Shqyrtime të veglaveOrë inteligjenteRishikimi i orës inteligjente Huawei Shikoni GT 2 (46 mm) dhe krahasimi me Huawei...

Rishikimi i orës inteligjente Huawei Shikoni GT 2 (46 mm) dhe krahasimi me Huawei Shiko GT

-

Kur një orë e re inteligjente erdhi tek unë për testim Huawei Shikoni GT 2, rrëfej, në fillim mendova diçka si: "për çfarë mund të flas këtu, është praktikisht një kopje e pajisjes së gjeneratës së mëparshme." Por megjithatë, ka pasur ndryshime dhe se sa të rëndësishme janë ato varet nga ju që të vendosni. Meqenëse unë jam "pronari i lumtur" i vitit të kaluar Huawei Shiko GT, atëherë kam diçka për të krahasuar, dhe për sa i përket një eksperience mjaft të gjatë operimi. Prandaj, gjatë rrugës, do t'ju tregoj gjithashtu se si ka ndryshuar platforma Lite OS që nga lëshimi i tij dhe çfarë i mungon ende për t'u bërë një sistem operativ i plotë për pajisjet portative. Le të fillojmë!

Huawei Shikoni GT 2

Të gjitha fotot në rishikim janë bërë me një kamerë smartphone Huawei P30 Pro

Pozicionimi dhe çmimi

Sot, ky është modeli më i mirë i një ore inteligjente nga një prodhues kinez. Vlera e rekomanduar Huawei Shikoni GT 2 në Ukrainë – 6 UAH (rreth 999 dollarë). Në të njëjtën kohë, modeli i vitit të kaluar Huawei Ora GT shitet për 5 UAH. A ia vlen të paguhet më tepër? do ta kuptojmë

Dizajn, materiale, montim

Po, dizajni i orës së re është jashtëzakonisht i ngjashëm me atë të vjetër. Por, në fakt, nuk shoh asgjë të keqe në të. Pse të thyeni diçka që tashmë funksionon në mënyrë perfekte? Le të kujtojmë përvojën e një kompanie të njohur, e cila nga viti në vit shfrytëzon konceptin e provuar të pajisjeve të kyçit të dorës.

Huawei Shikoni GT 2

Përveç kësaj, pamja e vetë orës Huawei Më pëlqen. Ndryshe nga "dizajni" i mollës i përmendur më sipër. Po, unë jam një nga ata konservatorë që refuzojnë kategorikisht të pranojnë orët katrore. Kjo është e papranueshme për mua.

Huawei Shikoni GT 2

Dhe nga pikëpamja e qasjes klasike, Huawei Watch GT 2 është thjesht ora perfekte. Në varësi të ngjyrës së kasës dhe rripave të përdorur, ato mund të marrin çdo pamje dhe të plotësojnë me sukses stilin e përdoruesit. Ora është elegante, por në të njëjtën kohë sportive. Mjafton të ndryshoni byzylykun metalik ose rripin prej lëkure në një silikoni.

Huawei Shikoni GT 2

Nga rruga, unë kam një version në shqyrtim Huawei GT 2 46mm Classic Edition prej çelik inox argjendi me rrip lëkure kafe të çelur, ndërsa ka versione Sport me ngjyrë të errët të kasës dhe rripa silikoni (portokalli dhe zi) dhe Elite – një version i lehtë titani me byzylyk metalik. Ekziston edhe një version "femër" prej 42 mm - me autonomi të reduktuar dhe funksionalitet disi të reduktuar.

Huawei Shikoni GT 2

Është e pamundur të ankoheni për materialet e produktit - çelik inox, plastikë, qelq, qeramikë. Ora është e punuar në mënyrë perfekte dhe nuk ka ankesa për montimin.

Huawei Shikoni GT 2

Kutia është e mbrojtur nga pluhuri dhe lagështia në nivelin 5 ATM (50 m), domethënë mund të bëni dush, të laheni dhe të notoni me orën, por zhytja nuk rekomandohet. Epo, si të thuash, prania e stërvitjes së notit në pishinë dhe një trup i hapur uji, si dhe një triatlon në menu, lë të kuptohet se ora është krijuar për përdorim në ujë.

Huawei Shikoni GT 2

Personalisht jam me Huawei Watch GT në krahun tim notoi me qetësi për orë të tëra në një maskë në Detin e Kuq, duke parë peshqit, pastaj duke i larë me ujë të freskët. Nuk ka probleme. Mendoj se situata është e njëjtë me versionin e ri të pajisjes.

Përbërja e elementeve

Si ngjajnë? Huawei Shikoni GT 2 në orën e gjeneratës së mëparshme? Po, pothuajse të gjithë. Kemi të njëjtën kasë metalike me dy butona në të djathtë dhe një panel të pasmë të bërë nga plastika e qëndrueshme me cilësi të lartë në të cilën ka 4 sensorë optikë dhe 2 kontakte për karikim magnetik.

Nga rruga, karikuesi nga versionet e vjetra (AF38-1) dhe të reja (AF39-1) të orëve janë plotësisht identike në pamje dhe kanë pajtueshmëri të prapambetur për sa i përket karikimit të orëve. Edhe pse "tableti" i ri mund të dallohet vizualisht nga një stampim më i qartë i logos Huawei nga lart midis kontakteve.

Rreth pjesës së përparme të ekranit të orës është një kornizë qeramike me një shkallë 24-orëshe. Dhe këtu shohim disa dallime të rëndësishme. Në modelin GT, shënimi është portokalli, dhe në GT2 - gri i lehtë. Përveç kësaj, në modelin e ri, korniza është e barabartë me xhamin. Në të njëjtën kohë, si në atë të vjetër, xhami është i prerë dhe korniza e skajon atë me një skaj të veçantë.

Huawei Shikoni GT 2

Dhe këtu nuk di si të ndihem për këtë. Nga pikëpamja estetike, zgjidhja e re duket më interesante. Por nga pikëpamja praktike... Për gati gjashtë muaj përdorim, skaji qeramik më shumë se një herë e shpëtoi xhamin e ekranit të orës sime nga gërvishtjet, të paktën, madje edhe nga dëmtimet më serioze. Kam prekur me orën muret dhe strukturat e tjera arkitekturore, kam prekur pjesët e dala të bagazhit të makinës dhe ... as nuk mund të kujtosh gjithçka. Dhe çdo herë ai vlerësonte mendërisht një vendim të tillë mbrojtës. Me të vërtetë tregoi efektivitetin e tij - nuk ka asnjë gërvishtje të vetme në xhami, si dhe në kasë. Është e vështirë të thuhet se çfarë do të ndodhë me versionin e ri të orës. Por thjesht teorikisht, mbrojtja këtu nuk është aq e besueshme sa do të dëshironim.

Huawei Shikoni GT 2

Një tjetër ndryshim i vogël i jashtëm midis orës së re dhe asaj të vjetër mund të gjendet në pjesën e pasme - një formë paksa e ndryshuar e kapakut. Por asgjë domethënëse.

Huawei Shikoni GT 2

Ekrani

У Huawei Watch GT2 përdor një AMOLED të rrumbullakët 1,39 inç me një rezolucion prej 454 x 454 piksele. Në fakt, ajo ka saktësisht të njëjtat karakteristika si pajisja e vitit të kaluar. Ato janë gjithashtu të njëjta për sa i përket shkëlqimit. I vetmi ndryshim që kam vënë re është se ekrani duket më i ngrohtë në orën time të vjetër sesa në atë të re, por ndoshta kjo është një veçori e grupeve të ndryshme të të njëjtit model matricë.

Në përgjithësi, ekrani është i shkëlqyer, si për një klasë të ngjashme pajisjesh. Informacioni është plotësisht i lexueshëm prej tij në çdo kusht dhe nën çdo ndriçim. Përveç kësaj, përdorimi i AMOLED dhe tema e errët e ndërfaqes përmirësojnë performancën e kursimit të energjisë, gjë që është shumë e rëndësishme për një pajisje portative.

Huawei Shikoni GT 2

Vlen të përmendet se në jetën e përditshme përdor kontrollin automatik të ndriçimit, dhe në përgjithësi funksionon në mënyrë adekuate. Përveç kësaj, në cilësimet, mund të zgjidhni manualisht një nga 5 nivelet e ndriçimit.

Huawei Shikoni GT 2

Gjithashtu, në fund të verës, me një përditësim tjetër, prodhuesi shtoi në sistem funksionin e shumëpritur Always On Display në dy variante - numra të thjeshtë analoge ose dixhitale me një zgjedhje të theksit të ngjyrave (e bardhë, jeshile, e kuqe). Sigurisht, AOD zvogëlon jetëgjatësinë e baterisë së orës, por më shumë për këtë më vonë.

Nga rruga, mënyra e shfaqjes së vazhdueshme të kohës në ekran funksionon sipas një algoritmi "inteligjent" dhe merr parasysh gjendjen dhe ngjarjet tuaja. Për shembull, kur ora zbulon se ju ka zënë gjumi, AOD është i çaktivizuar. Për t'u riaktivizuar, pasi të zgjoheni, duhet të shtypni butonin.

Huawei Shikoni GT 2

Përveç kësaj, kur ngarkesa të reduktohet në 20%, do t'ju kërkohet të fikni mbrojtësin e ekranit për të rritur autonominë e pajisjes. Nëse ora merr një mesazh, mund ta shikoni shpejt përmbajtjen brenda pak sekondave pas dridhjes duke përdorur gjestin e kthimit të ekranit me fytyrë. Në përgjithësi, është i përshtatshëm.

Huawei Shikoni GT 2

Hekuri

Dhe këtu zbulojmë ndryshime serioze. E para është më e padukshmja dhe ndoshta më e rëndësishmja. Ndryshimi i platformës harduerike. Nga çipi Qualcomm Snapdragon Wear 3100 i përdorur në Watch GT, Huawei kaloi në Kirin A1 SoC të vet. Falë kësaj, aftësitë e komunikimit të orës janë përmirësuar ndjeshëm. Në vend të Bluetooth 4.2 në ditët e vjetra, ne marrim një të ri - versionin 5.1 me shtesa BLE / BR / EDR.

SoC Kirin A1

Unë nuk dua të gërmoj në detajet teknike të çipit në këtë përmbledhje. Asgjë nuk ka ndryshuar nga pikëpamja e konsumatorit. Ora e re funksionon në shikim të parë dhe të dytë po aq shpejt dhe pa probleme sa e vjetra. Por në një kuptim politik, ky është një hap shumë demonstrues në sfondin e sanksioneve të SHBA. Forcimi i pavarësisë Huawei nga teknologjitë dhe komponentët e palëve të treta vazhdon.

Nga rruga, sasia e RAM-it është rritur gjithashtu nga 8 MB në orën e vjetër në 32 MB në atë të re. Unë nuk vura re një përmirësim të vërtetë, por ka shumë të ngjarë, sasia shtesë e RAM-it është e nevojshme për funksionimin e funksioneve të reja, për të cilat do të flas më poshtë.

Funksione Huawei Shikoni GT 2

Së pari, për ata lexues që e takojnë temën për herë të parë, unë thjesht do të rendis funksionet që janë të dyja Huawei Shikoni GT dhe brenda Huawei Shikoni GT 2 dhe më pas do të kalojmë te risitë.

 • Shfaqja e kohës është një surprizë.
 • Kronometri, kohëmatës, ora me zile - klasike të zhanrit.
 • Ndjekja e hapave, distanca e përshkuar, kaloritë e djegura.
 • Shfaqja e motit aktual.
 • Matja e rrahjeve të zemrës - sipas kërkesës, gjatë stërvitjes ose konstante. Një funksion fleksibël i konfigurueshëm.
 • Ndjekja e gjumit – koha, cilësia e gjumit, fazat e gjumit.
 • Barometër.
 • Kompas.
 • Kërkimi i telefonit dhe funksioni kundër humbjes - ora lëshon bip nëse jeni larguar nga telefoni inteligjent dhe lidhja humbet.
 • Shfaqja e mesazheve - mund të konfigurohet në mënyrë fleksibël në smartphone, përfshihet për çdo aplikacion individual.
 • Funksione të gjera sportive dhe rekorde ushtrimesh - ato kanë një meny të veçantë, e cila thirret nga menyja kryesore ose duke shtypur butonin e poshtëm. Pothuajse të gjitha sportet tipike janë të disponueshme këtu: vrapimi në rrugë dhe në pistë, ecje sportive, ngjitje përpjetë ose në shkallë, biçikletë dhe biçikletë stërvitore, eliptike, not në pishinë dhe rezervuar, triatlon. Gjatë stërvitjes, funksioni GPS përdoret në mënyrë aktive dhe gjurma juaj regjistrohet në kujtesën e orës, më pas sinkronizohet me telefonin inteligjent dhe dërgohet në re. Ju mund të analizoni të dhënat e trajnimit dhe të shikoni detajet e trajnimit në smartphone tuaj.

Telefonata

Çipat kryesorë të harduerit Huawei Shikoni GT 2 - prania e një mikrofoni dhe një altoparlanti. Tani nga ora jo vetëm që mund të shihni se kush po telefonon dhe të rivendosni thirrjet hyrëse, por gjithashtu të merrni telefonata dhe të flisni me bashkëbiseduesin pa e nxjerrë telefonin inteligjent nga xhepi - duke përdorur funksionin e altoparlantit në orë. Për shembull, do të jetë e dobishme nëse jeni duke vozitur. Nga ana do të duket disi qesharake, jam dakord. Por mund të lidhni edhe një kufje me valë me orën dhe të flisni përmes saj nëse jeni jashtë.

Huawei Shikoni GT 2

Përveç këtij funksioni, 2 artikuj të rinj janë shfaqur në menynë e smartphone - Kontaktet dhe Telefonatat. E para është përgjegjëse për 10 kontakte të zgjedhura për të cilat dëshironi të bëni telefonata direkt nga ora. Ne i shtojmë ato nga smartphone dhe largohemi. Menyja e dytë shfaq 12 telefonatat e fundit nga aplikacioni i telefonit inteligjent. Dhe nga këtu mund të telefononi gjithashtu çdo numër nga lista. Shum bukur.

Kontrollimi i luajtësit dhe dëgjimi i muzikës

Një tjetër veçori e shumëpritur që nuk është në Watch GT dhe u shfaq në Watch GT 2 është kontrolli i riprodhimit të muzikës. Për më tepër, jo vetëm që mund të kontrolloni luajtësin në smartphone tuaj, por edhe të dëgjoni muzikë direkt nga ora, falë faktit se sasia e memories së integruar është rritur nga 128 MB në 4 GB. Vërtetë, aplikacioni Huawei Shëndeti, përmes të cilit ju duhet të hidhni skedarë muzikorë nga një smartphone në orë, pretendon 2,3 GB hapësirë ​​të disponueshme. Me sa duket, 1,7 GB tjetër i është caktuar sistemit, ruajtjes së treguesve të aktivitetit, të dhënave të aplikacionit dhe përditësimeve të firmuerit.

Huawei Shikoni GT 2

E lidhur drejtpërdrejt me funksionet e dëgjimit të muzikës dhe bisedave telefonike është një mundësi e re e lidhjes së kufjeve Bluetooth ose një kufje me orën. Epo, gjithçka këtu duket të jetë e thjeshtë dhe e qartë, nuk do ta përshkruaj në detaje. Por gjëja më qesharake është se ju mund të dëgjoni muzikë pa kufje - drejtpërdrejt përmes altoparlantit të orës. Ju vetë e kuptoni se çfarë është cilësia, por ende ... Vëllimi, nga rruga, është mjaft i mirë

Huawei Shikoni GT 2

Matja e stresit

Një tjetër veçori e re Huawei Ora GT 2 – matja e nivelit të stresit. E kuptoj që bazohet në analizën e rrahjeve të zemrës suaj në pushim dhe luhatjeve të rrahjeve të zemrës në përgjithësi. Sa i vërtetë është ky informacion në përgjithësi dhe çfarë mund të bëni për të përmirësuar këta tregues - nuk marr përsipër të diskutoj. Por përpara se të aktivizoni këtë funksion në aplikacion Huawei Shëndeti, do t'ju kërkohet të bëni një test personal mjaft të gjatë mbi temën e mirëqenies suaj mendore dhe psikologjike dhe rezistencës ndaj stresit. Të dhënat e marra disi merren parasysh gjatë punës së algoritmeve të funksionit të matjes së stresit. Por për mendimin tim, nuk ka objektivitet të mjaftueshëm në këtë funksion. Ndoshta e kam gabim.

Huawei Shikoni GT 2

Ushtrime të frymëmarrjes

Një tjetër artikull i ri i menusë në orë janë ushtrimet e frymëmarrjes. Por këtu gjithçka është e thjeshtë - ju vendosni kohëzgjatjen dhe ritmin, ora ju tregon se kur duhet të thithni dhe të nxirrni, thjesht ndiqni udhëzimet në ekran. E dobishme? Me shumë mundësi po.

Kërkesat zanore

Meqenëse ora tani ka një altoparlant, u shfaq funksioni i sinjaleve të zërit dhe zërit, përveç dridhjeve të disponueshme më parë. Për shembull, ora shpall fillimin dhe përfundimin e stërvitjes me një zë mashkullor të ashpër, por të këndshëm.

Të mirat dhe të këqijat e Lite OS

Në përgjithësi, që nga lëshimi, sistemi operativ për orët Huawei pompohet mirë. Të gjithë ata që janë të interesuar për këtë temë kujtojnë se sistemi i ri Lite OS dukej si një sistem mjaft primitiv. Për më tepër, pati vonesa në funksionimin e ndërfaqes. Probleme kishte edhe me mesazhet në cirilik - fontet ishin të shtrembër, me hapësira midis shkronjave. Gjithashtu mungonin ikona individuale për secilin program dhe shpesh ishte e paqartë se nga vinte mesazhi.

Pra, shumica e këtyre të metave tashmë janë rregulluar. Ndërfaqja është bërë më e qetë. Ikonat për aplikacionet më të njohura janë shfaqur. Por - jo absolutisht për të gjithë. Nuk e kuptoj pse nuk mund të përdorni shkurtore nga një smartphone. Fontet janë gjithashtu tani në rregull të plotë, por si më parë, nuk mund të kryeni asnjë veprim me mesazhet. Nuk ka modele përgjigjesh.

Huawei Shikoni GT 2

Siç e përmenda më lart, është shfaqur funksioni i shfaqjes së vazhdueshme të kohës në ekran, i cili është aq i dëshiruar nga shumë përdorues. Por është i kufizuar në dy lëkura AOD, megjithëse ato janë të lezetshme për mendimin tim.

Huawei Shikoni GT 2

U shtuan edhe numrat, ka disa zgjedhje, por le të jemi të sinqertë, nuk ka aq shumë lloje të jashtme të orëve sa do të donim dhe ato nuk janë veçanërisht të larmishme. Nuk ka konstruktorë për numrat me një kombinim të miniaplikacioneve të nevojshme dhe aftësinë për të shtuar fytyra të gatshme të palëve të treta. Shpresoj që karakteristika të tilla të shfaqen një ditë.

Kam ankesa edhe për funksione të reja. Për shembull, kontrolli i riprodhimit të muzikës në një smartphone. Duket si një ide e lezetshme. Është i përshtatshëm, ju jeni dakord. Nuk keni nevojë të hiqni telefonin inteligjent nga xhepi, mund të ndaloni riprodhimin dhe të rifilloni dëgjimin, të kontrolloni volumin dhe të ndërroni pjesët nga ora.

Rishikimi i orës inteligjente Huawei Shikoni GT 2 (46 mm) dhe krahasimi me Huawei Shiko GT

Por ka disa nuanca në zbatimin e këtij çipi. Së pari, duhet të filloni të luani muzikë në smartphone tuaj. Ju mund të gjeni një shpjegim logjik për këtë, papritmas keni disa lojtarë muzikorë. Pastaj mund të ndërroni këngët vetëm brenda listës origjinale të luajtjes. Por kjo nuk është gjëja më e trishtueshme. Për të hyrë në miniaplikacionin e luajtësit, duhet të aktivizoni ekranin e orës dhe të bëni 4 rrëshqitje anësore nga ekrani kryesor. Por është keq që ora nuk e mban mend këtë veprim. Më saktësisht, ai harron menjëherë pas kalimit në mbrojtësin e ekranit nëse përdorni AOD, dhe pas një kohe nëse ekrani juaj thjesht zbrazet.

Në thirrjen tjetër të funksionit (për shembull, keni dëgjuar 2 këngë dhe dëshironi të kaloni të tretën ose duhet të rregulloni volumin), do të ishte logjike që miniaplikacioni i luajtësit të shfaqet menjëherë kur të kthehet ekrani ndezur, për shembull, duke tundur ose prekur (kur përdoret AOD). Mund të citoj një orë si shembull MyKronoz ZeTime, ku sistemi kujton aplikacionin e fundit dhe e lëshon atë kur ekrani aktivizohet. Por jo! NË Huawei Watch GT 2 do t'ju tregojë përsëri faqen kryesore të orës dhe ju duhet të bëni të njëjtat 4 rrëshqitje anash. Në përgjithësi, ekziston një funksion, por nuk është shumë i përshtatshëm për ta përdorur atë për shkak të shumë lëvizjeve të panevojshme. Do të jetë më e lehtë dhe më e shpejtë për të nxjerrë smartfonin nga xhepi.

UPDATE: Funksioni i caktimit të veprimeve kur shtypni butonin e poshtëm u shfaq në cilësimet e orës. Përfshirë, ju mund të "varni" një riprodhues muzikor në të dhe kështu të anashkaloni këtë pengesë.

Funksioni i thirrjeve telefonike funksionon pa ankesa. Por pse ekzistojnë shkurtore standarde të paracaktuara me burra të vegjël, a nuk është e mundur të nxirren zgjedhjet individuale të përdoruesve nga libri i telefonit?

Sigurisht, disavantazhi kryesor i Lite OS është mungesa e çdo zgjerimi. Vetëm numrat mund të shtohen nga grupi i lakuar. Do të doja të kisha të paktën një sasi minimale të aplikacioneve të pronarit dhe të palëve të treta për të rritur funksionalitetin e orës.

Një tjetër, dhe ndoshta pengesë kryesore e të gjithë linjës Huawei Watch GT - nuk ka mundësi pagesash pa kontakt. Dhe me shumë mundësi, Google Pay në gjeneratat e ardhshme të orëve në këtë platformë në të ardhmen e parashikueshme nuk do të duhet të presë. Mbetet shpresa për Huawei Paguani, por këtu gjithçka do të varet nga aftësia e kompanisë për të vendosur shpërndarjen globale të këtij sistemi pagesash.

Nga ana tjetër, ekziston frika se të gjitha ndërlikimet e ndërfaqes dhe funksioneve do të çojnë në faktin se Lite OS mund të humbasë avantazhet e tij kryesore - lehtësinë, thjeshtësinë dhe efikasitetin e shkëlqyer të energjisë. Prandaj, në këtë fazë, duhet të bëni kompromise. Në parim, nuk do të them se këtu ka ngecje, sistemi rritet programatikisht - paralelisht me aftësitë e pajisjeve harduerike. Dhe përditësimet e firmuerit të orës vijnë pothuajse çdo muaj.

Huawei shëndetësor

Ky aplikacion është një qendër për ndjekjen e aktivitetit tuaj dhe konfigurimin e të gjitha pajisjeve tuaja portative. Lidhja e orës është e thjeshtë, të gjitha cilësimet janë të qarta, ka sugjerime. Ekziston edhe sinkronizimi me cloud Huawei dhe ngarkimi i të dhënave në Google Fit dhe MyFitnessPal. Përveç kësaj, ky aplikacion është përgjegjës për kontrollimin e versioneve të reja të firmuerit dhe përditësimin e orës në ajër.

Huawei shëndetësor
Huawei shëndetësor
Çmimi: Falas

Në seksion Huawei Aplikacioni Watch GT2 përdoret gjithashtu për të shkarkuar muzikë dhe për të krijuar një listë të kontakteve të zgjedhura për t'i telefonuar nga ora.

Autonomia

Prodhuesi në faqen zyrtare pretendon 2 shifra - 14 ditë me monitorin e rrahjeve të zemrës të ndezur, ushtrime 90 minuta në javë dhe dëgjim muzikë 30 minuta në javë. Dhe 30 orë në modalitetin e ngarkesës maksimale duke përdorur GPS. Në përgjithësi, është e qartë se niveli real i autonomisë varet nga mënyra specifike e përdorimit. Për shembull, nëse aktivizoni shfaqjen e vazhdueshme të mbrojtësit të ekranit, ora paralajmëron se koha e përdorimit do të zvogëlohet përgjysmë.

Personalisht, ora funksionoi për mua për 6 ditë me të gjitha funksionet e aktivizuara (monitorimi i vazhdueshëm i pulsit, gjurmimi i stresit dhe gjumit) dhe lëkurën analoge Always On Display. Por këta janë tregues pa stërvitje, megjithëse kam ecur shumë dhe ora thjesht regjistroi aktivitet.

Në çdo rast, Huawei Watch GT 2 është një nga orët inteligjente më "të qëndrueshme" në treg. Kjo mund të thuhet me besim. Me aktivitet mesatar, duhet të tarifohet rreth një herë në javë. Dhe sipas këtij treguesi, ato praktikisht nuk ndryshojnë nga orët e gjeneratës së mëparshme, të paktën kështu më dukej. Por funksionaliteti është bërë më i lartë.

Sa i përket shpejtësisë së karikimit, këtu është koha kur lidhni stacionin e karikimit me përshtatësin 2A dhe ngarkoni nga 10% fillestare e baterisë:

 • 00:00 - 10%
 • 00:10 - 26%
 • 00:20 - 45%
 • 00:30 - 62%
 • 00:40 - 75%
 • 00:50 - 88%
 • 01:00 - 95%
 • 01:04 - 100%

Siç mund ta shihni, më pak se 10 minuta karikim mjaftojnë për të zgjatur jetën e orës për një ditë të plotë përdorimi. Dhe është shumë e lezetshme.

Rezultatet

Pyetja kryesore. A duhet që pronarët e versionit të vjetër të orës të përmirësojnë në atë të ri? Personalisht, nuk e shoh kuptimin në këtë, pasi thjesht nuk më duhen veçoritë e reja. Unë dëgjoj muzikë nga smartfoni im dhe kontrolloj riprodhimin direkt nga kufjet TWS. Por nëse keni një model kufjesh pa aftësi të tilla, atëherë ky funksion i orës padyshim do të jetë i dobishëm.

Përveç kësaj, nëse jeni adhurues i vrapimit ose stërvitjeve të tjera sportive për të cilat nuk dëshironi të merrni telefonin inteligjent, përdorimi i orës si riprodhues muzikor do të jetë shumë i dobishëm. Vetëm mbani në mend - pa një smartphone, funksioni i thirrjes telefonike nuk do të funksionojë. Nëse është e nevojshme në parim është gjithashtu një pyetje e madhe. Por nëse keni një nevojë të tillë, atëherë ja ku është zgjidhja.

Rishikimi i orës inteligjente Huawei Shikoni GT 2 (46 mm) dhe krahasimi me Huawei Shiko GT

Në të njëjtën kohë, nëse sapo do të blini një orë të re inteligjente, atëherë Huawei Shikoni GT 2 – një nga opsionet më të mira për një pajisje dore me një dizajn të përsosur (për mendimin tim), një ekran të mrekullueshëm, autonomi të shkëlqyer dhe funksionalitet mjaft të avancuar. Po, aftësitë e pajisjes janë të kufizuara, por ka të gjithë komponentët kritikë dhe të nevojshëm që funksionojnë pothuajse në mënyrë perfekte (kam folur për mangësitë). Gjëja më e rëndësishme është se nuk është ajo lloj ore që do t'ju lodhë me nevojën për karikim të përditshëm. Në përgjithësi, unë e rekomandoj nëse çmimi dhe grupi i funksioneve ju përshtaten. Nëse nuk keni nevojë për funksione të reja, ekziston një orë më e lirë e gjeneratës së mëparshme.

Të gjitha fotot në rishikim janë bërë me një kamerë smartphone Huawei P30 Pro

Çmimet në dyqane

Vladyslav Surkov
Vladyslav Surkov
Bashkëthemelues Root Nation. Redaktor, CEO. I urrej etiketat dhe nuk adhuroj markat. Vetëm cilësia dhe funksionaliteti i pajisjes kanë rëndësi!
Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Popullore tani