Shqyrtime të veglaveTabletatRishikimi i tabletave Lenovo Tab M10 FHD Plus

Rishikimi i tabletave Lenovo Tab M10 FHD Plus

-

Tabletat Android tani prodhohen nga jo shumë prodhues të njohur, dhe duke gjykuar se cilat janë këto produkte të reja nga pikëpamja teknike, përdoruesit janë më të interesuar për modelet e lira. Në rishikimin e sotëm, ne do të flasim për një tablet të ri të lirë Lenovo Tab M10 FHD Plus dhe zbuloni se si është një tabletë e ngjashme në vitin 2020.

Lenovo Tab M10 FHD Plus
Lenovo Tab M10 FHD Plus

Specifikimet Lenovo Tab M10 FHD Plus

 • Ekrani: 10,3", IPS LCD, 1920×1200 piksele, raporti i pamjes 16:10
 • Çipset: MediaTek Helio P22T (MT8768T), 8 bërthama, 4 bërthama Cortex-A53 me një frekuencë deri në 2,3 GHz dhe 4 bërthama Cortex-A53 me një frekuencë deri në 1,8 GHz
 • Përshpejtuesi grafik: PowerVR Rogue GE8320
 • RAM: 4 GB
 • Kujtesa e përhershme: 64/128 GB
 • Mbështetje për kartat e kujtesës microSD: deri në 256 GB
 • Rrjetet me valë: Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0
 • Kamera kryesore: 8 MP, f/2.0, fokusim automatik
 • Kamera e përparme: 5 MP, f/2.8
 • Bateria: 5000 mAh
 • OS: Android 9.0 Pie
 • Përmasat: 244,2×153,3×8,15 mm
 • Pesha: 460 g

Kostoja Lenovo Tab M10 FHD Plus

Lenovo Tab M10 FHD Plus ekziston në dy versione: me 64 dhe 128 GB memorie të përhershme. Të dy versionet me çmime të rekomanduara arritën në Ukrainë 5999 hryvnias (245 dollarë) dhe 6799 hryvnias (277 dollarë) përkatësisht. Të dyja vijnë vetëm me Wi-Fi, dhe versioni LTE aktualisht nuk është në shitje.

Përmbajtja e paketës

Tableti vjen në një kuti të hollë, jo veçanërisht të madhe, me një dizajn elegant dhe konciz. Brenda ka vetë Tab M10 FHD Plus, një përshtatës energjie, një kabllo USB / Type-C, një çelës për heqjen e folesë së kartës së kujtesës dhe dokumentacionit.

Dizajni, materialet dhe montimi

Unë mendoj se shumë do të pajtohen që tabletët pothuajse kurrë nuk befasojnë për sa i përket dizajnit. Prodhuesit rrallë eksperimentojnë jo vetëm me pamjen, por edhe me materialet. Por ju nuk duhet t'i qortoni ata për këtë, të paktën sepse pajisjet e këtij lloji, sipas mendimit tim modest, duhet të jenë më praktike. Megjithatë, është ende e nevojshme të ndiqen disa tendenca të përgjithshme.

Në rastin e Lenovo Tab M10 FHD Plus ne marrim në të njëjtën kohë konservatorizëm të moderuar dhe dëshirë për të përmbushur tendencat moderne. Ka korniza relativisht të hollë në pjesën e përparme. Nëse shihet në format vertikal, është më i ngushtë në anët dhe më i trashë sipër dhe poshtë. Në anën e pasme, ne jemi ballë për ballë me të njëjtin prakticitet jokërkues.

Pjesa e përparme është e mbuluar me xham me një shtresë oleofobike të aplikuar mbi të. Ana e pasme përbëhet kryesisht nga metali gri i errët, por ka jastëkë të ngushtë plastikë sipër dhe poshtë, të cilat kërkohen për marrjen e sinjalit me cilësi të lartë të moduleve wireless të instaluara në pajisje.

Ngjyrat e trupit Lenovo Ka dy Tab M10 FHD Plus: Gri dhe Platinum. Kopja ime e provës është gri, gri e errët. E dyta do të jetë më e lehtë dhe diçka më thotë se divorcet në të do të jenë më pak të dukshme. Sigurisht, nuk mund të thuhet se versioni i errët i mbledh shumë, por megjithatë ndonjëherë duhet ta fshini atë.

Lenovo Tab M10 FHD Plus

Montimi dhe montimi i të gjithë elementëve janë thjesht të shkëlqyera, në këtë drejtim nuk ka absolutisht asgjë për t'u ankuar. Ndërtimi është mjaft i ngurtë për shkak të përdorimit të metalit, praktikisht nuk përkulet.

Lenovo Tab M10 FHD Plus

Përbërja e elementeve

Në pjesën e përparme sipër ekranit në qendër ka një kamerë të përparme, dhe në të majtë të saj - një dritare me një sensor drite, si dhe një tregues të vogël të dritës. Më poshtë është një fushë krejtësisht bosh pa logo të panevojshme.

Lenovo Tab M10 FHD Plus

Në anën e djathtë: një buton i kontrollit të volumit, një buton i ndezjes me brazdë dhe një palë mikrofona, midis të cilave ka një vend për një kartë memorie microSD. Në të majtë mund të gjeni dy lidhës magnetikë dhe disa pika, me sa duket për lidhjen e tabletit me stacionin e dokimit.

Fundi i poshtëm me një altoparlant multimedial dhe një port USB Type-C në qendër. Në krye ka një altoparlant të dytë dhe porte audio 3,5 mm, të cilat janë zhvendosur pak nga qendra për arsye të dukshme. Por unë do të flas për këtë në pjesën tjetër të rishikimit.

Në anën e pasme, në këndin e sipërm majtas, ka një sy të vetëm të kamerës kryesore, në të djathtë, ka një logo Lenovo. Epo, në fund - ikona Dolby Atmos dhe shenja të tjera zyrtare.

Ergonomia

Për diagonalen e saj në Lenovo Tab M10 FHD Plus ka dimensione mjaft të pranueshme, por tableti nuk pretendon të jetë më kompakti dhe më i hollë. Trupi ka përmasa 244,2 × 153,3 × 8,15 mm dhe peshon 460 gram.

Lenovo Tab M10 FHD Plus

Kornizat e hollë nuk shkaktojnë asnjë problem me kontrollueshmërinë, dhe në përgjithësi nuk ka prekje të rreme. Sidoqoftë, nuk është aq i përshtatshëm për ta mbajtur tabletin në mënyrë të sigurt me ekranin e ndezur në format vertikal me njërën dorë: gishtat mund të bien në zonën e ekranit dhe të mbulojnë pak skajin. Pjesa e pasme metalike është gjithashtu e rrëshqitshme, gjë që ju detyron gjithashtu ta mbani pajisjen më fort. Por praktikisht nuk ka probleme të tjera tipike me rregullimin e elementeve këtu.

Ka vetëm dy altoparlantë, por me kontrollin e duhur horizontal, ato nuk mbivendosen fare. Përveç kësaj, për shkak të zhvendosjes së lehtë të folesë audio më afër altoparlantit, kur lidhni kufjet me tela, priza e tyre nuk do të ndërhyjë me gishtat tuaj. Mbulesa e kamerës kryesore është aq e ulët sa tableti nuk dridhet fare në një sipërfaqe të sheshtë dhe të fortë kur shtypni ekranin e tij. Butonat janë të lehtë për t'u ndjerë. Edhe pse do të kisha dashur të shihja pika më të thella në butonin e energjisë, në mënyrë që të ishte më e lehtë për ta identifikuar atë verbërisht.

ekran Lenovo Tab M10 FHD Plus

У Lenovo Tab M10 FHD Plus përdor një ekran 10,3" të bërë duke përdorur teknologjinë IPS LCD. Rezolucioni i tij është 1920 × 1200 piksele, gjë që mund të kuptohet nga prefiksi FHD në emër. Raporti i pamjes është 16:10, dhe dendësia e pikave për inç është 220 ppi.

Lenovo Tab M10 FHD Plus

Për segmentin e tij, ky ekran nuk zhgënjen të paktën. Ka një nivel normal ndriçimi që është i përshtatshëm për shumicën e situatave. Edhe pse supozoj se nuk do të jetë e mjaftueshme në rrugë në një ditë me diell. Sidoqoftë, nuk ka pyetje në lidhje me kontrastin dhe ngopjen. Si parazgjedhje, gjithçka duket e natyrshme dhe e këndshme për t'u përdorur. Këndet e shikimit janë normale, me zbehje tipike pak në një kënd, por pa shtrembërime të tjera ngjyrash.

Në cilësimet, është e mundur të vendosni profilin e ekranit "Vivid", i cili rrit ngopjen e ngjyrave, por gjithashtu humbet natyralitetin e figurës. Sidoqoftë, nëse, përkundrazi, dëshironi të shikoni ngjyra të ndritshme dhe të ngopura, atëherë është e lehtë. Është gjithmonë mirë të kesh një zgjedhje.

Përveç zgjedhjes së një skeme ekrani, përdoruesi ka një rreth të temperaturës së ngjyrave për vendosjen manuale të BB-së dhe tre pozicione kryesore të paracaktuara: parazgjedhje, e ngrohtë dhe e ftohtë. Është e qartë se ekziston një modalitet për zvogëlimin e shkëlqimit blu, me mundësinë e vendosjes së tij sipas orarit. Ka artikuj të tjerë në cilësimet e ekranit, por unë do të flas për to në seksionin rreth softuerit, siç është zakon.

Tableti është i pajisur me një sensor drite, i cili është një plus nga njëra anë. Por nga ana tjetër, jashtë kutisë nuk funksionon siç do të dëshironit - do t'ju duhet ta stërvitni. Vetë nuk e zgjedh ndriçimin mjaft saktë, dhe nëse e rregulloni manualisht në vlerat e kërkuara në situata të tilla, pajisja së shpejti do të kujtojë cilësimet individuale dhe situata do të bëhet më e mirë.

Lenovo Tab M10 FHD Plus

Produktiviteti Lenovo Tab M10 FHD Plus

Pajisja funksionon në një platformë nga MediaTek – Helio P22T, e cila njihet edhe si MT8768T. Chipset përfshin tetë bërthama Cortex-A53, katër prej të cilave funksionojnë me një frekuencë ore deri në 2,3 GHz dhe katër bërthama me një frekuencë maksimale të orës deri në 1,8 GHz. Përshpejtues grafik nga PowerVR - Rogue GE8320.

Të gjitha versionet kanë 4 GB RAM, dhe kjo sasi në përgjithësi është e mjaftueshme për punë të rehatshme me një tabletë të një niveli të ngjashëm. Sidomos kur mendoni se shumica e konkurrentëve të Tab M10 FHD Plus kanë vetëm 2 ose 3 GB, gjë që nuk mjafton për sot.

Lenovo Tab M10 FHD Plus

Hapësira ruajtëse mund të jetë 64 ose 128 GB. Përfundova duke testuar konfigurimin më të ri. Nga kjo sasi, 51,51 GB është falas dhe mund të zgjerohet duke përdorur një kartë memorie microSD me një vëllim deri në 256 GB. Në fakt, blerësi ka një zgjedhje, dhe nëse ndjeni nevojën për një konfigurim më të vjetër, atëherë merrni atë.

Lenovo Tab M10 FHD Plus

Tableti funksionon mjaft zgjuar si në ndërfaqe ashtu edhe në aplikacione. Dhe kjo madje më befasoi pak, pasi nuk e prisja një orar të tillë nga Helio P22T. Por megjithatë, praktikisht nuk pati vonesa gjatë periudhës së testimit, dhe ato që ishin - nuk mund të quhen kritike. Me lojërat, megjithatë, nuk është plotësisht kështu. Hekuri është mjaft i mjaftueshëm për arkadat e thjeshta, dhe projektet serioze të rënda mund të luhen rehat vetëm duke përdorur parametrat minimalë grafikë. Më poshtë janë disa prej tyre, dhe FPS është matur duke përdorur Gamebench:

 • PUBG Mobile - bilanc, hijet e përfshira, mesatarisht 26 FPS
 • Shadowgun Legends - grafikë të ulët, mesatarisht 35 FPS
 • Call of Duty Mobile - i ulët, thellësia e fushës e aktivizuar, modaliteti Frontline - ~ 56 FPS; "Battle Royale" - ~ 39 FPS

Lenovo Tab M10 FHD Plus

Kamerat Lenovo Tab M10 FHD Plus

Kamera kryesore Lenovo Tab M10 FHD Plus përmban një sensor 8MP, hapje f/2.0 dhe fokusim automatik. Karakteristikat, natyrisht, nuk janë mbresëlënëse, por kjo nuk është aspak befasuese. Cilësia e kamerave në tabletë nuk ka qenë kurrë në thelb dhe kur zgjedh një vegël të tillë, është gjëja e fundit që duhet të fokusohesh në mënyrën se si shkrep.

Lenovo Tab M10 FHD Plus

Prandaj, në këtë rast të veçantë, ne kemi një modul mjaft mediokër, ashtu si fotot që vijnë me të. Detajet nuk janë shumë të larta, një sasi e mirë zhurme, ngjyrat janë të zbehta. Në video, situata është saktësisht e njëjtë - rezolucion Full HD, cilësia e videove është shumë e dobët.

SHEMBUJ FOTOT ME KAPACITETI TË PLOTË REZOLUCIONI

Nuk ka asgjë më shumë për të përshkruar këtu, por për rastet e përditshme, kur duhet të bëni një foto të një dokumenti, do të ndodhë. Nga rruga, më duket se vetë prodhuesi e kupton këtë, dhe kjo është arsyeja pse ka një tjetër pranë butonave të fotove dhe videove - një dokument. Në fakt, kjo është një mënyrë që do të identifikojë tekstin, do ta rreshtojë atë dhe do ta konvertojë në format bardh e zi.

Nuk ka asgjë veçanërisht interesante për kamerën e përparme: një modul 5 MP me një hapje shumë të mbyllur - f / 2.8. Do të jetë i përshtatshëm, për shembull, për thirrje video, madje edhe interpretimi i ngjyrave do të jetë pak më interesant se ai kryesor.

Aplikacioni i kamerës është minimalist, ka disa efekte, në cilësimet ka një zgjedhje të ISO, ekuilibrit të bardhë, korrigjimin e ekspozimit, modalitetin e shkrepjes, rrjetën, kohëmatësin etj.

Metodat e zhbllokimit

Ekziston vetëm një metodë e zhbllokimit këtu - me njohjen e fytyrës. Për zbatimin e tij, përdoret vetëm një kamerë e përparme. Nuk mund ta quaj metodën veçanërisht të shpejtë, vetëm një nivel mesatar i përshtatshëm shpejtësie. Padyshim që funksionon më shpejt sesa futja manuale e fjalëkalimit. Por për sa i përket stabilitetit, gjithçka është në rregull me të nëse ka dritë përreth.

Lenovo Tab M10 FHD Plus

Në errësirë, metoda nuk do të funksionojë siç pritej, dhe opsionet për rritjen automatike të ndriçimit të ekranit gjithashtu nuk ia vlen të kërkohen. Ju, sigurisht, mund ta ngrini me dorë dhe në këtë mënyrë të digjni sytë, por kjo është një "paterica". Dhe niveli i ndriçimit minimal të dritës së prapme, edhe përkundër zonës së madhe të ekranit, ende nuk do të jetë i mjaftueshëm për të ndriçuar plotësisht fytyrën. Në një situatë të tillë, vetëm një fjalëkalim ose një çelës grafik do t'ju shpëtojë.

Autonomia Lenovo Tab M10 FHD Plus

У Lenovo Tab M10 FHD Plus është i pajisur me një bateri me kapacitet 5000 mAh dhe në fakt kjo shifër është larg një rekord. Për më tepër, tabletat edhe më të hollë në treg janë të pajisur me bateri 6000-7000 mAh. Dhe këtu është një numër që është më karakteristik për një smartphone, dhe jo një tablet me një diagonale të madhe. Është një situatë e çuditshme dhe jam i bindur se këtu ishte e mundur të vendosej një bateri më e madhe.

Lenovo Tab M10 FHD Plus

Megjithatë, ajo që është, është. Dhe sa kohë do të jetë në gjendje të funksionojë tableti me një karikim varet drejtpërdrejt nga mënyra se si e përdorni pajisjen. Nëse e prekni vetëm mbrëmjeve për të parë diçka në shërbimet e transmetimit, lundroni pak në internet ose lexoni, atëherë bateria do të zgjasë për 2-3 mbrëmje të tilla. Në rastin kur tableta përdoret në mënyrë aktive nga mëngjesi në mbrëmje, drita e ditës do të zgjasë, por jo më shumë. Testi PCMark 2.0 në ndriçimin maksimal të ekranit zgjati vetëm 4 orë e 6 minuta - jo shumë.

Karikimi kryhet përmes lidhësit Type-C përmes bllokut të plotë dhe kabllit me shpejtësinë e mëposhtme:

 • 00:00 - 8%
 • 00:30 - 28%
 • 01:00 - 50%
 • 01:30 - 71%
 • 02:00 - 89%
 • 02:30 - 97%

Tingulli dhe komunikimet

Ka vetëm dy altoparlantë në tablet dhe ata luajnë në format stereo. Rezerva e volumit është përgjithësisht e mjaftueshme për të parë filma, seriale ose lojëra dhe muzikë, por jo regjistrime. Cilësia është mjaft normale, në volumin maksimal mezi dëgjohen shtrembërime të lehta, gjë që tashmë është e këndshme. Ekziston një shtesë Dolby Atmos me tre paracaktime dhe një barazues që do t'ju lejojë të rregulloni tingullin sipas preferencave tuaja.

Lenovo Tab M10 FHD Plus

Tingulli në kufje mund të përshkruhet si i mirë si përmes kufjeve me tela ashtu edhe përmes një kanali pa tel. Për to aplikohen të njëjtat efekte zanore, kështu që gjithçka mund të rregullohet edhe këtu.

Lenovo Tab M10 FHD Plus

Është mirë që modulet me valë në tablet përdoren të përditësuara. Gjegjësisht – Wi-Fi 5 me dy breza dhe Bluetooth 5.0. Nga rruga, ata punojnë në mënyrë të qëndrueshme.

Firmware dhe softuer

Tableti funksionon Android 9.0 Pie, globalisht - pa një guaskë të palës së tretë, por me çipa nga prodhuesi. NË Lenovo manovroi pak artikujt në cilësimet dhe shtoi disa opsione që rrisin komoditetin e përdorimit të Tab M10 FHD Plus. Ju mund të zgjidhni se si do të shfaqet desktopi: të gjitha programet në desktop ose një meny tërheqëse. Shiriti i navigimit me tre mënyra: klasike (tre butona tradicionalë), biznesi (butonat zhvendosen në të majtë dhe zona tjetër do të mbushet me shkurtore të aplikacionit) dhe modaliteti i kontrollit "gjesti" (sistemi origjinal me dy butona nga versioni i 9-të i Android).

Mund ta aktivizoni ekranin jo vetëm duke shtypur butonin, por edhe duke trokitur dy herë ekranin kur ai është i fikur ose duke marrë pajisjen. Ekziston një "Asistent në ekran": një shirit i vogël veglash me qasje të shpejtë në disa funksione të tilla si pamjet e ekranit, shfaqjet e ekranit, aktivizimi i modalitetit të natës ose ndryshimi i profilit të ngjyrave, etj. Ndër aplikacionet e instaluara, mund të gjeni Dolby Atmos të përmendur më parë, këshilla për përdorimin e tabletit dhe modalitetin e fëmijëve.

Ky i fundit ka shumë funksione të dobishme për prindërit: një profil fëmijësh, kufizime kohore, një filtër drite blu, një paralajmërim për qëndrimin e gabuar dhe një ndalim të përdorimit të tabletit gjatë tundjes. Ka disa aplikacione të para-instaluara në të (kamerë, ngjyrosje) dhe mund të shtoni ato të shkarkuara atje.

konkluzione

Lenovo Tab M10 FHD Plus - një shembull i një tableti të lirë që duket mirë, është bërë mirë dhe i pajisur me një ekran të mirë. Por niveli i produktivitetit të tij është mesatar. Sidoqoftë, kjo nuancë është e dukshme vetëm në lojëra dhe detyra komplekse. Gjithashtu, ndër faktorët pozitivë, mund të dalloj sasinë e mirë të memories dhe zërin e altoparlantëve të integruar.

Lenovo Tab M10 FHD Plus

Cilat janë disavantazhet? Personalisht, u mërzita shumë nga autonomia - me të vërtetë prisni më shumë nga një tablet dhe sigurisht jo 5000 mAh në një rast të tillë. Kamerat janë të njëjta, janë mediokër, por janë aty. Në përgjithësi, për çmimin e saj Lenovo Tab M10 FHD Plus është një zgjedhje mjaft e denjë.

Çmimet në dyqane

 • MOYO
 • Eldorado
 • Rozetka
RISHIKON VLERËSIMET
Dizajn
8
Materiale
9
asamble
10
ergonomi
6
ekran
8
prodhimtari
7
aparat fotografik
5
tingull
7
autonomi
5
butë
9
Lenovo Tab M10 FHD Plus është një shembull i një tableti të lirë që duket mirë, është bërë mirë dhe është i pajisur me një ekran të mirë. Por niveli mesatar i produktivitetit, i cili, megjithatë, është i dukshëm vetëm në detyra komplekse. Gjithashtu, ndër pozitivet, mund të vërej sasinë e memories dhe zërin e altoparlantëve të integruar.
Dmitry Koval
Dmitry Koval
Unë shkruaj komente të detajuara të pajisjeve të ndryshme, përdor telefonat inteligjentë Google Pixel dhe jam i interesuar për lojërat celulare.
Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Popullore tani
Lenovo Tab M10 FHD Plus është një shembull i një tableti të lirë që duket mirë, është bërë mirë dhe është i pajisur me një ekran të mirë. Por niveli mesatar i produktivitetit, i cili, megjithatë, është i dukshëm vetëm në detyra komplekse. Gjithashtu, ndër pozitivet, mund të vërej sasinë e memories dhe zërin e altoparlantëve të integruar.Rishikimi i tabletave Lenovo Tab M10 FHD Plus