Motoçikletë Edge 30 Neo
realme 10 4 G
VeglatTelefonat inteligjentëRishikimi dhe përvoja: A ia vlen të blesh? Samsung Galaxy S22 Plus në 2023...

Rishikimi dhe përvoja: A ia vlen të blesh? Samsung Galaxy S22 Plus në 2023?

-

Në një kohë, seria S22 kaloi nga redaksia jonë (për arsye të mira - në kohën kur të gjithë ishin të njohur me produktet e reja, lufta shpërtheu në Ukrainë). Sidoqoftë, kohët e fundit Yuriy Svitlyk duke shkruar një përmbledhje e detajuar e top modelit S22 Ultra, i cili ka mbledhur shumë vëmendje nga lexuesit, dhe tani unë, Olga, redaktori i versionit polak të RN, do t'ju tregoj se si u njoha për tre javë Samsung Galaxy S22 Plus.

UPD: A duhet të zgjedh S23+ mbi S22+? Lexoni në fund të artikullit!

Dhe, natyrisht, nuk ka kuptim të bësh një përmbledhje klasike të detajuar, duke përshkruar çdo buton, kushdo që dëshironte - lexoi një përmbledhje të tillë shumë kohë më parë dhe mori një telefon. Ose nuk e ka marrë dhe ende po mendon për të. Dhe ndoshta nuk e kam menduar derisa fillova ta lexoj këtë tekst. Me pak fjalë, do t'ju tregoj për përshtypjet e mia nga flamuri i vitit të kaluar Samsung. Dhe së bashku do të konkludojmë nëse ia vlen t'i kushtohet vëmendje tani.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i tabletave Samsung Galaxy Tab S8 Ultra: A është shumë?

Specifikimet Samsung Galaxy S22 Plus

 • Trupi: kornizë alumini rezistente ndaj goditjeve dhe gërvishtjeve, Gorilla Glass Victus+ në të dyja anët
 • Ekrani: 6,6 inç, Dynamic AMOLED 2X, rezolucion 1080×2340, raporti i pamjes 20:9, 394 ppi, mbrojtje Gorilla Glass Victus+, shpejtësia e rifreskimit 120 Hz, HDR10+, ndriçimi maksimal 1750 nits
 • Procesori: Tregu evropian Exynos 2200 (4 nm) tetë bërthama (1×2,8 GHz Cortex-X2 & 3×2,50 GHz Cortex-A710 & 4×1,8 GHz Cortex-A510), Çip video Xclipse 920
 • Sistemi operativ: Android 12 me përmirësim në 13, One UI 5 skin
 • Kujtesa: Llojet e memories 8/128, 8/256 GB, UFS 3.1 dhe LPDDR5, pa fole për kartën e kujtesës
 • Bateria: 4500 mAh, karikim me tela PD3.0 45 W, me valë 15 W (Qi/PMA), karikim i kthyeshëm me valë 4,5 W
 • Kamerat:
  • 50 MP kryesore, f/1.8, 23 mm (i gjerë), 1/1.56 inç, 1.0 µm, PDAF me piksel të dyfishtë, OIS
  • Ultra e gjerë 12 MP, f/2.2, 13 mm, 120˚, 1/2.55″ 1.4µm, video super e qëndrueshme
  • Lente telefotografike: 10 MP, f/2.4, 70mm, 1/3.94″, 1.0µm, PDAF, OIS, zmadhimi optik 3x
  • Regjistrimi i videos: [email mbrojtur], [email mbrojtur]/ 60fps, [email mbrojtur]/ 60 / 240fps, [email mbrojtur], HDR10+, tingull stereo, xhiro-EIS
  • Përpara 10 MP, f/2.2, 26mm, 1/3.24″, 1.22µm, Dual Pixel PDAF, regjistrim video [email mbrojtur]/ 60 fps dhe [email mbrojtur]
 • Tingulli: altoparlantët stereo, audio 32-bit/384 kHz, akorduar nga AKG
 • Rrjeti dhe transferimi i të dhënave: 5G, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, Bluetooth 5.2 A2DP, LE, navigim (GPS, GLONASS, GALILEO, BDS), NFC, USB Type-C 3.2, mbështetje për desktop regjimit Samsung Dex
 • Sensorët: skanues tejzanor i gjurmëve të gishtërinjve i integruar në ekran, akselerometër, xhiroskop, sensor afërsisë, busull dixhitale
 • Përmasat: 157,4×75,8×7,6 mm
 • Pesha: 195 g.

Pozicionimi në linjë dhe çmimi

Sipas traditës, linja S22 përbëhet nga tre modele - klasike S22, pak më i avancuar  S22 Plus і S22Ultra, e cila nuk është në të vërtetë një "S22" aq sa një vazhdim i linjës shënim, e cila tashmë është zhdukur. Meqë ra fjala, kohët e fundit kemi publikuar rishikimin e tij.

Nëse krahasoni versionin klasik S22 dhe versionin Plus, nuk do të ketë kaq shumë dallime - një ekran më i madh dhe më i ndritshëm, dimensione më të mëdha, një bateri më e madhe, karikim më i shpejtë me tela. Ultra është në thelb një histori tjetër, ka një ekran edhe më të madh me skaje të rrumbullakosura, mbështetje për majë shkruese, më shumë kamera megapikselë, një lente telefoto shtesë për zmadhim më të mirë, një version RAM 512 GB dhe një bateri edhe më të madhe 5000 mAh.

Samsung Galaxy S22, S22+, S22 Ultra
Foto – GSMArena

Mund të krahasoni të gjitha modelet në tabelë, klikoni për ta zmadhuar:

Samsung Galaxy S22, S22+, S22 Ultra

Tani për çmimet. S22 bazë tani kushton nga 730 dollarë, S22 Plus nga 950 dollarë, Ultra dhe të paktën 1100 dollarë. Sigurisht, nuk është i lirë dhe lind pyetja nëse në 2023 ia vlen t'i jepet përparësi flamurit të vitit të kaluar Samsung, nëse mund të merrni flamurë më të fundit ose "vrasës të flamurit" nga kompani të tjera? Le të përpiqemi ta kuptojmë.

Lexoni gjithashtu: Samsung Bespoke Jet: Rishikimi i një fshesë me korrent të drejtë me një stacion vetëpastrimi

Dizajni i Galaxy S22 Plus

Siç kam premtuar, nuk do të përshkruaj çdo buton, por do të them që telefoni duket i shkëlqyeshëm, koreano-jugorët dinë patjetër të dizajnojnë. Paneli i pasmë duket harmonik, ai i përparmë është gjithashtu shumë i mirë - kornizat e ekranit janë minimale dhe plotësisht simetrike, nuk ka "mjekër" të dalë.

Unë kam përdorur çdo Samsung që nga seria e 7-të, por kaloi në iPhone pas S10+. Në kohën e flamurëve të "duzinës". Samsung dalloheshin edhe nga skajet e rrumbullakosura të ekraneve, dhe ky efekt i "pafundësisë" së bashku me gjerësinë minimale të pajisjes ishte sipas dëshirës time. Epo, tani anët janë të rrumbullakosura vetëm në "ultra".

Megjithatë, pavarësisht nga "plus" në emër, S22 Plus është ende kompakt, madje edhe në krahasim me flamurët e tjerë. Nuk është telefoni më i vogël, por nuk është as i madh. Përshtatet në mënyrë të përkryer në dorë, është i përshtatshëm për t'u përdorur dhe kontrolluar me njërën dorë. Dhe paneli i pasmë i sheshtë, sipas ndjenjave, e bën atë më të hollë.

galaxy s22 +

Materialet janë gjithashtu premium - një kornizë alumini, Gorilla Glass Victus+ e fortë në të dyja anët. Megjithatë, telefoni më erdhi nga agjencia Samsung pas shumë testeve në edicione të ndryshme, nuk mund të them se materialet janë shumë të qëndrueshme. Kishte një gërvishtje të thellë në ekran dhe shumë më të vogla. Korniza me shkëlqim, dhe në përgjithësi, është dukshëm e gërvishtur. Por çfarëdo që të bëni, gjithçka varet nga mënyra se si e përdorni pajisjen. Përdoruesit e kujdesshëm preferojnë mbulesat.

Mbledhja Samsung Galaxy S22 Plus është perfekt. Gjithashtu nuk duhet të harrojmë mbrojtjen nga uji sipas standardit IP68 - madje mund të notoni me telefonin dhe asgjë nuk do t'i ndodhë.

Kam marrë një model të bukur rozë, ka edhe versione jeshile, të bardhë dhe të zezë. Dhe nga faqja Samsung në disa vende, mund të porosisni gjithashtu një S22 Plus me porosi.

S22 +

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i pastruesit inteligjent të ajrit Samsung AX32 (AX32BG3100GG)

Ekrani Samsung Galaxy S22 Plus

Dhe këtu, gjithashtu, gjithçka është në nivelin e flamurit. Diagonale 6,6 inç, rezolucion Full HD+ (përsëri, disi zhgënjyese, më parë të gjitha modelet më të mira Samsung mori rezolucion Quad HD), matricë Dynamic AMOLED 2X, shpejtësia e rifreskimit 120 Hz.

Samsung Galaxy S22 +

Ekrani bën një përshtypje të madhe edhe për shkak të kornizave minimale, të cilat i kam përmendur tashmë. Epo, në përgjithësi - interpretimi i ngjyrave është i shkëlqyeshëm, shkëlqimi është më i larti (deri në 1750 nits, edhe në diellin e verës, sipas rishikimeve), këndet e shikimit janë maksimale, thellësia e së zezës është e njëjtë.

Ekzistojnë të gjitha cilësimet tipike - tema të ndryshme, mbrojtja e syve, zgjedhja e shpejtësisë së rifreskimit (tradicionalisht për Samsung - ose 60 Hz bazë ose adaptive) dhe të tjera.

Në të njëjtin seksion, do të vërej se skaneri i gjurmëve të gishtërinjve është vendosur nën ekran, siç i ka hije një flamurtari. Ndodhet ne lartesi perfekte, gjithashtu funksionon perfekt dhe shpejt.

Samsung Galaxy S22 +

Lexoni gjithashtu: Rishikimi Samsung Galaxy M53: një model i hollë i mesëm me kamera të shkëlqyera

"Hekuri" dhe produktiviteti

Gjithmonë fansa dhe "jo fansa" Samsung po thyejnë shtiza, çka është më mirë - procesorë Snapdragon ose Exynos të markës, të cilat kompania i vendos në telefona për tregun evropian. Sinqerisht, nuk kam pasur asnjëherë probleme me “exinos”. Produktiviteti eshte ne nivel, nuk kam vene re ndonje ngrohje te vecante, cdo gje eshte ne rregull.

Samsung Galaxy S22 +

Galaxy S22 Plus mundësohet nga një procesor 4nm Exynos 8 me 2200 bërthama (1×2,8 GHz Cortex-X2 & 3×2,50 GHz Cortex-A710 & 4×1,8 GHz Cortex-A510) i çiftuar me një çip video Xclipse 920.

Unë mendoj se nuk ka kuptim të përqendrohemi në ndonjë gjë të veçantë këtu - produktiviteti është i lartë, nuk ka detyra që smartphone nuk mund të përballonte. Fuqia e tij patjetër do të jetë e mjaftueshme për 2-3 vitet e ardhshme.

Sasia e disponueshme e RAM-it është 8 GB. Do të doja të shihja më shumë në flamurin, nga ana tjetër, e përsëris, smartphone është i shpejtë në të gjitha detyrat.

Kapaciteti i ruajtjes është 128 ose 256 GB. Përsëri, nuk ka mundësi për më shumë, si dhe një vend për kartat e kujtesës. Personalisht më mjaftojnë 128 GB, të gjitha fotot/videot e rënda i shikoj në “re”, shikoj muzikë dhe filma në shërbimet online. Por gjithçka ndodh, kështu që ata që duan të kenë më shumë kujtesë Samsung thjesht ju bën të dëshironi të blini modelin Ultra.

Lexoni gjithashtu: Ne zgjedhim një smartphone të palosshëm: Samsung Galaxy Fold ose Flip - cili faktor forme është më i mirë?

Kamerat Samsung Galaxy S22 Plus

Seti i moduleve është si më poshtë:

 • 50 MP kryesore, f/1.8, 23 mm (i gjerë), 1/1.56 inç, 1.0 µm, PDAF me piksel të dyfishtë, OIS
 • Ultra e gjerë 12 MP, f/2.2, 13 mm, 120˚, 1/2.55″ 1.4µm, video super e qëndrueshme
 • Lente telefotografike: 10 MP, f/2.4, 70mm, 1/3.94″, 1.0µm, PDAF, OIS, zmadhimi optik 3x
 • Regjistrimi i videos: [email mbrojtur], [email mbrojtur]/ 60fps, [email mbrojtur]/ 60 / 240fps, [email mbrojtur], HDR10+, tingull stereo, xhiro-EIS
 • Përpara 10 MP, f/2.2, 26mm, 1/3.24″, 1.22µm, Dual Pixel PDAF, regjistrim video [email mbrojtur]/ 60 fps dhe [email mbrojtur]

Nuk ka regjistrime megapikselë (disa kanë edhe 200 MP - le të kujtojmë Moto Edge 30 Ultra, Xiaomi 12T Pro), por të gjithë e dinë që nuk bëhet fjalë për numrat, por për cilësinë e vetë moduleve dhe përpunimin e softuerit.

Samsung Galaxy S22 +

Në rrjet ka mendime të ndryshme, disa e adhurojnë foton nga Samsung, të tjerë e kritikojnë për “zbukurimin” e tepruar të realitetit. Sipas mendimit tim, Galaxy S22 Plus shkrep në nivelin e një pajisjeje kryesore - pa ankesa. Fotot janë të qarta, me lëng, interpretimi i ngjyrave është i këndshëm dhe mjaft i përshtatshëm me realitetin, fokusimi automatik është i shpejtë, edhe në dritë të ulët nuk ka probleme të dukshme si zhurma. Fotot e paqarta ndonjëherë ndodhin ende, por kjo ndodh në çdo model, është e rëndësishme ta mbani telefonin në mënyrë të qëndrueshme për një kohë.

Shembuj fotosh nga Galaxy S22 Plus:

Të gjitha fotot nga SAMSUNG GALAXY S22 Plus KËTU

Shembuj fotosh nga Galaxy S22 Plus në ndriçim të dobët (ka më shumë prej tyre, sepse orët e ditës në dimër nuk janë veçanërisht të gjata, dhe nuk arrita të kap diellin në tre javë testimi!

Të gjitha fotot nga SAMSUNG GALAXY S22 Plus KËTU

Këtu do të vërej se modaliteti i natës ndizet automatikisht. Xhirimi zgjat pak më shumë, kur është më mirë të mos lëvizni, sepse pajisja bën disa shkrepje dhe mbledh më të mirën prej tyre. Unë nuk do të rekomandoja fikjen e modalitetit të natës, sepse me të vërtetë bën një punë të shkëlqyeshme. Shembujt më poshtë, foto në modalitetin e natës në të majtë, pa - në të djathtë.

Të gjitha fotot nga SAMSUNG GALAXY S22 Plus KËTU

Shembuj fotosh nga një lente me kënd të gjerë (është në të djathtë):

Këtu, siç e shihni, nuk ka ankesa edhe në errësirë. Paraqitja e ngjyrave ndryshon pak, por kjo është normale.

Zmadhimi optik 3x përballon në mënyrë të përkryer detyrën e tij. Ekziston edhe mundësia e zmadhimit deri në 100x (me një pamje paraprake, ku jeni saktësisht, përndryshe mund të jetë e paqartë), cilësia nuk është perfekte, por është e përshtatshme për shikim.

S22Ultra

Këtu janë shembuj të fotografive me zmadhim optik 3x Samsung Galaxy S22 Plus:

Dhe këtu janë nivele të ndryshme zmadhimi deri në 100x:

Fatkeqësisht, nuk ka asnjë modalitet makro (as përmes një lente të veçantë dhe as përmes fokusimit automatik në kënd të gjerë), por prapë do të doja ta shihja atë në një anije të lirë. Fotot nga afër janë të bukura, por sigurisht që këtu nuk mund të flasim për një makro të plotë.

Selfiet dalin të shkëlqyera, të dashuruarit e tyre do të jenë të kënaqur.

Të gjitha fotot nga SAMSUNG GALAXY S22 Plus KËTU

Është e mundur të kaloni midis modaliteteve "më afër" dhe "larg" për autoportrete në grup dhe të rregullt. Ju gjithashtu mund të zgjidhni transferimin e ngjyrave të selfieve, filtrat e integruar të disponueshëm, opsionet e përmirësimit të fotografive.

Sa për videon, ashtu si flamuri, ajo ka gjithçka që ju nevojitet, si 4K ashtu edhe 8K. Megjithëse nuk më pëlqejnë videot me rezolucion të lartë, xhiroj si parazgjedhje - nuk ka ankesa për cilësinë. Në këtë dosje ka dy shembuj - video ditën dhe natën.

Ndërfaqja e kamerës është e thjeshtë, e qartë, funksionale, e gjitha në stilin One UI.

Për ta përmbledhur: Galaxy S22 Plus funksionon si një pajisje tipike kryesore. Seti i kamerave mund të mos jetë më i avancuari (pa modalitet makro, pa zmadhim shumë të avancuar), por jo të gjithëve u intereson kjo. Dhe në mënyrat kryesore, përfshirë natën, gjithçka është e mirë për standardet e vitit 2022. Dhe në vitin 2023 gjithashtu. Por shumë produkte të reja do të dalin së shpejti, kështu që, sigurisht, situata do të ndryshojë. Në çdo rast, cilësia e fotove me S22 Plus do të jetë adekuate për shumë vite në vijim, kështu që ia vlen ta blini atë për hir të kamerave.

Lexoni gjithashtu: Përmirëso? Ne ndryshojmë Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic on Samsung Galaxy sytha2

butë

Smartphone doli në shitje me Android 12, një përditësim në Android 13 me versionin 5 të One UI tashmë është i disponueshëm. Çfarë mund të thuhet këtu - nëse nuk jeni një ndjekës i zjarrtë i Android "të pastër", atëherë guaska Samsung do t'ju pëlqejë patjetër. Ajo ka qenë më e mira për shumë vite. Dizajn i shkëlqyeshëm, animacione, ikona, miniaplikacione, zbatim i mirë i motorit të temave (ekziston një aplikacion i veçantë), përshtatje e përshtatshme për kontroll me një dorë, një numër i arsyeshëm cilësimesh të dobishme dhe veçori të tjera.

Me sa duket, në të njëjtin nivel të mirë, guaska ofron vetëm Huawei, por ka nuanca - nuk ka shërbime të Google, kështu që ky është një opsion për amatorët.

Unë do të shtoj edhe disa fjalë si pronar i iPhone - në fakt, edhe telefonat më të mirë të Google janë larg iPhone-ve për sa i përket butësisë. Dhe me përdorim afatgjatë, bie në sy. Telefoni duket të jetë i zgjuar, dhe ekrani është 120 Hz, por ende nuk ka një funksionim kaq të qetë të ndërfaqes dhe aplikacioneve. A është themelore? Ndoshta jo për të gjithë.

Edhe mua si pronar iPhone, tërhoqi vëmendjen për dallimet në aplikacion Instagram, të cilin e përdor shpesh. Android ka veçori të dobishme që iOS nuk i ka. Për shembull, pasi të zgjidhni disa foto, mund t'i postoni jo një nga një, por të bëni një kolazh. Dhe një veçori vrasëse për ata që duan ta "bëjnë të bukur" - në shumë raste, programi ofron një sfond për tekstin bazuar në ngjyrat në foto. Një gjë e vogël, por e dobishme. Por ka edhe një moment të pakëndshëm. Kur zgjidhni një foto për një sfond Instagram në Android ai gjithmonë kalon te fotografia e fundit në galeri. Në iPhone - tek i fundit që keni zgjedhur. Sigurisht, opsioni i dytë është më i përshtatshëm, nuk keni nevojë ta ktheni foton çdo herë.

Nëse kemi folur tashmë për rrjetet sociale, nuk mund të mos përmendim emoticonët, të cilët përdoren në mënyrë aktive nga çdo përdorues i Instagram, TikTok, Twitter etj. NË Samsung ata janë, për ta thënë troç, më shumë se të varfër.

emoji samsung

Por të gjitha këto janë gjëra të vogla në përgjithësi. Dhe kështu përvoja e përdoruesit nuk është shumë e ndryshme, personalisht mund të kaloj nga një sistem në tjetrin pa shumë probleme dhe e bëj herë pas here për punë. Por, sigurisht, ka nga ata që janë mësuar fort me një sistem dhe nuk mund të kalojnë në një tjetër. Për momentin kalimi në iPhone pas 5 vitesh në Android në vitin 2020, ndjeva diçka të ngjashme.

Unë do të shtoj se është në guaskë Samsung ka patate të skuqura e veta interesante. Për shembull, modaliteti Samsung DeX, kur telefoni është i lidhur me një monitor ose televizor dhe vepron si një kompjuter. Galaxy S22 Plus ka implementime me tela dhe me valë të DeX.

Dhe koreano-jugorët kanë ekosistemin e tyre, këtu edhe qasja e tyre të kujton Huawei. Epo, ose Apple, me të cilin filloi gjithçka. Megjithatë, pajisje të tjera Samsung Unë nuk kam një të tillë, kështu që nuk mund të testoja veçoritë e tij.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi Samsung Galaxy S21 FE 5G: tani padyshim një flamurtar i tifozëve

Punë autonome Samsung Galaxy S22 Plus

Por këtu nuk ka asgjë për të lavdëruar. Kapaciteti i baterisë është 4500 mAh, që është i vogël për standardet e sotme dhe, çuditërisht, edhe më pak se modeli i mëparshëm S21 Plus. Për shembull, sipas testit autoritar GSMArena, pajisja shënoi 97 pikë. Ky nuk është rezultati më i keq, por është larg nga rezultati më i mirë.

Samsung s22 +

Personalisht jam përdorues aktiv i smartfonit, bëj një pjesë të detyrave të mia të punës në të, eci shumë nëpër qytet, shikoj ekranin, lexoj rrjetet sociale dhe shkruaj në to, luaj lojëra, dëgjoj libra dhe muzikë. (Unë nuk do t'i kushtoj një seksion të veçantë kësaj, por tingulli është i bukur - si nga altoparlantët stereo dhe në kufje), unë përdor GPS, bëj shumë foto. Në përgjithësi, në rastin tim, me përdorim aktiv, telefoni ulet deri në 18 orë. Pra, pa rimbushur në shtëpi / në zyrë ose një bankë energjie që është gjithmonë e shtrirë në një çantë, askund.

Sigurisht, unë jam më shumë një përdorues i jashtëzakonshëm dhe vetëm kjo i përshtatet kërkesave të mia iPhone ProMax (Modeli im i 14-të, meqë ra fjala, shënoi 121 pikë në testet GSMArena), por edhe njerëzit e zakonshëm me një Galaxy S22 Plus nuk mund të bëjnë pa karikim çdo natë.

Kohët e fundit, jo bateritë më të mëdha kompensohen nga shpejtësia e karikimit. Për shembull, në Xiaomi dhe Motorola tashmë është me karikim të shpejtë 120 W. Nuk është aq e rëndësishme se sa shpejt telefoni ulet, nëse mund të karikohet plotësisht në 10 minuta.

Samsung teknologji të tilla janë mbajtur mënjanë tani për tani, nuk e di se çfarë do të ndodhë në 2023, por S22 Plus mbështet karikimin 45 W, asgjë nuk ka ndryshuar që nga S21. Në të njëjtën kohë, S22 i zakonshëm ka vetëm 25 W, gjë që nuk është serioze.

Samsung s22 +

I ngarkuar plotësisht Samsung Galaxy Përshtatësi i fuqishëm i pajtueshëm S22 Plus kërkon një orë, me rreth 65% që telefonohet në gjysmë ore. Këtu vlen të përmendet se kompleti nuk përfshin asnjë ZP, vetëm një kabllo. Prandaj, do të duhet të rezervoni vetë ngarkuesin e duhur, çdo standard Power Delivery 3.0 do të funksionojë, fuqia mund të jetë më e lartë se 45 W - telefoni nuk do të "marrë" më shumë sesa i nevojitet.

Sigurisht, ka karikim me valë dhe karikim të kundërt me valë. Për më tepër, Samsung ka analogun e vet MagSafe - nëse ngjitni një unazë magnetike të pajtueshme në panelin e pasmë të telefonit ose blini një kuti të gatshme me një magnet, mund ta ngarkoni telefonin në karikues magnetik pothuajse vertikal.

s22 MagSafe

Lexoni gjithashtu: Rishikimi Huawei MatePad Pro 12.6 (2022): A është larg idealit?

Samsung Galaxy S22 Plus në 2023: përfundime

Siç e përmendëm në fillim, pajisja tani kushton nga 950 dollarë. Në të njëjtën kohë, çmimi zyrtar është më i lartë - nga 1080 dollarë. Dhe në kohën e lëshimit, ata kërkuan 22 dollarë për S1000 Plus. Pra, sigurisht, pajisja u bë më e lirë gjatë vitit, por gjithçka mbeti gjithashtu e shtrenjtë.

S22 +

Sigurisht që kemi një telefon shumë të bukur përpara. Ka një dizajn të shkëlqyeshëm, trupi nuk ka frikë nga uji (IP68), dimensione të rehatshme (dhe jo të mëdha), një ekran i mrekullueshëm pothuajse pa korniza, kamera kryesore, performancë të lartë, tingull i mirë, softuer i menduar mirë.. Unë do të shkruaja gjithçka, përveç se sa i përket baterisë, kapaciteti është i ulët, karikimi nuk është aq i shpejtë sa konkurrentët.

Samsung s22 +

Nga rruga, në lidhje me konkurrentët. S22 Plus është një telefon i mirë. Por a ia vlen të paguani më shumë se 2023 dollarë për të në 900, nëse tregu është plot me flamurë të tjerë dhe "vrasës të flamurit"? Kjo tashmë është një pyetje e hapur.

Për shembull, mund të paguani ekstra dhe të blini për një shumë pak më të madhe Samsung Galaxy S22Ultra, me një ekran më cilësor dhe më të madh, një grup kamerash më të avancuar, një bateri më të madhe, mbështetje për majë shkruese (një stilolaps i integruar në kasë, si në rastin e Note origjinal).

Ju gjithashtu mund të blini iPhone për paratë që kushton flamuri i vitit të kaluar Samsung. Për shembull, 13 i ri është edhe më i lirë, 14 është pak më i shtrenjtë. Dhe 11 ose 12 mund të merren edhe në versionet Pro. Natyrisht, nuk ka kuptim të krahasojmë pajisjet ballë për ballë. Dikush që preferon iOS nuk do t'i marrë parasysh as Android-et, edhe nëse janë 10 herë më të freskët. Dhe ata që i duan telefonat google nuk do të paguajnë më shumë për iPhone më të dobët.

iPhone 12

Mund të quhet edhe një konkurrent i mirë Google Pixel 7 Pro. Ka 12/128 GB memorie në versionin bazë, kamera inteligjente (Google ka një qasje të veçantë ndaj softuerit dhe përpunimit pas), një bateri më të madhe - 5000 mAh. Dhe një OS "të pastër" me mbështetje të gjatë dhe përditësimet më të shpejta. Çmimi varet nga vendi ku blini, por Pixel mund të gjendet më lirë se S22 Plus. Dhe në të njëjtën kohë, ideja e Google është shumë më e re.

Google Pixel 7 Pro

I denjë për vëmendje OnePlus 10 Pro. Në versionin 12/256 GB, kushton njësoj si S22 Plus, por 8/128 mund të gjendet shumë më lirë. Ka një ekran të mrekullueshëm AMOLED me rezolucion të lartë 3216×1440 (kjo nuk mjaftonte në Samsung), një bateri 5000 mAh me karikim të shpejtë SuperVOOC W dhe një furnizim me energji në komplet, kamera të forta të markës Hasselblad, dhe gjithashtu ka IP68 mbrojtja e ujit (megjithëse, zyrtarisht kjo vlen vetëm për modelet për T-Mobile amerikane, por, siç tregon praktika, vlen edhe për versionet e tjera).

OnePlus 10 Pro

Flamurtari i ri nga Motorola është dukshëm më i lirë se Galaxy S22 Plus - Edge 30 Ultra. Pajisja është vërtet interesante (dhe ne tashmë e kemi atë protestoi). Së pari, një dizajn vërtet i ndritshëm, një ekran mbresëlënës 144 Hz me skaje të rrumbullakosura. Së dyti, 12 GB RAM dhe 256 GB memorie të brendshme në versionin bazë. Sa per kamerat nuk mund te them se jane me te mirat ne treg (sidomos per fotot e nates), por jane te mira. Moduli kryesor 200 MP është më tepër marketing. Bateria nuk është më e kapaciteti, por 125 W e plotëson këtë mangësi. Por, për fat të keq, nuk ka mbrojtje të plotë kundër ujit, vetëm standardi IP52 (kundër pikave).

Motorola Edge 30 Ultra

Edhe pjesa tjetër e konkurrentëve, megjithëse mund të jenë më të lirë, por humbasin në një farë mënyre. Shembull, ASUS ZenFone 9 në prani të 16 GB RAM, memoria nuk është aq e mirë në raport me kamerën, dhe gjithashtu është shumë kompakte (nuk është një plus për të gjithë, një ekran i madh ka avantazhet e tij) dhe bateria është e dobët. Xiaomi 12T Pro 12/256 GB, përsëri, NUK mori një grup mjaft interesant kamerash, i mungon karikimi me valë, mbrojtja nga uji dhe materialet e kutisë nuk janë mbresëlënëse. DHE realme GT2Pro gjithashtu jo veçanërisht mbresëlënëse me cilësinë e ekranit, xhirimet dhe materialet e kasës, guaskës. Sidoqoftë, në versionin 8/128 GB, ai mund të blihet më lirë për 700 dollarë, domethënë është një "vrasës i flamurit" i plotë, që ia vlen vëmendjen tuaj. Nga e njëjta "racë" - Oppo Gjeni X3 Pro me jetëgjatësi më pak se ideale të baterisë dhe një chipset tashmë të vjetëruar, megjithëse dikur të nivelit të lartë.

ASUS ZenFone 9
ASUS ZenFone 9

Në përgjithësi, ka alternativa, por nëse dikush preferon saktësisht Samsung - Unë mund ta kuptoj shumë mirë pse. NË Samsung një ushtri e madhe fansash, jo më pak se brenda Apple. Dhe ata janë besnikë ndaj prodhuesit dhe nuk janë të gatshëm të marrin në konsideratë diçka tjetër, edhe nëse është disi më mirë. Meqë ra fjala, në një vit, asnjë rishikim në FB-në tonë (po flas për versionin polak të repartit tim) nuk ka mbledhur aq komente sa testi i fundit i Galaxy S22 Ultra.

E vetmja gjë është që nëse nuk jeni kundër këtij opsioni, do t'ju këshilloja të blini një Galaxy S22 Plus që nuk është i ri. Për shembull, ju mund të gjeni një smartphone në pikat e shitjes me çmime të arsyeshme. Epo, ose i njëjti olx - nëse i qaseni zgjedhjes me mençuri, mund të blini një smartphone në gjendje të përsosur me një garanci me një çmim të mirë. Gjithsesi, flamurët Android, ndryshe nga iPhone, humbasin shpejt dhe ndjeshëm çmimin në tregun sekondar.

Samsung Galaxy S22 +

PËRDITËSIM: Krahasimi i Galaxy S22+ me S23+

Epo, premiera e serisë S23 Ndodhi dhe jo shumë përditësime. Modeli S23+ përmban një procesor të ri Snapgragon 8 Gen 2 për Galaxy (më i shpejtë dhe më efikas në energji), memorie më të shpejtë LPDDR5X dhe altoparlantë të përmirësuar. Përveç kësaj, ka GORILLA GLASS VICTUS 2 super-rezistente. Kamerat mbeten të njëjta. Ata thonë se të shtënat e natës do të jenë pak më të mira, por është mjaft e vështirë të vërehen.

Kjo është e gjitha, faleminderit për vëmendjen tuaj! Dhe çfarë mendoni për blerjen e një modeli të serisë S22 në 2023?

Ku te blej Samsung Galaxy S22 Plus

Lexoni gjithashtu: 

RISHIKON VLERËSIMET

Dizajn
9
Materialet, montimi
10
Ergonomia
10
Ekrani
10
Produktiviteti
9
Kamerat
8
PZ
10
Punë autonome
6
Cuna
6
Ne kemi një telefon shumë të bukur. Ka një dizajn të shkëlqyeshëm, trupi nuk ka frikë nga uji (IP68), dimensione të rehatshme (dhe jo të mëdha), një ekran i shkëlqyeshëm pothuajse pa korniza, kamera kryesore, performancë të lartë, tingull i mirë, softuer i menduar mirë.. Unë do të shkruaja minuset, përveç se gjithçka në lidhje me baterinë është me kapacitet të ulët, karikimi nuk është aq i shpejtë sa konkurrentët.
Olga Akukina
Olga Akukina
Gazetare dhe redaktor IT me mbi 15 vite përvojë. Unë jam veçanërisht i interesuar për temën e telefonave inteligjentë dhe pajisjeve të tjera, testoj të gjitha risitë më të fundit, më pëlqen të provoj gjëra të reja dhe të ndaj përvojën time.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani

Ne kemi një telefon shumë të bukur. Ka një dizajn të shkëlqyeshëm, trupi nuk ka frikë nga uji (IP68), dimensione të rehatshme (dhe jo të mëdha), një ekran i shkëlqyeshëm pothuajse pa korniza, kamera kryesore, performancë të lartë, tingull i mirë, softuer i menduar mirë.. Unë do të shkruaja minuset, përveç se gjithçka në lidhje me baterinë është me kapacitet të ulët, karikimi nuk është aq i shpejtë sa konkurrentët.Rishikimi dhe përvoja: A ia vlen të blesh? Samsung Galaxy S22 Plus në 2023?