Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
VeglatTelefonat inteligjentëRishikimi Vivo X70 Pro Plus: Gjysmë hapi drejt idealit

Rishikimi Vivo X70 Pro Plus: Gjysmë hapi drejt idealit

-

Unë jam një person që kam provuar më shumë se një duzinë telefona inteligjentë të kompanive të ndryshme në një vit, dhe që gjeta diçka që nuk më pëlqente në secilin model... Jam vërtet zgjedhës. Sidomos - për kompanitë e preferuara, duke përfshirë ASUS, Samsung, Huawei që Xiaomi. Prandaj, mendoj se do të kuptoni ndjenjat e mia dhe peshën e thjeshtë të fjalëve të mia. Por një smartphone Vivo X70 Pro Plus Unë e konsideroj më të afërt me idealin tim. Në fakt, atij i mungon i njëjti gjysmë hap. Epo, domethënë, është fjalë për fjalë 9,7 nga 10. Epo, kjo është shumë afër!

Vivo X70Pro+

Historia e takimeve

Telefoni inteligjent doli të ishte edhe shumë… post-modern, nëse mund ta thuash kështu. Në orët e para të njohjes sime, ai shoqërohej vazhdimisht me konceptet e kiborgëve në botën e së ardhmes. Diçka kaq futuriste, por ende e bazuar, e besueshme, jo e huaj, thjesht hiper-teknologjike.

Vivo X70Pro+

Dhe kjo shpjegohet me faktin se BBK Electronics, e cila zotëron markat Oppo, OnePlus dhe Vivo, i përdor ato në role, përkatësisht, projektues, çmim-agresiv dhe teknologjik. Pikërisht në këtë rend.

Vivo X70Pro+

Në fakt, Vivo X70 Pro Plus është më i lirë se Oppo Gjeni X5 Pro, dhe shumë më tepër sipas dëshirës sime. Pak për sa i përket pamjes, dhe shumë, shumë e fortë për sa i përket aftësive. Me çmimin - paratë kryesore, padyshim. Mos prisni një çmim prej më pak se 700 euro, plus smartphone nuk është zyrtarisht i disponueshëm këtu. Megjithatë, ende nuk dihet për modelet e tjera të serisë X.

Pamja dhe ergonomia

Le të fillojmë me pamjen. Dhe unë do të them sinqerisht. Pavarësisht se sa premium është Find X5 Pro, dhe është ultra premium, për mua ai kurrë nuk do të mundë ... teknologjinë hiper-agresive të flamurit Vivo. Në parim, çdo.

Vivo X70Pro+

Në fund të fundit, ne kemi gjithashtu një strukturë lëkure, portokalli në rastin tim - dhe ngjyra të tjera nuk më interesojnë - dhe një galaktikë të tërë modulesh kamerash, mbishkrimesh dhe sensorësh.

Vivo X70Pro+

Dhe i vetmi element dekorativ, ekskluzivisht vizual është një pllakë metalike për simetri, me mbishkrime se pse ky smartphone është për ju, nuk është thjesht diçka nga pazari për 2 hryvnia për kilogram.

Vivo X70Pro+

Skajet janë metal mat, gjë që në kombinim me teksturën e lëkurës e bën këtë smartphone absolutisht ANTI-rrëshqitës. Pas Google Pixel 4 XL Vivo Në përgjithësi, X70 Pro Plus duket se është ngjitur. Dhe në dorë, në tavolinë, madje edhe në sipërfaqe të pjerrëta. Epo, është kënaqësi!

Vivo X70Pro+

Fundet, nga rruga, janë gjithashtu qesharake - në krye është i tejdukshëm, me një sensor infra të kuqe dhe një mbishkrim shumë të sigurt në vetvete, në fund - Type-C, një vend për kartat SIM dhe një pjesë të altoparlantit. Rasti, nga rruga, mbrohet sipas standardit IP68.

Vivo X70Pro+

ekran

Epo, pjesa e përparme është vetëm një ekran... 6,78 inç, 20:9, WQHD+ 120 Hz me një shkallë përgjigjeje prej 300, 10-bit Samsung E5 AMOLED me certifikim HDR10 dhe DCI-P3. Gjithashtu të lakuar, dhe në të njëjtën kohë ZERO klikime të rastit me një lulekuqe!

Vivo X70Pro+

Pra, po, një makth absolut me të cilin kam kaluar Xiaomi 12X, unë fajësoj Xiaomi 12X. Konkretisht ky model, sepse si 12 i rregullt ashtu edhe 12 Pro janë absolutisht normale. Ekziston edhe një skaner i gjurmëve të gishtërinjve në ekran, i cili është i shpejtë, i besueshëm dhe funksionon siç duhet.

Vivo X70Pro+

Pesha e bukuroshes në ngjyrë portokalli është 209 g, përmasat janë 75,2×164,5×8,9 mm. Çuditërisht, smartphone nuk është shumë më i madh se i njëjti Pixel, por në të njëjtën kohë është shumë më solid. Ndihet si një mjet, pesha e të cilit është një argument vërtet serioz për detyrat e tij.

Vivo X70Pro+

Sa për mbushjen brenda, gjithçka është mirë. Qualcomm Snapdragon 888+, dhe një grup memorie nga 8 GB RAM plus 256 të përhershme, në një variant me 12 + 512. Smartphone është saktësisht dy herë më i fuqishëm se Pixel 4 XL në AnTuTu dhe vetëm 10% më i ngadalshëm se rekordi mbajtëse. Nuk mendoj se duhet të shpjegoj se sa bukur është.

Vivo X70Pro+

Nga rruga, është interesante që modeli X70 Pro Plus me 5G në bord është i disponueshëm vetëm në tregjet kineze dhe indiane. Edhe ky i fundit ka vetëm një kombinim memorie, 12+256. Në të njëjtën kohë, nuk ka mbështetje për microSD, por ka mbështetje për dy nanoSIM.

Lexoni gjithashtu: Prezantohet telefoni i parë inteligjent me SD 8 Gen 2 - vivo X90Pro+

Plus – Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, USB Type-C 5 Gbit, NFC, OTG, GPS dhe madje edhe një portë infra të kuqe!

Kamerat

Kamerat janë këtu… WOW! Hera e fundit që pashë një grup të tillë ishte in Huawei, kur isha nën 30 vjeç dhe kompania nuk ishte e sanksionuar rëndë. Për fat të keq, Vivo X70 Pro Plus nuk vendos rekorde zmadhimi. Për fat të mirë, kjo nuk është e nevojshme, sepse këtu keni stabilizim optik në të gjitha modulet kryesore dhe fokusim automatik lazer.

Vivo X70Pro+

Dhe ajo që më pëlqen veçanërisht janë optika Zeiss dhe veshja speciale Zeiss T* kundër shkëlqimit. Në fakt, kjo është ajo që prisja nga të gjitha Leicas dhe Hasselblads tuaj. Për të pasur përfitime harduerike nga bashkëpunimi! Në fakt, softueri është gjithashtu i disponueshëm, gamë e ngjyrave Zeiss është e disponueshme në shumë mënyra. Por çipat fizike janë thjesht bimba.

Vivo X70Pro+

Moduli kryesor është 50 MP F/1.6. Zmadhimi i periskopit 5x, i barabartë me 125 mm - 8 MP, F/3.4. Ekziston gjithashtu një zmadhim 12 megapiksel 50x 48 mm për portrete dhe një modul i fuqishëm 14 megapiksel 32 mm ultra i gjerë me stabilizim shtesë. Dhe një kamerë e përparme XNUMX megapikselë me mbështetje për njohjen e fytyrës.

Foto nga Vivo X70 Pro Plus nga moduli kryesor në rezolucion të plotë - këtu

Të gjitha modulet janë xhiruar në rangun nga "shumë mirë" në "adekuat". Unë vërej modulin me kënd të gjerë, i cili lejon çuditërisht pak shtrembërime. Por stabilizimi i tipit "mikro-gimbal" sillet veçanërisht i lezetshëm. Po, duhet të kalibrohet, por pas kësaj zmadhimi maksimal 60x do të funksionojë shumë më i qëndrueshëm.

Foto nga Vivo X70 Pro Plus me modul me kënd ultra të gjerë - këtu

Dhe po, për nga cilësia, është më mirë se zmadhimet e vjetra Huawei. Sigurisht, ky zmadhim është dixhital dhe mund të merrni pothuajse të njëjtin rezultat duke zmadhuar sensorin kryesor. Por thjesht bëhet menjëherë dhe përpunohet menjëherë me shpresën që fotografia të jetë e turbullt dhe e paqartë. Prandaj, rezultati do të jetë akoma pak më i mirë.

Foto nga moduli i zmadhimit Vivo X70 Pro Plus me rezolucion të plotë - këtu

Aftësitë e videos janë fantastike. Po, në modalitetin pro, gjysma e moduleve janë prerë, por ka një profil LOG dhe funksionon në 24 korniza! Edhe në FHD! Dhe stabilizimi nuk është fikur. Gjithashtu, shpejtësia e diafragmës është maksimumi 1/60 e sekondës. Budallaqe, por me mire se ti Xiaomi.

Vivo X70Pro+

Guaskë

Android shell në Vivo doli të ishte vaska më e shtrenjtë e mjaltit më të mirë... në të cilën u derdh luga më e vogël e katranit në botë. Do të filloj me të mirat. I. Unë do të them këtë - nëse mendoni se MIUI është e mbushur deri në buzë me çipa dhe në zero absolute... Atëherë OriginOS do t'ju hapë sytë. E cila, duke pasur parasysh mangësinë, e cila do të diskutohet më vonë, është veçanërisht mbresëlënëse.

Vivo X70Pro+

Sigurisht, mund të keni parë diku - për shembull - mundësinë e funksionimit të njëkohshëm të dy brezave Wi-Fi për të shpejtuar internetin, ose aftësinë për të zhvendosur ikonat në çdo vend të lirë të dosjes, jo vetëm që në fillim.

Vivo X70Pro+

Ose rrëshqitni nga fundi për të shfaqur perden e cilësimeve dhe NGA CDO EKRANI! Dhe rrëshqitni nga lart poshtë për të shfaqur hijen e njoftimeve. Ose kërkimi global. Ose një sistem jashtëzakonisht i fuqishëm mini-dritaresh, të cilin nuk e kam parë që nga LG G2, më falni.

Vivo X70Pro+

Ekziston edhe një grup mjaft i dobishëm i miniaplikacioneve për desktop. Për shembull, me shfaqjen e statusit të baterisë deri në katër pajisje. E cila për disa arsye përfshin vetë smartphone-in... Dhe nuk mund të ndryshohet, për fat të keq. Por kjo është më e dobishme se 99% e miniaplikacioneve standarde Android.

Vivo X70Pro+

Dhe e gjithë kjo ton lumturie vjen në sfondin e faktit se a) smartphone është kinez, nuk përmban gjuhën ukrainase, madje edhe anglishtja nuk është kudo edhe në cilësimet, dhe b) smartphone është ende në Android 11!

Vivo X70Pro+

Kjo e fundit duhet të nënkuptojë që guaska nuk ka një kohëmatës Mos shqetëso, për të cilin kam shumë nevojë, sepse pa të smartphone nuk është i përshtatshëm për mua... Por gjeta një aplikacion të përshtatshëm në Google Play. Dhe madje është instaluar pa probleme si një ikonë në perden e cilësimeve. Pra nuk ka ankesa.

Vivo X70Pro+

Lexoni gjithashtu: Pse iPhone janë më të shtrenjtë se smartfonët Android? TOP-3 arsyet

Ata nuk janë as në guaskën aziatike "të gjakut". Ja një lajm për ju: telefoni inteligjent nuk përmban fare programe nga Google - të gjitha ose të markuara nga Vivo, ose nga Baidu, ose nga kinezët e tjerë. Një dyqan i markës Vivo - në fakt, si parazgjedhje shfaqet në kinezisht, si pothuajse të gjitha programet standarde. Dhe nuk përshtatet me gjuhën e telefonit inteligjent.

Vivo X70Pro+

Por - unë isha me fat! Në kuptimin që unë klonova skedarë dhe aplikacione nga Google Pixel 4 XL. Dhe sapo u përpoqa të hap atë të markës nga Google, e cila u transferua pak... Nuk më kujtohet se cila, duket se është Google Lens - por smartphone ofroi të shkarkojë Google Play Store nga marka. dyqan Vivo automatikisht.

Vivo X70Pro+

Dhe pastaj - instalimi YouTube, Dokumentet, Fletët, YouTube Muzikë, Google Wallet. NFC funksionon si një orë, gjë që është e çuditshme, sepse më kujtohet NFC që nuk funksionon Xiaomi 12X, gjithashtu kineze.

Bugs

Megjithatë. Sado fleksibël të jetë OriginOS, është po aq... i çuditshëm. Në fakt, versioni 1.0 iu dha asaj për një arsye. Për shembull, kur i afroni ikonat në fund të dosjes, dosja fillon të duket... bosh.

Vivo X70Pro+

Gabimi më i tmerrshëm që gjeta do të jetë më i lehtë për t'u përshkruar me një shembull të drejtpërdrejtë. ndiz YouTube në kufje me valë. largohem nga YouTube, me luajtjen në sfond të aktivizuar. Dhe butonat e kontrollit të riprodhimit ndalojnë së punuari. Asnjë pauzë, pa video përpara, pa kthim prapa, madje as volum. Gjithçka është perfekte te të gjithë lojtarët e tjerë.

Lexoni gjithashtu: vivo X Fold+ u bë smartphone zyrtar i Kupës së Botës FIFA

Gjithashtu - si në Oppo Gjeni X5 Pro, nuk kisha njoftime të alarmit ajror që funksiononin. Kjo do të thotë, derisa u çmenda dhe aktivizova të gjitha çelësat që lidhen me njoftimet dhe çaktivizova të gjitha çelësat që lidhen me kursimin e energjisë. Dhe... njoftimet funksionuan.

Vivo X70Pro+

Dhe mos u zemëro me Vivo, sepse pikërisht falë mënyrës standarde agresive të kursimit të energjisë dhe vrasjes së programeve në sfond, telefoni inteligjent është shumë, shumë më i qëndrueshëm nga sa ka të drejtë të jetë.

Autonomia

Në të njëjtën kohë, asnjë nga parametrat e tij në këtë drejtim nuk është mbajtës rekord. Bateria 4500 mAh nuk është mbajtëse rekord, shpejtësia e karikimit prej 55 W me tel dhe 50 W nuk janë mbajtëse rekord. Por në të njëjtën kohë, është tepër më e rehatshme për mua të ulem me të gjatë një alarmi ajror, edhe kur ai ka vetëm 50% karikim.

Vivo X70Pro+

Përveç kësaj, nëse keni një Google Pixel, mund të karikoni nga Vivo X70 Pro Plus! Sepse ka karikim të kthyeshëm me valë.

Rezultatet nga Vivo X70 Pro Plus

Për të qenë i sinqertë, nuk kam qenë kaq i emocionuar për një smartphone për një kohë të gjatë. Ky është i njëjti rast kur ka kaq shumë çipa që nuk dëshironi, por përdorni ato. Mësohesh me të dhe është shumë, shumë e vështirë të refuzosh.

Vivo X70Pro+

Ndryshe nga Oppo, trajtohen bllokimet e softuerit. Ndryshe nga Xiaomi, avantazhet e harduerit funksionojnë. Ndryshe nga OnePlus, bashkëpunimi me Zeiss është vërtet i dobishëm. Dhe ndryshe nga Samsung, smartfoni ofron më shumë se çfarë dëshiron një përdorues i iPhone.

Vivo X70Pro+

Në fakt, jam absolutisht i habitur se sa shumë e dua tani Vivo X80 Pro Plus në Android 13. Sepse ndoshta ka një smartphone që mund ta përshkruaj si 10/9. Dhe le të mos jetë Vivo X70 Pro Plus, por Vivo X70 Pro Plus doli të jetë më e afërta me këtë ndër të gjitha modelet që kam marrë në duart e mia gjatë vitit të kaluar.

Video rreth Vivo X70 Pro Plus

Ju mund ta shikoni mashkullin e pashëm në veprim këtu:

Ku te blej

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

RISHIKON VLERËSIMET

Pamja e jashtme
10
ekran
10
Karakteristikat e
9
Kamerat
10
Software
10
Autonomia
9
Cuna
7
Ndoshta ka një smartphone që mund ta përshkruaj si 10/9. Dhe le të mos jetë Vivo X70 Pro Plus, por Vivo X70 Pro Plus është më i afërti me këtë nga të gjitha modelet që kam trajtuar gjatë vitit të kaluar.
Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Unë shkruaj shumë, ndonjëherë për biznes. Unë jam i interesuar për lojëra kompjuterike dhe ndonjëherë në celular, si dhe për ndërtime PC. Pothuajse një estet, më pëlqen të lavdëroj më shumë sesa të kritikoj.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani

Ndoshta ka një smartphone që mund ta përshkruaj si 10/9. Dhe le të mos jetë Vivo X70 Pro Plus, por Vivo X70 Pro Plus është më i afërti me këtë nga të gjitha modelet që kam trajtuar gjatë vitit të kaluar.Rishikimi Vivo X70 Pro Plus: Gjysmë hapi drejt idealit