Root NationLojëraLajme për lojëratPor në të vërtetë: loja ruse Atomic Heart mund t'i kalojë të dhënat tuaja FSB-së

Por në të vërtetë: loja ruse Atomic Heart mund t'i kalojë të dhënat tuaja FSB-së

-

Së fundmi, shumë skandale janë lidhur me studion ruse Mundfish. Ne kemi folur tashmë për gjënë kryesore pozicioni i kompanisë, si të thuash, "jashtë politikës". Dhe vetë loja është bërë me paratë e strukturave që lidhen me Gazprom dhe investitorëve të tij as që u intereson YouTube- kanali "dnr" për reklamimin e tij (edhe pse, për mendimin tim, është shumë i "zhveshur").

Tani ka informacione të reja që duhet t'ju bëjnë të mendoni për sigurinë e të dhënave tuaja gjatë lojës Atomic Heart, nëse gjithçka që u rendit më parë papritmas nuk ishte e mjaftueshme për ju. Sipas politikës së privatësisë në faqen e internetit Mundfish, studio mbledh të dhënat e përdoruesve. Dhe kjo nuk është më e keqja. Rezulton se ata mund t'i ofrojnë ato organeve shtetërore ruse, për shembull, FSB. Kjo nuk ka ndodhur kurrë më parë - dhe ja ku është përsëri.

Zemra Atomike

Le të kuptojmë se çfarë nuk shkon me Zemrën Atomike. Me pak fjalë, kjo është e gjitha. Në pak më shumë detaje, ajo është zhvilluar nga studioja ruse e lojërave Mundfish, e cila më parë ka punuar në Moskë dhe për disa arsye u zhvendos në Qipro, megjithëse në Rusia duket se ka shumë hapësirë. Mundfish "bën para" për investitorët rusë që janë të lidhur me firmat e synuara sanksionet.

Studio thotë se nuk ka lidhje me politikën. Dhe shumë e besojnë këtë, edhe pse pozicioni i kompanisë është më i ngjashëm me atë se si prindërit luajnë fshehurazi me fëmijët e vegjël, thjesht duke mbuluar sytë. Mungojnë vetëm fjalët: “Ku është politika? Dhe nuk ka politikë!”. Por e vërteta është se studioja përdor paratë e Gazprom dhe VTB, të cilat janë nën sanksionet. Por për disa arsye, kjo nuk i pengon shumë lojtarë në mbarë botën të interesohen për këtë projekt.

Epo, nëse një lojtar dëshiron të luajë lojën ruse Atomic Heart, kjo është punë e tij ose e saj personale (por atëherë do të këshilloja që të lexoni lajmet nga Ukraina për të qenë pak më shumë në kontekstin e situatës). Por lojtari duhet të dijë se politika e privatësisë së studios e lejon atë të mbledhë të dhënat e përdoruesit dhe më pas ato mund të përfundojnë në duart e FSB-së. Nga rruga, politika e privatësisë është në Rusisht, nuk ka asnjë version në anglisht. Dhe kjo është një tjetër zile.

Zemra Atomike

Faqja e internetit e studios thotë se ata mund të mbledhin të dhëna nga të gjithë përdoruesit dhe vizitorët në faqen zyrtare të Mundfish. Autorët e kësaj politike, duke iu referuar legjislacionit rus, sipas të cilit janë mbledhur të dhënat, përmendin edhe ligjet ruse të mobilizimit. Ata pretendojnë se në Rusia po rekrutojnë ushtarë për të vazhduar luftën kundër Ukrainës. Pra, sa flamuj të tjerë të kuq ju duhen?

Ndaj pas kësaj, mbetet një pyetje retorike pse studioja “qipriote” i referohet ligjeve ruse që mbështesin luftën. Akoma më keq, pse e njëjta studio mendon se nuk ka asgjë të keqe me dorëzimin e të dhënave të përdoruesit në FSB.

Gjithashtu interesante:

Burimigizchina

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Regjistrohu për përditësime

Popullore tani