VeglatTelefonat inteligjentëRishikimi Samsung Galaxy Z Fold3 5G: Një smartphone i palosshëm dhe i varur

Rishikimi Samsung Galaxy Z Fold3 5G: Një smartphone i palosshëm dhe i varur

-

Samsung Galaxy Z Fold3 5 G është një tjetër përpjekje e koreanëve për të bindur përdoruesit e smartfonëve për përfitimet e përdorimit të pajisjeve të palosshme me një ekran fleksibël. Në modelin e fundit me një dizajn të përmirësuar, janë shfaqur funksione të reja.

Në shikim të parë, mund të duket se ka dallime midis gjeneratës së mëparshme dhe asaj të re të telefonave inteligjentë fleksibël. Samsung Galaxy Seria Z Fold dhe Z Flip nuk është aq shumë, por ky është një koncept i gabuar. Samsung dominon qartë tregun e smartfonëve fleksibël/të palosshëm dhe tashmë e ka zotëruar mirë teknologjinë e ekranit fleksibël. Kjo i jep kompanisë koreane mundësinë që të fokusohet në përmirësimin e veçorive të tjera, si rezistenca ndaj ujit ose aftësia për të përdorur majë shkruese S Pen, të cilat janë ende një problem mjaft i madh për pajisjet fleksibël nga pikëpamja teknologjike. Por në pajisje Samsung këto probleme tashmë janë zgjidhur me sukses.

Galaxy Z Fold3 5 G

Kompania koreane beson në tregun fleksibël të smartfonëve me këmbëngulje të respektueshme. Dhe ndërsa nuk mendoj se kjo lloj pajisje do të zëvendësojë smartfonët me një dizajn klasik në vitet në vijim, padyshim që do t'i plotësojë ato dhe do të shohim gjithnjë e më shpesh pajisje të tilla në duart e përdoruesve. Nëse flasim për serinë Z Fold është një pajisje për një target grup relativisht të ngushtë. Për përdoruesit e zakonshëm në Samsung ekziston një gocë e moluskut me një ekran fleksibël Galaxy Z Flip 3, i cili këtë vit mori edhe një kuti të papërshkueshme nga uji, një dizajn më tërheqës dhe një çmim më të ulët, të krahasueshëm me çmimet e smartfonëve klasikë të flamurit. Pa dyshim, e gjithë kjo duhet të ketë një efekt shumë pozitiv në shitjet e tij.

Pritet që këtë vit Samsung do të shesë rreth gjashtë milionë pajisje me ekran fleksibël, por sipas Strategy Analytics, ky numër duhet të dyfishohet në vitin e ardhshëm dhe deri në vitin 2025 numri i pajisjeve fleksibël të shitura mund të jetë rreth 120 milionë, që tashmë është shumë interesante.

A ia vlen? Samsung Galaxy Z Fold3 5G vëmendjen tuaj?

Nuk ka përgjigje të qartë për këtë pyetje. Gjithçka varet nga preferencat tuaja, por nuk ka dyshim se produkti i ri është një produkt interesant dhe inovativ.

Kur versioni i tretë i smartfonit të palosshëm debutoi në gusht 2021 Samsung, më pas u ndanë mendimet e ekspertëve, gazetarëve dhe njerëzve të thjeshtë. Disa admiruan bukurinë e dizajnit dhe zgjidhjet inovative, ndërsa të tjerët thjesht besuan këtë Samsung harxhon para dhe kohë. Por megjithatë, risitë doli të ishin shumë interesante. Pajisja më e re, Galaxy Z Fold3 5G, ruan shumë nga vetitë e paraardhësve të tij, dhe në të njëjtën kohë ofron funksione të reja që mungonin në versionet e mëparshme.

Galaxy Z Fold3 5 G

Ndryshimet më të rëndësishme janë një këllëf i papërshkueshëm nga uji dhe aftësia për të kontrolluar ekranin e brendshëm duke përdorur majë shkruese S Pen. Këto janë dy gjërat që më kanë munguar në modelin Galaxy Z Fold2. Risi të tjera këtu përfshijnë, ndër të tjera, një aparat fotografik me një lente të fshehur nën sipërfaqen e ekranit, si dhe një shpejtësi freskimi 120 Hz, e cila tani është e disponueshme edhe në një ekran më të vogël.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G është një smartphone që nuk do të lërë askënd indiferent dhe që në momentet e para të kaluara me të, kam pasur dëshirën ta përdor më gjatë. A ka ndryshuar mendimi im pas tre javësh përdorim të përditshëm të rëndë të kësaj pajisjeje? Ju mund të mësoni për këtë nga rishikimi, të cilin ju sugjeroj ta lexoni dhe komentoni.

Lexoni gjithashtu: Shikoni së pari Samsung Galaxy Z Fold3, Z Flip3, Buds2 dhe Watch4

Pozicionimi dhe çmimi Samsung Galaxy Z Fold3 5 G

Përpara se të filloni historinë tuaj për pajisjen e re Samsung, le të flasim pak për çmimin dhe pozicionimin e Galaxy Z Fold3 5G. Sigurisht, në duart e mia është padyshim më inovativi, nuk kam frikë nga kjo fjalë, smartphone revolucionar, i cili dëshmon përfundimisht se tregu i smartfonëve të palosshëm po zhvillohet me shumë sukses. Ndoshta jo aq shpejt sa shumë do të donin, por padyshim që ka shumë ide dhe risi interesante.

Galaxy Z Fold3 5 G

Nuk është sekret që teknologjia për prodhimin e telefonave inteligjentë fleksibël është ende një kënaqësi e shtrenjtë, kështu që çmimi i pajisjeve të tilla mbetet ende i lartë. Edhe pse Galaxy Z Flip3, rishikim e cila tashmë është në burimin tonë, dëshmoi se çmimet po bien gradualisht dhe nuk duken më aq të frikshme si më parë.

Por heroi i rishikimit tim sot është ende një pajisje e ngrohtë dhe shumë e shtrenjtë. Pra, për një modifikim më të ri, do t'ju duhet të paguani shumë para 54 999 UAH, dhe versioni më i sofistikuar ia vlen 59 999 UAH. Nga vetë mendimi i çmimit, ndonjëherë kisha vërtet frikë të humbisja ose të thyeja kopjen e provës.

Dizajn dhe mjeshtëri

Edhe pse përmasat Samsung Galaxy Z Fold3 është pothuajse identik me telefonat inteligjentë të gjeneratës së mëparshme, falë disa ndryshimeve në dizajn, shtrihet më mirë në dorë dhe në përgjithësi duket disi më tërheqës. Falë llojit të ri të kornizës së aluminit, zhvilluesit gjithashtu arritën të zvogëlojnë peshën me 11 g. Pavarësisht kësaj, smartphone peshon 271 g, që është padyshim më shumë se telefonat konvencionale, por në krahasim me tabletët, kjo tashmë është një shifër mjaft e favorshme. .

Samsung gjithashtu krenohet se aliazhi i aluminit që ka zhvilluar është më i forti i përdorur ndonjëherë në një smartphone.

Galaxy Z Fold3 5 G

Ekzistojnë tre opsione ngjyrash për të zgjedhur - argjendi, jeshile e errët dhe e zezë, të cilat i testova. Unë personalisht më pëlqejnë shumë këto ngjyra, duken elegante dhe të respektueshme.

Galaxy Z Fold3 5 G

Pjesa e pasme e pajisjes është prej Gorilla Glass Victus dhe ka një finiturë mat, falë së cilës gjurmët e gishtërinjve nuk janë aq të dukshme në të.

Galaxy Z Fold3 5 G

Skaneri i gjurmëve të gishtërinjve, si më parë, është i vendosur anash dhe është i integruar në butonin e energjisë, i cili është mjaft i përshtatshëm, duke marrë parasysh faktorin e formës së smartphone - integrimi i tij drejtpërdrejt në ekran nuk ka kuptim për pajisjet me një dizajn të tillë. Dhe, si në gjeneratën e mëparshme, skaneri është i shpejtë dhe i saktë.

Galaxy Z Fold3 5 G

Në anët e pajisjes gjejmë dy altoparlantë stereo me certifikim Dolby Atmos, të cilët ofrojnë zë shumë cilësor dhe të lartë. Vetë mentesha duhet të ketë qëndrueshmëri të mirë. Samsung garanton 200 hapje/mbyllje. Me një frekuencë prej 000 hapje në ditë, telefoni duhet të zgjasë 100 vjet, që është një tregues i mirë.

Rishikimi Samsung Galaxy Z Fold3 5G: Një smartphone i palosshëm dhe i varur

Ashtu si me gjeneratën e mëparshme, mentesha mund të lihet e kyçur në çdo pozicion nga 75° deri në 115°. Mekanizmi i artikuluar përfshin gjithashtu qimet e pastrimit që parandalojnë papastërtitë e vogla të hyjnë në vetë strukturën.

Rishikimi Samsung Galaxy Z Fold3 5G: Një smartphone i palosshëm dhe i varur

 

Në gjendje të mbyllur, ka një hendek të vogël midis dy gjysmave të ekranit fleksibël. Kur barten në një xhep, papastërtia ose pluhuri i vogël ende hyn në këtë zonë, por grimcat më të mëdha nuk depërtojnë më. Prandaj, nuk do të dëmtojë pastrimi i ekranit herë pas here.

Galaxy Z Fold3 5 G

Këllëf i papërshkueshëm nga uji dhe film poliamid më i fortë

Gjithashtu një risi është shkalla e mbrojtjes IPX8, që nënkupton rezistencë të plotë ndaj depërtimit të ujit për 30 minuta në një thellësi 1,5 metra, por ky standard nuk mbron nga depërtimi i pluhurit. Unë kam qenë prej kohësh një adhurues i telefonave fleksibël, por as unë nuk mund ta mendoja se do të shihnim rezistencë ndaj ujit në këtë lloj pajisjeje në vitet e ardhshme, megjithatë, Samsung arriti ta zgjidhë këtë problem tashmë.

Galaxy Z Fold3 5 G

Pllaka amë, çipat dhe komponentët e tjerë që ndodhen në të dy gjysmat e Galaxy Z Fold3, janë të mbrojtur nga uji ashtu si smartfonët e zakonshëm. Uji futet vetëm në nyje, gjë që nuk duhet të jetë shqetësuese, pasi aty nuk ka elektronikë. Për më tepër, bashkimi është bërë prej çeliku inox, dhe uji rrjedh gjithmonë lirshëm prej tij. Një zgjidhje e ngjashme mund të gjendet në gocë e moluskut Galaxy Z Flip3.

Galaxy Z Fold3 5 G

Pavarësisht kësaj shkalle mbrojtjeje, unë nuk do të rekomandoja që ta merrni me vete telefonin inteligjent në pishinë ose të përpiqeni të bëni fotografi me të nën ujë. Mbrojtja IPX8 duhet të konsiderohet më shumë si një siguresë. Sidoqoftë, nëse telefoni inteligjent laget aksidentalisht ose bie në ujë, ai do të përballojë këtë banjë të padëshiruar.

Ekrani fleksibël mbrohet nga një film poliamidi. Në gjeneratën e parë Fold mbrojtja e ekranit nuk ishte shumë e fortë, por u përmirësua në të dytin. Disa nga kolegët e mi që përdorën Galaxy Z Fold2 pothuajse që nga momenti i lëshimit të tij, ata thonë se praktikisht nuk ka asnjë gërvishtje në film, megjithëse shumica e tyre e trajtojnë telefonin inteligjent në mënyrë mjaft standarde dhe sigurisht jo me doreza. Problemi i vetëm që disa kanë pasur është qërimi i filmit në kthesë, rreth gjashtë muaj pas përdorimit, dhe më pas vetëm në raste të rralla. Por ishte e mundur vetëm lëmimi i filmit dhe shtrydhja e ajrit për të hequr qafe këtë defekt.

Galaxy Z Fold3 5 G

Nuk e di nëse “trojka” do të ofrojë ndonjë përmirësim në këtë drejtim, por këtu duhet përmendur se në Galaxy Z Fold3 përdor një lloj filmi krejtësisht të ri, i cili duhet të jetë 80% më i fortë, nëse, sigurisht, duhen besuar zhvilluesit Samsung. Dhe nëse vetë filmi fillon të zhvishet (për shembull, në kthesë), ju jeni nga Z Fold3 mund të kontaktoni qendrën e shërbimit Samsung, ku do të zëvendësohet për ju (kjo vlen edhe për gjeneratën e dytë). Më parë, pajisjet e nevojshme për zëvendësimin e tij nuk ishin të disponueshme në Ukrainë, por tani ato janë në dispozicion në qendrën e shërbimit Samsung.

Galaxy Z Fold3 5 G

Me përdorimin e materialeve më të forta dhe më të qëndrueshme dhe filmin e përmirësuar në produktet e reja këtë vit, si dhe futjen e hidroizolimit, Samsung po përpiqet të rrisë interesin për pajisjet fleksibël dhe të rrënjosë besimin në besueshmërinë e tyre. Nga rruga, sipas serverit Korea Herald, më shumë se 450 njerëz e kanë porositur tashmë risinë në dyqanin e tyre në Korenë e Jugut. Samsung, dhe numri i përgjithshëm i Galaxy Z Flip3 duhet të rritet në 800 njësi. Për krahasim - vitin e kaluar Samsung regjistroi gjithsej 80 paraporosi për Galaxy Z në këtë treg Fold2. Nuk ka ende të dhëna të sakta për numrin e porosive paraprake në Ukrainë, por jam i sigurt se kompania do të ndajë të dhëna të tilla me ne.

Të dy ekranet mbështesin një ritëm rifreskimi 120 Hz

Samsung Galaxy Z Fold3 5G është i pajisur me dy ekrane të shkëlqyera Dynamic AMOLED 2X që mund të rifreskojnë imazhet deri në 120 Hz. Sipas deklaratës së prodhuesit, frekuenca përshtatet në mënyrë dinamike me detyrat që kryhen, kështu që mund të jetë më e ulët në disa situata. Mund të zgjedhim gjithashtu një frekuencë standarde prej 60 Hz.

Galaxy Z Fold3 5 G

Ekrani i brendshëm i lakuar ka një diagonale prej 7,6 inç dhe një rezolucion prej 1768×2208 piksele, e cila jep një densitet pikash prej 372 ppi.

Ekrani i jashtëm më i vogël është 6,2 inç dhe ka një rezolucion prej 832×2268 piksele me një densitet prej 390 ppi. Në të dyja rastet, imazhi ka mprehtësi të mirë dhe pa shtrembërim në skajet.

Përveç kësaj, siç i ka hije shfaqjeve të flamurit Samsung, ka kontrast të shkëlqyer, ngjyra të këndshme të ngopura dhe shkëlqim të lartë. Vlera maksimale e matur në modalitetin automatik është 915 nits për ekranin më të madh dhe 996 nits për atë më të vogël. Kjo jep lexueshmëri të mirë në të gjitha kushtet tipike në të cilat mund të përdoret ky smartphone. Maksimumi i matur me rregullimin manual të ndriçimit është përkatësisht 465 dhe 409 nits.

Galaxy Z Fold3 5 G

Sa i përket cilësisë së ngjyrave, ekzistojnë dy mënyra të shfaqjes së tyre. Si parazgjedhje, është aktivizuar modaliteti i ndritshëm, në të cilin mund të rregullojmë gjithashtu manualisht ekuilibrin e bardhë. Nëse preferoni ngjyra më pak të ngopura, mund të aktivizoni modalitetin natyral, në të cilin ekranet me ngjyra janë më të pajtueshme me gamën sRGB. Rezultatet e matjeve kolorimetrike për të dy ekranet janë paraqitur në tabelat e mëposhtme.

Ekran i brendshëm
Modaliteti i ekranit balanci i bardhe Mbulimi me gama Gama e volumit Vlera mesatare ∆E (maks.)
E ndritshme 6112 K 100% sRGB
100% AdobeRGB
100%% DCI P3
217,2% sRGB
149,7% AdobeRGB
153,9% DCI P3
5,76 (13,62)
Natyrore 6508 K 98,2% sRGB
74,8% AdobeRGB
78,1% DCI P3
110,9% sRGB
76,4% AdobeRGB
78,5% DCI P3
1,49 (4,54)

 

Ekran i jashtëm
Modaliteti i ekranit balanci i bardhe Mbulimi me gama Vëllimi gama Vlera mesatare ∆E (maks.)
E ndritshme 7232 K 99,8% sRGB
98,7% AdobeRGB
97,1%% DCI P3
191,2% sRGB
131,8% AdobeRGB
135,4% DCI P3
5,25 (14,82)
Natyrore 6805 K 98,9% sRGB
77,5% AdobeRGB
79,5% DCI P3
117,1% sRGB
80,7% AdobeRGB
83,0% DCI P3
3,06 (6,00)

 

Cilësimet e sistemit ju lejojnë të ndryshoni jo vetëm shpejtësinë e rifreskimit, mënyrën e ekranit dhe shkëlqimin, por edhe disa parametra shtesë. Për shembull, mund të aktivizojmë modalitetin e errët, i cili duhet të çojë në konsum pak më të ulët të energjisë në ekranet AMOLED (pikselët e zinj nuk ndizen). Ekziston edhe një filtër i dritës blu (këtu quhet "Mbrojtja e syve") dhe një veçori që rrit ndjeshmërinë e prekjes, duke lejuar përdorimin e filmave mbrojtës.

Galaxy Z Fold3 5 G

Unë do të doja të ndalem më në detaje në punën e shkallës së rifreskimit adaptiv të ekranit. Me siguri Samsung, shkalla e rifreskimit adaptiv duhet të jetë më pak e etur për energji sesa përdorimi i standardit 60Hz, por pas tre javësh testimi, nuk mund ta konfirmoj këtë.

Frekuenca përshtatëse do të thotë që të dy ekranet mund të funksionojnë midis 10 dhe 120 Hz, në varësi të asaj që po bëni. Gjatë lojës, natyrisht, është e dëshirueshme të përdoren frekuenca më të larta, dhe kur lexoni tekst, mjafton një shkallë e ulët rifreskimi.

Kështu që frekuenca përshtatet në mënyrë dinamike me nevojat tuaja, gjë që tingëllon shkëlqyeshme në fillim, por unë kam përjetuar gjithmonë një shkarkim më të shpejtë të baterisë kur përdor normën e rifreskimit adaptiv sesa kur kaloj në standardin 60 Hz. Dhe që nga të gjitha versionet Fold silleni saktësisht njësoj, kështu që nuk mendoj se është vetëm një problem softueri. Me fjalë të tjera, me frekuencë adaptive, thjesht duhet të përgatiteni për të shkarkuar baterinë tuaj më shpejt.

Lexoni gjithashtu: Rezultatet Samsung Galaxy Pa paketim: dhe një luftëtar në fushë

Po në lidhje me kurbën, a është vërtet ende aq e dukshme?

Cilësia e ekranit jo vetëm në ekranin e madh, por edhe në atë të vogël është absolutisht në nivelin më të lartë. Lexueshmëria nën diellin e ndritshëm të verës është gjithashtu shumë e mirë (niveli maksimal i shkëlqimit duhet të jetë deri në 950 nits). Ndoshta të gjithë ata që kanë parë Galaxy Z të ri Fold3, studioi menjëherë sipërfaqen e vetë ekranit. Do të ndjeni një pabarazi të lehtë kur rrëshqitni, dhe nëse fokusoheni drejtpërdrejt në rrudhë, do ta perceptoni atë si një pengesë, por… më besoni, me përdorim normal, thjesht e harroni atë. Për më tepër, kjo kthesë nuk ndikon në shikimin e përmbajtjes në asnjë mënyrë.

Galaxy Z Fold3 5 G

A është e mundur që disi të shpëtojmë nga kjo kurbë? Jam i sigurt se në këtë fazë është praktikisht e pamundur. Kohët e fundit, arrita të bëj disa punë me një smartphone konceptual OPPO X 2021 është ai që paloset dhe shpaloset, kështu që ka edhe një kthesë, megjithëse jo aq e dukshme sa Z Fold3. Por është aty, dhe kjo tregon se është ende teknologjikisht e pamundur të fshihet kthesa. Nga rruga, përshtypjet e mia të përdorimit OPPO X 2 së shpejti do të jetë në burimin tonë.

Mbështetje për stilolapsin S

Fatkeqësisht, nuk pata një shans për të testuar Galaxy Z Fold3 me S Pen, por gjithsesi e ndjeva të nevojshme të ndaj me ju atë që di për këtë veçori.

Përveç dizajnit të papërshkueshëm nga uji, mbështetja e majë shkruese S Pen për ekranin me prekje ishte gjithashtu një problem i madh për të Samsung. Kjo sigurohet nga një shtresë e veçantë digjitalizuese nga Wacom, e cila paloset në dy sipërfaqe ngjitur. Për prototipet e provës Samsung kontrolloi integritetin e shtresës së dixhitalizuesit, megjithatë, veshja më vonë filloi të ndodhte në kthesë dhe u shfaq një gabim kur njohu kontaktin me majë shkruese S Pen.

Galaxy Z Fold3 5 G

Për këtë arsye, në njërën nga shtresat e ekranit përdoren dy dixhitalizues, por funksionojnë si një. Vlerësimi i sinjalit të S Pen nga dy sipërfaqe sigurohet nga një kontrollues special EMR (çip), të cilin kompania po zhvillon Samsung ka punuar së bashku me Wacom. Sigurisht, gjatë përdorimit, përdoruesi nuk e di se S Pen "punon" në dy dixhitalizues.

Falë Pen në Fold smartfoni fleksibël ofron të njëjtat veçori me të cilat janë mësuar përdoruesit e Serisë Note. Për të qenë të saktë, me Fold ju mund të përdorni dy lloje majë shkruese. S Pen Pro më i madh (173 mm, 13,8 g) dhe më i shtrenjtë me Bluetooth dhe mbështetje baterie, i cili mund të përdoret gjithashtu me telefonat inteligjentë Galaxy S21 Ultra ose tabletin Galaxy Tab, ose S Pen më të vogël dhe më të lirë. Fold Edicion (132 mm, 6,7 g), i cili nuk kërkon rimbushje, por funksionon vetëm me të Fold3, dhe për shkak të mungesës së Bluetooth-it nuk mund të përdoret si aktivizues në distancë ose për të kontrolluar prezantimet.

Majë shkruese punon vetëm në ekranin fleksibël, jo në atë të jashtëm. Përveç menaxhimit të sistemit, ai mund të përdoret për të krijuar shënime, vizatim dhe të gjitha veprimet e tjera që Samsung ofrohet me serinë Galaxy Note. Ndjeshmëria e majë shkruese është gjithashtu e lartë, e cila do të vlerësohet veçanërisht nga individët krijues. Përveç kësaj, maja ka një fund të veçantë, falë të cilit nuk e dëmton filmin e ekranit edhe me presion më të fortë, por në të njëjtën kohë "rrëshqet" shumë mirë.

Gjithashtu interesante: Kolona e redaktorit: Si bleva një Motorola RAZR 2019 në SHBA dhe pse

Altoparlantët dhe cilësia e zërit

Galaxy Z Fold3 5G është i pajisur me altoparlantë stereo që kanë një tingull shumë të mirë, duke trajtuar tonet e ulëta (përveç basit) dhe të mesëm dhe të lartë. Tingulli i krijuar është i qartë dhe mund ta dëgjoni në çdo opsion riprodhimi. Sipas mendimit tim, ky është një nga telefonat inteligjentë me tingull më të mirë që kam testuar kohët e fundit. Megjithatë, kufjet e mira janë akoma më të përshtatshme për të dëgjuar muzikë, në mënyrë që të mos humbasë asnjë diapazon frekuencash.

Galaxy Z Fold3 5 G

Altoparlantët e integruar në smartfonin e testuar kanë gjithashtu një volum të përshtatshëm. Vëllimi maksimal i matur i thirrjeve telefonike ishte 81,7 dB në një distancë prej rreth 60 cm nga altoparlantët. Kur dëgjoni muzikë nga Spotify, ishte pak më e qetë, deri në 78 dB.

Tingulli mund të rregullohet sipas preferencave tuaja falë opsioneve të mbledhura në menynë "Cilësia e zërit dhe efektet". Ne kemi në dispozicion funksionin Dolby Atmos, i cili mund të rregullojë cilësimet në varësi të asaj që po dëgjojmë (film, muzikë, zë), ose mund ta specifikojmë vetë. Lojërat kanë gjithashtu Dolby Atmos, si dhe një barazues grafik dhe funksionin Adapt Sound, i cili rregullon tingullin sipas dëgjimit tonë - në varësi të moshës ose testit të kryer. Pas lidhjes së kufjeve, mund të përdorim edhe UHQ Scaler, i cili përmirëson rezolucionin e zërit për muzikë dhe filma.

Kamera shtesë nën ekran

Risia e dytë e rëndësishme në Galaxy Z Fold3 – një kamerë selfie e fshehur nën ekran. Ky vendim dihej prej kohësh. Kompanitë kineze e patentuan këtë zgjidhje kur treguan prototipet e gjeneratës së parë, të dytë dhe të tretë, por përdoruesit ende nuk e shohin kamerën nën ekran. Pastaj shfaqet kompania Samsung, i cili është prodhuesi i parë që vendosi të përdorë webkamerën e re në smartfonin e saj serial. Dhe voila!

Si punon? Ne nuk kemi një "vetull" në krye të ekranit, një pikë loti ose një rreth të zi me një kamerë selfie. Në vend të kësaj, ekziston një ekran i tejdukshëm që funksionon normalisht kur përdorni një smartphone, por mund të çaktivizohet në nivel lokal kur përdorni një kamerë në internet.

Galaxy Z Fold3 5 G

Nëse shikoni nga afër këtë zgjidhje, do të duket e pazakontë sepse rezolucioni i ekranit të kamerës së internetit është shumë më i vogël. Pra, ne kemi një rreth piksel. Sa më i ndritshëm të jetë imazhi, aq më i dukshëm bëhet rrethi i kamerës.

Z Fold3

Në praktikë, gjatë përdorimit të përditshëm të telefonit inteligjent, nuk i kushtova fare vëmendje kamerës së internetit. Fakti është se pjesa e pikselit zhduket plotësisht. Ky është vendosja më joinvazive e kamerës selfie, duke përjashtuar strukturat e anuluara.

Galaxy Z Fold3 5 G

Estetika do të përfitojë nga kjo zgjidhje, por cilësia e imazhit do të humbasë. Rezolucioni i kamerës së internetit është vetëm 4 MP dhe jep një cilësi fotografie shumë mesatare. Menjëherë pas selfie, imazhi është shumë i paqartë, por pas një kohe algoritmet përmirësojnë dukshëm mprehtësinë dhe cilësinë e përgjithshme. Samsung pretendon se kamera e përparme është kryesisht për thirrje video, me të cilën jam dakord. Nuk ka nevojë për cilësi më të mirë dhe kaq mjafton. Nga ana tjetër, ne mund të bëjmë foto të mira selfie në dy mënyra të tjera: me kamerën e përparme selfie ose me modulet e kamerës së pasme, natyrisht, me një pamje të plotë të kornizës pas shpalosjes së telefonit inteligjent.

Lexoni gjithashtu: Kolona e redaktorit: Si zgjodha një ultrabook me një ekran me prekje dhe çfarë erdhi prej tij

Kamerat

Samsung Galaxy Z Fold3 5G është e pajisur me pesë kamera. Kompleti i pasmë përbëhet nga tre kamera 12 megapikselë: me kënd të gjerë, me kënd ultra të gjerë dhe telefoto (zoom optik 2x), dhe dy kamerat e fundit kanë stabilizim optik të imazhit. Ekziston edhe një kamerë 10 megapikselë nën mbulesën e ekranit, të cilën mund ta përdorim, për shembull, gjatë thirrjeve video ose shkrepjes së autoportreteve. Për momentin, është i ngjashëm me paraardhësin e tij. Kamera e fundit, lentet e së cilës është e fshehur nën sipërfaqen e ekranit të brendshëm, është krejtësisht e ndryshme, unë tashmë fola për të më lart. Ka një rezolucion prej 4 MP dhe të njëjtën lente të ndritshme si kamera kryesore (f/1.8). Kjo është e justifikuar në këtë rast, sepse pikselët e panelit AMOLED janë në rrugën e dritës që hyn në lente dhe më pas në matricën e ndjeshme ndaj dritës.

Galaxy Z Fold3 5 G

Në këtë pjesë do të flas për kamera të tjera. Në pjesën e pasme ka tre sensorë të vendosur njëri nën tjetrin në formën e një "semafori". Është për të ardhur keq që Samsung nuk e përsëriti dizajnin e serisë Galaxy S21, sensorët e së cilës janë vendosur në një modul elegant që duket sikur zhytet në trupin e pajisjes.

Galaxy Z Fold3 5 G

Në Galaxy Z Fold3 Moduli fotografik 5G është vendosur në një ovale mjaft të mërzitshme dhe përmban grupin e mëposhtëm të kamerave:

 • Sensori kryesor është 12 MP me stabilizim optik, fokus fazor dhe hapje f/1.8
 • Kamera me kënd të gjerë 12 MP me një kënd shikimi 123° dhe një hapje f/2.2
 • Lente telefoto 12 MP me zmadhim optik 2x (dixhital 10x), me stabilizim optik dhe hapje f/2.4

Përveç lenteve telefoto, kamerat janë identike me flamurët e pranverës të serisë Galaxy S21. Përveç kësaj, lentet e mbuluara me xhami safiri Gorilla Glass DX, i cili siguron më pak reflektim dhe qëndrueshmëri më të lartë, duhet të ndihmojë në përmirësimin e cilësisë së shkrepjes.

Galaxy Z Fold3 5 G

Edhe pse Galaxy Z Fold3 bën foto të shkëlqyera, jam pak i zhgënjyer me kompletin e përdorur, veçanërisht lentet telefoto, ku do të doja të shihja zmadhimin optik pak më të lartë. Optika nga Galaxy S21 Ultra do t'i përshtatej telefonit shumë më mirë, por unë e kuptoj këtë Samsung kur hartohej një strukturë e palosshme, ishte e nevojshme të luftohej për hapësirë ​​të lirë.

Galaxy Z Fold3 5 G

Fotot e marra pothuajse nuk ndryshojnë nga ajo që pamë në gjeneratën e mëparshme, kjo vlen si për fotot e ditës ashtu edhe për ato të bëra në periudha të errëta të ditës. Pra, nëse tashmë keni një Z Fold2, nuk duhet të blini një produkt të ri për kamerat.

Optika shfaqet mirë kur bëni fotografi makro ose shkrepni portrete me sfond të paqartë. Më duhet të lavdëroj gamën e mirë dinamike, mprehtësinë, ngjyrat natyrale, nivelin e lartë të detajeve dhe zhurmën e ulët. Sidoqoftë, nëse i lini të aktivizuara përmirësimet e AI, prisni që herë pas here të përjetoni ekzagjerim të tepruar të ngjyrave. Vlen gjithashtu të përmendet mënyra e natës, në të cilën skena është shkrepur disa herë me ekspozime të ndryshme, dhe më pas imazhi përmirësohet duke përdorur optimizimin e softuerit.

Unë rekomandoj të bëni fotografi në një modul me format të gjerë me ndriçim të mirë. Në muzg dhe në errësirë, mprehtësia bie ndjeshëm dhe shfaqet zhurmë e konsiderueshme dixhitale. Përpjekjet për të korrigjuar skajet janë gjithashtu të dukshme, por në disa situata ka një deformim të lehtë të imazhit.

Fotografitë nga lentet telefoto mund të përdoren edhe në dritë të ulët dhe falë stabilizimit optik, imazhet dhe videot e zmadhuara dalin me mprehtësi të mirë.

FOTO DHE VIDEO ORIGJINALE NE rezolucion te plote

Megjithëse chipset Snapdragon 888 i përdorur lejon shkrepjen 8K, për mua kjo është më shumë një marifet marketingu. Një regjistrim i tillë video duket vërtet i shkëlqyeshëm, por mund ta shijoni plotësisht vetëm nëse keni një ekran 8K. Kështu që do të duhet të kënaqeni me një regjistrim maksimal 4K me 60 fps, por vetëm nga kamera kryesore. Nëse dëshironi të kaloni midis këndit të gjerë dhe telefotos, do t'ju duhet të ulni shpejtësinë e kuadrove në 30 fps në cilësimet. Kamera selfie 10 MP ju lejon të regjistroni video 4K me 30 korniza për sekondë.

Gjithashtu interesante: Rishikimi Samsung Galaxy Z Flip3: Më mirë, më lirë dhe… me shumicë?

Ndërfaqja e sistemit dhe aplikacionet

Smartphone i palosshëm Samsung funksionon në Android 11 me ndërfaqen One UI 3.1.1. Ky është versioni më i fundit i një prej ndërfaqeve më të mira (për mendimin tim) të sistemit që mund të gjenden në pajisjet e këtij lloji. Si parazgjedhje, ai e ndan ekranin bazë në desktop dhe një sirtar me shkurtore për të gjitha aplikacionet (mund ta çaktivizosh). Në të majtë të desktopëve është ekrani i Google me lajmet më të fundit në vend dhe në botë.

Galaxy Z Fold3 5 G

Sa i përket desktopëve, këtu mund të përdorim një veçori të quajtur Mirror cover. Si parazgjedhje, vendndodhja e ikonave të desktopit të shfaqura në ekranin e brendshëm mund të ndryshojë nga vendndodhja në ekranin e kapakut (të jashtëm). Pas aktivizimit të veçorisë së mësipërme, ikonat nga dy desktopët e ekranit më të vogël do të shfaqen në desktopin e ekranit më të madh.

Një veçori tjetër që është projektuar me dy ekrane në mendje është ndërrimi i aplikacioneve ndërmjet tyre. Për shembull, nëse hapim një shfletues uebi në një ekran të vogël dhe hapim një smartphone, ai do të shfaqet në një ekran të madh dhe ekrani i jashtëm do të jetë bosh. Nëse e mbyllni pajisjen, aplikacioni do të shfaqet automatikisht në ekranin e jashtëm. Megjithatë, ne mund të specifikojmë programe që mund t'i përdorim ende në ekranin e jashtëm.

Galaxy Z Fold3 5 G

Falë dizajnit të Galaxy Z Fold3 5G, mund të përdoret si laptop në miniaturë. Në këtë konfigurim, gjysma e ekranit mund të funksionojë, për shembull, si një tastierë me prekje, ndërsa gjysma tjetër do të veprojë si një ekran tradicional i laptopit, duke treguar tekstin që shkruani në Word ose programe të tjera. Nga ana tjetër, për shembull, filmi nga YouTube, që po e shikoni aktualisht, do të shfaqet në njërën pjesë të ekranit dhe në tjetrën mund të shkruani komente ose të kryeni veprime të tjera. Ky është i ashtuquajturi modaliteti Flex View, në të cilin gjysma e ekranit të palosur është përgjegjëse për shfaqjen e përmbajtjes, dhe pjesa tjetër për shfaqjen e kontrolleve, etj. Ju mund të shihni një referencë për konceptin e përgjithshëm të ndërfaqes One UI, ku Pjesa e sipërme e ekranit përdoret për të shfaqur përmbajtjen, dhe pjesa e poshtme përdoret për ndërveprimin e përdoruesit. Nga rruga, kjo është më e detajuar në rishikimin tim Samsung Galaxy Z Fold2 tha kolegu im Vladyslav Surkov.

Si në shumë smartfonë të tjerë Samsung, kemi panele në anë të ekranit. Këto janë panele shtesë të vendosura në anën e djathtë ose të majtë të ekranit (në varësi të cilësimeve), ku ka, për shembull, shkurtore për programet e zgjedhura, kontakte të zgjedhura ose mjete busull. Duke përdorur panelin e aplikacionit, mund të përdorni lehtësisht funksionin e ofruar nga Galaxy Z Fold3 5G, i cili ju lejon të ndani ekranin në tre pjesë. Thjesht prekni shkurtoren e aplikacionit të zgjedhur dhe vendoseni në vendndodhjen e dëshiruar.

Rregullimi i dritareve në një ekran të ndarë mund të ndryshojë dhe kufijtë midis aplikacioneve mund të zhvendosen sipas nevojës. Programet e zgjedhura mund t'i hapim edhe në të ashtuquajturat dritare pop-up, kështu që në ekran mund të shfaqen edhe më shumë programe. Ju mund të shtoni transparencë në dritaret e zgjedhura. Dhe nëse duam të përdorim ekran të ndarë dhe dritare pop-up në të njëjtën kohë - kjo është gjithashtu e mundur.

Sa i përket tastierës në ekran, ajo mund të funksionojë në disa mënyra të ndryshme: si një e tërë, si dy pjesë të ndara nga njëra-tjetra (në ekranin e brendshëm) ose si një dritare lundruese. Ekziston edhe një funksion i njohjes së shkrimit të dorës.

Në smartfonët e tyre Samsung fokusohet kryesisht në sistemin e vet dhe programet multimediale (ato funksionojnë më mirë me ndërfaqen One UI), dhe Galaxy Z Fold3 5G nuk bie në sy në këtë kuptim. Ka gjithashtu, sigurisht, një grup aplikacionesh Google dhe disa veçori shtesë. Me një fjalë, gjithçka që mund të gjendet në telefonat inteligjentë të tjerë të prodhuesit korean.

Lexoni gjithashtu:

Produktivitet i lartë

Të gjithë kundërshtarët e çipave Exynos të përdorura në Evropë për modelet kryesore Samsung, ndoshta do të jetë i kënaqur që, ashtu si gjenerata e vitit të kaluar, Galaxy Z Fold 3 mundësohet nga një procesor Qualcomm.

Në veçanti, është një Snapdragon 888 i fuqishëm me mbështetje 5G, i plotësuar nga 12 GB RAM LPDDR5. Ky grup do të thotë që nuk do të vuani nga mungesa e produktivitetit. Dhe është e vetëkuptueshme se do të mund të luani edhe lojërat më të kërkuara në këtë pajisje fleksibël. Sa i përket memories së brendshme, mund të zgjidhni midis 256 ose 512 GB.

Galaxy Z Fold3 5 G

Disa mund të mos e pëlqejnë mungesën e një foleje për kartën microSD, por duke pasur parasysh disponueshmërinë e versionit 512 GB, nuk e shoh këtë si pengesë. Mundësia për të pasur tre numra të vet në telefon është gjithashtu mjaft jokonvencionale - përveç slotit për dy nanoSIM fizike, mund të instalohet një eSIM e tretë. Megjithatë, mbani në mend se jo më shumë se dy numra mund të jenë aktivë në të njëjtën kohë.

Ju gjithashtu mund ta përdorni këtë procesor të fuqishëm dhe një sasi të mirë RAM kur punoni me shumë dritare ose në modalitetin DeX desktop, i cili madje mund të kontrollohet me valë dhe si telefonat inteligjentë të tjerë nga Samsung, ndërvepron shumë më mirë me Windows 10. Mund të lidheni me kompjuterin me një klikim të mausit ose të krijoni shpejt dhe me lehtësi një lidhje me valë.

Kjo ju lejon të shikoni mesazhet nga telefoni inteligjent në kompjuterin tuaj, të dërgoni dhe të merrni mesazhe dhe të shikoni foto ose t'i kopjoni ato në kompjuterin tuaj.

Autonomia Samsung Galaxy Z Fold3 5 G

Kapaciteti i baterisë Galaxy Z (dy). Fold 3 është 4400 mAh, që është 100 mAh më pak se modeli Galaxy Z Fold2 5G. Gjatë testimit, unë e përdora këtë pajisje çdo ditë në vend të times Huawei Mate 40 Pro, ndërsa energjia ishte e mjaftueshme për të gjithë ditën. Për një smartphone normal, ky është një kapacitet normal, por Galaxy Z Fold3 5G nuk është një smartphone i zakonshëm dhe kërkon më shumë energji për funksionimin e tij. Kështu që ju duhet ta mbani mend atë Fold3 kullon shumë më shpejt se çdo smartphone tjetër me të njëjtin kapacitet baterie, veçanërisht me ekranin e shpalosur. Më shpesh, ishte e mundur të arriheshin rreth 4 orë funksionim të ekranit me një karikim të vetëm.

Galaxy Z Fold3 5 G

 

Me ndihmën e kabllit, mund të karikoni një smartphone me një karikues me fuqi maksimale 25 W. Pra, shpejtësia e karikimit nuk është mbresëlënëse, dhe është padyshim diçka që duhet të keni parasysh kur blini një Galaxy Z Fold3.

Bateri Galaxy Z Fold3 5G mund të karikohet edhe nëpërmjet rrjetit pa tel 11W dhe vetë telefoni inteligjent mund të përdoret si bateri e jashtme me valë për të karikuar pajisje të tjera. Unë e kam përdorur këtë veçori për të fuqizuar orën time inteligjente, kufjet me valë dhe një smartphone tjetër.

Lexoni gjithashtu:

Le të përmbledhim ...

Është e vështirë të vlerësohet objektivisht një smartphone i tillë. Ajo tërheq dhe zmbraps në të njëjtën kohë. Me të, ju ndiheni si pjesë e së ardhmes, por në të njëjtën kohë, smartphone ndonjëherë është i bezdisshëm me dimensionet e tij.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G është gjenerata e tretë e telefonit inteligjent të palosshëm të prodhuesit korean, në të cilin mund të shihni përmirësime të mëtejshme në krahasim me paraardhësit e tij dhe një demonstrim të teknologjive më të fundit. Pajisja duket e mrekullueshme dhe krijon varësi. Dizajni i palosshëm me një ekran të madh fleksibël, i cili në modelin e fundit mund të kontrollohet edhe duke përdorur majë shkruese S Pen, është me të vërtetë shumë i përshtatshëm. Mësimi me një pajisje të tillë çon në një ide obsesive për të përkulur gjithçka.

Galaxy Z Fold3 5 G

Është i vetmi tablet në treg që të futet në xhep dhe në të njëjtën kohë, i vetmi smartphone që të jep aftësitë e një tableti. Dhe madje edhe një kompjuter, sepse ne kemi ende modalitetin DeX.

Është për të ardhur keq që Samsung nuk ishte e mundur të rritej jetëgjatësia e baterisë dhe të integrohej moduli i fotografisë nga modeli Galaxy S21 Ultra në kasë Fold3. Përkundër faktit se risia nxjerr foto të shkëlqyera, lentet telefoto me zmadhim optik dy herë tashmë duket paksa e vjetëruar.

Galaxy Z Fold3 5 G

Për sa i përket teknologjisë, Samsung Galaxy Z Fold 3 është një pajisje shumë mbresëlënëse. Ju patjetër do të ndjeni se kjo është një pajisje e përmirësuar për sa i përket harduerit dhe softuerit. Për mendimin tim, ajo ka dy probleme kryesore: formën kur paloset dhe çmimin. Edhe pse konkurrentët në treg në Samsung praktikisht asnjë, gjë që u jep atyre një fillim të madh për eksperimente dhe përmirësime.

Përfitimet:

 • Pamje tërheqëse, cilësi shumë e lartë e materialeve të përdorura dhe ekzekutimi
 • Këllëf i papërshkueshëm nga uji IPX8
 • Lehtësia e përdorimit të një smartphone të palosshëm (mbrojtje më e mirë e ekranit)
 • Vendndodhja dhe funksionimi i skanerit të gjurmëve të gishtërinjve
 • Ekrane të shkëlqyera, 120 Hz në të dy ekranet
 • Mbështetje për majë shkruese S Pen në ekranin e brendshëm
 • Cilësi shumë e lartë e zërit të altoparlantëve stereo dhe thirrjeve zanore
 • Një grup standardesh lidhjesh të mbështetura, duke përfshirë 5G dhe Wi-Fi 6, DeX me valë, eSIM
 • Ndërfaqe e shkëlqyer One UI 3.1
 • Efikasitet dhe performancë shumë e lartë, falë chipsetit Snapdragon 888
 • Një grup i mjaftueshëm lente fotografish, cilësi e mirë fotografie dhe video, aftësia për të bërë selfie në kamerën kryesore
 • Jetëgjatësi e mirë e baterisë kur përdorni një ekran të jashtëm
 • Karikimi pa tela me dy drejtime.

Disavantazhet:

 • Kompleti nuk përfshin një karikues
 • Pjesët e trupit me shkëlqim që janë të vështira për t'u mbajtur të pastra
 • Cilësi e dobët e fotografisë nga kamera e nënekranit
 • Ngrohje e fortë e kutisë nën ngarkesë të rëndë
 • Çmimi shumë i lartë

Çmimet në dyqane

Rishikimi Samsung Galaxy Z Fold3 5G: Një smartphone i palosshëm dhe i varur

RISHIKON VLERËSIMET

Dizajn
10
Materiale
10
Mbledhja
10
Ergonomia
9
ekran
10
Produktiviteti
10
Kamerat
9
tingull
10
Autonomia
8
butë
10
Samsung Galaxy Z Fold3 5G është një pajisje shumë mbresëlënëse. Ky është gjenerata e tretë e smartfonit të palosshëm të prodhuesit korean, në të cilin mund të shihni përmirësime të mëtejshme në krahasim me paraardhësit e tij dhe një demonstrim të teknologjive më të fundit.
Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani

Samsung Galaxy Z Fold3 5G është një pajisje shumë mbresëlënëse. Ky është gjenerata e tretë e smartfonit të palosshëm të prodhuesit korean, në të cilin mund të shihni përmirësime të mëtejshme në krahasim me paraardhësit e tij dhe një demonstrim të teknologjive më të fundit.Rishikimi Samsung Galaxy Z Fold3 5G: Një smartphone i palosshëm dhe i varur