Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4 G
LojëraVlerësimet e lojësRishikimi i Gotham Knights - A kemi nevojë për Batman?

Rishikimi i Gotham Knights - A kemi nevojë për Batman?

-

Ndoshta asgjë nuk do të ndryshojë statusin e Batman-it si personazhi kryesor dhe më i njohur i komikeve. Sado përshtatje të jenë, ata gjithmonë do të kenë audiencën e tyre. Kjo vlen si për filmat ashtu edhe për videolojërat. Këtë vit, filmi me të njëjtin emër ishte tashmë një sukses i jashtëzakonshëm, dhe më pas (epo, disa muaj më parë) u shfaq loja. Duket se kemi një vazhdim të shumëpritur të serialit të madh Arkham, por nuk ishte këtu. Kur një tjetër Bruce Wayne lindi në ekranin e madh, ai vdiq në ekranet e televizorëve dhe monitorëve tanë. Gotham Knights është një lojë që hoqi me krenari Kalorësit e Errët dhe e zëvendësoi atë me katër studentë të larmishëm. Por a do të jetë në gjendje të bëhet një vazhdim i denjë?

Kalorësit Gotham

Do të filloj me të dukshmen: ky është rishikimi më i fundit i tillë në faqen tonë të internetit, por këto janë kohët dhe nuk mund të bësh asgjë. Në një farë mënyre, kjo është edhe një gjë e mirë: ndërsa recensuesit e parë u ankuan për gjendjen e tmerrshme teknike, ne e shikonim nga ana. Dhe tani, pas disa arnime, loja është shumë më e mirë.

Pra, Gotham Knights tregon për aventurat e katër ndjekësve të Bruce Wayne - Dick Grayson (Nightwing), Barbara Gordon (Batgirl), Tim Drake (Robin) dhe Jason Todd (Red Hood). Personazhet janë sa më të ndryshëm që të jetë e mundur, kështu që të gjithë do të jenë në gjendje të zgjedhin një hero sipas dëshirës së tyre. A ju pëlqen vjedhja? Ky është Robin. Dëshironi të jeni një haker? Kjo është Batgirl. Lufta me rreze veprimi? Kapelë e kuqe.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Sonic Frontiers - Hedgehog i lirë

Kalorësit Gotham

Por ndryshimi nuk kufizohet vetëm në stilin e luftimit. Çdo personazh është plotësisht i shprehur dhe mund të marrë pjesë në misionet e historisë. Çdo zuzar ka një linjë të veçantë të regjistruar për secilin nga katër jo-Batmenët. Me fjalë të tjera, pasi humbëm një protagonist, në vend të kësaj morëm katër të tjerë, me të drejta të plota. Le të jemi të sinqertë: Red Hood nuk do të jetë kurrë aq interesante, por përsëri, sa herë e kemi hapur temën e Bruce Wayne? Nuk e di për ju, por nuk e kam problem të mësoj historinë e heronjve që nuk arrijnë kurrë në ekranin e madh (sidomos turpi i Batgirl-it, i cili humbi një film tashmë të xhiruar).

Gotham Knights nuk tregon historinë e Batman-it, por është plot me fytyra të njohura. Mes keqbërësve janë i njëjti Penguin, Harley Quinn dhe z. Freeze. Komploti tregon drejtpërdrejt për Gjykatën misterioze të Owls - një organizatë që vendosi fatin e Gotham për më shumë se njëqind vjet.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Bayonetta 3: Bazuar në modelet e paraardhësve të saj

Kalorësit Gotham

Historia e Gotham Knights nuk do të fitojë asnjë çmim, por është më shumë se në nivel për një lojë video. Dialogët, natyrisht, janë të pakuptimtë, por nuk prisja asgjë tjetër. Ndonjëherë linjat e personazheve gjatë betejave madje ju bëjnë të buzëqeshni.

Le të kalojmë në lojën kryesore. Përkundër faktit se për shumë (duke filluar nga emri) loja kujton serinë Arkham, lufta këtu është e ndryshme. Në vend që të mbështetet në grushta dhe blloqe, Gotham Knights thekson një lloj baleti ku detyra kryesore është të shmangni dhe të arrini goditjen tuaj më shpejt. Nuk ka asnjë thellësi në të, dhe shumica e betejave i ngjajnë njëra-tjetrës. Holloni situatën me aftësi të veçanta që zbulohen gjatë komplotit. Çdo personazh ka të tyren.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Qendrës Entropy - Vazhdimi i shumëpritur i Portalit

Kalorësit Gotham

Ndoshta, gjëja më interesante në lojëra të tilla është vetë qyteti. Megjithatë, Gotham është një vend unik si për filma ashtu edhe për lojëra, dhe është gjithmonë mirë të ktheheni. E di që shumë njerëz kanë qenë negativë për mënyrën se si duket versioni i ri - ata thonë se edhe Batman: Arkham Knight 2015 duket më mirë. Unë do të jem i sinqertë, nuk i krahasova drejtpërdrejt, por kam absolutisht zero ankesa për grafikën. Gotham është i zymtë, me shi dhe gjithmonë natën, personazhet janë të detajuar, animacioni i fytyrës është në nivel. Loja ka një modalitet fotografie dhe nuk ishte e pazakontë që unë të ndalesha në mes të një patrullimi vetëm për të bërë një shkrepje të dytë. Nuk do të lodhem kurrë nga qytetet e natës në lojëra, dhe Gotham këtu do të jetë padyshim një nga të preferuarit e mi. Edhe pse këtu nuk ka atraksione të vërteta. Në një farë mënyre, ambientet e brendshme më pëlqyen edhe më shumë: ndërsa rrugët e qytetit shërbejnë si peizazhe për të gjitha llojet e sfidave, misionet zhvillohen brenda, pas ekranit të ngarkimit. Një teatër, një spital, një stacion policie - ka shumë vendndodhje dhe të gjitha duken të detajuara dhe atmosferike. Nuk është loja më e lirë dhe kjo tregon.

Lexoni gjithashtu: Rishikimi i Splatoon 3 - Ende gjuajtësi më i mirë në internet ndonjëherë

Kalorësit Gotham
Batman është gjithçka, por mos i lini katër studentët e tij. Ata janë vërtet të ndryshëm dhe secila (përveç mbase Kësulëkuqja) mund të magjepsë në mënyrën e vet. Si dikush që nuk lexoja komike, isha shumë i interesuar të mësoja për personazhe kaq të rëndësishëm, por shpesh të nënvlerësuar.

Në fillim kisha frikë se ishte një tjetër lojë me buxhet të hapur në botë; kishte ende aq shumë zemërime saqë me të vërtetë prisja një rresht tjetër të Shenjtorëve, por jo, shpërtheu. Dhe kushdo që thotë se Gotham Knights është "i frikshëm" po ju gënjen. Një tjetër gjë është se po, vetëm 30 fps në konzolat e gjeneratës së re është një moment skandaloz. A më shqetësoi ai personalisht? Jo, jo dhe aq. Por duke folur objektivisht, nuk ka asnjë arsye për të bërë një bllokim me tridhjetë fps - ashtu si të mos lëshoni një version për PS4/Xbox One.

Pyetja kryesore që duhet të bëjmë është nëse është argëtuese të luash? Gjithçka zbret në këtë. Nuk morëm një vazhdim të plotë, por a është i justifikuar breshëria e kritikave që kanë rënë mbi të? Unë nuk mendoj. Dua të kthehem në Gotham Knights, dua të kaloj me makinë nëpër këtë qytet. Është monotone, por aftësia për të kaluar midis katër karaktereve të ndryshme ndihmon për këtë. Dashamirët e lojës me miqtë do të vlerësojnë gjithashtu mënyrën e plotë të bashkëpunimit.

Kalorësit Gotham
Loja kënaqet me shumë gjëra të vogla - për shembull, stuhia e e-maileve që marrin heronjtë tanë. Dikush jo vetëm që u mërzit me ta, por bëri poezi vërtet interesante të Pashkëve, të cilat nuk janë të nevojshme për t'u lexuar, por rekomandohen shumë.

Momentet kur Gotham Knights i ngjan Arhkham-it janë të këndshme, por herë pas here mund të futeni në një menu të re dhe të mbani mend se ka disa shtesa jo dhe aq të nevojshme. Për shembull, duke punuar me të. Dhe mekanika e plaçkitjes. Krahët shpërndahen gjatë gjithë lojës dhe armiqtë lëshojnë burime që mund të përdoren për të krijuar kostume dhe armë të reja. Pse - nuk e di. Nuk e bën më interesante të luash, por mesa duket diku kanë miratuar një ligj që crafting duhet të jetë në çdo lojë. Por do të vërej se zhvilluesit nga Kanadaja gjithashtu nuk ishin dembelë për t'i ofruar lojës përshtatje: kostumet mund të rilyhen, elementët e tyre mund të ndryshohen dhe të reja mund të hapen. Ka shumë kostume, dhe shumë prej tyre janë vërtet të lezetshëm.

Вердикт

Kalorësit Gotham i zemëruar njerëzit që kërkonin një lojë krejtësisht të ndryshme. Dhe këtë e kuptoj. Ky nuk është një Arkham i ri, por diçka afër tij në shpirt. Kjo nuk është një kryevepër që do të mbahet mend për shumë vite. Por nuk është një lojë e keqe. Përkundrazi, është shumë e bukur. Me një botë të bukur dhe dashuri për burimet origjinale. Por ajo është ndryshe. Dhe nëse është mirë apo jo, të gjithë vendosin.

Ku te blej

Nëse dëshironi të ndihmoni Ukrainën të luftojë pushtuesit rusë, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të dhuroni për Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes Savelife ose përmes faqes zyrtare NBU.

RISHIKON VLERËSIMET

Prezantimi (paraqitja, stili, shpejtësia dhe përdorshmëria e UI)
8
Tingulli (punë e aktorëve origjinalë, muzikë, dizajn zanor)
9
Grafika (si duket loja në kontekstin e platformës)
9
Optimizimi [PS5] (funksionim i qetë, defekte, përplasje, përdorimi i veçorive të sistemit)
6
Procesi i lojës (ndjeshmëria e kontrollit, eksitimi i lojës)
8
Tregim (komplot, dialog, histori)
8
Gotham Knights zemëroi njerëzit që kërkonin një lojë krejtësisht të ndryshme. Dhe këtë e kuptoj. Ky nuk është një Arkham i ri, por diçka afër tij në shpirt. Kjo nuk është një kryevepër që do të mbahet mend për shumë vite. Por nuk është një lojë e keqe. Përkundrazi, është shumë e bukur. Me një botë të bukur dhe dashuri për burimet origjinale. Por ajo është ndryshe. Dhe nëse është mirë apo jo, të gjithë vendosin.

Artikuj të tjerë

Regjistrohu
Njoftoni për
mysafir

0 Comments
Shqyrtime të ngulitura
Shiko të gjitha komentet

Popullore tani

Gotham Knights zemëroi njerëzit që kërkonin një lojë krejtësisht të ndryshme. Dhe këtë e kuptoj. Ky nuk është një Arkham i ri, por diçka afër tij në shpirt. Kjo nuk është një kryevepër që do të mbahet mend për shumë vite. Por nuk është një lojë e keqe. Përkundrazi, është shumë e bukur. Me një botë të bukur dhe dashuri për burimet origjinale. Por ajo është ndryshe. Dhe nëse është mirë apo jo, të gjithë vendosin.Rishikimi i Gotham Knights - A kemi nevojë për Batman?