VeglatTelefonat inteligjentëRishikimi i Motorola Edge 30 Neo: një fëmijë i bukur me karikim me valë

Rishikimi i Motorola Edge 30 Neo: një fëmijë i bukur me karikim me valë

-

Seria Moto Edge 30 po zhvillohet gjatë gjithë vitit 2022. Modelin e takuam në pranverë Edge 30 Pro, e cila ishte e mirë për të gjithë, por nuk arriti titullin e një flamurtari të plotë. Në fund të verës, u publikua rishikimi ynë i "bazë" Motorola Edge 30, i cili doli të ishte një kategori e mirë e mesme. Epo, në shtator 2022, ndodhi një ngjarje në të cilën Motorola prezantuar një treshe risish - Edge 30 Fusion, Edge 30 Neo, si dhe Edge 30 Ultra. Do të njohim gradualisht secilën prej tyre, por do të fillojmë me modelin më të ri të linjës së përditësuar - Motoçikletë Edge 30 Neo.

moto edge 30 neo

Karakteristikat teknike të Motorola Edge 30 Neo

 • Ekrani: P-OLED, 6,28 inç, 2400×1080 piksele, raporti i pamjes 20:9, shpejtësia e rifreskimit 120 Hz, HDR10, paleta e ngjyrave DCI-P3, sensori i integruar i gjurmëve të gishtërinjve, mbrojtja Gorilla Glass 3
 • Procesori: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm), tetë bërthama (2×2,2 GHz Kryo 660 Gold & 6×1,7 GHz Kryo 660 Silver), çip video Adreno 619
 • Kujtesa: në Evropë disponohet vetëm versioni 8/128 GB, dhe në parim ka modele me 6 GB RAM dhe 256 GB memorie të jashtme, nuk ka slot për kartën e kujtesës në asnjë rast, lloji i RAM-it është LPDDR4x.
 • Bateria: 4020 mAh, karikim i shpejtë TurboPower 68W, karikim me valë 5W
 • Kamera kryesore: 64 MP, f/1.8, 0,7 μm, fokus automatik me zbulimin e fazës, stabilizim optik + lente me kënd të gjerë 12 MP, f/2.2, 120˚, 1.12 μm, fokusim automatik
 • Kamera e përparme: 32 MP, f/2.4, 0.7 µm
 • Transmetimi i të dhënave: 5G, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.1, NFC, GPS, A-GPS, GLONASS, Galileo, busull magnetike, USB Type-C 3.1, Modaliteti ReadyFor
 • OS: Android 12
 • Përmasat dhe pesha: 152,9×71,2×7,8 mm, 155 g
 • Materialet: kornizë plastike, mbulesë e pasme plastike, mbrojtës spërkatës
 • Ngjyrat: Shumë Peri (vjollcë), Onyks i Zi (e zezë), Ice Palace (e bardhë), Aqua Foam (jeshile)
 • Çmimi: rreth 370 dollarë

Pozicionimi në linjë dhe çmimi

Edge 30 Neo i ri është më i riu në serinë e përditësuar. Në përgjithësi, linja Edge për Motorola është një pajisje me theks në stilin dhe kamerat e mira. Nëse dëshironi të krahasoni vizualisht tre risitë e serisë, këtu referencë e mirë. Dhe këtu është një foto, klikoni për ta zmadhuar:

krahaso seritë moto Edge 30
Kliko per te zmadhuar

Me pak fjalë, versionet Fusion dhe Ultra kanë ekrane më të mëdha dhe më të avancuara, materiale premium (panele të pasme xhami, korniza alumini). Sa i përket çipave, Edge 30 Neo mori një version për "klasën e mesme", Fusion ka "dragonin" 888+ të vitit të kaluar dhe flamuri Edge 30 Ultra ka versionin më të fundit Snapdragon 8+ Gen 1. Modelet më të vjetra gjithashtu morën versione me 12 GB RAM dhe 512 GB memorie të përhershme dhe, jo çuditërisht, kamera shumë më të avancuara (më shumë module, dhe "ultra" në përgjithësi ka 200 MP). Dhe nga gjërat e vogla - bateri më të mëdha, versione më të reja të moduleve me valë. Dhe Ultra gjithashtu ka deri në 125 W me kabllo dhe 50 W karikim me valë.

motorola edge 30 ultra fusion neo

Dhe, sigurisht, Edge 30 Neo kushton pothuajse dy herë më shumë se Edge 30 Fusion dhe pothuajse tre herë më shumë se Moto Edge 30 Ultra i avancuar. Gjegjësisht - rreth 370 dollarë (330 euro).

Për një pajisje mesatare, risia është e pajisur në mënyrë shumë tërheqëse, pa llogaritur çipin e thjeshtë Snapdragon 695. Ekran i lëngshëm dhe i qartë OLED 120 Hz, kamera kryesore 64 MP me OIS, 13 MP me kënd të gjerë, altoparlantë stereo me cilësi të lartë, 68 W karikimi i shpejtë. Dhe – që rrallë do ta gjeni në këtë segment çmimesh – një skaner i gjurmëve të gishtërinjve dhe karikimi me valë janë të integruara në ekran. Ajo që është gjithashtu e rëndësishme është që kemi përpara një nga të paktët telefona inteligjentë kompakt, për të cilin do të flasim më vonë.

motorola edge 30 neo

Dhe në këtë pjesë ia vlen të krahasohet Motoçikletë Edge 30 Neo dhe bazë Moto edge 30, e cila u prezantua në pranverën e vitit 2022. Kështu ndodhi që ata aktualisht kushtojnë pothuajse njësoj, por Edge 30 "i rregullt" ka një ekran më të avancuar, një grup kamerash më të fuqishme dhe më interesante. Në vend të kësaj, Edge 30 Neo (në fakt, dhe nga emri rrjedh se është "Edge 30 i ri") mori një dizajn më të freskët dhe aftësinë për të karikuar pa tela. Sigurisht, modeli do të bëhet edhe më i lirë, tani çmimet për të janë maksimale, si për çdo produkt të ri.

Motorola Edge 30
Moto edge 30

Epo, mjaft prezantime, le të njihemi pikë pas pikë me modelin kompakt të pashëm Moto Edge 30 Neo.

Lexoni gjithashtu:

Комплект

Në serinë e përditësuar, Motorola thekson paketimin miqësor ndaj mjedisit. Pa qese plastike, karton të biodegradueshëm, bojë soje.

Në një kuti kompakte do të gjeni vetë telefonin, një karikues 68 W, një kabllo, një kapëse për hapjen e folesë së SIM, një kapak dhe dokumentacion.

Ia vlen t'i kushtohet vëmendje mbulesës - për herë të parë nuk takoj një silikoni, por një plastikë të fortë. Nga ana pozitive, duket më mirë, nuk zverdhet, nuk prish dizajnin dhe ngjyrën e panelit të pasmë. Në disavantazhet – nuk mbron të gjitha anët e telefonit (edhe litarja nuk mund të ngjitet me asgjë), nëse e heq ose e vesh shpesh, qoshet mund të plasariten – më ka ndodhur në një vend , edhe pse rasti mund të vazhdojë të përdoret, ai nuk u prish.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Motorola Moto Edge 20 lite: Çfarë do të habisë "më të rinjtë"?

Dizajni Moto Edge 30 Neo

Gjëja e parë që duhet theksuar është se telefoni inteligjent është i vogël dhe i lehtë! Kjo do t'ju bie menjëherë në sy kur ta shihni dhe ta merrni në duar.

Në parim, telefonat inteligjentë kompakt janë të rrallë, dhe veçanërisht në rangun e çmimeve të mesme, kështu që fakti që Motorola ka krijuar një pajisje në një format të ngjashëm është i kënaqshëm. Peshon 155 g - në përgjithësi, push (sipas standardeve të telefonave inteligjentë), trashësia prej 7,8 mm është gjithashtu minimale.

Këtu, për krahasim, është Edge 30 Neo dhe Galaxy M53 tipik mesatar me një ekran 6,7 inç.

Galaxy M53 + moto edge 30 neo

Dhe ja kjo pajisje jashtëzakonisht e lezetshme në xhepin e xhinseve, ku nuk ndërhyn fare!

Nga thellësia e zemrës sime, unë rekomandoj Moto Edge 30 Neo për të gjithë ata që kërkojnë një kompakt dhe në të njëjtën kohë jo shumë të shtrenjtë (si një "bebe" Xiaomi 12, për shembull, me të njëjtin ekran 6,28 inç) smartphone. Nuk e lodh dorën, është i përshtatshëm për t'u përdorur pa e kapur kutinë.

Të them të drejtën, kisha frikë se mos kisha një lloj klaustrofobie, e cila ishte gjatë testit Xiaomi 12. Por, me sa duket, një ekran i ngushtë me skaje të rrumbullakosura ende luajti një rol atëherë. Epo, unë përdora Edge 30 Neo për dy javë si telefon kryesor dhe nuk pësova asnjë shqetësim. Megjithëse, sinqerisht, unë personalisht më pëlqejnë akoma ekranet e mëdhenj - është më i përshtatshëm të punosh me tekst, të shikosh foto dhe video, etj. Por të gjithë kanë preferencat e tyre.

moto edge 30 neo

Më pëlqen shumë se si duket paneli i përparmë i pajisjes - një vrimë e vogël për kamerën e përparme, minimale (veçanërisht për një "gamë të mesme") dhe korniza të rrumbullakosura mirë.

Paneli i pasmë është përgjithësisht i bukur. Moto më në fund përditësoi dizajnin e njësisë së kamerës, versioni i ri më pëlqen shumë më tepër, duket elegant dhe modern. Dhe del pak nga trupi, gjë që është e përshtatshme.

motorola edge 30 neo

Dhe gjëja më interesante është ngjyrosja. Për të krijuar nuancat e serisë Edge 30, Motorola bashkëpunoi me institutin ndërkombëtar të ngjyrave Pantone - kjo është një organizatë që krijon ngjyra "trendy", studion popullaritetin e nuancave dhe ndihmon kompanitë e mëdha, si Cadillac dhe Lacoste, të zgjedhin ngjyrat e duhura. për produktet e tyre.

motorola edge 30 neo

Pra, në panelet e pasme të Moto Edge 30 Neo të ri, ka "mostra" nga Pantone me emrat e nuancave në modë. Modeli është i disponueshëm në katër ngjyra - Very Peri (vjollcë), Black Onyx (e zezë), Ice Palace (e bardhë), Aqua Foam (jeshile).

Motoçikletë Edge 30 Neo

Më interesantet janë Very Peri dhe Aqua Foam, të cilat Moto i promovon në reklamat e saj. Siç mund ta shihni, ne morëm për testim versionin vjollcë. Dhe të thuash që ngjyra është e bukur është një nënvlerësim. Në dritë, hija ndryshon pak nga blu në vjollcë dhe jargavan.

Paneli i pasmë është plastik dhe ka një shtresë në modë aktualisht me akull të thatë. Mat, me shkëlqim në dritë, i ashpër. Duket shkëlqyeshëm dhe nuk merr fare gjurmë gishtash. Pjesa me shkëlqim është e disponueshme vetëm në një "kornizë" nga Pantone, e cila gjithashtu duket interesante.

Një gjë e vogël e rëndësishme dhe e rrallë është treguesi i dritës së karikimit dhe njoftimeve: buza e njësisë së kamerës ndizet. Vendim i bukur!

Efektet e dritës Moto Edge 30 Neo

Në errësirë, do ta shihni treguesin edhe kur telefoni është i shtrirë me fytyrë lart. Dhe nëse vendosni kutinë e plotë, drita do të përhapet përmes saj dhe do të ndriçojë edhe anët - përsëri, në mënyrë shumë efektive.

Funksionimi i këtij treguesi në video:

Korniza anësore është prej plastike, ka hijen e panelit të pasmë dhe është bërë në mënyrë interesante - mat me skaje me shkëlqim.

Motorola Edge 30 Neo

Nuk ka asnjë element në anën e majtë të telefonit inteligjent. Në të djathtë janë çelësat e kontrollit të volumit dhe të ndezjes/fikjes, të vendosura në një lartësi të rehatshme.

Skaneri i gjurmëve të gishtërinjve, siç është përmendur tashmë, është i integruar në ekran. Ndodhet gjithashtu në një lartësi të përshtatshme, funksionon shpejt dhe qartë - nuk ka asgjë për t'u ankuar. Sigurisht, ekziston edhe njohja e fytyrës, por është më pak e besueshme dhe unë preferoj ta zhbllokoj me gjurmë gishtash - sepse është shumë i përshtatshëm, vendosni gishtin dhe keni mbaruar.

Në skajin e poshtëm të telefonit inteligjent, do të shihni një vend për kartat e kujtesës (në formën e një "sanduiçi" për dy SIM, nuk ka lidhës për një kartë memorie), një lidhës për karikim, një mikrofon dhe tre vrima altoparlanti . Në pjesën e sipërme ka vetëm një mikrofon shtesë dhe mbishkrimin Dolby Atmos. "Ku janë altoparlantët stereo?" ju pyesni. Zbatohet qasja e zakonshme për modelet e lira - roli i folësit të dytë kryhet nga një folës bisedor. Si funksionon saktësisht kjo lidhje - do ta zbulojmë më vonë në seksionin mbi tingullin.

Këtu do të vërej se montimi i pajisjes është i përsosur, dhe gjithashtu se Edge 30 Neo ka një veçori të përbashkët për modelet Moto - mbrojtje themelore kundër spërkatjeve dhe pikave të ujit (standarde IP52). Sigurisht, nuk keni nevojë të lani telefonin tuaj, por ndoshta nuk është e frikshme të laget aksidentalisht.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i smartphone Moto Edge 20 Pro - një "proshka" pak e çuditshme

Ekrani Moto Edge 30 Neo

Risia mori një ekran P-OLED me një diagonale prej 6,28 inç me një rezolucion prej 2400 × 1080, një shpejtësi rifreskimi prej 120 Hz dhe mbështetje për hapësirën e ngjyrave DCI-P3.

Motorola Edge 30 Neo

Ekrani është i mrekullueshëm, sikur nga një model më i shtrenjtë, kjo është edhe arsyeja pse telefoni bën një përshtypje veçanërisht të këndshme kur ndizet. Duke marrë parasysh diagonalen e vogël, qartësia është shumë e lartë. Fotografia është e lëngshme, por jo shumë. Këndet e shikimit janë maksimale, pa shtrembërime ngjyrash. Thellësia e zezë është e lartë.

Natyrisht, falë 120 Hz, fotografia është e qetë, bie në sy. Ekzistojnë tre mënyra funksionimi - automatike (telefoni do të vendoset vetë në varësi të aplikacionit dhe nivelit të karikimit), 60 Hz ose 120 Hz. Unë rekomandoj përdorimin automatik, ku telefoni kalon vetë midis 48, 60, 90 dhe 120 Hz, kompromisi i përsosur midis butësisë dhe jetëgjatësisë së baterisë.

Ndryshimi automatik i ndriçimit funksionon pa ndezje të gabuara. Ekziston një opsion për të rregulluar temperaturën e ngjyrës (heq nuancat e ftohta në mbrëmje), një temë e errët, tre opsione të ngopjes së ngjyrave dhe cilësime të tjera të zakonshme.

Më pëlqeu shumë funksioni "ekstra dim" që mund ta gjeni në "perde" me cilësime të shpejta. Kjo ju lejon të zvogëloni ndriçimin minimal të ekranit, gjë që është e rëndësishme për OLED të ndritshme. Për shembull, kur e vendos fëmijën tim në shtrat në mbrëmje, e aktivizoj këtë modalitet - dhe kam diçka për të lexuar, dhe djali im nuk shqetësohet nga drita e ekranit.

Moto Edge 30 UI

Lexueshmëria në diell është e mirë, ekrani zbehet pak. Shkëlqimi standard është rreth 500 nits, kulmi - rreth 1000.

Motorola Edge 30 Neo

Ekziston një analog i AoD - koha dhe mesazhet në ekranin e kyçjes me mundësinë e shikimit të shpejtë të tyre (Peek Display). Ky ekran aktivizohet vetë për disa sekonda kur merrni pajisjen, prekni ekranin ose tundni dorën mbi të, me një sfond të errët dhe ndriçim minimal për të kursyer energji. Kjo veçori u shfaq në Moto shumë kohë përpara se prodhuesit e tjerë të "shpiknin" një AoD të plotë. Sidoqoftë, në një smartphone me një ekran OLED, do të ishte e mundur të zbatohej një GJITHMONË i plotë në ekran, por për disa arsye Motorola nuk i kushton vëmendje kësaj.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i smartfonëve Motorola Moto Edge 20: Dhe pse ato flamurë?

"Iron" dhe performanca e Motorola Edge 30 Neo

Heroi i rishikimit mundësohet nga një procesor Qualcomm Snapdragon 695 5G. Ky është një çip i nivelit të mesëm me performancë adekuate, që përmban 8 bërthama, të ndara në dy grupe (2 bërthama Kryo 660 Gold punojnë me një frekuencë maksimale të orës deri në 2,2 GHz dhe 6 bërthamat e mbetura Kryo 660 Silver në një frekuencë maksimale të orës deri në 1,7 GHz). Përpunimi i grafikës i është besuar përshpejtuesit Adreno 619. Shumë pajisje të njohura të rangut të mesëm punojnë në "dragon" 695, në veçanti, realme 9 Pro, Pak X4 Pro, Moto G82 і G71, Redmi Note 11 Pro 5G. Këto modele kushtojnë dukshëm më pak se "shumë peri" ynë i pashëm, kështu që unë do të doja të shihja një procesor më të ri dhe më të fuqishëm.

Sidoqoftë, telefoni inteligjent është "i shpejtë" në të gjitha detyrat themelore, çdo lojë do të funksionojë, por gjithsesi mos prisni performancë të lartë në to, grafika do të jetë në një nivel mesatar, mund të ndodhin vonesa. Sa i përket performancës, çipi video Adreno 619 nuk është ndër më të mirët. Nga ana pozitive, Neo-ja jonë nuk nxehet dhe nuk rivendos "revolucionet" e procesorit edhe nën ngarkesë të madhe.

Lexoni gjithashtu:

Moto Edge 30 Neo ekziston në variantet e mëposhtme të vëllimeve të memories - 6/128, 8/128, 8/256 GB. Sidoqoftë, vetëm versioni 8/128 shitet zyrtarisht në Evropë. Është për të ardhur keq që nuk ka asnjë opsion me një disk më të madh, sepse 128 GB pa slot për kartat e kujtesës nuk mjaftojnë për të gjithë. Por shumica do të jenë ende të mjaftueshme, veçanërisht nëse përdorni shërbimet cloud për të parë video, për të dëgjuar muzikë dhe për të ruajtur arkivat e fotografive.

8 GB RAM është një sasi e mjaftueshme për fëmijën mesatar të sotëm, nuk ka probleme me rinisjen e aplikacioneve kur kaloni ndërmjet tyre. Për më tepër, ekziston një funksion i zgjerimit virtual të RAM-it me 2 GB në kurriz të hapësirës së lirë në ruajtje.

Rezultatet e testit standard për adhuruesit e numrave:

 • Geekbench: me një bërthamë - 680, me shumë bërthama - 1995
 • AnTuTu: 380819
 • GFX Aztek Vulkan Lartë: 12

Kamerat

Moto Edge 30 Neo mori një grup prej dy modulesh:

 • Kryesor 64 MP me stabilizim optik
 • 12 MP me kënd të gjerë

Dhe kjo është mjaft e mjaftueshme!

Motoçikletë Edge 30 Neo

Moduli kryesor ka OIS për fotografi më të mprehta dhe video të qëndrueshme - fantastike. Ekziston gjithashtu një lente me kënd të gjerë për të vendosur më shumë në kornizë. Nuk ka asnjë modul makro, por në telefonat inteligjentë të lirë zakonisht mungon gjithsesi, lentet me kënd të gjerë me fokus automatik mbyll çështjen e fotografimit nga afër. Sensorët e thellësisë janë edhe më të padobishëm. Një televizor nuk do të ishte problem për zmadhimin pa humbje të cilësisë, por nuk ka tragjedi pa të. Le të flasim më mirë për cilësinë e fotografisë.

Motoçikletë Edge 30 Neo

Si gjithmonë, Moto përdor teknologjinë e kombinimit të pikselëve, kështu që imazhi është më i detajuar, dhe megapikselët në foto janë 4 herë më të vogla në realitet (16 MP në dalje). Nëse dëshironi, mund të aktivizoni edhe rezolucionin origjinal në cilësimet, por nuk ka dallim të dukshëm dhe fotografitë 64 MP do të "peshojnë" më shumë.

Fotot nga kamera kryesore janë të mira, si për një "mesatare" tipike. Në ndriçim të mirë, detajet janë të larta, diapazoni dinamik është i shkëlqyeshëm, nuk ka pasur gabime në ekuilibrin e bardhë ose transferimin e hijeve, ngopja është në një nivel të mirë, fokusi është i shpejtë dhe i saktë. Këtu janë shembuj:

TE GJITHA FOTOT NGA MOTO EDGE 30 NEO NE rezolucion origjinal

E vetmja gjë është se më mungonte lëngshmëria e interpretimit të ngjyrave. Ndoshta është çështje shije dhe dikush preferon "ditët e javës gri", por për mendimin tim, pas një përpunimi të shpejtë në redaktues (edhe nëse thjesht klikoni në opsionin "auto-përmirësim"), bëhet shumë më i gjallë dhe më i këndshëm. Shembuj, origjinalet nga e majta:

Në dritë të ulët, fotografitë nuk janë më të mira, detajet dhe qartësia bien, objektet në lëvizje mund të duken të paqarta.

Sa më pak dritë, aq më e trishtuar është situata. Në mbrëmje dhe gjatë natës, sigurisht, mund të shkrepni pa aktivizuar modalitetin e natës, por nuk e rekomandoj, sepse fotot do të jenë të paqarta. Me modalitetin e natës, ato bëhen pak më të ndritshme dhe më të qarta. Por ende e zhurmshme dhe jo me interpretim më të mirë të ngjyrave. Këtu është një krahasim, modaliteti i natës në të djathtë:

TE GJITHA FOTOT NGA MOTO EDGE 30 NEO NE rezolucion origjinal

Këndi i gjerë nuk është i keq, fotografia është e suksesshme, me kontrast të mirë dhe gamë dinamike, qoshet pothuajse nuk janë të shtrembëruara. Më poshtë është një foto nga lentet standarde (majtas) në krahasim me një foto nga këndi i gjerë (djathtas):

Kamera me kënd të gjerë ka fokusim automatik, kështu që mund të marrë jo vetëm fotografi "të gjera", por edhe makro nga një distancë prej 2-4 cm. Me ndriçim të mirë, mund të bëni fotografi mjaft të suksesshme.

Ata duken mirë në miniaturë, por në realitet mund të jetë e vështirë për të marrë një foto të qartë, ndaj gjykoni origjinalet. Në çdo rast, një modul i tillë është më i mirë se sensorët makro primitivë 5 MP në telefonat e tjerë.

Fotot e Moto Edge 30

Kamera e përparme 32 MP nuk mjafton për yjet në qiell. Fotografitë nuk janë veçanërisht të mprehta, riprodhimi i ngjyrave është larë, turbullimi i sfondit është larg idealit dhe sa më i keq të jetë ndriçimi, aq më i keq është rezultati.

TE GJITHA FOTOT NGA MOTO EDGE 30 NEO NE rezolucion origjinal

Ekziston një mundësi e ndriçimit të pasmë duke mbushur ekranin me një kornizë të bardhë, por nuk do të dukeni më mirë.

Moto Edge 30 UI

Është gjithashtu e mundur të kaloni nga afër dhe më gjerë (nëse doni të bëni një foto me dikë). Por ndryshimi është i vogël:

Në përgjithësi dhe në përgjithësi, do të funksionojë për rrjetet sociale, por blogerët dhe adhuruesit e selfie-ve duhet të zgjedhin diçka tjetër.

Moto Edge 30 Neo mund të regjistrojë video në 1080p me 30, 60 ose 120 korniza për sekondë. Dikush do të mërzitet nga mungesa e mbështetjes 4K, tashmë e zakonshme në rangun e çmimeve të mesme. Cilësia e videos është mjaft e dobët, e paqartë, e vrullshme, veçanërisht nëse ka lëvizje në kornizë. Në errësirë, është më mirë të mos shkrepni fare - gjithçka është e paqartë dhe ka shumë zhurmë dixhitale. Ketu jane disa shembuj:

Ndërfaqja e kamerës është standarde për Moto. E dukshme, e përshtatshme. Ekziston një modalitet Pro që ju jep kontroll pothuajse të plotë mbi cilësimet e kamerës (si balanca e bardhë, ISO, fokusimi automatik, ekspozimi dhe shpejtësia e shkrehësit), "ngjyra selektive" (lë një ngjyrë në foto), panorama, foto "live", koha e filtrave në kohë reale, formati RAW, etj.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Motorola Moto G32: I lirë dhe i balancuar

Transferimi i të dhënave dhe modaliteti gati për

Smartphone funksionon me Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.1, GPS, GLONASS, Galileo dhe ka busull magnetike, USB Type-C 3.1, ka NFC për pagesë në dyqane, 5G.

Dhe Moto Edge 30 Neo mbështet modalitetin "Gati për". Kam shkruar për të në detaje në rishikimet e top modeleve të vitit të kaluar Moto edge 20 і Edge 20 Pro. "Ready for" është mënyra e lidhjes së një smartphone me një kompjuter ose monitor. Pajisja vepron si një kompjuter portativ dhe ofron një ndërfaqe të veçantë për punë. Në modalitetin "Ready for", telefoni mund të përdoret si një alternativë ndaj një kompjuteri (ka një desktop të plotë, dritare të veçanta), një tastierë lojërash ose kamera dhe mikrofoni i tij mund të përdoren për biseda me video. Mund të lidhni një maus pa tel, tastierë, vetë telefoni inteligjent mund të përdoret si një tastierë me prekje.

Kjo mënyrë ekziston në variacione të ndryshme, në varësi të modelit. Disa pajisje mbështesin një metodë lidhjeje me tel, disa vetëm me valë, disa (si ai i vitit të kaluar Edge 20 lite) është vetëm varianti Ready for PC, i cili ju lejon të përdorni Ready For në një dritare të veçantë në një aplikacion Windows.

Edge 30 Neo mori si Ready for wireless ashtu edhe "Ready for PC". Unë nuk do ta përshkruaj në detaje modalitetin Ready For këtu, pasi asgjë nuk ka ndryshuar në të që nga viti i kaluar. Nëse dëshironi detaje, ju rekomandoj t'i referoheni rishikimit tim të Motorola Edge 20 Pro, ku janë mënyrat e lidhjes me PC përshkruar në detaje.

Motorola gati për

Seria Edge 30 ka ndryshuar paksa dizajnin e aplikacionit Ready For për t'iu përshtatur stilit të Android 12.

"Ready For" është një tipar interesant dhe i rrallë. Mund të quhet vetëm alternativë Samsung Dex, i disponueshëm vetëm për flamurtarët. Në të njëjtën kohë, funksioni është i menduar dhe zbatuar mirë, nuk janë vërejtur probleme gjatë provës, përveç kontrollit me prekje, i cili nuk është më i përshtatshmi. Megjithatë, nuk do të them se nuk mund të jetoni pa Ready For. Por, me siguri, aftësia për t'u lidhur me një PC do të jetë e dobishme për dikë.

Lexoni gjithashtu: Krahasimi Moto G52 vs Moto G62 5G: kaq i ngjashëm dhe kaq i ndryshëm

tingull

Siç u përmend tashmë, tingulli i telefonit inteligjent është stereo, me një altoparlant në pjesën e poshtme, dhe rolin e të dytit e merr një altoparlant i ngushtë sipër ekranit. Ne prisnim më keq, por nuk ka asgjë për t'u ankuar - folësit janë të ekuilibruar mirë, nuk ka asnjë ndryshim të dukshëm midis tyre.

Motoçikletë Edge 30 Neo

Tingulli është i lartë, me cilësi të lartë. Për dashamirët e "tweaks", ka mënyra Dolby Atmos për të zgjedhur - muzikë, film, lojë, podcast. Si parazgjedhje, vetë telefoni përcakton natyrën e audios dhe rregullon tingullin.

Në cilësimet e zërit, do të gjeni edhe funksionin CrystalTalk, i cili përmirëson transmetimin e zërit gjatë bisedave telefonike.

Moto Edge 30 UI

Lexoni gjithashtu: Ora inteligjente Moto 360 3gen: Përvoja dhe tregu

Soft Motorola Edge 30 Neo

Sistemi operativ është Android 12. Unë do të doja të shihja versionin e 13-të "out of box", por ajo që kemi është ajo që kemi. Pamja dhe ndjenja e përdorimit të ndërfaqes janë sa më afër Android-it "të pastër". Unë mendoj se sistemi operativ do të jetë një nga faktorët vendimtarë kur zgjedh një telefon për ata përdorues që nuk i pëlqejnë të gjitha llojet e guaskave.

Më pëlqen që Moto ka veçoritë e veta ekskluzive që Google nuk u ofron përdoruesve të saj. Të gjithë ata janë të grupuar në aplikacionin "Moto". Ka tema interesante të dizajnit, kontrollin e gjesteve (shumë gjëra, për shembull, ndezja e elektrik dore duke tundur dy herë telefonin, aktivizimi i kamerës duke rrotulluar dy herë kyçin e dorës, marrja e një fotografie nga ekrani duke prekur ekranin me tre gishta, modaliteti i heshtur nga ulja e ekranit të smartfonit, etj.) dhe të tjera:

 • Moto display: Shfaqni kohën dhe njoftimet në ekranin e kyçjes me aftësinë për t'i parë shpejt ato me një prekje. Aktivizohet për disa sekonda nëse e merrni pajisjen në duar ose e kaloni dorën mbi të dhe me sfond të errët dhe ndriçim minimal për të kursyer energji.
 • Ekran aktiv (nëse po e shikoni).
 • Mundësia e ndarjes së ekranit në dy pjesë.
 • Aftësia për të nisur aplikacione dhe rregullime të tjera për lojtarët në një dritare të veçantë gjatë lojës.

Ndër risitë interesante është gjesti me prekje të dyfishtë në panelin e pasmë. Si parazgjedhje, funksioni Ready For i "caktohet", por ju mund të caktoni nisjen e çdo programi ose të filloni/ndaloni kur dëgjoni muzikë. Shpresojmë, në të ardhmen, Motorola do të lejojë që të caktohen më shumë opsione për këtë gjest.

Dua të vërej gjithashtu se në versionin e fundit të Motorola OS, ikonat e aplikacioneve të tij janë përditësuar (nga rruga, ka vetëm tre prej tyre, pa mbingarkesë, si në konkurrentët).

Fontet, miniaplikacionet e orës dhe motit për desktopin, koha në ekranin e kyçjes janë përditësuar gjithashtu. Predha tani ka një pamje më moderne, e cila është e lezetshme.

Nga rruga, në pamjet e mësipërme, ju mund të shihni fontin standard që "u ngrit" kur mbështillja kopjen rezervë gjatë konfigurimit fillestar. Por pas instalimit të përditësimeve të sigurisë, fonti i sistemit Moto u aktivizua si parazgjedhje - është më i bukur, madje edhe widget standarde duken më mbresëlënëse me të. Kështu duket:

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i kufjeve Motorola MOTO XT500+: Më mirë në shtëpi

Bateria dhe jeta e baterisë

Motorola Moto Edge 30 Neo është i pajisur me një bateri me kapacitet 4020 mAh. Sipas standardeve moderne, nuk mjafton. Por nuk duhet të harrojmë se para nesh është një smartphone i vogël, i hollë dhe i lehtë. Dhe zhvilluesit kanë arritur të optimizojnë mirë kursimin e energjisë, sepse telefoni ofron rreth 6-8 orë përdorim aktiv në detyra të ndryshme me ekranin të ndezur - si në modelet me 5000 mAh.

Moto Edge 30 UI

Kur e përdorja (dhe jam një përdorues aktiv që rrallë më merr smartfonin nga duart), kam pasur gjithmonë karikim të mjaftueshëm deri në orët e vona të mbrëmjes.

Motoçikletë Edge 30 Neo

Falë mbështetjes së karikimit të shpejtë, ju mund ta rikarikoni telefonin inteligjent lehtë dhe shpejt. Përshtatësi i plotë TurboPower 68 W, i pajtueshëm me standardin USB Power Delivery, karikon pajisjen nga zero në 100% në rreth 40 minuta. Në të njëjtën kohë, 30 minuta janë të mjaftueshme për 92%, 20 minuta - për 70%, me pak fjalë - treguesit janë të jashtëzakonshëm.

Motoçikletë Edge 30 Neo

Dhe një tjetër opsion i jashtëzakonshëm është mbështetja për karikimin me valë - sepse në kategorinë e çmimeve deri në 400 dollarë praktikisht nuk gjendet, deri më tani kjo është prerogativë e flamurëve! E megjithatë një veçori e përshtatshme - nuk keni nevojë të ngjitni telat askund, vendoseni në një stacion karikimi (në punë ose natën) - dhe vetë smartfoni karikohet ngadalë. Sigurisht, shumë ngadalë, pasi fuqia është vetëm 5 W dhe duhen dy orë për t'u ngarkuar plotësisht.

Motoçikletë Edge 30 Neo

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Motorola Moto G200: Snapdragon 888+, 144 Hz dhe një dizajn interesant

konkluzione

Motorola prodhoi një pajisje shumë tërheqëse "të klasës së mesme", e cila, për ta thënë troç, bie në sy, kryesisht për shkak të dizajnit të saj - një shpinë "akulli" mat dhe hije nga paleta e institutit të ngjyrave Pantone (kryesisht vjollcë dhe jeshile ) pushto në shikim të parë. Përveç kësaj, kemi para nesh një smartfon të vogël të rrallë në segmentin e çmimeve të mesme, i cili kundërshton makinat “lopatë”.

Motoçikletë Edge 30 Neo

Përparësi të tjera përfshijnë një ekran OLED me cilësi të lartë 120 Hz, altoparlantë stereo me cilësi të lartë, një bateri të qëndrueshme, megjithëse me kapacitet të ulët, karikim të shpejtë 68 W, karikim me valë (një gjë e rrallë, duke marrë parasysh çmimin e një smartphone), të pastër dhe të optimizuar në mënyrë perfekte Android me shtesa minimale dhe të dobishme nga Moto. Një gjë e vogël e lezetshme – buza e kamerës si tregues mesazhi.

Tani për të këqijat. Fotografitë janë të bukura në dritë të mirë, por fatkeqësisht gjithçka bëhet shumë e trishtuar nëse ka më pak dritë, modaliteti i natës është shumë i dobët. Cilësia e videos është gjithashtu nën mesataren dhe nuk ka mbështetje 4K. Chipset-i normalisht "tërheq" të gjitha detyrat kryesore, por për këto para ka shumë smartfonë me procesorë më produktivë, ndaj do të doja diçka më të re dhe më të fuqishme.

Motorola Edge 30 Neo

Nga rruga, për telefonat inteligjentë të tjerë. Le të shohim se cilët janë konkurrentët e Moto Edge 30 Neo.

Le të fillojmë me dy modele shumë të ngjashme nga markat e korporatës BBK Electronics - Realme 9Pro+ і OnePlus North 2T. Ndër avantazhet e Moto është qartë dizajni, kamera më e mirë me kënd të gjerë, karikimi me valë, Android i pastër. Megjithatë Realme dhe OnePlus do të përfitojnë nga procesorë më të fuqishëm, module më të forta të kamerës kryesore dhe bateri më të qëndrueshme. Do të shënoj nga e njëjta kompani realme GT NEO 3T me chipset e shkëlqyer 870, por disavantazhet janë të njëjta.

realme GT NEO 3T
realme GT NEO 3T

Gjithashtu vlen të përmendet Xiaomi 11T me një kamerë vërtet të lezetshme 108 MP dhe një çip të avancuar. Redmi Note 11 Pro + përmban një kamerë po aq të mirë, karikim mega-të shpejtë 120 W, por vetëm 6 GB RAM. Xiaomi 12 Lite 8/128 është gjithashtu një zgjedhje e mirë falë kamerës së tij 108 MP, ekranit me cilësi të lartë dhe chipsetit të fuqishëm.

Lexoni gjithashtu:

Epo, "Google" gjithashtu vjen në mendje Pixel 6a. Çipi i lartë, madhësia kompakte (ekran 6,1 inç, i vetmi "jo lopatë" në krahasimin tonë), Android 13 i fundit dhe garanci për përditësime të gjata operacionale, fotografi të shkëlqyera, mbrojtje IP67 nga uji. Krahasuar me Edge 30 Neo, ekrani nuk është aq i shkëlqyer dhe karikimi nuk është aq i shpejtë, por koha e funksionimit është pak më e gjatë.

Pixel 6a

Dhe këtu nuk mund të mos përmendet ajo themelore Moto edge 30. Siç thashë në hyrje, tani është bërë më i lirë dhe kushton njësoj si versioni Neo. Dhe ka një ekran më të avancuar, një grup kamerash më të fuqishme. Edge 30 Neo përmban, përsëri, një dizajn të freskët dhe aftësinë për të karikuar pa tela.

Moto edge 30

Epo, kjo është e gjitha. Na tregoni se çfarë mendoni në komente Motorola Moto Edge 30 Neo dhe keni dashur ta blini këtë smartphone?

Lexoni gjithashtu:

Ku mund të blini Motorola Edge 30 Neo

Rishikimi i Motorola Edge 30 Neo: një fëmijë i bukur me karikim me valë

RISHIKON VLERËSIMET

Dizajn
10
Materialet, montimi
9
Ergonomia
10
Ekrani
10
Produktiviteti
7
Kamerat
7
PZ
10
Autonomia
10
Cuna
8
Moto Edge 30 Neo është një "gamë e mesme" që pushton me dizajnin e tij - "mbrapa" mat, nuanca në modë. Para nesh është një smartphone i rrallë në një trup të vogël dhe të lehtë. Ndër pluset - një ekran kryesor OLED 120 Hz, altoparlantë stereo, një bateri afatgjatë, karikim 68 W, karikim me valë (një gjë e rrallë në segmentin e rangut të mesëm), Android i pastër dhe i optimizuar në mënyrë perfekte me shtesa të dobishme nga Moto. I mungon cilësia më e mirë e fotografisë në dritë të ulët, si dhe një procesor më i fuqishëm. Në çdo rast, ky “fëmijë” bie në dashuri me veten e tij.
Olga Akukina
Olga Akukina
Gazetare dhe redaktor IT me mbi 15 vite përvojë. Unë jam veçanërisht i interesuar për temën e telefonave inteligjentë dhe pajisjeve të tjera, testoj të gjitha risitë më të fundit, më pëlqen të provoj gjëra të reja dhe të ndaj përvojën time.

Artikuj të tjerë