LojëraVlerësimet e lojësRishikimi i Lego 2K Drive - Jo tulla të mjaftueshme

Rishikimi i Lego 2K Drive - Jo tulla të mjaftueshme

-

Çfarë ndodh nëse merrni Mario Kart, Sonic Racing Transformed dhe Forza dhe shtoni Lego në të? Loja me emrin më qesharak të mundshëm. Seriozisht: Unë jam përpjekur të kujtoj emrin e saj për rreth një muaj. Dhe doja të kujtoja, sepse kam pritur për një lojë të tillë për shumë vite. A i kujtohet dikush Lego Racers? Duke u bërë një klasik kulti, ende nuk i ka humbur fansat dhe gjithçka e tregonte këtë LEGO 2KDrive do të bëhet një trashëgimtare e denjë. Ka gjithçka: grafikë të lezetshme, aftësi për të krijuar makinat tuaja, një botë të madhe të hapur, mikrotransaksione ... po, ndaloni.

LEGO® 2K Drive
LEGO® 2K Drive
zhvilluesi: Konceptet Visual
Çmimi: $ 59.99

LEGO 2KDrive

Le të fillojmë me të mirat. Lego 2K Drive përfshin shumë nga ato që kemi lidhur prej kohësh me markën, siç është humori për të cilin janë njohur gjithmonë lojërat dhe filmat me këtë logo. Dhe 2K Drive spërkat me bollëk referenca dhe ironi mbi gjithçka që ndodh. Ka edhe një komplot, së bashku me një zuzar të madh.

Gjëja kryesore që ofron produkti i ri është një redaktues i plotë i makinave që ju lejon të krijoni çdo fanatik që mund të krijojë imagjinata juaj. Kjo liri e plotë për të ndërtuar gjithçka që dëshironi është një bazë e shkëlqyer për një lojë të shkëlqyer. Fatkeqësisht, kjo është edhe pjesa e saj më e mirë – dhe më origjinale. Pjesa tjetër i ngjan fort publikimeve të tjera.

Unë kam shumë respekt për Forzën, siç dëshmohet nga vlerësimet e versionit të fundit, por kurrë nuk e kam konsideruar formatin e tij si pikë referimi. Unë nuk jam dakord me zhvilluesit e tjerë të garave të botës së hapur këtu, të cilët në një mënyrë ose në një tjetër po rimendojnë strukturën e versioneve më të fundit të Playground Games. Sidoqoftë, Lego 2K Drive nuk mund të mburret me një botë pa probleme me biome të ndryshme - në vend të kësaj, ju jep mundësinë të zgjidhni një nga disa botë me tema të ndryshme. Bota e gjelbër, bota e shkretëtirës dhe kështu me radhë - asgjë e veçantë.

Lexoni gjithashtu: The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom Review - Përsosmëria e arritur?

LEGO 2KDrive

Dëshira për të kopjuar përfaqësuesit më të mirë të zhanrit manifestohet edhe në elementë të tjerë. Për shembull, garat këtu zhvillohen duke përdorur artikuj - ashtu si Mario Kart. Dhe si me të gjithë klonet e kartingut më të madh të të gjitha kohërave, rezulton vetëm një kopje e zbehtë. Jo, gjithçka është në rregull, gjithçka është e ndritshme dhe e bukur, megjithëse jo pa gome, që e kthen çdo garë në një farsë deri në xhiron e fundit; ne u ankuam për këtë mekanik në vitet '90, dhe ai thjesht refuzon të vdesë. Në të njëjtën kohë, ndjenja se diku e ka parë tashmë, për më tepër, në një përsëritje më të mirë, është gjithmonë diku atje. Epo, në mënyrë që lojtarët të trembeshin plotësisht, u vendos që të huazohej mekanika kryesore e Sonic Racing Transformed ose The Crew 2, ku makina shndërrohet në mënyrë arbitrare në një lloj tjetër transporti. Edhe Diddy Kong Racing më bëri të dëshiroj të luaj.

Gjatë gjithë lojës sime, u përpoqa dëshpërimisht të dua Lego 2K Drive. Për fat të mirë, ky nuk është rasti kur loja goditi një thikë në zemër dhe u zhgënjye plotësisht - me gjithë joorigjinalitetin e saj, risia nuk u bë një dështim dhe nuk ka gjasa të bëhet një. Zhvilluesit e kuptuan gjënë kryesore - kreativiteti duhet të jetë i pari. Kjo është ajo që ju prisni nga një lojë marke, dhe kjo është ajo që kemi marrë. Siç e përmenda tashmë, redaktori i makinës është i shkëlqyeshëm dhe shumë i arritshëm, megjithëse në fillim nuk ishte pa petullat e para - për shembull, kur bëra aksidentalisht një makinë që shkon prapa dhe nuk mund të kthehej prapa. Loja, meqë ra fjala, më tallte edhe mua: më duhej të kthehesha në garazh me kokë të zymtë, pasi gjëja e parë që dëgjova nga një NPC ishin fjalët "vëmendje: mos e bëj makinën mbrapsht".

LEGO 2KDrive

Vizualisht, Lego 2K Drive ndihet gjithashtu i sigurt në çdo ekran. Kam luajtur në PS5 dhe lëshimi më kënaqi me një shpejtësi konkrete të kuadrove dhe një pamje të ndritshme, e cila bëhet edhe më e mirë me përdorim LED TV Govee Immersion. Mbrojtësit e ekranit janë bërë në nivelin e Lego Movie dhe me të vërtetë rrezatojnë bukuri. Tingulli, megjithatë, më dukej çuditërisht i tmerrshëm: ishte e nevojshme të ndizja amplifikatorin, pasi shtrembërimet e zërave u bënë të dukshme.

Grafikat janë në nivel, por vendimet stilistike janë përsëri të paqarta për mua. Unë them "përsëri" sepse kisha të njëjtat ankesa për LEGO Star Wars: The Skywalker Saga. Bëhet fjalë për vendimin për të kombinuar botën e kubeve me një botë pseudo-realiste ku bari, toka dhe uji janë realë dhe jo prej plastike. Shumë kohë më parë, në 2017, publikova rishikimin tim të parë në këtë faqe. Ai ishte rreth Worlds Lego – një përpjekje gjysmë e harruar për të fabrikuar analogun tuaj të Minecraft bazuar në kube. Ai lëshim mezi lëvizi në PS4 tim të dobët, por ideja dhe ekzekutimi ishin në pikën e duhur, dhe unë ende e mbaj mend atë me dashuri. Epo, ajo botë përbëhej tërësisht nga tulla Lego dhe kishte një pamje të bukur. Kubet mund të gërmohen, të hidhen në erë dhe të përdoren për ndërtim. Kjo e bëri lojën të vështirë, por gjithsesi u lëshua në të gjitha platformat. Shpejt përpara në 2023 (apo ndoshta jo?) dhe ne kemi një tjetër hibrid që spërkati botën e zakonshme njerëzore me kube, siç ishte në Forza Horizon 4: LEGO Speed ​​​​Champions. Vetëm kjo ishte DLC për një simulator fotorealist, dhe ai mund të falej për këtë

Stilistikisht, do të ishte interesante ta bësh botën tërësisht nga kube. Kjo do ta lejonte atë të dallohej vizualisht në sfondin e çdo analoge. Uji nga kubet, zjarri nga kubet - filmat tashmë na kanë treguar se si ta bëjmë këtë. Por për disa arsye, zhvilluesit vendosën që një lojë për Lego me personazhe nga Lego duhet të përbëhet nga vetëm një e treta e Lego.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Kirby's Return to Dream Land Deluxe - Rikthimi triumfues i platformerit të rastësishëm

LEGO 2KDrive

Struktura e progresionit, e cila është këtu, për disa arsye, nuk i qëndron as kritikës. Ju keni një shirit XP, sepse çfarë mund të bëni pa të në garat arcade? Çdo nivel i ri hap mundësi të reja dhe jep monedhë, por sa më tej të luani, aq më keq bëhen shpërblimet. Përfundimisht, do të tërhiqeni në dyqanin e brendshëm, ku mund të blini makina dhe monedha për monedhë reale. Sigurisht që do të ketë edhe pasaporta sezonale. Kjo, ju kujtoj, është në një version të plotë për 59.99 dollarë. Nuk duhet të presësh asgjë tjetër nga 2K, por megjithatë, është turp.

Nëse ju pëlqen apo jo Lego 2K Drive varet nga disa faktorë. Është e vështirë për mua të përcaktoj një audiencë të qartë të synuar për një version që duket se po vë bast për ata që janë nostalgjikë për Lego Racers, por akoma më shumë duke u përpjekur për të joshur lojtarët e rinj. Ka shumë gjëra për të, dhe në përgjithësi, është një version i mirë që shitet me një çmim pak të fryrë. Por pasi kalova kaq shumë kohë në të, më duhet gjithashtu të theksoj se kjo botë nuk ndihet kurrë e gjallë apo reale - po aq reale sa mund të ndihet një botë plastike. NPC-të vendosen në vende strategjike dhe qytetet janë bërë nga kube të vegjël që shkëlqejnë në diell. Shumicën e kohës do të ndiqni fusha dhe lumenj, por këto fusha dhe lumenj duket se janë nga një lojë tjetër, pa sharm kub.

LEGO 2KDrive

Вердикт

Lego 2K Drive është e vështirë të vlerësohet. Është një lojë që është mjaft e mirë në disa mënyra, por elementët e tjerë të saj e zvarritin atë. E bukur, e ndritshme, plot ngjyra me humor të shkëlqyeshëm dhe një redaktues i avancuar, është i bezdisshëm me mikrotransaksionet dhe një strukturë të mërzitshme që inkurajon bluarjen. Pjesërisht, kjo është e njëjta garë Lego që ne kemi pritur, por në përgjithësi, është vetëm një përpjekje tjetër për të kopjuar tituj të suksesshëm dhe për t'i shitur ato në një mbështjellës të ri. Duket se zhvilluesit (ose botuesi) nuk kanë vendosur përfundimisht se çfarë duan të lëshojnë.

Ku te blej

Gjithashtu interesante:

RISHIKON VLERËSIMET
Prezantimi (paraqitja, stili, shpejtësia dhe përdorshmëria e UI)
8
Tingulli (punë e aktorëve origjinalë, muzikë, dizajn zanor)
7
Grafika (si duket loja në kontekstin e platformës)
9
Optimizimi [PS5] (funksionim i qetë, defekte, përplasje, përdorimi i veçorive të sistemit)
8
Procesi i lojës (ndjeshmëria e kontrollit, eksitimi i lojës)
8
Tregim (komplot, dialog, histori)
8
Pajtueshmëria me etiketën e çmimit (raporti i sasisë së përmbajtjes me çmimin zyrtar)
6
Arsyetimi i pritshmërive
7
Lego 2K Drive është e vështirë të vlerësohet. Është një lojë që është mjaft e mirë në disa mënyra, por elementët e tjerë të saj e zvarritin atë. E bukur, e ndritshme, plot ngjyra me humor të shkëlqyeshëm dhe një redaktues i avancuar, është i bezdisshëm me mikrotransaksionet dhe një strukturë të mërzitshme që inkurajon bluarjen. Pjesërisht, kjo është e njëjta garë Lego që ne kemi pritur, por në përgjithësi është vetëm një përpjekje tjetër për të kopjuar tituj të suksesshëm dhe për t'i shitur ato në një mbështjellës të ri. Duket se zhvilluesit (ose botuesi) nuk kanë vendosur përfundimisht se çfarë duan të lëshojnë.
Artikuj të tjerë
Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet
Popullore tani
Lego 2K Drive është e vështirë të vlerësohet. Është një lojë që është mjaft e mirë në disa mënyra, por elementët e tjerë të saj e zvarritin atë. E bukur, e ndritshme, plot ngjyra me humor të shkëlqyeshëm dhe një redaktues i avancuar, është i bezdisshëm me mikrotransaksionet dhe një strukturë të mërzitshme që inkurajon bluarjen. Pjesërisht, kjo është e njëjta garë Lego që ne kemi pritur, por në përgjithësi është vetëm një përpjekje tjetër për të kopjuar tituj të suksesshëm dhe për t'i shitur ato në një mbështjellës të ri. Duket se zhvilluesit (ose botuesi) nuk kanë vendosur përfundimisht se çfarë duan të lëshojnë. Rishikimi i Lego 2K Drive - Jo tulla të mjaftueshme