Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
VeglatTelefonat inteligjentëRishikimi i smartfonit Blackview Oscal C80

Rishikimi i smartfonit Blackview Oscal C80

-

Oscal është një emër i ri në tregun e pajisjeve mobile. Për herë të parë, për prodhuesin u fol në vitin 2021, kur kompania Blackview njoftoi lançimin e një marke të re, sipas të cilit do të dalin telefonat inteligjentë të përballueshëm. Smartphone i parë Oscal u shfaq në të njëjtin vit 2021. Oscal, një linjë telefonash inteligjentë nga kompania Blackview, ka synuar segmentin e çmimeve të përballueshme që nga lindja e saj. Por në Ukrainë, telefonat e kësaj marke përfaqësohen kryesisht nga një linjë e mbrojtur. Heroi i rishikimit të sotëm ishte një i ri OSCAL C80 – flamuri i serisë C në tregun tonë. Ajo u prezantua vetëm në shtator.

OSCAL C80

Zhvilluesi e dekoroi vegël me një kamerë të dyfishtë elegant, një skaner modern të gjurmëve të gishtërinjve anësor dhe nuk harroi ngjyrat aktuale të rastit. Pajisja ka korniza mjaft të holla të ekranit, dhe megjithëse është bërë kryesisht prej plastike, nuk mbledh gërvishtje, nuk kërcitet dhe nuk ka reagime të kundërta. Ekrani IPS 6,5 inç riprodhon një pamje të ndritshme dhe të pasur dhe është i pajisur me një shkallë të rrallë rifreskimi të imazhit 90 herc për kategorinë e çmimeve.

OSCAL C80

Specifikimet Oscal C80

 • Procesor UNISOC Tiger T606 me tetë bërthama (2×1,6 GHz Cortex-A75, 6×1,6 GHz Cortex-A55), grafikë Mali-G57 MC1, 8 GB RAM + 6 GB e zgjerueshme, 128 GB memorie të brendshme. Ekziston një vend për kartat MicroSD (deri në 1 TB)
 • Sistemi operativ: Android 12, Doke-OS 3.0 shell
 • Bateria: 5180 mAh, karikim i shpejtë 18 W
 • Ekrani: rezolucion 1600×720, Mbrojtja e ekranit me xhami të lakuar, përqindja e përdorimit të sipërfaqes 81%, shkëlqimi 600 cd/m², madhësia e ekranit (diagonale) 6,5″
 • Kamerat: Kamera kryesore – 50 MP, f/1.8, sensor Samsung S5KJN1, përpara - 8 MP Samsung ISOCELL 4H7
 • Përmasat: 164,20×76,00×8,55 mm, pesha 188 g
 • Standardet e komunikimit GSM: 3G, 4G (LTE), VoLTE, Wi-Fi 5 komunikimet (802.11ac), Bluetooth v 5.0
 • Portet e lidhjes USB C, ka një fole standarde të kufjeve 3,5 mm
 • Skanues i gjurmëve anësore, marrës FM, elektrik dore, sensor drite, modul GPS, GLONASS, Galileo
 • AnTuTu: 226
 • Gama e ngjyrave është blu e marinës (nën shqyrtim), Early Sunny Snow dhe Midnight Black

Blackview Oscal C80

Set i kompletuar

Упаковка OSCAL C80 është një kuti kartoni me madhësi standarde në një dizajn blu-vjollcë. Ana e përparme tregon emrin e markës dhe emrin e modelit, si dhe një tregues që RAM-i i pajisjes mund të zgjerohet praktikisht deri në 14 GB. Faqet e mbetura përmbajnë informacion kyç dhe teknik rreth produktit.

Në kuti do të gjeni vetë telefonin, një karikues të shpejtë 18 W, një kabllo, një gjilpërë për heqjen e folesë së SIM, një mbulesë silikoni dhe dokumentacion. Kutia prej silikoni do të mbrojë vërtet qoshet dhe kamerën e telefonit. Vetë telefoni inteligjent vjen me një film transporti në ekran, nën të cilin ka një mbrojtës.

Dizajni dhe ekrani Oscal C80

Smartphone ka një dizajn modern me skaje të sheshta dhe një modul katror dhe ofron karakteristika teknike vërtet interesante me një çmim të përballueshëm.

Telefoni mori një kamerë të dyfishtë, e cila ndodhet diagonalisht (sensori kryesor është 50 MP), dhe një ekran 6,5 inç me rezolucion HD+ dhe një shpejtësi rifreskimi prej 90 Hz. Ky është një rezultat i mirë.

OSCAL C80

Është i përsosur për lojëra dhe siguron kalime të qetë midis aplikacioneve dhe shfletimit në ueb pasi ka një shkallë të lartë rifreskimi.

Në pjesën e përparme, telefoni inteligjent mori një nivel për kamerën e përparme në formën e një rënieje dhe mbrojtjes së ekranit me xhami të lakuar.

OSCAL C80

Karakteristika kryesore e këtij ekrani është shpejtësia e rifreskimit 90 Hz. Duhet të theksoj se ky funksionalitet është shumë i rrallë në telefonat inteligjentë të lirë.

Blackview Oscal C80

Siç mund ta shihni nga fotoja, pajisja ka skaje anësore të sheshta, gjë që i jep një pamje moderne. Mbi kamerën është një grilë e hollë, mezi e dukshme e altoparlantit, në të majtë është një tregues që ju njofton për statusin e baterisë, telefonatat e humbura dhe mesazhet.

Smartphone i ri ka një lexues të gjurmëve të gishtërinjve në panelin anësor, një slot hibrid për dy karta SIM dhe një kartë memorie microSD, madje edhe një kasë të mbrojtur nga rënia. Është gjithashtu një vegël e hollë dhe e lehtë - vetëm 8,55 mm dhe 188 g.

Pavarësisht diagonales mjaft të madhe, telefoni inteligjent përshtatet mirë në dorë. Vendndodhja e elementeve të kontrollit është gjithashtu e këndshme: butonat dhe lidhësit janë në vendet e tyre, kështu që është i përshtatshëm për t'u përdorur. Fundi i sipërm nuk është i përfshirë. Në pjesën e poshtme janë foleja e kufjeve, vrima e mikrofonit, USB-C dhe altoparlanti.

OSCAL C80

Blackview Oscal C80 është montuar me të vërtetë mirë, ndihet mirë në dorë dhe nuk përpiqet të rrëshqasë çdo minutë.

Produktiviteti

Oscal C80 mori një çip Unisoc T606, i cili siguroi risinë me 226 mijë pikë në AnTuTu.

Blackview Oscal C80

Gjithashtu ka 8 GB RAM dhe 128 GB memorie flash. Ashtu si me telefonat inteligjentë të mëparshëm Blackview, RAM-i në Oscal C80 mund të zgjerohet me 6 GB të tjera. Në total, do të keni 14 GB RAM. Hapësira ruajtëse mund të zgjerohet gjithashtu deri në 1 TB me një kartë microSD.

OSCAL C80

Nga rruga, kompania ka ndërfaqen e saj të përdoruesit të quajtur Doke OS. Dhe Oscal C80 funksionon në Android 12 dhe është me këtë version shell 3.0.

C80 ofron me të vërtetë veçori të gjithanshme për të argëtuar përdoruesit dhe për të kursyer kohën e tyre, duke përfshirë dritare të përshtatshme lundruese inteligjente për qasje më të lehtë në aplikacione, bllok shënimesh të përditësuar për listën e detyrave ose shënimin e mendimeve, animacione të përmirësuara për vizualizim më të mirë, planifikimin e CPU-së për kursimin e energjisë, ndriçimin e fytyrës për fotografi mbresëlënëse të shikimit të natës, si dhe kontrolle më të mira të privatësisë kundër rrjedhjeve të të dhënave personale.

Black View

Ekzistojnë gjithashtu opsione të ndryshme inteligjente në smartphone, për shembull, ndezja e ekranit me prekje të dyfishtë, ngritja ose kur shfaqet një mesazh.

Blackview Oscal C80

Dhe gjithashtu mund të zgjidhni funksionimin e LED-së së njoftimit, për shembull, ta aktivizoni atë vetëm për njoftime ose të shfaqni statusin e baterisë.

Procesori në pajisje përballon detyrat e përditshme në mënyrën e përdorimit të një numri të madh aplikacionesh pa asnjë përpjekje dhe nuk nxehet gjatë funksionimit.

Lundrimi, si në çdo pajisje moderne Android, është i mundur me gjeste ose tre butona. Ikonat e aksesit të shpejtë në perde janë të njohura dhe nuk ofrojnë ndonjë risi.

Sa i përket cilësimeve, gjithçka këtu është gjithashtu standarde. Shumë cilësime janë të disponueshme për përdoruesin në lidhje me funksionimin e ekranit, baterisë dhe audios. Smartphone ka edhe gjeste, si dhe funksione të ndryshme inteligjente. Për shembull, mund të përmirësojë efikasitetin e kujtesës bazuar në zakonet e përdoruesit. Pajisja ka gjithashtu një modalitet për fëmijë, i cili do t'ju lejojë të vendosni funksionet e kontrollit prindëror nëse blini një smartphone për një fëmijë.

Oscal C80 ka një bateri 5180 mAh me mbështetje për karikim të shpejtë 18 W. Unë mendoj se kjo është një bateri vërtet e madhe për një smartphone kaq të hollë. Në modalitetin e gatishmërisë, prodhuesi pretendon deri në 528 orë funksionim, dhe mund të them me siguri se në modalitetin e funksionimit të vazhdueshëm të Internetit dhe njoftimeve, mund të zgjasë lehtësisht 2-3 ditë.

 

OSCAL C80

Nëse autonomia duket e pamjaftueshme, telefoni inteligjent ka mënyra të kursimit të energjisë dhe gjithashtu ofron opsione të ndryshme që mund të zgjasin kohën e punës. Për shembull, mund të aktivizoni një modalitet në të cilin softueri veçanërisht i kërkuar do të jetë i kufizuar në përdorimin e burimeve, ose mund të modifikoni parametrat e nisjes automatike, të optimizoni punën në modalitetin e gatishmërisë, të lejoni mbylljen e të gjitha aplikacioneve kur ekrani është i kyçur.

Kamera Oscal C80

Sensori kryesor ka teknologjinë 4-në-1 për fotografi me cilësi më të mirë në kushte me dritë të ulët. Ka një kamerë 8 MP në pjesën e përparme. Detajet dhe interpretimi i ngjyrave të fotove të krijuara në ndriçim të mirë nuk janë të diskutueshme.

OSCAL C80

Kamera kryesore është e aftë të shkrep video me rezolucion 1080p, ajo e përparme me rezolucion 720p. Në të dyja rastet, frekuenca është 30 k/s. Oscal C 80 ofron gjithashtu një modalitet 50 MP, i cili në këtë rast quhet Ultra Res. Kjo mënyrë vërtet përfiton nëse kushtet e ndriçimit janë të duhura. Kur zmadhohet, shfaqja e përmirësuar e detajeve është qartë e dukshme. Kjo është më e dukshme në pamjet e afërta.

OSCAL C80

Ndërfaqja e programit për marrjen e fotografive është plotësisht standarde. Në pjesën e poshtme ka një përzgjedhje të mënyrave: shkrepje standarde, portrete, profesionale (cilësimet manuale), panorama, timelapse, definicion ultra të lartë (50 MP), shkrepje natën dhe makro. Nëse flasim për cilësinë e fotove të marra, atëherë kamera kryesore përballet mjaft mirë me shkrepjen gjatë ditës dhe në muzg.

Në pjesën e sipërme ka cilësime për modalitetin e zgjedhur: raporti i pamjes së fotografisë, kohëmatës, HDR, blic, filtra.

Blackview Oscal C80

Këtu mund të gjeni një buton për Google Lens dhe të shkoni te cilësimet e përgjithshme të kamerës, ku mund të aktivizoni logon në foto, rrjetin ose shkallën, nivelin, të zgjidhni madhësinë e fotografisë, të fikni tingullin e diafragmës.

Rishikimi i smartfonit Blackview Oscal C80

Pajisja siguron zbulimin e skenës dhe "përmirësues" të ndryshëm kur shkrepni portrete. Kamera e përparme tregon cilësi të mirë fotografie në ndriçim të mirë dhe turbullon me sukses sfondin dhe madje ju lejon të rregulloni shkallën e turbullimit.

Rishikimi i smartfonit Blackview Oscal C80

Kamera e përparme e Oscal C80 është gjithashtu interesante. Për një kamerë të vogël 8 megapikselë, selfie të mira merren këtu në ndriçim të mirë, dhe modaliteti i portretit gjithashtu funksionon mirë.

konkluzione

Oscal C80 është një përfaqësues i shkëlqyer i tregut të pajisjeve buxhetore. Ndër avantazhet e tij kryesore, do të veçoj një dizajn të mirë me një sipërfaqe të lëmuar të trupit dhe një ngjyrë të këndshme, një ekran IPS me cilësi të lartë me frekuencë 90 Hz dhe riprodhim natyral të ngjyrave, një rezervë të shkëlqyer memorie, autonomi të gjatë dhe karikim të shpejtë.

Do të përfshij gjithashtu një kamerë të mirë gjatë xhirimeve gjatë ditës dhe muzgut, versionet moderne të Bluetooth dhe Wi-Fi, një lidhës USB-C të përditësuar dhe versionin më të fundit të Android si pluse.

Sa i përket performancës, është mjaft komode gjatë kryerjes së detyrave të përditshme, madje edhe në modalitetin multitasking. Për më tepër, procesori ju lejon të ekzekutoni lojëra mjaft të kërkuara. Kompania ka prodhuar një model të mirë që ia vlen paratë, dhe për këtë arsye, nëse po kërkoni një smartphone të mirë jo më të shtrenjtë se 6-7 mijë UAH, atëherë hidhini një vështrim më të afërt heroit të rishikimit tonë.

OSCAL C80

Shikoni rishikimin e videos

Ku te blej

Ju mund ta ndihmoni Ukrainën të luftojë kundër pushtuesve rusë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni fonde për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

RISHIKON VLERËSIMET

Pamja e jashtme
10
ekran
9
Karakteristikat e
9
Kamerat
8
Software
9
Autonomia
10
Cuna
10
Oscal C80 përballon jetën e përditshme pa ndonjë problem të madh, duke ofruar performancë të këndshme të mirë dhe një kamerë kryesore dhe të përparme të kombinuar me jetëgjatësi të mirë të baterisë dhe një dizajn vërtet të bukur. 
Julia Alexandrova
Julia Alexandrova
Kafexhi. Fotograf. Unë shkruaj për shkencën dhe hapësirën. Mendoj se është shumë herët që ne të takojmë alienët. Unë ndjek zhvillimin e robotikës, për çdo rast ...

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani

Oscal C80 përballon jetën e përditshme pa ndonjë problem të madh, duke ofruar performancë të këndshme të mirë dhe një kamerë kryesore dhe të përparme të kombinuar me jetëgjatësi të mirë të baterisë dhe një dizajn vërtet të bukur. Rishikimi i smartfonit Blackview Oscal C80