Shqyrtime të veglaveTelefonat inteligjentëRishikimi Samsung Galaxy A54 5G: mbreti i ri i rangut të mesëm?

Rishikimi Samsung Galaxy A54 5G: mbreti i ri i rangut të mesëm?

-

Samsung Galaxy A54 5G — një smartphone i besueshëm i rangut të mesëm që plotëson shumicën e kërkesave: ka një ekran të shkëlqyer, dizajn premium, një kamerë të mirë dhe një bateri të madhe. A është ai perfekt?

Telefonat inteligjentë të serisë Galaxy A janë tradicionalisht ndër më të shiturit, falë një raporti çuditërisht interesant çmim/performancë dhe garanci për mbështetjen e softuerit.

Samsung Galaxy A54

Galaxy A53, si Galaxy A52 i mëparshëm dhe ndoshta edhe më shumë Galaxy A52s, ka vendosur një shirit mjaft të lartë nga Samsung. Prandaj, nuk është për t'u habitur që nga Galaxy A54 5G, risitë e kësaj serie, përdoruesit kanë shumë pritshmëri.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i telefonit inteligjent Samsung Galaxy S23 Ultra: Një anije e paparë

Çfarë është interesante Samsung Galaxy A54 5G

Risia mori një kamerë kryesore të përmirësuar, një ekran më të mirë, ndoshta një chipset më ekonomik Exynos 1380. Përveç kësaj, tashmë ekziston një version me 8 GB RAM. Dhe së fundi, por jo më pak e rëndësishme: do të përshëndeteni nga një dizajn i ri i njohur tashmë për ne nga modelet kryesore të Galaxy S23. Nga ana tjetër, nuk sjell risi radikale, dhe aludimi i rrezikut mungon plotësisht. Me një fjalë, kompania koreane po vë bast për sigurinë dhe njohjen e serisë Galaxy. Dhe kjo ndoshta nuk është për t'u habitur, duke pasur parasysh se modelet e mëparshme të kësaj serie janë ndër më të suksesshmit në treg. Po pyesja veten nëse Galaxy A54 5G do të jetë në gjendje të ruajë reputacionin e serisë dhe të bëhet mbreti i rangut të mesëm?

Samsung Galaxy A54

Për testim, mora një version me 6 GB RAM dhe 128 GB memorie të përhershme, i cili aktualisht shitet për 19 UAH. Është turp që versioni me një disk më të vogël 999 GB fillon në tregun ukrainas me 128 GB RAM, megjithëse në disa tregje Samsung e dërgon me 8 GB. Për versionin më të vjetër me 8 GB RAM dhe 256 GB memorie të përhershme, do të duhet të paguani 21 UAH. Ekzistojnë katër opsione ngjyrash për të zgjedhur - vjollcë, gëlqere, e bardhë dhe grafit, gjë që mora për shqyrtim.

Specifikimet Samsung Galaxy A54 5G

 • Ekrani: 6,4″, Super AMOLED, 2340×1080 piksele, raporti i pamjes 19,5:9, 403 ppi, 1000 nits, 120 Hz, Përforcues i shikimit
 • chipset: Samsung Exynos 1380, tetë bërthama, 4×2,4 GHz Cortex-A78 + 4×2,0 GHz Cortex-A55, 5 nm
 • Përshpejtuesi grafik: Mali-G68 MP5
 • RAM: 6/8 GB, LPDDR4x
 • Kujtesa e përhershme: 128/256 GB, UFS 3.1
 • Mbështetje për kartat e kujtesës microSD: deri në 1 TB
 • Rrjetet me valë: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, me bandë të dyfishtë, Wi-Fi Direct, Bluetooth 5.3 (A2DP, LE), GPS (A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO), NFC
 • Kamera kryesore:

– 50 MP, f/1.8, (i gjerë), PDAF, OIS
– 12 MP, f/2.2, 123˚ (ultra-gjerë), 1,12 μm
– 5 MP, f/2.4, (makro)

 • Kamera e përparme: 32 MP, f/2.2, 26 mm (e gjerë), 1/2.8″, 0.8 μm
 • Bateria: 5 mAh
 • Karikimi: me kabllo deri në 25 W
 • OS: Android 13 me One UI 5.1 skin
 • Përmasat: 158,2×76,7×8,2 mm
 • Pesha: 202 g

Dizajni i përditësuar Samsung Galaxy A54 5G

Dizajn Samsung Galaxy A54 5G bazohet në serinë e re Galaxy S23, e cila është veçanërisht e dukshme nga dizajni i njësisë së kamerës në panelin e pasmë. Duhet thënë se në rastin e Galaxy A54, ato mbrohen nga Gorilla Glass 5. Meqë ra fjala, i gjithë paneli i pasmë mbrohet nga Gorilla Glass 5.

Samsung Galaxy A54

Disave mund t'u mungojë përfundimi mat me të cilin mburreshin modelet e mëparshme, sepse paneli i pasmë i xhamit shkëlqen. Megjithatë, unë nuk e shoh këtë si një problem madhor, të paktën për versionin e grafit që testova. Shenjat dhe njollat ​​mund të jenë të dukshme, por ato fshihen lehtësisht. Përveç kësaj, ngjyra e grafitit duket e mrekullueshme jo vetëm në foto.

Samsung Galaxy A54

Në të njëjtën kohë, kam dëgjuar dy mendime të ndryshme në lidhje me përdorimin e një dizajni të ngjashëm: disa janë të lumtur që telefoni celular i rangut të mesëm është i ngjashëm me serinë flamurtare Galaxy S, kështu që duket mjaft i shtrenjtë, të tjerëve nuk e pëlqejnë sepse Seria Galaxy S nuk është aq e ndryshme nga Galaxy A Por personalisht, më pëlqen dizajni i smartphone. Përdoruesit do të pëlqejnë gjithashtu imitimin mjaft të mirë të kornizave metalike, megjithëse ato nuk janë metalike sepse nuk kanë ndarëse plastike. Kishte gjithashtu pak polemika vitin e kaluar me Galaxy A53, pasi prodhuesi pretendoi se kornizat ishin metalike, edhe pse atyre u mungonin qartë antenat. Kete vit Samsung as nuk përmend kornizat metalike, por tregon se është vetëm një imitim i suksesshëm i aluminit mat.

Samsung Galaxy A54

Sa i përket dimensioneve, Galaxy A54 është rritur në gjerësi dhe pakësuar në lartësi. Dimensionet e smartfonit janë 158,2×76,7×8,2 mm. Për shkak të kësaj, ka dallime në formatin e ekranit, i cili përdor 19,5:9 në vend të 20:9. Ne kemi ende një ekran 6,4 inç, kështu që nuk është smartfoni më i vogël. Raporti i ndryshëm i pamjes nuk është i vetmi ndryshim në ekran. Është gjithashtu pak më i vogël dhe për fat të keq ka korniza më të mëdha. Edhe pse mjekra është pak më e vogël se Galaxy A52s, por kjo është për shkak të tre anëve të tjera, të cilat janë pak më të mëdha. Si rezultat, risia ka një nga raportet më të këqija të ekranit ndaj trupit në serinë Galaxy A5X.

Samsung Galaxy A54

Por kjo nuk ndikon në komoditetin e përdorimit të një smartphone. Natyrisht, gjithçka varet nga përdoruesi specifik, kështu që përpara se të blini, ju rekomandoj të shkoni në një nga dyqanet për të "ndjerë" telefonin. Rezistenca ndaj lagështirës dhe pluhurit sipas standardeve IP67 nuk ka ndryshuar, por reagimi i prekshëm ka ndryshuar. Smartphone duket më premium dhe sigurisht nuk duket i lirë. Edhe pse nëse do të vini re ndonjë ndryshim domethënës në krahasim me Galaxy A53 është një pyetje.

Samsung Galaxy A54

Sloti hibrid mund të pajiset me një palë nanoSIM ose një kombinim nanoSIM dhe një kartë memorie me një kapacitet maksimal prej 1 TB. Lajmi kryesor është çështja e lidhjes – mbështetja e eSIM (ky është i pari Galaxy A me eSIM), i cili eliminon dilemën për të pasur dy SIM pa kartë memorie ose kombinim të një karte SIM dhe një karte memorie. Tani mund të përdorni një eSIM, një nanoSIM dhe një kartë memorie në të njëjtën kohë, gjë që mund të jetë një avantazh i madh për ata që kërkojnë vetëm një smartphone të tillë në këtë klasë çmimesh. Edhe pse duhet theksuar se vetëm në varësi të modelit dhe rajonit nga erdhi telefoni inteligjent, mund të ketë mbështetje për eSIM (për herë të parë për serinë A). Krahasuar me Galaxy A53, mund të vërejmë gjithashtu një vendndodhje të ndryshme të slotit. U vendos që të vendoset në skajin e sipërm, ku ka edhe një mikrofon tjetër.

Samsung Galaxy A54

Për fat të mirë, butonat fizikë mbeten pikërisht në vendin e duhur, pra në lartësinë perfekte për t'u prekur lehtë me gishtin e madh, por majtasët teorikisht mund të kenë pak probleme për shkak të gjerësisë më të madhe të telefonit inteligjent.

Në skajin e poshtëm, përveç portës USB Type-C për karikimin e pajisjes dhe lidhjen me laptopin, ka edhe altoparlantë stereo dhe mikrofon për biseda.

Samsung Galaxy A54

Gjithçka është mjaft standarde për telefonat inteligjentë të këtij segmenti çmimesh. Në fund do të përmend peshën, e cila nga 189 u rrit në 202 g.

Gjithashtu interesante: Rishikimi Samsung Galaxy S23: flamuri i lezetshëm kompakt

Ekran AMOLED 120Hz

Fakti që ekrani i modelit të testuar është më i miri në klasën e tij nuk është për t'u habitur, sepse Samsung ka qenë përpara konkurrentëve në këtë drejtim për një kohë të gjatë. Ekrani përdor një panel Super AMOLED 6,4 inç me një rezolucion prej 1080×2340 piksele. Kjo jep një rezultat prej 403 ppi. Kamera selfie tradicionalisht vendoset në një prerje të rrumbullakët.

Samsung Galaxy A54

Samsung ende përdor një panel Super AMOLED për modelin e tij më të pajisur Galaxy A për momentin, dhe ndriçimi maksimal është rritur në 1000 nits. Shpejtësia e rifreskimit është 120 Hz, dhe interesant është se ekrani tani mund të kalojë vetë midis 60 Hz dhe 120 Hz (vetëm këto dy vlera janë të disponueshme).

Çfarë nuk mund të bëhej më parë (përdoruesi duhej të zgjidhte ose 60 ose 120 Hz). Edhe pse, si rregull, ekrani ofron një shpejtësi rifreskimi prej 120 Hz.

Samsung Galaxy A54

Një frekuencë më e lartë funksionon gjithashtu për aplikacionet e mbështetura dhe lojërat më pak kërkuese. Për shembull, Lara Croft GO mund të luhet me 120 FPS pa asnjë problem, por Call of Duty Mobile, për shembull, është i kufizuar në gjysmën e kësaj vlere dhe edhe nëse vetë loja lejon që telefoni inteligjent të vendosë një ritëm të lartë rifreskimi. Gjatë përdorimit normal, frekuenca mbetet në 120 Hz dhe si pjesë e kursimit të energjisë, zbret në 60 Hz pas disa sekondash pasiviteti.

Vetë cilësia e imazhit është shumë e mirë, pavarësisht nga ndriçimi maksimal, rezolucioni (Full HD+) ose këndet e shikimit. Ankesa e vetme mund të jetë për trashësinë e kornizave, të cilat janë pak a shumë simetrike, por ende pak më të gjera se Galaxy A53 i vitit të kaluar. Është për të ardhur keq që Samsung nuk i kushtoi më shumë vëmendje këtij detaji, sepse çdo ndryshim për keq mund të jetë (sidomos për modelet e tilla të njohura) një temë mjaft e ndjeshme. Në të kundërt, ulja e shkëlqimit blu në 6,5% nga më pak se 13% në modelin e mëparshëm mund të jetë një bonus i mirë.

Mund të konfirmoj se dallimet mund të shihen edhe në përdorim real. Krahasuar me Galaxy A53, ekrani ofron lexueshmëri dukshëm më të mirë nën rrezet e diellit direkte. Këndet e shikimit janë perfekte, siç është edhe riprodhimi i ngjyrave. Është e vetëkuptueshme, të paktën për Samsung, i cili ka mbështetje të plotë Gjithmonë. Sensori i dritës së ambientit gjithashtu funksionon në mënyrë të besueshme, ndryshe nga disa telefona të tjerë të rangut të mesëm dhe të nivelit të ulët që kam pasur mundësinë t'i testoj kohët e fundit.

Lexoni gjithashtu: Përvoja e përdorimit Samsung Galaxy Fold4: Çfarë e bën atë një pajisje me shumë detyra?

Skaneri i gjurmëve të gishtërinjve dhe metoda të tjera të zhbllokimit

Ka disa opsione të disponueshme për të zhbllokuar pajisjen tuaj. Përveç fjalëkalimeve ose kodeve dixhitale, ekziston një mundësi për të skanuar fytyrën. Për këtë, përdoret një aparat fotografik selfie, i cili nuk është aq i sigurt, por padyshim i përshtatshëm. Mënyra më e mirë e zhbllokimit është lexuesi optik i gjurmëve të gishtërinjve, i cili ndodhet nën ekran.

Samsung Galaxy A54

Funksionon në mënyrë të përsosur, skanimi është i shpejtë dhe zhbllokimi është pa probleme. Nuk ka ankesa për funksionimin e skanerit optik të gjurmëve të gishtërinjve, ai ka një dritë të bardhë dhe një vendndodhje mjaft të arsyeshme, domethënë jo afër kornizës së poshtme.

Samsung Galaxy A54

Personalisht, do të kisha preferuar një vendndodhje pak më të lartë të skanerit, por edhe kjo zgjidhje nuk kërkon (qartësisht për shkak të gjerësisë së pajisjes) një kthesë të gishtit.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi dhe përvoja: A ia vlen të blesh? Samsung Galaxy S22 Plus në 2023?

Tingulli: Do t'ju pëlqejnë altoparlantët stereo

Galaxy A54 mori altoparlantë stereo me mbështetje Dolby Atmos, të cilët ofrojnë volum mjaft të mjaftueshëm dhe një efekt hapësinor të mirë, si për një pajisje të këtij segmenti çmimesh. Duhet të theksohet se komponenti i basit u përmirësua, gjë që bëri që altoparlantët stereo të tingëllojnë më të shtrënguar.

Samsung Galaxy A54

Për të parë filma ose klipe në YouTube Altoparlantët stereo të integruar janë mjaft të mjaftueshëm, por për të dëgjuar këngë muzikore është më mirë të përdorni kufje me tela. Nuk ka fole audio analoge 3,5 mm, por tashmë ka shumë kufje që mund të lidhen me portën USB Type-C, ose ekziston një mundësi për të përdorur ato me valë. Isha i kënaqur edhe me cilësinë e telefonatave. Nuk duhet të ketë patjetër ankesa për altoparlantët stereo dhe mikrofonat.

Lexoni gjithashtu: Ditari i një plaku të mërzitur: Samsung Galaxy S23

Performanca: 5nm Exynos 1380

Si zakonisht në telefona Samsung, ata mbështeten në procesorët e tyre. Galaxy A54 5G nuk ishte përjashtim, pasi prodhuesi e pajisi atë me një chipset Exynos 1380 dhe grafikë Mali G68 MP5. Ju siguroj se një grup i tillë mesatar është mjaft i mjaftueshëm. Sa i përket Exynos 1380, ai është një procesor i fuqishëm me tetë bërthama që u njoftua më 23 shkurt 2023 dhe është prodhuar duke përdorur një proces 5 nanometër. Ka 4 bërthama Cortex-A78 në 2400 MHz dhe 4 bërthama Cortex-A55 në 2000 MHz. Gjithashtu, chipset mbështet inteligjencën artificiale dhe rrjetet moderne 5G, kështu që lojërat dhe detyrat e tjera më të vështira nuk do të jenë problem. Ndër të tjera, Exynos 1380 ofron mbështetjen e lartpërmendur eSIM.

Samsung Galaxy A54

Në prezantim Samsung u mburr me çipin e ri Exynos 1380, i cili krahasuar me gjeneratën e mëparshme ofron një rritje prej 20% në fuqinë kompjuterike dhe një rritje prej 26% në performancën grafike. Në pamje të parë, kjo tingëllon shumë mirë, por nuk përmendet se paraardhësi Exynos 1280 është një gjë shumë e varfër, e cila në atë kohë ishte vërtet prapa konkurrencës. Në realitet, Exynos 1380 ka arritur nivelin e Snapdragon 778G 5G, i cili shfaqet në telefona që nga viti 2021. Ndër të tjera, ajo mund të gjendet në Samsung Galaxy A52s. Për të qenë të saktë, Snapdragon ende ofron një çip grafik pak më të fuqishëm dhe mesatarisht temperatura më të ulëta.

Sidoqoftë, prezantimi i modelit të ri Exynos 1380 tregoi se megjithëse në letër procesori ka performancë të mjaftueshme, ai nuk ishte pa pengesa të vogla (por mjaft të shpeshta) në animacionin e sistemit. Sigurisht që nuk do të keni nevojë të shqetësoheni për bllokimin e telefonit apo pritjen e diçkaje për një kohë të gjatë të paarsyeshme, por syri i një përdoruesi më të vëmendshëm do të vërejë se celulari ndonjëherë ngadalësohet dhe fajin e ka ndoshta procesori i përdorur. Natyrisht, mund të supozohet se këto të meta do të hekurosen me kalimin e kohës, siç ndodhi me modelin e vitit të kaluar, por është ende turp që sistemi nuk ishte vendosur në mënyrë perfekte që në fillim. Deri më tani është e vështirë të thuhet se cila është arsyeja. Ndoshta telefoni inteligjent harxhon të gjithë fuqinë e tij për ndonjë veprim, kështu që sistemit nuk i mbetet asgjë, ose, përkundrazi, për të kursyer baterinë, bërthamat e sistemit fiken dhe zgjat për një kohë, dhe më pas zgjohet përsëri. Duhet të theksohet se megjithëse testet janë mjaft mediokre, ato nuk demonstruan ndonjë dështim kritik.

Për mbrojtje Samsung vini re se Exynos 1380 është një procesor i ri që po përdoret për herë të parë në një telefon, kështu që mund të duhet pak kohë për të konfiguruar gjithçka siç duhet. Duhet theksuar se Samsung është i vetmi prodhues që premton 4 vjet përditësime dhe 5 vjet arna sigurie për rangun e mesëm, që është një standard i lartë. Mund të shpresojmë vetëm që animacionet dhe tranzicionet e sistemit gjithashtu do të optimizohen gradualisht dhe gjithçka do të funksionojë pa probleme në ekranin FHD me shpejtësinë e rifreskimit 120 Hz në lojëra. Duhet theksuar se telefoni inteligjent nuk nxehet shumë gjatë lojërave, gjë që e nxjerr atë jashtë konkurrencës mes pajisjeve të kësaj kategorie çmimesh, kështu që shihet se Samsung kujdesuni për ftohjen.

RAM është i disponueshëm në variante 6 ose 8 GB, 128 ose 256 GB është i disponueshëm për të dhënat e përdoruesit. Nëse është e nevojshme, ekziston edhe një vend i caktuar për një kartë memorie SDXC, por do të humbni aftësinë për të përdorur një kartë të dytë SIM.

Kjo sasi memorie është mjaft e mjaftueshme për smartphone-in për t'ju lejuar të shfletoni me lehtësi burimet në rrjetet sociale, të luani ndonjë lojë celulare (edhe pse disa do të duhet të sakrifikojnë FPS), të bëni fotografi dhe video me cilësi të lartë. Por ende ndihet si një smartphone i rangut të mesëm.

Lidhja gjithashtu nuk është problem, pasi telefoni inteligjent është i pajisur me sisteme navigimi NFC, Bluetooth 5.3 dhe GPS, GLONASS, BDS, Galileo. Ekziston gjithashtu mbështetje për Wi-Fi 6, eSIM e lartpërmendur dhe, natyrisht, mbështetje e plotë 5G.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi Samsung Galaxy Watch5 Pro: më e mira nga më të mirat

Softueri: Android 13 OS me One UI 5.1 skin

E re nga Samsung mori versionin më të fundit të Android 13 dhe One UI 5.1, i cili është shumë i mirë dhe mjaft i përshtatshëm për kontroll me një gisht në një ekran kaq të madh. Duke pasur parasysh mbështetjen afatgjatë të softuerit, çmimi më i lartë fillestar i telefonit nuk duket aq i madh.

Samsung Galaxy A54

Së bashku me ndërtimin e suksesshëm të One UI (dhe sigurisht Android 13), ky është një nga telefonat më të mirë në treg për sa i përket softuerit. E vetmja gjë që mund të kritikohet është belbëzimi i herëpashershëm i sistemit, i cili u përmend tashmë në seksionin e CPU.

Në kohën e testimit, telefoni kishte marrë tashmë një përditësim të sistemit që përfshinte përmirësime të kamerës, rregullime të gabimeve dhe optimizime të sistemit. Gjithsesi, nuk kisha asnjë problem optimizimi ose stabiliteti edhe para përditësimit. Por problemet me një ngrirje të vogël, për shembull, kur ndryshoni programin ose pas zhbllokimit të telefonit celular, për fat të keq, mbetën edhe pas këtij përditësimi.

Tradicionalisht, ka mjaft programe të para-instaluara. Këto janë shërbime nga Samsung, Google dhe Microsoft. Një plus i vogël është, të paktën, se nuk ka aplikacione ose lojëra të dyshimta që mund të gjenden në pajisjet e konkurrentëve.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i tabletave Samsung Galaxy Tab S8 Ultra: A është shumë?

Kamera: sensor më i madh, foto më të mira

Gjithsej në panelin e pasmë Samsung Galaxy A54 5G tre kamera. Kamera kryesore 50 megapiksel është krejtësisht e re, duke zëvendësuar kamerat 64 megapikselë të gjeneratave të mëparshme. Madhësia e sensorit është rritur në 1/1,56 inç (pikselët individualë janë me madhësi 1 mikrometër). Mbetet stabilizimi optik i imazhit, si dhe hapja e lenteve f/1.8 dhe mbështetja për fokusimin e shpejtë të fazës. Kamera dytësore ofron 8 MP me hapje lente f/2.2 dhe kënd shikimi 123° dhe gjithçka plotësohet nga një kamerë makro 5 MP me hapje lente f/2.2.

Kamera e katërt është një kamerë selfie e përparme 32 megapikselë.

Samsung Galaxy A54

Edhe pse telefoni inteligjent ka një sensor të ri, nuk do të shihni shumë ndryshim në përdorimin e botës reale në krahasim me paraardhësin e tij, veçanërisht gjatë ditës. Gjithsesi, sa i përket sensorit të ri, nga njëra anë, është i shkëlqyer, por nga ana tjetër, ndoshta është një pengesë. Vini re se sensori Sony IMX766 i përdorur është në fakt një sensor 3-vjeçar që ishte parë tashmë në modelin Nord 2 5G. Edhe pse imazhi është pak më i shndritshëm, mprehtësia është perfekte, me detaje të mjaftueshme dhe riprodhimi i ngjyrave është afër realitetit.

Fokusimi i shpejtë do t'ju kënaqë, qoftë ditë apo natë. Jo vetëm sensori i ri, por edhe stabilizimi i përmirësuar optik ndihmon për të shkrepur në kushte me dritë të ulët. Jo më pak Samsung Galaxy A54 kënaqet me një gamë shumë të mirë dinamike. Imazhet nga sensori kryesor u morën me sukses. HDR funksionon, por ndonjëherë nuk më pëlqenin hijet shumë të errëta.

Në të njëjtën kohë, produkti i ri përdor shumë më tepër modalitetin automatik të natës, kur kemi një optimizues aktiv të skenës. Për Galaxy A52s më të vjetër, kushtet e ndriçimit duhet të jenë shumë të këqija për të aktivizuar këtë modalitet. Mund të përdorni gjithashtu modalitetin e drejtpërdrejtë të natës me një aparat fotografik shtesë, megjithëse kjo nuk do të përmirësojë cilësinë e imazheve. Zhurma dhe humbja e detajeve janë mjaft të mëdha. Megjithatë, unë isha i kënaqur me shkrepjen e natës, e cila ishte një përmirësim i konsiderueshëm për shkak të sensorit më të madh kur krahasohej drejtpërdrejt me A53 dhe A52.

Këndi ultra i gjerë është ende mesatar, është praktikisht i papërdorshëm gjatë natës, fotot bëhen pak të paqarta, por për klasën e mesme nuk ka asgjë të pazakontë në lidhje me këtë.

Sensori makro ndoshta nuk do të përdoret kurrë nga përdoruesi mesatar. I bëra disa foto, por nuk mendoj se ia dolën shumë mirë.

Për selfie dhe video thirrje, Galaxy A54 5G është i pajisur me një kamerë të përparme 32 megapikselë, ashtu si Galaxy A53. Selfiet janë mjaft të qarta jashtë gjatë ditës dhe në shumicën e rasteve arrijnë të riprodhojnë tonin e duhur të lëkurës. Në ambiente të mbyllura me ndriçim të mjaftueshëm, kamera selfie ende ia del mbanë, por mos prisni mrekulli nëse po bëni selfie në vende si pub-et dhe kafenetë, ku ndriçimi shpesh është shumë i dobët.

Kamerat Samsung Galaxy A54 5G mund të regjistrojë video deri në 4K dhe 30 korniza për sekondë ose edhe Full HD dhe 60 korniza për sekondë. Isha i lumtur që munda të kaloja mes lenteve gjatë regjistrimit, por kushti është të përdor modalitetin 30 korniza për sekondë.

Vetë çelësi është mjaft i ngurtë, siç mund ta shihni në foto. Megjithatë, kur kombinohet me lentet kryesore, mund të prodhojë video të shkëlqyera, në çdo rast, do të ketë nevojë për stabilizim më të mirë për rezultate të mira.

FOTO ME KAPACITETI TË PLOTË rezolucion

Lexoni gjithashtu: Rishikimi Samsung Galaxy S21 FE 5G: tani padyshim një flamurtar i tifozëve

Autonomia e Galaxy A54 5G

Galaxy A54 5G është i pajisur me një bateri 5000 mAh. Është e njëjta bateri. njëjtë si paraardhësi i tij, por për shkak të një procesori më produktiv, prodhuesi premton një jetëgjatësi dy-ditore të baterisë. Dhe unë duhet të pajtohem me të, mbijetesa është me të vërtetë mbi mesataren.

Për këtë u sigurova vetë gjatë testimit, sepse vetëm në fund të ditës së dytë vura re se ishte koha për të karikuar smartfonin. Në përgjithësi, Galaxy A54 garanton një funksionim të besueshëm njëditor në të gjithë skenarët e përdorimit, edhe kur kryeni teste ose bëni foto dhe video.

Samsung Galaxy A54

Karikimi është pak më i ngadalshëm se konkurrenca, maksimumi 25 W me tela, dhe natyrisht nuk ka asnjë përshtatës muri të përfshirë. Kam arritur të karikoj nga 10 në 56% në gjysmë ore dhe më pas në 80% në rreth 50 minuta. Pra, një karikim i plotë zgjat pak më shumë se një orë. Fatkeqësisht, nuk ka karikim me valë, por ky nuk është një problem kritik, duke qenë se kemi të bëjmë me një pajisje të segmentit të çmimeve të mesme.

Lexoni gjithashtu: Samsung Bespoke Jet: Rishikimi i një fshesë me korrent të drejtë me një stacion vetëpastrimi

A duhet të blini Galaxy A54 5G?

Tani duhet të mendoni nëse duhet të blini A54 apo jo ose nëse keni nevojë të përmirësoni pajisjet tuaja të vjetra. Shumë vite më parë Samsung gjetëm recetën për një pajisje pothuajse të përsosur të rangut të mesëm – Galaxy A52s. Megjithatë, që atëherë ai ka bërë vetëm hapa të vegjël drejt përsosmërisë. Nëse Galaxy A53 i vitit të kaluar kishte disa defekte mjaft të dukshme, Galaxy A54 i shpëtoi ato, por në të njëjtën kohë, nuk u largua shumë nga modeli dyvjeçar.

Smartphone i ri do t'ju kënaqë me një rritje të ndjeshme të shkëlqimit të ekranit, si dhe mbështetje të përsosur të softuerit. Por këtu përfundon gjithçka. Exynos 1380 i ri mezi përputhet me Snapdragon 778G dy vjeçar, kamera 50 MP ofron vetëm përmirësime margjinale dhe jetëgjatësia e baterisë është pak më e mirë. Sigurisht, kjo nuk do të thotë se ka jetëgjatësi të keqe të baterisë ose kamerë më të keqe. Por përdoruesit prisnin një hap më të madh përpara nga gjigandi korean i teknologjisë.

Samsung Galaxy A54

Nëse do të ishte lëshuar një vit më parë si pasardhës i Galaxy A52s, do të kishte qenë një telefon shumë i mirë. Por kur prezantoni një pajisje dy gjenerata më vonë, kjo është kryesisht identike, ky është një problem. Para së gjithash, risia nga Samsung shpëtohet nga fakti se paraardhësi i tij A53 nuk është një nga modelet e suksesshme, dhe A52-të e përmendura vazhdimisht po zhduken ngadalë nga raftet e dyqaneve. Për më tepër, për sa i përket softuerit, ai mbetet shumë prapa.

Në mënyrë që Samsung iu afrua përsosmërisë së nivelit të mesëm, duhet të filloni me chipset. Procesorët Exynos kanë qenë në hije për një kohë të gjatë dhe kanë humbur konkurrencën ndaj çipave nga Qualcomm ose Mediatek, megjithëse kompania koreane është një nga prodhuesit e paktë që ka aftësinë për të arritur një lidhje dhe optimizim të përsosur midis chipsetit dhe softuerit.

Samsung Galaxy A54

Nëse jeni në gardh për përmirësimin, pyesni veten nëse dëshironi një ekran më të mirë me një ritëm rifreskimi 120 Hz, të cilin pajisjet e mëparshme çuditërisht nuk arritën ta ofrojnë, dhe nëse dëshironi një kamerë afërsisht 20% më të mirë. Vlen gjithashtu të përmendet dizajni mjaft interesant i përditësuar, autonomia e mirë, mbrojtja nga pluhuri dhe lagështia IP67, mbështetja për eSIM dhe një kartë memorie. Nëse përgjigja juaj është pozitive, atëherë Samsung Galaxy A54 5G do të jetë pothuajse smartphone i përsosur për ju.

Përfitimet

 • Dizajn i bukur i përditësuar nga modelet më të mira
 • Ekran AMOLED me cilësi të lartë me shkëlqim të lartë dhe shpejtësi të rifreskimit 120 Hz
 • Altoparlantë stereo me cilësi të lartë
 • Slot hibrid + mbështetje eSIM
 • Android 13 i ri me One UI 5.1 jashtë kutisë
 • Mbështetje shumë e gjatë e softuerit
 • Kamera kryesore e fortë, foto dhe video me cilësi të lartë në ndriçim të mirë
 • Rezistencë ndaj ujit dhe pluhurit sipas standardit IP67
 • Jetëgjatësi e mirë e baterisë

Nedolіki

 • Korniza të mëdha asimetrike rreth ekranit, veçanërisht mjekrës
 • Mungon karikimi i shpejtë me tela dhe alternativa me valë
 • Smartphone nuk është gjithmonë i qetë, herë pas here animacioni prishet
 • Përsëri, ndryshime minimale në krahasim me gjeneratën e mëparshme

Rishikimi i videos Samsung Galaxy A54 5G

https://youtu.be/dVsf_yIcZbE

Lexoni gjithashtu:

Ku te blej

Rishikimi Samsung Galaxy A54 5G: mbreti i ri i rangut të mesëm?

RISHIKON VLERËSIMET
Dizajn
10
Materialet, montimi
10
Ergonomia
10
ekran
10
Produktiviteti
8
Kamerat
9
butë
10
tingull
9
Autonomia
10
Cuna
9
Nëse jeni në gardh për përmirësimin, pyesni veten nëse dëshironi një ekran më të mirë me një ritëm rifreskimi 120 Hz, të cilin pajisjet e mëparshme çuditërisht nuk arritën ta ofrojnë, dhe nëse dëshironi një kamerë afërsisht 20% më të mirë. Vlen gjithashtu të përmendet dizajni mjaft interesant i përditësuar, autonomia e mirë, mbrojtja nga pluhuri dhe lagështia IP67, mbështetja për eSIM dhe një kartë memorie. Nëse përgjigja juaj është pozitive, atëherë Samsung Galaxy A54 5G do të jetë pothuajse smartphone i përsosur për ju.
Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Djali i maleve Karpate, një gjeni matematikor i panjohur, një "avokat i Microsoft", një altruist praktik, një i majtë
Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

9 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Mindaugas
Mindaugas
4 muaj më parë

Pas dy javësh përdorimi, nuk është më i sigurt përdorimi i telefonit.
Pastoviai lagina, lavai daznai uztringa thjesht ant kokis.programeles ir nieks nuk funksionon ir neissijungia. Nëse pavyksta tai tik restartas gelbeja.
Nevertas demesio, nebent pensijinio amziaus zmogui su minimaliais poreikiais

Vladyslav Surkov
Admin
Vladyslav Surkov
4 muaj më parë
Përgjigju  Mindaugas

Atvirai kalbant, tai labai keista. Šiuolaikinis telefonas nuk duhet ta bëjë këtë. A ka një version zyrtar të smartfonit në vendin ku jetoni?
Me sa duket, kujtesa juaj e përhershme ose operative është dëmtuar. Gali buti kad turite sugedusiyu kopiją. Ndonjëherë taip nutinka. Unë rekomandoj gjithashtu të kontrolloni nëse ka ndonjë përditësim, ndoshta keni softuer të hershëm dhe thjesht duhet ta përditësoni në mënyrë që telefoni juaj të mbetet i qëndrueshëm?

Volodimir
Volodimir
5 muaj më parë

dhe 73 është më mirë nëse nuk ju nevojitet

Rami Ben Hamo
Rami Ben Hamo
5 muaj më parë

Paqe,

Një rishikim profesional dhe shumë i dobishëm.

Vetëm duke zgjedhur për të përditësuar shumicën e pajisjeve që mbërritën në Izrael mbërritën pa ESIM.

Kontrollova para numrit të dyqaneve שעושות ייבואמקביל dhe një tjetër më kontrolloi një pajisje שמשווק אל סאני תקשרות dhe nuk kanë ESIM.

Kjo është arsyeja pse nuk e kam blerë ende këtë pajisje. 

Unë mendoj dhe sugjeroj që të kontrolloni temën.

Të fala,

Redaktuar për herë të fundit 5 muaj më parë nga Rami Ben Hamo
Rami Ben Hamo
Rami Ben Hamo
5 muaj më parë
Përgjigju  Yuri Svitlyk

Faleminderit për përgjigjen. Është për të ardhur keq që ka pajisje A54 që nuk kanë mbështetje për këtë funksion të dobishëm. Kam shkruar që në varësi të modelit dhe zonës ku vjen smartphone, është e mundur të mbështetet eSIM

Andriy
Andriy
5 muaj më parë

Rishikimi është i sinqertë, gjë që është një gjë e rrallë në internet). Smart është vërtet i trashë dhe i rëndë në jetën reale, vajzat nuk do të përshtaten. Dhe ngadalëson edhe kur lëviz tekstin. Exynos ishte dhe mbetet një mut. Ndoshta më mirë të presësh për A74 në momentin e parë.

Popullore tani
Nëse jeni në gardh për përmirësimin, pyesni veten nëse dëshironi një ekran më të mirë me një ritëm rifreskimi 120 Hz, të cilin pajisjet e mëparshme çuditërisht nuk arritën ta ofrojnë, dhe nëse dëshironi një kamerë afërsisht 20% më të mirë. Vlen gjithashtu të përmendet dizajni mjaft interesant i përditësuar, autonomia e mirë, mbrojtja nga pluhuri dhe lagështia IP67, mbështetja për eSIM dhe një kartë memorie. Nëse përgjigja juaj është pozitive, atëherë Samsung Galaxy A54 5G do të jetë pothuajse smartphone i përsosur për ju.Rishikimi Samsung Galaxy A54 5G: mbreti i ri i rangut të mesëm?