VeglatwearablesKalimi nga Android në iPhone, Pjesa II: Apple Orë dhe AirPods -...

Kalimi nga Android në iPhone, Pjesa II: Apple Orë dhe AirPods - a është ekosistemi kaq i mirë?

-

Në fillim të vitit publikova timin këtu "prej kohësh" për blerjen e një iPhone pas 5 vitesh në Android. Faleminderit të gjithëve që lexuan artikullin, ai vazhdon të jetë i njohur dhe ka marrë shumë komente. Nga rruga, kishte më shumë prej tyre, disa prej tyre humbën për shkak të një mosfunksionimi. Por nuk do të shpërqendrohem. Në pjesën e parë fola për avantazhet e iPhone dhe iOS, si dhe për shumë gjëra që më stresuan. Tani le të flasim për Apple Orë dhe AirPods.

iPhone: A jam mësuar me të?

A ka ndryshuar ndonjë gjë për disa muaj rresht? Unë nuk do të thosha. Gjithçka që kam shkruar në artikullin e tij, ende relevante. Më kanë thënë shpesh se është pushim, do të mësohesh dhe gjithçka do të jetë mirë. Nuk do të thosha se u mësova me të dhe fillova ta konsideroj iPhone pajisjen më të mirë në tokë. Mendimi im është ende i njëjtë - iPhone-ët janë të mirë, Android-ët janë të mirë, por ju duhet të zgjidhni atë që ju pëlqen, asgjë nuk është perfekte, gjithçka ka nuancat e veta.

Apple Orë dhe AirPods - a është ekosistemi kaq i mirë?

Në temë: Përvoja personale: Si kalova në iPhone pas 5 vitesh në Android

Personalisht, jam ende i stresuar duke punuar me tekstin, tastierën, si dhe veprimet e panevojshme për detyra të thjeshta (të gjitha të përshkruara në artikull). Unë gjithashtu do të doja të kisha një lidhës universal për karikim në vend të rrufesë. Epo, ekrani në 12 Pro nuk është mjaft i madh për mua personalisht, jam mësuar me më të mëdhenj. Por pasi testova 11 Pro Max me dimensione joreale (ka Android me ekrane po aq të mëdhenj, por dimensione fizike më të vogla të kasës), doja të merrja versionin max. Përveç kësaj, 12 Pro Max mori skaje të sikletshme në vend të atyre të rrumbullakosura, gjë që e bën të vështirë përdorimin e telefonit të madh. Face ID është gjithashtu një gjë e mirë, por ka nuancat e veta, nuk është e përshtatshme të zëvendësosh një fytyrë në të gjitha situatat.

Unë do të jem i sinqertë, kur flamurët e mirë Android të vijnë tek unë në detyrë zyrtare, dua të heq qafe iPhone. Por unë po mbaj, pasi vendosa të bëj një eksperiment të paktën një vit.

Për më tepër, vendosa të testoja ekosistemin e plotë Apple. Ndonjëherë mendoja "do të kaloja në Android, por nuk dua të ndryshoj asgjë, jam mësuar me ekosistemin". Ndryshimi i ekosistemit nuk është aq i vështirë, për mendimin tim. Transferimi i listave për luajtje në një shërbim tjetër muzikor të transmetimit, fotot në një re tjetër kompjuterike nuk është problem. Por edhe ekosistemi është “hekur”. Kështu që për një komplet të plotë, më duhej të merrja një laptop, orë dhe kufje Apple.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi Xiaomi Mi 11: Një anije e vërtetë

Bukuritë e ekosistemit – MacBook + iPhone

Unë tashmë kisha të parën dhe më të shtrenjtën - kam përdorur laptopët Apple për më shumë se 10 vjet, ka pasur përpjekje për të kaluar në Windows, por ato ishin të pasuksesshme. Në fillim të vitit, sapo mora një MacBook të ri të bazuar në procesor Apple M1 (rishikimi im).

iPhone dhe MacBook

Në fakt, unë përmenda lidhjen midis MacBook dhe iPhone në artikullin tim. Çfarë mund të them - po, është i përshtatshëm për të transferuar skedarë drejtpërdrejt, herë pas here lexoj skedat e hapura në shfletuesin Safari në iPhone nga laptopi im, përdor kopjim nga fundi në fund, përdor iPhone si një pika e hyrjes (një klik). Por, siç thashë më parë, për lidhjet Apple dhe Android, dhe veçanërisht Windows dhe Android kanë zgjidhje të ngjashme. Lërini të mos jenë aq të sofistikuar dhe jo gjithmonë "jashtë kutisë", por plotësisht funksionale. Unë nuk përdor fare veçori si Handoff ose përgjigjen e thirrjeve telefonike përmes laptopit, ato nuk janë të nevojshme.

Lexoni gjithashtu: Përvoja personale: kalimi në një MacBook Pro me një procesor Apple Silic M1

Apple Shikojnë

Për të filluar me të mirën. Më kujtohet kur një orë inteligjente doli në 2015 Apple, një miku im nga SHBA-ja i bleu dhe u tërbua për to. Unë isha duke përdorur një iPhone në atë kohë, por nuk e pashë pikën në një orë. Dhe ajo pohoi këtë Apple nuk e di se çfarë të gjejë tjetër për të fituar para. Por disa vjet më vonë, bleva një orë inteligjente të bazuar në WearOS nga Google, më pas përdora dy gjenerata Samsung Galaxy Shikojnë bazuar në Tizen. Këto kujtime i kam ndarë në të miat rishikimi i fundit një orë tjetër inteligjente - OPPO Shikojnë.

Por fakti mbetet - arrita në përfundimin se më duhet një pajisje e tillë si një orë inteligjente. Për më tepër, ne po flasim për një orë inteligjente, dhe jo për byzylykë fitnesi, duke përfshirë rrathë fitnesi në formën e një ore. Ndonjëherë është e vështirë të kuptohet, por gjëja kryesore që dallon një "orë inteligjente" të vërtetë është një sistem operativ i plotë me një numër të madh funksionesh, cilësimesh dhe, më e rëndësishmja, aftësia për të instaluar programe të palëve të treta. Një orë inteligjente është, në fakt, një smartphone tjetër, vetëm i vogël dhe gjithmonë në dore. Po, byzylykët e fitnesit janë të mjaftueshëm për shumicën dhe orët inteligjente kanë gjithashtu audiencën e tyre.

Apple Shikojnë

Lexoni gjithashtu: Rishikimi OPPO Watch është ora e parë inteligjente e veshur në WearOS

Gjatë gjithë kohës që kam përdorur orë të ndryshme inteligjente për telefonat Android, kam shikuar Apple Shikojnë dhe dëgjova se sa rehat janë. Por nuk doja të paguaja më shumë për një iPhone për një orë. Por kur më në fund vendosa të kaloj në iOS, porosita një orë pothuajse menjëherë.

Modeli im është Seria 5. Mund të kishit marrë edhe SE, por këto erdhën me çmimin më të mirë. Unë nuk e mora në konsideratë të 6-ën, sepse nuk e shoh pikën e pagesës së tepërt për funksionin e matjes së nivelit të oksigjenit në gjak (nëse ka probleme, është e rëndësishme të kontrolloni pajisjet mjekësore, duke mos u besuar veglave).

Dizajn

Zgjodha madhësinë 40 mm - për mendimin tim, perfekt. Jo i madh, jo i vogël, kompakt, përshtatet në mënyrë të përkryer në dorë. Në orën time të mëparshme Galaxy, isha lodhur nga dimensionet dhe madhësia e rondele, edhe në modelin e vogël. Përveç kësaj, në rishikimin e tij OPPO Shikoni Unë fola për faktin se një ekran drejtkëndor është më i mirë, përdorimi më efikas i hapësirës. Në fund të fundit, një orë inteligjente nuk është thjesht një orë.

Apple Shikojnë Apple Shikojnë

Lexoni gjithashtu: Rishikimi Apple Shikoni serinë 6: A duhet të përmirësoni?  

Më pëlqen edhe mënyra se si lidhen rripat. Ora të tjera kishin "teleskopë", të tillë tuba-gjilpëra rrëshqitëse. Dhe ne Apple magnet - të lehtë për t'u shkëputur, i lehtë për t'u lidhur.

Dikur isha i hutuar nga dizajni Apple Shikoni me xhamin e tyre të thjeshtë pa asnjë mbrojtje. Mendova se ishte e lehtë të godasësh diçka, ta gërvishtje... Për më tepër, nuk jam njeriu më i zoti në jetë. Por... çdo gjë është në rregull! Nëse shikoni me vëmendje, ka disa gërvishtje në pjesën e rrumbullakosur të ekranit në krye, por kasa është perfekte. Duke kujtuar Galaxy Watch (dhe të parën, dhe gjenerata e 3-të) — korniza u gërvisht brenda një jave (ka një shtresë të dobët), xhami gjithashtu nuk e bëri veten të presë, edhe pse mbrohet nga korniza.

Përshtypja

Apple Shikojnë

Apple Ora është pajisja e dytë pas laptopit Apple, që më përshtatet 100%. Pikërisht ajo që nevojitet. Për më tepër, ndërsa ka edhe shumë laptopë të mirë Windows, nuk ka orë të ngjashme inteligjente. Aktualisht, "orët inteligjente" të disponueshme janë modele në WearOS nga Google dhe në Tizen nga Samsung. Sistemi i parë është pothuajse i braktisur dhe nuk zhvillohet me të vërtetë - i gabuar, i papërshtatshëm, megjithëse ka potencial të madh. E dyta është sa më e mirë, sepse thjesht nuk ka asgjë më të mirë. Por nëse krahasoni "kokë më kokë" me Watch OS, atëherë Apple ndërfaqe më të mirë, menaxhim, zgjedhje dhe cilësi më të mirë të aplikacioneve të palëve të treta. Edhe vogëlsirat elementare - për shembull, vetë rrathët e veprimtarisë që "prodhuesit e mollëve" kërkojnë të mbyllin. Samsung ka një analog në formën e një zemre, gjithashtu me tre parametra. Ashtu si në Apple e njëjta, por një zbatim i ndryshëm kujtesash, sfida interesante, algoritme llogaritëse paksa të ndryshme, në përgjithësi, perceptohet ndryshe.

Më pëlqen gjithashtu reagimi i dridhjeve. Ky nuk është një vibrim "i shurdhër", por një reagim i qartë haptik, gjithmonë i ndryshëm dhe gjithmonë i përshtatshëm, ashtu si iPhone. Rrota ka gjithashtu një kurorë dixhitale. Dhe tinguj! Para së gjithash, unë e çaktivizoj tingullin në të gjitha pajisjet, por ndez Apple Shiko majtas, simpatike dhe pa vëmendje.

Për mua, kjo orë inteligjente është pikërisht lloji i pajisjes që duhet të jetë. Funksionale, e bukur, ergonomike, me softuer të qetë, të qëndrueshëm dhe një program shoqërues të përshtatshëm për iPhone.

Apple Shikojnë

Nedolіki

A ka ndonjë disavantazh? Sigurisht, si kudo. Por nuk do ta quaj kritike. Për shembull, në fillim u habita që nuk ka gjurmim plotësisht automatik të trajnimit. Ora ime Samsung gjurmonte vetë ecjen e fuqishme, çiklizmin, vrapimin, nuk mund ta filloni stërvitjen me dorë. Apple Watch thotë vetëm se ka zbuluar aktivitet dhe ofron për të filluar modalitetin e stërvitjes. Ju ende duhet të klikoni në ekran. Mirëpo, “prodhuesit e mollëve” më shpjeguan menjëherë se jo çdo shëtitje energjike është një stërvitje dhe jo çdo stërvitje duhet të gjurmohet. Dhe, më e rëndësishmja, gjithçka regjistrohet në rrethin e aktivitetit, edhe pa një procesverbal aktual të "stërvitjes". Kështu që nuk kam ankesa.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi Apple Watch SE është një orë për adhuruesit e kursyer të mollëve

Çfarë tjetër? Telefonat janë vetëm të integruar, megjithëse me opsione të gjera personalizimi. Ka shumë "fytyra ore" të palëve të treta për çdo orë Samsung ose WearOS. Pa dyshim, shumica e tyre duken të tmerrshme, si temat e Symbian OS nga fillimi i viteve 2000. Por mes këtyre mbeturinave, me kujdesin e duhur, mund të gjesh karamele. Aktiv Apple Watch duhet vetëm të zgjedhë midis opsioneve të propozuara dhe të shtojë modulet e nevojshme. Personalisht, nuk kam gjetur një mundësi ideale për veten time, e cila do të kishte rrathë të mëdhenj, rrahje të zemrës, datën, ngarkimin e baterisë, numrin e hapave dhe fillimin e stërvitjes në të njëjtën kohë. Ngarkesa dhe data e baterisë thjesht nuk përshtateshin.

Megjithatë, ndryshe nga orët e tjera inteligjente që përdora, në Apple Ora është shumë e përshtatshme për të ndërruar numrat. Një rrëshqitje - dhe kaq, pa shtypje të gjata, meny... Pra, nëse më duhet të shoh datën, rrëshqis në numrin afër. Por është më e përshtatshme për të parë ngarkesën e baterisë duke rrëshqitur lart.

Apple Shikojnë

Apple ShikojnëSa i përket numrit të hapave - në Apple Watch pothuajse nuk i kushton vëmendje këtij parametri, megjithëse "pedometrat" ​​e tjerë zakonisht sugjerojnë të ecni për 8-10 mijë dhe të shfaqin informacione në numrat. Ju mund të shihni numrin e hapave duke klikuar në rrathët e aktivitetit dhe duke lëvizur pak poshtë. Jam mësuar të bëj 10-15 mijë hapa në ditë, ndaj nuk më mjaftuan vetëm xhirot. Si rezultat, unë instalova një aplikacion shtesë që ju lejon të shfaqni një widget në ekranin e orës. Vërtetë, ka nuanca - nuk përditësohet në kohë reale dhe në versionin mini tregon vetëm një unazë përparimi në vend të një numri, por ju mund ta shihni numrin vetëm duke trokitur mbi të.

Apple Shikojnë

Punë autonome

Apple Shikoni më së shumti jetë për dy ditë (pa Always On, nuk e shoh qëllimin që pajisja të tregojë diçka në ekran kur nuk e shikoj) kur gjurmoni disa stërvitje të shkurtra në ditë. Sigurisht, ky nuk është treguesi më i mirë. Por normale për një orë inteligjente. Kështu që unë isha gati për këtë. Një orë inteligjente Samsung jeton gjithashtu për dy ditë, ndonjëherë tre. Modelet e bazuara në WearOS - gjithashtu 1-3 ditë, varet nga ora specifike. E përsëris që një orë inteligjente është si një mini-smartphone në dore. Një nivel tjetër i OS, hekuri, aftësi të tjera dhe, në përputhje me rrethanat, konsumi i energjisë.

Unë nuk e shoh qëllimin për të monitoruar cilësinë e gjumit, kështu që në çdo rast e heq pajisjen gjatë natës. Dhe nëse ai tashmë shtrihet diku natën, pse nuk duhet të shtrihet në bankën e karikimit? Me pak fjalë, autonomia nuk është problem, mësohesh me të.

Lexoni gjithashtu: Qasje universale në Apple Shikoni dhe si ta konfiguroni  

Çfarë Apple Shikoni më mirë se të gjithë të tjerët?

Kur flas për Apple Shikoni, ata shpesh më shkruajnë, thonë ata, por këtu janë Amazfit im (zëvendësoni një tjetër - mi band, Huawei, Garmin dhe kështu me radhë) punoni për 2-3 javë! Dhe pse keni nevojë për orë të tilla që duhet të karikohen çdo ditë ose pothuajse çdo ditë! Epo, kthehemi te teza e mësipërme rreth ndryshimeve midis gjurmuesve të fitnesit dhe orëve të zgjuara.

Të njëjtët njerëz ndonjëherë thonë - çfarë mund të bëni me orën tuaj inteligjente që ne nuk mund të bëjmë me byzylykët tanë të fitnesit? Përsëri, është e vështirë të diskutohet një temë e tillë nëse bashkëbiseduesi nuk e ka përdorur atë Apple Shikoni (si opsion – modelet Galaxy Watch dhe WearOS). Po, të njëjtat mesazhe dhe përgjigje ndaj tyre, por më shumë mundësi, rrallë në cilat byzylykë mund të flisni ose shkruani nga tastiera / gjestet. Përgjigjja e një telefonate ose një telefonate direkt nga ora - byzylykët mund të jenë, por jo të gjithë. Pagesa në dyqane është e njëjtë. Prodhuesit e rrallë krijojnë sistemin e tyre të pagesave nga e para, sigurisht që ka kufizime për llojet e kartave dhe bankat. Apple ose Google Pay është një çështje tjetër.

Apple Shikojnë

Ndjekja e aktivitetit - përsëri, duket e njëjtë, por orët, si pajisjet më të shtrenjta, kanë më shumë sensorë dhe parametra (në veçanti, ka veçori të tilla si gjurmimi automatik, autopauza).

Nuk do ta përsëris instalimin e softuerit shtesë. Jo të gjithë kanë nevojë për të, por ndonjëherë është e nevojshme të shtoni të njëjtin Spotify në orë, Telegram ose një mjet i palës së tretë për stërvitje/stërvitje gjumi.

Apple Shikojnë

Mund të dëgjoni muzikë përmes shërbimeve të transmetimit nga orët inteligjente dhe nga memoria e integruar duke lidhur kufjet Bluetooth. Në fund të fundit, orët inteligjente janë të disponueshme, si rregull, në versionet LTE. Dhe në këtë rast, ata mund të veprojnë si një mini-smartphone i pavarur dhe të marrin të gjitha mesazhet e nevojshme.

Në përgjithësi, mund të themi, na vjen keq për shabllonin, se situata është afërsisht e njëjtë si me Lada dhe Mercedes. Ju mund të arrini në destinacionin tuaj si në atë ashtu edhe në atë. Por niveli i rehatisë do të jetë i ndryshëm.

Lexoni gjithashtu: Apple Shiko 5 vs Apple Ora 6: duhet të blini një orë të re?

Patate të skuqura të tjera

Çfarë tjetër? Versioni i pestë Apple Ora ndryshon nga SE pothuajse të ngjashme në prani të një sensori të rënies dhe një funksioni EKG. Kam përdorur kardiogramin një herë - ishte qesharake (në kuptimin "sa larg ka arritur teknologjia!"), ora thoshte se gjithçka ishte në rregull. Unë personalisht nuk e shoh kuptimin në patate të skuqura të tilla.

Apple Shikojnë

Duke folur për ekosistemin, ekziston gjithashtu një veçori e tillë si zhbllokimi i MacBook me një orë. Vërtetë, unë kam një model të ri me Touch ID, kështu që nuk ndryshova. Vë gishtin te butoni më shpejt nga sa e kuptojnë pajisjet që janë afër. Por është i përshtatshëm për modelet pa sensor gjurmë gishtash, si dhe për monoblloqet iMac dhe kur përdorni një laptop të mbyllur të lidhur me monitorin.

zhblloko macbook me apple shikoj

Një veçori e zhbllokimit të orës PHONE do të ishte shumë më e dobishme. Sidomos në kushtet aktuale, kur duke qenë në maskë, duhet të futësh vazhdimisht një kod-fjalëkalim. Opsioni tashmë është shfaqur në versionin beta të iOS, ne jemi duke pritur për lëshimin. Android e ka pasur prej kohësh një funksion të tillë, të quajtur “Pajisja e besuar”. Ju lejon të përdorni çdo pajisje Bluetooth (madje edhe një byzylyk), në lidhje me të cilën smartphone do të jetë gjithmonë i shkyçur. Natyrisht, ky është "i pasigurt", një opsion për ata që janë të gatshëm të heqin dorë nga siguria për lehtësi.

UPD: Kur u publikua ky artikull, iOS 14.5 me zhbllokimin e orës së iPhone ishte tashmë i disponueshëm. udhëzime të hollësishme përgatitur nga Yuriy Svitlyk. Por duhet theksuar se një zhbllokim i tillë funksionon vetëm nëse telefoni zbulon se keni veshur maskë, dhe jo si në Android.

Apple Shikojnë

Shih gjithashtu: Si të zhbllokoni iPhone me Apple Shikojnë

Çmimet në dyqane

AirPods Pro

Epo, folëm për "të mirën", tani le të flasim për të keqen. Nuk më pëlqyen fare kufjet "mollë". Sinqerisht, unë ende nuk e kuptoj pse AirPods kushtojnë kaq shumë. Edhe pse... e kuptoj, kaq Apple! Por... pse blihen me kaq para? Megjithatë, është me të vërtetë Apple.

Mendova për një kohë të gjatë - cilët vëllezër, AirPods të rregullt apo AirPods Pro? Do të them drejtpërdrejt se tipari kryesor i "pluhurit" në formën e një anuluesi zhurmash nuk ishte i rëndësishëm për mua (nuk fluturoj në aeroplan, nuk punoj në zyrë, as nuk udhëtoj në transport gjatë periudhës aktuale të karantinës). Por unë u vendosa në Pro, bazuar në parimin - vëllezër, është më mirë kështu. Për më tepër, doja të provoja prizat, para kësaj përdora modelin TWS Huawei Buds Falas 3 — në formatin e AirPods klasike, pra në vesh. AirPods Pro të blera në prizë, duke planifikuar të kthehen nëse nuk përshtaten.

Tingulli dhe dizajni

Tingulli është i shkëlqyer, në të njëjtin nivel me timin Huawei (ato gjithashtu i përkisnin segmentit të flamurit). Tingulli është pak më i thellë për shkak të përshtatjes në vesh - këto janë ende priza, jo kufje. Personalisht jam më rehat me formatin e inserteve, pasi nuk më pëlqen efekti “trullues”. Unë preferoj të dëgjoj se çfarë po ndodh rreth meje, veçanërisht nëse ngas një biçikletë ose skuter. Edhe në shtëpi dëgjoj për shembull çfarë bën fëmija dhe mund të flas me të ose me burrin pa i hequr kufjet.

Në përgjithësi, "pluhuri" ka izolim të mirë, por ende nuk ka asnjë efekt që unë jam plotësisht i shurdhër. Edhe pse nëse keni nevojë të flisni me dikë, është më mirë të hiqni një kufje nga veshi ose të kaloni në modalitetin e transparencës (kur pajisja i bën tingujt përreth më të dëgjueshëm).

AirPods Pro

Lexoni gjithashtu: Rishikimi Huawei FreeBuds Pro: një kufje thuajse e përsosur TWS  

Por për sa i përket madhësisë, komoditetit dhe ergonomisë, AirPods Pro nuk më përshtatej. Nëse njerëzit e zakonshëm kanë një formë universale që do t'i përshtatet shumicës, atëherë "proshki" janë akoma specifikë. Kam dëgjuar shumë komente - për disa, ato janë shumë të mëdha dhe të shtypura, për të tjerët, ato janë të vogla dhe bien. E gjeta veten në grupin e parë - menjëherë ndjeva se ata ishin nën presion. Por vendosa ta provoj për disa javë (për sa kohë që kthimi është i disponueshëm). Duke parë përpara - nuk u rrit, e ktheva këtë model. Nuk dua që të më lëndojnë veshët për shumë para.

Ata më shkruajtën më shumë se një herë, duke thënë se thjesht duhet të zgjidhni grykat e duhura, ka tre lloje të tyre! Sigurisht, e mora atë dhe përdora mjetin e pronarit për këtë në cilësimet e telefonit. Dikush këshilloi hundëzat e palëve të treta. Por në këtë rast, nuk bëhej fjalë fare për hundët, por për madhësinë dhe formën e strehës plastike të kufjeve, të cilat thjesht nuk më përshtateshin. Ndodh, veshët e të gjithëve janë të ndryshëm. Dhe në përgjithësi, nuk ka asgjë në internet ...

Nuk më pëlqeu kutia AirPods Pro sepse lëkundet me fraksione të milimetrit nga njëra anë në tjetrën. Mendova se kjo ishte një veçori e kopjes së daljes, por jo, nëse e kërkoni në google - sipas rishikimeve, pothuajse të gjitha janë të lirshme menjëherë nga kutia. Për para të tilla, është një gjë e dhimbshme.

Kutia AirPods Pro

Modaliteti i anulimit të zhurmës dhe transparent

Sa i përket veçorive "pro": siç kam shkruar tashmë, nuk kam nevojë për modalitetin e anulimit aktiv të zhurmës (ANC). Megjithatë, sigurisht, e provova. I mbyt në mënyrë të përkryer zhurmat monotone. Bisedat, zërat e lartë shpërthejnë. Duhet të mësoheni me efektin, sepse nëse nuk jeni mësuar, sikur të jeni mbytur në një fuçi me ujë, disave ju dhemb edhe koka. Zhurmaxhi më erdhi mirë një mbrëmje kur duhej të mbaroja një artikull dhe miqtë e djalit tim erdhën për të vizituar. Ata luanin dhe bërtisnin, ajo ndezi silenciatorin - zërat vazhdonin të dëgjoheshin, por sado larg, nuk ishin stresues.

Ekziston gjithashtu një "modalitet i transparencës", i njohur si "ulja e zhurmës në të kundërt". Kjo është kur sistemi, në vend që të hesht tingujt e jashtëm, krijon një valë zanore të kundërt. Në këtë mënyrë eliminohet efekti i “prizave”. Është i përshtatshëm nëse keni nevojë të flisni me dikë dhe nuk dëshironi të hiqni kufjet, si dhe të dëgjoni njoftime - në stacionin e trenit, në aeroport. E provova në dyqan - funksionon mirë. E vetmja gjë është se ka pak zhurmë në sfond në këtë modalitet. Dhe AirPods Pro kalon automatikisht në modalitetin e transparencës nëse lini një kufje në vesh, nuk e kuptova logjikën e kësaj. DUP: E kam kërkuar në google, thonë se nuk duhet të ketë efekt bllokimi i njërit vesh, por le të jetë më i mirë se tingulli "artificial".

AirPods Pro

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i TWS OPPO Enco X: një hap larg përsosmërisë + ANC 

Menaxhimi

Në AirPods Pro, sistemi i kontrollit është i ndryshëm nga AirPods i zakonshëm - nuk keni nevojë të prekni kufjet, por prekni bllokuesit me prekje. Në të njëjtën kohë, kthimi i platformave është i njëjtë me atë të butonit Home (ka pasur raste kur është përdorur ende në të gjithë telefonat inteligjentë Apple). Nëse mësoheni me të, funksionon qartë. Por megjithatë, kalimi ciklik midis modalitetit normal, ANC dhe transparent me prekje më theksoi, në këtë drejtim, kufjet në vesh janë më të përshtatshme për mua, në të cilat gjithçka tashmë është e dëgjueshme.

AirPods Pro

Çmimet në dyqane

AirPods të rregullta 2

Epo, "proshki" u kthye në prizë, dhe unë porosita në faqen e internetit Apple krejt e re AirPods gjenerata e dytë

AirPods

Komoditeti, lidhja e parë

Para së gjithash, do të them që madhësia dhe forma janë sa më universale. Më përshtaten në mënyrë të përkryer në veshët e mi, nuk i ndjej. Në të njëjtën kohë, ato nuk bien kur jam aktiv - vrapoj, kërcej në bordurat me biçikletë, bëj burpie gjatë stërvitjes, etj.

2019 AirPods

Në fakt, FreeBuds 3 u ul gjithashtu. Cilësia e zërit është në nivelin e "pluhurit", me përjashtim që, duke marrë parasysh formatin, izolimi i zërit është më i keq dhe, në përputhje me rrethanat, tingulli nuk perceptohet aq i thellë dhe nuk drejtohet aq saktë në vesh. Jo kritike për mua.

AirPods

Për ata që dëshirojnë, ka edhe shumë grykë-mbivendosje shtesë.

Vlen të përmendet procesi i lidhjes. Në rastin e iPhone dhe AirPods, sigurisht, është pothuajse magji. Merr kufje të reja, hap kasën dhe iPhone është aty - "Oh! Airpods, mirë, më në fund, le t'i lidhim ato?". Shpejt, e bukur, nuk mund të hiqet. Sidoqoftë, konkurrentët nga bota e Android tashmë e kanë përsëritur këtë (merrni të njëjtën gjë Huawei abo OPPO).

iPhone dhe AirPods

Lexoni gjithashtu: Rishikimi Samsung Galaxy Buds Pro — TWS me veçori unike dhe disa kompromise 

Rasti, karikimi i tij, tregues të tmerrshëm

Surprizë-surprizë - dhe këto AirPods kanë një kuti që lëkundet dhe klikohet menjëherë nga kutia me një fraksion të milimetrit. Një gjë e vogël, por e bezdisshme duke marrë parasysh çmimin.

AirPods

Zgjodha një model me kasë pa karikim me valë. Pse? Por sapo humba karikuesin tim me valë pasi vendosa AirPods Pro në të – ai ndaloi së punuari me skajet. Me sa duket, pajisjet "nuk ranë dakord". Vendosa të mos blej një të re, në fakt, e përdora vetëm për kufje, dhe është më i përshtatshëm dhe më i shpejtë të karikosh telefonin me një kabllo. Nuk është aq e vështirë të futësh kabllon në kufje. Sidoqoftë, i njëjti minus si me iPhone shfaqet këtu - kablloja e pronarit rrufe.

Një çështje tjetër që duhet përmendur menjëherë janë treguesit e karikimit të vetë kasës dhe kufjeve. Më saktësisht, një tregues. Vetëm! Si për kufje ashtu edhe për kasë në të njëjtën kohë. Sipas mendimit tim, është thjesht le-gen-dar-no.

AirPods

Disa kohë më parë, përgatita një përmbledhje reklamuese të kufjeve të lira kineze. Klientët kanë kërkuar shumë për të shkruar se ideja e tyre është më e mirë se AirPods, sepse ka tregues në kufje dhe disa ndarje të tjera për rastin. Sigurisht që kam qeshur për “më mirë”, por e kam shkruar. Por, në fakt, çfarë e kanë gabim?

Në AirPods Pro dhe AirPods me mbështetje për karikimin me valë të kasës, treguesi i vetëm vendoset në pjesën e jashtme të kasës. Mbaj mend që u habita tmerrësisht kur nuk ndizte gjatë karikimit, mendova se kisha një model të gabuar. Por jo, kështu duhet të jetë. Nëse doni të zbuloni nëse janë të karikuara, prekni ato, nuk do të mund t'i hidhni vetëm një sy.

Në AirPods PA karikim me valë të kasës (si i imi), në parim nuk ka një problem të tillë, sepse treguesi është brenda kutisë nën mbulesë. Nëse ata ngarkojnë apo jo - mendoni vetë.

AirPods dhe iPhone

Lexoni gjithashtu: Rishikimi Huawei FreeBuds 4i: TWS me ANC dhe autonomi të lezetshme 

Dhe vetë procesi i "ushqyerjes" së çështjes është në rregull! Parimisht me keto kufje (dhe kasen e tyre) nuk e di kurre nese jane te karikuara dhe sa. Një tregues për të gjithë e tmerrshme.

Për shembull, në ato të mëparshmet e mia Huawei FreeBuds 3 kishte dy tregues. Njëra është nga jashtë (për kasë), tjetra është nga brenda (për kufje). Ata mund të shkëlqejnë në tre ngjyra - jeshile, e verdhë dhe e kuqe. Nuk ishte nevoja të humbisnim kohë dhe përpjekje për të kuptuar se kur është karikimi "i freskët", kur është në mes, kur po i afrohet fundit.

AirPods "të mrekullueshëm" kanë një tregues të vetëm dhe kur ai tregon ngarkimin e kasës dhe kur karikohen kufjet, nuk mund ta kuptoni pa shishe. Në çdo rast, ka vetëm dy ngjyra - jeshile dhe e verdhë, kështu që nuk bëhet shumë më e qartë.

AirPods

Për krahasim, në Huawei ka një aplikacion, hapeni në çdo kohë - do të tregojë ngarkimin e kufjeve dhe kutinë. Përjashtim është nëse pajisjet nuk shkarkohen në zero. Pas disa muajsh me AirPoids, tashmë më duket fantastike.

Në të bukur Apple nuk ka nje gje te tille. Nëse dëshironi të shihni ngarkimin e kufjeve dhe kasës në të njëjtën kohë, duhet ta hapni kasën dhe, PA TË HEKUR KUFJET, ta mbani në afërsi të telefonit. Pastaj do të shfaqet një animacion i bukur. Dhe ndoshta ai nuk do të shfaqet - edhe kjo ndodhi. Dhe ndoshta do të shfaqet me vonesë. Është tmerrësisht i përshtatshëm, fjalët nuk mund ta përshkruajnë atë (nëse diçka - unë kam modelin origjinal me të Apple Dyqani, gjithçka është e kontrolluar).

AirPods dhe iPhone

Tifozët Apple në këtë moment ata ndoshta tashmë po bërtasin - "mund të shikosh tarifën në widget!". Epo, është e vërtetë, ekziston një widget për ekranin kryesor që tregon ngarkimin e vetë telefonit dhe pajisjet e lidhura si p.sh. Apple Orë dhe AirPods. Por as punën e tij nuk e kuptoni pa shishe. Dhe madje edhe pa dy.

AirPods dhe iPhone

Përsëri, për të parë akuzën e çështjes, duhet hapni kapakun e saj. Për të parë ngarkesën e të dy kufjeve në të njëjtën kohë, duhet të hiqni njërën kufje nga kasa. Si përfundim, siç e kam thënë tashmë, zakonisht nuk jam shumë i vetëdijshëm se sa e ngarkuar janë kasa dhe kufjet. E di me siguri vetëm kur ndalojnë karikimin në kasë, ose japin një sinjal zanor se ka mbetur pak karikim.

PS Me ndershmëri, duhet të theksohet se ngarkimi i kasës dhe të dy kufjet mund të shikohen me një trokitje të lehtë në shiritin e statusit të laptopit, nëse, natyrisht, keni një MacBook. Por mbulesa e çështjes duhet të jetë e hapur për këtë, përsëri. Në çdo rast, është më i përshtatshëm se në telefon. Por funksionon vetëm kur kufjet janë të lidhura me laptopin.

AirPods

Lexoni gjithashtu: 10 kufjet më të mira TWS nën 35 dollarë për fillimin e 2021

Kalimi brenda ekosistemit është një defekt mbi një defekt

Kur bleva AirPods, isha i emocionuar që kisha funksionin e përshtatshëm të ndërrimit pa probleme Apple- pajisje. Kam dëgjuar shumë për të.

Cili është funksioni? Kjo është kur kufjet "monitorojnë" njëkohësisht pajisjet tuaja Apple dhe nëse, për shembull, shikoni një film në një laptop, ju merrni zë nga ai. Papritur, dikush telefonon në iPhone - ju përgjigjeni dhe kufjet ndërrohen automatikisht. Më pas vazhdoni të shikoni filmin dhe zëri vjen sërish nga kufjet. E merr telefonin për të përditësuar furnizimin tënd në Twitter, shfaqet një video qesharake, dëgjon një tingull prej tij, e kështu me radhë. Tingëllon shkëlqyeshëm, por në realitet… për fat të keq.

AirPods

Për të qenë më të saktë, kufjet në fakt transferohen në mënyrë të përsosur nga MacBook në iPhone. Kthehu te laptopi, nuk ka asgjë, megjithëse në shiritin e statusit duket se është i lidhur, por zëri vjen përmes altoparlantëve. Ndonjëherë një ftesë për t'u lidhur shfaqet në Macbook, por në disa momente të pakuptueshme, nuk e kuptoj logjikën në parim.

Rezulton, më vjen keq, disa marrëzi. Le të themi, ndonjëherë më pëlqen të qetësoj kokën duke parë një seri televizive budallaqe, dhe në të njëjtën kohë jam duke ndjekur një lodër të thjeshtë rastësore në telefon (femrat janë multitaskers). Lodra shfaqet herë pas here me reklama, dhe sa herë që zëri shkon në telefon dhe është e pamundur ta kthesh atë mbrapsht, sepse në këtë rast reklamat ndalohen fort, e vetmja gjë që mbetet është të rifillosh lojën. . Nëse e shikoni me durim reklamën, atëherë kur ndizni serinë në laptop, tingulli nuk do të transferohet në të, duhet të lidheni me stilolapsat. Eshte e frikshme. Kjo ndodh jo vetëm me reklamat, por edhe me çdo video me zë në rrjetet sociale, efekte zanore në aplikacione etj.

Historia e përshkruar më sipër vlen njëlloj si për AirPods Pro ashtu edhe për ato të rregullta. Mendova se ndoshta nuk kuptova diçka, por pyeta miqtë e mi dhe ata e konfirmuan. Dhe jo vetëm të njohurit, por Apple- Adeptet me të cilët jemi gjatë e tranzicionit tim të vështirë në iPhone shtizat thyheshin çdo ditë.

Defektet e AirPods

Defektet e AirPods

Si rezultat, ajo fiki çelësin automatik dhe psherëtiu e qetë. Një çip mund të jetë i mirë. Nga rruga, është i disponueshëm (dhe funksionon mirë) në disa kufje me laptopë Windows dhe telefona Android, për shembull, Jabra e burrit tim.

Komoditeti i lidhjes - pse përdor ende AirPods

Edhe përkundër defekteve të përshkruara më sipër, AirPods janë në ekosistem Apple akoma më të rehatshme se kufjet e tjera me valë. Pse? Lehtësia dhe shpejtësia e lidhjes.

Me kufje Huawei pasi kalova nga Android në iPhone, vuajta. Sa herë që më është dashur t'i përdor me një telefon pasi të jenë lidhur me një laptop (kufjet automatike Bluetooth dinë të ngjiten vetëm në pajisjen e fundit të lidhur), më është dashur të përdor pullat për t'u lidhur. Në iOS tepër "të thjeshtë dhe të përshtatshëm", për këtë ju duhet të bëni një miliard (epo, pothuajse) trokitje shtesë.

Epo, nëse keni "bekuar" AirPods, atëherë mjafton të prekni ikonën e daljes së zërit në miniaplikacionin audio dhe të zgjidhni veshët e Apple. Tre herë më pak klikime dhe vetë lidhja është më e shpejtë.

AirPods dhe iPhone

Në një laptop, lidhja përmes shiritit të statusit (ikona e altoparlantit) është gjithashtu e shpejtë. Huawei ata u lidhën me MacBooks 3-4 herë, gjë që ishte e bezdisshme. Për më tepër, ajo filloi ose pas kalimit në një model me një procesor M1, ose pas blerjes së një iPhone - nuk mund të them me siguri, ndodhi pothuajse njëkohësisht. Por kur kisha Android, kufje Huawei FreeBuds u lidh menjëherë me laptopin. Ndjehet sikur iPhone ngjitet pas "veshëve" me një kapje të ngordhur dhe nuk do të lëshojë deri sa të filloni të këmbëngulni.

Me pak fjalë, AirPods janë më të lehtë për t'u lidhur me iPhone dhe MacBook. Ia vlen t'i përdorni ato vetëm për këtë arsye. Edhe pse kjo "komoditet" është e shtrenjtë, në kuptimin e mirëfilltë.

Lexoni gjithashtu: Top 10 kufjet me madhësi të plotë për të zëvendësuar AirPods Max 

Pak për rregullsinë

Kur po zgjidhja kufjet, një faqe më dha një version të përdorur me një kasë tmerrësisht të ndotur. Kjo është përafërsisht si në foto.

AirPods të pista

I dërgova një të qeshur një shoku eplofan, dhe ai më përgjigjet: "Nëse janë të pista, atëherë janë patjetër origjinale!". Në atë kohë, kjo deklaratë më befasoi, por tani e kuptoj. Rasti është me të vërtetë i rregulluar në atë mënyrë që pluhuri të grumbullohet në të. Dhe vetë kufjet kanë një shtresë mbi to (FreeBuds nuk e kishin këtë), shumë gjëra të ndryshme nga sipërfaqja e veshëve ngjiten në të, një shirit i errët është i dukshëm - gjithashtu nuk është shumë i këndshëm. Linja e kufjeve të shtrenjta AirPods nuk ka as mbrojtje ndaj ujit (të paktën kundër spërkatjeve), ndaj duhet t'i pastroni me kujdes.

Dhe mësova për një gjë interesante nga Twitter:

AirPods të pista

Mund të shtohet se rasti është i gërvishtur, por kjo është vetëm një gjë e vogël dhe është e gërvishtur në të gjitha analogët. Në shitje ka shumë “raste për kuti”, porosita një pasi macja më rrëzoi kufjet nga tavolina.

AirPods

konkluzioni: për mendimin tim, AirPods janë një "gjë në vetvete" e shtrenjtë vetëm për "dashamirësit e mollëve", shumë prej të cilëve nuk e imagjinojnë se ka ndonjë gjë më të mirë.

Çmimet në dyqane

Një përfundim i shkurtër

Gati gjashtë muaj me iPhone - ende nuk dua t'i këndoj oda dhe të them se është "telefon standard i botës". Një telefon është si një telefon, ka disavantazhe, ka avantazhe. Për të qenë i sinqertë, do të shisja iPhone dhe do të merrja ndonjë flamur të freskët Android, por... ora më ndalon. Apple Ora aktualisht nuk ka analoge në botën e Android, është e përshtatshme dhe e zbatuar mirë si për sa i përket harduerit ashtu edhe softuerit.

Por AirPods nuk u emocionuan. Ata janë të mbivlerësuar dhe u mungojnë shumë funksione të përshtatshme. Mbajini ato në ekosistem Apple ia vlen vetëm për hir të lidhjes pa probleme (në krahasim me kufjet e tjera me valë) me pajisjet Apple. Epo, pronarët e iPhone duhet të vuajnë. Ose paguaj.

Faleminderit për vëmendjen tuaj, do të jem i lumtur për komentet tuaja!

Lexoni gjithashtu:

Olga Akukina
Olga Akukina
Gazetare dhe redaktor IT me mbi 15 vite përvojë. Unë jam veçanërisht i interesuar për temën e telefonave inteligjentë dhe pajisjeve të tjera, testoj të gjitha risitë më të fundit, më pëlqen të provoj gjëra të reja dhe të ndaj përvojën time.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani