Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
VeglatTelefonat inteligjentëRishikimi i telefonit inteligjent Asgjë Telefon (1) - asgjë

Rishikimi i telefonit inteligjent Asgjë Telefon (1) - asgjë

-

Vajza quhet Askush dhe sot do të ekzaminojë smartfonin Asgjë... Por seriozisht, emërtoni një smartphone Asgjë telefon (1) - është shumë efektiv. Një markë "pa markë" është në të vërtetë kitsch! Këtu kemi një dizajn origjinal të çmendur, një zemër të fuqishme dhe simite të ndryshme interesante me porosi. Gjithashtu, ky smartphone është projektuar një kompani britanike, që është shumë e pazakontë për tregun e smartfonëve. Sinqerisht, nuk mund të kaloj në një rishikim të detajuar, kështu që le të njihemi më mirë me Nothing Phone (1)!

Karakteristikat dhe çmimi i Nothing Phone (1)

 • Ekran: 6.55″, OLED, 1080×2400, raporti i pamjes 20:9, shpejtësia e rifreskimit 120 Hz, HDR10+, Corning Gorilla Glass 5 (anët e përparme dhe të pasme)
 • Procesori: Qualcomm Snapdragon 778G+ 5G (6 nm), 8 bërthama (1×2.5 GHz Cortex-A78 & 3×2.4 GHz Cortex-A78 & 4×1.8 GHz Cortex-A55);
 • Përshpejtuesi i videos: Adreno 642L
 • Kujtesa: 8/12 GB RAM, 128/256 GB memorie flash UFS 3.1
 • Bateria: 5000 mAh, karikim i shpejtë 120 W
 • Kamera kryesore: E gjerë (kryesore): 50 MP, f/1.9, 24 mm, 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS; Këndi ultra i gjerë: 50 MP, f/2.2, 114˚, 1/2.76″, 0.64µm, PDAF.
 • Kamera e përparme: 16 MP, f/2.5, (e gjerë), 1/3.1″, 1.0µm
 • Transmetimi i të dhënave: LTE, 5G (n1/3/5/7/8/20/28/38/40/41/66/77/78), NFC, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ 6, Bluetooth 5.3, GPS (A-GPS), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC
 • OS: Android 12
 • Përmasat dhe pesha: 159,2×75,8×8,3 mm, 193 g
 • Çmimi: rreth 670 dollarë

Asgjë telefonike (1)

Në kutinë Nothing Phone (1), përveç telefonit, do të gjeni një kabllo USB-C dhe një manual të shkurtër udhëzimi. Epo, çfarë tjetër prisnit? Asgjë nuk është asgjë.

Asgjë telefon (1)

Edhe pse telefoni inteligjent është pozicionuar në të vërtetë si një model i lartë geeky, ai në fakt kushton në përputhje me rrethanat - për fansat dhe njohësit e teknologjive ekskluzive dhe origjinale.

Dizajni Asgjë Telefon (1)

Pamja me një kornizë alumini, skajet e qarta dhe qoshet e lëmuara disi më kujtoi menjëherë telefonin inteligjent Apple kohët e modeleve të tyre më të mira - iPhone 5s dhe të tjerët. Vetëm këtu, natyrisht, gjithçka më shumë plotëson kërkesat moderne - smartphone ka një diagonale të madhe të ekranit, gjithashtu mund të mburret me një bateri me një kapacitet të konsiderueshëm, si dhe një komponent të fuqishëm "hekuri".

Mbrapa smartphone është ajo që e bën Nothing Phone (1) kaq të veçantë. Është bërë transparente, dhe nën të janë vendosur disa zona ndriçimi - dhe u quajt fjala e pakuptueshme Glyph. Nuk është vetëm dekorativ, por funksional - por ne do të flasim për këtë më në detaje kur të marrim parasysh softuerin e smartphone. Tani për tani, vetëm dijeni që drita e prapme është këtu dhe duket thjesht bombastike.

Gjithashtu në anën e pasme shohim dy lente kamerash që dalin pak sipër trupit dhe një blic që është !qepur! nën xhamin e sipërfaqes së pasme.

Panelet e përparme dhe të pasme të telefonit inteligjent kanë xhami mbrojtës Gorilla Glass 5, plus korniza rreth skajeve të kasës është metalike, kështu që ju mund ta mbani lehtësisht pajisjen me vete kudo dhe të mos shqetësoheni për integritetin e saj. Nga rruga, mbrojtja nga pluhuri dhe lagështia është gjithashtu e disponueshme, megjithëse jo maksimale e mundshme, por vetëm IP53. Megjithatë, është qartësisht më mirë se asgjë.

Në pjesën e poshtme ka një vend për kartat SIM, një mikrofon, një fole USB Type-C dhe një altoparlant. Roli i folësit të dytë për të krijuar një efekt stereo kryhet nga një folës bashkëbisedues. Vetëm mikrofoni vendoset në pjesën e sipërme.

Butoni i kontrollit të volumit është vendosur pothuajse në mes të skajit të majtë, dhe butoni i energjisë është vendosur në mënyrë simetrike në të djathtë. Më duhet të them se pavarësisht përmasave të mëdha të smartfonit, falë vendosjes kompetente të butonave, edhe me pëllëmbën time të vogël, kontrollet ishin pikërisht aty ku duhej.

E vetmja pyetje që kisha për sa i përket ergonomisë është pesha e telefonit inteligjent. Ai me të vërtetë duket si një "tullë", dhe i shkëlqyeshëm në këtë. Në të njëjtën kohë, bateria këtu është 4500 mAh - jo më e madhja nga të gjitha që kam hasur kohët e fundit. Prandaj, pse telefoni inteligjent doli të ishte kaq i rëndë është një mister për mua. Në përgjithësi, kjo peshë, nga njëra anë, krijon përshtypjen e një pajisjeje statusi të besueshme, por nga ana tjetër, ndikon në komoditetin gjatë përdorimit afatgjatë ose nëse keni duar mjaft të vogla dhe kërkoni diçka më të hollë, më të lehtë dhe më të lehtë. më kompakte.

Ashtu si në shumë modele moderne të flamurit, skaneri i gjurmëve të gishtërinjve në Nothing Phone (1) është montuar drejtpërdrejt nën ekran. Një zgjidhje e tillë lejon përdorimin ekonomik të hapësirës së panelit të përparmë dhe u jep mbështetësve mundësinë të zgjedhin pikërisht këtë metodë të mbrojtjes së informacionit në smartphone të tyre. Edhe pse, natyrisht, këtu u shtua edhe një opsion tjetër popullor i zhbllokimit të fytyrës.

Më pëlqeu që "syri" i kamerës së përparme të Nothing Phone (1) nuk është vetëm i vogël dhe i padukshëm, por është zhvendosur edhe në këndin e sipërm të majtë. Kështu, ai bëhet plotësisht i padukshëm dhe e lë ekranin pothuajse plotësisht në dispozicionin tuaj. Ekrani është i mbuluar me Gorilla Glass 5, i cili mbron nga gërvishtjet e vogla dhe gjurmët e padëshiruara të gishtërinjve.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Motorola Edge 30 Ultra: A është Moto i mirë në flamurët? 

Asgjë e ekranit të telefonit (1)

Shfaqja e Nothing Phone (1) nuk mund të quhet unike ose disi e pabesueshme. Përkundrazi, meriton epitetet moderne dhe efikase, sepse është pikërisht kështu. Është mjaft i madh dhe i qartë, mjaft i shpejtë dhe në të njëjtën kohë i balancuar në mënyrë harmonike për sa i përket karakteristikave, në mënyrë që të mos hajë të gjitha burimet e sistemit. Por le të hedhim një vështrim më të afërt në specifikimet e tij.

Asgjë telefon (1)

Me një diagonale prej 6,55 inç, ju merrni një pamje shumë të qartë falë rezolucionit prej 1080×2400 piksele. Ekrani është shumë i ndritshëm - ndriçimi standard këtu është 500 nits, dhe kulmi mund të arrijë 1200 nits. Edhe në një ditë me diell jashtë, fotografia mbetet mjaft e këndshme dhe teksti është i lexueshëm.

Nga rruga, gjatë përdorimit, vura re se kufiri i poshtëm i ndriçimit, të cilit zakonisht i kushtohet më pak vëmendje, është jashtëzakonisht i ulët këtu, kështu që nëse ju pëlqen të lexoni në shtrat dhe nuk doni të shqetësoni partnerin ose fëmijën tuaj me dritë të fortë, do tju pelqeje. Ekrani i Nothing Phone (1) mbështet gjithashtu teknologjinë HDR10+, që do të thotë se fotografia do t'ju kënaqë me kontrastin dhe thellësinë e ngjyrave.

Shpejtësia e rifreskimit këtu është 120 Hz, kështu që puna e ndërfaqes dhe përvoja e lojërave me këtë smartphone do të jenë me cilësi të lartë.

Asgjë telefon (1)

Funksioni i njohur Always On Display (duke shfaqur orën, datën dhe mesazhet në ekranin e fikur) është gjithashtu i pranishëm këtu, megjithëse nuk është i dukshëm. Ishte fshehur në cilësimet e ekranit të kyçjes në çelësin e padukshëm "Trego informacionin në ekranin e kyçjes". Sipas mendimit tim, kjo është një veçori shumë e lezetshme dhe e lezetshme që ia vlen t'i kushtohet vëmendje, prandaj ju rekomandoj ta ndizni menjëherë - do të kursejë ngarkesën e telefonit tuaj inteligjent dhe do t'ju ndihmojë të shmangni aktivizimin e vazhdueshëm dhe ngjitjen në ekran.

Asgjë Telefoni Hekuri dhe Performanca (1)

Siç e kam vërejtur tashmë, zhvilluesit e smartfonëve ndoqën rrugën e kompromiseve të arsyeshme, kështu që ata nuk ndoqën një çip më të mirë. Po, ka avantazhe në fuqi, por është inferior për sa i përket efikasitetit të energjisë, ngrohjes dhe çmimit përfundimtar të produktit. Prandaj, këtu zgjedhja u ndal në pothuajse topin Qualcomm Snapdragon 778G+ 5G.

Asgjë telefon (1)

E ndërtuar në një proces 6 nm, ka 8 bërthama, 1 bërthama më të fuqishme Kryo 670 Prime me një frekuencë prej 2,4 GHz, 3 bërthama të fuqishme Kryo 670 Gold me një frekuencë prej 2,4 GHz, 4 bërthama me efikasitet energjie Kryo 670 Silver me një frekuencë prej 1,8 GHz. Përshtatësi grafik Adreno 642L është i përshtatshëm për marrjen e fps të lartë në pothuajse të gjitha lojërat moderne celulare.

Rezultatet e testeve sintetike ishin si më poshtë:

 • Smartphone GeekBench 5 (me shumë bërthama) shënon 2917 pikë, në GeekBench 5 (me një bërthamë) 827 pikë
 • Marka 3D është 2825

Kur blini, mund të zgjidhni ose një model më të ri me 128 GB memorie të integruar dhe 8 GB RAM, ose një model më të vjetër me 256 GB memorie, të shoqëruar nga 2 ose 8 GB RAM.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi Samsung Galaxy S22 Ultra: smartphone më i mirë Android?

Kamerat Asgjë Telefoni (1)

Isha i kënaqur që Nothing Phone (1) nuk ka as shumë dhe as shumë pak kamera - dhe funksionalisht ato mbulojnë të gjitha nevojat e përdoruesve:

 • kryesore: 50 MP, f/1.9, 24 mm, 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS;
 • ultra i gjerë: 50 MP, f/2.2, 114˚, 1/2.76″, 0.64µm, PDAF.
 • e përparme 20 MP, f/2.45, 1/2.8″, AF.

Fotografitë nga kamera kryesore e Nothing Phone (1) janë të mira si gjatë ditës ashtu edhe gjatë natës. Paraqitja e ngjyrave është e saktë dhe sa më afër realitetit, pa mprehje të tepërt dhe "përmirësime" të panevojshme softuerike. Ju mund të shihni origjinalet e të gjitha fotove këtu.

Këtu ata vendosën të bënin pa kamera shtesë, kështu që më në fund ata nuk vendosën një lente makro të veçantë, dhe bënë pa një lente telefoto, vetëm duke shtuar një zmadhim 2x. Nga rruga, ai i përballon funksionet e tij në mënyrë të përsosur - zmadhimi ose prerja e kornizës në atë të dëshiruar pa lënë vendin është e mundur pothuajse pa humbje të cilësisë. Për shembull, fotografia në të majtë është marrë pa zmadhuar në kamerën kryesore, dhe në të djathtë - me zmadhim 2x:

Por me shkrepjen në një kënd të gjerë, një fokus i tillë nuk do të funksionojë, kështu që u shtua ende një lente e veçantë me kënd të gjerë, veçanërisht për panorama dhe peizazhe spektakolare. Fotot nga moduli me kënd të gjerë janë gjithashtu cilësore, krahasuar me kamerën kryesore, ndryshimi mund të vërehet vetëm duke parë me kujdes imazhet nga afër.

Ndërfaqja e kamerës është mjaft asketike - ka foto, portret, video, kohëzgjatje me lëvizje të ngadaltë, panoramë, makro dhe "ekspert" (aka pro-mode). Në cilësimet e kësaj të fundit, të gjithë parametrat e rëndësishëm të shkrepjes janë të disponueshme - shpejtësia e diafragmës, ISO, ekuilibri i bardhë, ekspozimi dhe fokusi. Në parim, për shumicën e detyrave, mënyra të tilla janë të mjaftueshme, por për disa xhirime të mrekullueshme, siç është trajektorja e dritave gjatë natës, ka shumë të ngjarë që aftësitë e kamerës të mos jenë të mjaftueshme. Prandaj, unë e konsideroj një kufizim të tillë mjaft të përshtatshëm.

Do të doja të përmendja veçmas modalitetin e portretit - fotot e marra në të mund të përpunohen më tej pas shkrepjes duke rregulluar thellësinë e fushës dhe shkallën e turbullimit të sfondit. Nëse mësoni si ta menaxhoni pak, mund të përmirësoni ndjeshëm cilësinë e furnizimit tuaj në Instagram.

Asgjë telefon (1)

Nothing Phone (1) mund të xhirojë video me një rezolucion maksimal prej 4K në 30fps, si dhe 1080p në 30 dhe 60fps. Këta parametra zbatohen në mënyrë të barabartë si për modulet kryesore ashtu edhe për modulet me kënd ultra të gjerë.

Gjithçka është në rregull këtu dhe me frontalkën. Fotografitë rezultuan të qarta dhe të ndritshme, në modalitetin e portretit fytyra është e ndarë mirë nga sfondi i turbullt nga softueri.

Asgjë softuer telefonik (1)

Sistemi operativ Nothing Phone (1) është Android 12 me lëkurën Nothing UI. Personalisht, unë jam një mbështetës i Android-it të zhveshur ose i ndërfaqes nga Motorola. Sidoqoftë, në këtë rast, pavarësisht dallimeve të konsiderueshme nga klasikët, mora shumë kënaqësi nga përdorimi i telefonit inteligjent.

Sigurisht, cilësimi i parë në të cilin u ngjita kur mora këtë smartphone ishin cilësimet e Glyph - drita e prapme në panelin e pasmë. Ka disa skema të ndryshme për mënyrën sesi LED-të mund të pulsojnë për një njoftim të caktuar. Nga një pikë e thjeshtë vezulluese në një model kompleks që përfshin të gjithë elementët në panelin e pasmë. Për më tepër, skema të ndryshme mund të përdoren për thirrje dhe mesazhe nga abonentë të ndryshëm.

Në fillim, ky Glyph duket të jetë një tipar shumë i lezetshëm - thonë ata, ju mund të shihni menjëherë se kush po ju telefonon ose ju dërgon mesazhe, madje pa e ngritur telefonin. Por pasi përdora pak smartfonin tim, ndryshova mendje.

Asgjë telefon (1)

Së pari, në ditën e dytë ju harroni se cilin model i keni caktuar cilit pajtimtar. Epo, për të qenë i sinqertë, ne mbajmë një sasi të çmendur informacioni në kujtesën tonë për të kujtuar atë kafshatën e vogël. Së dyti, jo më kot është shkruar paralajmërimi për epilepsinë. Edhe nëse zvogëloni ndriçimin e efekteve, dridhjet e vazhdueshme mund të jenë të bezdisshme, veçanërisht në mbrëmje. Dhe së treti, të zbulosh se kush po të thërret pa marrë një smartphone tani është më e lehtë se kurrë nëse ke një orë inteligjente apo edhe byzylykun më të thjeshtë inteligjent. Ose mund të përdorni veçorinë "Gjithmonë në ekran" dhe të shihni ende mesazhe të rëndësishme pa pasur nevojë të shkyçni telefonin inteligjent. Dhe në fund, ne marrim se një faktor krejtësisht origjinal dhe wow-faktor doli të ishte krejtësisht jo tërheqës në praktikë.

Më pëlqeu përdorimi geek chic i dizajnit me pika (disa e quajnë matricë me pika, më kujtoi orën e vjetër dixhitale që kishim në shtëpi kur isha fëmijë). Ky font është i pranishëm këtu në miniaplikacionet e orës, në titujt e menysë, kur lidhni karikimin, etj.

Mund të telefononi të gjitha aplikacionet duke rrëshqitur nga fundi i ekranit - dhe këtu pata një fiasko të plotë, sepse ky truk doli pothuajse nga hera e tretë ose e katërt. Ndoshta kam rrëshqitur diçka gabim, por në fakt nuk kemi pasur një ndeshje në këtë drejtim.

Më pëlqeu veçoria e vogël, por e këndshme e modalitetit të lojës për të çaktivizuar njoftimet e thirrjeve dhe mesazheve. Vërtetë, është e keqe kur, në mes të një ndeshjeje, fillojnë të shfaqen pop-up-et e telegramit, ku dikush në bisedën e punës vendosi të diskutojë një projekt ose një seri të re televizive.

Nuk e kuptova vërtet trukun e krijimit të llogarive të ndryshme për përdorimin e një smartphone. Mirë, me një laptop ose një tablet, ky është një opsion mjaft real, sepse atje mund të shikoni një film, të luani lojëra ose të luani filma vizatimorë për fëmijën tuaj. Por një smartphone është ende një gjë kaq e personalizuar, dhe në realitet, ndoshta nuk ka asnjë person që nuk ka smartfonin e tij. Prandaj, një ndarje e tillë e zgjuar më duket se është shumë e largët.

Aseti Nothing Phone (1) ka një grup mjetesh standarde të transmetimit të të dhënave sot: 5G, versioni i 6-të i Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac/6), Bluetooth 5.3, GPS, NFC.

Unë isha shumë i kënaqur me volumin e altoparlantëve Nothing Phone (1). Përkundër faktit se ekziston vetëm një altoparlant i dedikuar multimedial, dhe rolin e altoparlantit të dytë për të krijuar një efekt stereo e merr përsipër altoparlanti bashkëbisedues, megjithëse ndryshimi midis tyre është ende i dukshëm - altoparlanti kryesor është më i zhurmshëm dhe "i pasur". "në zë.

Punë autonome Asgjë Telefon (1)

Përkundër faktit se madhësia absolute e kapacitetit të baterisë në Nothing Phone (1) nuk është më e madhja në treg, ajo tregon tregues të besueshëm të mbijetesës. Me Nothing Phone (1), mund të mbështeteni mesatarisht pothuajse 10 orë për detyra të ndryshme në ekran. Sipas testeve profesionale, është i aftë për 15 orë shfletim në internet dhe rreth 20 orë riprodhim video me ndriçim mesatar.

Asgjë telefon (1)

Një opsion i mrekullueshëm është aftësia për të karikuar pajisjet nga smartphone juaj me valë. Projektuar kryesisht për kufje, por gjithsesi - për mua, karikimi i një smartphone është më i rëndësishëm edhe sesa aftësia për të dëgjuar muzikë, kështu që nuk kam parë shumë raste reale për përdorimin e kësaj veçorie.

Përkundër faktit se karikuesi nuk është i përfshirë në kuti, telefoni inteligjent është i përgatitur për karikim të shpejtë, kështu që mund ta lidhni me një njësi të furnizimit me energji 33 W. Por kur krahasohet me këtë, po Xiaomi 12 lite – smartphone nuk karikohet sa më shpejt që të jetë e mundur. M'u deshën 1 orë e 40 minuta për ta karikuar nga 5 në 100%.

konkluzione

Asgjë telefon (1) - ky nuk është me të vërtetë një smartphone për të gjithë. Origjinale, me një efekt mahnitës wow në orët e para të përdorimit. Por në fund, përshtypjet e para kalojnë, kështu që vlera e smartfonit manifestohet në aspekte të tjera.

Nëse marrim parasysh çmimin e një smartphone, Nothing Phone (1) më së shumti konkurron me flamurët Xiaomi, Oppo, realme ose përfaqësues të kategorisë së mesme të markave kryesore. Fiton me një dizajn origjinal dhe një guaskë të përshtatshme, pra pikërisht ato veçori që mbizotërojnë me të njëjtët tregues teknikë.

Asgjë telefon (1)

Përveç kësaj, Nothing Phone (1) mund t'u ofrojë përdoruesve të tij një ekran të shpejtë të ndritshëm, një grup të mirë kamerash dhe performancë të lartë në punë dhe stabilitet të këndshëm në lojëra.

Dobësia e markës është natyra e saj e panjohur, kështu që ka shumë të ngjarë të interesojë ata geeks dhe tifozë të teknologjisë së lartë që të paktën kanë dëgjuar diçka për të ose, për shembull, kanë lexuar rishikimin tonë. Prandaj, mos harroni të abonoheni në rrjetet tona sociale për të parë më shumë pajisje të ngjashme - kuaj të errët.

Ku te blej

Gjithashtu interesante:

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

RISHIKON VLERËSIMET

Dizajn
9
Ergonomia
8
ekran
9
Kamerat
8
butë
9
Hekuri
9
Autonomia
8
Cuna
9
Nothing Phone (1) nuk është me të vërtetë një smartphone për të gjithë. Origjinale, me një efekt mahnitës wow në orët e para të përdorimit. Por në fund, përshtypjet e para kalojnë, kështu që vlera e smartfonit manifestohet në aspekte të tjera.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

3 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani

Nothing Phone (1) nuk është me të vërtetë një smartphone për të gjithë. Origjinale, me një efekt mahnitës wow në orët e para të përdorimit. Por në fund, përshtypjet e para kalojnë, kështu që vlera e smartfonit manifestohet në aspekte të tjera.Rishikimi i telefonit inteligjent Asgjë Telefon (1) - asgjë