VeglatTelefonat inteligjentëRishikimi i Motorola Edge 30: ekuilibri në maksimum

Rishikimi i Motorola Edge 30: ekuilibri në maksimum

-

Krahasuar me versionin Pro, shqyrtimi i të cilave ne e bëmë së fundmi, ky model doli të ishte shumë më i përballueshëm për sa i përket çmimit dhe duket të jetë një vendim blerjeje më i balancuar. Le të shohim se çfarë shkoi prodhuesi për të arritur një rezultat të tillë, dhe me çfarë shpenzimesh Motorola Edge 30 do të mposhtin konkurrentët.

Motorola Edge 30

Karakteristikat dhe çmimi i Motorola Edge 30

 • Ekrani: OLED, 6,5 inç, 2400×1080, raporti i pamjes 20:9, shpejtësia e rifreskimit 144 Hz, HDR10+
 • Procesori: Qualcomm Snapdragon 778G+, 6 nm, 1×2,5 GHz Cortex-78 & 3×2,4 GHz Cortex-A78 & 4×1,8 GHz Cortex-A55
 • Përshpejtuesi i videos: Adreno 642L
 • Kujtesa: 6/8 GB LPDDR5 RAM, 128/256 GB UFS 3.1 RAM
 • Bateria: 4020 mAh, karikim i shpejtë TurboPower 33W, karikim me valë 15W, karikim me valë të kthyeshme.
 • Kamera kryesore: 50 MP, f/1.8, 1,0 μm, PDAF, stabilizim optik + lente me kënd të gjerë 50 MP, sensor thellësie f/2.2, 114˚ + 2 MP
 • Kamera e përparme: 32 MP, f/2.3, 0.7µm
 • Transmetimi i të dhënave: LTE, 5G (n1/3/5/7/8/20/28/38/40/41/66/77/78), NFC, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ 6e, Bluetooth 5.2, GPS (A-GPS), GLONASS, BDS, GALILEO
 • OS: Android 12
 • Përmasat dhe pesha: 159,4×74,2×6,8 mm, 15 g
 • Çmimi: rreth 600 dollarë

Set etjnga Motorola Edge 30

Në kutinë me telefonin do të gjeni të gjitha gjërat e zakonshme: një karikues 33 W, një kabllo USB-USB-C, një kuti silikoni, një kapëse për nxjerrjen e kartës SIM dhe dokumentacion.

Motorola Edge 30

Gjëja më e bukur e këtij modeli është, natyrisht, zgjidhja me ngjyra e panelit të pasmë. Ne testuam variantin Meteor Grey. Më dukej zgjidhja më e shtrenjtë dhe premium nga të gjitha të mundshmet - në kënde të caktuara, sipërfaqja shkëlqen nga nuancat e blusë dhe nenexhikut, dhe përfundimi mat shton stil. Përdoruesit mund të zgjedhin gjithashtu midis ngjyrave Supermoon Silver dhe Aurora Green.

Përdorimi i plastikës këtu në panelin e pasmë dhe në anët justifikohet me faktin se modeli nuk është i nivelit të lartë, megjithëse humbet menjëherë nga kutitë metalike të konkurrentëve. Sidoqoftë, nuk ka ndjenjë të lirë nga kjo plastikë, smartphone është shumë i këndshëm për t'u mbajtur në duar.

Ana e përparme është e mbuluar me Corning Gorilla Glass 3 me një shtresë oleofobike. Nga rruga, smartphone mori gjithashtu një shtresë hidrofobike, kështu që mos kini frikë nga spërkatjet. Kamera e përparme është e integruar në ekran, kornizat e ekranit janë të ngushta dhe të sheshta nga të gjitha anët, "mjekra" nuk bie në sy.

Më pëlqeu pesha modeste e telefonit inteligjent dhe hollësia e tij. Duket se diagonalja është vetëm disa të dhjetat e një inç më e vogël se 6,7 inç e flamurit standard, dhe telefoni inteligjent ndihet shumë herë më i rehatshëm në një pëllëmbë të vogël femërore.

Por fakti që kamerat dalin dukshëm mbi trup dha një ndjenjë ankthi për sigurinë e tyre. Megjithatë, nëse vendosni një kasë në smartfonin tuaj, ajo nuk do të jetë më e dukshme.

Nuk ka çelësa në anën e majtë. Në të djathtë - një çelës i kontrollit të volumit me dy pozicione dhe një buton energjie. Interesante, ndryshe nga modeli më i vjetër, sensori këtu nuk është i vendosur në butonin e energjisë, por i integruar në ekran.

Në pjesën e sipërme të telefonit inteligjent është vetëm një mikrofon që kryen funksionin e uljes së zhurmës. Në pjesën e poshtme ka një mikrofon tjetër, lidhës Type-C, vrima të altoparlantëve dhe një vend për kartat SIM (ekziston një opsion me një ose dy karta SIM). Lidhësi 3,5 mm nuk u dorëzua, kështu që patjetër mendoni të blini të mira Kufje TWS.

Ekrani Motorola Edge 30

Duke filluar me modelet Edge të vitit të kaluar, Motorola ka përdorur në mënyrë aktive ekranet OLED. Cilësia e matricës OLED 6,5 inç të përdorur këtu është e shkëlqyer, teknologjia HDR10+ dhe mbulimi i plotë i hapësirës së ngjyrave DCI-P3 kujdesen për krijimin e një pamje realiste. Fotografia është e lëngshme, e zeza është e thellë, pa u zbehur. Këndet e shikimit janë maksimale, pa shtrembërim.

Ekrani Edge 30, si versioni më i vjetër, krenohet me një shpejtësi të lartë rifreskimi prej 144 Hz. Ekzistojnë tre mënyra funksionimi "hertzivka" të disponueshme - automatike (telefoni do të vendoset vetë në varësi të programit dhe nivelit të karikimit), 60 Hz ose 144 Hz.

Është më mirë të përdorni opsionin automatik (vetë telefoni kalon midis 48, 60, 90 dhe 120 Hz), atëherë nuk do të vini re se herci i rritur po e shkarkon baterinë. Sidoqoftë, është e rëndësishme të kuptohet këtu se në modalitetin automatik keni një maksimum prej 120 Hz, megjithëse ndoshta do të jenë të paktë ata që mund të shohin ndryshimin nga 144 Hz.

Ndryshimi automatik i ndriçimit funksionon pa ndezje të gabuara. Ekziston një opsion për të rregulluar temperaturën e ngjyrës, një temë të errët, tre opsione të ngopjes së ngjyrave dhe cilësime të tjera të zakonshme.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Motorola Moto Edge 30 Pro: a është një flamur?

"Iron" dhe performanca e Motorola Edge 30 

Smartphone mori një procesor Snapdragon 778G+ - jo një përmirësim i rëndësishëm në krahasim me versionin e mëparshëm, por ia vlen të kujtojmë se produkti i ri nuk pretendon titullin e flamurit. Përkundrazi, kemi të bëjmë me një telefon inteligjent të rangut të mesëm me aftësi të mira për kryerjen e shumë detyrave dhe potencial të mirë për shumicën e lojërave celulare.

Rezultatet e testeve standarde

 • Geekbench: me një bërthamë - 801, me shumë bërthama - 2857
 • 3DMark Wild Life: 2810 (FPS mesatare: 16,8)
 • 3DMark Wild Life Extreme: 764 (FPS mesatare: 4,6)

RAM në smartphone, në varësi të modelit, është 6 ose 8 GB - vëllimi nuk është maksimumi, por më se i mjaftueshëm për funksionimin e qetë të ndërfaqes dhe çdo programi.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Moto G82 5G është një smartphone i përballueshëm me OIS dhe AMOLED

Kamerat Motorola Edge 30

Edge 30 Pro është i pajisur me dy kamera 50 MP - kryesore dhe me kënd të gjerë. Ekziston gjithashtu një sensor dytësor i thellësisë 2MP që ndihmon me turbullimin e sfondit.

Sensori kryesor - OmniVision OV50A - është një gjeneratë e re e moduleve të kamerës, me një madhësi të madhe piksel prej 1.0µm. Si zakonisht në Moto, përdoret teknologjia e kombinimit të pikselëve, kështu që imazhi është më i detajuar, dhe megapikselët në foto janë 4 herë më të vogla në realitet (12,5 MP në dalje). Nëse dëshironi, mund të përfshini rezolucionin origjinal në cilësimet, por nuk ka ndonjë ndryshim të dukshëm. Ka fokusim automatik fazor dhe stabilizim optik për modulin kryesor.

Një aparat fotografik me kënd të gjerë me një kënd shikimi 118 gradë është gjithashtu shumë i mirë. Këtu përdoret gjithashtu teknologjia e kombinimit të pikselëve dhe fokusimi automatik me cilësi të lartë.

Fotot nga kamera kryesore janë shumë të mira, veçanërisht duke marrë parasysh nivelin paraprak të telefonit inteligjent. Ju jeni mirë me gjithçka - si me detajimin ashtu edhe me ekuilibrin e bardhë, dhe me interpretimin e ngjyrave dhe mprehtësinë. Fotografitë duken sa më realiste, pa përpunim të panevojshëm softuerësh.

Ju mund të gjeni shembuj të fotografive në rezolucionin origjinal këtu

Në dritë të ulët, kamera kap dritë të mjaftueshme, por me qartësi dhe mprehtësi, ndonjëherë lindin probleme, si në shumë modele të tjera jo flamur.

Përkundër faktit se një aparat fotografik i veçantë për fotografinë makro nuk u nda këtu, fotografitë e marra në modalitetin e duhur janë mjaft të përshtatshme. Për mua, ky është pikërisht rasti kur "më pak është më mirë, por më mirë" - ata nuk kanë shtuar një lente të veçantë, por thjesht kanë përdorur potencialin e atyre ekzistuese.

Këndi i gjerë nuk është i keq, fotografia është e suksesshme, me kontrast të mirë dhe gamë dinamike, qoshet pothuajse nuk janë të shtrembëruara. Më poshtë është një foto nga lentet standarde (majtas) në krahasim me një foto nga këndi i gjerë (djathtas).

Kamera e përparme është 32 MP, është më se e mjaftueshme për autoportrete të mira ose vlog.

Edge 30 mund të regjistrojë video 4K me 30 fps në modulin kryesor. Stabilizimi optik ndihmon në përmirësimin e cilësisë së regjistrimit, por edhe ai nuk kursen në errësirë ​​- videot bëhen të zhurmshme dhe humbasin shumë cilësi.

Ekziston një modalitet Pro që ju jep kontroll pothuajse të plotë mbi cilësimet e kamerës (si balanca e bardhë, ISO, fokusimi automatik, ekspozimi dhe shpejtësia e diafragmës), panoramën, fotot live, selfiet në grup, skanimin, shkrepjen me kamerë të dyfishtë dhe veçori të tjera të dobishme.

Transferimi i të dhënave dhe modaliteti gati për

Transferimi i të dhënave është në rregull. Ekzistojnë versione të reja të Wi-Fi 6 dhe Bluetooth 5.2, NFC për pagesa në dyqane, 5G dhe të gjitha shërbimet e vendndodhjes që mund t'ju nevojiten.

Ashtu si telefonat inteligjentë të gjeneratës së mëparshme, Edge 30 mbështet modalitetin "Ready for" - duke e lidhur telefonin inteligjent me një PC ose monitor. Në këtë mënyrë, telefoni juaj inteligjent mund të përdoret si një alternativë ndaj një kompjuteri (ka një desktop të plotë, dritare të veçanta), një tastierë lojërash ose mund të përdorni kamerën dhe mikrofonin e tij për biseda me video. Mund të lidhni një maus me valë, tastierë dhe vetë telefoni inteligjent mund të përdoret si një tastierë me prekje.

Moto Edge 30 si një model i nivelit paraprak ka marrë të gjitha veçoritë – si me kabllo Ready for ashtu edhe me valë. Por kablloja e nevojshme nuk është përfshirë në komplet, kështu që ju duhet të kujdeseni për të. Epo, ose për Wi-Fi të shpejtë dhe me cilësi të lartë.

Mund të lexoni më shumë rreth këtij modaliteti këtu.

tingull

Motorola Edge 20 ishte i mirë në shumë mënyra, por nuk mund të mos e kritikoja për altoparlantin mono. Por "tridhjetë" morën altoparlantë stereo. Sidoqoftë, jo pa kompromise - roli i të dytit kryhet nga një folës bisedor mbi ekran, i cili, natyrisht, është disi inferior ndaj vëllait të tij multimedial.

Tingulli është i lartë dhe me cilësi të lartë. Për funksionimin e saktë të barazuesit, ekziston Dolby Atmos - vetë telefoni inteligjent përcakton natyrën e audios dhe rregullon tingullin. Gjithashtu, në cilësimet e zërit do të gjeni funksionin shumëfunksional CrystalTalk, i cili përmirëson transmetimin e zërit gjatë bisedave telefonike.

Lexoni gjithashtu: Përvoja ime me OnePlus 9 Pro dhe markën në përgjithësi: Do të habiteni!

Softueri Motorola Edge 30

Edge 30 funksionon në një version të ri të sistemit operativ Android 12. Pamja dhe ndjesia e përdorimit të ndërfaqes është sa më afër që të jetë e mundur me Android 12 "të pastër" që mund të shihet në telefonat inteligjentë google PixelDhe ky mund të jetë një nga argumentet në favor të Edge 30 në krahasim me konkurrencën.

Ndërfaqja e re e cilësimeve të shpejta dhe "perdeve" të mesazheve bie menjëherë në sy - ky është një nga ndryshimet vizuale më të habitshme në Android 12. Tani butonat janë të rrumbullakosura dhe një ekran i veçantë është i disponueshëm për mesazhet, i cili thirret duke shtypur në cilësimet e shpejta.

Widget-et e Android 12 gjithashtu morën një rregullim të madh. Tani vrojtimi i tyre "live" është i disponueshëm në madhësi të ndryshme, mbështetet ngjyrosja dinamike e përditësuar e miniaplikacioneve bazuar në motorin Material You - ato përshtaten me sfondin e zgjedhur. Ekziston një veçori tjetër e Materiali Ju këtu - përshtatja e temës, veçanërisht ikonave, në sfond. Sidoqoftë, ai është i maskuar nga një motor me temë specifike Moto.

Në Android 12, theks i veçantë i kushtohet sigurisë dhe privatësisë. Në veçanti, është shfaqur një panel i ri kontrolli i privatësisë, në të cilin menjëherë mund të zbuloni se cili aplikacion përdor kamerën, altoparlantin, aksesin në vendndodhje, etj. Treguesit e kamerës dhe mikrofonit janë të disponueshëm në këndin e sipërm djathtas të ekranit për t'ju bërë të ditur me një shikim se jeni duke u parë, si dhe ndërrime të shpejta që ju lejojnë të kufizoni aksesin në kamerë dhe mikrofon.

Më pëlqen që Moto ka veçoritë e veta ekskluzive që Google nuk u ofron përdoruesve të saj. Ata janë grupuar të gjithë së bashku në aplikacionin Moto Features. Ka tema interesante të dizajnit, kontrollin e gjesteve (shumë gjëra interesante, për shembull, ndezja e elektrik dore me një dridhje të dyfishtë të telefonit, aktivizimi i kamerës me një kthesë të dyfishtë të kyçit të dorës, marrja e një fotografie nga ekrani duke prekur ekranin me tre gishtat, modaliteti i heshtur duke ulur ekranin e telefonit inteligjent poshtë, etj.) dhe veçori të tjera:

 • Shfaq moto (nga e cila Samsung Gjithmonë në ekran): shfaqja e kohës dhe mesazheve në ekranin e kyçjes me aftësinë për t'i parë shpejt ato duke i prekur. Aktivizohet për disa sekonda kur merrni pajisjen ose tundni dorën mbi të, me një sfond të errët dhe ndriçim minimal për të kursyer energji.
 • Ekran aktiv (nëse po e shikoni).
 • Opsioni për të ndarë ekranin në dy pjesë.
 • Aftësia për të nisur programe dhe rregullime të tjera për lojtarë në një dritare të veçantë gjatë lojës.

Bateria dhe jeta e baterisë

Edge 30 është i pajisur me një bateri me një kapacitet prej 4020 mAh. Procesori këtu është mjaft i fortë, shpejtësia e rifreskimit të ekranit mund të jetë 144 Hz, potenciali i përdorimit të telefonit është i madh. Prandaj, nuk duhet të mbështeteni në faktin se do të bëni pa e karikuar telefonin inteligjent në mbrëmje ose natën.

Mesatarisht, telefoni ofron rreth 7-8 orë përdorim aktiv në detyra të ndryshme me ekranin të ndezur. Nëse kaloni në modalitetin automatik të zgjedhjes së shkallës së rifreskimit të ekranit, këta numra do të rriten pak.

Por ajo që padyshim e bën situatën me baterinë më fitimprurëse është karikimi i plotë. Risia vjen me një karikues 33 W TurboPower të përfshirë. Si rezultat, në gjysmë ore do të merrni rreth 80% karikim dhe në një orë mund të merrni një pajisje plotësisht të karikuar, e gatshme për të vazhduar t'ju kënaqë me aftësitë e saj.

konkluzione

Motorola Edge 30 doli të jetë një smartphone shumë interesant. Ka një nivel hekuri mbi mesatar, i cili ndikoi pozitivisht në çmim, por nuk ndikoi shumë në performancën.

Karakteristikat më të habitshme të telefonit inteligjent janë ekrani OLED 144 Hz, kamerat e përshtatshme për klasin e tij, karikimi i shpejtë efektiv dhe versioni aktual i Android 12 pa shumë funksione të panevojshme.

Sigurisht, kishte disa kompromise - një kuti plastike dhe jo bateria më e madhe, por ato nuk e prishin vërtet përshtypjen e pajisjes. Prandaj, nëse nuk synoni të merrni smartfonin më të fuqishëm në një çip të fuqishëm, atëherë është mjaft e mundur të konsideroni Edge 30 si një kandidat.

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Rishikimi i Motorola Edge 30: ekuilibri në maksimum

RISHIKON VLERËSIMET

Dizajn
8
ekran
10
Kamerat
8
Produktiviteti
8
Ndërfaqja
10
Autonomia
8
Cuna
9
Motorola Edge 30 doli të ishte një smartphone shumë interesant. Ka një nivel hekuri mbi mesatar, i cili ndikoi pozitivisht në çmim, por nuk ndikoi shumë në performancën. Karakteristikat më të habitshme të telefonit inteligjent janë ekrani OLED 144 Hz, kamerat e përshtatshme për klasin e tij, karikimi i shpejtë efektiv dhe versioni aktual i Android 12 pa shumë funksione të panevojshme.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

2 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Oleksandr
Oleksandr
2 muaj më parë

Unë kam një Edge 20. Si smartphone për 500 dollarë në momentin e lëshimit, softueri është mjaft i shtrembër, kamera është mediokër, lidhja është e keqe në zonat problematike, bateria është e dobët.

Partizan
Partizan
10 muaj më parë

Një provë e çuditshme. Për disa arsye, shumica e "testuesve" janë të sigurt se një klient i mundshëm është jashtëzakonisht i interesuar të dijë se sa papagaj do të thirrë telefoni në test. Dhe të gjitha rishikimet janë plotësisht të ngjashme dhe ... plotësisht jo informative.
Sa zgjat bateria kur shikoni një video, sa kur vozitni në modalitetin e navigatorit, cila është cilësia e komunikimit në vendet me mbulim të dobët? A është i njëjti busull për pozicionim adekuat? A është e mundur të përdorni karta SIM dhe një kartë memorie në të njëjtën kohë, apo ka vetëm një slot të kombinuar?
asnjë përgjigje për këto pyetje absolutisht adekuate

Popullore tani

Motorola Edge 30 doli të ishte një smartphone shumë interesant. Ka një nivel hekuri mbi mesatar, i cili ndikoi pozitivisht në çmim, por nuk ndikoi shumë në performancën. Karakteristikat më të habitshme të telefonit inteligjent janë ekrani OLED 144 Hz, kamerat e përshtatshme për klasin e tij, karikimi i shpejtë efektiv dhe versioni aktual i Android 12 pa shumë funksione të panevojshme.Rishikimi i Motorola Edge 30: ekuilibri në maksimum