VeglatRishikimi i Nintendo Switch Lite: Komforti kundrejt funksionalitetit

Rishikimi i Nintendo Switch Lite: Komforti kundrejt funksionalitetit

-

Nintendo Switch Lite është përditësimi i parë i madh në formacionin Switch, duke shtuar zgjedhje dhe dhimbje koke për përdoruesit. Çfarë të zgjidhni - komoditet apo funksionalitet? Le të përpiqemi ta kuptojmë.

Nga njëra anë, lëshimi i Switch Lite duket si një hap logjik nga ana e kompanisë. Shumë njerëz kanë blerë tashmë Switch hibrid - nuk keni nevojë t'i bindni për asgjë. Por ç'të themi për ata që janë ende të kapur dëshpërimisht pas 3DS ose PS Vita e tyre? Pak do të mohojnë që Switch origjinal duket i rëndë në sfondin e analogëve portativë që mund të futen lehtësisht në një xhep ashtu si një smartphone. Dhe nuk është rastësi që që nga viti 2012 nuk kam ndezur asnjë lojë në telefonin tim.

Nintendo Switch Lite

Kjo është njëra anë. Tjetra duket më pak logjike. Duke nxjerrë Lite, Nintendo duket se e ka bërë të pakuptimtë të gjithë emrin, sepse këtu nuk ka mbetur asnjë ndërprerës. Nëse tastiera origjinale ishte mbresëlënëse me funksionalitet dhe fleksibilitet, Lite është po aq i thjeshtë sa një shtyllë llambash. Në njëfarë kuptimi, është një analog i 2DS - një version më i lirë i 3DS, i cili ka humbur pothuajse të gjitha tiparet e tij të markës tregtare. Vërtetë, Lite nuk është edhe aq më i lirë, dhe është akoma më mirë të mos ngulni gozhdë me të.

Lexoni gjithashtu: Si të çaktivizoni Nintendo Switch Online-vazhdoni automatikisht

Forma dhe pajisjet e Nintendo Switch Lite

Konsola (në sfondin e modelit të vjetër - vetë konzola) shitet në një kuti shumëngjyrëshe, dukshëm më të vogël se ajo origjinale. Brenda, gjithçka është e thjeshtë: dokumentacioni, një tastierë dhe një karikues (Type-C) me përmasa të mëdha. Madje u befasova: mini-konzolat 3DS dhe miniaturë më mësuan të mos prisja një PS nga Nintendo.

Switch Lite më kujton shumë PS Vita Slim. Të njëjtat skaje të rrumbullakosura, të njëjtat ngjyra "të shijshme". Unë kam një model bruz - për mendimin tim, më i bukuri nga ato ekzistuese, megjithëse modelet e verdha dhe madje edhe gri duken gjithashtu të shkëlqyera.

Cilësia e ndërtimit është e shkëlqyer. Plastike e këndshme në prekje, pa reagime apo kërcitje. Nuk ka ndjenjë të lirë.

Lexoni gjithashtu: Game & Watch: The Legend of Zelda Review - Një miniaturë retro e veshjes dhe një orë shumë e lezetshme

Nintendo Switch Lite
Ashtu si modeli origjinal, Lite nxehet pak gjatë lojës. Këtu, për shkak të faktorit të formës, është më e dukshme, por nuk çon në siklet.

Switch Lite është shumë i lezetshëm. Është kaq e lezetshme saqë të njohurit e mi, të cilët më parë ngrinin hundët duke përmendur thjesht konsolën, filluan të shfaqnin interes për të. Unë mund t'i kuptoj ato: në jetën reale, pajisja nuk duket më keq sesa në foto. Ndihet më rehat në duar sesa 3DS dhe madje Vita, në të kaluarën portativi më i rehatshëm në kujtesën time. Edhe korniza e bezdisshme e rëndë rreth ekranit duket pothuajse e lezetshme, megjithëse, natyrisht, do të ishte më mirë të mos e kishim fare - në vitin 2022 është arkaike. Por nuk duhet të harrojmë se kështu Nintendo përpiqet të ulë koston e konzollës, gjë që është e rëndësishme.

Pavarësisht nga rregullimi i njohur i të gjitha kontrolleve, Switch Lite nuk ndihet aspak si një ndërprerës OG i modifikuar. Në të majtë, në vend të butonave të zakonshëm të klikimit Joy-Con, u shfaq një kryq i vërtetë, të cilin fansat e prisnin me kaq dëshpërim. Kryqëzimi është i butë - shumë më i butë se Pro Controller.

Butonat e tjerë janë gjithashtu më të butë dhe më të bukur. Lite do të tërheqë si për njerëzit me duar të mëdha (për të cilët edhe Vita nuk dukej pajisja më e rehatshme), ashtu edhe për të gjithë të tjerët. Epo, në rast se ende nuk ju pëlqen diçka, gjithmonë mund të blini aksesorë nga palët e treta. Për shembull, GripCase Lite nga Skull&Co.

Lexoni gjithashtu: Factorio në Rishikimin e Nintendo Switch - Disi funksionon

Nintendo Switch Lite
Shkopinjtë analogë janë një pyetje e madhe. Ata nuk janë të besueshëm në tastierën kryesore dhe i njëjti problem mbetet këtu. Ja sa me fat: i njoh si ata që luajnë prej vitesh pa probleme, ashtu edhe ata që shkopinjtë nuk kanë jetuar për gjashtë muaj.

Switch Lite është dukshëm më i vogël se rishikimi origjinal, por jo dukshëm. Është edhe më i lehtë dhe më kompakt, falë të cilit do të jetë shumë më e lehtë ta vendosni në një çantë ose çantë shpine. Por nuk ka gjasa të kalojë "testin e xhepit": ndryshe nga 3DS, Switch duket më i prekshëm ndaj faktorëve të jashtëm dhe xhepi duhet të jetë i fortë për ta vendosur atje. Lite është kompakt, por jo i vogël. Për të pasur një ide më të mirë të dimensioneve të tij, hidhini një sy fotove në të cilat e krahasojmë me gjithçka, nga një xhep antik Game Boy deri tek homologët modernë.

Kapakët e markave shiten së bashku me konsolën - një aksesor i domosdoshëm nëse dëshironi që Lite të mos mbulohet me gërvishtje gjatë muajit të parë të luajtjes. Nëse, sigurisht, nuk luani ekskluzivisht në shtëpi. Më pëlqeu gjithashtu kapaku i markës: është i butë, duket i zoti dhe madje ju lejon të merrni disa fishekë me vete në rrugë. Ashtu si rasti i të rriturve për një rishikim tjetër, është aq i hollë sa të jetë e mundur - më i hollë se shumica e homologëve kinezë nga AliExpress.

Nintendo Switch Lite
Unë tashmë doja të bërtisja për faktin se Lite "vrau" tinëzisht disa lojëra që kërkojnë mbështetje HD Rumble. Por i njëjti Super Mario Odyssey bëri një surprizë: rezulton se zhvilluesit pa bujë e përditësuan lojën, duke shtuar të dhëna vizuale për ata që nuk mund të mbështeten në ndjesitë prekëse. Tani vetë ekrani po dridhet. Jam i sigurt se përditësime të tilla do të marrin gjithnjë e më shumë ekskluzive. Por ajo që do të bëjnë pjesa tjetër e zhvilluesve, është e vështirë të thuhet, megjithëse le të jemi të sinqertë - pak njerëz u mbështetën vërtet në këtë teknologji të nënvlerësuar.

Dallimet nga modeli i të rriturve

E kam prekur disa herë temën e përmasave të reduktuara, por kjo nuk është e vetmja gjë që e dallon Lite. Për ta bërë atë më të lirë, u ndërmorën disa hapa. Natyrisht, ky model nuk mund të quhet "hibrid", pasi kontrollorët Joy-Con të bashkangjitur në të dy anët janë "ngjitur" këtu dhe nuk mund të shkëputen.

Në të njëjtën kohë, funksioni HD Rumble është zhdukur - një dridhje me cilësi të lartë e krijuar duke përdorur teknologjinë e pronarit. Është turp - gjithmonë më ka pëlqyer kjo veçori, të cilën shumë njerëz e kanë harruar. Por çuditërisht, HD Rumble nuk u zëvendësua me motorë të rregullt dridhjesh, si rezultat i të cilave Lite humbi plotësisht funksionin e dridhjes. Unë do të jem i sinqertë, nuk jam adhurues i një vendimi të tillë, i cili është marrë ose për hir, përsëri, të lirë, ose për të kursyer baterinë. Disa lojëra janë thjesht të çuditshme për t'u luajtur pa dridhje.

Meqenëse Joy-Cons nuk janë të ndashëm, disa tituj janë thjesht të pamundur në Lite. Për shembull, Super Mario Party, e cila mbështetet në të gjitha këmbanat dhe bilbilat e kontrollorëve të shkëputshëm. 1-2-Switch gjithashtu humbet plotësisht kuptimin e tij, por është shumë më e lehtë të mbijetosh. Nintendo Labo as nuk funksionon. Por Arms, pavarësisht reklamave, është plotësisht i luajtshëm edhe pa Joy-Con, megjithëse njëfarë magjie humbet. Gjithashtu, mos llogarisni në seritë Just Dance, Fitness Boxing dhe Ring Fit Adventure. Në parim, shumë nuk duhet të sakrifikojnë.

Nintendo Switch Lite në krahasim me Switch origjinal

Ajo ka ende një përshpejtues dhe një xhiroskop, kështu që enigmat janë të përfshira The Legend of Zelda: Fryma e egër do të vendoset.

Gjithashtu, Lite nuk ka një këmbë dhe, në përputhje me rrethanat, nuk mbështet modalitetin "desktop". Kjo e kthen atë nga një tastierë "sociale" në një "introverte", të krijuar për një person dhe jo një kompani, e cila më parë mund të vendosej si përpara ekranit të televizorit, ashtu edhe përpara ekranit të vogël të dekoderit. vetë kutia.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Nintendo Switch OLED - Nuk është më një lodër

Ekran, zë Nintendo Switch Lite

Ekrani në Switch nuk bëri kurrë përshtypje me karakteristikat e tij, por ishte gjithmonë i kënaqur gjatë komunikimit të drejtpërdrejtë. Duke pasur parasysh kufizimet e hekurit, asgjë më shumë nuk nevojitet në mënyrë të parëndësishme: fotografia është e lëngshme dhe e ndritshme, pa asnjë problem me qartësinë ose detajet. Për fat të mirë, Nintendo nuk kurseu këtu: është saktësisht i njëjti ekran, vetëm më i vogël. Rezolucioni 1280×720, diagonalja 5,5″, matrica IPS.

Nëse luani së pari një model, dhe më pas një tjetër, atëherë diagonalja e reduktuar menjëherë ju tërheq vëmendjen. Sidoqoftë, ndërfaqja është e mprehur për këtë, dhe lojërat duken edhe më mirë se më parë. Një problem është fonti i vogël në disa lojëra. Edhe Switch origjinal vuante nga teksti që ishte pothuajse i pamundur për t'u lexuar ndonjëherë, dhe Lite vetëm do t'i përkeqësojë gjërat. Këtu i gjithë faji bie tek zhvilluesit, të cilët duhet të kishin ofruar opsionin e zmadhimit të tekstit shumë kohë më parë. Pra, bëhuni gati për lojëra si Fire Emblem: Three Houses ose The Witcher për t'ju bërë të vështroni sytë.

Nintendo Switch Lite
Sa i përket baterisë, Lite duhet të qëndrojë më mirë se modeli origjinal, por më keq se rishikimi i përditësuar me një çip të ri. Mesatarisht, prisni një rritje prej rreth një ore në krahasim me rishikimin e parë.

Temperatura e ngjyrës mbeti e njëjtë si në versionin e përditësuar të modelit për të rritur. Është më e ngrohtë, dhe ngjyra e bardhë është më pak kaltërosh. Kjo është për amatorin: atyre që janë mësuar me foton origjinale do t'ju duhet pak kohë për t'u mësuar me të bardhët e verdhë këtu. Por procesi i përshtatjes nuk do të zgjasë shumë.

Sa i përket zërit, vërehet një përkeqësim. Lite tingëllon më e sheshtë dhe e qetë, gjë që vihet re në tituj të tillë si DRAGON QUEST XI: Echoes of an Elusive Age – Definitive Edition, ku zëri anglez thjesht mbytet në sfondin e muzikës me zë të lartë. Por kjo është kritike; muzika në të njëjtën lojë nuk ankohet, kështu që rezultatet do të ndryshojnë nga loja në lojë.

Lexoni gjithashtu: Mario Strikers: Battle League Football Rishikimi - "Battle League Football" si një kundërhelm për futsimet rutinë

Ruajtja në renë kompjuterike, transferimi i të dhënave, përdorimi i dy ndërprerësve në të njëjtën kohë

Pasi folëm për karakteristikat teknike dhe përshkruam të gjitha aftësitë dhe veçoritë e Lite, mbetet vetëm të flasim për platformën Nintendo dhe vetë infrastrukturën. Sepse këtu kishte gracka.

Supozoni se keni përdorur modelin origjinal për një kohë të gjatë dhe tani keni vendosur ta ndryshoni atë në Lite. Mund ta kuptoni: Lite është më e mira për ata që udhëtojnë vazhdimisht. Për të transferuar të gjitha të dhënat, duhet të përdorni ose funksionin e ruajtjes së resë kompjuterike (me pagesë) ose funksionin special të transferimit. Por asnjë nga këto opsione nuk është ideale: kursimet në cloud nuk funksionojnë në të gjitha lojërat dhe transferojnë të dhëna Splatoon 2, Super Smash Bros Ultimate dhe disa lojëra të tjera nuk do të funksionojnë. Funksioni special i transferimit ju lejon të transferoni absolutisht gjithçka, por në mënyrë që ai të funksionojë, duhet të keni me vete të dy konzolat - të rejat dhe të vjetrat. Kjo do të thotë, nuk do të jetë e mundur të shesësh një dhe më pas të blesh një tjetër. Jo shumë i përshtatshëm.

Nintendo Switch Lite
Kuptimi i ruajtjes së cloud është relativisht i lehtë. Fatkeqësisht, ndryshe nga Xbox, ky opsion nuk është falas.

Le të imagjinojmë një situatë tjetër: Ju tashmë keni një Switch dhe dëshironi një tjetër. Një model është për të luajtur në TV dhe multiplayer lokal, dhe i dyti është vetëm për transport publik dhe aeroplanë. Duket se çfarë mund të jetë më e lehtë me një abonim (me pagesë) dhe ruajtje në cloud? Në fakt, këtu ka pyetje.

Nintendo kërkon që ju të zgjidhni një tastierë kryesore. Dekoderi "flagship" do të funksionojë si zakonisht, ndërsa ai jo kryesor do të marrë kufizime të caktuara. Për shembull, nuk mund të ekzekutojë lojërat e shkarkuara pa një lidhje interneti, të cilën e përdor për të verifikuar licencën tuaj. Jeni pirat?

Kur ju duhet të bëni një zgjedhje të tillë, nuk është shumë e përshtatshme. Ju këshilloj të përdorni Lite si kryesor për udhëtime, sepse me siguri keni internet në shtëpi. Vërej se operacioni zhvillohet në vetë tastierën. Në parim, kjo mund të bëhet nga faqja e internetit, por do të jetë shumë më e vështirë.

Nga rruga, ka një gjë tjetër të çuditshme: nëse një lojë po funksionon në Switch-in tuaj të dytë dhe tastiera është e lidhur me internetin, atëherë nuk do të jetë më e mundur ta hapni atë në tastierën origjinale. Në përgjithësi.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Splatoon 3 - Ende gjuajtësi më i mirë në internet ndonjëherë

Nintendo Switch Lite krahasuar me 3DS XL

Regjistrimi i Switch-it tuaj të dytë ju jep mundësinë të shkarkoni lojërat tuaja nga eShop ose të luani fishekët ekzistues me llogarinë tuaj. Nëse nuk jeni duke bërë një transferim të plotë, atëherë do të duhet të përmendni kursimet (me pagesë) në cloud, të cilat ju lejojnë të transferoni lehtësisht kursimet nga një tastierë në tjetrën. Megjithatë, a është kaq e lehtë? Së pari, sigurohuni që të gjitha lojërat tuaja të jenë rezervuar, më pas përgatituni të shkarkoni manualisht nga serveri i ruajtjes për secilën lojë. Nuk ka automatizim. Pra, nëse doni të transferoni të gjithë bibliotekën tuaj të mediave, do t'ju duhet pak kohë.

Cili është përfundimi? Ironikisht, nëse doni të luani me lehtësi lojërat Switch si në shtëpi ashtu edhe në lëvizje, atëherë ju nevojitet modeli origjinal, jo Lite. Sepse nuk ka asgjë më të përshtatshme se i njëjti hibriditet, kur thjesht mund ta hiqni tastierën nga stacioni i kyçjes dhe ta vendosni në çantën tuaj, duke e ndalur lojën. Po, Lite është më i përshtatshëm në një, por shumë më pak i përshtatshëm në një tjetër. Prandaj, është e rëndësishme të vendosni se çfarë është më e rëndësishme për ju - komoditeti apo komoditeti - përpara se të blini. Sepse në këtë rast nuk janë sinonime.

Nintendo Switch Lite krahasuar me PS Vita
Nintendo Switch Lite pranë PS Vita.

Вердикт

Nintendo Switch Lite duket si një dhuratë perfekte për ditëlindje apo për Vitin e Ri. Shumë i lezetshëm, i rehatshëm dhe kompakt, është i përsosur për ata që udhëtojnë përgjithmonë, fëmijët, si dhe njerëzit që nuk luajnë kurrë lojëra në TV. Ekrani i reduktuar nuk ndikon shumë në komoditetin e lojës, dhe faktori i ri i formës duket shumë më i rehatshëm. Por sigurohuni që të mendoni se cili model ju përshtatet më mirë, sepse Lite është shumë i kufizuar në aftësitë e tij dhe përdorimi i dy tastierave në të njëjtën kohë doli të ishte një detyrë më e vështirë sesa do të dëshironim.

Ku te blej

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani