VeglatTabletatRishikimi i Oukitel RT3: Tableti 8 inç 'i pambytshëm'

Rishikimi i Oukitel RT3: Tableti 8 inç 'i pambytshëm'

-

Oukitel RT3 – një tabletë e freskët e mbrojtur që u prezantua në fund të vitit 2022. Dhe sot e kemi për inspektim. Çfarë është interesante për të? Para së gjithash, "blindimi" i tij, sepse, përveç IP68 të zakonshme në elektronikën e konsumit, ka certifikim sipas standardit IP69K, si dhe mbrojtje nga goditja sipas standardit ushtarako-industrial amerikan MIL-STD-810H.

Oukitel RT3

Lexoni gjithashtu:

Karakteristikat teknike të Oukitel RT3

 • Ekrani: 8″, IPS, 1280×800 piksele, dendësia e pikselit 188 ppi, raporti i pamjes 14,4:9, shkëlqimi 400 nits (tipike)
 • Çipset: MediaTek Helio P22, 12 nm, 8 bërthama (4 bërthama Cortex-A53 me shpejtësi deri në 2 GHz, 4 bërthama Cortex-A53 deri në 1,5 GHz)
 • Përshpejtuesi grafik: PowerVR GE8320
 • RAM: 4 GB, LPDDR3
 • Kujtesa e përhershme: 64 GB, eMMC
 • Mbështetja e kartës së kujtesës: po (microSD)
 • Ndërfaqet me valë: Wi-Fi 5 (2,4 GHz + 5 GHz), Bluetooth 5.3, GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, LTE
 • Kamera kryesore: moduli kryesor – 16 MP, Sony IMX519, f/1.79, 81,5°, AF; ndihmëse - 0,3 MP, GC032A, f/2.2
 • Kamera e përparme: 8 MP, Sony IMX314, 1/4″, f/2.2, 75°
 • Bateria: 5150 mAh
 • OS: Android 12
 • Përmasat: 207×134×14 mm
 • Pesha: 538,1 g
 • Shtesë: mbrojtje nga pluhuri dhe uji sipas standardeve IP68, IP69K, mbrojtje nga goditjet sipas standardit MIL-STD-810H, 2 altoparlantë, mbështetje për 2 ninoSIM

Kostoja e Oukitel RT3

Oukitel është kryesisht i specializuar në krijimin e pajisjeve të mira me porosi dhe të sigurta me një çmim mjaft të arsyeshëm. Prandaj, RT3, si përfaqësues i tabletave të mbrojtura të markës, ka një çmim të përballueshëm. Po, në kohën e shkrimit të rishikimit, tableti mund të blihet me një zbritje prej 154,5 dollarë në dyqanin zyrtar të Oukitel në AliExpress. Për një tabletë të zakonshëm 8 inç, ky është një çmim i mirë, por për një që është i mbrojtur nga uji, pluhuri dhe dëmtimet mekanike, çmimi është shumë i mirë.

Lexoni gjithashtu:

Përmbajtja e paketës

Oukitel RT3

Oukitel RT3 mbërriti në një kuti kartoni të bardhë të sheshtë, në të cilën mund të shihni vetëm emrin e markës në krye dhe në skajet dhe disa nga karakteristikat dhe shenjat teknike në fund. Brenda ka një tabletë, një karikues 10 vat, një kabllo karikimi USB-A - USB Type-C dhe literaturë shoqëruese.

Dizajn dhe ergonomi

Oukitel RT3

RT3 duket sikur një tablet i mbrojtur duhet të duket - i fortë, masiv dhe shumë i besueshëm. Në fillim duket se ka një mbulesë mbrojtëse në pjesën e pasme të pajisjes, por jo, është një element fiks i kasës. Për sa i përket nivelit të mbrojtjes, këtu nuk kemi vetëm "klasiken" në formën e IP68, por edhe certifikatat e mbrojtjes sipas standardit IP69K dhe standardit ushtarak-industrial MIL-STD-810H, të cilat tregojnë rezistencë ndaj dëmtimeve mekanike.

Oukitel RT3

Ngjyra kryesore e tabletit është e zezë, por ka elementë dekorativë me ngjyra në anën e pasme dhe në anët, të cilat mund të jenë jeshile, si në rishikimin tonë, portokalli ose gri pa kontrast.

Oukitel RT3

Trupi është plastik, por në prekje duket sikur sipërfaqja është pak e gomuar. Sa i përket cilësisë së materialeve dhe montimit, gjithçka këtu është në një nivel të lartë.

Dizajni i mbulesës së pasme ka diçka cyberpunk, duket si një çip i stilizuar me elementë voluminoz dhe ndonjëherë me teksturë. Logoja e markës ndodhet në mes të kapakut. Në këndin e sipërm, mund të shihni një njësi të spikatur me kamera të dyfishtë me një blic, i cili vizualisht i ngjan kamerës së iPhone bazë të gjeneratave të fundit. Vetë modulet e kamerës nuk janë shumë të mëdha, por "dritarja" nën to është zgjeruar. Epo, tendencat janë tendenca.

Oukitel RT3

Në pjesën e përparme është një ekran 8 inç me korniza mjaft masive, por kjo është e kuptueshme për një pajisje të mbrojtur. Falë kornizave të mëdha, tableti është më i rehatshëm për t'u mbajtur në duar, pa frikë se mos e prekni ekranin me gishta. Mbi ekran mund të shihni kamerën e përparme dhe sensori i dritës ndodhet afër saj. Një bonus i këndshëm - një film mbrojtës ofrohet në ekran nga kutia.

Përveç kësaj, skajet dalin pak mbi ekran, gjë që i jep mbrojtje shtesë kur shtrihet në një sipërfaqe me ekranin të kthyer poshtë dhe nuk mund të mos vini re qoshet e përforcuara që do të mbrojnë pajisjen në rast rënieje.

Ajo që duhet theksuar veçmas është pesha - një tabletë e vogël 8 inç peshon më shumë se gjysmë kilogram (538,1 g, për të qenë më të saktë). Në përgjithësi, është komode për t'u mbajtur në duar, sepse pesha shpërndahet mirë në duar, në cilin pozicion do të përdorej pajisja. Mbajtja në njërën dorë është gjithashtu mjaft e suksesshme, sepse qoshet në formë të përforcuar sigurojnë "kontakt" më të besueshëm me pëllëmbën.

Oukitel RT3

Megjithatë, me mbajtjen afatgjatë, njeriu ende ndihet i lodhur nga pesha e tij. Pra, nëse planifikoni ta përdorni pajisjen shpesh, duhet të mendoni për një qëndrim. Dhe nëse zgjidhni një model të tillë "të pathyeshëm" për një fëmijë, pajisja do të jetë e vështirë për të, dhe këtu definitivisht nuk mund të bëni pa një mbajtës ose një stendë.

Lexoni gjithashtu:

Përbërja e elementeve

Oukitel RT3 i përket tabletave të mbrojtura, kështu që skajet dhe veçanërisht qoshet janë të përforcuara, dhe të gjithë lidhësit kanë priza të besueshme për t'u mbrojtur nga lagështia dhe pluhuri. Është e përshtatshme që prizat të jenë të firmosura dhe mund të zbuloni pa prishur manikyrën se ku e kemi portën e karikimit dhe ku është sloti për një palë nanoSIM ose një nanoSIM dhe TF.

Oukitel RT3

Meqenëse kamera e përparme është tashmë në një "dërrasë" të shkurtër, mund të thuhet se tableti është i orientuar më shumë për përdorim në formatin e librit. Prandaj, ne do ta konsiderojmë pajisjen bazuar në këtë. Po, në të majtë të ekranit ka një vrimë për mikrofonin dhe një palë vrima simetrike për stacionin e dokimit. Fatkeqësisht, ne nuk e kemi atë në inspektim. Në anën e kundërt, ka një mikrofon tjetër, butonat e volumit dhe butonin e ndezjes, i cili ka një sipërfaqe me brazdë që e bën të lehtë njohjen me prekje.

Në krye, gjetëm portin tonë Type-C dhe një vend të kombinuar me priza mbrojtëse. Ata përshtaten shumë fort në trup, kështu që as lëngu dhe as pluhuri nuk kanë mundësi. Një palë altoparlantësh ishte vendosur poshtë, por pa priza, por nuk ka fole kufjesh 3,5 mm.

Ekrani Oukitel RT3

RT3 përdor një matricë IPS 8 inç me një rezolucion prej 1280×800, një densitet piksel prej 188 ppi dhe një raport pamjeje prej 14,4:9. Shkëlqimi këtu është në nivelin e 400 nits dhe është më se i mjaftueshëm për përdorim të brendshëm. Megjithatë, është paksa shumë i hollë për përdorim në rrugë në një ditë me diell.

Oukitel RT3

Këndet e shikimit këtu nuk janë maksimumi, me një devijim prej 45-50 °, tashmë mund të vëreni një shtrembërim të ngjyrës, por për përdorim normal, nuk ka nevojë të ankoheni për këtë. Paraqitja e ngjyrave është e këndshme: nga njëra anë, është e natyrshme, nga ana tjetër, është mjaft e ngopur dhe e kundërta. Kjo mund të shihet veçanërisht kur shikoni video. Disavantazhi kryesor i ekranit është rezolucioni i ulët dhe, si rezultat, densiteti i ulët i pikselëve. Për konsumimin e përmbajtjes së tekstit ose videove, ky nuk është problem, por disa ikona të aplikacioneve, mbrojtësit e ekranit në një sfond të fortë dhe disa lojëra nuk janë shumë të qarta. Por ia vlen të kuptohet se kjo është një tabletë buxhetore dhe është e pranueshme për një pajisje të lirë.

Cilësimet përfshijnë kalimin në një temë të errët, modalitetin e leximit dhe ndriçimin përshtatës. Shfaqja e informacionit në ekranin e kyçur, shkalla dhe madhësia e shkronjave, rrotullimi automatik dhe ruajtësi i ekranit mund të rregullohen këtu.

Lexoni gjithashtu:

Produktiviteti

Tableti i mbrojtur mundësohet nga një MediaTek Helio P8 me 22 bërthama me një përshpejtues grafik PowerVR GE8320. Procesori është bërë sipas teknologjisë 12 nm, dhe nga 8 bërthama, ka 4 bërthama Cortex-A53 me një frekuencë të orës deri në 2 GHz dhe të njëjtin numër bërthamash Cortex-A53 deri në 1,5 GHz.

Tableti është i disponueshëm në një modifikim të vetëm - 4 GB RAM (LPDDR3) dhe 64 GB memorie jo të paqëndrueshme (eMMC) me mbështetje për kartat LTE dhe microSD. 4 GB RAM ende nuk mjaftojnë sot, kështu që tableti ka një funksion për të zgjeruar RAM-in në kurriz të memories së përhershme. Po, përdoruesi mund të zgjedhë se sa gigabajt duhet të lirohen në memorien flash - 2 GB, 3 GB ose 5 GB. Sigurisht, kjo nuk do të arrijë një rritje globale të produktivitetit, por edhe nëse disa procese i delegohen GPU-së, tableti tashmë do të jetë më i shpejtë.

Oukitel RT3

Vlen të përmendet se slot këtu është i kombinuar dhe ju lejon të vendosni ose një kartë memorie dhe një "shtatë" ose dy nanoSIM. Aftësia për të përdorur kartat e dy operatorëve paralelisht nuk është aq e zakonshme në mesin e tabletëve, por është një veçori e mirë, veçanërisht për ukrainasit dhe veçanërisht tani. Për shkak të luftës dhe rrjedhimisht, për shkak të ndërprerjeve të ventilatorit apo emergjencave të energjisë elektrike apo për arsye të tjera, shpesh ndodh që një operator “të bjerë” plotësisht, ndërsa një tjetër në të njëjtin qytet vazhdon të punojë. Pra, me një tablet të tillë, përdoruesi ka gjithmonë një plan B dhe aftësinë për të qëndruar në kontakt në çdo rrethanë.

Por le të kthehemi te produktiviteti. Këtu kemi 4 GB RAM dhe një chipset MediaTek 2018 me një frekuencë maksimale të orës 2 GHz, kështu që tableti nuk është i destinuar për ngarkesa serioze të punës. Ai është i përshtatshëm për përdorim të përditshëm: surfing, media sociale, shikimi i videove, puna me aplikacione, lojëra të thjeshta vrasëse të kohës etj. Por ndonjëherë me një numër të madh aplikacionesh të hapura, ndërfaqja mund të ngadalësohet pak - duke kaluar ngadalë midis aplikacioneve, skedave në shfletues ose midis bisedave në mesazhe. Pjesërisht, kjo zgjidhet duke zgjeruar RAM-in, por është e pamundur të flitet për shpejtësi mbresëlënëse me një hekur të tillë. Nuk ka kuptim të flasim as për lojëra serioze 3D - gjithçka është kaq e qartë këtu. Rezultatet e testit mund të gjenden më poshtë.

Ndërfaqet me valë, përveç LTE-së, përbëhen nga Wi-Fi 5 me bandë të dyfishtë, Bluetooth 5.3 dhe shërbimet e vendndodhjes - GPS, GLONASS, Beidou dhe Galileo.

butë

Pjesa e softuerit përfaqësohet nga Android 12 pa predha shtesë të deklaruara. Sidoqoftë, ndërfaqja, për mendimin tim, ka disa përmirësime nga Oukitel, gjë që vihet re të paktën nga perdja e mesazheve jo standarde. Por nëse ka ndonjë ndryshim, ato janë minimale. Sistemi funksionon në mënyrë të qëndrueshme, por ka probleme me përkthimin e ndërfaqes. Për më tepër, gabimet gjenden si në ukrainisht, ashtu edhe në anglisht dhe në rusisht.

Për më tepër, tableti ka kontroll prindëror dhe modalitetin e lojës. Gjithashtu, Oukitel RT3 ofron një sërë mjetesh shtesë interesante: një busull, matës zhurme, nivel (horizontal dhe mur), matje të lartësisë, zmadhues, raportues dhe pasqyrë. Ekziston edhe një monitor i rrahjeve të zemrës që mat çuditërisht rrahjet tuaja të zemrës përmes sensorit të kamerës kryesore. Mund të gjeni gjithashtu një mjet që përkthehet si "Zilja e alarmit". Këtu ka tre funksione: një blic (duke pulsuar me blicin e kamerës), një sinjal alarmi (jo, nuk është i ngjashëm me atë ajror që ukrainasit kanë dëgjuar çdo ditë që nga 24 shkurti, është më tepër një rrezatim) , si dhe ndezjen e ekranit me ngjyra të ndryshme. Këto mjete mund t'ju vijnë në ndihmë nëse jeni në një emergjencë dhe keni nevojë ta bëni veten të dëgjohet dhe të shihet.

Lexoni gjithashtu:

Kamerat Oukitel RT3

Kamerat e tabletave nuk janë padyshim opsioni më i rëndësishëm në tableta. Ato nevojiten kryesisht nëse duhet të bëni shpejt një foto, dhe smartphone nuk është pranë. Gjithçka është e njëjtë në RT3. Kamera e pasme këtu është e dyfishtë dhe përbëhet nga një modul kryesor Sony IMX519 prej 16 MP (f/1.79, këndi i shikimit 81,5°, fokusim automatik) dhe një GC032A ndihmëse për turbullimin e sfondit në një 0,3 MP modeste me një hapje prej f/2.2 .

Oukitel RT3

Sa i përket cilësisë së fotos, rezultati është adekuat, por nuk mund të quhet mbresëlënës. Edhe pse fotografitë janë mjaft të qarta me ndriçim të mjaftueshëm, një shkelje e ekuilibrit të bardhë mund të mbiekspozojë kornizën dhe ta privojë atë nga detajet. Nëse nuk ka dritë të mjaftueshme, zhurma shfaqet dhe detajet gjithashtu zhduken. Një nuancë tjetër qëndron në kohën e fokusimit. Duhen 3-5 sekonda për t'u fokusuar, dhe tableti, siç e kujtojmë, është mjaft i rëndë dhe ta mbash ende është pak e vështirë. Pra, për të bërë një foto të mirë, duhet të bëni të paktën dy ose tre korniza, sepse ose do t'ju dridhet dhe imazhi do të njolloset, ose fokusi nuk do të ketë kohë për t'u fokusuar dhe do të merrni të njëjtën gjë. Më poshtë mund të gjeni shembuj të fotografive në modalitetin standard në kushte të ndryshme ndriçimi.

SHEMBUJ FOTOT ME KAPACITETI TË PLOTË REZOLUCIONI

Ekziston një modalitet i vetëm për video në aplikacionin e kamerës, ndërsa për fotot ka imazh (d.m.th. Foto), Bukuri, HDR, Panorama, modaliteti Pro, Bardh e zi, Bokeh dhe Qasja e Shpejtë në skanerin e kodit QR, i cili është i instaluar. me një aplikim të veçantë.

Kamera e përparme këtu është Sony IMX314 me 8 MP me hapje f/2.2 dhe kënd shikimi 75°. Është mjaft i përshtatshëm për komunikim me video, por nuk duhet të prisni prej tij selfie të mira në Instagram - është më mirë t'ia lini atë telefonave inteligjentë.

Metodat e zhbllokimit

Oukitel RT3

Ndër metodat e zhbllokimit, përveç çelësit të modelit, fjalëkalimit dhe PIN-it, RT3 ka vetëm një skaner fytyre dhe nuk ka skaner të gjurmëve të gishtërinjve. Megjithëse teknologjia e kontrollit të fytyrës funksionon në mënyrë të qëndrueshme në ndriçim të mirë, ajo është mjaft e ngadaltë. Duhen disa sekonda për të njohur pronarin, dhe ndonjëherë kërkon më shumë kohë, gjë që nuk është aq për shkak të ndriçimit sesa për performancën e vetë tabletit. Në disa raste, është më e lehtë të futësh një PIN ose çelës sesa të presësh për njohje. Edhe pse shpesh ndodh që sapo keni filluar të futni PIN-in, këtu ka funksionuar edhe skaneri i fytyrës. Si përfundim, skanerit të fytyrës i mungon shpejtësia e këmbëzës, e cila herë pas here është e bezdisshme.

Lexoni gjithashtu:

Autonomia

Bateria në RT3 ka një kapacitet prej 5150 mAh dhe prodhuesi flet për autonomi në nivelin e 18 orësh në modalitetin e riprodhuesit audio dhe deri në 5 orë kur shikoni video. Sidoqoftë, në fakt, tableti doli të ishte më i qëndrueshëm. Pra, testi PCMark tregoi se nga 97% e karikimit në 18%, tableti punon pa probleme për 9 orë e 52 minuta me ekranin gjithmonë të ndezur me ndriçim mesatar dhe me Wi-Fi të aktivizuar. Një rezultat mjaft i denjë.

Fatkeqësisht, nuk ka karikim të shpejtë, tableti është i ngarkuar me një fuqi prej 10 W, dhe karikimi nga 18% në 100% do të zgjasë rreth 2,5 orë.

tingull

Oukitel RT3

Pajisja ka një palë altoparlantë të vendosur më poshtë. Dy altoparlantë janë padyshim më të mirë se një, por për fat të keq, për shkak të vendosjes së të dyve në të njëjtin skaj, nuk është e mundur të arrihet një efekt stereo. Tableti tingëllon më mirë kur është në orientimin e librit - kështu që tingulli shpërndahet në mënyrë më të barabartë. Dhe në orientimin e peizazhit, tingulli vjen nga njëra anë dhe tingulli bëhet më pak tërheqës.

Në përgjithësi, altoparlantët janë të mjaftueshëm për të parë video, për të luajtur lojëra ose për të komunikuar - ata janë me zë të lartë, por në të njëjtën kohë japin një tingull mjaft të qartë. Në raste të tjera, është më mirë të përdorni një kufje, dhe këtu kemi opsionin vetëm me modelet me valë, sepse nuk ka fole për kufje.

Lexoni gjithashtu:

konkluzione

Oukitel RT3 është një opsion i mirë për ata që kërkojnë një tabletë të përballueshme dhe të mbrojtur për të punuar në terren. Para së gjithash, tableti bën përshtypje me nivelin e mbrojtjes nga uji dhe pluhuri (IP68, IP69K), si dhe nga dëmtimet mekanike sipas standardit ushtarako-industrial amerikan MIL-STD-810H. Pajisja nuk ka frikë nga pikat, lëngjet ose futja në rërë, mund të merret me vete gjatë pushimeve, veçanërisht nëse ju pëlqen rekreacioni aktiv, megjithëse nuk do t'ju lërë të zhgënjeheni në plazh. Do t'u tërheqë gjithashtu prindërve që janë lodhur duke mbajtur tabletat e fëmijëve të tyre në qendrat e shërbimit. Në fund të fundit, fëmijët janë fëmijë dhe derdhja e lëngut, "mbytja" në banjë ose thjesht rënia dhe thyerja e ekranit nuk është aq e rrallë. RT3 do të ndihmojë për të shmangur këtë dhe për të ruajtur atë që është tashmë atje.

Oukitel RT3

Modeli duhet lavdëruar për jetëgjatësinë e tij të konsiderueshme të baterisë, cilësinë e shkëlqyer të ndërtimit dhe materialet e mira, një ekran të mirë për klasën e tij, Android 12 mjaft të freskët pa shtesa të veçanta, mbështetjen për ndërfaqet aktuale me valë dhe dy karta SIM, e cila është mjaft e përshtatshme për Ukrainasit sot. Sidoqoftë, le të jemi të sinqertë, performanca e RT3 është në një nivel të ulët, sepse procesori këtu nuk është më i freskëti dhe më i shkathët, dhe RAM-i nuk është aq shumë. Për më tepër, do të doja të shihja karikim më të fuqishëm, tingull stereo, një skaner më të shpejtë të fytyrës dhe përkthim më të mirë të ndërfaqes.

Çmimet në dyqane

Lexoni gjithashtu:

RISHIKON VLERËSIMET

Dizajn
8
Materiale
8
Mbledhja
10
Ergonomia
7
ekran
8
Produktiviteti
7
Kamerat
7
tingull
7
Autonomia
9
butë
8
Cuna
9
Oukitel RT3 është një opsion i mirë për ata që kërkojnë një tabletë të përballueshme dhe të mbrojtur për të punuar në terren. Para së gjithash, tableti bën përshtypje me nivelin e mbrojtjes nga uji dhe pluhuri (IP68, IP69K), si dhe nga dëmtimet mekanike sipas standardit ushtarako-industrial amerikan MIL-STD-810H. Pajisja nuk ka frikë nga pikat, lëngjet ose futja në rërë, mund të merret me vete gjatë pushimeve, veçanërisht nëse ju pëlqen rekreacioni aktiv, megjithëse nuk do t'ju lërë të zhgënjeheni në plazh.
Eugenia Faber
Eugenia Faber
Adhurues i veglave me përvojë. Besoj se kafeja, macet dhe një film cilësor janë të përshtatshme në çdo rrethanë. I nderuar (ose jo aq) i aftë i sektit DIY, duke pushuar me një furçë dhe një pistoletë ngjitëse në duar.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani

Oukitel RT3 është një opsion i mirë për ata që kërkojnë një tabletë të përballueshme dhe të mbrojtur për të punuar në terren. Para së gjithash, tableti bën përshtypje me nivelin e mbrojtjes nga uji dhe pluhuri (IP68, IP69K), si dhe nga dëmtimet mekanike sipas standardit ushtarako-industrial amerikan MIL-STD-810H. Pajisja nuk ka frikë nga pikat, lëngjet ose futja në rërë, mund të merret me vete gjatë pushimeve, veçanërisht nëse ju pëlqen rekreacioni aktiv, megjithëse nuk do t'ju lërë të zhgënjeheni në plazh.Rishikimi i Oukitel RT3: Tableti 8 inç 'i pambytshëm'