Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
VeglatTelefonat inteligjentëRishikimi i TECNO SPARK 9 Pro: I balancuar dhe i lirë

Rishikimi i TECNO SPARK 9 Pro: I balancuar dhe i lirë

-

Seria e telefonave inteligjentë SPARK konsiderohet e dyta më e përballueshme pas linjës POP në TECNO Mobile. Në verën e këtij viti, ajo u rimbush me disa telefona inteligjentë të rinj dhe përfaqësuesi i parë i serisë së freskët SPARK 9 u bë TECNO SPARK 9 Pro. Sot do të njihemi me "Shkëndijën" e përditësuar dhe do të mësojmë për të gjitha pikat e forta dhe të dobëta të tij.

TECNO SPARK 9 Pro

Karakteristikat teknike të TECNO SPARK 9 Pro

 • Ekrani: 6,6″, matrica IPS LCD, rezolucion 2460×1080 piksele, raporti i pamjes 20,5:9, dendësia e pikselit 407 ppi, shpejtësia e rifreskimit 60 Hz
 • Çipset: MediaTek Helio G85, 12 nm, 8 bërthama, 2 bërthama Cortex-A75 me një frekuencë orësh deri në 2,0 GHz, 6 bërthama Cortex-A55 me një frekuencë ore deri në 1,8 GHz
 • Përshpejtuesi grafik: Mali-G52 MC2
 • RAM: 4 GB, LPDDR4X
 • Kujtesa e përhershme: 128 GB, eMMC 5.1
 • Mbështetja e kartës microSD: deri në 256 GB
 • Rrjetet me valë: 4G, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, GPS, A-GPS, NFC
 • Kamera kryesore: moduli i trefishtë, me kënd të gjerë 50 MP, f/1.6, 27 mm, 77°, PDAF; moduli i thellësisë 2 MP, f/2.4, 88,9°, FF; Moduli AI, f/2.0, 40°, FF
 • Kamera e përparme: 32 MP, f/2.5, FF
 • Bateria: 5000 mAh
 • Ngarkimi: 18 W
 • OS: Android 12 me lëkurë HiOS 8.6
 • Përmasat: 164,2×75,6×8,4 mm
 • Pesha: 197 g

Çmimi TECNO SPARK 9 Pro

ekzistojnë TECNO SPARK 9 Pro vetëm në një modifikim 4/128 GB. Në të njëjtën kohë, disa burime përmendin edhe një variant të dytë me 6 GB RAM, por nuk ka asnjë konfirmim për këtë, madje edhe në faqen zyrtare të prodhuesit nuk përmenden versione të tjera të 9 Pro me sasi më të madhe memorie.

TECNO SPARK 9 Pro

Në Ukrainë, në kohën e publikimit të rishikimit, smartphone shitet me çmimin e rekomanduar 6999 hryvnias. Ndër të gjitha modelet SPARK aktualisht në treg, 9 Pro është opsioni më i shtrenjtë. Por vlen gjithashtu të theksohet se smartphone është në çdo rast më i lirë se risitë aktuale nga seritë POVA dhe CAMON, për shembull.

Përmbajtja e paketës

Përveç telefonit inteligjent në një kuti kartoni me madhësi të mesme me një dizajn të markës në stilin TECNO, blerësi do të gjejë një përshtatës energjie 18 W, një kabllo USB Type-A/Type-C, kufje me tela me një funksion të kufjeve, një mbulesë mbrojtëse, një çelës për heqjen e folesë së kartës dhe grupin e zakonshëm të dokumentacionit shoqërues.

Kufjet, natyrisht, janë të thjeshta, por pse jo. Një tjetër gjë interesante është një mbulesë transparente plastike në vend të mbulesës së zakonshme silikoni në komplet. Mbivendosja nuk mbulon fare faqet anësore, por vetëm skajet e sipërme dhe të poshtme së bashku me qoshet. Por ka një kufi të vogël rreth kamerave në pjesën e pasme dhe sipër ekranit, dhe një film mbrojtës është ngjitur në ekranin e smartphone.

Dizajni, materialet dhe montimi

Pamja e TECNO SPARK 9 Pro është mjaft interesante dhe të kujton disi dizajnin e pajisjeve të serisë CAMON 19. Edhe pse në këtë rast, për shkak të disa ndryshimeve, mund të quhet edhe pak më i guximshëm dhe jo standard. Në të njëjtën kohë, nuk ka momente shumë të rëndësishme, dhe disa ide dizajni, le të themi, nuk duken siç pritej në jetën reale.

Nga ana e përparme, mund të shohim se prodhuesi vendosi të braktisë kamerën e përparme të prerë në ekran, duke përdorur një dizajn më klasik në formë rënieje në të gjitha "nëntat" pa përjashtim. Në të njëjtën kohë, në SPARK 8 Pro, kamera sapo u pre nga lart në qendër dhe këtu u kthyem përsëri në "rënie". Kornizat anësore janë relativisht të holla, pak më të trasha në krye dhe dhëmbëzimi i poshtëm është më i gjerë.

Paneli i pasmë, ose më saktë dizajni i kamerave të pasme, tashmë tregon një ngjashmëri me telefonat inteligjentë TECNO CAMON 19 dhe 19 Pro. Modulet e kamerës janë të vendosura në vrima të veçanta të rrumbullakëta mjaft të mëdha pa ndonjë ishull të zakonshëm nën to. Në të njëjtën kohë, kamerat dalin mirë, por xhami i tyre është pak i zhytur dhe të paktën disi i mbrojtur nga gërvishtjet.

TECNO SPARK 9 Pro

Elementi tjetër i dizajnit është një futje me shkëlqim në krye, e cila zë pak më pak se një të tretën e pjesës së pasme të telefonit inteligjent. Një performancë e tillë e kombinuar duket shumë e pazakontë, megjithëse nuk mund të thuhet se nuk kemi parë diçka të tillë në treg më parë. Por për një smartphone të lirë, kjo është një veçori e bukur e dizajnit.

TECNO SPARK 9 Pro

Megjithatë, futja nuk është aq e thjeshtë dhe në të mund të thuash disa efekte menjëherë. Përveç faktit që ai vetë është me shkëlqim dhe ka një sipërfaqe pasqyre, aty është shtuar edhe një efekt i dytë me reflektim të përmbysur 180°. Dhe nëse shikoni nga afër, mund të shihni efektin e ylbertë që buron nga moduli i sipërm i kamerës.

TECNO SPARK 9 Pro

Por, për mendimin tim, e gjithë kjo është paksa e tepërt për një insert. Realisht është shumë e vështirë të kapësh një ambient të tillë, ku një kombinim i tillë do të kishte një pamje vërtet të bukur dhe tërheqëse. Në shumicën e rasteve, reflektimet thjesht rrjedhin njëra mbi tjetrën dhe së bashku me efektin e ylbertë, duket si... e çrregullt apo diçka e tillë.

TECNO SPARK 9 Pro

Më duket se ose reflektimi i dytë është i panevojshëm, ose efekti i tejmbushjes duhet të ishte bërë disi më shprehës. Nuk e përjashtoj që dikujt t'i pëlqejë një performancë e tillë, por për mendimin tim - ata e tepruan pak. Edhe pse më pëlqen vetë ideja e kombinimit të dekorimeve të ndryshme dhe ndarjes vizuale të shpinës në disa pjesë.

TECNO SPARK 9 Pro

Nuk ka asnjë koment për pjesën mat, sepse ajo thjesht shkëlqen lehtë në dritë, dhe në varësi të këndit të shikimit, ngjyra origjinale mund të bëhet më e lehtë dhe më e errët. Plus, kjo pjesë është e spërkatur me atë që duket si temina, dhe ne kemi parë tashmë një zgjidhje të ngjashme në një smartphone. TECNO KAMONI 19. Si dhe një kornizë e sheshtë rreth perimetrit, nga rruga.

TECNO SPARK 9 Pro

Vetëm korniza është pak më praktike këtu, sepse ka një përfundim mat. Pjesa kryesore e shpinës është gjithashtu e këndshme në prekje dhe i ngjan xhamit me dekorimin e duhur. Sidoqoftë, të dy pjesët e panelit të pasmë, si dhe korniza, janë plastike. Xhami në të gjithë dizajnin është vetëm në pjesën e përparme, por për një telefon inteligjent të përballueshëm, natyrisht, asgjë për t'u habitur.

TECNO SPARK 9 Pro

Montimi i smartfonit është shumë i mirë dhe të gjitha pjesët përshtaten në mënyrë perfekte. Natyrisht, nuk ka mbrojtje ndaj lagështirës, ​​megjithëse ka një slot karte me një vulë shtesë. Është e lehtë për të lënë gjurmë të përdorimit në trup, veçanërisht në insert me shkëlqim. Por pjesa mat mbulohet edhe me divorce me kalimin e kohës. Edhe pse, sa më e lehtë të jetë ngjyra, aq më pak të dukshme do të jenë shenjat.

TECNO SPARK 9 Pro

Dhe sigurisht, ka shumë ngjyra të TECNO SPARK 9 Pro. Ka të zezë (Quantum Black), blu (Burano Blue), të bardhë (Holy White) dhe jeshile e lehtë (Hacker Storm). Në këtë të fundit, në të njëjtën kohë, e gjithë pjesa e poshtme mat është e spërkatur me mbishkrimet "SPARK" me shkronja të mëdha me shkëlqim. Supozohet se jo secila prej zgjidhjeve të listuara do të jetë e disponueshme në një ose një treg tjetër.

TECNO SPARK 9 Pro
Ngjyrat TECNO SPARK 9 Pro

Dhe së fundmi, na u shfaq TECNO SPARK 9 Pro Sport Edition. Studioja e projektimit Designworks, e cila i përket BMW Group, ka punuar në hartimin e këtij versioni. Dhe në këtë version, smartphone është dukshëm i ndryshëm nga katër opsionet e tjera. Duket edhe më e pazakontë në përgjithësi dhe është krijuar qartë për adhuruesit e sporteve dhe temave të garave.

TECNO SPARK 9 Pro Sport Edition
TECNO SPARK 9 Pro Sport Edition

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i TECNO POP 6 Pro: Telefoni buxhetor në Android Go

Përbërja e elementeve

Në pjesën e përparme, në pjesën e sipërme mbi ekran, ka një vend për altoparlantin dhe kamerën e përparme poshtë tij. Sensorët e dritës dhe të afërsisë janë pak në të djathtë, dhe pranë tyre ka një dritare të vogël me një blic. Gjithashtu ndizet kur karikoni smartfonin, por nuk ju njofton për një mesazh.

TECNO SPARK 9 Pro

Në të djathtë ka një platformë për një skaner të gjurmëve të gishtërinjve, i cili tradicionalisht kombinohet me butonin e energjisë. Mbi të janë dy çelësa vizualisht të veçantë të kontrollit të volumit me një sipërfaqe me brazdë. Në të majtë është një tabaka për dy nanoSIM dhe një kartë memorie microSD në anën e pasme të folesë.

Nuk ka elementë shtesë në pjesën e sipërme të TECNO SPARK 9 Pro, dhe të gjithë të zakonshmet, si gjithmonë, janë vendosur në fund të telefonit inteligjent. Ky është altoparlanti kryesor multimedial, një port USB Type-C në qendër, një mikrofon i vetëm dhe kryesor dhe një portë audio 3,5 mm.

Në anën e pasme, në këndin e sipërm të majtë, ka dy sy të mëdhenj me gjithsej tre kamera dhe një blic, dhe në të djathtë - një mbishkrim vertikal argjendi TECNO SPARK. Në të djathtë, në pjesën e poshtme, ka vetëm mbishkrimin me shkëlqim “STOP AT NOTHING”, pa asnjë shenjë zyrtare.

Ergonomia

Me lehtësinë e përdorimit në përgjithësi, gjithçka është standarde, si për një smartphone me një diagonale të ekranit prej 6,6". Vërtetë, kjo nuk është zgjidhja më kompakte dhe dimensionet e kasës janë 164,2×75,6×8,4 mm me një peshë prej 197 g. E gjatë, natyrisht, por jo shumë e gjerë në të njëjtën kohë. Është mjaft e vështirë ta përdorësh rehat me njërën dorë dhe është gjithashtu e pamundur të arrish gjysmën e sipërme të ekranit ashtu, por mënyra e kontrollit me një dorë nuk ka shkuar askund.

Me një kapje normale të dorës së djathtë, gishti i madh është pikërisht midis butonit të ndezjes (skanerit të gjurmëve të gishtërinjve) dhe butonit të uljes së volumit. Kjo do të thotë, nuk ka vështirësi me përdorimin e tyre, dhe ju vetëm duhet të tërhiqni gishtin për të rritur nivelin e volumit. Korniza e sheshtë ju lejon të kapni normalisht telefonin inteligjent, por përfundimi i tij nuk është më i kapshëm dhe pajisja duhet të mbahet akoma më fort për të parandaluar rrëshqitjen e saj.

Ekrani TECNO SPARK 9 Pro

TECNO SPARK 9 Pro mori një ekran IPS LCD 6,6 inç me rezolucion optimal Full HD+ (ose 2460×1080 piksele) dhe një densitet të lartë piksel prej 407 ppi. Raporti i pamjes është i zgjatur - 20,5:9, por shkalla e rifreskimit është e zakonshme - 60 Hz. Prodhuesi nuk zbulon më shumë detaje rreth ekranit.

TECNO SPARK 9 Pro

Për sa i përket ekranit, situata është gjithashtu shumë e ngjashme me historinë me ekranin e smartfonit TECNO Camon 19. Nga njëra anë, ai nuk ka ndonjë veçori dalluese. Për shembull, një shkallë e lartë rifreskimi prej 90 Hz, e cila gjendet sot në disa telefona inteligjentë për të njëjtat para. Nga ana tjetër, është thjesht një panel IPS me cilësi të mirë me të gjitha pasojat që pasojnë.

Rezolucioni i ekranit, e përsëris, është optimale. Dhe disa telefona inteligjentë nga i njëjti segment kanë një më të ulët, por me një diagonale më të madhe. Paraqitja e ngjyrave mund të quhet e ndritshme, e ngopur dhe e kundërta. Për më tepër, para nesh është IPS e zakonshme, jo AMOLED. Thjesht nuk mund t'i bëni ngjyrat më neutrale apo të ndryshoni temperaturën duke përdorur mjete të rregullta.

Niveli i ndriçimit maksimal është pak më i lartë se mesatarja dhe këshillohet që të shmangni ekspozimin ndaj rrezeve të diellit direkte jashtë. Këndet e shikimit janë relativisht të gjera dhe fotografia nuk shtrembërohet me devijime lineare dhe as temperatura e ngjyrës nuk ndryshon. Me devijime diagonale, vërehet një zbehje e parëndësishme e toneve të errëta, e cila, megjithatë, është karakteristike për të gjitha ekranet e këtij lloji.

TECNO SPARK 9 Pro

Ka pak opsione në cilësimet e ekranit TECNO SPARK 9 Pro. Ekziston një ndërrues i sfondit, modaliteti i personalizueshëm i mbrojtjes së shikimit, një temë e errët me aftësinë për të ndezur një orar, ndriçim përshtatës, kohëzgjatje të ekranit, madhësia e shkronjave, modaliteti kundër prekjes aksidentale, rrotullimi automatik dhe disa opsione për ekranin e kyçjes.

Gjithashtu interesante: Rishikimi i TECNO POVA Neo 2: Një smartphone i madh dhe i lirë me 7000 mAh

Performanca TECNO SPARK 9 Pro

Platforma harduerike e TECNO SPARK 9 Pro nuk ndryshon aspak nga telefonat inteligjentë KAMONA 19, E FUQTE 3 і POVA Neo 2. Tashmë jemi shumë të njohur me çipset MediaTek Helio G85 dhe e dimë se çfarë është në gjendje të bëjë. Është një çip 12 nm me 8 bërthama: 2 bërthama Cortex-A75 me një shpejtësi maksimale të orës deri në 2,0 GHz dhe 6 bërthama Cortex-A55 me një frekuencë deri në 1,8 GHz. Grafika – Mali-G52 MC2.

Sasia e RAM-it është 4 GB e llojit LPDDR4X, dhe sot kjo sasi RAM është opsioni bazë standard për një numër të madh telefonash inteligjentë të lirë. Me multitasking, gjërat në përgjithësi janë mirë, përveç që aplikacionet rinisin pak më shpesh sesa në telefonat inteligjentë me 6 GB memorie, për shembull.

TECNO SPARK 9 Pro

Sidoqoftë, këtu ekziston edhe një funksion Memory Fusion, i cili ju lejon të rrisni sasinë e RAM-it nëse ka hapësirë ​​të tepërt të lirë në kujtesën e përhershme të telefonit inteligjent. Opsioni aktivizohet si parazgjedhje dhe shton 2 GB memorie virtuale, por zgjerimi maksimal është i disponueshëm për 3 GB dhe mund të merrni një total prej 7 GB RAM në TECNO SPARK 9 Pro.

TECNO SPARK 9 Pro

Pajisja e ruajtjes, nga ana e saj, ka një vëllim mjaft të mirë për këtë kategori çmimesh - 128 GB. Vërtetë, është si eMMC 5.1, që do të thotë se nuk është shumë i shpejtë. 106,98 GB ndahen për nevojat e përdoruesve, por ruajtja mund të zgjerohet gjithmonë me një kartë memorie microSD. Vendi i telefonit inteligjent është i plotë dhe ju lejon të përdorni një kartë memorie së bashku me dy karta SIM.

TECNO SPARK 9 Pro

Gjithashtu nuk ka surpriza me performancën dhe smartphone funksionon sipas nivelit të tij. Ndihet mjaft shpejt, por jo shumë i qetë. E gjitha është për shkak të animacioneve të sistemit, të cilat kanë vetinë e ngadalësimit. Edhe pse në aplikacionet normale, kjo sjellje është më pak e zakonshme sesa kur ndërveproni me guaskën e pajisjes.

TECNO SPARK 9 Pro

Në lojëra, praktikisht nuk ka asnjë ndryshim me telefonat inteligjentë të tjerë të bazuar në MediaTek Helio G85. Chipset ju lejon të ekzekutoni çdo projekt modern dhe që kërkon harduer, edhe pse kryesisht në cilësimet grafike të mesme. Ju mund të luani diçka në nivele të larta, por në disa raste do t'ju duhet të zgjidhni të ulët. Matjet mesatare të FPS në disa lojëra të njohura janë më poshtë:

 • Call of Duty: Mobile - cilësimet e grafikës mesatare, hijet në kohë reale të aktivizuara, modaliteti Frontline - ~ 52 FPS; "Battle Royale" - ~ 40 FPS
 • PUBG Mobile - Cilësime të larta grafike me 2x anti-aliasing dhe hije, ~ 30 FPS
 • Shadowgun Legends – Cilësimet e grafikës mesatare, kapak 60 FPS, ~ 50 FPS

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i TECNO Pova 3: Një model i mesëm i madh dhe i qëndrueshëm

Kamerat TECNO SPARK 9 Pro

Njësia e kamerës kryesore të telefonit inteligjent përbëhet nga një palë qelizash të mëdha të veçanta. Në pjesën e sipërme është moduli kryesor me kënd të gjerë me karakteristikat e mëposhtme: 50 MP, f/1.6, 27 mm, 77°, PDAF. Në pjesën e poshtme ka dy module ndihmëse: matja e thellësisë (2 MP, f/2.4, 88,9°, FF) dhe i ashtuquajturi modul AI (QVGA, f/2.0, 40°, FF).

TECNO SPARK 9 Pro

Kamera kryesore është shumë e ngjashme me kamerën e telefonit inteligjent TECNO POVA 3, të paktën për sa i përket karakteristikave të thata. Si parazgjedhje, fotot ruhen me një rezolucion prej 12,5 MP, megjithëse në POVA 3, rezolucion i plotë prej 50 MP është i disponueshëm si një modalitet i veçantë fotografimi Ultra HD, atëherë mund të zgjidhet thjesht nga pjesa e sipërme e ekranit kryesor të aplikacionit të kamerës .

TECNO SPARK 9 Pro

Fotografitë me rezolucion prej 50 MP dallohen nga detajet më të larta dhe temperatura e ngjyrave "të ngrohta" gjatë shkrepjes gjatë ditës. Në rezolucionin standard, përkundrazi, kornizat janë më të "ftohta" dhe me një mprehje të lehtë të tepërt, gjë që jo gjithmonë duket e përshtatshme. Megjithatë, rezolucioni i plotë nuk është i përshtatshëm për të gjitha skenat për shkak të më shumë zhurmës dixhitale.

Në përgjithësi, TECNO SPARK 9 Pro shkrep mjaft mirë për këtë klasë. Është mjaft e mundur për të marrë një fotografi me cilësi të mirë në të, por duhet të ketë shumë dritë. Përndryshe, do të ketë më pak detaje në të gjithë kornizën dhe më shumë zhurmë, megjithëse edhe kështu fotografitë duken mjaft të pranueshme, si për një person me buxhet. Dhe të kërkosh diçka më shumë prej tij është ndoshta e gabuar.

SHEMBUJ FOTOT ME KAPACITETI TË PLOTË REZOLUCIONI

Sigurisht, ekziston një modalitet i natës dhe ndriçon ndjeshëm kornizën, shton mprehtësinë dhe trajton më saktë burimet e ndritshme të dritës. Megjithatë, në tërësi, shpeshherë fotot rezultojnë jo shumë të natyrshme. Kjo është më shumë një mënyrë situative: një ditë mund të dalë mjaft mirë, dhe tjetrën - krejt e kundërta.

Për sa i përket regjistrimit të videos, telefoni inteligjent nuk bie në sy, por rezolucioni maksimal i disponueshëm për shkrepje është 2K me 30 FPS. Rezultatet, natyrisht, janë modeste. Nuk ka stabilizim elektronik, detajet janë të ulëta dhe lëvizjet e mprehta shoqërohen me një efekt "pelte". Është e mundur që të shkrepni diçka për veten tuaj, sigurisht, por nuk ka gjasa të mjaftojë për diçka më të madhe.

Prodhuesi i kushton vëmendje të madhe kamerës së përparme të TECNO SPARK 9 Pro. Këtu është një modul me një rezolucion prej 32 MP, një hapje prej f/2.5 dhe një fokus fiks (FF). Para së gjithash, kamera mund të lavdërohet për një kënd mjaft të gjerë shikimi, falë të cilit shumë fytyra futen në kornizë. Më pëlqeu gjithashtu interpretimi i ngjyrave, i cili nuk është i zbukuruar, por në të njëjtën kohë jo i shurdhër.

TECNO SPARK 9 Pro

Kjo kamerë shkrep mjaft mirë, nga njëra anë. Në ekranin e smartfonit, fotot duken mjaft bukur, por nën çdo ndriçim në hije (dhe në përgjithësi, në çdo zonë të errët në të gjithë kornizën), mund të vëreni një sasi të madhe zhurme dixhitale. Për sa i përket detajeve, nuk mund të veçoj rezolucionin standard prej 8 MP, por nëse zgjidhni të plotë, ndryshimi në qartësi është i dukshëm në favor të 32 MP.

Videoja mund të regjistrohet në kamerën e përparme në një rezolucion maksimal prej 2K me 30 FPS. Ato nuk janë shumë të detajuara, me të njëjtën sasi zhurmash dixhitale, por edhe me ngjyra të këndshme. Nuk ka stabilizim elektronik gjatë regjistrimit, por nuk ka shtrembërime të imazhit gjatë lëvizjeve dhe kthesave të mprehta.

Modalitetet e ndryshme të fotografimit në aplikacionin standard janë më se të mjaftueshme: video të shkurtra, video, foto, bukuri, portret, natë, realitet i shtuar (AR), panorama, dokumente, video me lëvizje të ngadaltë dhe video me lëvizje të shpejtë. Nuk mjafton për një grup të plotë, përveç modalitetit manual. Dhe ata nuk harruan për filtrat, dhe për disa opsione të dobishme në cilësimet.

Gjithashtu interesante: Rishikimi i TECNO Camon 19: Një smartphone elegant me një kamerë të fortë

Metodat e zhbllokimit

Mund ta zhbllokoni telefonin inteligjent me skanerin e gjurmëve të gishtërinjve të vendosur pikërisht në butonin e energjisë në anën e djathtë të pajisjes. Ashtu si me të gjithë telefonat inteligjentë të tjerë aktualë TECNO, skaneri kapacitiv funksionon shumë shpejt dhe mjaft saktë, veçanërisht nëse ruani të njëjtën gjurmë gishti disa herë. Gabimet janë minimale dhe zhbllokimi është pothuajse i menjëhershëm.

TECNO SPARK 9 Pro

Me skanerin, jo vetëm që mund të zhbllokoni pajisjen dhe të konfirmoni identitetin tuaj në aplikacione, por gjithashtu të kryeni një sërë veprimesh të tjera: të merrni telefonata në hyrje, të aktivizoni regjistrimin e bisedave dhe madje të fikni alarmin. Skaneri mund të aktivizohet sipas gjykimit të përdoruesit ose thjesht duke prekur platformën ose duke shtypur plotësisht butonin.

Zhbllokimi mund të bëhet edhe duke njohur fytyrën e pronarit të smartfonit, por kjo metodë nuk është aq e shpejtë dhe e besueshme në krahasim me skanerin, natyrisht. Funksionon më së miri në ndriçim të mirë, por mund ta përdorni në çdo kusht, madje edhe në errësirë ​​të plotë, nëse aktivizoni opsionin për të ndriçuar fytyrën me ekran.

TECNO SPARK 9 Pro

TECNO SPARK 9 Pro autonomi

Bateria e instaluar në TECNO SPARK 9 Pro është e zakonshme për klasën e saj – 5000 mAh. Një numër i tillë nuk ka gjasa të befasojë askënd, veçanërisht pas telefonave inteligjentë të serisë POVA me bateri të mëdha 7000 mAh. Por ia vlen të pranohet se SPARK 9 Pro mund të ofrojë edhe një autonomi shumë të mirë, e cila padyshim do të jetë e mjaftueshme për shumëkënd.

TECNO SPARK 9 Pro

Nëse e përdorni shumë aktivisht, luani lojëra ose qëlloni shumë, atëherë telefoni inteligjent do të jetë i mjaftueshëm për një ditë të tërë me rreth 7 orë kohë para ekranit. Me përdorim më të moderuar, mund të mbështeteni në rreth një ditë e gjysmë me 8-9 orë kohë aktive para ekranit. Në testin e autonomisë PCMark Work 3.0, TECNO SPARK 9 Pro zgjati 8 orë e 23 minuta në ndriçimin maksimal të ekranit.

Telefoni inteligjent gjithashtu mbështet karikimin e shpejtë 18 W dhe pajisja karikohet më shpejt se standardi TECNO CAMON 19 me të njëjtin kapacitet baterie dhe karikim 18 W, por i gjithë procesi zgjat akoma më shumë se dy orë, gjë që nuk është shumë e shpejtë për sot. Matjet e detajuara në rritje prej 30 minutash janë më poshtë:

 • 00:00 - 10%
 • 00:30 - 40%
 • 01:00 - 68%
 • 01:30 - 89%
 • 02:00 - 96%
 • 02:25 - 100%

Tingulli dhe komunikimet

Tingulli i altoparlantit është thjesht në rregull, por nuk dallohet as me një gamë të gjerë frekuencash dhe as me një nivel shumë të lartë të volumit maksimal. Është mjaft e mjaftueshme për detyrat themelore, por nuk përdoret për të tjerët.

Altoparlanti multimedial në pjesën e poshtme luan i vetëm dhe gjithashtu tingëllon mjaft i thjeshtë, pa ndonjë diferencë të jashtëzakonshme volumi ose cilësi të këndshme. Nuk është e mundur të rregulloni zërin e altoparlantit, megjithëse zakonisht TECNO ofron një opsion të tillë.

TECNO SPARK 9 Pro

Edhe më e habitshme, nuk ka cilësime, efekte apo barazues as për kufjet. Edhe pse ky nuk është një problem i madh, sepse si parazgjedhje gjithçka nuk është aspak keq atje. Por disa paracaktime definitivisht nuk do të ishin të tepërta, siç mendoj unë.

Por për sa i përket rrjeteve dhe moduleve pa tel, telefoni inteligjent ka gjithçka që mund të dëshironit nga një smartphone për këto para: mbështetje 4G dhe Wi-Fi 5 me bandë të dyfishtë, Bluetooth 5.0 dhe GPS, si dhe një modul NFC.

Firmware dhe softuer

Komponenti i softuerit të TECNO SPARK 9 Pro gjithashtu praktikisht nuk ndryshon nga shumica e telefonave inteligjentë të prodhuesit të bazuar në Android 12 me versionin aktual të guaskës së pronarit HiOS 8.6. Këtu ka shumë cilësime, dhe përveç mjeteve të zakonshme të personalizimit, ka gjëra të dobishme me shumë dritare lundruese, një panel "i zgjuar" për qasje të shpejtë në programet dhe veprimet e zgjedhura. Qendra e lojës, funksioni i klonimit të disa aplikacioneve të njohura dhe një numër i mirë gjestesh të ndryshme mund të shënohen veçmas. Regjistrimi automatik i thirrjeve është gjithashtu i disponueshëm.

konkluzione

I ri TECNO SPARK 9 Pro doli të jetë një smartphone shumë i ekuilibruar, i cili në përgjithësi ka gjithçka që mund dhe duhet të jetë në një pajisje të lirë. Pamja jo e mërzitshme, ekrani me cilësi të mirë, performanca në të njëjtin nivel me pajisjet më të shtrenjta TECNO, autonomi e mirë, si dhe shumë memorie dhe kamera normale, si për segmentin e tij.

TECNO SPARK 9 Pro

Rishikimi i videos

Çmimet në dyqane

Lexoni gjithashtu:

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Rishikimi i TECNO SPARK 9 Pro: I balancuar dhe i lirë

RISHIKON VLERËSIMET

Dizajn
9
Materiale
8
Mbledhja
9
Ergonomia
8
ekran
8
Produktiviteti
8
Kamerat
7
tingull
7
Autonomia
8
butë
8
TECNO SPARK 9 Pro i ri doli të jetë një smartphone shumë i ekuilibruar, i cili në përgjithësi ka gjithçka që mund dhe duhet të jetë në një pajisje të lirë. Pamja jo e mërzitshme, ekrani me cilësi të mirë, performanca në të njëjtin nivel me pajisjet më të shtrenjta TECNO, autonomi e mirë, si dhe shumë memorie dhe kamera normale, si për segmentin e tij.
Dmitry Koval
Dmitry Koval
Unë shkruaj komente të detajuara të pajisjeve të ndryshme, përdor telefonat inteligjentë Google Pixel dhe jam i interesuar për lojërat celulare.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani

TECNO SPARK 9 Pro i ri doli të jetë një smartphone shumë i ekuilibruar, i cili në përgjithësi ka gjithçka që mund dhe duhet të jetë në një pajisje të lirë. Pamja jo e mërzitshme, ekrani me cilësi të mirë, performanca në të njëjtin nivel me pajisjet më të shtrenjta TECNO, autonomi e mirë, si dhe shumë memorie dhe kamera normale, si për segmentin e tij.Rishikimi i TECNO SPARK 9 Pro: I balancuar dhe i lirë