VeglatTelefonat inteligjentëRishikimi i Motorola Moto G23: Shumë thjeshtime

Rishikimi i Motorola Moto G23: Shumë thjeshtime

-

Telefonat inteligjentë relativisht të lirë nga linja Moto G janë të njohura, kështu që ne testojmë pothuajse të gjitha ofertat e disponueshme. Pajisjet nga "fundi" i linjës erdhën në duart tona për herë të fundit në 2021 (po flasim për G10 dhe G20), kështu që është interesante të shihet se çfarë ka ndryshuar në 2023. Sot do të shqyrtojmë një risi Motorola Moto G23. Ky është pothuajse modeli më i ri (vetëm poshtë G13) i linjës aktuale.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Motorola Moto G32: I lirë dhe i balancuar

Pozicionimi në linjë dhe çmimi

Smartphone kushton rreth 190 dollarë. Jo shumë, por edhe shumë. Gjatë vitit të fundit, gjithçka është bërë shumë e shtrenjtë. G13 dhe G23, "më të rinjtë" në serinë moto G 2023, janë pothuajse binjakë. G13 ka një kamerë të përparme më të dobët dhe karikim më të ngadaltë, pa lente me kënd të gjerë dhe një version me 8 GB RAM, kjo është e gjitha. Ajo kushton G13 pak më lirë - me 20-30 dollarë.

Modeli më i vjetër Moto G53 kushton njësoj si G23 me 8 GB RAM, por ka vetëm variantin 4 GB RAM. Por ka një ekran me një shpejtësi rifreskimi prej 120 Hz (jo 90), një procesor Qualcomm, jo ​​Mediatek, ka 5G, por për disa arsye nuk ka kënd të gjerë, megjithëse G23 më i ri e ka atë. Dhe karikimi në G53 nuk është aq i shpejtë sa në G23 (vetëm 10 W). Çdo vit në serinë Moto G ka mospërputhje kaq të çuditshme midis modeleve më të reja dhe të vjetra. Mund të krahasoni Moto G13, G23 dhe G53 në këtë lidhje.

Moto G13, Moto G23, Moto G53 dhe Moto G73

Meqenëse krahasimi nuk mund të strehojë më shumë se tre telefona inteligjentë, atëherë këtu është një lidhje tjetër, ku krahasojmë G23, G53, si dhe modelin më të vjetër të linjës së përditësuar - G73 (edhe ne po e testojmë, rishikimi vjen së shpejti). Ndër ndryshimet e "më të vjetër" - ekrani 120 Hz (por jo OLED, për disa arsye nuk janë në serinë G këtë vit), procesori 6 nm Mediatek Dimensity 930, lente me kënd ultra të gjerë me fokus automatik, 30 W karikimi, versioni më i fundit i Bluetooth 5.3, mbështetje 5G . G73 kushton rreth 320 dollarë.

Epo, le të kthehemi te Moto G190 prej 23 dollarësh dhe të përpiqemi të kuptojmë se çfarë kompromisi ka bërë prodhuesi për ta bërë smartfonin të përballueshëm dhe nëse ju dhe unë jemi gati t'i pranojmë këto kompromise.

Moto G23

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Motorola Moto G72: Dhe përsëri një klasë e mesme e fortë!

Karakteristikat teknike të Motorola Moto G23

 • OS: Android 13
 • Ekran: 6,5″, IPS LCD, HD 1600×720, 90 Hz, 20:9
 • Procesori: MediaTek Helio G85, 12 nm, 8 bërthama (2×2,0 GHz Cortex-A75 & 6×1,8 GHz Cortex-A55), çip video Mali-G52 MC2
 • Kujtesa: 4/128 GB ose 8/128 GB, slot i dedikuar për microSD
 • Kamerat: 
  • 50 megapikselë f/1.8, 0.64µm, fokusim automatik me zbulimin e fazës, regjistrim video [email mbrojtur]
  • 5 MP me kënd ultra të gjerë f/2.2, 118˚ 
  • makro 2 MP f / 2.4
  • Frontale 16 MP f/2.5, 1.0µm
 • Bateria: 5000 mAh, karikimi TurboPower 33W
 • Tingulli: fole kufjesh 3,5 mm, altoparlantë stereo
 • Dizajni: këllëf i papërshkueshëm nga uji, ngjyrat Matte Charcoal, Pearl White, Steel Blue
 • Transferimi i të dhënave: 4G Dual SIM, USB-C 2.0, Wi-Fi ac (2,4 dhe 5 GHz), Bluetooth 5.1, navigacion satelitor (A-GPS, Galileo, GLONASS), NFC
 • Të tjera: skaner i gjurmëve të gishtërinjve, radio FM
 • Përmasat: 162,7×74,7×8,2
 • Pesha: 184,3 g

Комплект

Eh, punëtorë të vjetër të mirë buxhetor. Gjithçka është këtu - një njësi e furnizimit me energji 33 W, një mbulesë, një kabllo, një kapëse për folenë SIM, dokumentacion.

Kutia e silikonit është e përshtatshme, mbron lentet e kamerës dhe ekranin falë anëve të zgjatura - nuk mund të kërkoni një të re. Me kalimin e kohës, ajo mund të bëhet e verdhë.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Motorola Edge 30 Fusion: A është "Flagship Killer" shumë i zhurmshëm?

Dizajni i Motorola Moto G23

Motorola çdo vit ndryshon paksa dizajnin e modeleve buxhetore të serisë Moto G. Këtë herë telefonat inteligjentë kanë një pamje edhe më interesante dhe moderne!

Blloku i kamerës është metal, me skaje me shkëlqim të pjerrët. Pjesa tjetër e trupit është plastike, me anët e sheshta, siç është në modë tani.

Smartphone ka një raport të mirë të pamjes - ekrani është i madh, por i ngushtë dhe i zgjatur, ai përshtatet rehat në dorë. Pajisja është e rëndë në krahasim me modelet e ngjashme, por jo shumë, dora nuk lodhet.

Moto G23

Kornizat e ekranit janë të vogla, pjesa e sipërme dhe e poshtme janë më të gjera se të tjerat, por kjo mund t'i falet një personi me buxhet. Dhe kamera e përparme është e integruar në mënyrë elegante në ekran.

Smartphone është i disponueshëm në tre ngjyra mat - gri, të bardhë dhe blu. Të tjerët nuk i kam parë personalisht, por u kënaqa me perlën e bardhë të testit. Duket e mrekullueshme! Dhe sipërfaqja e pasme nuk mbledh fare gjurmë gishtash.

Le të hedhim një vështrim në Moto G23 nga të gjitha këndvështrimet. Në anën e majtë, ka vetëm një vend për dy karta SIM dhe një kartë memorie (tre fole të veçanta). Në të djathtë është një buton i dyfishtë i volumit dhe një çelës energjie/kyçje me një skaner të integruar të gjurmëve të gishtërinjve. Butonat kanë një lëvizje të qartë, të këndshme dhe janë të vendosur në një lartësi të rehatshme.

Skaneri funksionon shpejt, pa gabime. Telefoni inteligjent ka gjithashtu një funksion të njohjes së fytyrës, por është shumë më i përshtatshëm të vendosni gishtin në skajin anësor për ta zhbllokuar.

Moto G23

Në pjesën e poshtme shohim një mikrofon, një altoparlant dhe një lidhës Type-C. Në krye ka një tjetër mikrofon, shenjën Dolby Atmos dhe një fole kufjesh 3,5 mm. Sa kënaqësi që, të paktën në modelet buxhetore, prodhuesi nuk i privon përdoruesit mundësinë për të përdorur "veshët" me tela.

Ashtu si të gjitha "Motorolat" e serisë Moto G, G23 dallohet nga një kasë e papërshkueshme nga uji. Modelja nuk ka nevojë të lahet apo të laget posaçërisht, por spërkatjet aksidentale të ujit nuk duhet të jenë të frikshme për të. Montimi i smartfonit është i shkëlqyeshëm.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Motorola Edge 30 Neo: një fëmijë i bukur me karikim me valë

Ekrani Moto G23

Dhe këtu është artikulli i parë në të cilin janë bërë kursime. Unë nuk po kërkoj një matricë OLED në një model buxhetor, por IPS nuk është i cilësisë më të mirë. Kur anohet, ngjyrat shtrembërohen, ekrani ose errësohet ose zbehet. Thellësia e ngjyrës së zezë është e ulët, ngjyra e bardhë ka tendencë të zverdhet dhe bëhet "e pistë" kur anohet.

Sidoqoftë, për audiencën e synuar të përdoruesve jokërkues, e gjithë kjo nuk është një disavantazh. E vetmja gjë që mund t'i shqetësojë është se ekrani zbehet shumë nën rrezet e diellit direkte.

Dhe Motorola gjithashtu kurseu në rezolucionin - 1600x720 piksele, megjithëse për këtë çmim të gjithë konkurrentët kanë Full HD. Përsëri, audienca e synuar nuk do ta vërejë ose nuk do t'i kuptojë, por fontet dhe ikonat e vogla nuk janë veçanërisht të mprehta.

Shpejtësia e rifreskimit është 90 Hz, dhe kjo është një plus, imazhi në ekran duket i qetë. 60 Hz tashmë zbehet në harresë edhe në gamën e çmimeve buxhetore.

Ekzistojnë tre mënyra funksionimi - automatike, 60 Hz ose 90 Hz. Unë rekomandoj përdorimin automatik, kur vetë telefoni kalon midis opsioneve të ndryshme - një kompromis midis butësisë dhe kursimit të baterisë.

Ndryshimi automatik i ndriçimit funksionon pa ndezje të gabuara. Ekziston një opsion për të rregulluar temperaturën e ngjyrës (heq nuancat e ftohta në mbrëmje), një temë e errët, tre opsione të ngopjes së ngjyrave dhe cilësime të tjera të zakonshme.

Ekziston një analog i AoD - koha dhe mesazhet në ekranin e kyçjes me mundësinë e shikimit të shpejtë të tyre (Peek Display). Ky ekran aktivizohet vetë për disa sekonda kur merrni pajisjen, prekni ekranin ose tundni dorën mbi të, me një sfond të errët dhe ndriçim minimal për të kursyer energji. Kjo veçori u shfaq në Moto shumë kohë përpara se prodhuesit e tjerë të "shpiknin" një AoD të plotë.

Lexoni gjithashtu: Krahasimi Moto G52 vs Moto G62 5G: kaq i ngjashëm dhe kaq i ndryshëm

"Iron" dhe performanca e Motorola Moto G23

Dhe një artikull tjetër për të cilin ata kursyen para - procesori MediaTek Helio G85, i cili u lançua 3 vjet më parë, në vitin 2020. Tani, ai përdoret nga, ndoshta, modelet më të lira. Xiaomi me këtë chipset kanë hyrë për herë të fundit në treg në vitin 2021. Procesori është bërë sipas procesit teknologjik 12 nm, nuk duhet të prisni asgjë të veçantë prej tij.

motoçikletë

Moto G23 është i përshtatshëm për detyra të thjeshta të përditshme - thirrje, SMS, mesazhe, shfletim në internet. Dhe madje edhe në detyra të tilla ka vonesa, për shembull, kur kaloni midis programeve. Ju as nuk mund të ëndërroni për lojëra serioze - ato mund të fillojnë, por do të funksionojnë ngadalë dhe të paqëndrueshme.

Versioni bazë i telefonit inteligjent mori 4 GB RAM, pak më të shtrenjtë - 8 GB. Sigurisht, më shumë është më mirë, me 4 GB, aplikacionet nuk do të mbahen fare në sfond. Dhe në përgjithësi, 4 GB RAM në versionin minimal duke marrë parasysh çmimin nuk mjafton.

Të dy versionet kanë 128 GB memorie të përhershme, e cila do të jetë e mjaftueshme për shumicën e përdoruesve, dhe nëse jo, mund të instaloni një kartë memorie. Dhe për këtë nuk do të duhet të hiqni dorë nga një vend i kartës SIM.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Moto G82 5G është një smartphone i përballueshëm me OIS dhe AMOLED

Kamerat Motorola Moto G23

Nëse modulet 108 MP u shfaqën në serinë Moto G vitin e kaluar, tani Motorola ndoshta ka arritur me kursime, madje edhe Moto G73 më i vjetër mori vetëm 50 MP. Moduli kryesor është një në të gjithë serinë - Samsung S5KJN1. Një sensor popullor që është i instaluar në shumë modele buxhetore, për shembull, Redmi Note 11, Redmi 10C, POCO M4 Pro, realme 9i, realme 10, OnePlus Nord N20 SE. Gjithashtu, ne e kemi takuar tashmë këtë modul në Moto G71. Për një person me buxhet si G23 është një opsion i mirë. Por ka nuanca.

Kamera Moto G23

Në ndriçim të mirë, fotot janë të këndshme. Audienca e synuar do të jetë e kënaqur, por asgjë më shumë. Unë do të kritikoja interpretimin e ngjyrave, gamën dinamike dhe ndonjëherë ekuilibrin e bardhë.

KETU JANE TE GJITHA FOTO NGA MOTO G23 NE REZOLUCION ORIGJINAL

Fotografitë nuk ruhen në rezolucion maksimal. Si në të gjithë telefonat modernë, përdoret teknologjia e kombinimit të pikselëve, në këtë rast katër në një, kështu që sensori kryesor prodhon një foto prej 12,5 MP (4080×3072). Në cilësimet, mund të aktivizoni gjithashtu rezolucionin maksimal prej 50 MP (8160x6144), por kjo nuk ka shumë kuptim - fotot do të krijohen më gjatë, interpretimi i ngjyrave do të përkeqësohet.

Në dritë të ulët, gjithçka është e trishtuar. Moto G71 e kohës së tij nuk na pëlqeu gjuajtja në errësirë, por Moto G23 doli të ishte edhe më keq - si një telefon 8-vjeçar! Supozova se ishte softuer "i papërpunuar", por Motorola nuk mund të më thoshte se kur do të ishte përditësimi dhe çfarë do të rregullonte, kështu që po e postoj rishikimin ashtu siç është.

Këtu janë fotot e shtëpisë me ndriçim më pak se ideal. Ka turbullirë, zhurmë dixhitale.

Më poshtë janë fotot e bëra në errësirë. Do të them drejtpërdrejt, e tmerrshme. Qartësi e dobët, shumë zhurmë dixhitale. Një smartphone i vitit 2023, qoftë edhe buxhetor, nuk duhet të qëllojë kështu.

FOTO GJITHË NATË NGA MOTOROLA G23

Ekziston një modalitet i natës, por nuk ndihmon. Përkundrazi, përpiqet të nxjerrë në pah foton dhe e bën atë edhe më keq. Këtu janë shembuj, modaliteti i natës në të djathtë:

Ju mund të merrni pak a shumë foto të mira në errësirë ​​vetëm nëse ka shumë objekte të ndezura në kornizë. Atëherë sensori do të ketë dritë të mjaftueshme për të bërë një cilësi të pranueshme.

Dhe për shenjat e ndriçuara, mënyra e natës është e dobishme - ato do të bëhen të lexueshme. Shembull:

Këndi i gjerë 5 megapiksel është normal. Paraqitja e ngjyrave është më e keqe se në foto nga lentet kryesore, fotografia është më pak e qartë, ka shtrembërime optike të dukshme në qoshe, por ndodh që duhet të futeni më shumë në kornizë sesa "sheh" moduli kryesor. Shembuj fotografish, kënd i gjerë në të djathtë (në rezolucionin origjinal këtu):

Ekziston edhe një kamerë makro 2 MP. Në telefonat inteligjentë të lirë, module të tilla nevojiten për sasi. Edhe me ndriçim të mirë, është e vështirë të marrësh një pamje të mirë. Shembujt janë më poshtë, por për të kuptuar problemin është më mirë të shikoni foton origjinale, ato janë të disponueshme në këtë lidhje.

TË GJITHA FOTO MAKRO NGA MOTO G23

Ekziston edhe një opsion zmadhimi, natyrisht, vetëm dixhital, pasi nuk ka lente telefoto. Cilësia - "përqafoni dhe qani" (korniza në madhësi të plotë këtu).

Por kamera e përparme 16 MP doli të jetë e mirë, selfiet janë të qarta, me riprodhim të mirë ngjyrash, edhe nëse ndriçimi është i dobët.

Smartphone regjistron video në 1080p me 30 fps, as 60 fps, e lëre më 4K. Cilësia është e dobët, fotografia dridhet dhe në ndriçim të dobët ka shumë dridhje dhe zhurmë dixhitale. Shembujt janë në dispozicion në këtë lidhje.

Ndërfaqja e kamerës është standarde për Motorola, e thjeshtë, e përshtatshme. Përveç mënyrave standarde të shkrepjes, ekziston "ngjyra selektive" (lë një ngjyrë në foto), panorama, foto "live", filtra në kohë reale, modaliteti PRO me mbështetje RAW. Për video, Motorola ofron një modalitet të ngadaltë, "ngjyra sportive" (zgjedhja e një ngjyre specifike në regjistrim), video me lëvizje të ngadaltë, si dhe regjistrim i dyfishtë, i cili ju lejon të regjistroni video në të njëjtën kohë nga kamerat e përparme dhe të pasme.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Motorola Moto G71: punonjës "i lartë" buxhetor

Transferimi i të dhënave

5G nuk mbështetet, përndryshe gjithçka është standarde - Wi-Fi me bandë të dyfishtë, NFC për pagesa në dyqane, Bluetooth 5.1. Nuk ka ankesa për punën e moduleve.

Motorola G23

tingull

Moto G23 prodhon tinguj stereo. Një folës ndodhet në skajin e poshtëm të kasës, roli i tjetrit kryhet nga një folës bashkëbisedues. Tingulli nuk është i keq, volumi është i mjaftueshëm. Meqenëse ka një fole 3,5 mm, mund të përdorni kufje me tela.

Motorola G23

Tingulli në teknologjinë Dolby Atmos mbështetet me paracaktime - muzikë, film, lojë, podcast, me porosi (cilësimet e barazimit). Epo, si parazgjedhje, vetë telefoni rregullon modalitetin e zërit bazuar në AI.

Software

Motorola Moto G23 funksionon në bazë të versionit më të fundit të Android 13. Avantazhi tradicional i Moto është Android i zgjuar, "i pastër", i optimizuar në mënyrë perfekte pa asnjë guaskë.

Moto, sipas traditës, shton pak nga çipat e saj. Për shembull, ekrani Peek i përmendur më parë, koha e njoftimeve në ekranin e kyçjes me aftësinë për t'i parë shpejt ato me një prekje.

Dhe të gjithë telefonat inteligjentë Motorola që kam testuar vitet e fundit kishin një aplikacion të pronarit Moto me shumë funksione, gjeste dhe cilësime të dobishme, të gjitha në një vend. U befasova që nuk gjeta një aplikacion në Moto G23. Kontaktova me përfaqësinë e Motorola, më thanë se buxheti G13 dhe G23 nuk e kanë këtë aplikacion. Një thjeshtim tjetër? Duket se zgjidhja është e çuditshme.

Motorola G23

Sidoqoftë, disa nga funksionet e Moto-s mbetën ende. Shkoni te cilësimet - sistemi - gjestet. Aty do të gjeni veçori të dobishme - një prekje të dyfishtë të skanerit të gjurmëve të gishtërinjve për të nisur programin e zgjedhur, aktivizimin e famshme të elektrik dore Motorola duke tundur dy herë telefonin inteligjent, një pamje nga ekrani me tre gishta në ekran, një rrotullim i kyçit të dorës për të aktivizuar kamerën. Por këto nuk janë të gjitha gjeste që mund të krahasohen me asortimentin e Moto G71 në rishikimin tonë.

Dhe nuk ka një motor të avancuar me tema, opsion për ndarjen e ekranit në dy pjesë, ekran i vëmendshëm (aktiv kur e shikoni), modaliteti i lojës, opsioni Extra Dim për të zvogëluar ndriçimin e ekranit gjatë natës. Nuk ekziston as funksioni i shtimit të RAM-it në kurriz të memories së përhershme, e cila tani gjendet në çdo buxhet!

Unë do të them këtë - është absurditet i plotë - të presësh telefonin në pjesën e softuerit! Thjeshtimi me hekur për hir të ekonomisë është në rregull, por softueri është katrahurë. Për më tepër, kjo nuk u vërejt në seritë Moto G në 2020, 2021 dhe 2022.

Ndër aplikacionet, të cilat nuk ishin në versionet e mëparshme të softuerit, u shfaq Motorola News dhe më interesante - Siguria. Por e dyta nuk është meritë e Motorola. Programi Google Safety u shfaq fillimisht në telefonat inteligjentë Pixel, dhe tani është i disponueshëm për telefonat inteligjentë që funksionojnë në Android "të pastër". Aplikacioni ju lejon të shtresoni vendndodhjen tuaj në një situatë kritike, të aktivizoni Kontrollin e Sigurisë (telefoni herë pas here do të kërkojë konfirmim se jeni mirë, përndryshe do të informojë kontaktet e zgjedhura). Mund të futni gjithashtu informacione mjekësore për veten tuaj dhe të aktivizoni njoftimet për ngjarjet në afërsi.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Motorola Moto Buds 105: Kufje bazë të mirë TWS

Autonomia Motorola Moto G23

"Standardi i artë" i serisë Moto G është një bateri 5000 mAh. Dhe nëse marrim parasysh çipin jo më produktiv dhe ekranin me rezolucion të ulët, atëherë në rastin e Moto G23 marrim një smartphone shumë "të gjallë".

Gjatë testeve, aparatin e kisha gjithmonë deri vonë në mbrëmje dhe më kishin mbetur 30-40%. Në të njëjtën kohë, unë jam një përdorues aktiv dhe rrallë e marr smartfonin nga duart e mia. Mesatarisht, telefoni jep rreth 8-9 orë kohë aktive të ekranit me ndriçim mbi mesataren me ritëm të rifreskimit përshtatës deri në 90 Hz. Unë besoj se përdoruesi mesatar nuk do të duhet të karikojë Moto G23 më shpesh se një herë në dy ditë.

Si parazgjedhje, modaliteti "Adaptive Bateria" aktivizohet kur telefoni përdor AI për të studiuar skenarët e përdorimit dhe, në varësi të kësaj, vendos se cilat programe, si dhe kur të mbahen në sfond për të kursyer baterinë.

Moto G23 vjen me një karikues 33 W. Tani ky nuk është një rekord, në segmentin buxhetor konkurrentët kanë 60-100 W. Duhen rreth 1 orë e 20 minuta për të ngarkuar plotësisht telefonin inteligjent.

Karikues Motorola G23

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i telefonit inteligjent realme 10: Një hit i ri i rangut të mesëm?

Konkluzione, konkurrentë

Si një person që ka testuar pothuajse të gjithë telefonat inteligjentë aktualë të Motorola gjatë tre viteve të fundit, mund të them se një vit më parë, për të njëjtat para, kompania ofroi pajisje më të mira. Unë mund ta kuptoj - gjithçka po bëhet më e shtrenjtë. Një vit më parë, 7000 hryvnia nuk janë të njëjta me 7000 hryvnia sot. Kompania duhej të thjeshtohej për të lëshuar një telefon të ri me buxhet.

Por, për mendimin tim, thjeshtimet janë shumë të forta. Rezolucioni i ekranit është i ulët, cilësia e matricës është e dobët. Procesori eshte 3 vjec. 4 GB RAM në versionin më të ri nuk mjafton (dhe nuk ka as një mundësi për të zgjeruar RAM-in në kurriz të diskut). Kamerat bëjnë një punë të mirë në ndriçim të mirë, por në mbrëmje dhe natën, fikni dritat dhe as mos u përpiqni të fotografoni asgjë. Softueri është reduktuar për sa i përket funksioneve, megjithëse nuk ishte kështu më parë.

Cilat janë avantazhet? Një version i freskët i Android pa guaskë, jetëgjatësi e shkëlqyer e baterisë, një dizajn i këndshëm modern. Të gjitha.

Pra, ne kemi një telefon relativisht të lirë me një bateri të shkëlqyer për ata që kanë nevojë për funksione bazë (telefonata, mesazhe, shfletues, mesazherë, foto në dritë të mirë). Gjyshja, fëmija e kështu me radhë...

Për të pasur sukses në treg, Moto G23 duhet të kushtojë më pak. Dhe tani është më mirë ta preferoni në vend të kësaj Redmi Shënime 10 Pro 6/128 (pak më i shtrenjtë, ekran AMOLED 120 Hz Full HD, 6 GB RAM, kamera 108 MP, chipset Snapdragon 732G) ose pothuajse të ngjashme Shënim Redmi 11S 6/64 me Helio G96 të shkathët. Nëse paguani ekstra, mund të blini realme 9 8/128 me hekur shumë më të avancuar dhe dhoma më të mira. Ia vlen vëmendje dhe relativisht i lirë Infinix SHËNIM 12 8/128 (2022) me më shumë memorie, MediaTek Helio G96 dhe ekran AMOLED Full HD.

realme 9 4 G
realme 9 4 G

Lexoni gjithashtu:

Dhe mund ta blini gjithashtu me një çmim minimal deri në 6000 hryvnia Moto G31 4/64 me të njëjtin chipset dhe kapacitet memorie, të njëjtat kamera, por një ekran AMOLED me rezolucion Full HD. Po, versioni i Android është më i vjetër dhe karikimi është vetëm 10 W, por kursimet ia vlen. Vitin e kaluar Moto G32 disi më lirë se G23, ka memorie 6/128, një ekran Full HD dhe përndryshe praktikisht nuk ndryshon nga heroi i rishikimit. Dhe pse të paguajë tepër? Në përgjithësi, Motorola nuk bëri përshtypje këtë herë.

Motorola Moto G32
Motorola Moto G32

Lexoni gjithashtu:

Ku mund të blini Motorola Moto G23

RISHIKON VLERËSIMET

Dizajn
10
Materialet, montimi
10
Ekrani
7
Produktiviteti
5
Kamerat
6
Punë autonome
10
PZ
7
Cuna
6
Telefoni i ri buxhetor i serisë G nga Motorola është tërheqës me dizajnin dhe jetëgjatësinë e gjatë të baterisë, por në aspekte të tjera është kursyer shumë. Ekran i dobët, softuer "i cunguar", cilësi e dobët e shkrepjes në dritë të ulët. Për momentin, ofertat e konkurrentëve janë më interesante, Moto G23 do të ndihmojë, përveç nëse ulja e çmimit.
Olga Akukina
Olga Akukina
Gazetare dhe redaktor IT me mbi 15 vite përvojë. Unë jam veçanërisht i interesuar për temën e telefonave inteligjentë dhe pajisjeve të tjera, testoj të gjitha risitë më të fundit, më pëlqen të provoj gjëra të reja dhe të ndaj përvojën time.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

6 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Stas
Stas
2 muaj më parë

Gjatë vitit të fundit, gjithçka është bërë shumë e shtrenjtë.

Kjo vlen jo vetëm për Ukrainën dhe Motorola, apo jo?

Cila është arsyeja atëherë? A udhëtuan shumë telefonat kinezë në Evropë për shkak të luftës? Unë mendoj se duhet të ketë diçka tjetër.

Stas
Stas
2 muaj më parë
Përgjigju  Olga Akukina

Sigurisht, faleminderit.
Kjo është për ne (mirë, ose për mua), në sfondin e luftës, gjithçka tjetër fluturoi. Por globalisht, problemet nuk mbarojnë me kaq.

Oleksandr
Oleksandr
2 muaj më parë

P-Profesionalizëm, faleminderit autorit për fotot kryevepra të hale, kjo është pikërisht ajo që prisja të shihja në një përmbledhje telefonike. Dhe do të ishte shumë mirë nëse fotot e shkarkuara nga një burim i palës së tretë do të kishin të paktën një cilësi imazhi, dhe unë, nga ana tjetër, nuk do t'i konsideroja pikselët. Nëse autori i recensionit ka vërtet 15 vjet përvojë, kam dyshime për kompetencën e recensuesit.

Stas
Stas
2 muaj më parë
Përgjigju  ola

Po, ai nuk ka çfarë të bëjë

Popullore tani

Telefoni i ri buxhetor i serisë G nga Motorola është tërheqës me dizajnin dhe jetëgjatësinë e gjatë të baterisë, por në aspekte të tjera është kursyer shumë. Ekran i dobët, softuer "i cunguar", cilësi e dobët e shkrepjes në dritë të ulët. Për momentin, ofertat e konkurrentëve janë më interesante, Moto G23 do të ndihmojë, përveç nëse ulja e çmimit.Rishikimi i Motorola Moto G23: Shumë thjeshtime