VeglatTabletatRishikimi Huawei MatePad Pro 12.6 (2022): A është larg idealit?

Rishikimi Huawei MatePad Pro 12.6 (2022): A është larg idealit?

-

Një pajisje e veçantë erdhi tek unë për testim - një tabletë e madhe e segmentit TOP. Kompania gjithashtu ka aksesorë funksionalë që zbulojnë potencialin e saj. Është krejt e re Huawei MatePad Pro 12.6 (2022) me veçoritë e tij unike. Lloji që ju merrni në duart tuaja dhe e kuptoni menjëherë - flamuri. Real, pa asnjë "por". Edhe pse disa momente të diskutueshme gjatë testit u shfaqën ende. Dhe ishte një përvojë interesante duke përdorur teknologjinë. Unë ndaj mendimin tim.

Huawei MatePad Pro 12.6

Karakteristikat teknike themelore Huawei MatePad Pro 12.6 (2022)

 • Ekrani: OLED, 12,6 inç, 90% e sipërfaqes së panelit të përparmë, rezolucion 2560×1600 piksel, kontrasti 1000000:1, ndriçimi maksimal 600 nits, 1,07 miliardë hije, frekuenca 120 Hz Ekrani i kujdesit 3.0, saktësia e kalibrimit Delta0,5,<3 mbulim i gjerë me ngjyra
 • Çipset: CPU Kirin 9000E, GPU Mali-G78
 • Sistemi operativ: HarmonyOS 3.0
 • Bateria: 10050 mAh, mbështetje për karikim të shpejtë, me valë dhe të kundërt
 • Kujtesa: 8/256 GB (ekziston edhe një version 12/256 GB)
 • Komunikimet: Wi-Fi 802.11ax, Bluetooth 5.2, GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS, USB 3.1
 • Kamera kryesore: 13 MP (f/1,8) + 8 MP (f/2,4) + sensori i thellësisë
 • Kamera e përparme: 8 MP (f/2,0)
 • Audio: 8 altoparlantë, 4 mikrofona, teknologji të rregullimit të zërit Huawei Mbështetja e tingullit, kodiku audio LDAC për cilësi më të mirë të zërit kur transmetohet përmes Bluetooth.
 • Përmasat dhe pesha: 286,5×184,7×6,7 mm, 609 g
 • Ngjyrat: E zezë e artë

Lexoni gjithashtu: Rishikimi Huawei MatePad 11: testimi i tabletit të parë të bazuar në HarmonyOS

Kompletimi dhe pozicionimi Huawei MatePad Pro 12.6 (2022)

Tableta erdhi tek unë në një kuti të madhe të bardhë. Paketa e pajisjes përfshin një kabllo USB-C dhe një përshtatës të rregullt 40 W.

Për provën u shoqërua me aksesorë shtesë: një majë shkruese Huawei M-Pencil dhe tastierë e ndashme Huawei Tastierë inteligjente magnetike. Secila në kutinë e vet me dokumentacion dhe udhëzime shoqëruese.

Huawei MatePad Pro 12.6

Huawei MatePad Pro 12.6 2022 pozicionohet si një pajisje për konsum të rehatshëm të përmbajtjes dhe mjeti më i gjithanshëm, i cili mund të zëvendësojë pjesërisht edhe një laptop: me mundësi të mëdha për të punuar me dokumente dhe redaktimin e tyre, për takime online, krijimin e shënimeve, vizatimet profesionale. Ka një matricë të kalibruar të ekranit, mbështet stilusin M-Pencil të gjeneratës së dytë, Tastierën Magnetike Smart Hauwei, e cila luan edhe rolin e një mbulese mbrojtëse. Dhe e gjithë kjo është e nevojshme për të plotësuar kërkesat dhe për të mbyllur nevojat e shokëve më kërkues.

Huawei MatePad Pro 12.6

Një matricë e madhe OLED 12,6 inç sipas standardeve të tabletave, një bazë e fuqishme harduerike në kombinim me sistemin operativ të përditësuar HarmonyOS 3 dhe një bateri e madhe kontribuojnë në një përvojë jashtëzakonisht të këndshme të përdoruesit.

Huawei MatePad Pro 12.6

Pa dyshim, ky model nuk është për blerësit masiv. Natyrisht, rrituni në shitje si një tablet buxhetor ose i rangut të mesëm Huawei MatePad Pro 12.6 (2022) nuk do të jetë në gjendje. Dhe nuk ka qenë kurrë e lehtë në vetë segmentin e tabletave. Nga njëra anë, ata janë të mbushur me telefona inteligjentë kompaktë me një madhësi ekrani në rritje, gjë që i bën tabletët jo aq të nevojshëm. Të dhënat e shitjeve nga IDC e dëshmojnë këtë: 168,8 milionë tabletë dhe 1,354 miliardë telefona inteligjentë janë shitur në botë vitin e kaluar. Ka rreth dhjetë telefona inteligjentë për çdo tabletë. Këtu janë statistika kaq interesante.

HUAWEI MatePad Pro 12.6

Nga ana tjetër, kompjuterët po marrin pjesën e tregut. Cikli i tyre jetësor është praktikisht i pakufizuar. Përveç kësaj, një tabletë universale së bashku me aksesorët, të cilët në fakt e afrojnë atë me një PC, shpesh humbet për sa i përket kostos. Edhe kompaktësia nuk kursen, sepse laptopët modernë janë gjithashtu mjaft "të hollë dhe të zhurmshëm". Prandaj, duhet të flasim për kamaren e tabletave. Por tregu është formuar dhe tabletat nuk shuhen, por mbeten në kërkesë. Huawei MatePad Pro 12.6 (2022) është i vetmi. Dhe jam i sigurt se Huawei MatePad Pro 12.6 (2022) do të gjejë njohësin e tij entuziast.

Dizajn, ndërtim dhe ergonomi Huawei MatePad Pro 12.6 (2022)

Dizajn klasik. Ju me të vërtetë nuk largoheni nga rruga juaj këtu. Dhe më pëlqen që kompania nuk shkoi as në eksperimente minimale si instalimi i panelit të përparmë në sipërfaqen e ekranit, si në MatePad Pro të vitit 2020. Më shpesh, ekscentricitete të tilla të njerëzve nuk ndodhin fare.

Huawei MatePad Pro 12.6Në modelin e ri, ashtu si vitin e kaluar, kamera e përparme është e gdhendur në kornizën rreth ekranit. Vetë kornizat janë të vogla. Pjesa e përparme është një panel i madh xhami 12,6 inç. Ju shikoni foton e sfondit - dhe syri menjëherë gëzohet.

Mora një tabletë në ngjyrë të zezë të artë për testim. Paneli i saj i pasmë nuk është prej metali, por prej plastike mat të qëndrueshme. Ky vendim është marrë me qëllim të zbatimit të karikimit me valë. Dhe është mirë që ajo është. Përdorimi i plastikës, i cili nuk është aspak i popullarizuar në segmentin premium, e bëri dizajnin më të lehtë. Materiali gjithashtu fiton mbi xhamin - nuk rrëshqet. Vetë plastika është pak mat. Falë kësaj, gjurmët e gishtërinjve nuk janë aq të dukshme. Edhe pse ndonjëherë ju duhet ta fshini pajisjen me një pecetë.

Në anën e pasme, ka një ishull kamerash që del nga trupi, ashtu si versioni i vitit 2021, në formë drejtkëndëshe. Ekziston edhe një logo minimaliste e prodhuesit.

Huawei MatePad Pro 12.6Korniza e brendshme është prej aliazh magnezi të lehtë dhe të fortë, korniza e jashtme është prej alumini. Tabletë e montuar në ndërgjegje. monolit. Kërcitjet dhe reagimet e kundërta nuk u vunë re.

Në skajin e majtë ka dy grupe altoparlantësh dhe një çelës, në të djathtë ka dy grupe të tjera altoparlantësh dhe një port USB-C.

Kontrolli i volumit ka gjetur vendin e tij në skajin e sipërm të tabletit pranë butonit të energjisë.

Huawei MatePad Pro 12.6

Tableti është kompakt dhe i lehtë për një diagonale kaq të madhe. Me përmasa 286,5×184,7×6,7 mm, peshon 609 g. Modeli i bardhë është edhe më i hollë - 6,5 mm. Le të kujtojmë se dhe Huawei MatePad Pro 2021 ishte gjithashtu i disponueshëm në dy ngjyra - gri mat dhe jeshile ulliri.

Huawei MatePad Pro 12.6

Zvarritni Huawei MatePad Pro 12.6 (2022) nuk mund të merret me vete kudo, nuk do të futet në çantën e çdo gruaje, ndryshe nga një smartphone që është gati të fshihet edhe në një xhep pak a shumë mikpritës. Megjithatë, padyshim që ia vlen ta marrësh në një udhëtim. Të paktën për të kaluar kohë në rrugë duke parë filma dhe seriale. Në fëmijërinë time, një televizor i tillë portativ mund të ëndërrohej vetëm.

Lexoni gjithashtu: TOP-10 tableta të fuqishëm

ekran Huawei MatePad Pro 12.6 (2022)

Me të djem nga Huawei me të vërtetë ngriu. Gjykojeni vetë. Ka një matricë OLED 12,6 inç me një rezolucion prej 2560×1600 piksele. Falë formatit, ai zgjidh një sërë detyrash në mënyrë më efikase në krahasim me homologët e tij më të vegjël. Ekrani mbulon 90% të sipërfaqes së panelit të përparmë, që është një rekord në klasën e pajisjeve të tilla.

Huawei MatePad Pro 12.6Mund të them me siguri se diagonalja e ekranit është e madhe Huawei MatePad Pro 12.6 (2022) është avantazhi i tij, jo disavantazhi i tij. Falë saj, ai u bë një lloj televizori portativ. Diagonalisht 12,6 inç ju lejon të shikoni me lehtësi filma. Nga rruga, nëse i besoni statistikave, 98% e kohës së përdoruesit shpenzohet për këtë - duke konsumuar përmbajtje video. Dhe disa përqindje e mbetur është për kërkimin e informacionit në shfletues.

Inxhinierët e kompanisë nuk harruan forcën e çështjes. Skajet e ekranit mbrohen nga një kornizë aliazh alumini-magnez.

Huawei MatePad Pro 12.6

Vetë kornizat nuk janë më të trasha se 5,6 mm. Dhe madje kamera arriti të vendoset në njërën prej tyre për të bërë një ekran pa prerje. Unë e kam përmendur tashmë këtë.

Disa fjalë për matricën. Ky është paneli OLED më i mirë në mesin e tabletëve Huawei. Ngjyra e zezë e thellë, kontrast i pafund, ndriçim maksimal i lartë deri në 600 nits, i mjaftueshëm për punë komode... Në përgjithësi, gjithçka rreth tij është e bukur. Sidomos shpejtësia e rifreskimit prej 120 Hz. Të kujtojmë vitin e kaluar Huawei MatePad Pro 12.6 ka një tjetër 60 Hz. Dhe kjo është ankesa kryesore për pajisjen. Huawei MatePad 11 u bë tableti i parë i kompanisë me një shpejtësi të rifreskimit të ekranit deri në 120 Hz. Heroi i rishikimit tonë gjithashtu mori stafetën. Ky opsion sjell kryesisht kënaqësi estetike, duke e bërë fotografinë më të lëmuar: rrit dinamizmin në lojëra dhe rrit komoditetin kur shfletoni faqe në internet ose shkruani tekst.

Dallimi midis 60 Hz dhe 120 Hz është thjesht i pabesueshëm. Imazhet në risi janë të këndshme për syrin, animacioni është i qetë dhe i bukur. Në fakt, kështu duhet të jetë.

Kompania minimizoi PWM, të cilat matricat OLED shpesh mëkatojnë. Tableti ka gjithashtu rregullim automatik të ekuilibrit të bardhë në varësi të ndriçimit.

Një pikë tjetër e rëndësishme është interpretimi i ngjyrave të ekranit. Ai mbulon 100% të gamës P3. Dhe iPad Pro mund të mburret me këtë. Nuk i mbaj mend të tjerët. Huawei premton një saktësi kalibrimi të Delta E <0,5. Ky parametër tregon devijimin e ngjyrës nga nuancat realiste. Dhe sa më e vogël vlera e saj, aq më mirë. Përdoruesit buxhetorë, si rregull, kanë Delta E tyre <3, linjën profesionale - Delta E <2, Proshki iPad aktual - 1,5. Kur vlera është më e vogël se një, syri ynë nuk vëren fare devijime. Dhe ne Huawei MatePad Pro 12.6 (2022) në modalitetin standard është më pak se 0,5! Prodhuesi thjesht e teproi. Ju shkrepni me një aparat fotografik profesional, shkarkoni përmbajtje në një tablet - dhe shihni të njëjtat nuanca si në jetën reale.

Huawei MatePad Pro 12.6

Huawei MatePad Pro me parametra të tillë mund të krahasohet me monitorët e nivelit profesional për sa i përket saktësisë së ngjyrave të ekranit. Bravo!

Është mirë që kompania u kujdes edhe për shikimin e përdoruesve. Spektri i dëmshëm i rrezatimit blu është ndërprerë në nivelin e harduerit.

Lexoni gjithashtu: Pasqyrë e telefonit inteligjent të palosshëm Huawei Mate XS 2: dy javë me një mrekulli teknologjie

"Hekuri" dhe produktiviteti Huawei MatePad Pro 12.6 (2022)

Tableti testues ka një Kirin 9000E. Deri më sot, nuk është sistemi më i shpejtë në treg, por, si më parë, është TOP. Punon pa probleme. Dhe 8 GB RAM është gjithashtu mjaft e mjaftueshme. Gjatë përdorimit të pajisjes, nuk kishte asnjë detyrë të vetme në të cilën ajo dështoi. Vëllimi i memories së përhershme arrin 256 GB.

Huawei MatePad Pro 12.6 (2022)

Rezultatet e testit standard:

 • PCMark 2.0 - 9358
 • Geekbench 5 – 864 (single) dhe 2928 (multi)
 • Standardi i AI - 155,6
 • 3D Mark Wild Life Extreme + Stresi – 1159, 72,9%
 • GFX Bench Aztec Rrënojat 1440p Jashtë ekranit - 1496

Huawei MatePad Pro 12.6

butë Huawei MatePad Pro 12.6 (2022)

Tabletat e para Huawei në sistemin operativ të pronarit HarmonyOS u lëshuan në vitin 2021. Me zhvillimin e saj, kompania synoi t'ua lehtësonte përdoruesve zgjidhjen e detyrave profesionale dhe të përditshme, si dhe ndërveprimin midis pajisjeve, duke i bërë të gjithë miq. Duhet pranuar se ajo ia doli. Hitet e saj të verës 2021 me HarmonyOS 2.0 në bord – MatePad 11", MatePad Pro (12,6 inç)MatePad Pro (10,8 inç) – së bashku me një dizajn elegant, ata morën ekrane të përditësuara dhe procesorë të fuqishëm. Populli e mori, populli e lavdëroi.

Huawei MatePad Pro 12.6 (2022)

Pas pajisjeve kryesore Huawei filloi të instalojë sistemin e vet operativ Harmony OS edhe në tabletët e buxhetit. NË Huawei MatePad Pro 12.6 2022 është versioni 3.0.

Në thelb është një Android i modifikuar. Dhe çdo përdorues i sistemit të Google do të ndihet si në shtëpinë e tij këtu. Sistemi duket pothuajse si EMUI 13. Gjithçka është estetike dhe e qartë.

Është e mundur të ngjitni deri në tetë aplikacione në panelin e poshtëm. Në këtë version, nuk ka probleme me ekzekutimin e dy programeve në një ekran të ndarë dhe të tretën në një dritare lundruese. Bonus për punë produktive. Duket se jeni duke punuar në një laptop Windows.

Kur instaloni dy aplikacione në një ekran të ndarë, ato përpunohen nga sistemi si një njësi e vetme. Dhe ky është një plus për ndërrimin e shpejtë. Madhësia e dritareve është e rregullueshme, duke përfshirë dritaret lundruese.

Temat shumëngjyrëshe bien në sy. Vendosja e tyre tradicionalisht nuk është e vështirë. Djali im, i cili nuk ishte pa kënaqësi të merrej me tiparet e banorit të ri të teknologjisë së lartë të shtëpisë sonë, i përballoi cilësimet në një nivel intuitiv.

E për fëmijët tableti ka edhe shumë gjëra interesante, edhe pse nuk u drejtohet atyre. Për shembull, për më të voglin - një aplikacion i veçantë lojë. Është ende e vështirë të dalësh prej saj, edhe për një të rritur.

Mund të gjeni analoge të shërbimeve të Google në dyqanin AppGallery. Petal Search do t'ju ndihmojë nëse diçka mungon. Ose është e mundur të instaloni aplikacione përmes skedarëve APK.

Unë do të doja të theksoja komoditetin Huawei Asistent SOT. Aplikacioni pozicionohet si një asistent personal që ofron akses në shërbime dhe përmbajtje të ndryshme me një prekje.

Së bashku me tabletin, më erdhi për testim një orë SMART HUAWEI SHIKO D Me funksionin e matjes së presionit të gjakut. Kjo është gjithashtu një përvojë e paharrueshme operimi. Unë patjetër do t'ju tregoj gjithçka në një përmbledhje të hollësishme të pajisjes. Unë e testova atë në lidhje me një smartphone dhe një tablet. Nuk ndjeva shumë ndryshim.

Kur përdorni tabletin, pati probleme me identifikimin e llogarisë. U desh shumë kohë për të rivendosur aksesin, por më duhej të filloja një të re. Prej saj, ajo u autorizua në aplikacionin e kompanisë Huawei Shëndeti.

Aplikacioni, ndër të tjera, ju lejon të gjurmoni aktivitetin tuaj fizik dhe të regjistroni përparimin. Vërtetë, nuk e hapa kurrë derën e botës së sporteve të mëdha, por falënderoj orën për kujtimet në kohë për t'u ngritur dhe për të lëvizur.

Dhe kjo është ajo që ora ka të bëjë Huawei Shëndeti vërtet ndihmoi, është një ëndërr. Ndonjëherë dukej se vetë pajisja ishte e tronditur nga cilësia e saj. Programi madje regjistron tinguj të jashtëm gjatë gjumit, të tilla si gërhitja ose të folurit. Ishte me këtë që nuk kishte probleme, por me sasinë e kohës për pushim - shumë. Më poshtë është prova se si pajisja është motivuar për të rregulluar.

Huawei shëndetësorGjithashtu të dobishme janë funksionet shtesë të majë shkruese, të tilla si shkrimi me dorë në të gjitha format e futjes së tekstit, aftësia për të krijuar një shënim të shpejtë në ekranin aktual.

Një veçori unike e sistemit operativ HarmonyOS 3.0 është se tableti mund të lidhet si një ekran i jashtëm për një laptop. Përsërit imazhin ose përdoret si monitor shtesë. Për këtë ju nevojitet vetë laptopi Huawei dhe versioni më i fundit i PC Manager.

Një smartphone në modalitetin "Multiscreen" gjithashtu bëhet mik me tabletin. Është kaq i përshtatshëm për të marrë telefonata ose për të transferuar skedarë përpara dhe mbrapa me një rrëshqitje.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi Huawei nova 10 Pro: Ekran i lakuar, super kamera dhe karikim 100 W

Aparat fotografik Huawei MatePad Pro 12.6 (2022)

Ata besojnë se tableti nuk është për foto. Përveç që pajisja do të jetë pranë, nëse rastësisht dëshironi të kurseni momentin. Le të themi se si një mace ngrohet në këmbët tuaja ndërsa ju shikoni një film në ekran. Ose si po i njëjti djalosh me gëzof përpiqet të heqë një sallam nga tavolina. Dhe kjo ndodhi edhe gjatë provës. Megjithatë, shpejtësia e reagimit të kafshës doli të ishte më e lartë se e imja. Dhe nuk kam asnjë provë foto apo video të krimit të përgjuar. Por për të admiruar flakën e një qiri ose për të kapur borë, shpejtësia personale nuk luan një rol - unë qëllova me kënaqësi.

Huawei MatePad Pro 12.6 (2022)Unë i shfaq kërcimet e mia me dajre - foto të bëra në mënyra të ndryshme, kushte atmosferike dhe humor, nën ndriçim të ndryshëm dhe me cilësime të ndryshme, standarde, me kënd të gjerë, me dhe pa zmadhim, në shtëpi dhe në rrugë. Mprehtësia dhe diapazoni dinamik nuk janë të këqija, asgjë më shumë.

Nëse flasim për specifikat, ai i ri Huawei MatePad Pro ka një kamerë me tre module. Sensori kryesor është 13 MP me një hapje të lartë prej f/1,8. Kamera me kënd ultra të gjerë ka 8 MP dhe një hapje prej f/2,4. Ekziston edhe një sensor i thellësisë 3D infra të kuqe, i cili është i përfshirë në shkrepjen e portreteve dhe videove me turbullim.

Tableti regjistron video deri në 4K (30 korniza për sekondë). Fokusimi automatik është i ngadaltë, por ka. Më poshtë janë videot në HD dhe Full HD. Përafrimi - 10 x.

Ka video me lëvizje të shpejtë dhe të ngadaltë për të luajtur, si dhe pikturë me dritë, ngjitëse dhe më shumë. Nga të vëzhguarit. Modaliteti "Monokrom" shton atmosferë në çdo kornizë.

Kamera e përparme ka 8 MP të ligjshme. I përshtatshëm jo vetëm për video thirrje, por edhe për selfie. Regjistroni video 1080p. Dhe deklaroi Huawei përpunimi më i fuqishëm i zërit dhe një sërë mikrofonësh kontribuojnë vetëm në krijimin e përmbajtjes cilësore. Për vajzat është futur një “beauty mode” që zbut lëkurën. Por funksionon kështu.

Huawei MatePad Pro 12.6

Sa i përket redaktimit të përmbajtjes vizuale në një tabletë, është shumë i përshtatshëm. Edhe dikush që ndihet mirë në ndërfaqet e redaktuesve celularë në një smartphone do ta vlerësojë atë. Programet e preferuara në një diagonale të madhe - në sferën dixhitale për menaxherët SMM dhe specialistë të tjerë pikërisht atë.

Lexoni gjithashtu: TOP-10 tableta të lira

tingull Huawei MatePad Pro 12.6 (2022)

Për sa i përket aftësive audio, tableti gjithashtu befasoi. Ka deri në 8 altoparlantë. Ato janë të vendosura në çifte në anët e pajisjes. E përkryer për të parë filma dhe seriale. Për adhuruesit e vërtetë të muzikës për të dëgjuar muzikë, unë do t'u rekomandoja të lidhnin kufje të mira në mënyrë që tingulli të jetë më voluminoz. Edhe pse për sa i përket këtij parametri, si dhe vëllimit, produkti i ri është lehtësisht përpara konkurrentëve të tij.

Vini re se cilësimet e zërit në këtë model janë Huawei Tingull. Djemtë nga Harman/Kardon e bënë atë të fundit Pro-shka.

Huawei MatePad Pro 12.6-2022

Autonomia Huawei MatePad Pro 12.6 (2022)

Me pak fjalë, puna është e gjatë dhe karikimi është i shpejtë. Modeli ka një bateri me një kapacitet prej 10 mAh, një karikim i plotë i së cilës mjafton për 050 orë riprodhim video dhe 14-8 orë shfletim në internet. Një video e bllokuar në modalitetin e aeroplanit luhet për 9 orë. Sa i përket shpenzimeve në lojëra, Perfect World shpenzon rreth 22-10% për orë lojë.

Tregues të tillë të mirë janë rezultat i pajisjes me kompetencë të lidhjes me një bateri të madhe, një ekran OLED, një procesor me efikasitet energjie dhe HarmonyOS.

Për autonomi më të mirë, rekomandohet të zgjidhni një temë të errët, një ritëm rifreskimi prej 60 Hz dhe ndriçim automatik, por edhe pa këto kufizime, tableti do të zgjasë një kohë të gjatë.

Është mirë që produkti i ri mbështet karikimin e shpejtë në 40 W. Për të thirrur nga 0 në 100%, ju nevojiten një palë orë. Për një kapacitet baterie si p.sh Huawei MatePad Pro 12.6, nuk është shumë. Per krahasim: Samsung Galaxy Tab S8 Ultra me bateri 11 mAh me të gjithë karikuesit super dhe ultra karikohet për më shumë se tre orë.

Huawei MatePad Pro 12.6

Por kjo nuk është e gjitha. Modeli gjithashtu di për karikimin e shpejtë me valë me një fuqi prej 27 W. Po, është në një tabletë dhe "over air". Në fund të fundit, jo të gjithë telefonat inteligjentë kryesorë mund të mburren se mbështesin një fuqi të tillë përmes telit.

Përveç kësaj, ka karikim të kundërt me valë. Vendosni kufjet ose një smartphone në panelin e pasmë - dhe ato ngarkohen.

Aksesorë

Aksesorët që zgjerojnë funksionalitetin e tabletit, i cili nuk kufizohet vetëm në konsumin e përmbajtjes, meritojnë vëmendje të veçantë. Kanë ardhur edhe për provim. Dhe pa to, përvoja e përdorimit të produktit të ri nuk do të ishte e plotë.

Huawei MatePad Pro 12.6

Tastierë

Do të filloj me tastierën inteligjente magnetike Hauwei. Vizualisht, është e ngjashme me një mbulesë të rregullt, vetëm pak më e trashë dhe më e rëndë. Është prej plastike, pra është e lehtë. Ka një strukturë të këndshme të ashpër nga jashtë, dhe brenda është e mbuluar me një material të butë që mbron ekranin dhe panelin e pasmë të pajisjes nga gërvishtjet.

Huawei MatePad Pro 12.6

Tastiera është e rehatshme. Ka një dizajn ishullor me boshllëqe mjaft të mëdha midis çelësave individualë. Edhe pse pas laptopit, ju ende duhet të mësoheni me të dhe të përshtateni. Me ndihmën e tij, tableti në të vërtetë shndërrohet në të.

Në grupin e provës, tastiera ishte pa cirilik. Nënkuptohet se të gjithë recensentët e njohin grupin blind.

Një aksesor për një tablet kaq të madh është i domosdoshëm. Është i nevojshëm për skenarë të ndryshëm përdorimi, sepse është tastierë, mbulesë dhe mbajtëse për dy pozicione. Fiksohet në mënyrë të ngurtë me ndihmën e një magneti të integruar.

Majë shkruese

Tani në lidhje me majë shkruese. Ajo Huawei Gjenerata e dytë M-Pencil me një majë të veshur me platin. Maja është transparente.

Huawei MatePad Pro 12.6Njeh 4096 gradë presion. Vonesa është afër zeros. Dhe është me të vërtetë. Mjeti më i përshtatshëm në duart e individëve krijues. Tableta e plotësuar me të bëhet një pajisje profesionale e plotë. Dizajnerët, artistët, videografët mund të realizojnë lirisht fantazitë e tyre dhe të krijojnë me ngjyrat më të sakta, duke marrë pikërisht rezultatin që ishte menduar. Vlen shumë.

Huawei MatePad Pro 12.6 versionSistemi konverton automatikisht tekstin e shkruar me dorë në tekst të printuar. Mund të klikoni dy herë në stilolaps - modaliteti do të kalojë, të themi, në gomë. Këtu ka shumë gjëra të tjera interesante. Ju nuk do të mbani mend gjithçka.

Stylusi është ngjitur magnetikisht në skajin e sipërm të pajisjes. Mban fort: tundi - nuk u rrëzua. Aty tarifohet. Ju hiqni majë shkruese nga kutia - shihni një dritare kërcyese me informacione rreth nivelit të karikimit të aksesorit.

Për kë dhe për çfarë

Jam dakord që një tabletë nuk është një pajisje jetike. Në ditët e sotme, ndonjëherë një gjenerator është edhe më i nevojshëm. Tableti mbulon vetëm një rreth të vogël të nevojave njerëzore. Megjithatë, kjo nuk e përjashton faktin që ai Huawei MatePad Pro 12.6 (2022) është një makinë e fuqishme multimediale, e gatshme për të ndriçuar kohën e lirë, e cila jep mundësinë jo vetëm për të konsumuar përmbajtje, por edhe për ta krijuar atë, për të krijuar, për të qenë krijues dhe për t'u zhvilluar.

Huawei MatePad Pro 12.6Me siguri do të ketë përdorues që do ta përdorin atë Huawei MatePad Pro 12.6 (2022) është njësoj si një televizor portativ. Duhet thënë, shumë i avancuar, sepse ekrani është detaji më mbresëlënës i MatePad Pro-së së re. Dhe një mbulesë tastierë me një funksion qëndrimi për këtë skenar përdorimi do të jetë shumë i dobishëm për të mos e mbajtur pajisjen në duar dhe afër syve.

Një funksion tjetër i një "pajisjeje" të tillë është një lexues librash. Huawei MatePad Pro 12.6 (2022) mund të jetë gjithashtu. Ka shumë informacione në ekranin e madh, nuk ka nevojë të lëvizni vazhdimisht - në përgjithësi, mësoheni lehtësisht me të. Edhe pse i kuptoj njerëzit për të cilët nuk ka asgjë për të zëvendësuar një libër letre. Vetë më pëlqen të shfletoj faqet dhe të thith erën e freskët e të mprehtë të librave që kanë dalë së fundi nga shtypshkronja, duke parashikuar kënaqësinë e historive ende të panjohura të fshehura brenda, kuptimeve të reja të fshehura mes rreshtave. Ka një romancë të veçantë në këtë.

Do të ketë edhe përdorues të tillë për të cilët është i ri Huawei MatePad Pro 12.6 do të bëhet një pajisje universale për zgjidhjen e detyrave zyre dhe profesionale dhe kohën emocionuese të kohës së lirë. Ky është opsioni optimal për përdorimin e një tableti të tillë.

Huawei MatePad Pro 12

Një ekran i madh i kalibruar me riprodhimin më të saktë të ngjyrave, i përshtatshëm për kryerjen e shumë detyrave me shumë dritare dhe ndërveprim të përshtatshëm me aplikacionet e njohura përmes një ndërfaqeje me prekje, altoparlantët me zë të lartë me transmetim të cilësisë së lartë të zërit, një procesor të fuqishëm që zbulon potencialin e komponentëve të tjerë të sistemit, një tastierë e lëvizshme, e cila është gjithashtu një mbulesë, dhe një stendë, majë shkruese me vonesë minimale, funksionaliteti i së cilës përdoret këtu në nivelin maksimal të mundshëm, futja e tekstit të shkruar me dorë - e gjithë kjo e bën pajisjen ideale për të parë video, për të luajtur lojëra, për të krijuar dhe përpunimi i skedarëve fotografikë dhe video, puna me tekst, tabela, prezantime. Dhe si një ekran i dytë për një laptop, një tablet është i përshtatshëm.

Huawei MatePad Pro 12

Ndërfaqja është e qetë dhe e shpejtë, nisja e njëkohshme e aplikacioneve është e menjëhershme, si dhe ndërrimi ndërmjet tyre. Edhe detyrat komplekse përfundohen shpejt. Dhe fakti që MatePad Pro tejkalon mbështetjen për karikim pa tel me një kapacitet 27 W dhe karikim të kthyeshëm, i cili e kthen tabletin në një platformë për rimbushjen e kufjeve dhe orëve inteligjente, ju shtyn ta shikoni më nga afër. Përvoja e përdorimit të tabletit është jashtëzakonisht e këndshme.

Dhe fakti që Huawei MatePad Pro 12.6 (2022) nuk mund të quhet i fundit, pasi nuk mbështet shërbimet e Google, gjë që nuk është problem për shumë njerëz. Në një tabletë, ato janë më pak kritike sesa në një smartphone. Përveç kësaj, pothuajse gjithçka që ju nevojitet mund të gjendet në Huawei Galeria e App

Disa përdorues mund të jenë të zhgënjyer nga mungesa e një skaneri të gjurmëve të gishtërinjve. Dhe kjo është një tjetër pikë e diskutueshme. Por personalisht nuk më shqetësoi aspak.

Verdikti im është ky: krejt i ri Huawei MatePad Pro 12.6 është një pajisje e mirë që mund të rikthejë në radhët e përdoruesve edhe ata që nuk blenë tableta, duke i quajtur ata një racë që po vdes.

Padyshim që ia vlen paratë. Por ju duhet të kuptoni se për çfarë qëllimi ju nevojitet një tabletë e tillë. Diagonale Huawei MatePad Pro 12.6 dhe pesha, si dhe funksionaliteti, mund të jenë të tepërta. Megjithatë, pajisja është më e ngrohtë.

Dhe nëse mendoni se koha e tabletave ka kaluar dhe si specie janë zhdukur, sigurohuni që të përpiqeni të njiheni me Huawei MatePad Pro 12.6. Ndoshta ndryshoni mendje. Dhe nëse jo, në çdo rast, do të kaloni një kohë të mirë në shoqërinë e një miku të avancuar teknologjikisht.

Huawei MatePad Pro 12

Edhe një mendim

Djali im 9-vjeçar e provoi risinë me mua me një emocion të pambuluar. Dhe po, i shpreh mirënjohjen time më të thellë. Nëse ai nuk do të kishte pasur temperaturë një natë, duke i lënë në pritje të gjitha detyrat e mia, përveç njërës - për të kuruar fëmijën, kjo përmbledhje do të ishte shkruar një javë më parë. Por pajisja ndriçoi ditët e javës së spitalit me funksione të këndshme. Fëmija shikonte, luante, dëgjonte, vizatonte, herë pas here duke dhënë diçka me entuziazëm si "wow!" ose "oh-ti!". Në fillim të testit dhjetë herë në ditë dëgjoja diçka të tillë: "Mami, a e pe?" Dhe në variacione dhe intonacione të ndryshme. Ti shkon në kuzhinë dhe një tjetër nxiton pas teje: "Shiko, si mundesh!" Dhe në ekran - një lloj vizatimi i animuar ose lodër shumëngjyrëshe.

Për një fëmijë, një tabletë kaq e avancuar është një botë e tërë: e ndritshme dhe interesante. Shikimi i filmave vizatimorë, vizatimi, të gjitha llojet e lojërave - në një farë mase, për prindërit, kjo është gjithashtu një pajisje për fëmijë që u liron duart, të cilat janë gjithmonë të zëna. Dhe këtu skenari specifik i përdorimit mbizotëron mbi universalitetin. Në fund të fundit, për shumë, tabletat e mëdhenj kanë pushuar së qeni universale, pasi janë shndërruar në pajisje të specializuara që janë teorikisht të përshtatshme për detyra të ndryshme, por praktikisht përdoren për dy ose tre persona. Një rol në këtë ka luajtur edhe diagonalja e madhe e ekranit.

Rreth çmimeve

Duhet pranuar që tableti i djalit tim ka kohë që mbledh pluhur në raftet pasi siç doli “nuk e bën dot këtë”. Dhe këtu Huawei - di të bëjë pajisje të tilla që do t'i kënaqin të gjithë nga e vogla në të mëdha. Jemi të sigurt që edhe përdoruesit më kërkues, si të thuash, e panë specien. Mos u kapni: as pas dizajnit, as ekranit, as shpejtësisë, as autonomisë, as tingullit. Edhe kamera është më e mirë se sa mund të ishte në një tabletë. Megjithatë, çmimi për pajisje kaq të pasura nuk është i vogël. Është, natyrisht, e parashikueshme - segmenti TOP. Po, në Poloni, ku testova pajisjen, një tabletë me majë shkruese dhe tastierë, në varësi të blerjes së aksesorëve, do të kushtojë rreth 5500 zloty (pothuajse 1200 dollarë). Dhe ky është tashmë niveli i ultrabook-ve të mirë. Vetë pajisja vlerësohet në 4300 zloty (rreth 930 dollarë). Mund të merrni aksesorë falas me para-shitje. Sidoqoftë, promovimi do të përfundojë një ditë - dhe më pas do të duhet të vendosni nëse jeni gati të ndaheni me një shumë kaq të fortë. Në Ukrainë, produkti i ri do të dalë në shitje në të ardhmen e afërt.

Në fakt, blerja e një ushtari universal për të zgjidhur një gamë të gjerë detyrash për shumë vite është një investim shumë kompetent. Është e qartë se tregtarët e kompanive prodhuese shohin një botë ideale ku të gjithë kanë një smartphone, një tabletë dhe një TV në çdo dhomë. Megjithatë, realiteti është disi ndryshe - ju duhet të zgjidhni opsionin më të mirë. Mund të rezultojë fare mirë për ta Huawei MatePad Pro 12.6 (2022).

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra 5G

Tani në lidhje me koston e tabletave konkurrues në kohën e shkrimit të rishikimit. Çmimi për 14,6 inç Samsung Galaxy Tab S8 Ultra 5G me 8 GB RAM dhe 128 GB hapësirë ​​ruajtëse të përhershme në Poloni fillon nga 5500 PLN. Këtu, meqë ra fjala, rishikimi i tij i ri. Në Ukrainë - nga 42640 hryvnias. Modeli pa 5G është më i lirë - përkatësisht 4 zloty dhe 800 hryvnia. Konfigurimi 42000G Samsung Galaxy Tab S8 Ultra me 12 GB RAM dhe 256 GB memorie të përhershme është edhe më e shtrenjtë - nga 6000 zloty ose 56000 hryvnia.

Samsung Galaxy Skeda S8 +

Ndër konkurrentët më të përballueshëm të mastodonit - Samsung Galaxy Skeda S8 + me një ekran 12,4 inç. Versioni i tij Wi-Fi 8/128 GB do të kushtojë të paktën 3820 PLN, 5G - 4040 zloti. Në Ukrainë, çmimet fillojnë përkatësisht nga 34000 dhe 39000 hryvnia.

Apple iPad Pro 2021

Për 12,9 inç Apple iPad Pro 2021 me 128 GB memorie në versionin Wi-Fi, në Poloni duan të paktën 6 zloty, në Ukrainë - 000 hryvnia. Konfigurimet e tjera janë edhe më të shtrenjta.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i laptopit Huawei MateBook 14s - 90 Hz dhe dizajn premium

Përmbledhje

Huawei të njohura në tableta. Prodhuesi ka lëshuar një pajisje të mirë të linjës. Është praktikisht perfekt. Ka një ekran të bukur OLED me një frekuencë prej 120 Hz, i cili shfaq një pamje me lëng. Dhe rezerva e energjisë e pajisjes është mbresëlënëse. Gjatë gjithë kohës së përdorimit, tableti nuk dështoi kurrë në asnjë nga detyrat. Dhe madje nuk kishte probleme me përputhshmërinë e aplikacioneve. Përveç nëse me identifikimin e llogarisë.

OS i ri funksionon shumë zgjuar. Dhe si tingëllon ky produkt i ri, me sistemin e tij të avancuar me tetë altoparlantë: i pastër dhe me zë të lartë. Gjatë provës, nuk i kam ndezur kurrë altoparlantët e mi.

Një bonus i këndshëm është karikimi i kthyeshëm që transformohet Huawei MatePad Pro 12.6 (2022) në një dyshek për ushqimin e pajisjeve. Dhe autonomia e tabletës nuk zhgënjeu. Veç se çmimi nuk është shumë, por ky fakt duhet marrë si i dhënë. Nëse dëshironi një pajisje të segmentit TOP, duhet të jeni gati.

Ku te blej

Gjithashtu interesante:

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Rishikimi Huawei MatePad Pro 12.6 (2022): A është larg idealit?

RISHIKON VLERËSIMET

Dizajn
10
ekran
10
Software
9
Karakteristikat e
10
Kamerat
9
tingull
10
Cuna
8
Huawei MatePad Pro 12.6, me funksionalitetin dhe performancën e tij të kufizuar aktualisht, është shumë afër idealit, nëse ekziston fare. Ky është padyshim një tablet i suksesshëm me një ekosistem të zhvilluar. I kompletuar me aksesorë, ai mund të zëvendësojë lehtësisht një laptop, duke u bërë një mjet i fuqishëm për punë dhe argëtim. Unë rekomandoj

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani