VeglatTelefonat inteligjentëRishikimi i Motorola Edge 30 Ultra: A është Moto i mirë në flamurët?

Rishikimi i Motorola Edge 30 Ultra: A është Moto i mirë në flamurët?

-

Në shtator, Motorola njoftoi serinë e re Edge për gjysmën e dytë të 2022 (autori ynë mori pjesë në prezantimin në Milano, kemi shkruar për risitë). Ajo Edge 30 Fusion, Edge 30 Neo, si dhe flamuri Edge 30 Ultra. Tashmë kemi takuar bukuroshin Moto Edge 30 Neo, i cili na befasoi me ngjyrat e tij dhe mbështetjen për karikim pa tel. Ne po testojmë në mënyrë aktive Fusion - rishikimi do të publikohet së shpejti. Epo, ky material i dedikohet majës sot Motorola - Edge 30 Ultra.

Motorola Edge 30 Ultra

Pozicionimi në linjë dhe çmimi

Këtu duhet thënë se Motorola nuk kishte flamurë! Kishte një seri buxhetore dhe me buxhet të mesëm të Moto G, telefonat inteligjentë kryesorë të të cilëve janë me sa duket të mirë, por ata renditen vetëm si "vrasës të flamurit", dhe madje edhe atëherë me një shtrirje (rishikimi ynë i Moto G200 këtu). Ekziston seria Edge, modelet më të mira të së cilës tashmë mund të quheshin "vrasës të flamurit", por ato nuk ishin flamurë të plotë. Ne testuam Edge 20 Pro - nuk na bëri përshtypje (rishikoni këtu). Edge 30 Pro doli më pas, dhe për shkak të një numri thjeshtimesh, ishte gjithashtu e pamundur ta quash atë një flamur (lexoni rishikimin tonë).

Motorbike Edge 30 Pro
Motorola Edge 30 Pro

Epo, seriali më në fund është rimbushur Motorola Edge 30 Ultra. "Ultra" duhet të jetë flamuri, apo jo? Në pamje të parë, është shumë e vërtetë. Dizajni premium (kornizë metalike, paneli i pasmë qelqi), Snapdragon 8+ Gen 1 i linjës më të lartë, ekran P-OLED me cilësi të lartë, 12 GB RAM dhe 512 GB memorie të përhershme, një grup i avancuar kamerash me një Moduli kryesor 200 MP, karikimi me tela 125 W dhe 50 W me valë. Në rishikim, do të zbulojmë nëse është aq i mirë në praktikë sa është në letër.

Motorola Edge 30 Ultra

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Motorola Edge 30 Neo: një fëmijë i bukur me karikim me valë

Dhe këtu dua të vërej se "ultra" ndryshon nga modeli mesatar në linjën e përditësuar Edge 30 me karakteristika më të avancuara të ekranit, një procesor më të freskët, më shumë megapiksel të të gjitha kamerave, aftësi më të gjera regjistrimi video, karikim më të shpejtë (Fusion me valë është nuk mbështetet fare). Nëse dëshironi të krahasoni vizualisht Moto Edge 30 Neo, Fusion dhe Ultra, hapeni atë pjata sipas kësaj pgomar.

moto edge 30 krahaso

Motorola Edge 30 Ultra kushton siç i ka hije një flamurtari - shumë. Megjithatë, ndërsa ne ishim (për një kohë të gjatë) duke përgatitur këtë përmbledhje, ai arriti të binte nën zbritjet e festave dhe të bëhej më i lirë. Tani pajisja shitet në Poloni, ku e testuam, për 4000 zloty (500 zloty më lirë se në fillim të shitjeve), që është rreth 900 dollarë.

Pajisja nuk shitet ende në Ukrainë dhe nuk dihet kur/nëse do të shfaqet.

Karakteristikat teknike të Motorola Edge 30 Ultra

 • Ekrani: P-OLED, 6,67 inç, 2400×1080 piksele, miliardë hije, raporti i pamjes 20:9, shpejtësia e rifreskimit 144 Hz, HDR10, mbështetje për HDR10+, ndriçimi maksimal 1250 nits, sensori i gjurmëve të gishtave të integruar në ekran, Gorilla Glass 5
 • Procesori: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm), tetë bërthama me tetë bërthama (1×3,19 GHz Cortex-X2 & 3×2,75 GHz Cortex-A710 & 4×1,80 GHz video Cortex-A510 ), Adreno730
 • Kujtesa: në Evropë është i disponueshëm vetëm versioni 12/256 GB, dhe në parim ka modele me 8 GB RAM dhe 128/256 GB memorie të jashtme, si dhe 12/512 GB, nuk ka slot për kartën e kujtesës çdo rast, lloji RAM – LPDDR5, lloji i memories së përhershme – UFS 3.1
 • Bateria: 4610 mAh, PowerDelivery karikim i shpejtë 125 W, karikim pa tel 50 W, karikim i kthyeshëm me valë 10 W
 • Kamera kryesore:
  • 200 MP, f/1.9, 1/1.22″, 0.64µm, autofokus fazor, stabilizim optik
  • Lente telefoto 12 MP, f/1.6, 1.22µm, autofokus fazor, zmadhimi 2x pa humbje të cilësisë
  • Lente me kënd të gjerë 50 MP 114˚, f/2.2, 1/2.76″, 0.64µm
  • Regjistrimi i videos: [email mbrojtur], [email mbrojtur]/ 60fps, [email mbrojtur]/60/120/320/960fps, gyro-EIS, HDR10+
 • Kamera perballe: 60 MP, f/2.2, 1/2.8″, 0.61µm
 • Transmetimi i të dhënave: 5G, Wi-Fi me tri bandë 802.11 a/b/g/n/ac/6e, Bluetooth 5.2, NFC, GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, Galileo, busull magnetike, USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.4, modaliteti i lidhjes ReadyFor PC
 • OS: Android 12
 • Përmasat dhe pesha: 161,8×73,5×8,4 mm, 198,5 g
 • Materialet: korniza alumini, panele xhami para dhe mbrapa (Gorilla Glass 5), mbrojtje nga pluhuri dhe spërkatjet e ujit IP52
 • Ngjyrat: E zeza ndëryjore (e zezë), e bardhë ylli (e bardhë)
 • Çmimi: rreth 900 dollarë

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Motorola Edge 30: ekuilibri në maksimum

Комплект

Në serinë e përditësuar, Motorola thekson paketimin miqësor ndaj mjedisit. Pa qese plastike, karton të biodegradueshëm, bojë soje.

Në një kuti kompakte do të gjeni vetë telefonin, një karikues të madh dhe të rëndë 125 W, një kabllo, një kapëse për hapjen e folesë së kartës SIM, një kuti dhe dokumentacion.

Mbulesa është silikoni i zakonshëm (do të zverdhet me kalimin e kohës). I jep mbrojtje kamerave, skajeve të ekranit, por gjithsesi prish dizajnin e mirë të pajisjes dhe e bën atë të duket si një "fermë kolektive".

Dhe rasti sigurisht ndërhyn në shtypjen e tasteve anësore, ato bëhen shumë të shtrënguara. Pa mbulesë nuk ka probleme...

Kutia Moto Edge 30 UltraNjë film fabrike është ngjitur në ekran, i cili gjithashtu mund t'i atribuohet elementeve të kompletit.

Megjithatë, nuk durova dot dhe pas disa ditësh përdorimi të smartfonit e hoqa, më falin recensentët e mëposhtëm. Ky film mblodhi shumë pluhur dhe gjurmë gishtash. Vetë sipërfaqja e ekranit ka një shtresë të mirë oleofobike, kështu që praktikisht nuk ka probleme me printimet. Përveç kësaj, filmi ndërhyn me gishtat kur bëni gjeste nga skaji i ekranit. Ndaj vendoseni vetë, por unë mendoj se filmi është një “ftopka”.

Film mbrojtës Moto Edge 30 ultra

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Motorola Moto Edge 30 Pro: a është një flamur?

Dizajn Motorola Edge 30 Ultra

Smartphone më fitoi me pamjen e tij në shikim të parë.

Nuk ka asnjë mënyrë për të thënë se Motorola Edge 30 Ultra nuk është tërheqës ose i mërzitshëm. Dizajni është me të vërtetë flamurtar.

Moto Edge 30 Ultra

Ekrani ka korniza minimale dhe skaje shumë të rrumbullakosura, kështu që ka një pamje "të pafund", një prerje e këndshme për kornizën e përparme është e integruar në ekran, i cili mbrohet nga Gorilla Glass 5.

Moto Edge 30 Ultra

Korniza e trupit është alumini, shumë e hollë në anët për shkak të skajeve të pjerrëta, e sheshtë sipër dhe poshtë - siç është në modë tani.

Sa i përket ekranit të rrumbullakosur - më pëlqen ajo që kam shkruar në komente si Xiaomi 12, dhe Xiaomi 12 Pro. Edhe pse shumë njerëz e pështyjnë një vendim të tillë. Disavantazhet përfshijnë pamundësinë e zgjedhjes me sukses të një filmi mbrojtës (në dreq filmat, ekrani tashmë është i mbrojtur nga gërvishtjet), prekjet e rreme (nuk më kanë ndodhur kurrë në të gjitha vitet e përdorimit të telefonave me ekrane të tillë), imazhi shtrembërim në skaje (nuk e shoh se është shtrembëruar).

Mendoj se ekrane të tilla janë para së gjithash të bukura. Së dyti, në mënyrë ergonomike. Skajet e pjerrëta e bëjnë ekranin dhe telefonin më të ngushtë. Për shkak të kësaj, përshtatet më mirë në pëllëmbën e dorës, ndihet më i hollë dhe kontrollohet më lehtë me njërën dorë. Dhe në rastin e Motorola Edge 30 Ultra, gjithçka është kështu. Në kohën që po testoja këtë model, sapo kisha marrë një iPhone 14 Pro Max krejt të ri. Pas një muaji pushim nga iPhone monstruoz, as që doja ta merrja. Dhe “ultra” në sfond dukej kompakte, megjithëse është edhe një model i madh me ekran 6,67”.

Epo, pjesa e përparme është e mbuluar dhe mezi pres t'ju tregoj panelin e pasmë. Ne kemi hasur në një vendim të ngjashëm më shumë se një herë (rastësisht - Xiaomi 12 / 12 Pro, OPPO Renë6), por magjeps çdo herë. Sipërfaqja mat, me shkëlqim, paksa e ashpër është si akulli i thatë. E këndshme në prekje, nuk rrëshqet në dorë, absolutisht nuk mbledh gjurmë gishtash. Dhe shkëlqen bukur në dritë.

Moto Edge 30 Ultra

Në serinë e re Edge, Motorola ka përditësuar dizajnin e njësisë së kamerës, versioni i ri më pëlqen shumë më tepër, duket elegant dhe modern. Dhe platforma del pak nga trupi, gjë që është e përshtatshme.

Nuk ka elementë në anën e majtë të telefonit. Në të djathtë janë butonat e kontrollit të volumit dhe të ndezjes/fikjes. Kornizat anësore janë të ngushta, ashtu si edhe vetë butonat, por nuk kam pasur shqetësime gjatë përdorimit të tyre (përveç situatave kur telefoni është në një kasë të rregullt, por ndoshta mund të blini një tjetër, më të menduar).

Moto Edge 30 Ultra

Në pjesën e sipërme - vetëm vrima e mikrofonit dhe logoja Dolby Atmos. Në pjesën e poshtme ka një mikrofon tjetër, një vend të kartës (vetëm SIM, kartat e kujtesës nuk mbështeten), një lidhës Type-C për karikim dhe një vrimë altoparlanti. Tingulli në Motorola Edge 30 Ultra është stereo, por altoparlanti i dytë përdoret si një zgjidhje kompromisi. Siç mund ta shihni, nuk ka lidhës për kufjet me tela.

Moto Edge 30 Ultra

Ne do të dëshironim të shihnim një shkallë të lartë mbrojtjeje kundër ujit në anije, por, për fat të keq, Moto e injoroi këtë pikë. Më saktësisht, ekziston një standard IP52, si shumë modele 4 herë më të lira. Por këto janë vetëm spërkatje të rastësishme, nuk ka nevojë të lagni Edge 30 Ultra, as ta zhytni në ujë. Është për të ardhur keq, por, për shembull, në Xiaomi 12 Pro gjithashtu nuk ka vlerësim IP.

Moto Edge 30 Ultra

Ngjyrat e disponueshme të trupit janë bardh e zi. Është për të ardhur keq, nuk ka shumëllojshmëri, me një panel të pasmë të tillë me teksturë, ngjyrat e tjera do të dukeshin të shkëlqyera.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i smartphone Moto Edge 20 Pro - një "proshka" pak e çuditshme

Ekrani

Motorola Edge 30 Ultra mori një ekran të denjë për një smartphone kryesor. Matrica P-OLED (jo vetëm me cilësi të lartë, por edhe ekonomike), një miliard ngjyra, mbështetje HDR10+, shpejtësi e lartë rifreskimi prej 144 Hz.

Edge 30 Ultra

Ekrani karakterizohet nga kontrast i lartë, kënde maksimale të shikimit, interpretim i mrekullueshëm i ngjyrave, shkëlqim i shkëlqyeshëm (deri në 1250 nits në kulmin, edhe në një ditë me diell imazhi dhe teksti mbeten të lexueshëm), animacione të lëmuara.

Por, për fat të keq, Motorola, edhe në gjëra të vogla, "prerë qoshet" - rezolucioni është tipik Full HD+, d.m.th. 2400×1080. Ndërsa modelet me të vërtetë top, si ajo e përmendur tashmë këtu Xiaomi 12 Pro, me rezolucion QHD (1440×3200). Po, dikush nuk do ta vërejë ndryshimin me Full HD-në e zakonshme, por personalisht unë mund ta shoh shumë mirë - fontet dhe madje edhe elementët më të vegjël me rezolucion më të lartë janë veçanërisht të qarta. Por përsëri, ky është një trailer nga seriali "cool" dhe "edhe cooler". Dhe në Edge 30 Ultra, gjithçka është e lezetshme, imazhi është shumë i qartë. Thjesht, do të doja më shumë nga flamuri.

Edge 30 Ultra

Falë 144 Hz, fotografia është e qetë, bie në sy. Ekzistojnë tre mënyra funksionimi - automatike (telefoni do të vendoset vetë, në varësi të aplikacionit dhe nivelit të karikimit), 60 Hz ose maksimumi 144 Hz. Unë rekomandoj përdorimin e opsionit automatik, ku telefoni kalon automatikisht midis 48, 60, 90 dhe 144 Hz, që është kompromisi i përsosur midis butësisë dhe jetëgjatësisë së baterisë.

Ndryshimi automatik i ndriçimit funksionon pa ndezje të gabuara. Ekziston një opsion për të rregulluar temperaturën e ngjyrës (heq nuancat e ftohta në mbrëmje), një temë e errët, tre opsione të ngopjes së ngjyrave dhe cilësime të tjera të zakonshme.

Më pëlqeu shumë funksioni "ekstra dim" që mund ta gjeni në "perde" me cilësime të shpejta.

moto shtesë e zbehtë

Kjo ju lejon të zvogëloni ndriçimin minimal të ekranit, gjë që është e rëndësishme për OLED të ndritshme. Për shembull, kur e vendos fëmijën tim në shtrat në mbrëmje, aktivizoj këtë modalitet - mund të lexoj ueb ose rrjete sociale dhe djali im nuk shqetësohet nga drita e ekranit.

Edge 30 Ultra

Motorola ka AoD-në e saj analoge - kohën dhe mesazhet në ekranin e kyçjes me mundësinë e shikimit të shpejtë të tyre (Peek Display). Ky ekran aktivizohet vetë për disa sekonda kur merrni pajisjen, prekni ekranin ose tundni dorën mbi të, me një sfond të errët dhe ndriçim minimal për të kursyer energji. Kjo veçori u shfaq në Moto shumë kohë përpara se prodhuesit e tjerë të "shpiknin" AoD-në e tyre. Sidoqoftë, në një smartphone me një ekran OLED, do të ishte e mundur të zbatohej një GJITHMONË i plotë në ekran, por për disa arsye Motorola ende nuk i kushton vëmendje kësaj.

Këtu do të vërej se skaneri i gjurmëve të gishtërinjve është i integruar në ekran. Ndodhet në një lartësi të rehatshme, funksionon shpejt dhe qartë - nuk ka asgjë për t'u ankuar. Sigurisht, mbështetet edhe njohja e fytyrës, por është më pak e besueshme dhe preferoj ta zhbllokoj me gjurmë gishtash - sepse është kaq i përshtatshëm, kur e marr pajisjen e vendos gishtin "automatikisht" pa u menduar.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i smartfonëve Motorola Moto Edge 20: Dhe pse ato flamurë?

Hekuri dhe performanca Motorola Edge 30 Ultra

Këtu mjafton të thuhet se telefoni inteligjent funksionon në bazë të procesorit më të fundit të bërë sipas procesit teknologjik 4 nm - Snapdragon 8 Gen 1. Sigurisht, duhet të prisni performancën e flamurit prej tij dhe këto pritshmëri janë të justifikuara. Ultra është e shpejtë në të gjitha detyrat, zvarrit çdo lojë, nuk ka kuptim ta përshkruajmë atë në detaje.

Por ajo që ia vlen t'i kushtohet vëmendje është se Ultra jonë tejkalon shumë smartfonë të tjerë flamurë në standarde, madje edhe me të njëjtët procesorë, për shembull. Xiaomi 12 Pro. Jo në mënyrë radikale, por parakalim. Diçka të ngjashme kam vënë re gjatë testeve të punonjësve të shtetit. Përfundimi është i thjeshtë - Motorola di të punojë me softuer dhe ta optimizojë atë për çdo model specifik. Dhe ata gjithashtu kanë softuer të shkëlqyeshëm, Android pothuajse të pastër, në të cilin nuk ka asgjë të tepërt dhe të panevojshme, kjo gjithashtu ka një efekt.

Edge 30 Ultra

Në GeekBench 5 (me shumë bërthama), telefoni inteligjent shënon 4 pikë, në GeekBench 266 (me një bërthamë) 5 pikë, në AnTuTu 1 – 269 pikë, në 9DMark Wild Life Vulkan 1 – 074.

Unë besoj se në rastin e një flamuri të fuqishëm, ajo që është më interesante nuk është se ai "tërheq" (sepse çdo gjë tërhiqet), por se si e bën saktësisht - nëse është i qëndrueshëm apo nuk nxehet. Më lejoni t'ju them: nuk vura re mbinxehje, edhe kur luaja lojëra që kërkojnë burime si Fortnite. Smartphone bëhet i ngrohtë, por asgjë më shumë.

Testet speciale të stresit tregojnë se me një ngarkesë të lartë afatgjatë në procesor, modeli do të rivendosë "revolucionet" e tij në afërsisht 80%, dhe më pas në 65%. Por këtu duhet të kuptoni se asnjë lojë nuk do të krijojë një ngarkesë afatgjatë 100% në procesor, dhe aq më tepër - asnjë nga detyrat e përditshme të një përdoruesi smartphone. Kështu që unë do ta quaja Motorola Edge 30 Ultra një pajisje shumë të qëndrueshme dhe tepër të shkathët.

Në Poloni shitet vetëm versioni me 12/256 GB memorie, megjithëse në parim ka edhe versione me 8 GB RAM dhe 512 GB memorie. Ndoshta ia vlente të sillte versionin 512 GB në treg, pasi 256 GB mund të mos mjaftojnë për dikë. Dhe për disa arsye, nuk ka vend për kartat e kujtesës, megjithëse do të doja ta shihja atë në anije. 12 GB RAM është maksimumi për sot, nuk keni nevojë për më shumë. Sidoqoftë, në cilësimet e performancës ekziston një funksion i zgjerimit virtual të RAM-it me 3 GB për shkak të hapësirës së lirë në ruajtje.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Moto G82 5G është një smartphone i përballueshëm me OIS dhe AMOLED

Kamerat Motorola Edge 30 Ultra

Edge 30 Ultra

Besohet se kamerat e Motorola-s janë "jo top". Thonë se modelet buxhetore nuk janë të këqija, por mos prisni asgjë të veçantë nga modelet e shtrenjta. Le të zbulojmë nëse "ultra" e re mund ta ndryshojë situatën. Të paktën ajo përpiqet. Në letër, grupi i moduleve duket bindës:

 • Kamera kryesore 200 MP, f/1.9, 1/1.22″, 0.64µm, fokusim automatik fazor, stabilizim optik
 • Lente telefoto 12 MP, f/1.6, 1.22µm, fokusim automatik me zbulimin e fazës, zmadhim 2x pa humbje
 • Lente me kënd të gjerë 50 MP 114˚, f/2.2, 1/2.76″, 0.64µm
 • Kamera e përparme 60 MP, f/2.2, 1/2.8″, 0.61µm

Të paktën, megapikselët u "derdhën" me shumë bujari.

Motorola Edge 30 Ultra

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Motorola Moto G32: I lirë dhe i balancuar

Më shumë rreth moduleve

Sensori kryesor 200 MP është i freskët dhe deri tani i rrallë (është në Edge 30 Ultra dhe Xiaomi 12T Pro) Samsung HP1 me stabilizim optik. Me një format 1/1.22″, është një nga modulet më të mëdha që mund të gjendet në telefonat inteligjentë. Madhësia e pikselëve individualë është 0.64 µm. Për të përmirësuar cilësinë, softueri kombinon disa pikselë në një, në këtë rast, 16 në 1 (teknologji Samsung Tetra2pixel), i cili na jep një madhësi piksel prej 2.56 µm dhe një imazh me një rezolucion prej 12,5 MP në dalje. Ju mund të bëni fotografi me 200 MP të plotë, por ndryshimi në cilësi vështirë se do të jetë i dukshëm, dhe foto të tilla do të "peshojnë" shumë (deri në 80-90 MB) dhe do të duhet shumë kohë për t'u krijuar. Edhe pse nëse keni nevojë për disa super-detaje (për shembull, duhet të shihni detaje të vogla në distancë), atëherë ia vlen të provoni.

Moduli me kënd të gjerë është Samsung JN1, ai përdor gjithashtu teknologjinë e lidhjes së pikselëve (Tetrapixel, 4 piksele kombinohen në një). Formati 1/2.76″, madhësia e pikselit 0.64µm. Gjatësia fokale është 14 mm. Moduli është i pajisur me fokusim automatik, kështu që mund të përdoret edhe për shkrepje nga afër.

Kamera e tretë është një lente telefoto Sony IMX663 (1/2.93″, 1.22µm), e cila ju lejon të zmadhoni dy herë më afër objekteve pa humbur cilësinë. Motorola e quan këtë modul portret, ai ka një gjatësi fokale prej 50 mm ekuivalente. Hapja është f/1.6, domethënë sensori kap shumë dritë.

Së fundi, moduli i përparmë është një OmniVision OV60A 60 MP me një gjatësi fokale ekuivalente me 24 mm.

Foto ditore nga module të ndryshme

Le të kalojmë në diskutimin e cilësisë së fotografisë Motorola Edge 30 Ultra. Në dritën e ditës, fotografitë janë të shkëlqyera, nuk prisja asgjë tjetër. Ngjyra të gjalla, ekuilibër i mirë i bardhë, ekspozim i lartë, detaje të shkëlqyera.

TE GJITHA FOTOT NGA MOTO EDGE 30 ULTRA NE REZOLUCION ORIGJINAL

Lentja telefoto jep gjithashtu rezultate të mira. Nuk do të them se mprehtësia është perfekte, por detajet janë të shkëlqyera dhe interpretimi i ngjyrave është gjithashtu. Më poshtë për krahasim: në të majtë është një foto nga moduli kryesor, në të djathtë është nga TV.

Më lejoni t'ju kujtoj se Motorola gjithashtu e quan atë një lente portreti. Në të vërtetë, ekuivalenti i 50 mm me një hapje prej f/1.6 mund të krijojë portrete të mirë me një sfond cilësor të turbullt.

Këndi i gjerë dhe modaliteti i portretit

Modaliteti i portretit ka dy nivele zmadhimi, secila simulon një gjatësi fokale të ndryshme klasike.

Në versionin 35 mm përdoret kamera kryesore, cilësia është e mirë, më shumë ambient futet në lente. Në modalitetin 85 mm përdoret edhe një lente telefoto, objekti i shkrepjes afrohet shumë, ndërkohë që nuk është e nevojshme t'i afrohesh fizikisht. Përpunimi i softuerit të fotove të tilla është shumë i mirë, nuk ka të meta, megjithëse më pëlqeu më shumë cilësia 50 mm.

Moduli me kënd të gjerë prodhon foto të mira, por nuk do t'i quaja ideale - ato janë të mprehta dhe me kontrast. Këtu janë shembuj, në të majtë është një foto nga moduli kryesor, në të djathtë, për krahasim, nga ai me kënd të gjerë:

TE GJITHA FOTOT NGA MOTO EDGE 30 ULTRA NE REZOLUCION ORIGJINAL

Makro

Siç është vërejtur tashmë, "i gjerë" mund të marrë foto makro falë fokusimit automatik. Një zgjidhje e ngjashme përdoret në shumë modele kryesore nga iPhone 13 Pro / 14 Pro tek Huawei P50 Pro. Cilësia, në çdo rast, është më e mirë se ajo e një lente makro të veçantë që mund të gjendet në telefonat inteligjentë të rangut të mesëm. Macro me Edge 30 Ultra është e bukur, e qartë, me nuanca të këndshme. Unë u kënaqa! Këtu janë shembuj:

Lexoni gjithashtu: Krahasimi Moto G52 vs Moto G62 5G: kaq i ngjashëm dhe kaq i ndryshëm

Zmadhimi

Smartphone ju lejon të zmadhoni 10x, por zmadhimi optik është vetëm deri në 2x. Përsëri, nuk ka 50x ose 100x si disa flamurë të avancuar. Por jo të gjithë kanë nevojë për të. Përafrimi 10x nuk është ideal, por të paktën tekstet do të jenë të lexueshme. Shembuj (1x-2x-10x):

Të shtënat gjatë natës

Fotografitë e marra në Motorola Edge 30 Ultra në errësirë ​​janë të mira. Por jo më shumë se kaq. Për shembull, nga fotot e natës nga Xiaomi 12 Pro Unë këputa me një çaj, siç thonë ata. Dhe me Moto, gjithçka është e qartë, pa zhurmë të tepërt dixhitale, por asgjë e veçantë, nëse keni parasysh çmimin. Këtu janë disa shembuj, unë e mora telefonin për një provë në prag të 1 Nëntorit (Dita e të Gjithë Shenjtorëve në Evropë), kështu që tema ndonjëherë është varreza.

TE GJITHA FOTOT NGA MOTO EDGE 30 ULTRA NE REZOLUCION ORIGJINAL

Modaliteti i natës aktivizohet si parazgjedhje (opsioni "Auto Night Vision", kështu që nuk duhet të shqetësoheni për të gjatë shkrepjes. Megjithatë, versioni i tij optimal aktivizohet, si të thuash - për një kompromis midis cilësisë dhe kohës kur duhet ta mbani telefonin pa lëvizur dhe të mos merrni frymë. Nëse jeni në një mjedis krejtësisht të errët, mund të ketë kuptim të aktivizoni modalitetin e natës përmes menysë manualisht - atëherë fotot do të zgjasin më shumë, por cilësia do të jetë më e mirë. Nuk ka kuptim të shkrepni pa përdorur Night Vision, pasi fotot do të dalin të errëta dhe shpesh të paqarta, dhe objektet me shkëlqim, si shenjat, do të ekspozohen tepër.

Ja një krahasim, foto normale në të majtë, Night Vision i detyruar në të djathtë:

Në errësirë, mund të shkrepni me sukses si në telefoto (për t'i afruar objektet) ashtu edhe në një kënd të gjerë (për të vendosur më shumë në kornizë), cilësia do të jetë e lartë. Po, në rastin e "të gjerë", diapazoni dinamik do të vuajë, por kjo nuk është kritike. Dhe në shembullin e televizorit, asgjë nuk vuan dukshëm, moduli kap dritë të mjaftueshme, nuk ka nevojë për përpunim agresiv të softuerit.

Fotot e natës nga lentet telefoto (standarde në të majtë, telefoto në të djathtë):

Fotot e natës nga një lente me kënd të gjerë (standarde në të majtë, të gjerë në të djathtë):

Kamera e përparme Edge 30 Ultra

Kamera selfie 60 megapikselë e Edge 30 Ultra prodhon autoportrete të shkëlqyera 15 megapikselë (përsëri, rezolucioni zvogëlohet për cilësi më të mirë). Fotografitë kanë detaje të shkëlqyera, gamë të gjerë dinamike dhe ngjyra të këndshme dhe të gjalla. Dhe madje edhe ndriçimi i dobët (për shembull, në shtëpi në mbrëmje) nuk është problem.

Selfie e Motorola Edge 30 Ultra

Është e mundur të kaloni nga një nga afër dhe një më e gjerë (nëse doni të bëni një foto me dikë). Por ndryshimi është minimal:

TE GJITHA FOTOT NGA MOTO EDGE 30 ULTRA NE REZOLUCION ORIGJINAL

Në dritë të ulët, kamera mund të ndriçojë fytyrën tuaj me një kornizë të bardhë të ndritshme, por nuk do t'ju bëjë më të bukur.

Edge 30 Ultra selfie kamera

Cilësia e regjistrimit të videos

Motorola Edge 30 Ultra mbështet regjistrimin e videove me rezolucion deri në [email mbrojtur] (1080p dhe 4K me 30/60 fps janë gjithashtu të disponueshme) kur përdorni kamerën kryesore. Gjerësia dhe televizori janë të kufizuara [email mbrojtur], të cilën shumë e konsiderojnë një minus, por për mendimin tim nuk është kritike. 8K është koduar duke përdorur kodekun h.264 si parazgjedhje, por ju mund të zgjidhni kodekun më efikas h.265 në cilësimet. Stabilizimi optik është i disponueshëm në të gjitha mënyrat, përveç 8K, dhe audio regjistrohet në stereo me 256 kbps.

Nuk e shoh kuptimin e shkrepjes në 8K dhe 4K, [email mbrojtur] më se e mjaftueshme. Në këtë version, videot janë të bukura, të lëmuara, të stabilizuara në mënyrë të përkryer, me interpretim të shkëlqyeshëm të ngjyrave me lëng dhe një gamë të shkëlqyer dinamike. Edhe pse nuk ka ankesa të veçanta as për 4K. Por në 8K ka një dridhje, qartësisht nuk kishte stabilizim të mjaftueshëm, detajet u pësuan dhe interpretimi i ngjyrave pësoi disi, dhe numri i kornizave për sekondë në fakt nuk i kalon 26. Shembuj:

Videoja e natës nuk është pika e fortë e Edge 30 Ultra. Fotografia është disi e paqartë, ka zhurmë të dukshme dixhitale, fokusimi automatik ngadalësohet, diapazoni dinamik është i kufizuar (pavarësisht nga moduli), fps bie në 25-26 dhe çdo burim drite dhe rrethina e tij përfundimisht "prehen" në të bardhë. Shembuj:

Softueri i kamerës

Ndërfaqja e kamerës është standarde për Moto. E dukshme, e përshtatshme. Ekziston një modalitet Pro që ju jep kontroll pothuajse të plotë mbi cilësimet e kamerës (si balanca e bardhë, ISO, fokusimi automatik, ekspozimi dhe shpejtësia e shkrehësit), "ngjyra selektive" (lë një ngjyrë në foto), panorama, foto "live", koha e filtrave në kohë reale, formati RAW dhe kështu me radhë.

Lexoni gjithashtu: Ora inteligjente Moto 360 3gen: Përvoja dhe tregu

Transferimi i të dhënave dhe modaliteti gati për

Smartphone mbështet brezat më të fundit Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, Bluetooth 5.3, të gjitha sistemet e mundshme të navigimit, ka një busull magnetik, USB Type-C 3.1, NFC për pagesa në dyqane, 5G.

Dhe Motorola Edge 30 Ultra mbështet modalitetin "Gati për". Kam shkruar për të në detaje në rishikimet e top modeleve të vitit të kaluar Moto edge 20 и Edge 20 Pro. "Ready for" është mënyra e lidhjes së një smartphone me një kompjuter ose monitor. Pajisja vepron si një kompjuter portativ dhe ofron një ndërfaqe të veçantë për punë. Në modalitetin "Ready for", telefoni mund të përdoret si një alternativë ndaj një kompjuteri (ka një desktop të plotë, dritare të veçanta), një tastierë lojërash ose kamera dhe mikrofoni i tij mund të përdoren për biseda me video. Mund të lidhni një maus pa tel, tastierë, vetë telefoni inteligjent mund të përdoret si një tastierë me prekje.

Kjo mënyrë ekziston në variacione të ndryshme në varësi të modelit. Disa pajisje mbështesin një metodë lidhjeje me tel, disa vetëm me valë, disa (si ai i vitit të kaluar Edge 20 lite) - vetëm opsioni Ready for PC, i cili ju lejon të përdorni Ready For në një dritare të veçantë në një aplikacion Windows.

Edge 30 Ultra mori të gjitha veçoritë – të dyja me kabllo “Ready for”, wireless dhe “Ready for PC”. Për opsionin e parë, do t'ju duhet një kabllo USB-C MHL Alt HDMI ose USB-C-to-C dhe një monitor të përputhshëm.

Unë nuk do ta përshkruaj në detaje modalitetin Ready For këtu, pasi asgjë nuk ka ndryshuar në të që nga viti i kaluar. Nëse dëshironi detaje, ju rekomandoj t'i referoheni rishikimit tim të Motorola Edge 20 Pro, ku janë mënyrat e lidhjes me PC përshkruar në detaje.

Motorola Edge 30 Ultra

Në serinë Edge 30, përveç që dizajni i aplikacionit Ready For ka ndryshuar pak.

"Ready For" është një tipar interesant dhe i rrallë. Mund të quhet vetëm alternativë Samsung Dex, i disponueshëm vetëm për flamurtarët. Në të njëjtën kohë, funksioni është i menduar dhe zbatuar mirë, nuk janë vërejtur probleme gjatë provës, përveç kontrollit me prekje, i cili nuk është më i përshtatshmi. Megjithatë, nuk do të them se nuk mund të jetoni pa Ready For. Por, me siguri, aftësia për t'u lidhur me një PC do të jetë e dobishme për dikë.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i kufjeve Motorola MOTO XT500+: Më mirë në shtëpi

tingull

Tingulli i smartfonit është stereo, me një altoparlant në pjesën e poshtme, dhe rolin e të dytit e merr një altoparlant i ngushtë sipër ekranit. Për të qenë i sinqertë, prisja më të keqen, por nuk ka asgjë për t'u ankuar - altoparlantët janë të balancuar mirë, nuk ka asnjë ndryshim të dukshëm midis tyre, tingulli është voluminoz, me zë të lartë, në përgjithësi - jashtëzakonisht me cilësi të lartë.

Moto Edge 30 Ultra

Dolby Atmos

Për dashamirët e "tweaks", ka mënyra Dolby Atmos për të zgjedhur - muzikë, film, lojë, podcast. Si parazgjedhje, vetë telefoni përcakton natyrën e audios dhe rregullon tingullin.

Në cilësimet e zërit, ekziston një funksion CrystalTalk që përmirëson transmetimin e zërit gjatë bisedave telefonike.

Soft Motorola Edge 30 Ultra

Sistemi operativ është Android 12. Unë do të doja të shihja versionin e 13-të "out of box", por ajo që kemi është ajo që kemi. Pamja dhe ndjenja e përdorimit të ndërfaqes janë sa më afër Android-it "të pastër". Unë mendoj se sistemi operativ do të jetë një nga faktorët vendimtarë kur zgjedh një telefon për ata përdorues që nuk i pëlqejnë guaskat.

Më pëlqen që Moto ka veçoritë e veta ekskluzive që Google nuk u ofron përdoruesve të saj. Të gjithë ata janë të grupuar në aplikacionin "Moto". Ka tema interesante të dizajnit, kontrollin e gjesteve (shumë gjëra, për shembull, ndezja e elektrik dore duke tundur dy herë telefonin, aktivizimi i kamerës duke rrotulluar dy herë kyçin e dorës, marrja e një fotografie nga ekrani duke prekur ekranin me tre gishta, modaliteti i heshtur nga ulja e ekranit të smartfonit, etj.) dhe më shumë:

 • Moto display: Shfaqni kohën dhe njoftimet në ekranin e kyçjes me aftësinë për t'i parë shpejt ato me një prekje. Aktivizohet për disa sekonda nëse e merrni pajisjen në duar ose kaloni dorën mbi të dhe me sfond të errët dhe ndriçim minimal për të kursyer energji.
 • Ekran aktiv (nëse po e shikoni).
 • Mundësia e ndarjes së ekranit në dy pjesë.
 • Aftësia për të nisur programe dhe rregullime të tjera për lojtarë në një dritare të veçantë gjatë lojës.

Ndër risitë interesante është gjesti me prekje të dyfishtë në panelin e pasmë. Si parazgjedhje, funksioni Ready For i "caktohet", por ju mund të caktoni nisjen e çdo aplikacioni ose të filloni/ndaloni kur dëgjoni muzikë. Shpresojmë, në të ardhmen, Motorola do të lejojë që të caktohen më shumë opsione për këtë gjest.

Dua të vërej gjithashtu se në versionin e fundit të Motorola OS, ikonat e aplikacioneve të tij janë përditësuar (nga rruga, ka vetëm tre prej tyre, pa mbingarkesë, si në konkurrentët).