pse në realitet nuk do të them se ngjyra është interesante, nëse nuk jeni adhuruese e vjollcës.

iPhone 14 Pro Max

Përndryshe, një iPhone është si një iPhone. Një bandura e madhe e ngathët me kornizat jo më të vogla të ekranit, me ergonomi të ngushtë. Unë testoj shumë telefona, disa nga flamurët Android janë edhe më të mëdhenj në madhësi, por në të njëjtën kohë nuk janë aq të trashë dhe të mprehtë, kështu që janë shumë më të këndshëm për t'u mbajtur.

Por ky nuk është lajm, unë thashë të njëjtën gjë për 13 Pro Max. Thjesht nëse keni nevojë për një iPhone në veçanti, si dhe një ekran të madh dhe baterinë më të qëndrueshme, atëherë thjesht nuk ka zgjidhje tjetër përveç Pro Max. Mund të mësoheni me gjithçka.

iPhone 14 Pro Max

Lexoni gjithashtu: Apple AirPods Pro 2 vs Huawei FreeBuds Pro 2: cilat kufje të zgjidhni?

Ekrani dhe "ishulli dinamik"

Këtu ka një sërë risive. Së pari, një revolucion sipas standardeve të iPhone - ritmi i rifreskimit tani është 120 Hz dhe gjithçka duket më e qetë se më parë.

Një revolucion tjetër është modaliteti "Afisho gjithmonë ndezur". Megjithatë, kjo nuk e ndryshoi jetën time, sepse nuk më pëlqejnë ekranet gjithmonë ndezur - pse të harxhoj baterinë. Por nëse po pyesni, shpejtësia e rifreskimit bie në 1 fps dhe ndriçimi bëhet minimal (fotografia është e shurdhër, gri), domethënë nuk është një ekran i zi me njoftime të caktuara me font të bardhë, siç është rasti me konkurrentët Android. . Sidoqoftë, në përditësimin e dhjetorit, u bë e mundur të çaktivizoni shfaqjen e sfondit, domethënë, nëse dëshironi, mund të merrni një ekran të zi.

Always On Display iPhone 14 Pro

Një tjetër risi e ndritshme e modeleve të serisë Pro 14 është ishulli dinamik. Në vend të një "monobrow" të madhe, tani përdoret një prerje e zgjatur për kamerat e përparme. Opinionet për këtë risi janë të ndara, por mua më pëlqen kjo qasje. Së pari, hapësira e dobishme e ekranit është rritur. Së dyti, prerja ishte konfuze në fillim, por pas disa ditësh u mësova me të dhe nuk e vura re.

iPhone 14 Pro Max

Epo, gjëja më e rëndësishme është se kjo ndërprerje u rrah në nivelin e softuerit. Dhe kjo është e njëjta "magji". Apple". Një gjë e vogël, të cilën askush tjetër nuk e ka menduar dhe që nuk do të mund ta përsërisin në mënyrë adekuate. Unë mendoj se ju të paktën keni parë se si funksionon ishulli dinamik në reklama.

ishull dinamik

"Ishulli dinamik" mund të zgjasë, zgjerohet, shfaq informacione të dobishme. Për shembull, gjatë njohjes së fytyrës, aty shfaqet një animacion vërtetimi. Nëse shkoni diku me navigatorin në sfond, do të ketë sugjerime. Nëse keni telefonuar një Uber, do të shihni se sa minuta do të arrijë makina dhe më pas mund të monitoroni ecurinë e udhëtimit. Nëse keni porositur ushqim, do të shihni në "prerje" se porosia është pranuar dhe nëse korrieri është në rrugë. Nëse jeni duke dëgjuar muzikë, "ishulli dinamik" do të ketë një mini barazues dhe kopertinën e këngës aktuale. Bërë cool dhe me shpirt.

Çuditërisht, konkurrentët as që po përpiqen të kopjojnë ende "ishullin dinamik". Përveç nëse Xiaomi prezantuar punëtor buxhetor me një prerje të zgjatur për pjesën ballore, por ky vendim nuk ka kuptim, përveç ngjashmërisë minimale vizuale me iPhone, nuk ka animacione.

Por në realme në risinë buxhetore C55 ata nuk bënë një prerje të zgjatur, por përkundrazi bënë një "mini kapsulë" - një lloj analog i animacionit në iOS. Deri më tani, aty shfaqen vetëm informacionet për lidhjen e tarifimit, të dhënat për përdorimin e Internetit celular dhe hapat e ndërmarrë. Ata premtojnë më shumë, por nuk ka gjasa që zgjedhja të jetë e madhe dhe nuk duhet të prisni mbështetje për këtë veçori nga aplikacionet e palëve të treta, në rast se Apple - një çështje tjetër.

Epo, në përgjithësi, iPhone ka një ekran të bukur me cilësi të lartë me interpretim të shkëlqyeshëm të ngjyrave, qartësi të lartë, kënde të shkëlqyera shikimi. Lexueshmëria në diell është e shkëlqyeshme, por derisa telefoni të vendosë se është ngrohur (kjo ndodh edhe në një +20-23 të këndshëm jashtë) dhe zvogëlon ndriçimin me pothuajse gjysmën. Më pas kërkoni hije ose përdorni si të doni.

ekran iPhone 14 Pro Max

Dhe kjo është AMOLED dhe ka të bëjë me reduktimin e dridhjeve Apple (deri tani?) nuk është kujdesur. Personalisht, herë pas here e vërej në ndriçimin minimal. Megjithatë, kjo veçori nuk më shqetëson mua personalisht dhe sytë e mi.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi Samsung Galaxy S23: flamuri i lezetshëm kompakt

Kamerat e iPhone 14 Pro dhe çfarë dreqin ka në to

Kamerat në iPhone bëhen "më të shpejtë, më të lartë, më të fortë" çdo vit dhe këtë herë ka shumë përmirësime. Revolucioni i parë - sensori kryesor tani është 48 MP pas shumë vitesh me 12 MP.

Megjithatë, ky nuk është një lloj Android, kështu që nuk mund të zgjidhni thjesht modalitetin "48 MP" dhe të fotografoni. Në çdo rast, marrim korniza të reduktuara 12 MP, por reduktohen për të mirën tonë - rezolucioni është më i lartë, sensori kap më shumë dritë (ose më mirë, Apple pretendon 65% më shumë).

Nëse dëshironi akoma 48 MP, mund të shkrepni në formatin ProRAW dhe rezolucion origjinal, por foto të tilla duhet të përpunohen, argëtimi nuk është për të gjithë. Dhe peshojnë 50-70 MB. Shumica ende përdorin kamera me pikë-dhe-xhirim. Dhe unë e bëj atë gjithashtu.

Në përgjithësi, nuk mund të thuhet se pas 13 Pro, 14 Pro i ri shkrep disi dukshëm më mirë, veçanërisht nëse ndriçimi është i përsosur. Por po, qartësia është më e lartë, veçanërisht në dritë të ulët. Edhe pse jo aq sa për të përmirësuar vetëm për hir të kamerës.

14 Kamera Pro Max

Edhe pse lentja telefoto zmadhohet 3 herë, opsioni 2x është rikthyer, i cili ende është i dobishëm. Këndi i gjerë ka një sensor të ri. Cilësia është në rregull (por jo në dritë të ulët, për fat të keq). Dhe ka nuanca, rreth tyre më poshtë.

Kamera e përparme është përmirësuar "në letër", por, sipas ndjenjave të mia, të dy 13 shkrepën mirë dhe 14 shkrepën në mënyrë perfekte. Zmadhimi u shfaq në modalitetin e portretit. Dhe u shtua modaliteti i xhirimit të videos Action, i cili është përshtatur për dridhje të fuqishme, por unë rrallë shkrep video, kështu që mungesa e 8K në iPhone nuk më shqetëson, pse kaq shumë?

Tani le të flasim për atë që ka ndryshuar dukshëm i çmendur. Unë nuk jam ekspert në optikën dhe modulet e kamerës, por për shkak të një ndryshimi në modulin kryesor (madhësia e tij, me sa duket), gjatësia fokale ka ndryshuar. Për shkak të kësaj, iPhone 14 Pro Max kalon në lentet me kënd të gjerë në modalitetin makro edhe kur nuk është shumë afër objektit. 13 Pro Max e bëri këtë vetëm kur qasja ishte e fortë.

Unë do t'ju tregoj një shembull. Në një distancë të tillë nga një objekt i vogël, moduli kryesor është ende në gjendje të bëjë një fotografi të qartë. Tjetra, duhet të kaloni në të gjerë.

foto iPhoneKëtu është një krahasim, në të majtë është një goditje më e lartë, në të djathtë është një përpjekje për të bërë një goditje më të afërt dhe makaronat nuk janë më në fokus.

Dhe tani një foto nga lentet kryesore (majtas) dhe një foto nga lentet makro (djathtas). Me një ndriçim të tillë, nuk ka probleme të veçanta me cilësinë, por është e qartë se turbullimi i sfondit nuk është i bukur.

Pra, cili është problemi i kalimit shumë "të hershëm" në një modul me kënd të gjerë? Dhe fakti që cilësia nga këndi i gjerë nuk është aq i mirë sa nga lentet kryesore. Dhe sa më i dobët të jetë ndriçimi, aq më i dukshëm është - shfaqen zhurma dhe turbullira. Dhe edhe nëse ndriçimi është i mirë, kur përdorni ekranin e gjerë, sfondi nuk është aq i turbullt sa kur përdorni modulin kryesor (këtë e pamë më lart). Këtu janë më shumë shembuj (gjerë djathtas):

Si rezultat, shumica e fotove me disa objekte në plan të parë nuk janë të cilësisë më të mirë. Të blesh një telefon kaq të shtrenjtë dhe të marrësh "foto të pista" është për të ardhur keq, dakord! Mund të jetë e vështirë të nxirren përfundime bazuar në miniaturat, por prapëseprapë mbaje fjalën time për këtë, unë kam testuar telefona për më shumë se 15 vjet dhe, së bashku me iPhone-in tim personal, kam në duar të gjithë flamurët aktualë.

Mund të thuash që modaliteti ultra-makro mund të çaktivizohet duke trokitur në ikonën e tij në qoshe. Ju mundeni, sigurisht.

Por kjo nuk e zgjidh problemin - nga afër, lentja kryesore thjesht nuk fokusohet (13 Pro u fokusua, dhe konkurrentët si Galaxy s23 ultra і Huawei Mate 60 Pro fokus). Në mënyrë që fotografia të jetë në fokus, duhet të shkoni pothuajse në skajin tjetër të dhomës! Po e ekzagjeroj, por po, duhet të gjuash nga larg. Dhe cili është problemi në këtë? Para së gjithash, për të postuar foto diku, ato duhet të përpunohen, të shkurtohen, gjë që kërkon shumë kohë. Së dyti, kur shikoni një objekt në lente nga një distancë, nuk është gjithmonë e qartë nëse është e mprehtë, kështu që kam marrë fotografi të këqija më shumë se një herë.

Ky problem u bë veçanërisht i mprehtë kur erdhi pranvera dhe lulet lulëzuan. Më pëlqen të fotografoj lule. Dhe jo vetëm në modalitetin super-makro (nuk është keq këtu në kushtet e ndriçimit të përsosur dhe pa erë), por edhe thjesht pamje nga afër me një sfond të turbullt bukur. IPhone vazhdimisht kalon në të gjerë, ai duhet ta ndalojë atë. Më vonë, pas ekzaminimit më të afërt të fotografisë, shoh se shumë objekte janë thjesht jashtë fokusit. Disa shembuj (në të djathtë, objekti është zmadhuar për qartësi):

Dhe puna ime, ndër të tjera, konsiston në marrjen e fotografive të pajisjeve për rishikime. Shpesh është e nevojshme të hiqni disa elementë të vegjël - skajet anësore, butonat, lidhësit. Duhet të kaloni në të gjerë dhe cilësia është e ulët, veçanërisht nëse nuk ka shumë dritë. Ose, përsëri, shkrepni nga larg dhe më pas kaloni shumë kohë duke inkuadruar foton. Në përgjithësi, hemorroidet për paratë e tyre. Disa shembuj nga seria "përsëri jashtë fokusit" (kam një vagon prej tyre):

foto iPhoneDhe këtu, ndoshta, nuk mund të shihni shumë mirë, por me ndriçim më pak se ideal, cilësia e fotografisë nga "e gjerë" nuk është absolutisht e këndshme:

Dhe shembulli i fundit. Pasi testova një smartphone me kosto të ulët realme C55 dhe rastësisht mora një shkrepje shumë të mirë në perëndim të diellit (poshtë majtas). Doja ta përsërisja me një iPhone në mënyrë që të merrja cilësi më të mirë dhe ta postoja në rrjetet sociale, por nuk ishte aty, gjatësia fokale "e gabuar" nuk më lejonte të fokusohesha në sythin e thuprës dhe kalimin në "të vrarë" të gjerë. "E gjithë magjia. Foto nga iPhone 14 Pro Max - në të djathtë.

Unë shpresoj në Apple diçka do të bëhet për të në brezat e ardhshëm. Ose moduli kryesor do të ndryshohet. Ose lentja me kënd të gjerë është e përfunduar në mënyrë që cilësia e fotove makro prej saj të mos jetë aq e trishtuar.

Çfarë tjetër nuk shkon? Në përgjithësi, gjithçka është kështu, por pas përvojës së testimit të flamurëve nga markat e tjera, më mungon vërtet një lente telefoto më e mirë (tani thjesht zmadhohet me cilësi mesatare, mund të jetë më mirë) dhe një zmadhim më i mirë! Ka një zmadhim, por në nivelin e "mesëm" nga markat e tjera. Sidoqoftë, nuk përdoret aq rrallë, dikush do të donte të shihte diçka më të mirë në një telefon kaq të shtrenjtë. Le të shohim se çfarë do të befasojë iPhone 15.

Epo, në përgjithësi, para nesh, natyrisht, është një smartphone i shtrenjtë që "klikon" foto të shkëlqyera në çdo ndriçim. Meqenëse nuk po bëj një rishikim të plotë, nuk do të shfaq fotografi nga module të ndryshme dhe në mënyra të ndryshme këtu, por do të tregoj disa shembuj në mënyrë që të mos kufizohem vetëm në shkrepje të këqija si ajo e mësipërme.

 

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i telefonit inteligjent Xiaomi 13: pothuajse perfekt

Shpejtësia, memoria, softueri

Përpunuesit janë të rinj çdo vit, aktualisht A16. Po, produktiviteti rritet me dhjetëra për qind. Por iPhone i 12-të funksionon shpejt edhe sot, dhe i 13-ti dhe i 14-ti, natyrisht, janë të shpejtë. Unë mendoj se edhe nëse Apple do të nxjerrë diçka revolucionare dhe do të rrisë produktivitetin deri në 50%, nuk do ta vëmë re nëse nuk kryejmë teste speciale sintetike. Me pak fjalë, gjithçka është mirë me fuqinë. Gjithsesi, për aq para.

14 Pro Max

Për sa i përket memories, unë kam versionin bazë me 128 GB, nuk jam aq i pasur sa të paguaj më shumë. Unë kam mjaft - për disa mijëra foto dhe video, aplikacione të nevojshme (mezi luaj lojëra), përdor gjithçka tjetër në retë. Më shumë se gjysma e hapësirës në disk është e lirë. Sidoqoftë, nëse shikoni konkurrentët Android, shumica e tyre në këtë gamë çmimesh ofrojnë një minimum prej 256 GB hapësirë ​​ruajtëse.

Softueri si softuer, përditësime të mëdha dhe diçka shtohet një herë në vit, ndërsa falë mbështetjes së gjatë, modelet e vjetra mbeten të rëndësishme.

iOS si iOS - me pluset dhe minuset e tij, jo perfekte, por nuk ka ideale. Jam mësuar me të dhe është mirë.

Funksionimi autonom i iPhone 14 Pro Max

Në prezantim, ata thanë se jetëgjatësia e baterisë është rritur. Nuk do të them se e vura re, duket se si 13 Pro Max dhe 14 Pro Max funksionojnë njësoj... dhe për një kohë shumë të gjatë. Ky është një avantazh vërtet i rëndësishëm i "makseve" - ​​mbijetueshmëria e tyre. Unë jam një person me 6-8 orë ekran në ditë, celularin e heq rrallë nga duart, është për mua edhe mjet pune edhe mjet komunikimi, argëtimi, mësimi i gjërave të reja etj. Nga top-modelet kisha vetem iPhone "pro max" nga mengjesi ne mbremje dhe se fundmi u bashkova me ta. Samsung Galaxy S23Ultra. Pra, iPhone nuk janë të vetmit...

Por ajo që është stresuese në shembullin e iPhone është mungesa e karikimit vërtet të shpejtë. Edhe me furnizimin me energji nga iPad (nuk ka opsione më të fuqishme), do të merrni vetëm 20-27 W në maksimum. Në praktikë, është gjysmë ore nga zero në 50% dhe gati një orë e gjysmë në 100%.

14 Pro Max

Sigurisht, tashmë dëgjoj fansat që thërrasin "nuk na duhet kjo!!!!!", duke thënë se karikimi i shpejtë prish baterinë, etj. Nuk dua të futem në holivarët, vetëm do të them që tashmë janë bërë shumë studime për karikimin e shpejtë, nuk ndikon aq shumë në jetëgjatësinë e baterisë sa të bëhet e dukshme brenda 3-5 viteve. Dhe pak njerëz ecin me telefonat e tyre për kaq gjatë. Konsumimi tipik i baterive të litiumit është shumë më i dukshëm, kështu që nuk ka nevojë për avull.

Por komoditeti i karikimit të shpejtë është i madh, lidhni telefonin për një kohë të shkurtër në çdo kohë - dhe do të keni karikim të mjaftueshëm për të zgjatur deri në fund të ditës. Pas testimit të telefonave inteligjentë modernë Android, kthimi në një iPhone me karikim të ngadaltë - si në shekullin e kaluar.

Ka karikim me valë me MagSafe - është i përshtatshëm. I mblodha mendimet e mia për një kohë të gjatë, por në fund e bleva për vete (për para të çmendura, sepse doja një certifikatë Apple) Stacioni i karikimit Belkin 3në1. Tani nuk do ta heq telefonin nga karikuesi rastësisht gjatë natës, sepse karikohet pranë krevatit. Me MagSafe nuk i kam nderruar te gjitha kopertinat ne te zakonshme, vetem ato ekzistueseve i kam vendosur ngjitese, eshte me e lire.

MagSafe iPhone

Lexoni gjithashtu: Test drive i telefonit inteligjent Realme GT3: Lust for Speed

Si rezultat

Ka kohë që ka qenë e pakuptimtë ndryshimi i top modeleve çdo vit, ato janë aq të mbushura me teknologji sa nuk vjetërohen as në pak vite. Nuk ka kuptim të ndërroni iPhone 13 me iPhone 14, përveç nëse keni një dëshirë të madhe dhe para shtesë. Por ndryshimi i 10-tës ose 11-tës ia vlen, do ta ndjeni ndryshimin si për nga ekrani, ashtu edhe për shpejtësinë, edhe për kamerat, dhe një bateri e freskët është e mirë.

iPhone

Në përgjithësi iPhone 14 Pro Max është një flamurtar i suksesshëm... për dashamirët e teknologjisë "mollë".. Është e bukur, e bërë nga materiale premium, e ndërtuar në mënyrë perfekte, ekran i mrekullueshëm, kamera të shkëlqyera, super e shpejtë, jetëgjatësi e gjatë e baterisë... Por duke qenë se testoj rregullisht produkte të reja të ndryshme rregullisht, nuk mund të them se është një pajisje e përsosur. Për "prodhuesit e mollëve" - ​​po, më të avancuarit. Dhe ndryshe... I njëjti Galaxy S23 Ultra (rishikimi im) ka kamera më të mira, dhe pjesa tjetër nuk është më keq.

Ose merrni një të re Huawei P60 Pro. Po, Google nuk ka qenë atje për një kohë të gjatë dhe nuk do të jetë atje, por gjithçka mund të zgjidhet. Dhe kamerat janë një kënaqësi e vërtetë, veçanërisht televizorët, iPhone ka vend për të lëvizur. Edhe pse, sigurisht, mund të themi se për një përdorues tipik point-and-shoot, dallimet e vogla midis kamerave të flamurëve të ndryshëm nuk janë aq të rëndësishme dhe iPhone është më se i mjaftueshëm. Por unë jam vetëm një nga ata njerëz që "shënoni dhe gjuani" dhe gjatësia e re fokale e iPhone 14 Pro më bezdis tmerrësisht, është e papërshtatshme të shkrepësh diçka nga afër.

Dizajn iPhone 14 Pro Max Nuk mendoj se është i suksesshëm, edhe nëse tashmë është një lloj klasik. Pajisja është shumë e madhe, e rëndë dhe e ngathët - në botën e Android ka konkurrentë me të njëjtën madhësi ose më të madhe ekrani, por në të njëjtën kohë më të efektshëm dhe kompakt. Sa i përket softuerit, ai ka shumë përparësi, por ka edhe disavantazhe të bezdisshme, disa gjëra padyshim zbatohen më mirë në Android. Por, natyrisht, po flas për Android në shembullin e modeleve të avancuara me një kosto të ngjashme të lartë, nuk ka kuptim të krahasoni iPhone me modelet e klasës së mesme dhe buxhetore.

Në përgjithësi, pothuajse gjithçka. Nëse dikush ka ndonjë pyetje, shtesë ose kundërshtim - mirëpresim në komente! Dhe faleminderit për vëmendjen tuaj!

Lexoni gjithashtu:

RISHIKON VLERËSIMET
Dizajn
10
Materialet, montimi
10
Produktiviteti
10
ekran
10
Kamerat
8
Autonomia
9
butë
9
Cuna
8
Në përgjithësi, iPhone 14 Pro Max është një flamur i suksesshëm... për dashamirët e teknologjisë “mollë”. Është e bukur, e bërë nga materiale premium, me një ndërtim perfekt, ekran të shkëlqyeshëm, kamera të shkëlqyera, kode super të shpejta, jetëgjatësi të gjatë të baterisë... Por duke qenë se po testoj rregullisht produkte të reja të ndryshme si pjesë e punës sime, nuk mundem thuaj se është një pajisje e përsosur. Për "prodhuesit e mollëve" - ​​po, më të avancuarit. Dhe ndryshe... I njëjti Galaxy S23 Ultra ka kamera më të mira.
Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

2 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
prerje G
prerje G
3 muaj më parë
  • dhe pse askush nuk dëshiron balluke të drejta sipër me një dhëmbëzim nga buza, madje edhe zgjerim, duke zënë kështu një vend kaq të vogël?
  • dizajni është i tmerrshëm
  • blloku i kamerës është një fiasko

oh - dashamirët e snips - preferoni të mos i vini re të metat tuaja?