VeglatwearablesOra inteligjente Moto 360 3gen: Përvoja dhe tregu

Ora inteligjente Moto 360 3gen: Përvoja dhe tregu

-

Në tekstin e mëposhtëm, do të përpiqem të flas për përshtypjet e mia për orën Moto 360 3gen pas një periudhe të caktuar përdorimi, pse e zgjodha, çfarë më pëlqeu, nëse ka ndonjë koment dhe nëse jam i kënaqur me zgjedhjen time. Dhe ju mos hezitoni të komentoni dhe shpërndani këtë material, do të jem shumë i kënaqur.

Pak sfond

Do të filloj pak nga larg. E para ime Orë e zgjuar në vitin 2015, është Moto 360 1gen në një trup prej çeliku të lëmuar. Ata thjesht jetuan me mua për aq kohë sa mundën - rreth 4 vjet.

Dizajni më jepte një zhurmë sa herë që ora ishte në dorën time. Kjo është një rondele kaq e rëndë nga metali, por pa priza të spikatura për ngjitjen e byzylykut. Rripi ishte i lidhur aty pothuajse brenda kutisë, duket i rregullt dhe nuk e kalon gjerësinë e dorës, nëse keni një të hollë.

Orë inteligjente Moto 360 1gen

Disa muaj më vonë, pasi ndërrova baterinë me jo shumë kujdes, ora ngordhi, ndaj më duhej ta ndërroja. Cila? Sigurisht në raund, sigurisht në Moto. Në atë kohë, gjenerata e dytë u shit për një kohë mjaft të gjatë.

Moto360 2gen

Mori... dhe u shit në gjashtë muaj. Në Snapdragon 400, versioni i atëhershëm relativisht i freskët i Wear OS lëkundej nën ngarkesë edhe më keq se versioni i vjetër në TI OMAP 1 3 GHz. Pika e fundit ishte një stërvitje në Strava që u rivendos nga ora - ajo thjesht u mbinxeh dhe e hoqi aplikacionin nga memoria fjalë për fjalë në hyrje, pa kursyer progres. Dhe përkundër faktit se dizajni i tij ishte shumë, shumë i mirë - nuk mund ta falja për bllokime të tilla.

Lexoni gjithashtu:

Në këtë moment, një koleg po shiste një Moto 360 1gen në një kuti të zezë për një shumë thjesht simbolike, e mora dhe u kënaqa me ta fjalë për fjalë deri në fund të vitit 2021, pas së cilës u larguan shakatë me baterinë - një orë po troket e vjetër.

Siç ndodh shpesh, pajisjet fillojnë të derdhen në një moment shumë "të duhur". Ka një luftë në vend, ju po përpiqeni të kontribuoni rregullisht në ushtri, në të njëjtën kohë duhet të përfundoni kuzhinën, sepse për pak muaj familja do të ketë një shtesë të re... Dhe këtu e dashura ime Moto 360 1gen me disa pikselë që tashmë janë djegur nga mosha bën psherëtimën e fundit dhe ndalon së ndezuri. Çfarë duhet të bëj? Unë nuk mund ta imagjinoj veten pa një orë dhe do të ishte mirë të kisha një problem me imazhin - tani mund të shtyhet disi më thellë, por këtu është më shumë një çështje sigurie - pas 24 shkurtit, fillova të fle me një orë në dorë. në mënyrë që edhe natën të mos humbasë njoftimin e alarmit ajror dhe mesazhe të tjera të rëndësishme (po, nga thellësia e zemrës sime uroj që i gjithë Zaporebriku i madh të ikë nga zhurmat e forta gjatë natës dhe të mbajë një fëmijë të fjetur në dhomën e magazinimit disa herë në natë).

Por unë largohem. Pra, çfarë të bëni? Merrni diçka mjaft të lirë si zëvendësim, pastaj pështyni, mërziteni dhe si rezultat, pas një kohe të caktuar, gjithsesi ndani financat për një orë normale? A duhet të marr diçka normale dhe adekuate, por me një çmim të arsyeshëm? Kishte një ide për të porositur përsëri gjeneratën e parë Moto 360 në ebay, dizajni i tyre është shumë i lezetshëm, por ... dërgimi nga jashtë tani është mjaft problematik, ka pasiguri të madhe se si dhe deri ku do të shkojë paketa, kështu që unë vendosi të shikojë orën tashmë në Ukrainë. Buxheti ishte i kufizuar në 5500-6000 UAH, kështu që pasi mora parasysh të gjitha të mirat dhe të këqijat, vendosa të blej diçka adekuate në Wear OS përsëri. Mjaft e çuditshme, është mjaft e mundur që ne të marrim gjeneratën numër tre të Moto 360 për këtë buxhet, megjithëse në fillim nuk doja t'i merrja ato për një sërë arsyesh. Meqë ra fjala, e mora këtu këtë dyqan. Unë nuk do të lë një lidhje me produktin, sepse nuk jam i sigurt që ora do të jetë ende atje deri në momentin që të dalë artikulli, por djemtë janë të mirë, shërbimi është i mirë, pse të mos i ndihmojmë në këtë moment.

Pse kjo orë? Pse jo një tjetër në këtë OS? Do t'ju tregoj gjithçka më poshtë.

Dizajni dhe karakteristikat kryesore të Moto 360 3gen

Siç mund ta keni marrë me mend nga sa më sipër, unë jam një adhurues i orëve të rrumbullakëta metalike në një kuti argjendi të lëmuar, megjithëse mund të jetoj edhe me një kasë të zezë. Moto 360 3gen nuk ka asnjë problem me këtë. Ora mund të vijë në tre versione, të gjitha më përshtaten, përveç asaj të artë - sigurisht që më pëlqen, madje kam syze dielli në ngjyrat e Google, por kjo është shumë.

Moto 360 3gen

Pra, metal, dy butona, i sipërmi është rrotullues për të lëvizur nëpër lista, për të hequr perden e cilësimeve dhe kjo është e gjitha, dhe i poshtëmi mund të përdoret për të aktivizuar çdo program të dëshiruar. Më rezultoi se ishte më e përshtatshme për mua të varja aktivizimin e Google Pay në të, një gjë fantastike e përshtatshme, kam përdorur pagesën nga një smartphone që në ditët e alternativës nga Privat, kur Google Pay ende nuk ishte nisur zyrtarisht. Kishte një kohë, mbani mend, kur ju shikonin si magjistar në arkë?

Moto 360 3gen

Dy rripa (lëkurë dhe silikoni), një stacion karikimi dhe letra vijnë standarde me orën. Doku ka një moment negativ dhe një pozitiv. E keqja është se nuk është wireless, pronarët e Moto 360 të dy gjeneratave të para do të më kuptojnë. Karikimi me valë nuk është vetëm më i përshtatshëm, por edhe më i bukur. Por "pllaka" magnetike ka një plus të rëndësishëm - karikimin e shpejtë, i cili është me të vërtetë vendimtar në rastin e një ore në Wear OS.

Ju mund të njiheni me karakteristikat kryesore më poshtë:

  • OS: Veshin OS
  • RAM (GB): 1
  • PZP (GB): 8
  • Ekrani: AMOLED, 1,2" 390×390
  • Bateria (mAh): 355
  • Përmasat (mm): 42,80×11,68
  • Pesha (g): 52
  • Modulet me valë: Bluetooth, Wi-Fi
  • Mbrojtja nga lagështia: 3ATM
  • NFC: Po

Pse Moto 360 3gen dhe jo të tjerët në Wear OS

Sepse në buxhetin e duhur u plotësuan në maksimum të gjitha kushtet e nevojshme: cilësia, për të cilën nuk ka ankesa, e rrumbullakët, metali, dizajni, prania e NFC.

E njëjta Samsung Galaxy Watch4 nuk përshtatet në buxhet, por zgjidhni midis Motorola dhe Mobvoi me shumë kompromise (ose plastikë, ose ekran të madh, ose jo AMOLED, etj.) - jo, faleminderit.

Gjithashtu interesante:

Moto 360 3gen në përdorim

Ora përballoi të gjitha detyrat e nevojshme me një zhurmë, nuk gabova. Duket shkëlqyeshëm, me të vërtetë i zoti dhe kompakt në dorë, Google Pay funksionon i qëndrueshëm, Strava nuk përplaset kur instalon aplikacionin Flini si Android ëndrra lexon pa probleme, mund të dëgjoni muzikë pa një smartphone - çfarë tjetër ju nevojitet? Ah, po, pasi punova në tallash, lava orën nën rubinet, papritmas kjo është e rëndësishme për dikë, gjithçka është në rregull. Dhe është gjithashtu komode për të fjetur - nuk është një Diesel gjigant. Respekt i veçantë për butonin rrotullues - shumë i dobishëm kur punoni me doreza.

Ajo që ofron tjetër është aftësia reale për të bashkëvepruar plotësisht me mesazhet, vetëm Watch OS mund të konkurrojë me Wear OS në këtë drejtim. Nuk kam nevojë të nxjerr vazhdimisht telefonin tim për t'iu përgjigjur dikujt në messenger, po, vërtet e diktoj mesazhin me zë, ai njihet si tekst dhe i dërgohet gjithmonë adresuesit saktë. Është e vështirë për pronarët e të gjitha llojeve të orëve "të zgjuara" në "OS" të tjera ta pranojnë këtë, unë vazhdimisht dëgjoj standardin "Nuk është e nevojshme". Është shumë bukur të justifikosh mungesën e ndonjë funksioni duke thënë se askush nuk ka nevojë për të, veçanërisht kur e përdor në të vërtetë. Nga rruga, kohët e fundit në disa orë Huawei kishte një mundësi për t'iu përgjigjur mesazheve me shabllone. Prisni pak dhe funksioni i përgjigjes normale "të panevojshme" do të shfaqet në një nga përditësimet.

Lexoni gjithashtu:

Po autonomia?

Ky është pothuajse i vetmi kompromis kur zgjedh një orë për OS "të rëndë", inteligjent. Nuk ka gjasa të befasoj dikë këtu - standardi për Wear OS është 1,5 ditë përdorim normal. Kjo është kur ndërveproni me orën gjatë ditës, lexoni njoftimet, u përgjigjeni atyre ose me zë ose duke shtypur tekst nga ora (ky është një tjetër perversion, zëri është shumë më i lehtë dhe më i shpejtë), kontrolloni riprodhimin e muzikës dhe gjëra të tjera të vogla. Nëse ora tregon 95-100% në mëngjes, atëherë rreth orës së drekës të nesërmen duhet t'i karikoni, ata kanë kohë të karikojnë gjatë një vakti, karikimi i shpejtë është mënyra e duhur.

Karikimi i Moto 360 3gen

Mua personalisht me ka ndodhur qe ne mengjes te karikoj nderkohe qe kam mengjes, me pas gjithe diten dhe gjithe naten oren e kam ne dore dhe ne mengjes e vendos perseri ne banken e te akuzuarve derisa te jete me komode, jam gjithmone i sigurt që ngarkimi do të jetë i mjaftueshëm, nuk ka kuptim të presësh për një bateri të plotë të shkarkimit

konkluzione

Nuk e shkruaj shpesh këtë në përfundime, por më pëlqen shumë ora. Jam shumë i kënaqur me mënyrën sesi sillet Moto 360 3gen në përdorimin e përditshëm, nuk kam ankesa për të, madje edhe jetëgjatësia relativisht e ulët e baterisë kompensohet nga karikimi shumë i shpejtë me tela.

Moto 360 3gen

A ka alternativa? Ndoshta po, por nëse keni mundësi të rrisni pak buxhetin. Pas rreth 7000 UAH, mund të shikoni larg Samsung Galaxy Orë 4 40 mm, por është e vogël, nëse për një njeri, a 44mm tashmë janë duke filluar nga 10 UAH. Mund të konsiderohen të ndryshëm Mobvoi TicWatch, por siç thashë tashmë - raporti ideal i të gjitha karakteristikave do t'ju çojë përsëri të rrisni buxhetin në 7-8 mijë UAH, nuk jam i sigurt nëse ia vlen. Por në përgjithësi, kjo është e gjitha. Sigurisht, nëse nuk keni nevojë për një faktor të formës së rrumbullakët, pagesë pa kontakt, AMOLED dhe një trup metalik - ka menjëherë një numër të madh opsionesh, por atëherë pse i lexoni të gjitha këto? Ne po diskutojmë një orë të mirë inteligjente, jo "si të bini dakord për sa më pak kompromise për shumën më të vogël".

Gjithashtu interesante:

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

Ora inteligjente Moto 360 3gen: Përvoja dhe tregu

RISHIKON VLERËSIMET

Dizajn
10
Materialet, montimi
10
Ekrani
10
Ngarkuesin e baterisë
8
Ndërfaqja
10
Aplikacion
10
Funksionaliteti
10
Cuna
10
Nuk e shkruaj shpesh këtë në përfundime, por më pëlqen shumë ora. Jam shumë i kënaqur me mënyrën sesi sillet Moto 360 3gen në përdorimin e përditshëm, nuk kam ankesa për të, madje edhe jetëgjatësia relativisht e ulët e baterisë kompensohet nga karikimi shumë i shpejtë me tela. A ka alternativa? Po, por nëse keni mundësi ta zgjasni pak buxhetin. Le të themi për 2-3 mijë hryvnias.
Eugene Beerhoff
Eugene Beerhoff
Unë shkruaj për argëtim. I dua dhe kompozoj poezi, respektoj bashkëbiseduesit interesantë, argumentet e forta dhe forcat perandorake. Një motofan i kohëve të vjetra — Unë jam nostalgjik për motovintage a la RAZR V6 dhe ROKR E8.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

2 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Stan
Stan
7 muaj më parë

Honor Band 4 i vjetër vdiq pas… 3 ose 4 vitesh jetë. Unë jam i kënaqur me gjithçka - si me dritë ashtu edhe me autonome, dhe me dizajn dhe saktësi (kjo është në Xiaomi).
Po mendoja për një orë inteligjente, por... Unë dua t'i blej këto vetëm për formën dhe dizajnin, por ndoshta nuk më duhen pjesa më e madhe e funksionalitetit (epo, ka aplikacione, punoni pa telefon). Kështu që unë patjetër do të marr Honor Band 5 - megjithëse është i vjetër, forma është e mirë për mua. Epo, vjetërsia këtu është relative - këtu nuk nevojitet një përqindje e fuqishme.

Vladyslav Surkov
Admin
Vladyslav Surkov
7 muaj më parë
Përgjigju  Stan

Një jetëgjatësi kaq normale për një byzylyk, respekt.

Popullore tani

Nuk e shkruaj shpesh këtë në përfundime, por më pëlqen shumë ora. Jam shumë i kënaqur me mënyrën sesi sillet Moto 360 3gen në përdorimin e përditshëm, nuk kam ankesa për të, madje edhe jetëgjatësia relativisht e ulët e baterisë kompensohet nga karikimi shumë i shpejtë me tela. A ka alternativa? Po, por nëse keni mundësi ta zgjasni pak buxhetin. Le të themi për 2-3 mijë hryvnias.Ora inteligjente Moto 360 3gen: Përvoja dhe tregu