VeglatTelefonat inteligjentëRishikimi i Moto G73 5G: Një model shumë i mirë buxhetor (por jo me një çmim ukrainas)

Rishikimi i Moto G73 5G: Një model shumë i mirë buxhetor (por jo me një çmim ukrainas)

-

Në fillim të vitit, Motorola përditësoi serinë G të smartfonëve buxhetorë dhe prezantoi katër modele për vitin 2023. Linja do të rimbushet ende, por tani ajo përfshin telefonat më buxhetorë G13 і G23 në shkollën e mesme G53 5G dhe modeli më i vjetër G73 5G. Ne testuam G23 kohët e fundit dhe doli që model tashmë shumë i dobët, edhe për çmimin e saj të ulët. Le të shohim se çfarë është i aftë modeli aktual aktual i linjës G - Motorola Moto G73 5G.

Moto G13, Moto G23, Moto G53 dhe Moto G73

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Motorola Moto G23: Shumë thjeshtime

Pozicionimi në linjë dhe çmimi

Jemi të detajuar krahasuar modelet e serisë Moto G 2023 në rishikimin e G23. Këtu do të vërej shkurtimisht se modeli më i vjetër mori një ekran me një shpejtësi rifreskimi 120 Hz, një procesor Mediatek Dimensity 6 930 nm, një lente me kënd ultra të gjerë me fokus automatik, një karikues të shpejtë 30 W, versionin më të fundit të Bluetooth 5.3 dhe Mbështetje 5G.

Ndërsa modeli nën G53 5G gjithashtu funksionon me rrjetet e gjeneratës së pestë dhe ka një ekran 120 Hz, por mundësohet nga një Snapdragon 480+ më i dobët (chipset mund të krahasohen këtu), i mungon një kamerë me kënd të gjerë, ka marrë një ekran HD me rezolucion të ulët dhe karikohet më ngadalë (vetëm 10 W).

Është interesante se G23 më i dobët ka një karikues 30 W dhe një lente me kënd të gjerë, megjithëse në përgjithësi kjo nuk e ndihmon atë të bëhet një model interesant. Ju mund të krahasoni tre telefonat inteligjentë të përmendur në këtë lidhje.

Tani për çmimet. Në Evropë, G73 kushton rreth 300 euro. Jo shumë, por edhe shumë, gjë që ju lejon të prisni performancë të mirë dhe funksione të tjera në nivel. Sidoqoftë, në Ukrainë, për disa arsye, çmimi tani është i mbivlerësuar dhe është rreth 390 dollarë. Shpresojmë që çmimi të "stabilizohet".

Ka shumë konkurrentë në këtë gamë çmimesh, le të shohim nëse ia vlen të zgjidhni Moto G73 5G.

Motoçikletë G73 5G

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Motorola Moto Buds 105: Kufje bazë të mirë TWS

Karakteristikat teknike të Motorola Moto G73 5G

 • OS: Android 13
 • Ekran: 6,5″, IPS LCD, Full HD 1080×2400, 120 Hz, 20:9
 • Procesori: Mediatek Dimensity 930, 6 nm, 8 bërthama (2×2,2 GHz Cortex-A78 & 6×2,0 GHz Cortex-A55), çip video IMG BXM-8-256
 • Kujtesa: 8/128 GB (nuk disponohet në Evropë) ose 8/256 GB, slot i kombinuar për microSD
 • Kamerat: 
  • 50 MP f/1.8, 1.0µm, fokusim automatik me zbulimin e fazës, regjistrim video 1080p me 30/60 fps
  • 8 MP me kënd ultra të gjerë f/2.2, 118˚, 1.12µm, fokusim automatik
  • Pjesa e përparme 16 MP, f/2.4, 1.0µm
 • Bateria: 5000 mAh, karikimi TurboPower 30W
 • Tingulli: fole kufjesh 3,5 mm, altoparlantë stereo
 • Dizajni: trup i papërshkueshëm nga uji, skaner i gjurmëve të gishtave në tastin anësor, ngjyrat e bardha Lucent, Blu e mesnatës
 • Transferimi i të dhënave: 5G, USB-C 2.0 OTG, Wi-Fi ac (2,4 dhe 5 GHz), Bluetooth 5.3, navigacion satelitor (A-GPS, Galileo, GLONASS), busull dixhitale, SIM e dyfishtë, NFC për pagesë
 • Përmasat: 161,4×73,8×8,3
 • Pesha: 181 g

Комплект

Në kuti do të gjeni një furnizim me energji 30 W, një kuti, një kabllo, një kapëse për folenë e kartës SIM, dokumentacion.

Motoçikletë G73 5G

Kutia e silikonit është e përshtatshme, mbron lentet e kamerës dhe ekranin falë anëve të zgjatura - nuk mund të kërkoni një të re. Me kalimin e kohës, ajo mund të kthehet vetëm në të verdhë.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Motorola Edge 30 Fusion: A është "Flagship Killer" shumë i zhurmshëm?

Dizajn

Motorola çdo vit ndryshon dizajnin e modeleve buxhetore të serisë Moto G. Këtë herë telefonat inteligjentë kanë një pamje më interesante dhe moderne.

e vertete, testuar më parë më pëlqente më shumë G23. Ngjyra e mirë e trupit të modelit të testit ndoshta ka luajtur një rol. Dhe G23 ka fytyra të sheshta në modë. Por G73 erdhi tek ne me një ngjyrë të mërzitshme blu të errët dhe dizajni standard i efektshëm nuk frymëzon entuziazëm.

Ekziston edhe një version i bardhë i G73, ndoshta ai ka një pamje më interesante.

ngjyra moto g73

Paneli i pasmë mbledh gjurmët e gishtërinjve, pluhuri dhe qimet janë qartë të dukshme në të. Sidomos në njësinë e kamerës konvekse me një bazë të tejdukshme me shkëlqim. Por në G23 të lirë, "ishulli" me kamera ishte metal!

Smartphone ka një raport të mirë të pamjes - ekrani është i madh, por i ngushtë dhe i zgjatur, ai përshtatet rehat në dorë. Pajisja është relativisht e rëndë (181 g), por dora nuk lodhet, pesha shpërndahet mirë.

moto g73

Kornizat e ekranit janë të vogla, pjesa e sipërme dhe e poshtme janë pak më të gjera, por kjo nuk vërehet. Kamera e përparme është e integruar në mënyrë elegante në ekran.

Motorola Moto G73 5G

Le të hedhim një vështrim në Moto G73 5G nga të gjitha këndvështrimet. Në anën e majtë ka vetëm një vend për dy karta SIM dhe një kartë memorie. Nëse përdorni një kartë memorie, do t'ju duhet të braktisni DualSIM. Në parim, ky është rendi normal i gjërave për telefonat inteligjentë modernë, por G23 kishte një vend të trefishtë - pse të mos e bëni këtë në të gjithë telefonat në seri?

moto g73

Në anën e djathtë të kasës ka një çelës të dyfishtë të kontrollit të volumit dhe një çelës ndezje/kyçje me një skaner të integruar të gjurmëve të gishtërinjve. Butonat janë të vendosur në një lartësi të rehatshme.

moto g73

Skaneri funksionon shpejt, pa gabime. Telefoni inteligjent ka gjithashtu një funksion të njohjes së fytyrës, por është shumë më i përshtatshëm të vendosni gishtin në skajin anësor për ta zhbllokuar.

moto g73

Në pjesën e poshtme shohim një mikrofon, një altoparlant, një lidhës Type-C dhe një dalje për kufjet 3,5 mm. Sa kënaqësi që, të paktën në modelet buxhetore, prodhuesit nuk i privojnë përdoruesit mundësinë për të përdorur "veshët" me tela. Në pjesën e sipërme ka një tjetër mikrofon dhe shenjën Dolby Atmos.

Ashtu si të gjitha "Motorolat" e serisë Moto G, G73 mori një kuti kundër ujit. Modelja nuk ka nevojë të lahet apo të laget posaçërisht, por spërkatjet aksidentale të ujit nuk duhet të jenë të frikshme për të. Montimi i smartfonit është i shkëlqyeshëm.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i kufjeve Motorola MOTO Buds 085 TWS

Ekrani i Motorola Moto G73 5G

Në dy vitet e mëparshme, edhe përfaqësuesit e lirë të serisë Moto G ishin të pajisur me ekrane OLED me cilësi të lartë. Fatkeqësisht, këtë vit erdhi një ulje - edhe modeli më i vjetër ka vetëm IPS. Dhe nëse mund t'i fal më të rinjtë si G13, G23 dhe G53, atëherë më i madhi duhet të turpërohet. Më saktësisht, për zhvilluesit e saj.

Për të qenë të drejtë, nuk ka asgjë të tmerrshme - interpretimi i ngjyrave është adekuat. Por nuk ka lëngshmërinë e imazhit dhe thellësinë e ngjyrës së zezë që ofron OLED. Dhe këndet e shikimit janë larg maksimumit, kur ekrani është i anuar, ekrani errësohet, ngjyra e bardhë bëhet "e ndotur". Dhe në diellin e ndritshëm, nuk mund të shihni shumë në ekran.

Ekran moto g73 5g

Rezolucioni i ekranit Full HD (1080x2400) - Nuk do të fokusohesha në këtë, por G73 është aktualisht i vetmi model në linjë me Full HD. Pjesa tjetër ka vetëm HD, Motorola ka luajtur bixhoz me ekonominë. Shumë përdorues nuk do ta vënë re ndryshimin, por nëse qartësia e shkronjave dhe imazheve të vogla është e rëndësishme për ju, G2023 është ai që duhet zgjedhur në serinë Moto G 73.

Ekran moto g73 5g

Shpejtësia e rifreskimit është 120 Hz, dhe kjo është një plus, edhe nëse nuk kurseni në të. Fotografia është shumë e qetë, megjithatë, në kategorinë e çmimeve nga 300 dollarë tashmë është standarde, përndryshe do të ishte e çuditshme.

Ekzistojnë tre mënyra funksionimi - automatike, 60 Hz dhe 120 Hz. Unë rekomandoj përdorimin automatik, kur vetë telefoni kalon midis opsioneve të ndryshme - një kompromis midis butësisë dhe kursimit të baterisë.

Ndryshimi automatik i ndriçimit funksionon pa ndezje të gabuara. Lexueshmëria në diell të ndritshëm, siç e përmenda tashmë, është e dobët.

Ekziston një opsion për të rregulluar temperaturën e ngjyrës (heq nuancat e ftohta në mbrëmje), një temë e errët, tre opsione të ngopjes së ngjyrave dhe cilësime të tjera të zakonshme.

Ekziston një analog i AoD - koha dhe mesazhet në ekranin e kyçjes me mundësinë e shikimit të shpejtë të tyre (Peek Display). Ky ekran aktivizohet vetë për disa sekonda kur merrni pajisjen, prekni ekranin ose tundni dorën mbi të, me një sfond të errët dhe ndriçim minimal për të kursyer energji. Kjo veçori u shfaq në Moto shumë kohë përpara se prodhuesit e tjerë të "shpiknin" një AoD të plotë.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Motorola Moto G72: Dhe përsëri një klasë e mesme e fortë!

"Iron" dhe performanca e Motorola Moto G73

Pajisja mundësohet nga procesori i rangut të mesëm Mediatek Dimensity 930. Ky është një çip me 8 bërthama i krijuar duke përdorur një proces 6 nm. Ai përbëhet nga dy bërthama Cortex-A78 2200 MHz dhe gjashtë bërthama Cortex-A55 2000 MHz. Chipset u prezantua në maj të vitit të kaluar dhe synon modelet e lojrave buxhetore. Nuk mund ta quash popullor, pak telefona inteligjentë të markave të njohura punojnë në Dimensity 930.

Motorola Moto G73 5G

Sidoqoftë, procesori është i mirë - asgjë për t'u ankuar. Smartphone është i shpejtë në çdo detyrë bazë (lajmëtarë, shfletim, e-mail, etj.), mund të thuhet se fluturon. Dhe nuk "vrasë" programet që janë duke u ekzekutuar në sfond. Çdo lojë do të zhvillohet, por ende mos prisni performancë të lartë - në fund të fundit, kjo nuk është një flamur. Grafika do të jetë mesatare ose mbi mesataren, pa vonesa ose varje. Moto G73 nuk mbinxehet edhe nën ngarkesë të rëndë.

Në BE, vetëm një version i Moto G73 5G është i disponueshëm për shitje - me 8 GB RAM dhe 256 GB memorie të përhershme. Duke marrë parasysh çmimin, është i shkëlqyeshëm. RAM-i është i mjaftueshëm për lojëra kërkuese, shfletim aktiv në internet dhe multitasking - 8 GB tani gjenden edhe në flamurët, kjo është mjaft e mjaftueshme. Por, interesant është se nuk ka asnjë mundësi për të zgjeruar RAM-in për shkak të memories së përhershme, e cila tani gjendet pothuajse në çdo telefon dhe e kishte edhe Moto e vitit të kaluar. Sidoqoftë, smartphone funksionon mirë edhe pa të.

Hapësira ruajtëse prej 256 GB është më se e mjaftueshme për shumicën e përdoruesve. Kartat e kujtesës nuk ka gjasa të nevojiten, por mund t'i përdorni në G73, vetëm slot është i kombinuar, kështu që do t'ju duhet të hiqni dorë nga Dual SIM.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Motorola Edge 30 Neo: një fëmijë i bukur me karikim me valë

Kamerat Motorola Moto G73

Vitin e kaluar, modulet 108 MP u shfaqën në serinë Moto G, dhe tani kanë ndodhur kursime. Edhe vetëm modeli më i vjetër G73 Moduli 50 MP. Po, të gjithë e dimë se numrat nuk janë gjëja kryesore, madje edhe iPhone-ët e shtrenjtë me 12 MP shkrepin në mënyrë perfekte, por - megjithatë, thjeshtimi, thjeshtimi...

Kamera Motorola Moto G73 5G

Nuk kam qenë në gjendje të gjej ndonjë informacion se cili është sensori kryesor i kamerës së G73. Por duke gjykuar nga karakteristikat e tij, është e njëjta gjë Samsung S5KJN1, si në G23 dhe G53 më të rinj. A është keq? Çuditërisht, jo. Sepse në botën e sotme të telefonave inteligjentë, sensorët dhe optika nuk janë aq të rëndësishme sa përpunimi i softuerit me pjesëmarrjen e teknologjive të AI. Çfarë në fund? Moto G73 fotografon shumë më mirë se G23 dhe pak më mirë se G53. Për shkak se procesori është modern, aftësitë e tij janë të mjaftueshme për përpunimin e fotografive, moduli AI ndihmon, në përgjithësi, gjithçka është në të njëjtin nivel.

Mund të them me besim se duke marrë parasysh koston e smartphone ai gjuan në mënyrë perfekte. Sidomos me ndriçim të mjaftueshëm - nuk ka asgjë për t'u ankuar.

TË GJITHA FOTOGRAFITË NGA MOTO G73

Në dritë të ulët, natyrisht, qartësia dhe detajet zvogëlohen, por fotografitë në çdo rast mbeten me cilësi të lartë, zhurma dixhitale nuk është e dukshme.

Modaliteti i natës është një ndihmë e madhe në errësirë. Me të, fotot krijohen pak më gjatë se zakonisht, dhe duhet të përpiqeni ta mbani telefonin sa më të qëndrueshëm. Sidoqoftë, imazhet që rezultojnë qartësohen në mënyrë delikate, bëhen më të qarta, ndërsa zhurma dixhitale është e padukshme. Cilësia është e shkëlqyer. Shembujt më poshtë, modaliteti i natës në të djathtë, megjithëse është më mirë të krahasoni në madhësinë origjinale, do të gjeni shumë foto të tjera nga G73 në këtë dosje.

TË GJITHA FOTOGRAFITË NGA MOTO G73

Nuk ka ankesa për lentet me kënd të gjerë 8 MP. Megjithëse interpretimi i ngjyrave është më i dobët se ai kryesor, qartësia është më e keqe, por këto janë gjëra të vogla - nëse duhet të futni më shumë në kornizë sesa "e sheh" moduli kryesor, telefoni do ta përballojë atë në mënyrë të përsosur. Shembuj fotosh, kënd të gjerë në të djathtë:

Dhe më e rëndësishmja - moduli me kënd të gjerë është i pajisur me fokusim automatik, kështu që ju lejon të përqendroheni qartë dhe të bëni fotografi makro nga afër në të njëjtën kohë. Më shpesh, një zgjidhje e tillë gjendet në telefonat inteligjentë kryesorë, dhe përdoruesit e buxhetit marrin module makro "për tik-tak" që bëjnë fotografi shumë të dobëta. Gëzohem që shoh që ky nuk është rasti me Moto G73.

Fotografitë në modalitetin makro nuk janë të njëjta si nga telefonat inteligjentë të shtrenjtë të flamurit, por duke marrë parasysh koston e pajisjes, ato nuk janë të këqija. Më poshtë janë disa shembuj, më pëlqen veçanërisht gjuajtja me margaritë, vini re rënien e ujit!

TË GJITHA FOTOGRAFITË NGA MOTO G73

Ekziston gjithashtu një zmadhim dixhital 3x, por cilësia është e dobët.

Selfiet nga kamera e përparme 16 MP janë të qarta, me riprodhim të mirë ngjyrash, edhe nëse ndriçimi nuk është më i miri. Ekziston një "zbukurues" i zoti, nëse do ta përdorni varet nga ju. Dy opsione të gjatësisë fokale janë të disponueshme: më afër vetes dhe të dashurit tuaj dhe më larg për selfie në grup.

Smartphone regjistron video në 1080p me 30 ose 60 fps. Është për të ardhur keq që nuk ka 4K, por jo të gjithë janë kritikë. Cilësia është e mirë, vë në dukje fokus automatik të shpejtë, stabilizim të qartë. Shembuj video:

Për regjistrimin e videos, Motorola ofron modalitetin e lëvizjes së ngadaltë, "ngjyra sportive" (duke theksuar një ngjyrë specifike në regjistrim), video me lëvizje të ngadaltë dhe regjistrim të dyfishtë, i cili ju lejon të regjistroni video në të njëjtën kohë nga kamerat e përparme dhe të pasme. Në meny, përveç mënyrave standarde të shkrepjes, ka "ngjyra selektive" (lë një ngjyrë në foto), panorama, foto "live", filtra në kohë reale, PRO me mbështetje RAW.

Transferimi i të dhënave

Kompleti standard për një klasë të mesme buxhetore është 5G, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2,4+5 GHz, Bluetooth i freskët 5.3, NFC për pagesa në dyqane, GPS, GLONASS, Galileo. Ka një busull dixhitale (sensor magnetik). Nuk ka ankesa për funksionimin e moduleve të transferimit të të dhënave.

Tingulli Moto G73

Altoparlantët janë stereo. Njëra ndodhet në skajin e poshtëm të kasës, rolin e tjetrit e luan folësi bashkëbisedues. Tingulli nuk është i keq, volumi është i mjaftueshëm. Meqenëse ka një fole 3,5 mm, mund të përdorni kufje me tela.

Tingulli dolby Motorola Moto G73 5G

Tingulli në teknologjinë Dolby Atmos mbështetet me paracaktime - muzikë, film, lojë, podcast, me porosi (cilësimet e barazimit). Epo, si parazgjedhje, vetë telefoni rregullon modalitetin e zërit bazuar në AI.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Motorola Moto G32: I lirë dhe i balancuar

Software

Motorola Moto G73, si e gjithë seria aktuale G, funksionon në bazë të një versioni të ri Android 13. Avantazhi tradicional i Moto është Android i zgjuar, "i pastër", i optimizuar në mënyrë perfekte pa asnjë predhë.

Moto, sipas traditës, shton pak nga çipat e saj. Për shembull, ekrani Peek i përmendur më parë, njoftimet në ekranin e kyçjes me aftësinë për t'i parë shpejt ato me një prekje.

Ekran moto g73 5g

Nuk ka asnjë guaskë prodhues si e tillë, por ka shumë ndryshime të dobishme në aplikacionin e pronarit "Moto" (i cili, nga rruga, papritmas mungon në G13 dhe G23 këtë vit). Në vitin 2023, ai mori një ndërfaqe të përditësuar dhe tani ka një pamje më interesante.

Ka tema të avancuara të dizajnit, kontrollin e gjesteve (për shembull, ndezja e elektrik dore me një dridhje të dyfishtë të telefonit, aktivizimi i kamerës duke rrotulluar kyçin e dorës, marrja e një fotografie nga ekrani duke prekur ekranin me tre gishta, modaliteti i heshtur duke kthyer ekranin e smartfonit poshtë, etj.) dhe veçori të tjera (ekrani aktiv, nëse e shikoni, opsioni për të ndarë ekranin në dy pjesë, një shirit anësor për qasje të shpejtë në aplikacione dhe "dritare lundruese", aftësia për të nisur aplikacionet në një dritare të veçantë gjatë lojës dhe cilësime të tjera për lojtarët).

Sidoqoftë, gjithçka që u përmend dhe u tregua më lart ishte e njohur për ne më parë. Megjithatë, ka edhe funksione krejtësisht të reja. Për shembull, Spaces është një mundësi për të krijuar një hapësirë ​​të kufizuar dhe të sigurt për fëmijët duke zgjedhur programet e disponueshme për përdorim.

Është shfaqur gjithashtu paneli tradicional i Android 13 për kontrollin e "privatësisë" tuaj, pra sigurinë e të dhënave personale, në veçanti, në rrjet. Motorola ju lejon të krijoni një dosje sekrete ku vetëm ju do të keni akses, të konfiguroni mbrojtjen në internet, të ndërroni çelësat në tastierën numerike për të futur një kod pin në mënyrë që askush të mos mund të spiunojë kodin tuaj, të mësoni se cilat aplikacione kanë cilat aftësitë (kamera, mikrofoni, vendndodhja etj.) kanë akses dhe mënyrën se si përdoren. Përveç kësaj, vetë Motorola ofron funksionalitet ThinkShield (referim markës ThinkPad Lenovo) për të mbrojtur të dhënat e përdoruesit.

Dhe tani ekziston një aplikacion nga Google Safety (Siguria). Kjo ju lejon të shtresoni vendndodhjen tuaj në një situatë kritike, aktivizoni Kontrollin e sigurisë (telefoni herë pas here do të kërkojë konfirmim se jeni mirë, përndryshe do të informojë kontaktet e zgjedhura). Mund të futni gjithashtu informacione mjekësore për veten tuaj dhe të aktivizoni njoftimet për ngjarjet në afërsi.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Moto G82 5G është një smartphone i përballueshëm me OIS dhe AMOLED

Jetëgjatësia e baterisë Motorola Moto G73 5G

"Standardi i artë" i serisë Moto G - 5000 mAh bateritë, kështu që nuk ka nevojë të shqetësoheni për "mbijetesën". Gjatë testeve, gjithmonë kisha mjaftuar nga pajisja deri në orët e vona të mbrëmjes, dhe kishte ende një rezervë prej 20-30%. Në të njëjtën kohë, unë jam një përdorues aktiv dhe rrallë e marr smartfonin nga duart e mia. Mesatarisht, telefoni jep rreth 7-8 orë kohë aktive të ekranit me ndriçim mbi mesataren me shpejtësi rifreskuese adaptive deri në 120 Hz. Unë besoj se përdoruesi mesatar nuk do të duhet të karikojë Moto G73 më shpesh se një herë në dy ditë.

Si parazgjedhje, modaliteti "Adaptive Bateria" aktivizohet, kur telefoni përdor AI për të studiuar skenarët e përdorimit dhe, në varësi të kësaj, vendos se cilat aplikacione, si dhe kur të mbahen në sfond për të kursyer baterinë.

Moto G73 vjen me një karikues 30W. Tani kjo është larg nga një rekord, në segmentin e buxhetit konkurrentët kanë gjithashtu 60-120 W. Duhen rreth 1 orë e 20 minuta për të ngarkuar plotësisht telefonin inteligjent.

konkluzione

Na pëlqeu shumë Motorola Moto G73. Mund të thuash se ai është një djalë mesatar, siç duhet të jetë. Dizajn i bukur, ekran 120 Hz, shpejtësi e mirë, jetëgjatësi e gjatë e baterisë, kamera të shkëlqyera pa kompromise (edhe në errësirë, një veçmas plus me kënd të gjerë me fokusim automatik), Android i pastër dhe i optimizuar mirë me çipa të dobishëm Moto, kapacitete të shkëlqyera memorie (8 dhe 256 GB), madje mbështetje për rrjetet e gjeneratës së pestë. Për çmimin - atë që përshkruan mjeku! Vetëm edhe një herë, do të vërej këtu se çmimi i Ukrainës nuk është më i miri - është ~ 80 dollarë më shumë se në Evropë dhe SHBA.

A ka ndonjë të metë e reja? Moto G73? Cilësia e ekranit nuk është ende në nivel, Motorola braktisi përdorimin e ekraneve më të avancuar OLED që ishin të pranishëm në linjën G në 2021 dhe 2022. Shpejtësia e karikimit mund të jetë më e lartë në vitin 2023, por nuk është aq kritike.

Moto G73

Lexoni gjithashtu:

Ku të blini Motorola Moto G73 5G

Rishikimi i Moto G73 5G: Një model shumë i mirë buxhetor (por jo me një çmim ukrainas)

RISHIKON VLERËSIMET

Dizajn
8
Materialet, montimi
10
Ekrani
6
Produktiviteti
9
Kamerat
9
Punë autonome
10
PZ
10
Motorola Moto G73 është një "klasa e mesme" e suksesshme. Dizajn i bukur, ekran 120 Hz, shpejtësi e lartë, kohë e gjatë pune, kamera të shkëlqyera pa kompromise, Android i pastër dhe i optimizuar mirë me çipa të dobishëm Moto, shumë memorie (8 + 256 GB), mbështetje 5G. Është vetëm një turp që Motorola ka kursyer në ekranet OLED këtë vit.
Olga Akukina
Olga Akukina
Gazetare dhe redaktor IT me mbi 15 vite përvojë. Unë jam veçanërisht i interesuar për temën e telefonave inteligjentë dhe pajisjeve të tjera, testoj të gjitha risitë më të fundit, më pëlqen të provoj gjëra të reja dhe të ndaj përvojën time.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani

Motorola Moto G73 është një "klasa e mesme" e suksesshme. Dizajn i bukur, ekran 120 Hz, shpejtësi e lartë, kohë e gjatë pune, kamera të shkëlqyera pa kompromise, Android i pastër dhe i optimizuar mirë me çipa të dobishëm Moto, shumë memorie (8 + 256 GB), mbështetje 5G. Është vetëm një turp që Motorola ka kursyer në ekranet OLED këtë vit.Rishikimi i Moto G73 5G: Një model shumë i mirë buxhetor (por jo me një çmim ukrainas)