Shqyrtime të veglaveOrë inteligjentePasqyrë e orës "të zgjuar". Huawei Orë GT 2e - sportive, me stil, në modë, rinore!

Pasqyrë e orës "të zgjuar". Huawei Orë GT 2e – sportive, me stil, në modë, rinore!

-

Kjo është hera e tretë që kam testuar një orë inteligjente në gjashtë muajt e fundit Huawei. Duket se prodhuesi ka vendosur të mbushë linjën aktuale të pajisjeve të veshura me të gjitha ofertat e mundshme për çdo kategori blerësish. Këtë herë kam një provë prezantuar së fundmi model Huawei Shikoni GT 2e, që synon një audiencë rinor me theks në komponentin sportiv.

Huawei Shikoni GT 2e

Unë do t'ju kujtoj për rishikimet e mëparshme të orëve të linjës Huawei Shikoni GT 2:

  • Huawei Shikoni GT 2 - versioni më i vjetër dhe më i shtrenjtë i orës me të gjitha funksionet e mundshme, duke përfshirë kryerjen e telefonatave.
  • Huawei Orë GT 2 (42 mm) – një model i reduktuar në një dizajn klasik. Një opsion unisex në të zezë dhe i synuar qartë për popullatën femërore në të gjitha ngjyrat e tjera (por jo i sigurt).

Të gjitha fotot në rishikim janë bërë me një kamerë smartphone Huawei P40 Pro

Pozicionimi dhe çmimi

Huawei Watch GT 2e është një pajisje për audiencën e të rinjve, këtë e kemi zbuluar tashmë falë deklaratave të marketingut të prodhuesit. Dhe ato thjesht duhet të jenë më të lira se modeli i vjetër. Prandaj, disa thjeshtëzime ndodhin në orë. Se sa të rëndësishme janë ato, do ta zbulojmë në procesin e testimit.

Huawei Shikoni GT 2e

Sa i përket çmimit, kjo orë ia vlen zyrtarisht 4999 UAH (rreth 180 dollarë), që është pothuajse 2000 UAH (74 dollarë) më pak se Huawei Shikoni GT 2, çmimi i së cilës është 6999 UAH. Në fakt, ka vërtet një ulje të ndjeshme të çmimit. Mbetet për të zbuluar se çfarë humbet blerësi me kursime të tilla.

Përmbajtja e paketës

Në një kuti masive prej kartoni të trashë, të zbukuruar në të zezë me mbishkrime ari, gjejmë një grup tipik të linjës aktuale të orëve. Huawei: orë me rrip të instaluar, njësi karikuese magnetike të bardhë, kabllo USB-C të bardhë dhe manual letre me garanci.

Huawei Shikoni GT 2e

Dizajni, materialet, faqosja, montimi

Në një dorë, Huawei Ora GT 2e ruan konceptin e përgjithshëm të projektimit dhe ndërtimit të orëve të të gjithë linjës GT. Gjëja më e rëndësishme është që ato të jenë të rrumbullakëta! Trupi është prej çeliku, pjesa e përparme është xhami mbrojtës, ekrani është poshtë tij, pjesa e pasme është plastike. Gjithçka është si modeli i vjetër.

Huawei Shikoni GT 2e

Por gjatë ekzaminimit të orës, është e lehtë të vërehen thjeshtimet e para - mungesa e një kornize qeramike rreth xhamit të ekranit, e cila është e pranishme në modelet më të vjetra të gjeneratës së parë dhe të dytë.

Huawei Shikoni GT 2e

Thjesht vizualisht, korniza duket të jetë e shënuar me një model nën xhami. Por nga pikëpamja e mbrojtjes nga goditjet aksidentale, ora është më e prekshme, mendoj. Edhe pse xhami ka një zgavër të gjerë të sheshtë me zgavrën mbi modelin e kornizës dhe skajet janë të fshehura pas skajit metalik të kutisë. Pra, gjithçka nuk është aq e keqe. Por gjithsesi duhet pasur parasysh që xhami del pak mbi kasë dhe probabiliteti i dëmtimit të tij në rast goditjeje është shumë më i lartë se ai i orëve më të shtrenjta.

Huawei Shikoni GT 2e

Dallimi tjetër i dukshëm janë butonat. Deri në këtë pikë, të gjitha modelet e orëve të serisë GT ishin të pajisura me dy butona të stilizuar si rrota dredha-dredha tradicionale. NË Huawei Ora GT 2e ka butona të ulët drejtkëndëshe, si në një orë elektronike. Për shkak të kësaj, pamja e pajisjes fiton një dizajn më sportiv.

Huawei Shikoni GT 2e

Mbulesa e poshtme e orës është plastike, në qendër përmban grupin e zakonshëm të 4 sensorëve optikë për matjen e treguesve kryesorë të trupit dhe kontakteve për karikim. Më vonë do të flas për funksione specifike.

Huawei Shikoni GT 2e

Dhe, ndoshta, tipari kryesor i dizajnit të orës është kutia, e cila kalon pa probleme në rripin. Më parë, fiksimi i rripit ishte gjithmonë i hapur, me dy kllapa. Për shkak të kësaj veçorie, rripat janë të lidhur fort me trupin dhe nuk rrotullohen rreth boshtit të montimit.

Huawei Shikoni GT 2e

Por në të njëjtën kohë, fiksimi në vetë kutia kryhet nga akset standarde të orës me një bllokues pranveror. Mund t'i hiqni rripat pa përdorimin e mjeteve, t'i zëvendësoni me të tjerë - të markës ose të palëve të treta. Për shembull, një rrip nga imi Huawei Ora GT e gjeneratës së parë erdhi këtu, megjithëse ora humbi këtë tranzicion të qetë midis kasës dhe rripit.

Huawei Shikoni GT 2e

Sidoqoftë, ka një këmbim dhe pajtueshmëri të kufizuar të Watch GT 2e me rripat dhe byzylykët e palëve të treta. Epo, nuk ka gjasa që ju do të dëshironi të instaloni rripin nga kjo orë në orët e tjera, sepse ndalesa e bllokimit të kyçjes me kutinë do të jetë e dukshme nga jashtë.

Huawei Shikoni GT 2e

Sa i përket opsioneve të ngjyrave të pajisjes, ka vetëm tre prej tyre në shitje - një kuti e zezë me një rrip krejt të zi, një orë e zezë me një rrip të kuq, në të cilën ka futje të zeza dhe një kuti gri me një rrip të butë rrip nenexhik-jeshile - përsëri me futje të zeza

Huawei Shikoni GT 2e

Në përgjithësi, dizajni i rripave është përditësuar plotësisht, këtë herë ata kanë një perforim të madh në të gjithë gjatësinë.

Huawei Shikoni GT 2e

Vetë rripat janë të cilësisë së lartë, të bërë nga TPU hipoallergjike - të dendura, por të buta. Kur veshja e rripit ndihet rehat, nuk ka ndjesi të pakëndshme. Nuk shkakton djersitje dhe nuk irriton lëkurën.

Huawei Shikoni GT 2e

Është plotësisht i përshtatshëm për përdorim XNUMX/XNUMX. Në fakt, e hoqa orën vetëm herë pas here - vetëm për karikim, por më shumë për këtë më vonë.

Huawei Shikoni GT 2e

Gjithashtu, mos harroni se ora është e mbrojtur nga pluhuri dhe lagështia në nivelin 5ATM. Kjo është, e përshtatshme për not në rezervuarë dhe pishina, por pa zhytje të thellë. Ai gjithashtu nuk ka frikë nga shiu dhe dushi.

Huawei Shikoni GT 2e

Me sa duket, në fakt, këto janë të gjitha tiparet kryesore të dizajnit Huawei Shikoni GT 2e dhe dallimet e orës së re nga të gjitha modelet e tjera të linjës GT. Cilësia e materialeve dhe montimit është tradicionalisht për Huawei - në nivelin më të lartë, nuk ka absolutisht asgjë për t'u ankuar.

Ekran, hekur, performancë

Sa i përket mbushjes, Huawei Ora GT 2e është një kopje pothuajse e plotë e modelit origjinal. Ekrani këtu nuk ka ndryshuar që nga gjenerata e parë – AMOLED 1.39″ me rezolucion 454×454 piksele. Dhe e kuptoj pse nuk përditësohet - ekrani është i shkëlqyeshëm (për një orë) dhe nuk ka kuptim të instaloni një tjetër. Ekzistojnë 5 nivele të disponueshme të rregullimit të ndriçimit dhe në përgjithësi, shkëlqimi është i mjaftueshëm për çdo kusht.

Huawei Shikoni GT 2e

Personalisht, unë përdor rregullimin automatik për të kursyer baterinë dhe megjithëse ul pak ndriçimin, informacioni në ekran mbetet i lexueshëm. Rregullimi manual ju lejon të rritni ndjeshëm lexueshmërinë nëse është e nevojshme.

Huawei Shikoni GT 2e

Mund të aktivizoni modalitetin e ekranit gjithmonë aktiv - por vetëm për 5 minuta. Përveç kësaj, në cilësimet, mund të aktivizoni 2 opsione për mbrojtëset e orës, domethënë modalitetin "Afisho gjithmonë aktiv". Format e disponueshme dixhitale dhe analoge me thekse të rregullueshme ngjyrash (e kuqe, e bardhë, jeshile).

Procesori është i pronarit, i krijuar për pajisje të veshura HiSilicon Kirin A1, i prezantuar vitin e kaluar dhe i dëshmuar shkëlqyeshëm për sa i përket produktivitetit dhe konsumit të energjisë.

Huawei Shikoni GT 2e

Bluetooth 5.1 me mbështetje BLE / BR / EDR përdoret për t'u lidhur me pajisjen kryesore. Ekziston edhe një modul GPS për regjistrimin e saktë të stërvitjes, i cili përdor gjurmimin e distancës që përdoruesi ka ecur, vrapuar, notuar ose ka vozitur. Ekziston një modul NFC, por ai nuk është ende aktiv në Ukrainë (po presim Huawei Paguaj).

Ora është e pajisur me 4 GB memorie të përhershme. Pak më shumë se 2 GB prej tyre janë në dispozicion të përdoruesit. Pse - do t'ju them më vonë.

Funksionaliteti Huawei Shikoni GT 2e

Ora funksionon në Lite OS, një sistem operativ i specializuar kompakt për pajisjet që vishen Huawei. Në fakt, gjithçka është njësoj si në versionin më të vjetër të orës, përveç aftësisë për të bërë telefonata. Kjo është, thjesht harduerike Huawei Ora GT 2e i mungon mikrofoni dhe altoparlanti. Dhe ky është thjeshtimi më i rëndësishëm, i cili ndoshta ka kontribuar në një ulje të ndjeshme të kostos së orës.

Në pjesën tjetër, ne kemi një grup të plotë të linjës GT 2 - ndjekja e aktivitetit (hapat, distanca e udhëtuar, koha dhe kaloritë e djegura), shfaqja e motit aktual, njoftimet nga aplikacionet, përbërja e të cilave mund të zgjidhet në smartphone.

Huawei Shikoni GT 2e

Ekziston kontrolli i riprodhimit të muzikës - si në pajisjen e lidhur ashtu edhe në luajtësin e vet të integruar. Mund të shkarkoni skedarë muzikorë nga telefoni juaj inteligjent në orë nëpërmjet aplikacionit Huawei Shëndeti dhe lidhni me to një kufje me valë për të dëgjuar më tej muzikë pa përdorur pajisjen kryesore. Është për punën e këtij funksioni që ndahet e njëjta 2 GB memorie në dispozicion të përdoruesit.

Gjithashtu, përditësimi më i fundit i firmuerit u shtua v Huawei Ora GT 2e është në gjendje të matë nivelin e oksigjenit në gjak (SpO2). Ky opsion pozicionohet si veçanërisht i dobishëm dhe i rëndësishëm gjatë pandemisë COVID-19, pasi ju lejon të vlerësoni përafërsisht efikasitetin e sistemit të frymëmarrjes. Përveç kësaj, ora ka matjen tradicionale të rrahjeve të zemrës, nivelin e stresit dhe monitorimin e cilësisë së gjumit me rekomandime.

Ora gjithashtu mori kohët e fundit një funksion të shkrepjes në distancë, ose më mirë, një buton shkrehës të kamerës së smartphone me një vonesë prej 5 sekondash. Kjo do të thotë, mund të instaloni një smartphone në një trekëmbësh, të largoheni dhe të bëni një foto nga distanca duke përdorur një pajisje dore.

Çfarë tjetër ka në orë? Funksionet universale: barometër, busull, kronometër, orë me zile, kohëmatës, elektrik dore, njoftim për shkëputje nga pajisja kryesore (e dobishme nëse shpesh e harroni diku) dhe kërkimi në smartphone.

Vëmendje e madhe në Huawei Ora GT 2e i kushtohet numrave. Ishin më shumë dhe u bënë më të larmishëm. Ishte gjithashtu e mundur të rregullohej përbërja dhe pozicioni i miniaplikacioneve në disa variante të numrave. Thirrje të tilla kanë një ikonë ingranazhi në fund dhe mund të zgjidhni të mbushni ekranin nga grupi standard - aktiviteti, gjurmimi i rrahjeve të zemrës, stresi, miniaplikacionet e motit dhe ngarkimi i baterisë. Përveç kësaj, për disa lëkura që shkarkojnë në mënyrë aktive baterinë, tani ka një shenjë "energji intensive".

Nëse jeni duke kërkuar për orën sportive më të avancuar “të zgjuar”, atëherë mund ta lini këtë aktivitet të padobishëm. Sepse një numër i tillë i trajnimeve të krijuara, si në Huawei Shikoni GT 2e, nuk do ta gjeni askund tjetër. Po, unë vetë u trondita pak nga një numër kaq i madh. Gjykojeni vetë. Kur kalojmë nga menyja kryesore në aplikacionin "Trajnim" ose kur shtypim butonin e poshtëm, si parazgjedhje arrijmë në listën e ushtrimeve të disponueshme. Nga rruga, veprimi i butonit të poshtëm mund të përcaktohet në cilësimet dhe në vend të kësaj t'i caktohet një kalim i shpejtë në muzikë, për shembull, ose në ndonjë funksion tjetër. Por le të kthehemi te komponenti sportiv.

Huawei Shikoni GT 2e

Dhe ja ku shohim lista e ushtrimeve standarde: Kurse vrapimi (13 programe), Vrapim jashtë, Treadmill, Ecje jashtë, Ecje, Çiklizëm, Biçikletë stërvitore, Not në pishinë, Not në rezervuar, Ngjitje, Vrapim në të gjithë vendin, Triatlon, Eliptike, Makinë kanotazhi, Të tjera.

Më poshtë është një buton në dukje i thjeshtë "Shto". Por aty mund të humbisni në numrin e aktiviteteve të ndryshme. Duket se zhvilluesit u përpoqën të mbanin mend gjithçka që mund të vinte në mendje, dhe më pas e kërkuan në Google dhe shtuan pak më shumë sipër. Më duhet vetëm të rendis të gjitha opsionet. Së pari, në mënyrë që të kuptoni shkallën e asaj që po ndodh. Epo, së dyti, të zbuloni me siguri përpara se të blini nëse ora ka një regjistrim të aktivitetit ose ushtrimit tuaj të preferuar. Pra, a jeni gati? Shkojme!

Ushtrimet ndahen në kategori, ndarja nuk është gjithmonë logjike dhe shpesh e paqartë, por këtu po citoj thjesht në gjuhën origjinale.

Në приміщенні: Forca, rrotullim, stepper, rutine, VIIT (misterioze), Aerobi, Stërvitje në grup (çfarëdo që të thotë kjo), Joga, Pilates, Crossfit, Stërvitje funksionale (e paqartë), Stërvitje fizike (e turbullt në një shesh), Taekwondo, Boks, Sparring , Karate, Skermë, Kërcim barku (wow), Kërcim Jazz, Latin, Balet, Trajnim Core, Body Combat (ummm?), Kendo, Bar, Bare.

Argëtim: Kërcim në rrugë, patinazh me rul, Arte marciale, kërcim katror (sugjerohen shoqata vulgare, por unë përmbahem), Tai Chi, Kërcim, Hooping, Frisbee, Shigjeta, Gjuajtje me hark, Hipur mbi kalë, Gjueti, Qift, tërheqje lufte, lëkundje, Ngjitje shkallët (argëtimi më i mirë, çfarë tjetër ka), Vrapim me pengesa (dhe më shumë argëtim), Peshkim (në këtë ushtrim do të ishte logjike të shtoni një regjistrim të madhësisë së peshkut të kapur dhe sasisë së alkoolit të konsumuar, por nuk është atje - një minus i rëndësishëm i orës).

Rishikimi

Sport: Badminton, Pingpong, Bilardo, Bowling, Volejboll, Badminton (hera e dytë, po, por në ikonën e vogëlushit që shkel diçka), Hendboll, Softball, Kriket, Rugbi, Futboll plazhi, Volejboll plazhi, Gateball, Hokej, Kungull , Sepak tacro (thirrni wikipedia për ndihmë), Bouncers (a është ky një ushtrim për stafin e klubeve të natës apo diçka tjetër?).

Uji: Lundrim, Surfing, Rafting, Varkë Dragon, Kanoe, Dam, Jet ski, Surfboard (duket sikur ka ndodhur, por ndoshta është kur punoni vetë me një bord?).

Dimër: Patinazh në akull, Hokej mbi akull, Curling, Bobsleigh, Sporte Luge, Biatlon. Dhe ku janë sportet tradicionale të skijimit masiv, Huawei? Vrapim, tatëpjetë, kërcim me ski? Stil i lirë në fund të fundit! E paplotë

Ekstreme: Skateboard, Ngjitje në Shkëmb, Trampolinë, Parkour, BMX, Orientim, Parashutë, Gara me Makina.

Por të gjitha këto janë artikuj në të njëjtën listë, a mund ta imagjinoni? Çdo ushtrim mund të zhvendoset në menunë kryesore të trajnimit për lehtësinë e nisjes së shpejtë.

Autonomia Huawei Shikoni GT 2e

Prodhuesi pretendon 2 javë funksionim autonom. Dhe me një model të caktuar përdorimi, është vërtet e mundur. Nëse nuk e aktivizoni shfaqjen e vazhdueshme të orës së mbrojtësit të ekranit. Vlen gjithashtu të kuptohet se trajnimi afatgjatë duke përdorur modulin GPS e zbraz baterinë në mënyrë shumë aktive.

Por për të filluar, unë përfshiva të gjitha funksionet e mundshme - matjen e vazhdueshme të rrahjeve të zemrës, nivelin e stresit, monitorimin e gjumit dhe shfaqjen e vazhdueshme të kohës, vendosjen e njoftimeve dhe monitorimin e telefonit inteligjent. Në këtë mënyrë, ora funksionoi për 6 ditë.

Huawei Shikoni GT 2e

Gjithçka është e njëjtë, por me mbrojtësin e ekranit të fikur - 12 ditë. Në përgjithësi, situata me autonominë është plotësisht e ngjashme me modelin e vjetër dhe nuk ka thjeshtime në këtë drejtim.

Shpejtësia e karikimit kur lidhet me një përshtatës 2A:

  • 00:00 - 10%
  • 00:10 - 25%
  • 00:20 - 45%
  • 00:30 - 63%
  • 00:40 - 76%
  • 00:50 - 89%
  • 01:00 - 94%
  • 01:04 - 100%

Kushtojini vëmendje - në 10 minuta mund ta karikoni orën për një ditë të tërë përdorimi. Denjësisht!

Software për smartphone

Tradicionalisht, përdoret për të vendosur orën Huawei Shëndeti (Shëndeti). Ky aplikacion është gjithashtu një qendër për gjurmimin e aktivitetit tuaj. Kohët e fundit, programi mori një dizajn të ri të menusë në formën e kartave. Por funksionaliteti i përgjithshëm nuk ka pësuar ndryshime të mëdha.

Huawei shëndetësor
Huawei shëndetësor
Çmimi: Falas

Lidhja e orës është e thjeshtë, të gjitha cilësimet janë të qarta, ka kërkesa në smartphone dhe orë. Ekziston edhe sinkronizimi i të dhënave të aktivitetit me cloud Huawei dhe ngarkimi i të dhënave në Google Fit dhe MyFitnessPal. Për më tepër, programi është përgjegjës për kontrollimin e versioneve të reja të firmuerit dhe përditësimin e orës në ajër. E çiftuar me Huawei Aplikacioni Watch GT 2e përdoret gjithashtu për të shkarkuar muzikë në orë.

konkluzione

Huawei Shikoni GT 2e vazhdoni të zhvilloni konceptin e orëve inteligjente kompakte, të lehta dhe komode që janë të dizajnuara për përdorim të përditshëm. Është një pajisje e vërtetë e veshur që është gjithmonë në dorën tuaj - ditën dhe natën - dhe duhet të hiqet vetëm herë pas here - për t'u rimbushur.

Huawei Shikoni GT 2e

Një disavantazh i kushtëzuar i orës mund të konsiderohet mungesa e mundësisë së zgjerimit të funksionalitetit (instalimi i aplikacioneve), si, për shembull, në orët në Wear OS. Megjithatë, të gjitha funksionet kryesore janë ndërtuar tashmë në pajisje nga prodhuesi. Në parim, ka gjithçka që i nevojitet një përdoruesi tipik dhe madje edhe pak më shumë. Mund të kryeni vetëm përshtatje të vogla të pamjes dhe të konfiguroni aksesin e përshtatshëm për funksionet e përdorura shpesh. Për më tepër, falë konceptit të një sistemi operativ të lehtë të kursimit të energjisë pa aplikime të panevojshme, konsumatori merr avantazhin kryesor të orës - jetëgjatësinë e baterisë deri në 2 javë.

Huawei Shikoni GT 2e

Dhe, natyrisht, tipari kryesor Huawei Ora GT 2e është një komponent sportiv mbresëlënës, i plotësuar me një funksion të ri për matjen e nivelit të oksigjenit në gjak. Dhe duke marrë parasysh çmimin e reduktuar, nuk shoh asnjë arsye për të mos e rekomanduar këtë orë për blerje.

Të gjitha fotot në rishikim janë bërë me një kamerë smartphone Huawei P40 Pro

Rishikimi

Çmimet në dyqane

Vladyslav Surkov
Vladyslav Surkov
Bashkëthemelues Root Nation. Redaktor, CEO. I urrej etiketat dhe nuk adhuroj markat. Vetëm cilësia dhe funksionaliteti i pajisjes kanë rëndësi!
Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

2 Comments
Më të rejat
Më të vjetrit Më popullorja
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Vitali
Vitali
3 vjet më parë

Përshëndetje! Më pëlqeu rishikimi, por kam një pyetje, a e mbështet ora gjuhën ukrainase? Unë nuk flas rusisht, kjo është një lojë e madhe për Amazfit.

Vladislav Surkov
Vladislav Surkov
3 vjet më parë
Përgjigju  Vitali

Po, ata mbështesin plotësisht ukrainasin. Nëse gjuha ukrainase është në smartphone, ajo gjithashtu do të aktivizohet automatikisht në orë.

Popullore tani