Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
VeglatTelefonat inteligjentëRishikimi i telefonit inteligjent Xiaomi 12T: Sulmi i Kloneve

Rishikimi i telefonit inteligjent Xiaomi 12T: Sulmi i Kloneve

-

Xiaomi si gjithmonë, ajo ndjek rrugën e gamës më të gjerë të modeleve, por "luajti" pak - sinqerisht mund të humbisni në emërtimin e këtyre modeleve dhe pozicionimin e tyre. Vetëm shikoni - 12, 12 Pro, 12X, 12 Lite. Dhe më pas janë 12T dhe 12T Pro... çfarë kuptimi ka dhe kujt i duhen kaq shumë vëllezër në një familje të madhe të një gjenerate të telefonave inteligjentë - ne do ta kuptojmë. Dhe na ndihmoni në këtë Xiaomi 12T.

Xiaomi 12T

Karakteristikat dhe çmimi Xiaomi 12T

 • Ekran: AMOLED, 6,67 inç, 1220×2712, raporti i pamjes 20:9, shpejtësia e rifreskimit 120 Hz, HDR10+, Corning Gorilla Glass 5
 • Procesori: MediaTek Dimensity 8100-Ultra, 4×2,85 GHz Cortex-A78 & 4×2,0 GHz Cortex-A55
 • Përshpejtuesi i videos: GPU Mali-G610 MC6
 • Kujtesa: 8 GB RAM, 128/256 GB UFS 3.1 flash drive
 • Bateria: 5000 mAh, karikim i shpejtë 120 W
 • Kamera kryesore: 108 MP, f/1.7, 1/1.67″, 0.64µm, PDAF, OIS + 8 MP lente me kënd të gjerë, f/2.2, 120˚, 1.12µm + makro 2 MP, f/2.4
 • Kamera e përparme: 20 MP, f/2.2, 1/3.47″, 0.8µm
 • Transmetimi i të dhënave: LTE, 5G (n1/3/5/7/8/20/28/38/40/41/66/77/78), NFC, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ 6, Bluetooth 5.3, GPS (A-GPS), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC
 • OS: Android 12
 • Përmasat dhe pesha: 163,1×75,9×8,6 mm, 202 g
 • Çmimi: rreth 670 dollarë

Set i kompletuar

Në kutinë e telefonit, do të gjeni një kabllo USB-C, një karikues jashtëzakonisht të fuqishëm 120 W, një manual të shkurtër dhe një kuti silikoni. Kjo e fundit më kënaqi veçanërisht, sepse shpesh më lëshoj telefonat inteligjentë dhe shqetësohem për integritetin e tyre pas testeve të tilla spontane të përplasjes.

Xiaomi 12T

Seria T është e pozicionuar Xiaomi si një "vrasës i flamurit", d.m.th telefonat inteligjentë me ekran të fuqishëm, kamerë dhe karakteristika autonomie, por pa asnjë zile dhe bilbil shtesë dhe dizajn magjepsës. Por çmimi këtu nuk është shumë demokratik - për Xiaomi 12T do të duhet të paguajë 670 dollarë jo modeste, por për mendimin tim, ajo justifikon plotësisht koston e saj.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i telefonit inteligjent Xiaomi 12 është flamuri për të gjithë  

Dizajn Xiaomi 12T

Dizajni i ngjan më shumë një smartphone Xiaomi 12 Pro. Sipërfaqja e mbulesës së pasme duket tërheqëse, por mund të rrëshqasë nga dora shumë lehtë, kështu që kutia e plotë do t'ju vijë patjetër në ndihmë. Për disa, përdorimi i plastikës në një model kaq të shtrenjtë mund të duket i papërshtatshëm, por personalisht nuk mund të them se ndihet i lirë ose prish përvojën e përdorimit të një smartphone në asnjë mënyrë.

Blerësit mund të zgjedhin midis dy opsioneve të ngjyrave - e zezë klasike, si në testin tonë, dhe blu.

Ekrani mbrohet nga Gorilla Glass 5, i cili mbron nga gërvishtjet e vogla dhe gjurmët e padëshiruara të gishtërinjve. Dhe për kënaqësinë e të gjithë atyre që janë të bezdisur nga zonat e errëta të mëdha dhe të mëdha në pjesën e sipërme të ekranit me kamerat dhe sensorët e përparmë - këtu shpejt ndaloni të vini re rrethin e zi të pastër të kamerës së përparme në mes të ekranit të madh.

Ishulli i zakonshëm i kamerës këtu del mjaftueshëm mbi sipërfaqen e pasme, kështu që kutia e plotë mund të jetë e dobishme vetëm për të mbrojtur njësinë e kamerës nga gërvishtjet.

Nuk ka asgjë në anën e majtë të 12T. Në të djathtë, ka një çelës kontrolli të volumit me dy pozicione dhe një buton energjie.

Në pjesën e sipërme ka një altoparlant, një port IR për kontrollin e pajisjeve dhe një mikrofon. Në pjesën e poshtme ka një tjetër altoparlant, një mikrofon të dytë, një lidhës Type-C dhe një vend për dy karta SIM.

Ashtu si në modelet e tjera të serisë, skaneri i gjurmëve të gishtave në Xiaomi 12T u montua direkt nën ekran. Dhe sigurisht, ata nuk harruan mundësinë e zhbllokimit të telefonit inteligjent me njohjen e fytyrës.

ekran Xiaomi 12T

Rezolucioni i ekranit 12T është 2712×1220 piksele. Me një diagonale prej 6,67 inç, ju merrni një pamje shumë të qartë që nuk ndahet në pikselë individualë. përveç kësaj Xiaomi 12T mbështet teknologjinë HDR10+, domethënë, fotografia do t'ju kënaqë me kontrastin dhe thellësinë e ngjyrave. Ndër veçoritë e veçanta të këtij ekrani janë kontrasti i lartë, këndet maksimale të shikimit, interpretimi i shkëlqyeshëm i ngjyrave dhe shkëlqimi i lartë (deri në 900 nits ndriçim maksimal, 500 nits si standard).

Xiaomi 12T

У Xiaomi 12T ju merrni një ekran AMOLED me një shpejtësi të lartë rifreskimi prej 120 Hz. Përdoruesi mund të zgjedhë midis dy mënyrave të shpejtësisë së rifreskimit: ose 120 Hz ose 60 Hz. Nuk ka asnjë opsion të ndërmjetëm në cilësimet, dhe i pari është dinamik. Kjo do të thotë, një pjesë e programeve, edhe në modalitetin 120 Hz, do të shfaqet në 60 Hz, nëse sistemi përcakton që nuk ka nevojë të përdoret një herc i lartë në një aplikacion specifik, për shembull, në rastin e fotove statike në galerinë. Për shkak të kësaj, ngarkesa e baterisë është kursyer ndjeshëm, për të cilën do të flasim në detaje më vonë.

Në cilësimet, ka opsione të ndryshme të interpretimit të ngjyrave, temën e errët, modalitetin e leximit (njëngjyrëshe) dhe të tjera.

Funksioni Always On Display mund të konfigurohet veçmas - duke shfaqur orën, datën dhe mesazhet në ekranin që është i fikur. Ju mund të zgjidhni nga shumë opsione të mbushura estetikisht dhe funksionalisht.

Xiaomi 12T

"Hekuri" dhe produktiviteti

Kështu që arritëm te ndryshimi kryesor midis 12T dhe vëllezërve të tij. Nëse të gjitha modelet e vjetra ishin të pajisura me çipa Snapdragon, atëherë këtu kemi një çip nga Mediatek. Kjo zgjidhje ka avantazhet dhe disavantazhet e saj. Pra, telefoni inteligjent po humbet padyshim fuqinë dhe disa lojëra tashmë po vënë një ngarkesë të konsiderueshme në sistem. Por në të njëjtën kohë, situata me kohën e funksionimit autonom është përmirësuar gjithashtu.

Çipi përbëhet nga 4 bërthama të fuqishme Cortex-A78 me një frekuencë të orës 2,85 GHz dhe 4 bërthama Cortex-A55 me efikasitet energjetik me një frekuencë të orës 2,0 GHz. Grafikat këtu janë Mali-G610 MC6.

Instaluar në Xiaomi 12T Mediatek Dimensity 8100-Ultra, ndryshe nga çipat Qualcomm, karakterizohet nga tregues më të ulët të ngrohjes, plus smartphone ka përmirësuar sistemin e ftohjes. Falë kësaj, do të privoheni nga një përvojë e pakëndshme e përdoruesit me një smartphone të mbinxehur dhe mbytje gjatë ngarkesave të pikut. Edhe kur luaja revole në internet, nuk pata asnjë problem me mbinxehjen e smartfonit, që është një tregues shumë i mirë. Për më tepër, as testet e stresit nuk mundën ta "nxehnin" siç duhet këtë arrë të fortë dhe kjo tashmë tregon shumë!

Rezultatet e testeve sintetike ishin si më poshtë (për fat të keq, jo të gjitha testet e zakonshme u nisën):

 • Smartphone GeekBench 5 (me shumë bërthama) shënon 3 pikë, në GeekBench 778 (me një bërthamë) 5 pikë
 • PC Mark – 12

Blerësve u ofrohen versione të 12T në modifikime me 128 ose 256 GB memorie të përhershme. RAM në të dyja rastet do të jetë 8 GB. Kjo është më se e mjaftueshme që smartfoni të përballojë të gjitha detyrat, madje edhe modalitetin me shumë dritare.

Xiaomi 12T

Unë do të vërej praninë e Xiaomi Modaliteti special 12T, i cili ju lejon të zgjeroni sasinë e RAM-it deri në 3 GB për shkak të memories së përhershme. Më lejoni t'ju kujtoj se kjo veçori funksionon vetëm nëse ka memorie të mjaftueshme të lirë në smartphone.

Kamerat Xiaomi 12T

Seti i kamerave këtu është po aq i mirë sa në atë të testuar së fundmi Xiaomi 12 lite:

 • Këndi i gjerë kryesor: 108 MP, f/1.9, 26mm, 1/1.52″, 0.7µm, PDAF;
 • me kënd ultra të gjerë 8 MP, f/2.2, 120˚, 1/4.0″, 1.12µm;
 • makro: 2 MP, f/2.4, 1/5.0″, 1.75µm;
 • e përparme 20 MP, f/2.45, 1/2.8″, AF.

Xiaomi 12T

Fotografitë nga kamera kryesore janë të mira në çdo kusht ndriçimi. Paraqitja e ngjyrave është e saktë, nuk ka ankesa për gamën dinamike.

Si zakonisht në kamerat moderne celulare, fotografitë nuk ruhen në rezolucionin origjinal, pikselët kombinohen për cilësi më të mirë, por mund të përfshini edhe origjinalin 108 MP. Edhe pse nuk ka kuptim të veçantë në këtë - kur kombinohen pikselët, cilësia e fotografisë është edhe më e lartë. Ju mund t'i shikoni të gjitha fotot në rezolucionin e tyre origjinal nga lidhja.

Këtu ata gjithashtu vendosën të bëjnë pa një lente telefoto, duke shtuar një zmadhim 2x. Në të njëjtën kohë, cilësia e fotografisë rezulton të jetë shumë e mirë.

Kamera e dytë është me kënd të gjerë, kështu që fotot e peizazheve të pafundme do të dalin sa më mirë.

Në cilësimet e modalitetit Pro, disponohen të gjithë parametrat e rëndësishëm të shkrepjes - shpejtësia e diafragmës, hapja, ekuilibri i bardhë. Ky modalitet funksionon gjithashtu si me modulin kryesor ashtu edhe me modulin ultra të gjerë. Për kamerën kryesore, mund të aktivizoni shkrepjen në një rezolucion prej 108 MP.

Në kushtet e dritës së ulët, fotot nuk janë "të zhurmshme" dhe të detajuara mirë, veçanërisht nëse mbani mend të aktivizoni modalitetin e natës. Krijimi i një fotografie në këtë modalitet zgjat pak më shumë se zakonisht - 1-2 sekonda, kështu që është më mirë ta mbështetni telefonin inteligjent në diçka ose ta montoni në një trekëmbësh. Vërej se modaliteti i natës mund të përdoret gjithashtu kur shkrepni me një aparat fotografik me kënd të gjerë.

Fotografitë nga moduli me kënd të gjerë janë gjithashtu të shkëlqyera, nuk ka dallime domethënëse në riprodhimin e ngjyrave, kontrastin dhe ekspozimin në krahasim me kamerën kryesore. Mprehtësia mund të jetë pak më e keqe, por kjo nuk ndikon ndjeshëm në cilësinë përfundimtare të fotografive.

Kamera makro në 12T është instaluar veçmas dhe është, si gjithmonë, një temë provokuese për diskutim. Sikur distanca e fokusimit të jetë mbresëlënëse dhe mund të merren fotografi interesante, por 2 MP e dënojnë kamerën në kontekstin e ekraneve moderne. Foto të tilla janë të përshtatshme vetëm për shikim të shpejtë në burimin e Instagram. Nëse thjesht e hapni në ekranin e smartfonit në galeri, vëreni menjëherë “simpatinë” për shkak të rezolucionit të ulët të kornizave.

Xiaomi 12T mund të regjistrojë video me një rezolucion maksimal prej 2160p në 30fps, si dhe 1080p në 30 dhe 60fps. Lentja me kënd ultra të gjerë ju lejon të regjistroni video në rezolucion 1080p.

Ndërfaqja e kamerës është mjaft standarde për MIUI, me të gjitha mënyrat e nevojshme të shkrepjes: foto, video, modaliteti portret, Pro. Modalitete të tjera të dobishme janë të fshehura nën skedën "Më shumë" - nata, 108 MP, videoklip, panorama, dokumente, lëvizje e ngadaltë, kalim kohe, ekspozim i gjatë dhe video e dyfishtë.

Kamera e përparme gjithashtu performoi mirë. Fotografitë dolën të qarta, të ndritshme, në modalitetin e portretit fytyra është e ndarë mirë nga sfondi, i cili mjegullohet në mënyrë të barabartë nga softueri.

butë Xiaomi 12T

Android 12 me një version të përditësuar të guaskës së pronarit - MIUI 12 përdoret si sistemi operativ 13T. Ne kemi shqyrtuar tashmë tiparet kryesore të MIUI 13 në shqyrtim Xiaomi 12, kështu që unë do t'ju prezantoj vetëm me ato aspekte që më dukeshin më interesantet dhe më të përshtatshmet.

Siç thashë për këtë ndërfaqe, përvoja më interesante për përdoruesin mund të jetë funksioni i dritares lundruese dhe shiriti anësor. E para ju lejon të rregulloni dritaren aktive në ekran dhe të hapni çdo aplikacion tjetër në sfond. Deri në 10 aplikacione mund të ngjiten në shiritin anësor për qasje të shpejtë pikërisht në krye të dritares aktive. Për më tepër, ky panel është përshtatës dhe, në varësi të aplikacionit që ekzekutohet, i ofron përdoruesit një grup funksionesh specifike.

Në bord, subjekti ynë i testimit ka një grup standard mjetesh të transmetimit të të dhënave për sot: 5G, versioni i 6-të i Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac/6), Bluetooth 5.3, GPS, NFC.

Është i përshtatshëm që dy karta SIM mund të instalohen në smartphone. Në realitetet moderne, kjo është shumë e rëndësishme kur kullat e një operatori "bien" nga shumë lidhje.

Dy altoparlantë Dolby Atmos me softuerin e duhur janë përgjegjës për cilësinë e lartë të zërit këtu. Më duhet të pranoj, nuk mund ta quaj tingullin e tyre perfekt - më mungonin frekuencat e ulëta, por është padyshim i balancuar dhe i gjithanshëm. Për më tepër, vendndodhja e saktë plus një volum i lartë i përgjithshëm përgjithësisht lënë një përshtypje të këndshme kur dëgjoni muzikë dhe shikoni video në një smartphone.

Lexoni gjithashtu: Pasqyrë e anijes Xiaomi 12 Pro: A duhet ta zgjidhni atë? 

Autonomia Xiaomi 12T

Bateria këtu është si një përbindësh i vërtetë - 5000 mAh. Një karikues 120 W me emrin proverbial HyperCharge iu shtua gjithashtu kompletit. Dhe në të vërtetë, një smartphone mund të zgjasë lehtësisht pothuajse dy ditë me një karikim të vetëm dhe do të rimbushet nga zero në njëqind në më pak se 40 minuta.

Ky është thjesht një tregues kryesor dhe besoj se sidomos në kushtet e ndërprerjeve të energjisë elektrike del në pah autonomia e lartë dhe karikimi i shpejtë i pajisjes. Prandaj, ky model ka edhe më shumë rëndësi situative për të gjithë blerësit e mundshëm nga Ukraina. Nëse flasim për situata më paqësore me mundësi të qëndrueshme për të rimbushur telefonin inteligjent, atëherë ende një bateri e madhe dhe karikimi i shpejtë justifikojnë ekzistencën e tyre në çdo pajisje moderne.

Xiaomi 12T

Duke folur më shumë në terma dixhitalë, mesatarisht, 12T mund të zgjasë rreth 8 orë për detyra të ndryshme në ekran. Sipas testeve profesionale, është i aftë për 14 orë shfletim në internet dhe 17 orë riprodhim video me ndriçim mesatar.

konkluzione

Ashtu si modelet e tjera të linjës së freskët, Xiaomi 12T la një përshtypje shumë të këndshme përdorimi. Krahasuar me konkurrentët, do të doja të theksoja aftësitë e smartfonit për sa i përket autonomisë dhe karikimit të shpejtë, një ekran të mirë dhe një grup të lezetshëm kamerash. Unë isha gjithashtu shumë i kënaqur që edhe nën ngarkesa të konsiderueshme, telefoni inteligjent nuk u nxeh dhe ruajti potencialin e plotë të sistemit.

Xiaomi 12T

Ndër dobësitë, mund të vërej cilësinë e dyshimtë të kamerës makro dhe kutinë plastike, e cila mund të duket si një zgjedhje jo premium materialesh. Por për mua personalisht, këto disavantazhe kompensohen lehtësisht nga të gjitha avantazhet dhe virtytet që ky smartphone u ofron përdoruesve të tij.

Ku te blej

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

RISHIKON VLERËSIMET

Dizajn
8
ekran
9
Kamerat
8
butë
9
Hekuri
9
Autonomia
10
Cuna
8
Ashtu si modelet e tjera të linjës së freskët, Xiaomi 12T la një përshtypje shumë të këndshme përdorimi. Krahasuar me konkurrentët, do të doja të theksoja aftësitë e smartfonit për sa i përket autonomisë dhe karikimit të shpejtë, një ekran të mirë dhe një grup të lezetshëm kamerash. Unë isha gjithashtu shumë i kënaqur që edhe nën ngarkesa të konsiderueshme, telefoni inteligjent nuk u nxeh dhe ruajti potencialin e plotë të sistemit.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani

Ashtu si modelet e tjera të linjës së freskët, Xiaomi 12T la një përshtypje shumë të këndshme përdorimi. Krahasuar me konkurrentët, do të doja të theksoja aftësitë e smartfonit për sa i përket autonomisë dhe karikimit të shpejtë, një ekran të mirë dhe një grup të lezetshëm kamerash. Unë isha gjithashtu shumë i kënaqur që edhe nën ngarkesa të konsiderueshme, telefoni inteligjent nuk u nxeh dhe ruajti potencialin e plotë të sistemit.Rishikimi i telefonit inteligjent Xiaomi 12T: Sulmi i Kloneve